opjaar voor Wolters Kluwer 'Facelift' VNU valt in de smaak bij de beleggers im KORflVederland zoekt in tv-debat antwoord op economische problemen Laatste voorbereidingen Huishoudbeurs ffe y Hf vtfir i I rt'Vff "i 1-rr* Jitgever ziet winst met bijna een kwart stijgen ft Rabin en Iw overleg g I Geldverkeer over de grens is erg duur Belastingdienst ECONOMIE A5 1 •kjf.a a V llndustriefonds niet erg in trek n r r Campina wil loonoffer van chauffeurs Beschuit met blauwe muisjes voor geboorte van jongetjes ECONOMIE KORT Omzet detailhandel nauwelijks gegroeid Handelsoverschot Japan groeit verder Fusiekosten drukken winst van Heidemij Bouw distripark Maasvlakte start in 1995 Uitstekend jaar voor Boskalis Winst Bayer ruim 12 procent lager Een eigen woning? Wij bieden fiscale hulp. Oh, een soort huisraad. Leuker kunnen we't niet maken. Wel makkelijker. 16 MAART 1994 bestem WOENSDAG 16 MAART 1994 in Zuid-Egypte pegyptischestadAssiutj, j door twee manneg, jiste in het verleden mepp lor soortgelijke aanslagen hngj en de Gama'a, die hei bmitische staat te vormen |en om het leven gekomen' langs spoorbaan lLonden en de zuidelift,, I fed door de vondst van een |tion van Sevenoaks, ten I bom onschadelijk. Nie I voor het plaatsen van dè ps er geen waarschuwing lerkeer bij het Londense ■mortieraanvallen van het hn in Engeland {het 101e tankbataljon |-II-gevechtstanks oefenen ■en tellende eskadron doet tot 31 maart mee aan de ilerlandse tankeenheid m tnisterie van Defensie. De hs de oefening, waaraan in mder bevel staan van het Den Haag (anp) - We hebben lie scheepvaart en de textiel it ons land zien verdwijnen, aaar nu dreigt op alle fron- |en werkgelegenheid verlo- len te gaan voor ons land. Let alleen in de industrie, ook in de dienstverle- Ining- ■nat zei minister Andriessen van «Economische Zaken gisteren in leen toelichting op het nationale economie-debat, dat volgende week donderdag drie uur lang live op de tv is. Produktie is veel eenvoudiger te verplaatsen dan vroeger, bij voorbeeld naar Polen waar de loonkosten slechts 10 procent zijn van die hier. Maar ook naar landen als Taiwan, Korea of Singapore, aldus de bewinds man. De wereld is op zoek naar ant woorden op de uitdagingen van deze tijd. Europees commissaris Delors in zijn witboek. De OE SO (de westerse industrielanden plus Japan) in een grote studie over de werkgelegenheid die zal leiden tot aanbevelingen, voor dat de internationale topconfe rentie G-7 in juni wordt gehou den. De Amerikaanse president Clinton organiseert er een spe ciale conferentie voor. Het Nederlandse antwoord moet komen uit een debat dat zal uitmonden in een confronta tie van ondernemers en 'mensen van de werkvloer' enerzijds met de lijsttrekkers van de grote politieke partijen anderzijds. Andriessen laat verslag leggen van deze dag en hoopt dat de kabinetsformateur er zijn voor deel mee kan doen. De voorzit ters van werkgeversorganisaties en vakbeweging zijn welkom, maar hun wordt geen hoofdrol toebedacht. Het is Andriessen erom begon nen een algemeen gevoel te kweken dat het roer om moet. Amerika en Japan zijn in het verleden uit economische inzin kingen gekomen met aanzien lijk meer nieuwe banen dan Europa. Vooruitlopend op het economie debat zijn al acht werkgroepen van ondernemers bijeen geweest en hebben ook wetenschappers hun licht laten schijnen over de problemen. Pasklare oplossin gen heeft dat nog niet opgele verd, wel wordt duidelijk waar de schoen wringt. 