h COPS EDRIJF voerder de stem 'Het is al zo saai overal' Wie durft? UcWfc- De Vierkante Decimeter 'Weinig besef van geld' Geen zielig ziek meisje 'NAAR flESBURO ragAzzi aan huis bij Hans en Dennis ZEEUWSE SPUITERS WILLEN LEGAAL AAN DE SLAG Band gezocht DUW 0 (38) A deeper love - Aretha Franklin )4 "EB m/v (tie sn- en buitenland tiliteitsbouw, woningbouw (eerde beton, onderhoud 1 DEZE FUNKTIE jllicitatiebrief aan: 1280 1 j dynamische bouwon- Eindhoven en Bergeyk. i zoeken wij voor ons de werkterreinen. e, communicatieve en ganisatorische capaci erhout woonachtig te hten aan de heerJ.C.P. I 902 SE Oosterhout. ZATERDAG 19 MAART 1994 DEEL I Door Ronald Verstraten als ragAzzi ooit nog eens een ander lo go nodig heeft kan het zó bij Hans de Ruiter en Dennis van der Meule te recht. Of beter gezegd bij hun pas opgerichte bedrijfje: A.T. Low-Budget Productions, want de twee West-Zeeuws-Vlamin gen willen hun werk voortaan legaal aan de man brengen. 'Low-Budget' wekt gezien hun leeftijd, ze zijn beiden 19 en student, geen verwondering. Maar A.T. vraagt om uitleg. Hans: „Het is een afkorting van 'anathema'. Dat betekent 'ban vloek'. Het heeft te maken met hoe mensen grafitti beoordelen." Dennis: „Ze vervloeken het meestal meteen, zonder écht te kijken." Het begon op de middelbare school in Oostburg. „Tekenen met een spuitbus. Letters aan elkaar." En regelmatig eikaars werk bekijken. „Eerst gaat het geleidelijk aan, daarna gaat het steeds sneller", zegt Dennis. „Als je nu naar een tekening van een maand geleden kijkt, dan herken je hem niet meer. Dan vraag je je af: heb ik dit ge daan?," zegt Hans. Beiden zitten in Vlissingen op school. Hans op de heao, Dennis op de mts. Maar als het aan hen ligt, gaan ze daar voortijdig van af. Ze hebben zich bij ST. Joost in Breda, bij de Rietveldacade mie in Amsterdam en nog een viertal andere kunstacademies aangemeld. Ze zien wel een beetje tegen de toelatingseisen op, ('je wordt getest op je creati viteit'), maar als je hun grafitti- ontwerpen ziet, lijkt dat geen probleem. Grafitti is eigenlijk meervoud van het Italiaanse 'grafitto' (muurtekening). Een zwarte muur werd witgekalkt en door daarin te krassen ontstonden donkere lijnen. Er zijn duidelijk visuele overeenkomsten met een vorm van grafitti die je in tun nels, wc's en wachtkamers ziet. Gefrustreerde kreten in zwart gespoten verf waar Hans en Dennis zich overigens verre van houden. „Die schuttingwoorden, dat zou verboden moeten worden. Het Dennis (links) en Hans: Wij hebben niet de bedoeling iets te vernietigen, maar meer om onze mening over iets t'e geven. FOTO WIM KOOYMAN wordt vaak met ons werk verge leken, maar dat is heel anders. Wij hebben niet de bedoeling iets te vernietigen, maar meer om onze mening over iets te geven." Die meningen mochten de afge lopen jaren nogal eens openbare gebouwen in West Zeeuws- Vlaanderen sieren, maar nooit voor lang, want meestal werden de kunstwerken al een dag later verwijderd. Ze passen overigens wel op om te zeggen waar ze gespoten hebben. „Het moest altijd 's nachts ge beuren, wat als nadeel had dat je de kleuren niet altijd even goed kon zien. Dat viel de volgende dag dan wel eens tegen," zegt Dennis. „Maar we zijn nog nooit betrapt!," zegt Hans met enige trots. Hun wereld is die van letters, van 'mannetjes' (karakters), 'air brush' (verfijnde techniek met luchtcompressor) en 'caps' (spuitmonden in verschillende groten). Voor spuitbussen reizen ze (leve de OV-jaarkaart) spe ciaal naar Amsterdam. Daar is op het Waterlooplein het cen trum van het Nederlandse grafit- ti-wezen: een marktkramer die ook wel weet dat zijn spuitbus sen niet voor het opknappen van auto's worden gebruikt. Een werk dat nog recht overeind staat is dat op de muur van Dennis zijn kamer. Veelkleurig, dat kun je wel zeggen. „Maar op een gegeven moment raakt