Bonden tegen werken op zondag f286,- handel 'Ziektekostenpremie deel aow'ers omlaag' Angst voor geweld erg groot bij gesloten zigeuner-gemeenschap 06 0223 231 BINNENLAND Rapport: Milieu vergt kwart minder varkens COMMENTAAR Voor wat hoort wat 6 Bloedige' pitbull-actie in Den Haag Geniaal, Euro Disneyland, Speciaal voorjaarsaanbod reserveringen: DE STEM A3 Vakbeweging wil niet meewerken aan verruiming bestaande regelingen 4 Coalitiepartijen nader tot elkaar DE STEM Benzine duurder BINNENLAND KORT Entree Park Hotel Ontbijt Prijs door de week: 1 nacht 2 dagen Prijs in het weekend: 2 nachten 3 dagen In Euro Disneyland komen al uw wensen uit. G 18 MAART 1994 A2 l in het CDA hebben de oude. i én hun bonden bewust ge~ aakt van hun macht. bleken in staat bij de ge. aenteraadsverkiezingen een rs signaal aan de gevestigde rtijen te geven; mede door hun rioed moest CDA-voorzittet n Velzen het veld ruimen en aest de CDA-top op zijn aow. annen terugkomen. De bonden "jken bij machte een protest- anifestatie te organiseren, die 13 april in het Eindhovense etbalstadion minstens 20.000 elnemers moet trekken. En de lidige ledenwinst versterkt het euwe zelfvertrouwen van de nden nog eens extra. )e aow-kwestie, dat is voor ons grote doorbraak," zegt AN- 5-woordvoerder Lakeman. 'ot nu toe zagen ze ons niet aan, nu wil de top van iedere rtij naar onze ideeën komen isteren. Dat is een wezenlijke randering ten opzichte van orgaande jaren." zelfbewustzijn van de bon- komt ook tot uitdrukking in ander, tot voor kort ondenk- ar initiatief: ze eisen heuse tels op in de Sociaal-Econonu- he Raad. „Wij vinden dat wij sociale partner dienen te orden erkend, met dezelfde :hten als werknemers en ■rkgevers," zegt Homans. ant, zo heeft hij de afgelopen ren geleerd, bij die twee gele ngen zijn de belangen van deren niet in veilige handen. olwassen un macht, weten de bonden, n de komende jaren alleen aar toenemen. Zijn er nu al 2,1 iljoen 65-plussers, in het jaar 15 zullen het er meer dan vier iljoen zijn. Die 'nieuwe' be- arden zijn veelal zelfbewuster, lfstandiger en beter opgeleid n de voorgaande generaties. de ouderenbonden, die zich ch al steeds professioneler or- niseren, kunnen uit deze groep [jaarden hun toekomstig kader jtten. 5e bonden zijn, mede door de iw-kwestie, volwassen gewor- in. Of beter gezegd: jong-vol- assen," zegt Naber van de Unie BO. „De emancipatie van ideren zal de komende jaren eeds sneller gaan, en dat werkt rug naar onze organisaties." Lakeman: „Wat de jaren zes hebben betekend voor het ngerenprotest, dat worden de ren negentig voor het protest in ouderen. Let maar op." VRIJDAG 18 MAART 1994 Of incasseren. jke bankbreuk," zo vond het ministerie al meteen in 1991, en inval bij Femis. Andere werden door deze transactie lenadeeld. zat er volgens de Bredase in justitie aan die 17,5 mil- irugs)luchtje. Reden waarom 5 miljoen liet blokkeren. G. de tot nu toe tevergeefs om in handen te krijgen. Zijn 'ocaat, de eveneens aange- ïr. O. H. wees die verdacht- n de hand. „Er is geen kiem voor". et geld met de rijsthandel ebben. Desondanks werd hij ichthebbende op de 17,5 kend. Het justitieel beslag op s inmiddels vervangen door rechtelijk beslag van de Fe- iren. Ze proberen op die ma- arkomen dat het geld defini te Femis-boedel wordt ont- >ie procedure loopt nog. imiddels failliet verklaarde 10 miljoen van de in totaal 'gde miljoen gulden zoek. ijk is dat geld grotendeels Duitse eigenaren, de broers ieus