Opbouw Beiroet verloopt moeizaam Terug naar Charlestown: een rit in hoop en wanhoop Japanse vrouwen kunnen voor 8000 gulden weer maagd worden Hoogbejaarde Banda wil weer president van Malawi worden f Show DE STEM BUITENLAND SGEVING Kloof tussen arm en rijk kan tot nieuwe geweldsuitbarstingen leiden MAART 1994 VRIJDAG 18 MAART 1994 astman kodak 45 45 xxon corp 65 65% rd motor 63Va 62% an. electric 103% 103 sn motors 61% 60% 45% aodyear 45 »wlett-pack. 90% 89 t bus mach 58% 57 86 t. tel tel. 87% m airlines 25% 25% cdonnell 114% 117% erck co. 31% 31% obil oil 78% 79% ann central 25 25 lilips 29% 29% iyal dutch 104 105% aars roebuck 48% 46 re-south, pac. 24% 24% xacoinc. 65% 66 aveiers 37% 37% 68% lited techn. 68 estinghouse 13% 13% hitman corp 15% 15% 'oolworth 19% 19 loud ibewerkt 23,080-23,680 per k 9- ewerkt 25,280 per kg. lilver Iver onbewerkt 290-365 per g. ewerkt 400 laten per kg. vk vorige koers sk slotkoers gisteren a laten b bieden c ex claim e gedaan/bieden d ex dividend t gedaan/laten g bieden en ex dividend h laten en dividend k gedaan en laten ex dividend I gedaan en bieden ex dividend 144 1,60 1,20 548 1,40 uo 100 2,50 a 2,50 >20 5,40 5,60 279 2,70 a 2,50 573 5,00 4,70 564 2,80 2,50 351 2,60 2,60 337 0,70 b 0,10 326 4,80 4,00 278 0,50 b 1,40 219 4,50 b 6,50 132 5,00 6,10 b 274 7,60 7,00 b 469 6,50 3,70 466 2,70 1,00 557 3,40 b 5,50 495 6,50 4,50 B63 2,80 1,30 934 0,80 0,10 1842 7,50 6,50 500 14,20 12,50 550 27,00 a 23,50 338 0,20 0,10 991 0,50 a 0,40 1438 1,50 1,80 1073 3,20 3.10 484 5,30 a 5,80 553 18,50 a 19,00 458 0,10 0,10 282 7,10 6,20 681 4,30 3,00 938 2,10 1,10 345 1,10 0,50 431 1,00 1,40 559 3,00 3,30 407 3,30 3,80 2602 1,00 1.10 755 2,80 2,90 500 1,20 a 1,00 500 1,30 a 0,90 546 45,00 46,00 380 0,30 0,40 443 5,30 5,70 2482 1,80 1,80 561 13,60 13,60 2058 3,70 3,80 352 3,20 2,00 2701 2,80 2,80 1705 2,90 2,85 Door Ed Blanche (ap) Beiroet - De uitvalsweg in noordelijke richting die door christelijke wijken van Bei roet voert, is opgeluisterd met sjieke boutiques en par fumeriewinkels. Op een rots punt hoog boven de weg, staat een Christusbeeld van wit marmer met de armen naar de zee uitgestrekt. De zuidelijke uitvalsroute bij het vliegveld wordt omzoomd door eentonige huizenblokken van een sloppenwijk die voorname lijk door moslims wordt be woond. Drie meter grote karton nen poppen van zwartgejurkte moslim-geestelijken die door de plaatselijke bevolking worden geëerd, hangen aan niet functio nerende lantaarnpalen. Deze tegenstrijdige indrukken zijn typerend voor de grote cul turele en economische verdeeld heid die Libanon drie jaar na een alles verwoestende burger oorlog nog steeds kenmerkt. In Beiroet is het vrij rustig maar Zuid-Libanon, waar de Israë liërs en hun bondgenoten van de SLA-militie een bufferzone be zet houden, is nog voortdurend het toneel van beschietingen en aanslagen, waarbij een grote rol wordt gespeeld door de shi'iti- sche, door Iran gesteunde Hez bollah. Tegenstellingen De afbraak van traditionele te genstellingen geschiedt uiterst moeizaam en langzaam. De on geveer één miljoen - christelijke - maronieten, die in het verleden economisch en politiek de toon aangaven, hebben hun privileges de afgelopen jaren geleidelijk zien verdwijnen. Velen verlaten Libanon en de meeste Libanezen die de burgeroorlog zijn ont vlucht, keren niet terug. De maronieten leveren welis waar nog steeds 's lands presi dent, maar hun