Leidster van een mannenbolwerk Platte demagogie rond asielzoekers lost niets op ri Neelie Kroes: 4Ik heb Nijenrode niet verkwanseld Haast DE STEM- >oor(l-ziii| DESTEM VVD onder h BINNENLAND BUITENLAND Een gedicht C- SER-kroonli< V DE STEM ZATERDAG 19 MAART 1994 ommige misverstan- den zijn hardnekkig. Appels en druiven moeten op een geschilderd stilleven natuurgetrouw zijn weergegeven als echt fruit, plastic bekers moeten eruit zien als breekbaar glas, een gedicht moet rijmen. Als dia laatste mening geldig zou zijn, waren Homerus en Vergilius geen dichters en kon het grootste gedeelte van de moderne poëzie naar het vuilnisvat worden verwezen. Wie de verzen beluistert, die in het al jarenlang uiterst po pulaire radioprogramma Candlelight ten gehore wor den gebracht, krijgt de indruk dat gedichten bovendien moe ten gaan over afscheid en weerzien, liefde en dood, waarbij hart nog altijd rijmen moet op smart. De laatste tijd is daar de mis vatting bijgekomen dat het gedicht een soort spandoek is, waarop men zich kan uitspre ken tegen apartheid, racisme en andere vormen van discri minatie. De reclame is daarbij met rijmende slogans al een hele tijd voorbeeld en kop- trekker geweest. De narcissen die in deze voor jaarsmaand weer hun gele trompet de lucht in steken, de merels die in onze tuinen weer hun volmaakte aviatiek demonstreren, lijken nergens op, hebben geen boodschap, zijn vanzelfsprekend, zoals een kindertekening of het ge brabbel van een baby. Beho ren narcis en merel tot de natuur, een gedicht is een ui ting van cultuur, het is men senwerk, ook al is de dichter op de een of ander wijze tocht ook een instrument die in zijn poëzie de eigen hartslag en ademhaling poogt op te van gen en weet dat woorden zich, welklinkend en suggestief, los kunnen zingen van hun bete kenis. Dat was overigens niet alleen de mening van de dichter Martinus Nijhof, kinderen er varen spontaan de betoveren de werking van het onbegrij pelijke hokus-pokus, van 'zin loze' woorden, in hun aftel rijmpjes en springtouwliedjes. En ook de moeders en vaders die hun kinderen zingend ver tellen van een graaf die in Den Haag woont en Jantje heet, van Jansje Knipperdol letje en van Rosa, die ons zusje is, ondergaan de magie van onbegrepen en vaak ook onbegrijpelijke mededelin gen, en raken in de ban van deze zingzang, zoals die ook in de echte poëzie te beluiste ren is, in het Timpe tompe tereling van Guido Gezelle, in Jan Hanlo's befaamde Oote oote boe, in Engelmans. Toch bewaren veel lezers.een duidelijke reserve en achter docht tegenover deze vocali serende poëzie. Daaraan is waarschijnlijk wel de school schuldig die ook op ander gebied kinderen vaak meer afleert dan bijbrengt, en die in elk geval tot voor kort tijdens de letterkundeles van de leer ling wilde weten wat de dich ter met regel zoveel bedoelde, waarom deze voor de sonnet vorm had gekozen en hoe de beeldspraak heette die in strofe zoveel viel aan te wij zen. Alsof men de wereld kan leren kennen uit een atlas. Door deze hele gang van za ken is begrijpelijkerwijze de mening gaan postvatten dat een dichter een soort crypto gram op papier zet, en dat poëzie moet worden geanaly seerd en verklaard. Een goed gedicht is echter zichzelf ge noeg, geen recensent die het kan ontluisteren, geen hoog leraar die er iets aan kan afdoen of toevoegen. Het is het onvergankelijke en duurzame Alleluja van de scheppende mens, die in sug gestieve ritmen en meeslepen de klanken verwoordt wat op andere wijze onzegbaar is. Tegenstanders van auto- en draagbare telefoons verwerpen dit mobiele attribuut omdat je er gehaast en jachtig van wordt. 'Ik zit liever ontspannen in mijn auto'. Of: 'Kan een mens nou niet eens één minuut zonder bereikbaar te zijn?.'. Maar gek genoeg jachten juist de telefoonloze auto's over de snelweg en rennen daarentegen telefonerende mannen en vrouwen nooit over het trottoir. Gisteren opgeslokt door een massieve file. Keurig op het vergadera dres gemeld dat het later zou worden. En terstond dat ontspannen gevoel van: zo, men is verwittigd, te laat komen mag nu. Als de draagbare telefoon er toe leidt dat iedereen er rustiger onder wordt, hoe verwerpelijk is dit statussymbool dan? (HC) Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. j.