onroerend goed belegd, kwam een andere bekende nse advocaat in opspraak. In in met name Het Parool ohn Engelsma van het advo- )or Engelsma-Korvinus een oegedicht in het misdaadim- i wijlen Klaas Bruinsma. en wist Engelsma rectifica- dwingen. Het tuchtcollege raten, de Raad van Discipli- Engelsma toch, omdat hij [toelaatbare wijze had inge- criminelen als Bruinsma: hij uersoonlijk en zakelijk nau- en mee. Het zou daarbij ook n om hasj smokkel op grote Amsterdamse Orde van zegt mr.J.Rehbock de ver- ussen mr.Engelsma en de ngehouden advocaten niet vinden. „Onze Raad van noemde Engelsma's hande- ar, omdat hij als advocaat neegedaan had aan het ge- vas aandeelhouder en was lens op vakantie gegaan. Bij iingen van mr.H. en mr;Van, t niet uit het dossier dat zij ganisatie hebben meege- gt, niet de indruk te hebben en mr.Van der G. samenge- en bij de affaire. „Zij lijken ijk van elkaar gewerkt te Den Haag - De vakbeweging is mordicus tegen het voorstel van minister De Vries (So ciale Zaken en Werkgelegen heid) om werken op zondagen te vergemakkelijken. Zij wei gert mee te werken aan een verruiming van de bestaande regelingen. In principe wordt het mogelijk dat werknemers 39 zondagen per jaar aan de slag zijn. De Vries' voorstel, vastgelegd in de nieuwe arbeidstijdenwet, zorgde eerder al voor onrust bij verschillende CDA-Kamerleden. Zij vrezen voor de zondagsrust. Ook het christelijke CNV vreest dat het onderscheid tussen zon dagen en werkdagen vervaagt. „Ik maak me daarover uiterst ongerust", aldus CNV-bestuur- der Cremers. Hij benadurkt dat met zijn vakcentrale altijd te praten is over flexibel werken. „Maar we moeten een bijzonder kritische houding aannemen te genover werken op zondag. De voorstellen van De Vries gaan daarin veel te ver." Kremers is bovendien verbaasd dat juist De Vries met zo'n ver ruiming voor de regeling voor werken op zondag komt. „De minister staat erom bekend dat hij de zondagsheiliging eerbie digt. Waarom mogen werkne mers dat niet?" De vakcentrale FNV vindt dat De Vries' voorstel het sociale leven van de werknemer onder geschikt maakt aan het werken. „De minister roeit in tegen de maatschappelijke stroom. Men sen willen niet werken op zon dag, ze zijn gehecht aan zo'n rustdag," aldus een woordvoer der van de vakcentrale FNV. MHP-bestuurder Muller noemt het voorstel 'beroerd'. Om 39 zondagen per jaar te kunnen werken, moeten werkge vers en werknemers degelijke af spraken kunnen maken, zo stelt De Vries voor in zijn wetsvoor stel. De vakcentrales sluiten ech ter uit dat dit serieus ter sprake kan komen tijdens cao-onder handelingen. Hun zorg gaat ech ter vooral uit naar de werkne mers die niet onder een cao vallen of werken bij kleine be drijven, waar geen onderne mingsraad is. „Zij kunnen hun stem niet laten gelden en krijgen in de praktijk vaak van hun baas hun werktijden opgelegd. De Vries maakt het werkgevers nu wel erg makkelijk om hen ook in te zetten op zondagen." Van onze Haagse redactie Den Haag - Particulier verzekerde bejaarden met een laag inkomen moeten dezelfde premie gaan betalen als aow'ers in het ziekenfonds. Met dat plan wil het CDA de problemen van de 160.000 ouderen die particulier verzekerd zijn oplossen. Hiermee naderen regeringspar- ook al eens geworden over een korting op de ziektekostenpre mies van de bejaarden. Maar met die korting bleef de premie toch nog ruim boven het bedrag dat ouderen met een zelfde inko men in het ziekenfonds betalen. Een