Honderden banen door WOV de stem Pessimisme over de WOV irriteert Van Gelder an sen bv. Visfraude Vlissingen: weer drie arrestaties 'Oplossing Graauwse Kreek hard nodig' Slachtoffer stelt mogelijk Honte aansprakelijk in. i Bouwer Schelde tunnel: 'Drie kwart van werkgelegeimeid blijft in regio' PROFILE KLAASSEN Spannende strijd tussen voorleeswinnaars scholen 'Mobilisatieterrein totaal ongeschikt voor de opvang van asielzoekers' Cerestar veroordeeld tot boete van drie miljoen ZAKEN Gebruikte fietsen stadsfietsen - mountainbikes race- en kinderfietsen Commissaris van de Koningin: 'Houd u nou toch op, meneer Van Talentiove' llleeii onder begeleiding mogen gevaarlijke stoffen door tunnel DRUKWERK t Gilde r 994 X Lng Icten I kure Ind M/V M/V (an onze verslagger Middelburg - Aanleg van de Scheldetunnel tussen lorsele en Terneuzen levert enkele honderden Zeeuwen rerk op. De bouwer van de Westerschelde Oeververbin- jig (WOV) verwacht dat het tweeduizend manjaren tost om de tunnel te maken. PASSAGE - AXEL 01155-61781 Zeeland Van onze verslaggever Middelburg „Houd u nou och op, meneer Van Taten- l0Ve". Deze uitval richting de CDA-fractievoorzitter in |e Zeeuwse Staten maakte duidelijk hoeveel irritatie de zwartgalligheid rond het WOV-project bij Commissa- ris van de Koningin Van Gel- jer oplevert. jet dagelijks bestuur van de provincie besloot deze week de ■den van Provinciale Staten te iformeren over de laatste stand van zaken rond het plan een tunnel onder de Westerschelde te 'boren. De agenda van de staten vergadering van gisteren was niet al te lang, dus kon de infor matie mooi op vrijdagmiddag verstrekt worden. De fractie voorzitters wilden weten waar om op zo'n korte termijn de middag belegd was en hadden om een vergaderig vooraf ge vraagd. Hoewel de andere partijen zei den dat ze de informatiemiddag op prijs stelden, en hooguit zei den dat de late uitnodiging 'niet de schoonheidsprijs verdiende', zette CDA'er Van Tatenhove zwaar aan tijdens dit voorover leg: „De informatie rond de WOV komt naar de staten als een versneden salami-worst die we zelf in elkaar moeten zetten. De staten moeten nu in korte tijd besluiten over een mega-project, waarover anderen lange tijd hebben kunnen studeren. We hebben niets, we zweven", aldus christen-democraat. Gedeputeerde Hennekeij legde uit waarom alles was gelopen zoals het was gelopen en dat informatievoorziening aan de Staten niet alleen bepaald werd door het dagelijks provinciebe stuur. Toen Van Tatenhove ver volgens Gedeuteerde Staten er van beschuldigde de provinciale volksvertegenwoording de mo gelijkheden te ontnemen om zich behoorlijk te informeren en om over de WOV de discussiëren, werd het Van Gelder te gortig: „Hou toch op!" Volgens Van Gelder hebben GS niemand hiertoe de mogelijkheid ontno- Tijdens persconferentie over de voortgang van de WOV gaf Van Gelder een psychologische ver klaring voor de houding van sommige statenleden: „Sommi gen mensen zitten karakterolo gisch kennelijk zo in elkaar dat zij na dertig jaar uitblijven van de WOV, nu de uitvoering zeer nabij is, moeilijk in het project kunnen gaan geloven." Eerder op de dag zei de commissaris over de twijfel onder sommige provinciale politici. „Het is net als bij een treinreis van drie uur. Vijf minuten voor aankomst wordt iedereen zenuwachtig." •W. van Tatenhove: ...'salami worst'... foto archief de stem Kombinatie Middelplaat (esterschelde, een samenwer- igsverband van zes Neder- indse, Belgische en Duitse be- rijven, maakte gistermiddag op ai voorlichtingbijeenkomst jor leden van Provinciale Sta in bekend dat driekwart van de irkgelegenheid in de regio te- jecht zal komen. Volgens woord eerder Hale wijn zullen er tij- pus de drukste jaren van de ouw zo'n vijfhonderd aan de innel werken. De aanleg duurt jf jaar, voorafgegaan door een ioorbereidingsperiode van een lar. Ie bouwput voor de tunnel komt i Zeeuws-Vlaanderen. Op die louwplaats zullen onder meer de Ktonnen elementen voor de tun- elwand worden