'FLexibilisering' en 'dynamiek' waren gisteren de trefwoorden van minister Andriessen en staatssecretaris Van Rooy van Economische Zaken. Van Rooy noemde 'de verstikkende deken van regels', die zou voortkomen uit een vergaande hang naar rechtvaardigheid en perfectio nisme in ons land. Van Rooy sloot niet uit, dat het moet ko men tot een 'herinrichting van bedrijfsleven en overheid', met een 'andere verdeling van ver antwoordelijkheden'. Ie tanker isbedrijf Smit-Tak gaat de fcrus bergen. Gisteren zijn I het gevecht met het vuur p van Smit-Tak duurt het I aan de Griekse eigenaar Inker, geladen met 96.000 leneens onder Cypriotische Daarna brak een enorme drie van de vijftien tanks Iwapen ieinse Leger beschikt over ■bommen op grote afstand 1 van Noord-Ierland meent worden geactiveerd. Het recente aanslagen op het Ja n 800 meter explosieven let is volgens de politie ■net mfra-roodstraling dat riet heeft echter een groot 1 kan het per ongeluk in Jit, door brandende auto- lagens en ambulances met Igijzeld phop van Forteleza, kardi- gijzeling genomen tijdens u bemiddelen, rkelijke functionarissen de kneesterd door vier gevan- len zeven anderen werden adget [begroting met bijna 25 pt meer zoveel geld voor fgroting van dit jaar. De fcwam tot stand ondanks jese regering dat op alle Liu Zhongli heeft de |4,04 miljard yuan (12,4 tikken. Vorig jaar was dit llden), een stijging van 15 louse of horror' I in het Britse Gloucester Pt huis van een vermoede- gevonden. Duikers zullen pe aanbouw van het huis I van mogelijke stoffelijke [bet huis van de 52-jarige plitie ervan verzekerd zijn ponden, voordat ze haar rafat en de Israëlische tand naar Moskou. De tssische pogingen om het 'ten nieuwe impulsen te in. De VS voelen niets voor resolutie die Israël in de lagdenbank zet, aangezien lier Rabin sinds gisteren in Mngton is. tweedaagse bezoek houdt 11 verband met de Ameri- >e pogingen om het vredes- ?g weer op gang te brengen. Israëlische troepen waren en in de hoogste staat van itheid wegens de dreiging "ie militante moslimbewe- famas. Die had gezworen inslagen te plegen op Israë- kolonisten uit wraak voor ,'oedbad in Hebron. Hamas enkele dagen geleden een k van alle kolonisten, door Israël bezette Gaza- schoten grenstroepen een lijn dood tijdens een vuur- bt. Een andere Palestijn i zwaar gewond. Bij bot- 1 met Israëlische strijd en in Hebron en Arabisch 'eruzalem vielen nog eens gewonden onder Pales- Door onze redactie economie nsterdam - De tegenvallende economie heeft ook in l de resultaten Wolters Kluwer (WK), de gespeciali seerde uitgever uit Amsterdam, niet onder druk kunnen letten. Integendeel het afgelopen jaar was een 'topjaar'. |e winst steeg met 23% tot 318 miljoen, de omzet met |l0/o tot 2,6 miljard en het bedrijfsresultaat met 21% lot/490 miljoen. [Slechts 10% van onze activitei- Jen is conjunctuurgevoelig," zo (trklaarde bestuursvoorzitter M. pervers gisteren zijn florissante sarcijfers. „Vandaar dat het af in jaar over de hele linie ik was." fe aandeelhouders zal worden igd akkoord te gaan met tea dividend van 1,52 per aan stel. Dat zal waarschijnlijk weer We vorm van nieuwe aandelen, fcockdividend dus, worden uit- Itkeerd. „95% van onze aan- leelhouders willen niet worden litbetaald, maar geven de voor- lear aan aandelen. Ook dat be last dat zij het volste vertrou- 0hebben in het bedrijf." fcolters Kluwer is dit jaar heel nat van plan. Uitbreiding zal porden gepleegd in Oost-Euro- Ia, Slowakije, Tsjechië, Honga- ■je en Polen. l.Het zijn landen die tegen de EU panschurken en daardoor voor ons zo interessant zijn", aldus Ir. Ververs. Deze en andere aanko pen, wellicht in Zuid-Amerika en weer de VS, worden 'kassa' betaald. „Wij hoeven niet bij de banken aan te kloppen. Alhoe wel, als dat nodig zou zijn, dan kunnen we telefonisch een mil jard gulden regelen." Ook in 1993 heeft WK de ,700 miljoen die zij besteed heeft aan acquisities en investeringen in vaste activa geheel uit eigen middelen betaald. WK heeft zich voor 1996 als doelen gesteld: een omzet van 3;3 3,5 miljard te halen, de omzet in Nederland die nu 37% van de totale omzet is ten voor dele van het buitenland te ver minderen tot 30% en de winst per aandeel te doen groeien met 15% per jaar. Een zelfverzekerde Ververs had er alle vertrouwen in dat dat zal lukken. its #t f I Werdam - Het bedrijfsle ren loopt nog steeds niet irann voor het Industriefo- Dat bleek