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Bezorgklachten en abonnementenadministratie: Afdeling Lezerscontact 06-0226116 (gratis) ma. t/m vrij. 8.00-17.00 uur, zat. 8.00-12.00 uur. Kantoren: Bergen op Zoom, Steenbergsestraat 23-23a, 01640-36850, fax 01640-40731, redactie 01640-37253. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550, fax 01608-17829. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 1, 01100-28030, fax 01100-21928. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751, fax 01140-19698. Postadres: Postbus 62,4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14,® 01620-54957, fax 01620-34782. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen. Vlissingen, Scheldestraat 7-9,4381 RP, 01184-19910, fax 01184-11446. Postadres: Postbus 5051, 4380 KB Vlissingen. Openingstijden: Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementsprijzen per 1 januari 1994 (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 87.20, per halfjaar 173.45 óf per jaar 337.30. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 29.05, per kwartaal 84.70, per half jaar 168.45 óf per jaar 327.30. Voor posttoezending geldt een toeslag. Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 en bij Teuben, Gin- nekenweg 7, Breda. Grote advertenties uitsluitend 076-236881. Geboorte- en overlijdensadvertenties maandag t/m vrijdag tot 16.00 uur 076-236881, zondag van 18.30 tot 20.30 uur 076- 236242/236911. Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. e Neelie Smit-Kroes heette ze vroeger. Meneer Smit is nu vervangen door me neer Peper uit Rotter dam. Ze was even popu lair als gehaat, de naam Neelie was net zo bekend bekend als die van Bea trix. Ze wilde Nederland asfalteren, in nachtge waad met een ziek hoofd sprak ze chauffeurs toe, ze was nooit te bleu iets dramatisch te doen en was daarom de lieveling van de media. De voor malige politicus leidt nu een kweekreactor van (toekomstige) captains of industry. Door Jan Koesen WAAR IS Neelie Kroes geble ven? Eens de spits van de WD, de enige verkeersminister die een vrachtwagen kon parkeren, de Queen Bee van de werkende vrouw, is nu presidente van de managersuniversiteit Nijenrode. Een goed geconserveerd kasteel, zeven eeuwen oud, omringd door zestig inspirerende hectares, dit alles aan de rustieke Vecht. In de Middeleeuwse entourage conver seren bedaard studenten uit grootvaders tijd: stemmig kos tuum, stropdas, gedresseerde hairstyle, op weg naar een gou den toekomst via deze snelle kweekreactor van captains of in dustry. Opeens staat ze in de deurope ning: „Ik ben gereed voor de strijd." Strijd? Welke strijd, het is maar een interview, mevrouw. En ze gaat voor, twee goedgeboende trappen op, voorbij een galerij met portretten van heren met regenteske knevel en blik. Neelie Kroes, eens kende heel Nederland haar, de meest be wonderde vrouw van Nederland, modieus, bikkelhard, niet wars van een vette uitspraak; ze rin geloorde al haar ministerie toen ze slechts staatssecretaris was. Rotterdamse, economie aan de Erasmus, bewondering voor op gestroopte mouwen, 'Ik lijk op mijn vader', fan van Wiegel, een monoloog vol Oudhollandse ge zegdes. Wilde nooit meer uit de politiek, maar in 1991, draaide ze, teleurgesteld, Den Haag de rug toe en werd ze presidente van Nijenrode. Nijenrode is geen gewone uni versiteit. Het is een private in stelling die een nauw huwelijk heeft gesloten met het bedrijfsle ven. Eens was Nijenrode vooral bekend door zijn zeer gewilde driejarige BBA-opleiding be drijfskunde die in het kader van de totale persoonlijkheidsvor ming ook veel tijd inruimde voor sport, omgangsvormen, cultuur en studentikoos vermaak binnen een uitbundig campusleven. Minister Ritzen van onderwijs veranderde dit imago drastisch. Hij vond de BBA-opleiding van Nijenrode te elitair, tezeer een O nESTEM Van onze verslaggever Gorinchem - De A27 over de