Bon 6Deaow is onze doorbraak9 'Ziektek deel aow Connectie tussen advocaten-onderzoek, Femis-bank en drughandel Rapport: kwart min Voor wat ho< DE STEM Verbijsterend DE STEM BINNENLAND BUITENLAND DB STEM Vakbeweging Coalitiepartijen DESTEM Aow-perikelen bezorgen ouderenbonden meer leden en meer macht VRIJDAG 18 MAART 1994 Den Haag - De vakbewe is mordicus tegen het voor van minister De Vries ciale Zaken en Werkgeleg heid) om werken op zonda te vergemakkelijken. Zij v gert mee te werken aan verruiming van de bestaa regelingen. In principe wordt het moge Van onze Haagse redactie Den Haag - Particulier v inkomen moeten dezelfde het ziekenfonds. Met dat p de 160.000 ouderen die pa Hiermee naderen regeringsp tijen CDA en PvdA elkaar in kwestie, waarin ze tot giste niet tot overeenstemming k\ men. Het draait om het voors van PvdA-kamerlid Van Ott loo om de particulier verzeke bejaarden met een laag inkom over te hevelen naar het v~ hen goedkopere ziekenfonds. Coalitiepartner CDA is h steeds tegen geweest. De c tendemocraten komen nu een alternatief. De PvdA juic de koerswijziging van het C gisteren toe. „Dit is een do braak," zei Van Otterloo. Of de coalitiepartners definiti op een lijn kunnen komen, mo volgende week blijken bij behandeling van het plan-V Otterloo. Dan zal het CDA zi variant aan de orde stellen. In een interview met het persb reau ANP liet CDA-lijsttrek Brinkman gisteren weten dat verlaging van de premie voor getroffen groep bejaarden de uitmaakt van de inspanning die het CDA zich wil getrooste om de koopkracht van aow'e en andere inkomensgroepen ontzien. Het kabinet is het eerder dit jaa Utrecht (anp) - In een werkelij duurzaam en milieubewust Ne derland moet het aantal slacht varkens met ongeveer een kwa terug. Voorwaarde is bovendie dat er technische verbeteringe komen aan stallen om de ui stoot van ammoniak te vermi deren en dat het energieverbrui omlaag gaat. Dat staat in een rapport van h Centrum voor Landbouw en M' lieu (CLM), dat in opdracht va de Vereniging Milieudefensie opgesteld. Nederland telt zeven miljoe vleesvarkens, die in vier maan den tijd worden vetgemest. Ver der zijn er nog eens zeven mil joen fokvarkens en biggen. Jaar lijks worden in totaal ruim 2'. Het lijkt een schrikbeeld voor negen en soms tien uur, zes zaterdag als gewone werkdag, I overwerk,, dat geen overwerk nauwelijks méér dan formeel i al jaren praktijk is. De werktijden zijn geregeld ir ondernemers daar van afwijk onderhandeld te hebben met Sociale Zaken om ontheffing jaren druk gebruik gemaakt. M met afwijkende arbeidstijden, f Zeker als de economie stag mogelijkheden om de produktit Flexibele arbeids- en bedrijfs zijn. Bijvoorbeeld meer werker een rustige periode. En/of de een hogere onzet kan words meer kosten. Voor veel werkgevers zullen fli bittere noodzaak zijn. Het kab starre regelgeving af te schaf veel tijd en narigheid en de ov tie, omdat voor afwijkende meer hoeft worden aangevraac De vrees dat de werknemers s willekeur van hun bazen is o worden immers bepaald in ov vakbonden. Achter het argument van mir banen oplevert, hoort een vra van de mogelijkheid voor over ondernemers meer werk do zullen laten uitvoeren. Wat gee aan de invoering van de art ondernemers vaker is gebruik middel om de werkgelegenheir bedoeling van atv was. Voo onderhandelingen over ruime neid nauwgezet in het oog te h Bisschop H. Ernst van Breda heeft er een goede gewoonte van gemaakt. Al vele jaren lang publiceert hij aan het begin van de vastentijd - de 40 da gen tussen carnaval en Pa sen-een klein, dun boekje met overwegingen. Kerk en geloof in de huidige samenle ving zijn daarbij een steeds terugkerend thema. Zo ook weer in zijn jongste pennevrucht 'Missionaire Kerk'. Ernst zal het er niet op hebben geschreven, maar wie zal het geschriftje nu niet le zen met in het achterhoofd het recente rapport van het Sociaal en Cultureel Planbu reau? Volgens dat rapport is er over 25 jaar nog maar be trekkelijk