gisteren bij de presentatie van het jaarver slag van de Nationale Inves teringsbank (NIB). Set fonds werd vorig jaar op initiatief van minister Andries sen van Economische Zaken in let leven geroepen om bedrijven krediet te verlenen voor risi covolle, maar belangrijke tech nologische projecten. De NIB beheert het fonds, dat zo'n 900 miljoen gulden in kas leeft en waarvan tien procent van deze bank zelf afkomstig is. Eet kost tijd voordat je met een bedrijf zover bent dat er feitelij ke aanvragen komen," verklaar de prof. Jonkhart, president-di recteur van de NIB, gisteren het vooralsnog uitblijven van con tracten. „Met een aantal bedrij ven zijn we nu in de slotfase. Dezer dagen moet de eerste be slissing vallen." Het vorig jaar is volgens Jonk- hart voor de NIB 'zeer succesvol' verlopen. Zo verbeterde het ba lanstotaal met 36 procent tot 12,8 miljard gulden en de netto winst met 11 procent tot 103,1 miljoen gulden. Als redenen voor de sterke groei noemde hij onder meer de uitbreiding van het commercieel apparaat van de bank, de rentedaling en de ex pansie in het buitenland. Tijdens de voorbereidingen van de Huishoudbeurs, die vandaag in de Amsterdamse RAI van start gaat, wordt de stand van het tijdschrift VT-wonen vol gezet met planten. foto anp Roosendaal (anp) - Geld van België Nederland overmaken is erg duur. naar Banken rekenen hoge bedragen voor dergelijke diensten. In België kost dit minimaal veertig gulden. In Nederland wordt tussen de 15 en 25 gulden in rekening gebracht. De Belgische Postcheque en de Nederlandse Postbank zijn de goedkoopste. Dat blijkt uit een onderzoek naar grensoverschrij dend geldverkeer tussen Nederland en Vlaanderen. Het onderzoek is uitgevoerd door de stichting Algemeen Nederlands Congres. De stichting wil de betrekkingen tussen Nederland en Vlaanderen ver beteren. „Hoewel er sprake is van een Europese Unie en de Benelux, leveren de grenzen nog tal van belemme ringen op voor een goede samenwerking", ver klaarde W. Vandeale, secretaris van de stichting. Telefonisch werd een aantal grote bankinstellingen geënquêteerd. Daaruit bleek dat er banken nogal eens willekeurig te werk gaan. De kosten variëren daardoor. Het absolute minimumtarief dat banken in België bij elke transactie hanteren, ongeacht de grootte van het bedrag, is opgebouwd uit een betalings- en een wisselprovisie, plus de transmis sie- en de correspondentkosten. Bovendien bren gen de banken in Vlaanderen nog eens 20,5 procent btw in rekening. Door Louis van de Geijn DRS. JOEP Brentjens be hoort tot de weinige kijkers die zich verheugen op de talloze reclamespotjes waar mee de tv-programma's van RTL4 gelardeerd zijn. De bestuursvoorzitter van uit geversconcern VNU telde vorig jaar handenwrijvend de reclameminuten van RTL en de Vlaamse zender VTM op tot een bijdrage aan zijn bedrijfsresultaat van 59 miljoen. Vanaf 1991, het eerste jaar dat VNU vruchten plukte van haar deelneming in het Luxemburg se tv-bedrijf, zijn de revenuen uit de tv-dochters (inmiddels inclusief de bijdrage van VTM) gestegen van ƒ16 naar ƒ31 naar 59 miljoen. Daarmee is de terugval van advertentie-in komsten in dagbladen en tijd schriften ruimschoots goedge maakt. Voor een deel is die compensatie overigens 'ge kocht', door het belang in VTM uit te breiden van ruim 11 naar ruim 44 procent en het pakket in RTL te verdubbelen tot 38 procent. Defensief heeft de tv-optie van VNU dus de afgelopen jaren naar behoren gewerkt. Maar ook meer aanvallend ziet de Haarlemse uitgever mogelijkhe den. Het dezer dagen te lance ren maandblad 'Top Santé' (over lichaamsverzorging en ge zondheid), in combinatie met een gelijknamig programma op RTL, is een voorbeeld van de 'multimediale' benadering die VNU voor ogen staat. Ook over het combineren van adverten tiecampagnes op tv en in de dagbladen is overleg gaande, zei Brentjens deze week desge vraagd. De tv-deelnemingen zijn de best renderende investeringen