verschil met het kabinets plan is de wijze van verrekening. Volgens het kabinet zouden de bejaarden de korting zelf moeten aanvragen; het CDA wil de kor ting via de belasting verrekenen. Evenals in het kabinetsplan gaan ook in het CDA-plan de premies voor bejaarden met een hoger inkomen omhoog. Of de PvdA het plan van het CDA volgende week steunt is nog niet bekend. Maar Van Ot terloo wijst erop dat er nu zeker een oplossing uit de bus komt voor de groep bejaarden, die nu al jarenlang klaagt over de hoge ziektekostenpremies. „Het is ons er steeds om gegaan of je mensen in een gelijke situatie ook gelijk behandelt. Dat gebeurt nu." De PvdA zal in elk geval eisen dat de korting per 1 juli van dit jaar ingaat. Of dat lukt valt te betwijfelen. Eerder twijfelde het kabinet al of zijn kortingsplan per 1 januari volgend jaar kon ingaan. tijen CDA en PvdA elkaar in een kwestie, waarin ze tot gisteren niet tot overeenstemming kwa men. Het draait om het voorstel van PvdA-kamerlid Van Otter- loo om de particulier verzekerde bejaarden met een laag inkomen over te hevelen naar het voor hen goedkopere ziekenfonds. Coalitiepartner CDA is hier steeds tegen geweest. De chris tendemocraten komen nu met een alternatief. De PvdA juichte de koerswijziging van het CDA gisteren toe. „Dit is een door braak," zei Van Otterloo. Of de coalitiepartners definitief op een lijn kunnen komen, moet volgende week blijken bij de behandeling van het plan-Van Otterloo. Dan zal het CDA zijn variant aan de orde stellen. In een interview met het persbu reau ANP liet CDA-lijsttreker Brinkman gisteren weten dat de verlaging van de premie voor de getroffen groep bejaarden deel uitmaakt van de inspanningen die het CDA zich wil getroosten om de koopkracht van aow'ers en andere inkomensgroepen te ontzien. Het kabinet is het eerder dit jaar Utrecht (anp) - In een werkelijk duurzaam en milieubewust Ne derland moet het aantal slacht- varkens met ongeveer een kwart terug. Voorwaarde is bovendien dat er technische verbeteringen komen aan stallen om de uit stoot van ammoniak te vermin deren en dat het energieverbruik omlaag gaat. Dat staat in een rapport van het Centrum voor Landbouw en Mi lieu (CLM), dat in opdracht van de Vereniging Milieudefensie is opgesteld. Nederland telt zeven miljoen vleesvarkens, die in vier maan den tijd worden vetgemest. Ver der zijn er nog eens zeven mil joen fokvarkens en biggen. Jaar lijks worden in totaal ruim 21 miljoen slachtvarkens geprodu ceerd. De sector veroorzaakt grote milieuvervuiling door overbemesting en ammoniakuit- stoot. Bovendien vergt de invoer van veevoer vanuit andere we relddelen veel energie. Volgens het CLM kan de belas ting van het milieu omlaag door het aantal dieren te verminde ren. Bij de huidige bedrijfsvoering is er op termijn slechts ruimte voor 1,9 miljoen vleesvarkens. Daar komen dan nog de nodige fok varkens en biggen bij. Onder gaan de stallen een technische verbetering, dan is er uit mi lieuoogpunt plaats voor 5,4 mil joen slachtvarkens. Het lijkt een schrikbeeld voor veel werknemers: werkdagen van negen en soms tien uur, zes dagen achtereen aan de slag, de zaterdag als gewone werkdag, de zondag 39 keer per jaar ook en overwerk,- dat geen overwerk meer mag heten. Het is echter nauwelijks méér dan formeel maken wat voor veel werknemers al jaren praktijk is. De werktijden zijn geregeld in de arbeidswet van 1919. Willen ondernemers daar van afwijken dan kunnen ze, uiteraard