overheersende positie in het parlement hebben zij moeten prijsgeven. De grond wet uit 1926, die bepaalde dat er op iedere vijf moslim-afgevaar digden zes christelijke afgevaar digden moesten zijn, is op de helling gezet. De huidige ver houding gaat uit van gelijkwaar digheid van beide bevolkings groepen. Door een boycot van de verkie zingen van 1992 uit protest te gen de grootschalige militaire aanwezigheid van Syrië in Liba non, ondermijnden de maronie ten hun politieke positie aan zienlijk. Het gevolg is dat mos lim-premier Rafik Hariri be voegdheden aan zich heeft ge trokken die eigenlijk president Elias Hrawi toebehoren. Wederopbouw Hariri, een succesvol zakenman en miljardair, is bepaald geen typische moslim. Hij behoort tot de sunnitische geloofstak die op gespannen voet staat met de shi'itische richting. De laatste is met haar 1,2 miljoen leden de In Beiroet moet nog een hoop puin geruimd worden. grootste gezindte onder de mos lims. Hariri heeft een van de sterkste financiële teams in de Arabische wereld om zich heen verzameld en aanzienlijke vorderingen ge boekt voor de wederopbouw van het land. Maar de resultaten zul len nog zeker een jaar op zich laten wachten en het is de vraag hoe lang hij de tijd krijgt. Hariri ontwierp een ambitieus plan van vele miljarden dollars voor de wederopbouw van het centrum van Beiroet. Het project kreeg de wind in de rug toen er 50 procent meer inschrijvingen kwamen dan nodig was om een aandelenkapitaal van 600 mil joen dollar te verkrijgen. Elektriciteit en stromend water zijn slechts sporadisch beschik baar. De helft van de 400.000 telefoonlijnen in Libanon func tioneert niet en geen van de zes zuiveringsinstallaties voor rioolslik werkt. Boven de straten van Beiroet hangen hele trossen zelf aangelegde kabels. Het ge luid van noodgeneratoren doet de grond schudden. In de oorlog werden ongeveer 87.000 woningen vernietigd of beschadigd, waarvan 69.000 in Beiroet en omstreken. Als gevolg daarvan is er een enorme wo ningnood. Er worden nieuwe huizen gebouwd, maar veel daarvan zijn luxueuze apparte menten die door rijke Saudi's en Koeweiti's worden betrokken en die onbetaalbaar zijn voor de gewone Libanees. Anarchie In het Bois des Pins is evenwel de voorbode te zien van een nieuw Beiroet. De sparren, die ernstig te lijden hebben gehad onder granaatinslagen, dragen nieuwe loten. Libanese soldaten die na jaren van anarchie en chaos de terug keer van het centrale gezag sym boliseren, bemannen pantserwa gens op kruisingen in de stad en zijn veelvuldig de politie behulp zaam bij operaties tegen de drughandel en autodieven. De tegenstellingen zijn echter nog groot en dat kan tot nieuwe geweldsuitbarstingen leiden. De kloof tussen arm en rijk heeft voor een groot deel bijgedragen tot het uitbreken en de lange duur van de burgeroorlog. Hariri weet dat arme mensen kwets baar zijn en een makkelijk doel wit voor extremisme. Zijn plan nen kunnen alleen vrucht dragen als hij erin slaagt de tegenstel lingen te overbruggen en de ar moede effectief te bestrijden. Door Joanna Pitman (The Times) tokyo - Fraude en bedrog is niet alleen voorbehouden aan de Japan- politieke en zakenwereld, blijkt uit een bezoek aan een kliniek in de Japanse hoofdstad. Het is namelijk geen normale kliniek. Het is de plaats waar de meestal zo gedwee ogende jonge inwoonsters van To kyo hun maagdelijkheid komen te rugkopen. Tegen betaling van