je muur op. Deze is al twee keer gebeurd." Om die reden, en om het risico 'gesnaaid' te worden te vermijden, willen ze nu legaal werken. De eerste opdracht, een gevelbord voor een sportwinkel, is al binnen. „De cirkel is nu rond. We zijn begonnen met te kenen, toen spuiten en nu hou den we ons weer meer met ont werpen bezig." Toch blijven de nachtelijke esca pades met de spuitbus favoriet. „Het blijft spannend om met een rugzak vol spuitbussen rond te lopen," zegt Hans. „Dat heb je met legaal werk niet, dat je adre naline in je bloed stijgt. Kijken of er iemand aankomt, achter een auto wegduiken," vult Dennis aan. „Maar," vinden beiden, „het gaat er uiteindelijk om datje werk wordt gezien en gewaar deerd. Het is al zo saai overal. Als je je eigen werk ziet, kun je zeggen: die jongen heeft daar nog EENS WAT NEERGE ZET!" m e>V HL Jul - e Vierkante De cimeter van de ze week is ge vuld door Tessa Brandt uit Hal steren. 'Voor de moeder van mijn vriendin, ze heeft kanker, maar het gaat alweer wat beter. Ik bewonder haar (uiterlijke) rust,' schrijft Tessa in haar toelichting. Ze krijgt zo spoedig mogelijk een cd thuisgestuurd. Ook jij kunt een cd verdienen door een originele bijdrage aan De Vierkante Decimeter. Al wat je hebt te doen is het oppervlak van een vierkante decimeter invullen. Dat mag met tekeningen, gedichten, boodschappen, foto's of watje maar kunt bedenken. Zolang het niet beledigend of schun nig is, plaatsen wij het. Stuur dus je bijdrage voor woensdag a.s. naar Redactie De Stem t.a.v. ragAzzi, post bus 3229 4800 MB Breda. SOL Filmprodukties in Breda zoekt voor een televisiefilm een popband die bestaat uit jonge ren tussen de 15 en 20 jaar. De voorkeur gaat uit naar een groep met de bezetting, zanger/ gitarist, toetsenist, saxofonist, drummer, bassist en zangeres. De verlangde stijl ligt ergens tussen Lois Lane en Bryan Adams. De band moet in juli van dit jaar beschikbaar zijn, want dan wor den de opnamen voor de tv-film gemaakt. Wie in aanmerking wil komen, moet voor 1 mei een brief en demo sturen naar Sol Filmpro dukties Postbus 1032 4801 BA Breda. Ben je tussen de 12 en 20 jaar en vind jij datje heel bijzonder bent, dat je iets buitengewoons te vertellen hebt of dat je zo maar per se in de krant wilt? Laat het ons dan weten en wij komen langs om je te fotografe ren en met je te praten. Wie een verslaggever en foto graaf aan huis wil, moet een briefje schrijven naar: De Stem, t.a.v. ragAzzi, postbus 3229, 4800 MB Breda. Zet in je brief wel waarom je in de krant wil. Wij kiezen dan iedere week de meest opmerke lijke inzending uit. Om jongeren meer inzicht te geven in bankzaken is de Con sumentenbond deze week be gonnen met de campagne Krenten Klatergoud. Uit een enquête die de bond onder 590 scholieren hield, blijkt dat jongeren weinig thuis zijn in de financiële wereld. De Consumentenbond voert de campagne door een brochu re te verspreiden als bijlage van het jongerenblad Pauze. Op aanvraag stuurt de bond een speciaal ontwikkeld les pakket toe.(anp) Door Esther de Boe Op twaalfjarige leeftijd hoort Floortje Peneder dat ze leuke mie heeft. Ze ligt lange tijd in het ziekenhuis en moet zware medicijnen slikken, waar haar haar van uitvalt. Op haar vijf tiende overlijdt Floortje. Al deze tijd houdt ze in haar dagboek bij wat er in haar omgaat. Dit dag boek is nu verschenen in boek vorm. Het verhaal van Floortje heeft in het begin een vrij optimistische ondertoon. Hoewel Floortje en haar familie weten dat er een grote kans bestaat dat de ziekte terugkomt, doen ze er alles aan om tijdens de herstelperiodes normaal te leven. Als Floortje niet ziek is, gedraagt ze zich als een doorsnee tiener en gaat ze ook gewoon lekker met haar vriendinnen de stad in en naar MacDonald's. -De leukemie blijft echter steeds terugkomen. Langzaam komt het Floortje's besef dat er iets ernstigs met haar aan de hand is. Toch wordt haar verhaal nergens overdreven sentimenteel. Nare gebeurtenissen, zoals het bericht van het overlijden van een mede patiënt, worden afgewisseld met alledaagse dingen, zoals het win kelen in het dorp. Vaak weet ze Floortje Peneder: „Ik wil verdomme geen medelijden, ik wil gewoon zijn!!" FOTO PHILIP MECHANICUS zich met haar gevoelens geen raad. „Ik heb (nog) niet om Suzanne gehuild, misschien komt dat nog, misschien niet. Ik vraag me af of de dood inderdaad zo mooi is als ik mezelf voor houd.