Spits van grote waarde Nominatie voor Wisse, Koole en Klaasse Trainer Ad Dagkaarthouders en amateurs aan start in Graauw Hoek verdedigt koppositie thuis tegen SHO Paul van der Hooft speelt laatste tijd als in zijn beste dagen i i i i 0 i s Er waait eei tb a a s IS De Braakman is onthoofd DE STEM SPORT ZEELAND ZATERDAGVOETBAL Concordia zegeviert BILJARTEN Luctor naar NK afdelingskampioenen Meerwaarde WIELRENNEN Aanmoedigingsprijs Zeeuws Sporttalent 1994 1 a A A A 1 P A 0 2 A A W A a SCHAAKRUBRIEK E DE STEM Sjirov i A i A i A A A A A Afc S SPORTNIEUWS KORT Zeeuwse springruiters naar NK WIELRENNEN VRIJDAG 18 MAART 1994 Van onze sportmedewerker Axel - Voor Hoek en AZW, leiders in respectievelijk de eerste en vierde klasse van het KNVB-zaterdagvoetbal, waren de uitslagen vorige week meevallertjes. Beide teams speelden gelijk, terwijl de concurrentie verloor of ook niet verder dan een pun- tendeling kwam. Hoek ont vangt zaterdag SHO, AZW reist af naar WIK, Zaamslag krijgt Wemeldinge op bezoek en Terneuzense Boys verkast naar Middelburg. Hoek had het vorige week moei lijk bij Sparta Nijkerk. Het kreeg weinig ruimte en kon zijn draai niet vinden. Gemis aan stootkracht leek Hoek op te bre- Terneuzense Boys verkast naar Middelburg ken. Met het wegvallen van Oga- li - komt die nog terug en zo ja, wanneer? - mist trainer Dick Buitelaar een goaltjesdief. Het baart hem, ondanks zijn opti misme, toch enige zorgen, want zaterdag zullen zo goed als zeker Danny Magito (rood en geel) en Leo Kayser (gele prent) op het appèl ontbreken. Mart van de Guchte en Erwin Dek komen in aanmerking voor de open gevallen plaatsen. Tony Coppens is eveneens in voor een vaste stek omdat Peter Boerjan vorige week ronduit tegenviel. „Hij heeft zeven duels gespeeld en heeft kansen genoeg gehad zijn plaats te pakken," stelde Buitelaar veelzeggend. Peter Landa heeft eveneens een goede kans tot de hoofdmacht te beho ren. Deze jeugdige speler uit ei gen kweek viel tegen Zwart Wit'28 in en scoorde in de slotse conden. Als aanvaller is hij in zetbaar, zij het met nog weinig ervaring. Voor Buitelaar deze week dus heel wat schuifwerk om een uit gebalanceerde ploeg binnen de lijnen te krijgen. Een formatie die met name op links sterker moet zijn dan vorige week en een groep waarbij spelers als Van Keeken, Van de Guchte en Dek met twee gele kaarten op zak moeten spelen. Er is dus weinig nodig en ook zij mogen noodgedwongen toekijken. Dat Buitelaar voor de winst gaat staat buiten kijf. „Tegen ploegen als SHO pak je het kampioen schap," stelde hij onlangs. Vrij vertaald betekent het geen fou ten maken tegen ploegen uit de onderste regionen. Vorige week pakte de halve misstap goed uit. Winnen van SHO kan gezien het verdere programma eveneens extra uitlopen inhouden. Want alles bijeen zit Hoek in een rian te positie om kampioen te wor den. Derby's kent Hoek niet. De rest veel en dat kost vaak pun ten. AZW staat met vier punten voor. Wat de uitslag bij WIK ook zal zijn, AZW is na zaterdag nog altijd koploper. Dat WIK vorige week met 1-4 van Terneu zense Boys won, verontrust trai ner Paul van Kouteren enigszins. Hij weet: „De ene wedstrijd is de andere niet." AZW gaat uit van eigen kracht en aangezien in uitwedstrijden beter gepresteerd wordt dan voor eigen mensen, zit het er dik in dat de winst mee naar Axel komt. Tevens zal dan blijken wat Ter neuzense Boys voorstelt. De oranjehemden zitten in zwaar weer en spelen niet goed. Het wordt oppassen voor degradatie. In Middelburg wacht de Terneu- zenaren