Merwedebrug bij Gorinchem krijgt in juni een nieuwe as- faitlaag en de noord-zuid Toen ze nog wedijverde met de koningin; bij de opening van de stormvloedkering Oosterschelde.. kaste en de klassiekere hogere opleidingen hadden hetzelfde te bieden, vond de bewindsman. Vervolgens trok hij op eigen houtje driekwart van de over heidssubsidie in, waarna Nijen rode met mevr. Kroes aan het hoofd overstag moest gaan. Nu draait het laatste jaar van de BBA-opleiding en is Nijenrode inmiddels van start gegaan met het 'Intensieve Doctoraal Pro gramma' (IDP). Dit programma stelt net afgestudeerde juristen, economen, hts'ers en hbo'ers in staat binnen vijftien maanden hun doctoraal bedrijfskunde te halen. Dankzij dit programma kunnen zij een specialistische opleiding verbinden met een al gemene managementsopleiding. Voor het IDP 'is een strenge selectie en er moet gezwoegd geworden, geknokt, geploeterd. Onder de deelnemer(st)ers zijn twintig nationaliteiten, de voer taal is Engels en het wonen op de campus is gewenst. Na een programma van drie maanden waarin iedereen op hetzelfde startniveau gebracht wordt, ligt binnen 55 weken de doctorandustitel binnen het be reik. Maar er zijn daarna nog andere wetenschappelijke hori zonten. En na afloop weet je je in je carrière gedekt door een krachtig, internationaal netwerk van hooggeplaatste zakenlieden. Het percentage werklozen onder de Nijenroders zal heel klein blijven. Is het nieuwe Nijenrode eigenlijk geen robotfabriek, een verzame ling van ambitieuze werkezels die weinig oog hebben voor de niet-materiële aspecten van de maatschappij? „Nee, absoluut niet. Er zijn hier alleen studenten die al een we tenschappelijke of hogere oplei ding met succes achter de rug hebben, die zeer gemotiveerd zijn, de juiste attitude hebben, allemaal bereid hard te werken. Men heeft plezier op deze cam pus, men scherpt de geest door het groepsgebeuren, dat is geen belasting, dat is uniek, dat is een uitdaging. Er zijn heel veel con tacten met het' bedrijfsleven en dus met de mens. Stages, gast sprekers, alsmaar dat contact met het buitenleven." Nogmaals, geen vakidioten? „Nee, zij zijn eerder de gelukki gen. Af en toe kijk ik naar hen in jaloezie. Verdikkeme, als ik na mijn doctoraal economie dit hier had kunnen meemaken... Dit is iets onvoorstelbaars. Al zijn ze tot in de avond bezig met hun studie, er is hier ook een socië teit, er kan bier gedronken wor den, de feesten van Nijenrode zijn vermaard, er zijn disputen." Je hoort wel eens, niet kwaad worden nu, maar je hoort: 'Nee lie heeft Nijenrode verkwanseld.' „Ja ja, die vraag is me eerder geworden. Ik heb er best begrip voor dat mensen dit hebben ge dacht. Maar ik kwam binnen in de zomer van '91 en ik wist van niks. Men wist van mij natuur lijk dat ik uit de politiek kwam, dat ik het Haagse op mijn duimpje kende, dat mijn echtge noot (Wouter Jan Smit) een an dere partij aanhing dan ik en dat dat de partij van de minister was. „Toen dus de missive kwam dat de heer Ritzen in zijn grote wijs heid had besloten om de subsidie voor de driejarige BBA-oplei- FOTO WILLEM MIERAS ding tot 75 procent te stoppen, heeft men gedacht dat dit door gestoken kaart was. Dat kan ik me best voorstellen. Edoch, ik wist van niks. En ik kan er aan toevoegen dat ook op het depar tement de minister de enige was die ervan wist, want hij heeft eigenhandig die subsidie ge schrapt." U was na 21 jaar politiek toch niet zo naïef? „Op dat moment was dat voor mij een donderslag bij heldere hemel. En we moesten plots onze strategie bepalen. Knokken of niet? Het een jaartje aanzien, maar in dat laatste geval hield ik geen goede faculteit op poten, dan zouden de besten weglopen. Toen zijn we met de minister gaan onderhandelen over de bruidsschat en vervolgens heb ik gesprekken gehad met toppers van het bedrijfsleven, nationaal en internationaal, het departe ment, alsmede diverse adviseurs en zijn we tot de conclusie geko men om een nieuw produkt bij te zetten bij datgene wat we al hadden." De studiekosten van het M sieve Doctoraal Programmal Nijenrode zijn