weinig kerk meer over De Bredase bisschop behoort tot de generatie die het bloeiende katholicisme van de volle kerken nog helemaal heeft meegemaakt. Toen hij aantrad als bisschop, voerde optimistische toekomstver wachting de boventoon. De kerkprovincie was enthousiast bezig de vernieuwingen van het Tweede Vaticaanse Con cilie op Nederlandse maat te snijden. Naar veler gevoel kwamen die vernieuwingen nog net niet te laat. Maar het is allemaal wat an ders gelopen. Wat de een veel te ver ging, ging de ander lang niet ver genoeg. Veel mensen hadden de kerk niet meer nodig, de gelederen dunden uit. Op het scheiden van de markt als residerend bisschop komt je zo'n planbureau dan ook nog eens vertellen, dat het de komende 25 jaar alle maal nog veel erger wordt. Ernst zou Ernst niet zijn, als hij zich door zo'n boodschap van zijn stuk zou laten bren gen. Maar heeft hij ook een antwoord op die boodschap? Ja, 'Missionaire Kerk' is een antwoord. Let wel, het is geen repliek. Hij vecht het toe komstbeeld van het planbu reau niet aan. Zijn antwoord is de teleurstelling over die sombere toekomst al voorbij. Is die toekomst eigenlijk ook niet alleen maar donker voor lieden, die haar slechts in ge tallen kunnen vatten? De lijn naar de toekomst die in 'Mis sionaire Kerk' wordt uitgete kend, is gestoeld op nieuwe kansen, nieuwe mogelijkhe den. Daarin gaat het om uit daging en kwaliteit. Zo'n hoofdstukje als 'Milieu van geloof is in al zijn be knoptheid een blauwdruk, een programma van kerk-zijn dat toekomstbestendig is. Maar zo eenvoudig is het na tuurlijk ook weer niet. Want, analyseert Ernst verderop, het fundament waarop kerk- zijn rust, het geloof zelf, staat in onze tijd onder bedreigen de druk. Niet alleen van bui tenaf, maar ook van binnen uit. De moderne cultuur con fronteert iedereen immers in dringend met de vraag of ge loven nog wel zo zinnig is? Voor veel mensen is het over bodig geworden en zij komen daar best mee uit. De wijze waarop Ernst daartegenover de zinnigheid van geloof en kerk beschrijft, is verfrissend en op toekomst berekend. Overwegingen Is er een groter wrijvingspunt denkbaar tussen kerk en mo derne maatschappij dan de moraal? Vele mensen, niet al leen buiten maar ook in de kerk, botsen op de moraal van de kerk, bevestigt de Bre dase bisschop. Hij gaat daar realistisch op in, dat wil zeg gen, hij veegt de bezwaren van veel mensen tegen morele standpunten van de kerk niet van tafel. Hij geeft handrei kingen om met elkaar in de kerk uit te houden. De kerk is niet overbodig. Zij houdt in de wereld een verlangen naar heil levend. Het heil dat er geen kwaad meer gebeurt. Kerk houdt voor Ernst niet op de laatste plaats in: men sen sterken om dit heilsver langen niet op te geven. Dat zo'n functie maatschappelijk onmisbaar is, lijkt mij evident. Dat je het zonder spirituele voedingsbron niet lang redt, bewijst onze tijd met zijn hon ger naar het spirituele. Het zal de kerk alleen nog be hoorlijk wat moeite kosten om daar weer aansluiting bij te vinden. H. Ernst: 'Missionaire Kerk. Overwegingen over geloof en kerk.' Uitgave: Persdienst bidom Breda, 6,50 Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Bezorgklachten en abonnementenadministratie: Afdeling Lezerscontact 06-0226116 (gratis) ma. t/m vrij. 8.00-17.00 uur, zat. 8.00-12.00 uur. Kantoren: Bergen op Zoom, Steenbergsestraat 23-23a, S 01640-36850, fax 01640-40731, redactie 01640-37253. Postadres: Postbus 65,4600 AB Bergen op Zoom. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550, fax 01608-17829. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 1, 01100-28030, fax 01100-21928. Postadres: Postbus 13,4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751, fax 01140-19698. Postadres: Postbus 62,4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14,® 01620-54957, fax 01620-34782, Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Postadres: Postbus 35,4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen. Vlissingen, Scheldestraat 7-9, 4381 RP, 01184-19910, fax 01184-11446. Postadres: Postbus 5051, 4380 KB Vlissingen. Openingstijden: Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementsprijzen per 1 januari 1994 (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 87.20, per half jaar 173.45 óf per jaar 337.30. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 29.05, per kwartaal 84.70, per halfjaar 168.45 óf per jaar 327.30. Voor posttoezending geldt een toeslag. Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje S 076-236882 en bij Teuben, Gin- nekenweg 7, Breda. Grote advertenties uitsluitend 076-236881. Geboorte- en overlijdensadvertenties maandag t/m vrijdag tot 16.00 uur 076-236881zondag van 18.30 tot 20.30 uur 076- 236242/236911. Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. De politiek kan het niet langer maken, aan de ouderen voorbij te gaan. Naber nog geen preciese getallen noemen. „Maar onze afdelingen zijn direct op de aow-kwestie ingesprongen en zijn flink gaan werven - en met resultaat. Er is bijvoorbeeld een afdeling die zich heeft verdubbeld. Het zou me niet verbazen als we in die korte tijd met twee- tot driedui zend leden zijn gegroeid." Met de dreigende uitholling van de aow, concluderen alle drie bonden, was voor veel bejaarden de maat nu echt vol. De koop kracht van de aow is de laatste tien jaar immers al zo'n 12 pro cent achtergebleven bij de ont wikkeling van de lonen. PCOB-voorzitter H. Homans: „Ouderen voelen zich als groep niet gehoord en miskend door de politiek. Ze merkten dat ze nu alweer mogen opdraaien voor de slechte arbeidsmarkt. Dat wordt niet meer gepikt. En dus melden ze zich aan bij een bond in het vertrouwen dat wij aan him ver zet vorm kunnen geven." Boeman De felheid van de telefonische en schriftelijke reacties heeft zelfs de bonden verrast. Lakeman: „Zo'n heftigheid hadden wij niet verwacht. Boze gevoelens? Breek me de bek niet los. We krijgen dagelijks massa's brieven en daar zitten er heel wat bij die echt niet publicabel zijn." Kop van Jut en grote boeman voor veruit de meeste ouderen is, hoe kon het ook anders, CDA- leider Brinkman. Die wordt be schouwd als de sloper van de sociale gerechtigheid voor oude ren, en de recente bijstelling van de CDA-plannen op het punt van de aow heeft daar volgens de ANBO niet veel aan veran derd. „Wij zeggen onze mensen dan wel direct dat dat beeld niet helemaal terecht is. De bijstel ling van het CD A-plan is in onze ogen niet meer dan gemodder in de marge, maar óók de andere grote partijen zetten de ouderen op de minlijn," aldus Lakeman. Bij de beide andere bonden -verbonden als zij zich toch vanouds voelen met de christen democratische politiek - zijn de gemengde gevoelens over het feit dat de aow-plaag vrijwel uitslui tend het CDA heeft getroffen, heel wat sterker. De PCOB en de Unie KBO zijn Joop van Ende stopt met met de musical Cyrano op Broadway. Leedvermaak is hier niet op zijn plaats. Van den Ende is een pionier die zijn nek heeft durven uitsteken in het land waar de mogelijkheden voor hem helaas begrensd waren. Memorabel is wel de avond van de première. Van den Ende had alles wat in Nederland enige naam heeft, laten overvliegen. Be dwelmd door nationaliteitszin en door de gratis champagne en kaviaar prezen zij na afloop de producent en de acteurs de hemel van New York in. Het oordeel van het chauvinistische koor was eensgezind: Cyrano gaat Amerika veroveren. Het is toch ronduit verbijsterend dat die domme Amerikanen zich niets hebben aange trokken van het oordeel van de Nederlandse crème de la crème. (HV) Door onze redacteur Rinze Brandsma Met het onderzoek tegen de Am sterdamse advocaten lijken een he leboel lijntjes bij elkaar te komen. Het faillissement van de Baarlese Femis-bank, de drughandel met Azië, de Amsterdamse onderwe reldfiguur Klaas Bruinsma en de activiteiten van 'rijstbaron' Shyam G. De deken van de Amsterdamse Orde zelf, mr.E.Swaab, wil