na onderhandeld te hebben met de vakbonden, de minister van Sociale Zaken om ontheffing vragen. Daarvan is de afgelopen jaren druk gebruik gemaakt. Maar liefst 15.000 bedrijven werken met afwijkende arbeidstijden. Meer regel dan uitzondering dus. Zeker als de economie stagneert zoeken ondernemers naar mogelijkheden om de produktie zo goedkoop mogelijk te maken. Flexibele arbeids- en bedrijfstijden kunnen daarbij van dienst zijn. Bijvoorbeeld meer werken in drukke tijden en wat minder in een rustige periode. En/of de bedrijfstijd verlengen, waardoor een hogere onzet kan worden gerealiseerd tegen nauwelijks meer kosten. Voor veel werkgevers zullen flexibele werk- en bedrijfstijden een bittere noodzaak zijn. Het kabinet helpt nu een handje door de starre regelgeving af te schaffen. Dat bespaart de ondernemer yeel tijd en narigheid en de overheid veel overbodige bureaucra tie, omdat voor afwijkende werktijden dan geen vergunning meer hoeft worden aangevraagd. De vrees dat de werknemers straks worden overgeleverd aan de willekeur van hun bazen is ongegrond. Werk- en arbeidstijden worden immers bepaald in overleg en met toestemming van de vakbonden. Achter het argument van minister De Vries dat zijn plan extra banen oplevert, hoort een vraagteken. Want met het verruimen van de mogelijkheid voor overwerk sluipt het gevaar binnen dat ondernemers meer werk door hetzelfde aantal werknemers zullen laten uitvoeren. Wat geen baan extra oplevert. Denk maar aan de invoering van de arbeidstijdverkorting, die door veel ondernemers vaker is gebruikt om kosten te besparen dan als middel om de werkgelegenheid te vergrtoten. Terwijl dat toch de bedoeling van atv was. Voor de vakbonden de taak bij de onderhandelingen over ruimere arbeidstijden de werkgelegen heid nauwgezet in het oog te houden. Want voor wat hoort wat. Van onze verslaggever Den Haag - De Haagse poli tie heeft gisteren drie pit bull-eigenaren, onder wie J.D. van Ginneke uit Kruis land, aangehouden nadat zij de stoep van het ministerie van Landbouw met bloed hadden besmeurd. De groep 'Peace for (Pit) Bulls' wilde met deze actie protesteren tegen het fokverbod op dit omstreden hondenras. Met z'n drieën togen de pitbull vrienden gisteren rond 10.00 uur naar het ministerie van Landbouw. Een van hen be zorgde een brief bij de balie, en bij het vertrek besmeurde hij de stoep bij de uitgang met bloed uit een slachterij, waarna hij zich met de andere twee actievoerders uit de voeten maakte. Op weg naar het mi nisterie van Justitie waar zij een soortgelijke bliksemactie wilden voeren, werden ze klem gereden door twee politiewa gens. Op verdenking van bekladding en het beschadigen van rijksei gendommen werd het drietal aangehouden en overgebracht naar het bureau Overbosch. Zij werden ruim vier uur vastge houden. Daarmee viel het plan om zich enkele uren in een hok met pitbulls op te laten sluiten in het Haags dierencentrum in duigen. „Maar nadat we weer vrij wa ren, zijn we alsnog naar het dierencentrum gegaan. Daar werden we echter opgewacht door agenten. En we willen geweld-uit de weg gaan. Dus toen hebben we rechtsomkeert gemaakt," aldus woordvoerder Van Ginneke. „Helaas," zegt hij, „waren we maar met z'n drieën. Maar ja, als het span nend wordt, dan haken mensen af." De beschuldiging van bescha diging van rijksgebouwen vindt hij maar onzin. „Het is bloed uit een slachterij. Dat is zo met koud water weer weg te spoe len," aldus Van Ginneke. Enke