daarom een zware klus. Gelijk spelen mag als winst be stempeld worden. Zaamslag kent geen zorgen. Of het moet azen op een periodeti- tel zijn. Thuis tegen Wemeldinge moet er normaal gesproken geen vuiltje aan de lucht zijn voor de ploeg van aanvoerder Johan Haak. Kampioen worden zit er vooralsnog niet meer in. Of AZW moet zwaar de fout in gaan en in de resterende zeven duels nog zeker vijf punten op Zaamslag toegeven. Zelfs dan zijn SSV'65, Middelburg en SKNWK ook nog duidelijk in beeld. Kortom, alles hangt in deze klasse, voor wat de titel betreft, van AZW af. PROGRAMMA Eerste klasse B: Capelle-Bennekom, SDVB-Barendrecht, IJsselmeervogels- Spakenburg, Heerjansdam-Sparta Nijkerk, Hoek-SHO, GWV-Lunteren, Zwart Wit'28-DOVO. Tweede klasse A: Altena-BLC, Veere- Bevelanders, Achilles Veen-RVVH, Arnemuiden-LRC, WC'68-Seroosker- ke, Kloetinge-Roda Boys. Derde klasse A: Yerseke-'s-Heer Arendskerke, WHS-Kapelle, NOAD'67-Chrislandia, Oostkapelle- Tholense Boys, Bruse Boys-Rillandia, Colijnsplaatse Boys-Seolto. Vierde klasse A: Dauwendaele- SKNWK, SPS-SSV'65, Zaamslag-We- meldinge, GPC-Smerdiek, Middel- burg-Terneuzense Boys, WIK-AZW. Van onze biljartmedewerker Biervliet - De winnaars van de teamwedstrijden biljarten van het district Zeeuws- Vlaanderen van de KNBB (Koninklijke Nederlandse Biljart Bond) zijn vrijwel al lemaal bekend. Zowel in de drie poules driebanden, als in de Cl en C2-klasse libre is de strijd beslist. Alleen in de C4-klasse libre moet de be slissing nog vallen. In poule 1 van de competitie driebanden kwam Concordia uit Terneuzen, bestaande uit Cees Wissel, Willy Devolder, Gennaro Pecoraro en Cees J. Wissel als winnaar uit de bus. Lang voerde De Graanbeurs uit Axel de klas sering aan, maar het moest in de slotfase Concordia laten passe ren. In poule 2 trok WBC 1, met in de gelederen Ro en Paul Baart, Willy Hemelsoet en Jan van Jole, aan het langste eind en in poule 3 won het team van NASA uit Axel. Die formatie, bestaande uit Bollie Linck, Cees Roose, Wim Ollebek en Hilly de Jonge, legde de basis voor die zege door een sterke tweede competitiehelft. In die periode scoorde NASA maar liefst 34 punten. Deze drie poulewinnaars moeten in een onderlinge strijd uitmaken wie zich kampioen van Zeeuws-Vlaanderen mag noe men. Dat treffen is zaterdag 19 maart in brasserie De Smickel te Hulst, waar de wedstrijden om 12.00 uur beginnen. In de Cl-klasse libre werd BW uit Terneuzen voor de vierde achtereenvolgende maal kam pioen van Zeeuws-Vlaanderen. Joke Breur, Bert Timmer, Marijn Geirland en Werner van Cleem- putte, waren duidelijk te sterk voor de overige teams in deze poule en finishten met zeven punten voorsprong. Het team van ABC uit Breskens was succesvol in de C2-klasse libre. Dit team, bestaande uit George Roets, Jan Cruson, Leo Steijaert en Peter Vermeulen, plaatst zich, net zoals BW ove rigens, voor de gewestelijke voor-voorronde. EINDSTANDEN DRIEBANDEN Poule 1: 1. Concordia (Terneuzen) 46 punten, 2. De Graanbuers (Axel) 38, 3. KOT (Terneuzen) 36, 4. GBC 1 (Groenendijk) 36, 5. CBC (Clinge) 29, 6. Den Ouden Arend 1 (St.-Jan- steen) 25. Poule 2: 1. WBC 2 (Walsoorden) 42, 2. Den Ouden Arend 2 40, 3. De Smickel (Hulst) 38, 4. Ed Horemans (Axel) 32, 5. DOS (Hoek) 31, 6. SBC (Sluiskil) 27. Poule 3: 1. NASA (Axel) 56, 2. 't Bierwinkeltje (Terneuzen) 54, 3. WBC 2 43, 4. GBC 2 40, 5. Den Ouden Arend 3 39, 6. TMW (Sluis) 37, 7. De Kastelein (Eede) punten. LIBRE Cl-klasse: 1. BW (Terneuzen) 55 punten, 2. CBC 48, 3. Ed Horemans 46, 4. De Smickel 2 37, 5. De Smickel 1 37, 6. HBC/De Trouba dour (Clinge) 34, 7. De Steense Ca rambole (St.