geen commen taar geven naar het Fiod-onderzoek tegen de advocaten. Zij is ook niet bij de huiszoekingen geweest, omdat zij kantoorgenoot is van de aangehouden mr.O.H., partner bij het advocatenkan toor Boekei de Nerée. miljoen te incasseren. „Bedrieglijke bankbreuk," zo vond het openbaar ministerie al meteen in 1991, kort na een inval bij Femis. Andere spaarders werden door deze transactie namelijk benadeeld. Bovendien zat er volgens de Bredase officier van justitie aan die 17,5 mil joen een (drugs)luehtje. Reden waarom hij de 17,5 miljoen liet blokkeren. G. procedeerde tot nu toe tevergeefs om het geld in handen te krijgen. Zijn latere advocaat, de eveneens aange houden, mr. O. H. wees die verdacht making van de hand. „Er is geen kiem van bewijs voor". G. zou het geld met de rijsthandel verdiend hebben. Desondanks werd hij niet als rechthebbende op de 17,5 miljoen erkend. Het justitieel beslag op dat geld is inmiddels vervangen door een civiel-rechtelijk beslag van de Fe- mis-curatoren. Ze proberen op die ma nier te voorkomen dat het geld defini tief aan de Femis-boedel wordt ont trokken. Die procedure loopt nog. Bij het inmiddels failliet verklaarde Femis is 80 miljoen van de in totaal 130 ingelegde miljoen gulden zoek. Vermoedelijk is dat geld grotendeels door de Duitse eigenaren, de broers W., in dubieus onroerend goed belegd. Vorig jaar kwam een andere bekende Amsterdamse advocaat in opspraak. In publicaties in met name Het Parool werd mr.John Engelsma van het advo catenkantoor Engelsma-Korvinus een grote rol toegedicht in het misdaadim perium van wijlen Klaas Bruinsma. In processen wist Engelsma rectifica ties af te dwingen. Het tuchtcollege voor advocaten, de Raad van Discipli ne, strafte Engelsma toch, omdat hij zich op ontoelaatbare wijze had inge laten met criminelen als Bruinsma: hij had daar persoonlijk en zakelijk nau we contacten mee. Het zou daarbij ook gegaan zijn om hasjsmokkel op grote schaal. Laakbaar Namens de Amsterdamse Orde van Advocaten zegt mr.J.Rehbock de ver gelijking tussen mr.Engelsma en de gisteren aangehouden advocaten niet terecht te vinden. „Onze Raad van Discipline noemde Engelsma's hande len laakbaar, omdat hij als advocaat jarenlang meegedaan had aan het ge heel. Hij was aandeelhouder en was met de jongens op vakantie gegaan. Bij de aanhoudingen van mr.H. en mr.Van der G. blijkt niet uit het dossier dat zij in de organisatie hebben meege draaid." Rehbock zegt, niet de indruk te hebben dat mr.H. en mr.Van der G. samenge werkt hebben bij de affaire. „Zij lijken onafhankelijk van elkaar gewerkt te hebben." Door onze redacteur Arthur't Hart len in het CDA hebben de oude. ren én hun bonden bewust maakt van hun macht. Ze bleken in staat bij de m. meenteraadsverkiezingen fors signaal aan de gevestigd partijen te geven; mede door h® invloed moest CDA-voorzittf Van Velzen het veld ruimen p moest de CDA-top op zijn ao»! plannen terugkomen. De bonder blijken bij machte een protest, manifestatie te organiseren, d( op 13 april in het Eindhoven® voetbalstadion minstens 20.0(1 deelnemers moet trekken. Ende huidige ledenwinst versterkt het nieuwe zelfvertrouwen van bonden nog eens extra. foto anp derhalve 'gematigd positief' over de afgedwongen koersverande ring bij het CDA. Homans van de PCOB roemt die partij als 'de enige die in elk geval open is geweest' en Naber van de Unie KBO spreekt van een 'oorverdo vende stilte op het aow-front bij de andere partijen.' Het KBO-bestuur nam gisteren een motie aan waarin PvdA, D66, WD en GroenLinks en de andere democratische partijen worden uitgedaagd 'zich aan te sluiten' bij de nieuwe CDA-uit- gangspunten en net als het CDA georganiseerd overleg te openen met de bonden over koopkracht- behoud voor ouderen. e Macht Het is nog maar heel kort gele den dat de ouderenorganisaties vooral werden gezien als brave clubs die zulke leuke volksdans avonden en busreisjes voor hun achterban konden organiseren. De politiek beschouwde