gemaakt. tfspraken linnen enkele weken moet dui- elijk worden of het ruim 1,1 liljard gulden kostende project aadwerkelijk doorgaat. Vorige naand heeft gedeputeerde Hen- ikeij afspraken gemaakt met minister Maij-Weggen over de inanciering van het de bouw 'an het project. Die afspraken ijn door de provincie op papier (ezet. lit weekeinde verwachten gede- luteerde Hennekeij en Commis- aris van de Koningin Van Gei ler van de minister van Verkeer n Waterstaat te horen of zij kkoord gaat met de afspraak roart op wit. Dat zij haar com- nentaar twee weken later geeft dan beloofd, duiden Van Gelder :n Hennekeij haar niet euvel. .Mevrouw Maij-Weggen is de aatste tijd in het buitenland jeweest. Wij twijfelen niet aan bar bedoelingen. Zeeland heeft nooit zo'n goede bondgenoot gehad als het gaat om de aanleg an de WOV," aldus Van Gelder. Het in stand houden van een fiets- en voetveer tussen Vlissin- gen en Breskens wordt een zaak van de provincie zelf. Het Rijk zal. hier niet aan meebetalen. Hennekeij zei dat Gedeputeerde Staten er vanuit gaan dat dit veer er komt, zoals door Provin ciale Staten gewenst. Uit gesprekken met het ministe rie van Financiën leidt Henneke ij af dat de zogeheten btw-con- structie zal lukken. Door geen btw te betalen over de bouwkos ten wordt 200 miljoen bespaard. De uitbating van de tunnel komt •dan wel in handen van Deltan. Die kan de tunnel als een parti culiere ondernemer exploiteren en de btw terugvorderen. Voor de gebruikers van de tunnel be tekent dit wel dat zij btw over hun kaartje moeten betalen. Struikelblok Belangrijkste struikelblok vormt nog een Koninklijk Besluit over het bezwaar van de gemeente Borsele tegen het door de pro vincie opgelegde tracé. Krijgt Borsele gelijk, dan kan dat tot forse vertraging leiden. Vertra ging die zelfs het hele project in gevaar kan brengen. Van Gelder en Hennekeij wilden hierop niet vooruitlopen. Zij stelden dat zelfs bij een nadelige uitspraak voor de provincie het project zonder te veel problemen kan doorgaan als de provincie alsnog overeenstemming met de ge meente komt. "De staten beslissen in april over de voortgang van het project. Ze zullen daarbij een positief advies krijgen van professort Vrijling van de Technische Universiteit Delft. Vrijling heeft als onafhan kelijk deskundige de risico's van het project beoordeeld. Hij sprak gisteren van een 'historische kans' om de WOV te bouwen. liddelburg - Met de aanleg van de tunnel onder de Westerschelde aillen wachttijden niet helemaal tot het verleden behoren. Vracht wagens met gevaarlijke stoffen zullen namelijk alleen onder begelei- Jmg door de tunnel mogen rijden.' Ander verkeer wordt dan ilgelegd. lij het verminderen van de kosten voor de tunnel is een extra irandwerend laag geschrapt. De tuimelwand kan weliswaar normale iranden weerstaan, maar is niet geschikt om er zonder meer ook levaarlijke stoffen in toe te laten. Zo'n extra laag kost ongeveer wintig miljoen gulden voor de twee tunnelbuizen. •olgens de bouwers van de tunnel is het aanbod van vrachtwagens iet gevaarlijke stoffen zo gering (120 per dag) dat maar af en toe het 'erkeer voor een vijf tot tien minuten hoeft te wachten om een toavooi van deze vrachtwagen door te laten. Bovendien kan, als het aanbod van gevaarlijke stoffen toch onver wacht hoger uitvalt alsnog een extra brandwerende laag worden aangebracht. In dat geval kunnen vrachtwagens met gevaarlijke Men zonder speciale voorzorg door de tunnel. Middelburg (anp) - Justitie in Middelburg heeft deze week nog drie personen aangehouden in net kader van het gerechtelijk vooronderzoek rond de vermeen de fraude bij de Vlissingse vis mijn. Eén van hen zit nog vast, laat Persofficier Veurink in Middel burg weten. Van de eerder deze week aange houden vijf mannen zijn inmid dels de directeur en twee mede werkers van de gemeentelijke vismijn weer op vrije voeten ge- •Dorpsraad-secretaris Van Passel bij een afgekalfde oever van de Graauwse kreek. Een boom is door de oeverval in het water gevallen. foto