-Jansteen) 30. C2-klasse: 1. ABC (Breskens) 36, 2. De Smickel 1 32, 3. CBC 32, 4. De Smickel 2 24, 5. HGL/KOT'86 (Sas van Gent) 16 punten. Terneuzen - Door het behaalde overall-kampioenschap van de afdeling Zuid-West van het korfbalverbond neemt Luctor morgen deel aan het toernooi om het landskampioenschap voor afdelingskampioenen. Dit jaar lijks terugkerende evenement wordt deze keer gespeeld in sporthal De Trije in Franeker Samen met de supporters reist het gezelschap 's morgens al om 5.00 uur af om op tijd in Frane ker aanwezig te zijn voor de presentatie van de ploegen. Die is om 10.30 uur gepland. De wedstrijden beginnen om 11.00 uur. Aan het toernooi wordt deelge nomen door negen teams, ver deeld over twee poules. Luctor is in poule A ingedeeld, samen met Korwi (Winschoten), CSL (Stiens), Rapid (Haarlem) en Ki- do'68 (Roermond). In poule B zitten Animo (Geldermalsum), Ten Donck (Ridderkerk), Dijk- vogels (Maasdijk) en Phenix (Goor). De winnaars van de poules spe len om 15.45 uur de finale. Van onze medewerker Sjaak Begijn Sluiskil - Vierdeklasser Sluiskil is de tweede helft van de competitie ongekend sterk uit de startblokken geko men. Met klinkende overwinningen op Terneuzen (0-2) en STEEN (0-3) toont de formatie van trainer Eddy van der Hooft aan een van de serieuze kandidaten te zijn voor de titel. De ploeg wint niet alleen, maar speelt bovendien goed voetbal. Paul van der Hooft: „In het begin van de competitie wonnen we dan wel vier wedstrijden op rij, maar goed werd er niet gespeeld. De laatste weken laat Sluiskil zien wel degelijk tot redelijk voetbal in staat te zijn." Ondanks een waslijst aan ge schorsten en geblesseerden be haalden de Kanaaldorpbewoners dus de punten. Trainer Eddy van der Hooft gaf afgelopen zondag aan: „Je kunt hieruit afleiden dat we een brede selectie hebben met spelers die moeiteloos plaat sen in het eerste elftal in kunnen nemen. Er gaat bezieling uit van het elftal." Afgelopen zondag miste Sluiskil doelman Frans van der Veen, Arno Zwegers en Jean Pierre Hubregsen. Toch niet de minsten uit het elftal. Het was echter wel zo dat STEEN een dankbare sparringpartner was. Paul van der Hooft: „Normaal is dat een ploeg die goed tegenstand biedt, een ploeg die ons eigenlijk niet ligt. Ja, ik had van STEEN meer verwacht. We hadden het geluk snel op voorsprong te komen. Op tien minuten in de tweede helft na hebben we het niet meer moeilijk gehad." Het goede voetbal van voor de winterstop - Sluiskil won de laatste wedstrijd voor het reces van Vogelwaarde - kreeg na de gedwongen pauze een goed ver volg. „En toch hebben we in de winterstop geen rare dingen ge daan. We hebben een paar wed strijden vriendschappelijk ge voetbald en zijn met de meeste jongens van de ploeg op winter sportvakantie geweest. Dat laat ste is natuurlijk goed voor de sfeer. Vorig jaar zijn we daarmee begonnen." Wat is de kracht van Sluiskil? Van der Hooft: „Om eerlijk te zijn weet ik dat niet zo goed. Ik vind dat geen enkele ploeg er bovenuit steekt. Vogelwaarde misschien wel qua voetbalopvat ting, maar Sluiskil heeft er toch twee keer van gewonnen. Zoals ik al eerder opmerkte, laten ook wij nu aanvaardbaar voetbal zien." Deze competitie, maar vooral de laatste weken, behoort Paul van der Hooft tot de uitblinkers op de Zeeuwse sportvelden. On danks zijn 35-jarige leeftijd bindt de robuuste aanvaller van 88 kilo menig tegenstander aan zich. Vooral zijn