die VNU momenteel heeft, met een brutomarge van 21,1 pro cent. In betere tijden werden zulke prestaties ook geleverd door de tijdschriften en de dag bladen. Bij de Nederlandse pu bliekstijdschriften - Libelle, Margriet, Story, Donald Duck, Yes, VT Wonen, Kinderen, Ouders van Nu en meer - is het rendement zich flink aan het herstellen, bij de dagbladen kalft het door de tanende ad vertentie-omzetten telkenjare wat af. De zwakste groep was jaren lang de Grafische Industrie, met een marginaal rendement van enkele procenten. Door het afstoten van deze drukkerijen en het 'inschuiven' van de com merciële tv is de samenstelling van VNU zienderogen verbe terd. Vooral buitenlandse be leggers, aldus Brentjens, weten dat te waarderen. Dat is van belang omdat ongeveer twee derde van het aandelenpakket van VNU in buitenlandse han den is. De dagbladengroep (De Stem, De Gelderlander, De Limbur ger, Brabants Dagblad, Nieuwsblad, Eindhovens Dag blad, Dagblad voor Noord- Limburg) heeft al enkele jaren te maken met tanende adver tentieverkopen. Vooral door la gere papierprijzen en door kos tenbesparingen is het effect daarvan op de bedrijfsresultaat nog beperkt: in drie jaar tijd is dat gevallen van 84 naar 72 miljoen. De marge ging in die jaren van bijna 15 naar 12,7 procent. Niettemin leveren de dagbladen, met een omzetaan- deel van 22,5 procent op het concerntotaal en een winstbij-' drage van 25,8 procent, nog een bovengemiddelde prestatie. VNU bemerkt het herstel van de conjunctuur op twee manie- VNU-topman Joep Brentjens ren: door het aantrekken van de advertentiemarkt en door het oplopen van de papierprijzen. Met dat laatste houdt de uitge ver, mede vanwege het verdwij nen van overcapaciteit in de papierindustrie, voor de tweede helft van dit jaar rekening. De adverteerders zijn, gemeten naar de groei in januari, weer wat aan het terugkomen. Maar de vraag is of en in welke mate dat ook zal gebeuren met de voor regionale dagbladen zo be langrijke personeelsadverten ties. Een werkelijke opleving van de advertentiemarkt zal voor steil oplopende winsten kunnen zor gen, zowel bij de tijdschriften als de dagbladen. Dan betalen zich de kostenbesparingen uit die daar de afgelopen jaren tot stand zijn gebracht. Bij de dag bladen gebeurde (en gebeurt) foto dijkstra dat door automatisering, het beperken van het aantal druk kerijen en het samenvoegen van titels. In de min of meer verzadigde publieksmarkten in Nederland en België is het vooral een kwestie geworden van op de kleintjes letten, marktaandeel afknabbelen bij concurrenten en waar dat kan nog wat bijko pen. Speculaties over de VNU Dag bladengroep en Elseviers dag bladuitgeverij NDU beant woordt Brentjens schouderop halend. Liever zou hij de lei dende posities van de dagbla den in Limburg en Brabant ver der versterken door het Lim burgs Dagblad en het Brabants Nieuwsblad'in te lijven. Andere mogelijkheden ziet VNU in de vaktijdschriften en databanken voor specifieke doelgroepen, zoals 'Disclosure'. Vooral de Amerikaanse markt - omvangrijk en niet gehinderd door uiteenlopende regelgeving, zoals in Europa - spreekt de Haarlemse onderneming aan. Daar heeft Brentjens, na de recente overname van Bill board-uitgever BPI, de smaak te pakken. Deze nieuwe Ameri kaanse dochter meegerekend, komt nu ruim een vijf de van de VNU-omzet uit de VS en zestig procent uit Nederland. Die geografische mix zal waar schijnlijk de komende jaren verder verschuiven, voor een deel naar 'overig Europa' (Scandinavië, Duitsland en Frankrijk hebben ook de aan dacht), maar in belangrijker mate naar Noord-Amerika. Daar gaan Brentjens en zijn financiële rechterhand Busch dezer dagen ook een groot deel van het geld halen waarmee zij, na voldoening van de koopsom voor BPI, verder de wijde we reld in willen trekken. De beleggers zien het blijkbaar allemaal met welgevallen aan. Gisteren klom de aandelen koers met 5,80 naar een slot van 185,30. Op