vijftig mille.f jaar. „Dat is inderdaad J wat. Maar je kansen op de beidsmarkt zijn daarmee aanzienlijk vergroot. Zie dat] drag als een investering j_ toekomst. Je kunt boven beurzen krijgen en ook de ken zijn best bereid om je ge;J lenen, want als je door de strj ge selectie van Nijenrode t gekomen, dan ben je uit goede hout gesneden, i een doordouwer. Hier komt ïfl iemand die het niet kan boW ken, ze zitten allemaal dik bovJ de streep, niet alleen inteM tueel, maar ook qua motivatl attitude, sociale en contactlij begaafdheden." Wat was spannender, de poffi] of Nijenrode? „Ik heb eên ongelooffijl boeiende tijd in de politieke) had, 21 jaar. Maar toen kreeg] het gevoel, ik wil wat anders, a Nijenrode staat op het breuk# van wetenschap en bedrijfslev^ Het is heel inspirerend hier, is pompen of verzuipen." En hebben die studenten i nog wel tijd voor een pilsje, t concert, een muse kortom al die dingen die i gehele mens bepalen? „Tijdens die periode van zevenl tig uur per week werken, nietrf amper. Dat geef ik toe. Het dan afzien, maar je komt i wel later in de mogelijk waarin je veel meer voor t samenleving en jezelf kunt doe En mag ik dan meteen evej vragen hoeveel tijd de doors student aan een andere univeisl teit in een museum of concenl zaal doorbrengt?" Is Nijenrode geen werk „Dat klopt niet helemaal. U hei) net die gerespecteerde hoofdaf in de galerij gezien. Dat zijj bestuursleden, stuk voor captains of industry. (Nod voorts enkele vrouwen met i functies op Nijenrode). Maar geef toe dat er vandaag de i' bijna geen vrouw in de top het bedrijfsleven is te vinden. U oogt niet als de nederighi zelf. „Ik weet wat ik kan en niet." Maij-Weggen? Drs. Neelie Kroes kijkt op 1 horloge, wikt, wacht even, cl snelle woordenstroom is door-I broken. „Ieder doet het op zijl of haar eigen manier...Ze dos:| het ongetwijfeld anders dan il zou doen... Logisch, ik ben o: van een andere partij. KarakJ terologisch zijn we toch heel a ders. Ik heb wel contact n haar. Maar weet je, in ons gpe vaderland wordt langs elke gras-I sprietje dat boven het maaiveli| groeit, een meetlatje gelegd, ze zakelijk is, dat kan haar nie:| ontzegd worden. Heren, het s me, maar ik moet nu echt gi Budgetvergadering. U komt ei| wel uit?" verbinding over de brug is Han twee weken volledig af gesloten. Dat heeft grote ge volgen voor het drukke ver keer over de A27, een van de drukste wegen van Neder land en 'economische levens ader' tussen de Randstad en Zuid-Europa. 'FN' Van onze Haagse redactie Den Haag - De FNV-boJ opstelling het herstel van dl land. AbvaKabo en Industri delijk voor een verdeeld I willen de vakvolwassen le] mensen met werk beschern zen. Deze harde aanval op de ver deeldheid in FNV-kring kwam j gisteren van de Rotterdamse econoom prof. D. Wolf son, te- vens onafhankelijk kroonlid in de Sociaal Economische Raad (SER). De industriebond blokkeerde binnen de FNV het afschaffen I van de zogeheten vakvolwassen leeftijd, waardoor beginnende werknemers goedkoper in dienst I kunnen worden genomen. De Abva/Kabo wilde zich niet vast leggen op een doelmatiger, en dus goedkopere overheid wat I minder ambtenaren zou beteke nen. „Het beschermen van de eigen achterban vonden ze be-1 langrijker dan het scheppen van I werkgelegenheid," aldus Wolfson. Hij prees het CNV en de MHP, die volgens hem het gevaar van I uitsluiten van moeilijk plaatsba-1 re mensen wel onderkennen. Afwegen Deze kritiek ontlokte bij de FNV 1 de reactie dat Wolfson en de andere onafhankelijke kroonle- den van de Sociaal-Economische Raad gemakkelijk praten heb ben. „Wij moeten het belang van de eenheid in de eigen organisatie afwegen tegen dat van een una niem SER-advies," zei FNV-1 voorzitter Stekelenburg. FNV-bestuurder L. de Waal zei j dat adviezen die niet door de I achterban worden gedragen del overleg-economie meer schaden! dan verdeelde adviezen. „Wijl staan niet alleen met het hoofd! in de Haagse wolken, maar ook) met de voeten in de dagelijkse) modder," aldus De Waal. „Erl wordt hier wat al te gemakkelijk! gepraat door mensen zonderf achterban." Ook