le mensen begonnen direct na de actie bij het ministerie van Landbouw met het opruimen van het bloed. Een medewerker van het ministerie vein Landbouw veegt het bloed weg dat drie pitbull-vrien den daar achter hadden gelaten. foto aimp Van onze verslaggevers „Ze hebben gezegd dat ze onze hele familie zouden do den, elke dag iemand. Nu gebruiken ze nog messen en schietwapens, maar ze heb ben gedreigd de volgende keer granaten naar binnen te gooien." Dat zegt de 30-jarige Edese zi geuner, wiens woning aan de Wulverhorst in Ede in de nacht van zondag op maandag bescho ten werd. Hij is sindsdien met zijn vrouw en twee zoontjes on dergedoken bij Nederlandse vrienden. Honderden zigeuners in Ede, Nieuwegein en andere plaatsen gingen hem voor of volgden zijn voorbeeld. „Ik weet niet wat er aan de hand is, niemand weet dat. We zijn allemaal bedreigd. Ook familie leden en kennissen in Nieuwe gein, Amsterdam, Utrecht en noem maar op zijn bedreigd. We zijn doodsbang," aldus de zigeu ner. Hij heeft van de politie het advies gekregen voorlopig maar uit de buurt van Ede weg te blijven. De bedreigingen begonnen kort na de moorden op de 43-jarige Bennekomse zigeuner Ranko Ni- kolic en diens 29-jarige schoon zoon Neboisa Lazic omstreeks 26 februari. Hun lichamen wer den gevonden in Aken en Luik. In de kringen van de Cangara- zigeuners circuleert het verhaal, dat de moordenaars op het lichaam van Nikolic een boekje met adressen en telefoonnum mers van zigeunerfamilies heb ben gevonden. De ondergedoken Edese zigeuner is geen familie van de twee, maar kent hen wel goed. „Wij zijn sindsdien meerdere keren gebeld. We maken jullie allemaal dood, zeiden ze. Eerst geloofde ik het niet, tot ze op me gescho ten hebben. Ik heb geen idee wat ze van ons willen." Volgens hem spraken de mannen geen zigeunertaal. Hij zegt stel lig de spraak herkend te hebben als die van de moslims uit het voormalige Joegoslavië. De Duitse officier van Justitie Karhausen, die het onderzoek naar de moorden leidt, heeft het vermoeden uitgesproken dat die het gevolg zijn van een strijd tussen twee criminele benden. De een, mogelijk bestaande uit ex-Joegoslaven, opereert in Zuid-Nederland, België en Duitsland. De andere is een Ne derlandse bende, waartoe Ni kolic en Lazic behoord zouden hebben. Hun dood zou een afrekening zijn na een conflict over valse munterij of vals geld. Anderen houden het op een strijd tussen zigeuners van de Cangara-stam uit Kroatië en hun bloedverwan ten, die eind jaren zeventig naar Nederland kwamen. Volgens de bedreigde Edese zi geuner waren Nikolic en Lazic geen criminelen. Wel zouden ze zich bezig gehouden hebben met gokken en handel in sieraden en antiek. De twee zouden op woensdag 23 februari een ont moeting met anderen hebben ge had in een Edes café om een antiek kruisbeeld te verkopen. Toen zouden ze door de aspi rant-kopers gegijzeld zijn. Een woordvoerder van de Edese politie zegt desgevraagd niets van een ontvoering van het tweetal vanuit Ede te weten. De ondergedoken zigeuner heeft zijn belagers afgelopen maanda gochtend nauwelijks gezien. „Het ging zo snel. Rond half vier 's nachts hoorde ik iets in de tuin. Toen zag ik daar drie man nen staan. Ik dook op de grond en meteen vlogen de kogels door de ruit. In een flits heb ik alleen gezien dat ze zwarte kleren aan hadden en lange haren. Het wa ren geen zigeuners." Een andere grote groep Canga- ra-zigeuners woonde tot voor enkele dagen in Nieuwegein. Ook