wim kooyman Van onze verslaggever Graauw - De dorpsraad Graauw wil proberen alle verantwoordelijke partijen rond de tafel te krijgen om een oplossing te vinden voor het afkalven van de oevers van de Graauwse Kreek. Lukt dat niet, dan wil de dorpsraad hogerop om de betrokkenen aansprakelijk te stellen voor de schade die wordt aangericht. Het probleem met de Graauwse kreek is dat er veel water aan onttrokken wordt en dat er als gevolg daarvan vaak een lage waterstand is. Het gevolg is dat de begroeiing langs de water kant door de uitschurende wer king op vele plaatsen is ver dwenen en dat de oever zijn gaan inkalven. Pardoes ver dwijnen soms hele stukken land van wel vijf meter breed in het water. Het levert ook nog gevaarlijke situaties op voor landbouwers die met hun machines dicht bij de oevers moeten werken. De eigenaren en pachters zien dat ze steeds meer land verliezen en om verdere afkalving tegen te gaan is er in het verleden al herhaaldelijk puin gestort. Dat stuit echter weer op milieupro blemen. Bovendien is het geen fraai gezicht. Extra aandacht Zowel het waterschap, Staats bosbeheer als de gemeente Hulst zijn bij de Graauwse Kreek betrokken, maar doen er volgens de dorpsraad niets aan. „De Graauwse Kreek/Paalse- weg is het einde van de water loopkring in de gemeente Hulst. Dat wil zeggen dat al het water wordt afgevoerd via deze weg. Is het dan niet vanzelf sprekend dat er extra aandacht wordt besteed aan deze kwes tie?", vraagt dorpsraadsecreta ris W. van Passel zich af. „Wat vroeger een mooi stuk natuur was is nu een verpauperde wa tergang geworden". Sinds de oprichting van de dorpsplan-werkgroep Graauw in 1989 zijn de problemen met de Graauwse Kreek al aange kaart bij de verschillende be trokken instanties. De bespre kingen hebben die bijgedragen tot een aanvaardbare oplossing. „De verantwoordelijken schui ven alles op elkaar af en er gebeurt weinig of niets", stelt Van Passel. Voor de dorpsraad Graauw is de maat nu vol. „Er moet is gebeuren. Er zijn gedeelten van de kreek die er mensonterend en levensgevaarlijk bij liggen". steld, omdat hun inzet bij de vismijn in Vlissgingen nodig was. Justitie heeft wel als voorwaarde gesteld dat de drie zich ter be schikking houden van politie en justitie voor verder verhoor. Twee andere begin deze week aangehouden mannen blijven voorlopig nog vastzitten. De arrestanten behoren volgens Veurink tot vissers, vishandel of zijn werkzaam bij de vismijn. In België zijn inmiddels vier ver dachten aangehouden in deze zaak. Van onze verslaggever Frank Deij Terneuzen - De vrouw die afgelopen weekend in ziekenhuis De Honte in Terneuzen door een ex-psychiatrisch patient is aangevallen, overweegt om de directie van het ziekenhuis aansprake lijk te stellen. De verdachte, die gisteren door de politie naar de psychiatrische afdeling van het Huis van Bewaring in Scheveningen is gebracht, was geen onbekende van het ziekenhuis. Hij was die dag net ontslagen. Het ziekenhuis had volgens haar advocaat mr. R. van Voorst Vader uit Terneuzen de potentieel gevaarlij ke situatie moeten onderkennen. Bovendien duurde het onnodig lang voordat er hulp opdaagde. Adequaat ingrijpen had oogletsel,-de man boorde een vinger door een oog van de vrouw -, kunnen voorkomen, meent Van Voorst Vader. „De man was 's ochtends ontslagen uit de psychiatrische afdeling maar is de hele dag in het ziekenhuis blijven rondhangen. Hij wilde terug opgenomen worden. De man zat er rond half tien nog in zijn eentje in het donker. Aan de receptie van de balie was niemand te zien. Het is duidelijk dat de man die dit gedaan heeft, volstrekt niet in orde was. Men had deze mogelijk gevaarlijke situatie moeten onderkennen en maatregelen moeten nemen", zegt Van Voorst Vader. Zijn cliënt werd zaterdagavond even na half tien door haar man bij het portaal van het ziekenhuis afgezet. Ze wilde de nacht bij haar ziek kind doorbrengen. In de hal was de hoofdverlichting uit, maar er zat nog wel een man, aldus de lez: van de