spelinzicht, het gemak waarmee hij in de kleine ruimte tegenstanders uitspeelt en zijn goede schot maken hem gevreesd. „Het zegt natuurlijk wel iets over het niveau van de vierde klasse. Dat is zondermeer laag. Mijn loopvermogen is veel ach teruit gegaan. Toch kan ik nog gemakkelijk mee. Eigenlijk zou dat niet moeten mogen. Ik heb nog veel plezier in het voetbal len. In de winterstop moest ik mezelf dan wel soms naar de trainingen slepen, maar nu het beter weer wordt heb ik er meer zin in." Ondanks zijn goede prestaties dit seizoen, is Paul van der Hooft van plan zijn actieve voetbal loopbaan aan het einde van de competitie definitief af te slui ten. Althans in het standaardelf tal van de blauw-witten. Vol gend seizoen zal ook hij, naast Paul van der Hooft in zijn jonge jaren bij Sluiskil. zijn oudste broer Han, trainings- arbeid gaan geven bij concurrent Terneuzen, de club waar hij als jeugdspeler ooit begon. Met het vertrek van Paul van der Hooft verliest Sluiskil een belangrijk stuk meerwaarde. De spitsspeler bepaalt namelijk regelmatig het verschil tussen Sluiskil en een gelijkwaardige tegenstander. Paul van der Hooft: „Dit is defi nitief mijn laatste jaar als voet baller. Volgend jaar train ik de Al-jeugd van Terneuzen." Voor Van der Hooft zou het echter te ver voeren om na 16 jaar deel uitgemaakt te hebben van het eerste elftal, Sluiskil de rug toe te keren. „De kriebels om te voetballen zullen altijd blij ven. Waarschijnlijk ga ik nog een balletje trappen in het derde van Sluiskil. Ik wil mijn periode bij Sluiskil niet in een keer af sluiten." De voetbalvereniging Terneuzen krijgt er een voetbaldier bij. Paul van der Hooft lijkt zijn nieuwe carrière gepland te heb ben. Binnenkort sluit hij op- FOTO DE STEM nieuw een trainerscursus af, om zo gedegen en goed opgeleid aan het karwei in de Scheldestad te kunnen beginnen. Het bestuur van de rood-zwarten heeft'nooit onder stoelen of banken gesto ken de komst van Paul hoog in het vaandel te hebben. In Ter neuzen verwacht men dat hij zijn technisch voetbalvermogen op de jeugd zal overbrengen. Daarmee komt opnieuw de meerwaarde van de administra tief medewerker op de voor grond te staan. Van onze sportmedewerker Graauw - Het actieve wieier- comité van Graauw houdt zondag de traditionele koers die als opening geldt van het criteriumseizoen in Zeeuws- Vlaanderen. In totaal hebben bijna vijftig A-amateurs in geschreven die om 14.30 uur van start gaan. In het voorprogramma rijden de C-amateurs/dagkaarthouders, de categorie waarin de trimmers de overhand hebben. Zij beginnen zondag om 13.00 uur aan hun wedstrijd over ruim 40 kilome ter. Voor hen wordt het de eerste krachtmeeting voor de punten in het Super Prestige-klassement 1994. Graauw opent meestal het wie- lersiezoen in Zeeland. Dit jaar echter niet, omdat 's-Heeren- hoek al de eerste de pedalen liet rondgaan. Geen bezwaar na tuurlijk. Graauw kreeg van con sul Henk Remijnssen te horen dat de datum niet zo gunstig zou zijn wegens councurrentie in Brabant. Dat valt achteraf beke ken reuze mee. Graauw stond vaker met minder renners aan de start, maar de eerlijkheid gebied te zeggen dat er ook een paar keer bijna 100 renners vertrok ken in het land van de zware klei. Bij de amateurs gaan heel wat Zeeuws-Vlaamse gezichten van start. Dat zijn Guus Barhost, Pascal van Bellen, Johny van Cadsand, Cees Delzenne (de nieuwkomer uit Philippine), Da vy Dubbeldam, Karei van Goethem, Frank Gommers, Reg gie Goole (met een Spaanse con ditie), Martin de