Dubbel zoveel asielzoekers Weer opzienbarende aanhoudingen in Femis-zaak Marte's nieuwe munt Sarajevo herwint bewegingsvrijheid Flitstrein valt voor België te duur uit 0 Politie slaags met Turken Zeepier en zager zijn wel degelijk wormen mm 06-9745 SKI Ik wil altijd I vergeel dan niet de I Kleintjes" door te If Perverse sex Brutaal 10.- Verbod gebruik jurgerzaal Sas Einde carrière Tonya Harding Opstand van ïevangenen ii Zuid-Afrika Inbraken in luizen zigeuners Grote ledenwinst ouderenbonden •611 wordt 112 i heel Europa GBS: leven 3 docent duurder Kabinet overweegt strengere asielprocedure en uitbreiding huisvesting Poëzie-peiling: de eindbalans Zeelands oudste in Lewedorp 108 Schoonzus van Nijpels 'trekt' ouderenlijst Asielzoekers in Zilveren Schor grootste kruidenier de kleintjes letten. IT 1994 part |701 tste i in! O /oor lien nen m) lete pm) rekt Bel lek en DL 3re /ing DA- 3uw 566 to n nu: en bel: n" act! m) ten! en af- B/3. Live sexcontact Geen wachttijd, lOOcpJ JONG meisje 18 jr. SDft met jou op de live sexh. Bel 06-320.331.00 lain HETE Livesex. DeliJ vrouwtjes. 1,- pm. H"< Livesex 06-320.331.Qq gVENTIJD §MTEEJEZEN? nemenEr staat vast iets van uw gading bij. I Ook vandaag I DE ÏTEM 06.320.327.67 Sex"0"foon Kies: 1 Hete Stories, 2 Sexafspraakjes Striptease, 4 Hoogtepunb 1 gpm. Heet en rijp! m. jonge vrouwen 06-340.340.90 (1,-pm)Opeens trok hij z'n broek uit, deed m'n rokje omhoog en m'n slipje naar beneden "Maar meneer U bent de vader van m'n vriendin!" 06-340.340.20 spreidt ze haar benen op de achterbank van de auto "Ja... toe maar, schuif mijn string maar opzij". (1 gpm) 06-34034015 BREDA. Michelle, Barby jr. Bo 19 jr., Helma, Silvia 22 jr. Sandra 30 jr Haagweg 456. 076-147510 Escort aan huis of hotel. WENDY ook Escort öök grieks en sm. Breda Tel. 076-205456 CHARMANTE dame 29 voor echt privé, ma. t/'rn vrij. 12-21 u. 01650-40918 134e JAARGANG -r-m HET WEER V, iloemenafdeling: ijn: bel gratis 06-0305. De Jeze advertentie kunt u in alle kopen, behalve de artikelen ijfertjes bfj staan. Die artikelen kopen In AH winkels waar één tjes op de deur staat. Reela ten t/m zaterdag 19 maart de voorraad strekt. 8 710311 000218 I I I I I VRIJDAG 18 MAART 1994 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 1,75 - ZATERDAG: 2,00 Regen in de aanbieding De zon krijgt geen of nauwelijks een kans. Uit het gesloten wolken dek valt regen en dat kan net als dinsdag véél regen zijn. De wind is matig. Sas van Gent - De burgerzaal van het stadhuis in Sas van Gent niet worden gebruikt voor een" openbare discussie over de ihtergronden van de omstreden coalitie-onderhandelingen. Bur gmeester J. van Rest heeft dit bevolen. Initiatiefnemers D66 en ie WD (deze laatste partij re side het gebruik van raadzaal 'mdat nieuwkomer D66 dat for meel niet kan) zijn verbolgen. BZIE ZEELAND - C1 Portland - Kunstrijdster Tonya larding heeft voor de rechtbank :an Portland bekend medeplich- g te zijn geweest aan de aan- ag op haar concurrente Nancy lerrigan.. Harding kreeg een loetfrvan 200.000 gulden en mag ooit meer aan internationale itdstrijden meedoen. IZIE SPORT - B1 fetoria - Zuidafrikaanse gede- .".eerden zijn in opstand geko- pen omdat zij niet mogen mee- loen aan de eerste algemene srkiezingen die eind april iaatshebben. In de zwaarbe- vaakte strafinrichting St.