vrouw. „Ze liep de gang in, de man ging haar achterna en heeft haar om volslagen onbekende rede nen aangevallen. Ondanks gillen en pogin gen tot verweer kon de man haar met het hoofd op de grond slaan. Het duurde zeker enkele minuten voordat iemand van het personeel haar bevrijdde van haar belager". Die paar minuten zijn het slachtoffer nood lottig geworden. Het bevreemdt Van Voorst Vader dat het zo lang duurde voordat er hulp uit het ziekenhuis >lf kwam omdat de politie bijna gelijktijdig ter plekke was. „De politie was kennelijk dus al wel gewaar schuwd voordat men te hulp schoot. In die paar minuten nam de weerstand van de vrouw verder af, waardoor de man kans zag haar aan haar oog te verwonden. Was men er eerder geweest, dan was dat niet gebeurd". Volgens Van Voorst Vader heeft het hoofd van de verpleging nadien excuses aangebo den. „Er zou juist wisseling van de verple- ZATERDAG 19 MAART 1994 DEEL 1 Van onze correspondente Hulst - Marieke Kieboom uit Biervliet en Liesbeth van Dries- sche uit Lamswaarde mogen zich sedert gisteren voorleeskam- pioen noemen. Na een spannende strijd kwamen zij als winnaars tevoorschijn tijdens de regionale voorronde van de nationale Voorleeswedstrijd in de bibliotheken van Hulst en Terneuzen. In de openbare bibliotheek in Den Dullaert traden de voorlees winnaars van zeven basisscholen uit de regio op. Ze lazen een fragment voor uit een door hun zelf gekozen kinderboek. 'De honderd supporters genoten van de leuke voordrachten en van het optreden van Piet Brakman. Deze West-Zeeuws-Vlaamse troubadour praatte de fragmenten aan elkaar en zong af en toe een lied waarbij hij zich begeleidde op gitaar. Deze keer geen streekliedjes in het dialect, maar een liedjesprogramma afge stemd op de jeugd en de avond. De jury had er een kluif aan. De kwaliteit was goed en tenslotte waren het al schoolwinnaars. Toch konden na rijp beraad twee winnaars aangewezen worden door de driekoppige jury onder voorzitterschap van Piet de Blaey. Het werden Marlieke Kieboom van De Komme in Biervliet die uit«oy van Roald Dahl las en Liesbeth van Driessehe van De Oostvogel in Lamswaarde die een fragment uit Het Sleutelkruid van Paul Biegel had gekozen. In Zeeland worden vier regionale rondes gehouden. Elke ronde levert twee winnaars op' en de acht beste uit Zeeland komen tegen elkaar uit in de provinciale wedstrijd, die 16 april gehouden wordt in Middelburg. De winnaar van deze ronde stoot door naar de landelijke finale in Utrecht. Marieke Kieboom en Liesbeth van Driessehe verdedigen dus de Oost-Zeeuws-Vlaamse kleuren in Middelburg en hopen beiden op een finale plaats. Van onze verslaggever Terneuzen - Het voormalige MOB-terrein (mobilisatieterrein) aan de Industrieweg in Terneuzen is totaal ongeschikt voor de opvang van asielzoekers. Dat zegt een woordvoerder van de gemeente. 'Het ministerie van Defensie stel de deze locatie ongevraagd aan het ministerie van WVC beschik baar voor de opvang van vluch telingen in tenten of caravans. „Het terrein is echt niet bewoon baar. Er staan nu slechts lege magazijnen. Er is verder geen enkele sanitaire voorziening," zegt gemeentelijk woordvoerder O. Vosveld. Hij reageert hiermee op de wel willendheid van het ministerie van Defensie in totaal veertien terreinen verspreid over het land voor de opvang van asielzoekers beschikbaar te stellen. Een lijst is aangeboden aan minister D'Ancona van WVC. Op deze lijst staat onder meer het voor malige MOB-terrein in Terneu zen en het sportveld nabij het MOB-terrein aan de Oosthaven weg en de marinekazerne in Vlissingen. Het gaat dan om de opvang van asielzoekers in cara vans of tenten. De minister maakt uiteindelijk een keuze uit de veertien aange boden locaties. Als deze geschikt worden bevonden, worden de betrokken gemeenten gepolst over de opvang van eventuele asielzoekers. Volgens Vosveld is de gemeente Terneuzen nog niet benaderd. „We wachten met spanning af." De stroom asielzoekers is de laatste tijd weer fors toegeno men. Het