Jaeger, Patrick van Passel, Rudi Rabout, Patrick van de Vijver, Karei Warnier en Edwin van Waterschoot. Dit aantal bokst op tegen kleppers als Roy Bogaert, Francois Fran se, Peter Hoondert, Wim de Koe- ijer, Peter Mol, Andrew Roche, Vital Timmermans en Jos Schip per. „We zijn tevreden met het deel nemersveld," laat secretaris Jos Leeraert weten. Het bestuur van Graauw bestaat verder uit voor zitter Paul van Poorten, pen ningmeester Luciën Broekaart en de andere leden, Luc Matthe- ijssen, Davy van Immerseel, Jack de Koster en Erwin d'Hont. In het voorprogramma wordt een C-amateurwedstrijd verre den met dagkaarthouders. Dat betekent eigenlijk een trimkoers, want als er een handjevol C- amateurs in actie komt is dat veel. In Graauw wordt uitgeke ken naar de verrichtingen van de Zeeuws-Vlamingen. Die kunnen hun borst nat maken gezien de verrichtingen van de Brabanders tijdens de eerste koers op De Bevelanden. Patrick Tolhoek won weliswaar, maar de rest van de uitslag was geheel Brabants. Tolhoek is mogelijk weer van de partij en is dan de te kloppen man. Ronald Smits en Honkie Pieters zijn enkele troeven waar iets van verwacht kan worden. Het parkoers is 6 kilometer lang en met wind valt de beslissing meestal erg vroeg. Was- en kleedgelegenheid is in het ge meenschapshuis in Graauw. Van onze sportredactie Arnemuiden - Een commissie, be staande uit vertegenwoordigers van de regionale Zeeuwse sportpers en de Zeeuwse Sportraad heeft een drietal Zeeuwse jonge talentvolle sporters genomineerd voor de aanmoedigings prijs Zeeuws Sporttalent 1994. Het betreft de 17-jarige atlete Anjolie Wisse van het Goese AV'56, de 18-jarige wielrenner Franklin Klaas- se uit Yerseke en de 22-jarige korf balster Astrid Koole uit Oost-Sou burg. Tijdens een speciale gala-avond in de schouwburg in Middelburg zal op dins dagavond 26 april door afgevaardigden van sportbonden die zijn aangesloten bij de Zeeuwse Sportraad en de commissie aanmoedigingsprijs (regionale vertegen woordigers sportpers en Sportraad) wor den bepaald wie de opvolger of opvolg ster wordt van de winnares van vorig jaar, turnster Monique Slootmaker. Tij dens deze avond zullen ook Maarten Ducrot en profvoetballer Danny Blind present zijn. Anjolie Wisse, ook vorig jaar al genomi neerd, verdiende haar nominatie door haar voortreffelijke prestaties in het af gelopen seizoen. In 1993 werd zij bijvoor beeld Nederlands kampioene bij de B- meisjes op de 800 meter zowel indoor als outdoor. Haar derde gouden medaille veroverde zij bij het veldlopen. De atlete uit '-Heer Hendrikskinderen pakte eind februari als eerstejaars A-juniore de na tionale indoortitel op de 800 meter en de 1500 meter en greep voorts de eerste plaats in het Nederlands veldloopkam pioenschap. Wielrenner Franklin Klaasse ontpopt zich steeds meer als de nieuwe coming-man in het nationale wielerwereldje. Een injectie die de Zeeuwse wielersport uitstekend kan gebruiken. Hij maakte in het afgelo pen seizoen vooral furore in de wereldbe kerwedstrijden voor junioren. Hij leverde een prestatie van formaat door het eind klassement van de wereldbekerstrijd die vorig jaar in april in Frankrijk werd verreden op zijn naam te schrijven. In Canada klasseerde hij zich als achtste en in eindstand van de strijd om de wereld bekerstrijd eindigde hij op een schitte rende vierde plaats. Astrid Koole, op 7-jarige leeftijd begon nen bij Zuidwesters en momenteel uitko mend voor de Zeeuwse korfbal-topploeg Swift, is de enige teamsportster bij de genomineerden. Koole behoort