ongeveer 8000 gul den ondergaan de meisjes er een maag denvliesreconstructie. Een paar uur la- verlaten ze de kliniek weer, zij het j wat wankel ter been, in het volste vertrouwen dat ze nu de onschuld kun nen bewijzen die op hun gezicht staat geschreven. Deze omkering van de natuurlijke gang van zaken is geen bizarre nieuwe Ja panse trend. De reden erachter is zuiver iragmatisch. Japanse mannen die een iruid zoeken zijn tegenwoordig uiterst kieskeurig. Aan hun gebruikelijke lijst- van wensen, mooi, niet al te dom en ed kunnende koken, bloemschikken, theeschenken en moederen, staat tegen woordig ook steeds vaker maagdelijk heid. Ongetrouwde vrouwen staan in Japan onder grote druk en wie wil trouwen moet de eis van maagdelijkheid wel serieus nemen. Japanse huwelijksbu reaus en toekomstige schoonmoeders nemen vaak een detective in dienst om de achtergronden en medische geschie denis van de toekomstige bruid te checken. Vandaar dat sommige vrou wen om hun kansen op de huwelijks markt te vergroten al hun spaargeld in een operatie steken. „Ik heb vier keer een 'o-miai' ontmoe ting gehad met een man," zegt de 27-jarige Keiki Kobayashi, doelend op de eerste ontmoeting voor een eventueel gearrangeerd huwelijk. „Het leek tel kens wel te klikken, maar ze vroegen me uiteindelijk allemaal of ik nog maagd was. Ik was te eerlijk en heb ze nooit meer teruggezien." De afgelopen drie jaar werd Kobayashi door familie en vriendinnen steeds meer onder druk gezet om te trouwen. In haar wanhoop wijt ze nu haar falen om een man te vinden aan haar minder dan maagdelijke staat. Vandaar dat ze naar de kliniek is gegaan om het hoofd chirurgie iets te laten doen aan de vermoedelijke oorzaak van haar proble men. Chef-de-clinique Tanaka (niet zijn ech te naam) is rijk, heel rijk. „Sommige patiënten zijn zo tevreden over de re sultaten dat ze nog een tweede keer terugkomen," zegt hij trots. Maar zijn onderneming heeft ook een meer duiste re kant. Het herstellen van inwendige organen na slecht uitgevoerde abortus sen. Toen Japan in 1948 abortus legaliseer de, werd dat een lucratieve praktijk voor de Japanse artsen, die nu jaarlijks ongeveer twee miljoen abortussen uit voeren. De machtige medische lobby van Japan weet dit getal zo hoog te houden door een verbod op het gebruik van de pil, met als argument de bijwer kingen, waarvan ze er een aantal zelf hebben verzonnen. Hoewel de meerderheid van de Japanse stellen condooms gebruikt, nemen mil joenen getrouwde vrouwen nog steeds hun toevlucht tot abortus. Naar schat ting twee op de drie Japanse vrouwen hebben minstens één abortus onder gaan. De gemiddelde prijs is zo'n 3.000 gulden, maar zoals overal geldt, hoe goedkoper de abortus, hoe gevaarlijker. En zolang niet gekwalificeerde 'artsen' fouten blijven maken tijdens hun prak tijken, kan Tanaka rekenen op een volle kliniek. Een andere Tokyose chirurg die er goed van kan leven is Fumihiko Umezawa. Hij is hoofd plastische chirurgie van het Jujin-ziekenhuis in de wijk Shinbashi. Hij is telg uit een geslacht van artsen en heeft de reputatie opgebouwd dat hij gewone Japanners kan transformeren in mooie mensen. „Ik beschouw mezelf als een kunstenaar, als een soort beeldhou wer van het menselijk gezicht," zegt hij. Ieder jaar kopen meer dan 20.000 Ja panse mannen en vrouwen schoonheid in het Jujin. Umezawa's specialiteit zijn oogvergro tingen. Deze operatie kost 'maar' 18 duizend gulden