-Alban de kuststad Port Elisabeth voedt de grootste opstand. Er daar doden en gewonden pallen. Tientallen cellen wer- len in brand gestoken. !de - In vijf woningen in Ede, aaruit de afgelopen dagen zi- euners gevlucht zijn, is na hun ertrek ingebroken. In de huizen erden kasten en laden werden oorzocht. Een kennis van de imilies sluit niet uit dat inbre- ers hun kans grijpen, nu ze 'eten dat de huizen verlaten |n. De ongeveer 120 Edese zi- jeuners zijn vrijwel allemaal uitrokken, nadat twee zigeu- :s vermoord werden. IZIE OOK BINNENLAND - A4 - Als gevolg van de peri- Itlen rond de aow kennen de te bonden voor ouderen mo- senteel een grote ledenaanwas. algemene bond ANBO fcijft dagelijks 50 tot 80 nieu- leden in, bij de katholieke l'nie KBO hebben zich sinds het 1 zijn aow-standpunt bekend :kte twee- a drieduizend le- '0 gemeld. 'ZIE PAGINA-A2 tehem - Het alarmnummer 'Hl gaat verdwijnen. Over teeëneenhalf jaar, eind 1996, tat er een driecijferig Euro- te alarmnummer voor in de tets. Dit nieuwe alarmnummer kan dan met elke telefoon, jaar ook in Europa, gebeld wor- terburg - Het leven is voor de "'middelde burger tussen fe- teari 1993 en vorige maand te procent duurder geworden, te januari tot februari dit jaar tegen de kosten van levenson- 'teoud met een half procent, uit cijfers van het Centraal 8®eau voor de Statistiek. En mogen oorwormen nog wel Baarle Nassau/ Amsterdam - De affaire rond de zwartgeld bank Femis in Baarle-Nassau heeft opnieuw tot opzienba rende arrestaties geleid. Ditmaal zijn twee advocaten, mr. O. H. uit Amsterdam en mr. B. van der G. uit Soest, en een onbekende derde aangehouden. Zij worden volgens de Amster damse persofficier mr. P. Kor- tenhorst verdacht van valsheid in geschrifte. Beiden stonden de Surinaamse rijsthandelaar S.G. met raad en daad terzijde. G. kwam in op spraak kwam door zijn omstre den claim op 17,5 miljoen, afkomstig van een Femis-reke- ning, die via mr. Van der G. op een Zwitserse bankrekening van rijstbaron G. terecht kwam. De laatste werd vorig jaar gearres teerd op verdenking van geknoei met zijn boekhouding. Hij kwam na betaling van 1 miljoen gulden op borgtocht vrij. De persofficier wil niet kwijt of de arrestatie van H. en Van der G. ook verband houdt met het witwassen van druggelden. Fe mis, dat inmiddels failliet is, staat in dit verband al enige jaren in een kwade reuk. De Fiscale Inlichtingen- en Op- sporings Dienst (FIOD) ontdekte dat op de bank, anoniem onder nummer, geld afkomstig uit drughandel gestort werd. Ook fungeerde de Femis-bank als doorvoerhaven bij de financie ring van drugtransporten. Naar aanleiding daarvan werden on langs zeven arrestaties verricht die verband houden met een we reldwijd opërerende drugslijn Bij de drie woensdag aangehou den verdachten is huiszoeking gedaan en een grote hoeveelheid dossiers in beslag genomen. „Te gen de advocaten bestond al lan ger verdenking", aldus de woordvoerder. Algemeen secretaris van de lan delijke Orde van Advocaten mr. F. Heemskerk zegt dat de taken van advocaten de laatste jaren verschuiven van vooral procede ren naar adviseren. „We verzoeken de raadslieden nieuwe cliënten toch vooral door te lichten bij nieuwe soorten za ken of nieuwe constructies. Ze ker met het overhevelen van geldbedragen is het vreselijk op passen geblazen," aldus Heemskerk. ZIE OOK PAGINA-A2 Sarajevo - Inwoners van Sa rajevo kunnen binnenkort de stad weer in en uit. Die herwonnen bewegingsvrij heid danken ze aan een akkoord dat moslims en Bosnische Ser viërs gisteren ondertekenden op de luchthaven van Sarajevo. Het beleg van de Bosnische hoofd stad duurt al 23 maanden. Door het akkoord krijgt de stad allereerst weer verbinding met Centraal-Bosnië. Verder