daar is geschoten, ook daar zijn hele gezinnen hals over kop gevlucht. Maar niet iedereen kon weg, want niet allen beschikten over de vereiste reispapieren. Met een paspoort uit het voor malige Joegoslavië kom je niet ver meer. De achterblijvers zijn bij elkaar gekropen in een aantal huizen, waar dag en nacht de wacht wordt gehouden. In Nieuwegein controleert de politie intensief in de straten waar de zigeuners wonen. De meeste achterblijvers verlaten hun huizen desondanks alleen in echt noodzakelijke ge vallen. Ondertussen hullen de Neder landse instanties zich in stilzwij gen over de zaak. Of ze weten van niets, of er mag in het be lang van het onderzoek niets gemeld worden. Voor zover be kend, loopt er in Nederland geen gericht onderzoek naar de be dreigingen van de zigeuners. Wel zijn de schietpartijen van Nieu wegein en Ede in onderzoek. Het onderzoek naar de dubbele moord op de twee Nederlandse zigeuners ligt volledig in handen van de Duitse justitie. Den Haag - Benzine wordt vanaf zaterdag duurder. Marktleider Shell verhoogt de prijs van ben zines met één cent. De prijzen voor andere brandstoffen blijven ongewijzigd. Dit heeft Shell gis teren bekendgemaakt. Volledige fusie KNOV en NCOV op til Delft - De vorig jaar oktober aangekondigde 'vergaande samen werking' tussen de beide werkgeversorganisaties voor het mid den- en kleinbedrijf, KNOV en NCOV, krijgt de vorm van een 'volledige fusie'. Dit maakten KNOV-voorzitter Kamminga en NCOV-voorzitter Ten Hoopen gisteren bekend. Het bureau Berenschot gaat de bestuursstructuur en de hoofdstructuur van het nieuwe bureau uitwerken. Van der Heijden uit bestuur NOS Hilversum - Veronica-voorzitter J. van der Reijden is opgestapt uit het dagelijks bestuur van de NOS. Van der Reijden heeft dat voorzitter A. van der Louw schriftelijk laten weten. Van dei- Louw zei 'onaangenaam verrast' te zijn door de stap. In het dagelijks bestuur was Van der Reijden belast met radio. Volgens de brief zou dat werk hem onevenredig veel tijd kosten, waardoor zijn werk voor Veronica in het gedrang kwam. Vrouw steekt oma dood: drie jaar cel Groningen - De rechtbank in Groningen heeft donderdag een 19-jarige vrouw uit Utrecht veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie jaar en tbs met dwangverpleging. De vrouw, die door verwaarlozing in haar jeugd ernstig is gestoord, heeft vorig jaar haar 71-jarige grootmoeder in Haren (Groningen) met een aantal messteken in hoofd en hals om het leven gebracht. De vrouw was naar haar oma gereisd om 1300 gulden voor rijlessen op te halen. Dat geld zou ze daar in bewaring hebben gegeven. Toen de oma het bedrag weigerde te geven, ging de verdachte 's nachts op zoek naar het geld. Toen ze de slaapka mer van het slachtoffer doorzocht, werd oma wakker. Bij de worsteling die ontstond, stak de vrouw met een mes op haar grootmoeder in. Verbod op loterij playbaekshow Den Haag - Het ministerie van Justitie heeft de loterij van Henny Huismans Sterren Playbaekshow verboden. Dit spel wordt als ledenwerfactie georganiseerd door de Nationale Postcode Loterij. Deelnemers worden uitgenodigd, na het open krassen van een hokje, een kaart in te zenden. Door het inzenden van de kaart maakt de inzender kans om uitgenodigd te worden bij de opnamen van de playbaekshow. Afhankelijk van het opengekraste hokje en het resultaat van de show maken de aanwezigen kans op prijzen. Volgens staatssecretaris Kosto is de actie in strijd met de aan de