voorzitter Quené toonde! zich teleurgesteld door de ver- 'i NEE, MET mogelijk electoraal gewin had het niets te maken. De veronderstelling dat het om verkiezingsrethoriek ging, ge tuigde van kwade wil. Het on derwerp had zichzelf op de agenda geplaatst. WD-lijsttrekker Bolkestein beheerste deze week het nieuws. Met zijn parmantige zelfbewustzijn presenteerde hij zondagavond in KRO's Brand punt een zespunten-plan voor toelating en opvang van asiel zoekers. Brandpunt gaf hem al le ruimte en hinderde hem niet met kritische vragen. Toch la gen die voor de hand. Vijf van de zes punten waren oud. Het zesde punt, Europa voor de Europeanen, had bij een beetje ingevoerde journalist onmiddellijk de alarmschellen moeten doèn rinkelen. Niet bij de collega's van Brandpunt. Ze lieten zelfs de voor de hand liggende vraag liggen of Bol kestein daarmee bedoelde dat Nederland zich eenzijdig zou moeten losmaken van het Vluchtelingenverdrag van de Verenigde Naties. Helaas voor hem kreeg Bol kestein die vraag niet voorge legd. Dat had hem in de gele genheid gesteld om ter plekke afstand te nemen van het ver wijt dat hij met een misselijk makende variant op de ideolo gie van de Centrumdemocraten - eigen volk eerst - bezig was extreem-rechtse kiezers te ron selen. Het moest daarom tot maan dagavond duren voordat de po litieke tv-rubriek Den Haag Vandaag door kritische onder vraging het plan-Bolkestein punt voor punt tot zijn ware proporties kon terugbrengen. Bolkestein werd weggezet als de bakker die oud brood als verse warme broodjes aan de man brengt en werd gedwon gen afstand te nemen van zijn ondoordachte uitspraak dat Nederland nog alleen Europese - 'hoofdzakelijk uit Joegosla vië' - vluchtelingen moet opne men. Was het wel een ondoordachte uitspraak? De manier waarop Bolkestein zijn zespunten-plan presenteerde, wekte niet de in druk dat hij er niet tenminste enige tijd over had nagedacht. Ook de wijze waarop hij onder druk van zijn eigen fractie in bond, maakt moeilijk te gelo ven dat de WD-lijsttrekker in de onschuld van een beginnend politicus een faux pas had ge maakt. Dat zijn uitspraak ver keerd zou zijn uitgelegd, kon al helemaal niet als excuus gel den, gezien de glashelderde for mulering die Bolkestein bezig de. Nee, de conclusie moet zijn dat de WD-lijsttrekker zei wat hij bedoelde. Dat hij pas toen hij werd geconfronteerd met ver ontwaardigde reacties uit eigen en andere politieke kringen is gaan nuanceren om de al aan gerichte schade te herstellen. Uit de publiciteit in het vervolg van de week tot aan de dag van vandaag toe, mag ook niet de conclusie worden getrokken dat het Bolkesteins verdienste is geweest, dat de zaak van de asielzoekers de gemoederen van de politiek weer zo sterk bezig houdt. Bolkestein komt de eer toe dat hij al veel eerder de maatschappelijke en politieke discussie over het probleem van de asielzoekers heeft openge gooid. De manier waarop hij dat deed, heeft vraagtekens op geroepen maar doet aan het feit niet af. Maar het waren niet zijn uit spraken van zondagavond die premier Lubbers inspireerden tot het schrijven van een be zorgde brandbrief aan zijn col lega-ministers. Die brief kreeg al eerder vorm. Ook de parle mentaire discussie met minister D'Ancona en staatssecretaris Heerma is niet door Bolkestein geëntameerd; ze stond al eerder op de rol. Het is juist in verkie zingstijd aangewezen goed on derscheid te maken tussen oor zaak en gevolg. Het is jammer voor de politici, maar zeker in de aanloop naar verkiezingen dienen hun uit spraken gewogen te worden op het goudschaaltje van de ge loofwaardigheid. Elke politicus mag, ja, moet zelfs, proberen kiezers naar zich toe te trek ken. Ontkennen dat dat zijn bedoeling is, zoals Bolkestein deed, is zinloos. Dat hij kiezers bij extreem rechts probeert weg te halen, is zijn goed recht, maar de manier waarop is verwerpelijk. Ook in relatie tot eerdere uitspraken uit zijn mond. Zo riep hij in november van het vorig jaar tijdens een spreekbeurt in Cuijk nog op 'te waken tegen Bolkestein zei wat hij be