komen er wegcorridors tussen twee Ser vische plaatsen, Ilidza en Luka- vica, en anderszij ds tussen twee Bosnische gebieden, Butmir en Dobrinja. Bij deze laatste corri dors gaat het om de wegen rond om het vliegveld. Ook een brug in het centrum van Sarajevo die verbinding geeft tussen een Servische wijk en de rest van de stad, wordt geopend. De brug en de wegen gaan op 23 maart open. Zij komen onder toezicht van de VN .te staan. Wie die de routes wil gebruiken, moet dit per bus doen, moet op dézelfde dag heen en terug en de tocht 24 uur van tevoren aan melden bij de VN-macht. VANDAAG IN DEZE KRANT Vooral vrouwen hebben gereageerd op de Poë zie-peiling van De Stem. Poëzie blijkt vaak een troostende functie te hebben. 'De idioot in het bad' van M. Vasalis is het meest geliefde gedicht. De populairste dichter is Guido Gezetle. zie grote gids-deel d De sterke arm grijpt hard in. Voor de deur van het paleis van justitie in Den Haag raakte de politie gistermorgen slaags met enkele van de ongeveer 150 symphatisanten van de linkse Turkse beweging Dev Sol. Zij wilden het gerechtsgebouw binnen om de rechtszaak bij te wonen tegen vijf leden van de beweging, die worden verdacht van afpersing van horecaondernemers. Door de schermutselingen raakten drie agenten licht gewond. Vier sympathisanten werden aangehouden. Tijdens de eerste zittingsdag van de zaak tegen de vijf Dev-Solle- den onderhandelden de advocaten en de officier van justitie over de vraag welke getuigen tijdens de zitting' mogen worden gehoord. Een groot deel van de horecaondernemers dat aangifte heeft gedaan van afpersing, deed dit op anonieme basis. Volgens justitie zijn de meeste getuigen doodsbang voor repres- sailes van de Dev Sol. foto anp INHOUD 4 katernen Binnerv/Buitenland A2 Binnenland A3 Buitenland A4 Economie A5 Beurs A6 Sport deel B Zeeland deel C Grote Gids deel D RTV-programma's D5 Van onze verslaggever Willemstad - De beroepsvis sers kunnen gerust zijn. Het is sportvissers in de maanden april en mei nu ook verboden om met zeepieren en zagers te vissen. De beroepsvisserij hoeft niet bang te zijn dat door een maas in de wet de hobbyisten kilo's aal of paling voor hun fuiken wegvissen in de periode dat deze vis gaat trekken. In het Reglement voor de Bin nenvisserij staat dat in april en mei niet met wormen gevist mag worden in de binnenwateren. In tegenstellingen tot vroegere re glementen werden de zager en de zeepier niet met name genoemd. Bij sportvissers met talent voor juridische haarkloverij ging een De zeepier, nu ook volgens het Reglement voor de Binnenvisse rij tot worm verklaard. foto archief de stem lampje branden. Niet met wor men? Dan maar een zager of een zeepier aan de haak om een maaltje paling boven water te halen. 'Is een zeepier ook een worm?' werd zodoende een brandende kwestie binnen de visserij. De juridische afdeling van de NWS, de overkoepelende orga nisatie van de sportvissers, boog zich over het probleem. En de juristen zijn eruit: „Er mag ons inziens worden aangenomen dat het begrip hvorm' alle wormach- tigen omvat, dus ook de zager en de zeepier," zo meldt het NWS- blad Bestuurskontakt. Tien jaar geleden werd het be grip visseizoen afgeschaft en mocht er voortaan het hele jaar gevist worden. Om bepaalde soorten en belangen te bescher men is wel een verbod op het gebruik van bepaalde soorten aas van kracht. Het verbod met wormen te vissen om paling bo ven water te halen is hier een van. K. Slabbekoorn, van de politie te Water in Willemstad, is