de bon den in de woorden van Lakeman van de ANBO als 'een soort veredelde speeltuinverenigin gen'. Dat beeld is ineens dras tisch bijgesteld. De aow-perike- „De aow-kwestie, dat is voor ons de grote doorbraak," zegt AK. BO-woordvoerder Lakemat „Tot nu toe zagen ze ons nies staan, nu wil de top van iedere partij naar onze ideeën komen luisteren. Dat is een wezenlijk', verandering ten opzichte vat voorgaande jaren." Het zelfbewustzijn van de bon. den komt ook tot uitdrukking;; een ander, tot voor kort ondenk baar initiatief: ze eisen he® zetels op in de Sociaal-Economi sche Raad. „Wij vinden dat wij als sociale partner dienen i> worden erkend, met dezelfde rechten als werknemers a werkgevers," zegt Horna® Want, zo heeft hij de afgelopen jaren geleerd, bij die twee gele. dingen zijn de belangen van ouderen niet in veilige handen. Volwassen Hun macht, weten de bonden kan de komende jaren alleen maar toenemen. Zijn er nu al 2,1 miljoen 65-plussers, in het jaa 2015 zullen het er meer dan vier miljoen zijn. Die 'nieuwe' be jaarden zijn veelal zelfbewuster, zelfstandiger en beter opgeleil dan de voorgaande generaties En de ouderenbonden, die ziel toch al steeds professioneler or ganiseren, kunnen uit deze groep bejaarden hun toekomstig kade: putten. „De bonden zijn, mede door di aow-kwestie, volwassen gewor den. Of beter gezegd: jong-vol- wassen," zegt Naber van de Uns KBO. „De emancipatie va ouderen zal de komende jare: steeds sneller gaan, en dat werk terug naar onze organisaties." En Lakeman: „Wat de jaren zes- tig hebben betekend voor hel jongerenprotest, dat worden de jaren negentig voor het protesl van ouderen. Let maar op." Verdenking Dat kantoor verwees gistermiddag naar een persbericht. Daarin werd ge meld hoezeer het kantoor geschokt is 'door de verdenking die tegen een van de partners is gerezen'. Benadrukt wordt dat 'moraliteit en integriteit bij Boekei de Nerée van oudsher hoog in het vaandel' staan. Het kantoor spreekt niet van een huis zoeking en arrestatie, maar van het door de Fiod 'met goedvinden van de rechter commissaris inzien en in beslag nemen van een dossier' en van het 'horen' van de behandelend advocaat. In de verklaring zegt woordvoerder mr.J.van Praag Sigaar dat hij de uit komst van het onderzoek met vertrou wen tegemoet ziet. Hij voegt daar aan toe dat hij het zich 'absoluut niet kan voorstellen dat H. actief bij de zaak betrokken is'. Witwassen Een van de partners bij dat advocaten kantoor is mr. F. Salomonson, juri disch adviseur van het Koninklijk Huis, zoals de Rijksvoorlichtingsdienst bevestigt. De tweede aangehouden advocaat is mr. B.van der G., met een hoofdkan toor in Soest en kantoren in Amster dam, Brussel, Parijs, Londen en Düs- seldorf. Zijn kantoor wilde geen enkel commentaar leveren. Zowel hij als zijn aangehouden collega H. zijn in de afgelopen jaren opgetre den als raadsman van de Surinaamse rijsthandelaar Shyam G., die als 'rijst baron' in korte tijd een van de rijkste mensen in Suriname is geworden en genoemd is in verband met drughan del. Het vermoeden bestaat dat de twee advocaten verdacht worden van het helpen bij het witwassen en naar het buitenland met miljoenen tegelijk Er lijkt een connectie te bestaan tussen de Femis-bank (hier de vestiging in Baarle-Nassau) en het onderzoek naar de Amsterdamse advocaten. foto anp wegsluizen van grote kapitalen van cliënten, tientallen miljoenen afkom stig van fraude en drughandel. Justitie wil dit niet bevestigen. Het OM weigert ook te bevestigen dat de arrestaties verband houden met de aanhouding door de Fiod van zeven mensen twee weken geleden op 3 maart. Daarbij was de voormalig di recteur Henry L. van de vestiging in Zeist van de in 1991 geplofte Femis- bank. Zij worden verdacht betrokken te zijn bij de financiering van een misdaadorganisatie die handelde in drugs. Er lijkt een connectie te bestaan met het schandaal rondom die bank, waar bij de 'rijstbaron' en advocaat Van der G. een