(,..)Ik gedraag me alsof ik het allemaal geaccepteerd heb, maar ik heb eerder het idee alsof ik er gewoon geen bal van ge loof." Het verhaal van Floortje is niet alleen het verhaal van een ziek meisje, maar ook dat van een puber. Als puber maak je je druk om van alles en nog wat. Je bent bang dat je er niet leuk uitziet en dat anderen jou niet aardig vin den. Je weet niet of je nou wel of niet verliefd-bent op die jongen naast je in de klas. Wat dat betreft is Floortje doodnormaal. Ze baalt dat haar zus lekker uit gaat en dat zij 'gezellig' bij haar ouders thuis voor de televisie hangt. Ze vindt het vreselijk dat ze dik wordt van de medicijnen en dat ze kaal wordt. Ze schrijft zoetige gedichten aan jongens die ze 'poepies' vindt. Door haar ziekte kan Floortje niet ongedwongen jong kan zijn. Dit maakt haar vooral woedend: „Ik heb geen zin meer om het zielige zieke meisje te zijn.(...)Ik wil verdomme geen medelijden, ik wil gewoon zijn!!" Floortje doorloopt het normale proces van ontkenning, woede en acceptatie. In de laatste ge dichten wil ze vooral haar liefde voor de mensen om haar heen laten zien. Met deze uitgave van Nijgh Van Ditmar is Floortjes grootste wens, de bundeling van haar gedichten, vervuld. Het dagboek kost 27,50. Een deel van de opbrengst gaat naar de Floortje Penederstichting, die kankeronderzoek en de verzor ging van kinderen met kanker ondersteunt. 1) Move on baby - Cappella 2) Ik wil niet dat je liegt - Paul de Leeuw 9) Without you - Mariah Carey (4) It's alright-East 17 7) Get away - Maxx 6) Whoomp there it is - Tag team 3) Let the beat control your body - 2 Unlimited 5) Never alone - 2 Bros on the 4th Floor (14) Breathe again - Toni Braxton ft (10) No time 2 waste - T-Spoon (21) Right in the night - Jam Spoon ft (20) Look who's talking! - Dr. Alban 8) La solitudine - Laura Pausini 0 (18) Babe - Take That (25) Madchen - Lucilectric 0 (11) Streets of Philadelphia - Bruce Springsteen 0 (12) All for love - Stewart, Adams Sting ft (16) It's a loving thing - C.B. Milton ft (24) Hobo humpin slobo babe - Whale (13) Return to innocence - Enigma 0 I like to move it - Reel 2 Real (19) The sign - Ace of Bace (30) Things can only get better - D:ream (32) Sail away - Urban Cookie Collective 0 (17) 't Wurd tied - Normaal 0 (22) Anything - Culture Beat 0 (31) Your ghost - Kristin Hersh Michael Stipe (23) Praat geen poep - Dingetje ft (15) I wanna dance - Melodie MC (26) Rock and roll dreams come through - Meatloaf (39) The power of love - Celine Dion 0 (48) Come baby come - K7 (40) Forever now - Level 42 (27) Quireme mucho - BZN Dry county - Bon Jovi 0 Sweet lullaby - Deep Forrest (37) Teardrops - The Radio's ft (47) Rumours in the city - Ten Sharp (46) Zij is een wonder - Roland Verstappen (43) Cold cold heart - Wet Wet Wet Liefde op het eerste gezicht - Gerard Joling (35) Cannonball - The Breeders Don't go breaking my heart - Elton John Rupaul Ik wil een kus - Benny Neyman Love is history - Michele Ik dacht dat het uit was - André Hazes (28) Africa - Dynamic Base (44) Si senor - Gloria Estefan (42) Fuk u in the ass - The Outhere brothers Stichting Mega Top 50 SCFIRIFTELIJKE REACTIES: REDACTIE DE STEM T.A.V. RAGAZZI, POSTBUS 3229, 4800 MB BREDA. TELEFONISCH: 076-236416

de Stem | 1994 | | pagina 25