blij dat er nu klaarheid is rond het aas verbod en dat zagers en zeepie ren als worm en dus als verbo den aas worden erkend. „Dit scheelt een hoop discussie langs de waterkant," aldus Slabbe koorn. Van onze Haagse redactie Den Haag - Het kabinet houdt er serieus rekening mee dat dit jaar mogelijk 70.000 asielzoekers in Neder land asiel zullen aanvragen. Dit dubbele aantal van wat nu toe werd verwacht, maakt aanvullende maatregelen on vermijdelijk. Het kabinet beraadt zich daar om op de mogelijkheden om met een strengere'asielprocedure de toevloed in te dammen en de huisvesting van toegelaten asiel zoekers uit te breiden. De opvang is op dit moment absoluut niet berekend op een verdubbeling. Het betekent dat het ministerie van Justitie de komende tijd te weinig ambtena ren en rechters beschikbaar heeft om over asielverzoeken te oordelen. Het ministerie van WVC heeft niet genoeg capaci teit in'de opvangcentra en het ministerie van VROM heeft te weinig woningen om erkende vluchtelingen te huisvesten. Voor de WD was dat gisteren aanleiding om het kabinet te kritiseren. „Er moeten huizen gebouwd worden tegen de klip pen op," vindt WD-Kamerlid Wiebenga. „Het zou toch be schamend zijn als in een van de rijkste landen van de wereld asielzoekers in tenten moeten wonen," aldus de VVD'er. Een geëmotioneerde minister D'Ancona van WVC verweerde zich door uit te leggen voor welk een haast onmogelijk taak haar ministerie staat om iedere week opnieuw voor ongeveer duizend asielzoekers nieuwe woonruimte te zoeken. „Enkele dagen geleden nog riep WD-leider Bolkenstein dat asielzoekers in hun eigen regio moeten worden opgevangen. Nu durft Wiebenga te zeggen dat asielzoekers in aangepaste en verwarmde tenten niet accepta bel is. Ik weet zeker dat de tenten waarin vluchtelingen in Afrika en Azië worden opgevan gen heel wat minder luxueus zijn." Staatssecretaris Heerma (Volks huisvesting) hield Wiebenga voor dat al het mogelijke gedaan wordt om zoveel mogelijk extra woningen te bouwen. Maar een groei dit jaar naar 70.000 asiel zoekers is zo groot dat ook de huidige bouwplannen tekort zul len schieten. Volgens Heerma bekijkt het kabinet op korte ter mijn op welke manier de groeiende stroom asielzoekers afgeremd kan worden. Minister-president Lubbers heeft enkele dagen geleden alle ministers een brief geschreven over het probleem van de asiel zoekers. In die brief vraagt hij zich af of de asielprocedures niet veranderd moet worden. De Ne- d-jflandse procedure is voor veel asielzoekers interessant. Veel asielzoekers komen in ons land terecht, nadat ze in Duitsland en België zijn geweigerd. Hoewel de gemeenten voor dit jaar tienduizenden huizen be schikbaar hebben voor vluchte lingen, is dat niet genoeg. Van onze correspondent Lewedorp - In het bejaardente huis De Kraayert in Lewedorp heeft gisteren mevrouw P. Rijk- Verdonk haar 108e verjaardag gevierd. Zij is daarmee de oudste in Zee land en de op zes na oudste in Nederland. De nog vrij kwieke dame heeft nog vier kinderen, twaalf kleinkinderen en twintig achterkleinkinderen. Sinds 1972 verblijft ze in De Kraayert. Tot haar 90e verjaardag droeg ze nog de Zuidbevelandse katho lieke klederdracht om die te ver ruilen voor 'burgerkleding'. Sigaarrokend toont kunstenares Marte Röling de door haar ontworpen nieuwe munt van vijftig gulden, geslagen ter gelegen heid van de ratificatie van het Verdrag van Maastricht, foto anp Van onze correspondent Brussel - Zakenlieden, bevoorrechte reizigers en politici in