en vergt slechts een paar dagen herstel. Ieder jaar onder werpen meer dan 8000 Japanners zich aan Umezawa's scalpel om hun ogen te laten verbreden. „Iedere dag bellen mensen op die dezelfde ogen willen als prinses Di of als Madonna. Dat kan ik, geen probleem," zegt hij, wijzend op de overtuigende 'voor en na' foto's aan de muur van zijn spreekkamer. De afgelopen paar jaar was 'het Umeza wa opgevallen dat heel veel meisjes naar zijn kliniek kwamen voor een 'Brooke Shields'-gezicht. De Shields- look raakte eind jaren tachtig in de mode toen het gerucht ging dat kroon prins Naruhito interesse had getoond voor de actrice. Nu de prins vorig jaar is getrouwd met Masako Owada, is la Ciccolina, de Italiaanse politica annex pornoster evenwel favoriet. Ook Umezawa heeft een duister kantje. Hij zinspeelt erop dat hij een superras zou willen scheppen van breedogige, rechtbeneusde mensenpoppen met hoge jukbeenderen. „Wanneer ik met de me tro reis, betrap ik mezelf erop dat ik naar de mensen kijk en me bedenk hoe makkelijk het voor me zou zijn om ze er beter uit te laten zien. Ik heb soms het gevoel dat de Japanse goden een paar steekjes hebben laten vallen toen ze sommige mensen maakten en dat het mijn taak is die fouten te herstellen." Misschien het meest verontrustende aspect van Umezawa's werk zijn zijn kinderoperaties. Jonge moeders bren gen hun tienjarige kinderen om ze mooier te laten maken, in de hoop dat ze dan niet zullen worden gepest op school. „We opereren kinderen vaak in de vakanties, voordat ze naar de mid delbare school gaan," zegt Umezawa. „Op die manier weet niemand dat ze er ooit anders hebben uitgezien. Ik ben ervan overtuigd dat mooie kinderen het makkelijker hebben op school." Kamuzu Hastings Banda foto ap Door Diederik Kramers (anp) Den Haag - Na 30 jaar aan de macht te zijn geweest is de hoogbejaarde Kamuzu Hastings Banda nog steeds vastbe sloten president van Malawi te blijven, zelfs al moet hij daarvoor vrije democratische verkiezingen houden. Zijn Malawi Congrespartij (MCP) wees hem onlangs aan als lijsttrekker in de eerste vrije presidentsverkiezingen op 17 mei. Als kandidaat-vice-president neemt Banda een vroe gere politieke tegenstander die hij zelf in de gevangenis had laten zetten. „Wie zegt dat men niet uit de politieke dood kan herrij zen?," aldus een afgevaardigde van de MCP. De beslissing van de partij heeft de meeste waarnemers verrast. Die had den verwacht dat de partij „een jonge en energieke kan didaat zou kiezen." De oude Banda was door iedereen af geschreven nadat de bevolking in een referendum van juni vorig jaar voor een meerpar- tijenstelsel had gestemd. Hij beloofde binnen een jaar ver kiezingen te houden. Daarmee leek het eind in zicht voor de 'president voor het leven' die zijn land sinds de onafhankelijkheid in 1964 met ijzeren hand bestierde. Het Malawi van Banda was vol gens een diplomaat niet eens een éénpartijstaat, maar een 'éénmansstaat'. De president bestuurde zijn land als een privé-onderneming en be heerste via verscheidene be drijven 30 procent van de eco nomie. Ook legde hij de Mala- wiërs zijn eigen puriteinse Vic toriaanse normen op. Mannen mochten geen lang haar dra gen, vrouwen geen broek en tv-toestellen waren verboden. De enige toegestane partij was de MCP, waarvan alle volwas senen verplicht lid waren. Dissidenten die het waagden naar Malawi terug te keren, zouden 'als voer voor de kro