hoofdrol speelden. De Fiod is sinds 1991 bezig met een grootschalig onderzoek naar het handelen van een van de grootste misdaad-organisaties in ons land, die sinds 1987 wereldwijd in drugs, voornamelijk hasj, handelt. De Fiod denkt nu doorgestoten te zijn naar de top van de hasjbende en greep te hebben op de manier waarop zij haar verdiensten heeft witgewassen. De criminele organisatie handelde haar financiële transacties af via de Femis Bank. Kaart De bende heeft voor een waarde van meer dan 1 miljard aan hasj, ruim 250.000 kilo in totaal, aangevoerd uit Azië (met name Pakistan) naar Neder land en Canada. Dat gebeurde met eigen schepen. Daarbij werden grote partijen tijdelijk 'geparkeerd' in vaten op de zeebodem. Toen in 1991 op last van justitie klui zen bij de Femis Bank, onder meer in Baarle-Nassau, werden geopend werd behalve veel zwart geld van spaarders ook een kaart gevonden met aanteke ningen in code, die wereldwijde scheepsbewegingen voorstelden. Ook dat hield verband met de hasj-bende. Justitie noemde de naam van 'rijstba ron' G. eerder in verband met verden king van grootschalige drughandel en het witwassen van criminele winsten. Hij zat vorig jaar zomer in ons land vast op verdenking van valsheid in geschrifte met facturen. Hij werd toen bijgestaan door een andere advocaat van het kantoor Boekei de Nerée. Na dat de Surinaamse handelaar een borgsom betaalde van een miljoen werd hij vrijgelaten. G. speelde een belangrijke rol bij de ondergang van de Femis Bank. Hij claimde recht te hebben op een bedrag van 17,5 miljoen dat op 5 januari 1991 via via van een Femis-rekening was overgemaakt naar een Zwitserse bank. Dat was een paar weken voor de Femis Bank plofte. In die dagen konden Fe- mis-spaarders niet meer dan 15 pro cent van hun spaartegoed meekrijgen. G. slaagde er met behulp van zijn toenmalige advocaat, de deze week aangehouden, mr. Van der G. in om 17,5 miljoen (op een totaal tegoed van 25 miljoen) van de bank los te krijgen. Dat liep uit op een ruzie met directeur L. van het filiaal van de Femis Bank in Zeist en het hoofdkantoor in Baarle- Nassau. De voormalige Zeister bankdi recteur verklaarde tegenover de FIOD bedreigd te zijn door G. en advocaat Van der G., bij hun poging de 25 „BRINKMAN? Die man is voor ons de meest fantastische cam pagneleider die we ons maar kunnen wensen." Woordvoerder J. Lakeman van de Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen (ANBO) juicht er bijna bij. Sinds ex-CDA-voorzitter Van Velzen de aow-plannen van zijn partij in januari presenteerde en sinds lijsttrekker Brinkman die een paar dagen later op het CDA- congres verdedigde, heeft de ANBO geen rustige dag meer beleefd. „Er heerst bij ons een enorme toeloop van nieuwe leden. Alleen al hier op het hoofdkantoor vijf tig tot tachtig per dag. Van onze afdelingen horen we dat er zich daar ook vele tientallen per week melden," zegt Lakeman. Een balans heeft hij nog niet kunnen opmaken, 'maar je kunt rustig stellen dat we er sinds eind januari enkele duizenden leden bij gekregen hebben.' Échec De wereld van de ouderenclubs is naar goed-vaderlandse tradi tie verdeeld in een algemene stroming (de ANBO), een protes tantse en een katholieke. Ook die twee laatste bonden - de Protes tants-Christelijke Ouderenbond en de Unie van Katholieke Bon den van Ouderen - varen wel bij het échec van Brinkman. De PCOB schrijft dagelijks 15 tot 20 nieuwe leden in. Bij de Unie KBO kan woordvoerder J. EIGENLIJK mogen de ouderenbonden CDA-lei- der Brinkman wel heel erg dankbaar zijn. De bonden zitten ongeloof lijk in de lift. Als gevolg van het aow-drama bij het CDA zien de politie ke partijen ze plotseling helemaal staan. De di verse lijsttrekkers ver dringen zich dezer dagen zowat om met de bonds- bestuurders van gedach ten te mogen wisselen. En op de kantoren van de drie ouderenbonden staat de telefoon niet stil: de nieuwe leden stromen toe. Vaak tientallen per dag. i

de Stem | 1994 | | pagina 2