Nederland mogen zich verheugen op de komst van de TGV, in België groeit de twijfel aan de uitvoerbaarheid. Gebleken is dat het prijskaartje van de nieuwe spoorlijn inmid dels het dubbele bedraagt van de oorspronkelijke raming: 8 mil- Eindhoven - De 46-jarige Jet Nijpels uit Eindhoven, schoonzus van de burge meester van Breda, wordt bij de verkiezingen voor de Tweede Kamer lijsttrekker voor het Algemeen Ouderen Verbond. Secretaris L. Boogaard sr zegt dat de jeugdige leeftijd van de lijsttrekker niet van belang is. Hij staat zelf tweede op de lijst. „Ik ben 65 jaar. We kunnen elkaar goed aanvullen." Nijpels heeft een aantal ja ren namens de WD in de Eindhovense gemeenteraad gezeten. Bij het opstellen van de lijst voor de raads verkiezingen stond ze aan vankelijk op een onverkies bare plaats. Na een interne ruzie daarover werd haar naam helemaal van de WD-lijst geschrapt. Daar op besloot Nijpels zich aan te sluiten bij het Algemeen Ouderen Verbond. jard gulden in plaats van de 4 miljard die in 1989 nog op pa pier stond. Daardoor worden sommige plannen op de lange baan geschoven. Topman Schouppe van de Belgische spoorwegen verklaarde vorige week dat de lijn Brussel-Ant- werpen-Amsterdam niet voor 2000 in gebruik komt. Verkeer is in het federale België een ingewikkelde kwestie. In Vlaanderen bemoeien de minis ters Leo Kelchtermans (Open bare Werken), Herman Sauwens (Verkeer) en premier Van den Brande zich met de tracékeuze voor de flitstrein. Op federaal niveau is dan weer verkeersmi nister Elio di Rupo verantwoor delijk voor de financiering. Een van de knelpunten is het tracé van Vlaanderen naar Ne derland. Den Haag verkiest een nieuw spoor voor de flitstrein langs de Al 6, de Vlaamse rege ring pleit voor de goedkoopste oplossing via de bestaande lijn 12, danwel langs de Antwerpse Havenweg. Nederland is bereid het verschil bij te passen tussen de goedkoopste en duurste op lossing. Volgens Di Rupo is dat 1,3 miljard gulden, maai minis ter Maij gaat uit van een verschil van 500 tot 700 miljoen gulden. Beide bewindslieden voerden woensdag nog overleg in een hotel bij Brussel. VERVOLG OP BUITENLAND - A4 Arnemuiden - Het ministerie van WVC en het bestuur van het 'Zilveren Schor' in Arnemuiden hebben overeenstemming bereikt over de huisvesting van ongeveer vierhonderd asielzoekers. Het Zilveren Schor, gelegen aan de oevers van het Veerse Meer, is een Koninklijk Geschenk dat oorspronkelijk als vormingscentrum diende. Nadat enkele jaren geleden het Zilveren Schor als vormings centrum ter ziele was gegaan, waren er plannen om het in te richten als een Nationaal Sportcentrum voor Gehandicap ten. Dat plan mislukte. Om alle vierhonderd asiel zoekers te kunnen herbergen worden er op het terrein een aantal stacaravans geplaatst. - Naar verwachting zullen de eerste asielzoekers in mei arriveren. (ADVERTENTIE) Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een Krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen. de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Plaats:_ wmBÊwmËmÊBmmËttÊÊm Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adi Po: Telefoon (voor controle bezorging): A De nieuwe abonnee betaalt per: (prijzen v.a. 1 januari 1994) kwartaal acceptgiro 87.20 kwartaal automatisch84.70 maand automatisch 29.05 bank/grronr De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode:_ Plaats:_ In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. E STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT

de Stem | 1994 | | pagina 1