kodillen dienen', dreigde Ban da. Toch begon de oppositie zich steeds meer te roeren, terwijl de onvrede onder de bevolking als gevolg van droogte en voedselschaarste toenam. Aanhoudende onlusten en vooral de druk van Westerse donorlanden, die de mensen rechtenschendingen in Malawi beu waren, dwongen Banda in te stemmen met een referen dum over zijn beleid in juni 1993. Tot grote verrassing van de oude dictator stemde twee derde van de bevolking voor invoering van een meerpartij- enstelsel. Niet alleen politiek, ook fysiek leek Banda's einde nabij. Offi cieel is de president 88 jaar oud, maar in werkelijkheid zou hij de 95 al zijn gepas seerd. Volgens geruchten in Malawi is zijn gezondheid in de afgelopen weken ernstig verslechterd. Hij verschijnt nog maar zeer sporadisch in het openbaar. „Banda's kandidatuur is voor al ingegeven door tactische overwegingen, omwille van de electorale geografie," zegt een Westerse diplomaat. De MCP gokt op de stemmen uit Mid- den-Malawi, waar Banda van daan komt en zijn aanhang het sterkst is. Omdat hij niet in staat zal zijn zelf campagne te voeren, is de zuiderling Gwanda Chakuamba als kan didaat voor het vice-presi- dentschap aangewezen, terwijl een noorderling secretaris-ge neraal van de partij wordt. De wederopstanding van de 58-jarige Chakuamba is zo mogelijk nog opmerkelijker dan die van Banda. Ooit was hij de rijzende ster binnen de Jonge Pionieren, de gevreesde paramilitaire militie van de president. Toen hij minister van Jeugdzaken was, gooide Banda hem voor dertien jaar de cel in wegens samenzwe ring om de president-voor- het-leven te vermoorden. Vorig jaar werd Chakuamba dankzij druk van de oppositie op vrije voeten gesteld, maar kort erop trad hij weer toe tot de MCP. Toen Banda in okto ber in Zuid-Afrika een her senoperatie onderging, werd Chakuamba tot partijleider gekozen. Volgens een diplomaat kon de MCP Banda niet passeren als lijsttrekker, maar verwacht wordt dat Chakuamba uitein delijk de fakkel van de alleen heerser zal overnemen. De vraag is of de MCP zich niet in de vingers snijdt door Banda terug te halen nu het demo cratiseringsproces in Malawi is ingezet. Toch is de toestand niet hope loos voor de MCP. Zij staat immers tegenover een verdeel de oppositie, die met zes kan didaten de verkiezingen in gaat. „Chakuamba geldt als een sterke, charismatische en goed georganiseerde leider die in staat is de rivaliserende partij fracties bijeen te hou den," aldus.een hulpverlener die al jaren in Malawi ver blijft. Belsebaan 3a 5131 PH Alphen (N.B.) Tel. 04258-2411 Fax. 04258-2617 andag 1994 Ou. fentros !9 11 -Enschot 7 94 Door Pat Sidley (anp) Charlestown - Het woonoord Osizweni even buiten het in dustriestadje Newcastle in Natal lijkt nog het meest op e® serie smerige vuilstort plaatsen. Er wonen zo'n 10.000 zwarten. De meesten in de dagen van de 'grote apartheid' met geweld hier laar toe gebracht. Hun bezit tingen zijn afgenomen. plaats staat bekend als 'Ve- rinyawo', (uitstekende voeten) "ant de uit één kamer bestaande huisjes zijn zo klein dat een volwassene er niet languit in bed kan liggen zonder dat zijn voe ten door de deur naar buiten steken. Ongeveer 70 of 80 procent van de bevolking is werkloos. De jongeren zitten voor de rest van hun leven opgescheept met de gevolgen van het Bantu onder- hcht, het met opzet inferieure onderwijs dat Zuid-Afrika vanaf 1955 verstrekte aan zwarten. Geweld is