die basis haalt VNU de komende weken meer dan 666 miljoen binnen. Zou hij een jaar geleden de boer zijn opgegaan, dan had Brentjens met minder dan de helft genoegen moeten nemen. De koersstijging met ruim 100 in het afgelopen jaar kan VNU nu in klinkende munt omzetten. Brentjens heeft zich in het ver leden nog wel eens beklaagd over de matige waardering van zijn concern, vergeleken met collega-uitgevers als Elsevier en Wolters Kluwer. Maar de 'facelift' van VNU valt blijk baar in de smaak bij de (inter nationale) beleggers. Zaltbommel - Campina Mel kunie wil dat haar chauffeurs langer gaan werken tegen een lager inkomen om de ver voerskosten terug te dringen. De zuivelcoöperatie vindt dat de chauffeurs dit offer moeten brengen om hun werkgelegen heid te redden. Op termijn kan dit de chauffeurs 50 tot 75 gul den per week schelen. Dit blijkt uit het plan 'Vervoer 1994', dat gisteren is voorgelegd aan de ondernemingsraad, de vakbon den en de chauffeurs. Volgens Campina Melkunie loopt het vervoer de komende 5 jaar met 27 procent terug en is een ingrijpende kostenverlaging noodzakelijk. Per jaar wil de coöperatie met het plan 'Vervoer 1994' 26 miljoen gulden bezuini gen. Het plan raakt 624 mede werkers, waarvan rond 550 chauffeurs. Voor 128 medewerkers is er straks geen werk meer in het vervoer. Zij krijgen een andere baan binnen de onderneming aangeboden. Vorig jaar adviseerde het organi satiebureau McKinsey Campina om het eigen vervoer helemaal uit te besteden aan transportbe drijven. Hierdoor en door verbe tering van de doelmatigheid zou Campina 33 miljoen gulden per jaar kunnen bezuinigen. Bij de chauffeurs stak in december 1993 een storm van protest op over dit plan. Baarn (anp) - Bijna 135 jaar heeft het geduurd, maar nu is het zover. De Koninklijke De Ruijter brengt niet alleen meer roze en witte muisjes op de markt, maar ook blauwe. Vanaf heden kan de geboorte van een kind apart worden gevierd. Roze-witte muisjes voor meisjes en blauwe-witte voor jongetjes. De Koninklijke De Ruijter krijgt al jaren telefoontjes van vaders en moeders die blauwe muisjes willen kopen voor de geboorte van hun zoontje. Het bedrijf, dat bijna heel Nederland van dit produkt voorziet, moest tot op heden de klanten teleurstellen. Voor blauwe muisjes konden die zich slechts wenden tot de enkele speciale bakkerij die dit produkt gebroederlijk naast de roze muisjes in de schappen had staan. Beschuit met muisjes is overigens alleen in Nederland onlosma kelijk verbonden met de geboorte van een kind. De traditie gaat terug tot de vorige eeuw. Oorspronkelijk werd de geboorte van een meisje gevierd met roze muisjes. Om een jongen te verwelko men werden de beschuiten met witte muisjes bestrooid. Later mengde De Ruijter de muisjes door elkaar heen en kwamen er gladde muisjes voor meisjes en gekartelde voor jongens. Op een bepaald moment verdween ook dit onderscheid en waren er alleen nog de roze en witte muisjes. Den Haag - De omzet van de detailhandel is in januari 1994 in vergelijking vorig jaar nauwelijks (0,2 procent) gegroeid. Tege lijkertijd zijn de prijzen met gemiddeld 1,3 procent gestegen. Veel feestdagen vielen afgelopen jaar op zaterdagen. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek is dit tevens een reden waarom de groei gering is. De omzet van voedings- en genotmiddelen daalde de omzet in januari met 1,9 procent.. In deze sector was de prijsstijging 0,9 procent. Opgeteld betekent dit een volumedaling van 2,7 procent. In de non-foodsector groeide de omzet met 1,4 procent. De prijsstijging was daar echter hoger (1,5 procent). Al met al kochten Nederlanders ook in deze sector niets meer dan een jaar geleden. Tokyo - Het overschot van Japan op de handelsbalans is vorige maand in vergelijking met februari vorig jaar gegroeid van 10,57 miljard dollar tot 10,91 miljard dollar. De export groeide met 5,6 procent tot 29,53 miljard dollar, terwijl de import met