tot de vijf genomineerden voor de verkiezing van 'beste debutante' in de hoofdklasse van de vaderlandse korfbalcompetitie, speel de één keer in Jong Oranje en maakt deel uit van de nationale selectie voor studen ten. Voorgaande jaren was er voor de winnaar of winnares een bedrag van 5000,- be schikbaar, maar dit jaar is voor een andere opzet gekozen. Nu de provincie de subsidie van 5000,- voor de aanmoedi gingsprijs aan de Zeeuwse Sportraad heeft stopgezet en het bedrag nu door sponsors wordt opgehoest, is gekozen voor een meer evenredige verdeling. De winnaar van de aanmoedigingsprijs ont vangt nu 2500,-, de nummer twee 1500,- en voor de als derde eindigende ligt dinsdag 26 april een bedrag van 1000,-te wachten. Spectaculair was het, zoals Karpov in Lina res zegevierde. Zijn partijen op zich waren dat helaas veel minder. Hij speel de zo sterk, dat hij nauwelijks gebruik hoefde te maken van tactische middelen. Niet zo aardig voor het publiek der halve. Ook Aleksei Sjirov acteerde ditmaal sterk. Hij wilde ons bovendien graag een plezier doen met zijn partij uit de voorlaatste ronde. Kramnik - Sjirov 1. Pg1-f3 d7-d5; 2. d2-d4 Lc8-f5; 3. c2-c4 e7-e6; 4. Pb1-c3 c7-c6; 5. Dd1- b3 Dd8-b6; 6. c4-c5 Db6-c7; 7. Lc1-f4 Dc7-c8; 8. e2-e3 Pg8-f6; 9. Db3-a4 Pb8-d7; 10. b2-b4 a7-a6; 11. h2-h3 Lf8-e7; 12. Da4-b3 O-O; 13. Lf1-e2 Lf5-e4; 14. 0-0 Le4xf3; 15. Le2xf3 Le7-d8; 16. a2-a4 Ld8-c7; 17. Lf4-g5 h7-h6: 18. Lg5xf6 Pd7xf6: 19. b4- b5 e6-e5; 20. b5-b6 Lc7-b8; 21. a4-a5 e5 X d4; 22. e3xd4 Lb8-f4; 23. Db3- c2 Dc8-d7;24. g2-g3 mi'» Door Theo Hommeles Het kritieke moment. 31. Th31 zou nu een slag in de lucht zijn vanwege 31. Tg6l; 32 Txh2 Pxh2+; 33. Kgl PfiJ en Pxd2 met winst voor zwart. Overigens dreigt zwart na 31. Th3 Tg6; ook zelf op te nemen. 31.f2-f3!7 Een interessante zet, die tot enorme complicaties leidt Ook 31. Pxd5 mag er in dat opzicht zijn. Neemt zwart te rug met 31. cXd5? dan is 32. Th3 opeens wel mogelijk I omdat op 32. Tg6; 33. Taai zou volgen. Een logisch ver- volg is (31. Pxd5) 31. Tgg; 32. Pe3 Pf6; en nu bijvoor beeld 33. Da2+ Kh7; 34. LD] Pe4; 35. L X e4 f X e4; 36. Tc3 Dhl+; 37. Ke2 Df3+; 38. Kil Tg3 en zwart heeft goede pa- pieren. Van onze medewerker Sjaak Begijn St.-Jansteen - Zowel vo] Tonny Rotthier, namens lx stuur, als Theo de Bot, nari spelers, ontkennen dat er bij klasser STEEN sprake zou z| een crisissfeer. Daarmee net) afstand van de uitspraak vari kil-trainer Eddy van der Hod daan na het duel STEEN-S dat door de thuisploeg n verloren was gegaan. Eddy Hooft opperde na afloop: „S speelde plichtmatig. Je kon lijk zien dat het binnen de niet botert." De openingsfase is voorbij en .een tijd lang leek er niet veel aan de hand. Beide spelers zijn in het gelukkige bezit van de 'goede' loper, dat wil zeg gen de loper die ooit de mees te vijandelijke pionnen aan kan vallen. Alleen heeft zwart's loper wat weinig ruim te. Nu zien 24. Lh5; 25. h4 noch 24. Lb8; met insluiting van de toren op a8 er aantrek kelijk uit. Heeft Sjirov met zijn vorige zet (23. Dd7;) het vervolg gepland? Of was hij toe aan de siësta? Tenslot te was 23. h5; gevolgd door het omspelen van de loper naar g7 niet moeilijk te ver zinnen. 24. Dd7 x h3: 25. Lf3-g2 Dh3-h5; 26. g3xf4FT6-g4;27.Tf1-d1 Voor de hand ligt 27. Tel, maar dan krijgt zwart vol doende compensatie middels 27. Dh2+; 28. Kfl Dxf4; 29. Tadl Tae8; De dreiging 30. Pe3+; dwingt wit tot zetherhaling via 30. Kgl Dh2+. 27. Ta8-e8; 28. Tdl-d3 Dh5-h2+; 29. Kg1-f1 f7-f5; 30. Dc2-d2 Kramnik verdedigt zich soli de. Hij dreigt de zwarte dame te vangen met 31. Th3. 