Postcode Loterij afgegeven vergunning. Alle deelnemers moeten worden ingelicht over het stoppen van de actie. De stichting Postcodeloterij mag geen gebruik maken van al ingestuurde machtigingskaarten. Eigen bijdrage rechtshulp in strafzaken Den Haag - De Kamer gaat akkoord met het vragen van een eigen bijdrage aan verdachten in strafzaken. Blijkt later dat een verdachte onterecht is opgepakt, dan krijgt hij het geld terug. Alleen de mensen met de laagste inkomens (tot 1735 gulden netto per maand) hoeven geen eigen bijdrage te betalen. De heffing moet vijf miljoen gulden opbrengen. De coalitiepar tijen hebben het voorstel gedaan om de heffing ook in strafza ken op te leggen, en zijn dus akkoord. De oppositiepartijen VVD, D66, GroenLinks en GPV schamperden gisteren over dit bedrag, dat zij in geen verhouding vinden staan tot de ingrij pendheid van de maatregel. Financieringstekort 0,2 procent hoger Den Haag - Het financieringstekort van het Rijk komt dit jaar uit op 4,1 procent, dat is 0,2 procent meer dan minister Kok van financiën eind 1993 raamde. Dat scheelt circa 1,2 miljard gulden. In 1995 komt het financieringstekort uit op 3,5 procent, denkt het Centraal Planbureau. Dat ligt 0,25 tot 0,4 procent onder de raming die Financiën, tot nu toe, handhaaft. Daarmee blijft minister Kok van Financiën ruim buiten de gevarenzone die grote ingrepen in de lopende begroting zou vereisen. Hogere opbrengst Kerkbalans Doorn - De hervormde kerkleden zijn dit jaar weer guller voor hun kerk dan alle voorgaande jaren. De voorlopige cijfers van de actie Kerkbalans 1994 geven een opbrengststijging van negen ton te zien. De voorlopige cijfers zijn gebaseerd op de resultaten in 66 procent van de hervormde gemeenten. Zij betekenen een opbrengststijging van driekwart procent ofwel van 114,7 mil joen naar 115,6 miljoen. De commissie verwacht op basis hiervan een totale stijging van ruim twee procent. CNV toch verdeeld over SER Utrecht - Het CNV is er gisteren niet in geslaagd de eenheid in eigen gelederen te herstellen. Niettemin zal het vakverbond zich vandaag scharen achter het meerderheidsadvies van de Sociaal- Economische Raad over het beleid voor de komende vier jaar. Woensdag heeft de grootste CNV-bond, de ambtenarenbond CFO, besloten zich bij nader inzien niet achter het standpunt van de meerderheid van de SER te scharen. De CFO vreest, in navolging van de ambtenarenbond van de FNV, dat het SER-advies een volgend kabinet teveel aanknopingspunten biedt om te bezuinigen op het overheidspersoneel. Toch zal het CNV zich scharen achter het ontwerp-advies van de SER. Dat kan omdat de verbondsraad van het CNV gisteren formeel niet bij elkaar is gekomen. Daardoor geldt het laatste besluit van die raad, dat afgelopen dinsdag is genomen. Toen stemde de CFO wel in met het SER-advies. (ADVERTENTIE) f173,- per pet Dit aanbod is geldig van 10 april t/m 9 juni (behalve 12 en 22 mei en mits voldoende accommodatie) op basis van een bezetting van 4 personen (min. 12 jaar) per kamerin bet Hotel Santa Fe. Verblijf door de week inclusief 1 ontbijt p.p. Verblijf weekend (aan komst vrijdag) inclusief 2 keer ontbijt p.p. Bel voor meer informatie en of neem kontakt op met uw reisbureau. Euro Disneyland is gemakkelijk te bereiken per bus of auto (A4, afrit 14). Het Park en de Hotels liggen vlakbij Parijs en een speciale express trein brengt u naar het centrum van de stad in minder dan 45 minuten.

de Stem | 1994 | | pagina 3