aan de orde van de dag. Misdadigers maken handig gebruik van de politieke rivali teit tussen het Afrikaans Natio naal Congres (ANC) en de Inka- tha-Vrijheidspartij. Technisch Bezien behoort het woonoord tot het thuisland KwaZulu. De poli tieagenten die er rondlopen, he ten in de volksmond kwaadaar dig Zulu Popeye. Omdat het gebied in het Zulu- thuisland lag, werden Zulu- sprekende mensen destijds hier naartoe gedeporteerd. In over eenstemming met de door Hen drik Verwoerd uitgedachte apartheidsspolitiek. Zo'n drie miljoen mensen werden op die- manier van hun land gezet. Een groep mensen belandde in de jaren zestig en zeventig van uit Charlestown aan de grens van Transvaal en Natal in Osi zweni. Zij hielden zich op de been met de herinnering aan hun land in de heuvels, een uur rij den van hen vandaan. Nu kun nen ze weer terug, als een van de gevolgen van de opbouw van een nieuw Zuid-Afrika. Maar hun problemen zijn daarmee verre van opgelost. De papieren van him vroegere bezittingen hebben zij niet terug. Hun huizen en de hele infra structuur zijn destijds door de bulldozers verwoest. De meesten zijn arm en nauwelijks in staat nog iets nieuws op te bouwen. Charlestown ligt in groene, be boste heuvels. Hier vlakbij vond in 1881 de historische slag bij Majuba plaats, waarin de Boeren de Britten versloegen. Het stadje werd kort na deze slag door de Britten opgezet aan de Natalse kant van de grens. Er woonde een multiraciale bevolking van zo'n 10.000 mensen, landbou wers, veehouders en kleine han delaren. In de nieuwspraak van de apart heid werd het een zwarte vlek, een plaats waar zwarten woon den in een gebied dat de blanken was toegedacht. En zwarte vlek ken werden verwijderd. Na verschillende pogingen om de zaak tegen te houden, kwamen de bulldozers. „Ze kwamen om zes uur 's ochtends en trapten de deur in," zegt Simon Tshabalala, de leider van de gemeenschap die actie heeft gevoerd om terug te keren naar Charlestown. Er waren ook politiemannen met geweren en vrachtwagens. Fami lies moesten hun huisraad opla den en toekijken hoe hun huizen en overige bezittingen werden platgewalst. Daarna werden ze afgevoerd naar Osizweni waar ze, als ze geluk hadden, een huisje van één kamer kregen dat te klein was voor een hele fami lie. „De ouderen moeten soms buiten blijven om de kinderen onderdak te kunnen geven," zegt Ephraim Zwane, de plaatsvervangend burgemeester van Osizweni en eveneens een van de oud-inwo ners van Charlestown die terug willen. „Sommigen werden ziek en sommigen stierven." Anderen kregen compensatie. Op een ui terst willekeurige manier. Zwa ne kreeg 480 Rand voor zijn uitgestrekte bezittingen, Tsha balala kreeg 1.700 voor de zijne. „Kinderen wier ouders toevallig afwezig waren, kregen 20 Rand en het bevel in de vrachtwagen te stappen, anderen kregen hele maal niets," vertelt Tshabalala. Een rit met hem naar Char lestown is een oefening in hoop en wanhoop tegelijk. Er is niets. Een paar hopen rommel wijzen Tshabalala de plaats waar de huizen van hemzelf en anderen hebben gestaan. Alleen de bui tenmuur van de oude katholieke kerk staat nog overeind. Hij wordt gebruikt door een blanke boer als schuilplaats voor het vee. Van de school bestaat alleen nog de fundering. Vroeger had deze een goede reputatie tot hij in 1955 werd overgenomen door de Nasionale Partij en het verplich te Bantu onderricht ging geven. Tshabalala wijst waar het soft- ballveld