30.Tf8-f6! - r 31.Te8-e4M; Weliswaar de enige zet, maar hij oogt zo geniaal. 32. Pc3xd50 Je moet wat doen om hel initiatief te keren! Slaan ope4 of g4 komt de verdediging niet ten goede. 32. c6xd5; 33. c5-c6! Te4xf4;34. c6xb7Tf4-e4!; Slecht ware 34.Tf8; 35. Tel. 35. Tal-cl Onmiddellijk 35. b8D- Dxb8; 36. fxg4Dh2; 37. TB maakt 37. fxg4!; mogelijk. Na 38. Txfó gxf6 39. b) Tf4+; 40. Dxf4 Dxf4+; 41. Ke2 Dh2; kan zwart dan remi se maken. 35. Kg8-h7; 36. b7-b8D Dh2xb8; 37. f3xg4 Db8-h2; 38. Td3-I! Te4xg4; Ditmaal verliest 38. fXg4; 39. Txfó gxfó; 40. LXe4+ en de dame op h2 valt. Wit is nu veilig, maar begaat met zijn volgende zet een treurige vergissing. 39. b6-b7?7 Dit had geen haast. Het zou me verbazen als zwart na 39. Tf2 nog iets bijzonders had. 39.Tf6-g6; 40. Tc1-c2 Of erger 40. Tf2 TXg2; 41. Txg2Dhl+; 40. Tg4xg2; 41. Dd2xg2 Tg6xg2; 42. Tc2xg2 Dh2-h1+; 43. Kfl-f2 Dhl-bl; en vanwege de overmacht aan zwarte pionnen gaf wit het op. Terneuzen - In het federatiecentrum in Ermelo staat vandaag en morgen het Nederlands kampioenschap springen centraal van de KNF (Koninklijke Nederlandse Federatie van Landelijke Rijverenigingen en Ponyclubs). Vandaag om 19.00 uur gaat de M-klasse paarden van start met 35 combinaties over twee parkoersen. Voor Zeeland doen mee Stef Nelisse met Desiree van De Schouwseruiters, Sandy den Exter met Heaven on Earth van Noord-Beveland en Han Wattel met Cyriel van Oranjezon. De pony's in de M- en Z-klasse en de Z- en ZZ-klasse paarden komen morgen aan het vertrek. De M-pony's openen morgen om 8.30 uur de wedstrijd met de categorie C, waarbij ook Josee de Vetter met Donja van de ponyclub Hulst en in de categorie D Ramona Cevaal met Sarouch van Oranjezon. Anthony van de Ven met Dizzy Girl, eveneens van ponyclub Hulst, komt in de Z-klasse uit, evenals Margreet Walraven met Valentijn van Oranjezon. Bij de Z-klasse paarden komen drie Zeeuwse vertegenwoordi gers op het parkoers. Bart Bomeré met Kadaphi JH van De Zwinruiters, Sandy den Exter met Dum Drum van Noord-Beve land en Han Wattel met Ulaan van Oranjezon. De rubriek Z-paarden staat vanaf 16.45 uur op het programma. Van onze medewerker Guus Heutinck Hulst - Een van de teams [die verrassend sterk voor de dag komen in de vierde 1 klasse H in dit seizoen is Vogelwaarde. Voor de ech te insiders golden de groen-witten al als een ge- heimtip voor aanvang vanj het seizoen, wanneer er ge- vraagd werd naar mogeïij- j I ke kandidaten voor het kampioenschap, maar voor velen zal de huidige positie I van deze ploeg op de rang lijst toch als een verrassing uit de lucht zijn komen I vallen. Een niet onbelangrijk aandeel in het huidige succes heeft de jeug dige trainer Ad Roovers, over wie men in Vogelwaarde zeer te j spreken is. Tijd dus om deze nieuwkomer aan het trainers front eens wat nader voor te stellen. Zelfbewust en gedreven, dat zijn de eerste eigenschappen j j die onmiddellijk in het oog springen bij een eerste kennis- I making. Vorig seizoen begon hij bij de dorpsclub en al spoedig etaleer de hij zijn vertrouwen in zijn spelersgroep. Op dat moment nog spelend in de middenmoot, was hij er toen al van overtuigd dat hij met het aanwezige mate riaal in het nieuwe seizoen voor het kampioenschap zou spelen. Toen fronste nog menig volger van het amateurvoetbal zijn voorhoofd bij zoveel groot spraak, maar intussen hebben de feiten zijn gelijk bewezen. Nadere kennismaking met de ge boortige Brabander bewijst ook dat dergelijke uitspraken