kabinet verwacht er dit jaar vijftigduizend terwijl er vo rig jaar 35.000 vluchtelingen ons land binnenkwamen. Reden voor het ministerie van WVC naarstig te zoeken naar nieuwe opvang mogelijkheden. In Terneuzen worden momenteel driehonderd asielzoekers tijde lijk opgevangen in het Roosevel- thotel. De gemeente sprak met het ministerie af dat de opvang voor drie maanden zou gelden. Burgemeester Barbé zei toen dat de gemeente een verlenging van de termijn zou overwegen als er nog steeds sprake is van een noodsituatie. Ook de gemeente raad staat achter dit standpunt. Middelburg - De zetmeelfabriek Cerestar Benelux in Sas van Gent is gisteren, overeenkomstig de eis van twee weken geleden, veroordeeld tot een boete van drie miljoen gulden voor geknoei met de aangiften verontreinigingsheffing in de periode '82 tot en met maart '90. ging zijn geweest en men was op de nabije afdeling nog bezig met een andere patiënt". Het excuus is niet voldoende. „Wij vinden dat de aansprakelijkheid van het ziekenhuis onderzocht moet worden. De directeur Pa tiëntenzorg zei dat hij er niet aan had moeten denken dat dit op straat zou zijn gebeurd. Het punt is juist dat het in het ziekenhuis is gebeurd, waar je als bezoeker lang niet zo bedacht bent op dergelijke situaties. De vrouw was door haar echtge noot op straat nog begeleid tot aan de hal. De verantwoordelijkheid van het ziekenhuis mag niet te licht gewogen worden. Men dient toch toe te zien op voldoende veiligheid en handhaving van de orde. De vraag is of daartoe de nodige instructies bestaan". Van Voorst Vader vindt de conclusie van de Centrale Ondernemingsraad dat het incident geen aanleiding geeft tot extra veiligheids maatregelen dan ook veel te voorbarig. „Het proces verbaal van Justitie is nog niet vrijge geven, dus het is de vraag of men ieders mening omtrent de feiten wel kent. Pas als de feiten bekend zijn, kan er verder worden geoordeeld". Directeur Patiëntenzorg G. Ramaekers wenste gisteren inhoudelijk niet te reageren. „Iedereen mag iedereen aansprakelijk stel len. We zien wel wat er van komt". De rechtbank acht bewezen dat het bedrijf gedurende een groot aantal jaren zich stelselmatig heeft bezig gehouden met ver valsing van de verontreinigings- cijfers die door het verdunnen van de testmonsters met leiding water opzettelijk laag werden gehouden. Hoewel niet meer pre cies valt na te gaan over welke bedragen het gaat, is het duide lijk dat het waterschap in deze periode aanzienlijk is benadeeld, zo stelt de rechtbank. Bovendien was er sprake van een oneerlijke concurrentiepositie ten aanzien van bedrijven die zich wel hielden aan de regels van het spel. Het feit dat de huidige president-directeur met zijn aantreden zelf aangifte had gedaan van 'onregelmatigheden' voor wat betreft de verwerking van het afvalwater, acht de rechtbank geen reden tot uitslui ting van strafvervolging, zoals door de raadsman van het be drijf werd bepleit. Voor het feitelijk leiding geven aan of uitvoering van de malver saties zijn vijf managers veroor deeld tot werkstraffen en geheel voorwaardelijke gevangenis straffen. Zo kreeg de toenmalige president-directeur J.A. uit Hei kant, conform de eis, 240 uur dienstverlening opgelegd, die in de plaats mogen komen van zes maanden zitten, I. v.d. W. (Groede) werd veroordeeld tot eenzelfde straf met daarnaast zes maanden voorwaardelijk, C. van H. (uit het Belgische Assene de) moet honderd uur dienstver lening verrichten en kreeg ook nog twee maanden voorwaarde lijk, evenals zijn collega en land genoot J.M. uit Wolvertem, ter wijl de Belg R.V. zestig uur dienstverlening kreeg opgelegd met daarnaast één maand voor waardelijk. (ADVERTENTIES) GRAFISCH BUREAU sinds 1978 Gentsevaartstraat 39 4571 GA Axel cel. en fox. 01155-62740 inlays steunzolen 'orthopedisch schoentechnikus BSH bekroond in duitsland en amerika Desgewenst komen wi] bij u thuis voor het opmeten en het passen. teteringsedijk 60 breda 076-148168/223475 fax: 200729

de Stem | 1994 | | pagina 17