is geweest, de hal en de kamer van de conciërge. De geesten uit het verleden leven nog voor hem. Met het comité dat de terugkeer heeft voorbe reid, wil hij de school opnieuw opzetten. Een fabriek die ooit werk verschafte maar nu leeg staat, wil zijn gebouw wel ver huren. De huurprijs is echter 1.000 Rand in de maand en er is niets in kas'. „We hopen hulp te krijgen, van de nieuwe regering en internationaal," zegt Tshaba lala. Tijdens een rit over de zandpa den in de heuvels, komen we langs een paar hutjes van men sen die al zijn teruggekeerd. Sommigen zijn aan het werk. Ze maken het land rijp en proberen wat te zaaien in de hoop dat ze straks wat nieuw vee kunnen kopen en hun leven opnieuw beginnen. Tot voor kort was dit weideland van blanke boeren. Zij hebben nu op hun beurt het veld moeten ruimen voor de vroegere eigenaars. Nimrod Methethwa is een van de mannen die is teruggekeerd. Hij heeft een paar koeien en geiten en land om ze te weiden. Hij heeft nu goede hoop op een rede lijk bestaan voor hem en zijn tien kinderen, maar nog steeds denkt hij met pijn terug aan het leven dat hij vroeger had. „Ik had een taxibedrijf en raakte alles kwijt. Toen we naar Osi zweni gingen, kregen we te ho ren dat we geen vergunning kre gen voor een bedrijf." De terugkeer naar het land is economisch een hele toer voor de Charlestownians. Het merendeel is na verdrijving naar het woonoord blijven steken in ar moede en honger. Maar voor de blanken in het gebied is het eveneens een hele ingreep. De meesten van hen verkopen nu hun hebben en houden en ver dwijnen. Slechts een enkeling blijft. Een van hen is Petrus Schoe- man, een kleine handelaar, die al 40 jaar in het gebied woont. Hij is intussen voorzitter geworden van een commissie die verant woordelijk is voor de levering van openbare diensten. „We ge ven ze nu een tank met water," zegt hij. „De aanleg van een waterleiding komt later." De le vering van elektriciteit staat nog niet op het programma. Wat de riolering betreft, wordt voorlo pig een open afvoersysteem vol doende geacht. Over de deportaties van destijds zegt Schoeman nu: „Het was de regeringspolitiek. We dachten toen dat het juist was. We wisten dat mensen daar soms een prijs voor moesten betalen, maar het was voor een ideaal waarvan we dachten dat het haalbaar was. Maar misschien hield de uitvoe ring niet altijd genoeg rekening met degenen om wie het ging." Een harde strijd ligt er voor de terugkerende inwoners van Charlestown nog in het verschiet over de eigendomspapieren van hun land. De regering wil dat zij eerst de bedragen terugbetalen die zij destijds als compensatie hebben gehad. De gemeenschap wil echter dat zij in plaats daar van schadeloos wordt gesteld voor al het geleden leed. Voordat dit conflict is beslist, kunnen de inwoners alleen aanspraak ma ken op een principieel recht om terug te keren, ze hebben geen papier dat hun juridisch recht BOTSWANA geeft op welk stukje grond dan ook. Tevergeefs hebben ze opge roepen alle landtransacties in het gebied te bevriezen. Daartoe hebben ze de legale middelen niet, werd hun verteld. Deze en andere juridische ge vechten, zijn symptomatisch voor de problemen waar de hui dige overgangsregering van Zuid-Afrika mee wordt gecon- fonteerd. Kwesties rond grond bezit behoren tot de belangrijke en grote politieke problemen waarvoor een oplossing zal moe ten worden gezocht.

de Stem | 1994 | | pagina 7