niet gebaseerd zijn op hoogmoed, maar op een gedegen visie op het spelletje. Als voetballer begon nen bij het Brabantse WR (Rijs- bergen) en een korte periode bij het Zwitserse FC Rheinfelden, waar hij toendertijd werkzaam was, kwam hij als fysiotherapeut terecht in Hulst. Ambities Een half jaartje speelde hij daar in de hoofdmacht 'van HVV'24 om vervolgens na twee seizoenen in het tweede zijn ambities te verleggen naar het trainerschap. Zijn debuut als trainer maakte hij bij dezelfde reserves en blijk baar sprak zijn aanpak zo aan, Van onze wielermedewerker Eddy de Schrijver Philippine - De Omloop van de Braakman is onthoofd nu de KNWU het verzoek van de wielervereniging Zeeuws-Vlaande ren om te mogen starten naast zich heeft neergelegd. Dat betekent dat De Braakman op het jubileumfeest de Zeeuws- vlaamse renners moet missen. ploeg thuis te laten. „Als di KNWU de toekomst hoog in hel vaandel heeft, dan bedenken zt zich. Hiermee dien je de wieler sport in onze streek helemaal niet," stelt Van Waterschoot Ex-ploegleider Arno Seijnesael had de bui al zien hangen. „Phi lippine is bang voor de KNWU want die willen nog steeds een grote wedstrijd houden. Daar naast heeft onze consul beslist geen goed woordje voor ons ge daan. Dat mag duidelijk zijn. Als je achter de Zeeuwse wielersport staat, doe je als consul alles o® de ploeg aan de start te late» verschijnen. Remijnsen en onze club, en met name onze vporzit- ter, liggen elkaar duidelijk niet Maar als dit zo moet, weet ik het ook niet meer. Als ons tweede verzoek weer wordt afgewezen, moeten we ons als club ernstig beraden wat we moeten doen Op onze consul hoeven we niet te rekenen hoe jammer dat ook klinkt," aldus Seijnesael. In het antwoord aan de wieler club vertelt de KNWU dat op aanwijzing van de consul het toelaten tot deze wedstrijd niet kan plaatsvinden. „Wij hebben alles in het werk gesteld om te mogen starten," aldus voorzitter Constant van Waterschoot. „Philippine heb ben we allereerst gevraagd om de wedstrijd via onze club te laten lopen. Daar werd na over leg met consul Remijnsen niet op gereageerd. Nu hebben ze inmid dels wel een verzoek ingediend bij de KNWU. Ruim laat vind ik dat. Eerst willen ze niet en nu. willen ze de club wel aan de start. Want zij beseffen nu ook dat de Omloop zonder streekren- ners gedevalueerd is." De wielervereniging Zeeuws- Vlaanderen heeft gisteren op nieuw een schrijven gericht aan de KNWU. Van Waterschoot vraagt de KNWU om op het besluit terug te komen, want niemand is er mee gediend om de Van onze medewerker Eddy de Schrijver Sluiskil - Morgen wordt in Sluiskil het startsein gege ven voor het trimwielersei- zoen. Samen met de wieler vereniging Zeeuws-Vlaan deren wordt een nieuwe aanzet gegeven tot samen werking. De trimmers mo gen meedoen met de ama teurs van de wielervereni ging. Een open koers waarin de renners van Zeeuws- Vlaanderen strijden voor het clubkampioenschap. Ook voor de eerste trimmer wordt wat extra's gedaan. Zij moeten niet de afstand overbruggen die de ama teurs moeten afleggen. De wedstrijd start om 14.3C uur. In Atlanta worden de rugnummers uitgereikt. Daarna breken er in de trimwe- reld drukke tijden aan. Er is een Super Prestige-klassement waar zo'n acht wedstrijden voor meetellen. Dat klassement kent grandioze prijzen zoals een koerskader, een heren- of damesrijwiel, een Festina-hor- loge, waardebonnen voor koer- smateriaal, een mini-tv voor in de auto of de slaapkamer en nog veel andere waardevolle

de Stem | 1994 | | pagina 10