doelde... FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP het racisme dat ook in ons land de kop opsteekt'. In augustus van datzelfde jaar beëindigde hij een artikel van zijn hand in De Volskrant zo: „Voor de indi viduele vluchteling die echt in de knel zit moet hier altijd een plaatsje te vinden zijn." Dergelijke opvattingen dienen de basis te zijn en te blijven van het beleid. Ook en vooral wanneer het beleid dient stuk te lopen op bestuurlijk onver mogen, zoals nu het geval lijkt te zijn. Alle politieke partijen zouden demagogie, puur partij politiek gewin, het gemakkelijk naar de mond praten van kie zers moeten afzweren. In het belang van degenen die, verdreven van huis en haard en met niets anders over dan het naakte bestaan dat dan ook nog vaak wordt bedreigd, terecht een beroep doen op de humani teit, die in hun eigen land een uitverkocht artikel is. En in weloverwogen eigenbelang om dat een samenleving waarin ra cisme, vreemdelingenhaat en egoïsme kans krijgen al snel aan elementaire leefbaarheid inboet. Wil dat zeggen dat de discussie taboe is? Moet dat betekenen dat het beleid dat wordt ge voerd niet aan kritiek mag worden onderworpen? Het te gendeel is waar. Men moet ove rigens ook niet doen alsof er in de afgelopen jaren op dit punt niets is gebeurd. Ook Bol kestein onmderschrijft het aan gescherpte toelatingsbeleid van staatssecretaris Kosto (Justi tie). Maar iedereen die vaststelt dat dat beleid nog onvoldoende functioneert, heeft gelijk. De procedures zijn nog veel te lang. Politiek Den Haag heeft keer op keer de te verwachten stroom asielzoekers te laag in geschat en dat leidt met grote regelmaat tot paniekreacties. Het kabinet is te laat tot het besef gekomen dat er van een bestuurlijke noodsituatie spra ke is. Het beleid is te versnip perd over teveel departemen ten. Het ontbreekt aan een Eu ropees beleid, nu door alle poli tieke partijden in de verkie zingsprogramma's bepleit. Gevolg daarvan is bijvoorbeeld dat asielzoekers die door Duits land worden afgewezen, zich aan de Nederlandse grens mel den en'hier opnieuw de hele procedure kunnen doorlopen. Als dat Europees beleid niet snel van de 'grond kan worden getild - en daar ziet het gezien de houding van Engeland en Frankrijk naar uit - zal Neder land met Duitsland en België afspraken moeten maken. Er is een groot aantal bestuur lijke maatregelen noodzakelijk om, met behoud van humani taire uitgangspunten, enerzijds de instroom van asielzoekers in te dammen en anderzijds te zorgen voor een menswaardige opvang van degenen die hier terecht gastvrijheid mogen ge nieten. Dat belast, hoe men het ook wendt of keert, de samen leving. Maar een land dat behoort tot de naties met de oudste burger lijke rechten, het hoogste inko men per hoofd van de bevol king en de hoogste graad van welzijn, zou zich diep moeten schamen als het deze belasting niet zou willen en kunnen op brengen. Platte demagogie en slonzig beleid slaan het draag vlak daarvoor echter weg. DE GELOOFWAARDIGHEID va is geen partij die niet zegt d< wordt echter het tegendeel in Het optreden van de VVD i daarvan een beschamend vot Bolkestein van de VVD die asielzoekers voor Nederland voegt hij er toe dat we moete in de eigen regio worden Nederland zich vooral moet voormalig Joegoslavië. Behalve een ontkenning van vluchtelingen die de wereld t eigen land of in nabuurlande grote betrokkenheid met het I Wereldlanden. De VVD heeft echter ook een te boodschap van de liberaal te verwachten verdubbeling Nederland. Een enigszins ve betrokken staatssecretaris He het aantal van zeventigduizer termijn met een gigantisch geconfronteerd. Het opzetten als een van de mogelijkhede den te geraken. Dat was voor Kamerlid Wi werpen als de vurige verdec toch beschamend zijn als in wereld asielzoekers in tenter zijn vinnige uithaal in de ri WVC. Over onwaarachtigheid gesp Door de onverwachte grote i noodsituatie te ontstaan dii VVD kan zijn energie beter creatieve oplossingen, dan ai Dat neigt naar het winnen va daarvoor niet mag worden hebben met hun optreden c gemaakt.

de Stem | 1994 | | pagina 2