zeven procent toenam tot 18,62 miljard dollar. De groei van het overschot met 3,3 procent is evenwel een stuk kleiner dan de toeneming van zeventien procent in januari en van 15,5 procent in december. Bovendien bleek het overschot een stuk minder hard te zijn gegroeid dan was verwacht. Arnhem - De fusie van het Arnhemse ingenieursbureau voor milieu en infrastructuur Heidemij met de Amerikaanse branch- genoot Geraghty Miller, heeft het afgelopen jaar een hogere omzet en een hoger bedrijfsresultaat opgeleverd, maar geen hogere winst. De uitkomsten van Geraghty Miller zijn in de resultaten over geheel 1993 verwerkt. Het samengaan bracht de omzet op 806,7 miljoen (ƒ661,3 miljoen in 1992), het bedrijfsresultaat op 41,2 miljoen 35,7 miljoen) en de winst op 18,5 miljoen (ƒ24,4 miljoen). De winst is gedrukt door de buitengewone lasten die voor 6,8 miljoen voortvloeien uit de fusie met G&M. De winst per aandeel bedraagt 1. Rotterdam - De eerste bedrijven die zich willen vestigen op het nieuwe goederendistributiecentrum op de Maasvlakte, kunnen begin volgend jaar gaan bouwen. Dat maakte de Rotterdamse havenwethouder Smit gisteren bekend bij de opening van een nieuwe binnenvaartterminal bij het Distripark Botlek. Na de parken bij de Eemhaven en in het Botlek-gebied wordt op de Maasvlakte een derde lokatie ontwikkeld voor het ompakken van containers. Het Distripark daar wordt verreweg de grootste. Het komt te liggen vlak bij het nog te ontwikkelen Delta 2000-8-project. Daarin wordt de komende jaren bijna twee miljard gulden geïnvesteerd voor nieuwe container-terminals. Papendrecht - Het baggerbedrijf Boskalis Westminster heeft een uitstekend jaar achter de rug met een stijging van de nettowinst met ruim 40 procent. De vooruitzichten voor 1994 worden gunstig genoemd, gezien de ovmang en de kwaliteit van de orderportefeuille. Boskalis stelt een dividend voor van f 1,10 per gewoon aandeel tegen 65 cent over 1992. Aandeelhouders kunnen kiezen tussen betaling in contanten en uitkering in aandelen. De nettowinst steeg vorig jaar van f 53,6 miljoen tot f 76,3 miljoen of per aandeel van f 2,15 tot f 3,05. Het bedrijfsresultaat verbeterde van f 55,4 miljoen tot f 77,6 miljoen. Leverkusen - Bij het Duitse chemieconcern Bayer is 1993 uitgemond in een winst voor belastingen van 2,3 miljard mark, 12,6 procent lager dan in 1992. Na belastingen blijft er 1,4 miljard mark over en dat is 12,2 procent minder dan in het voorgaande jaar. Bayer liet gisteren weten dat ondanks de winstdaling het dividend op het peil van 1992 wordt gehandhaafd. De uitkering komt neer op 11 mark per aandeel. De twee andere grote Duitse chemieconcerns, BASF en Hoechst, lieten een week geleden weten hun dividend te verlagen met 2 mark tot respectievelijk 8 en 7 mark per aandeel. BASF moest het vorig jaar doen met een daling van zijn winst voor belastingen met 14,6 procent. Hoechst zag zijn winst dalen met maar liefst 41,8 procent tot 1.23 miljard mark. Druk op de prijzen en vermindering van de vraag zijn de oorzaken van de verslechtering van de resultaten bij de chemieconcerns. (ADVERTENTIE) Het is weer tijd om het aangiftebiljet in te vullen. Waarschijnlijk zullen er bij u dan ook vragen boven komen over zaken als hypotheken, het verhuur van de eigen woning of het huurwaardeforfait. In de brochure 'De eigen woning' vindt u daar uitgebreide informatie over. Deze brochure ligt voor u klaar bij de Belastingdienst. "Wat is huurwaardeforfait trouwens?" Het huurwaardeforfait is het bedrag dat u als eige naar van een woning bij uw inkomen moet optel len. De hoogte van dit bedrag hangt af van de waarde van uw woning. Daarbij gaat her om de waarde in bewoonde staat. Dit is 60% van de prijs die een koper normaal voor uw woning zou betalen op de onroerendgoedmarkt. "Kan ik vermindering van loonbelasting aanvragen?" Als de kosten die u kunt aftrekken in verband met de eigen woning hoger zijn dan het huurwaardeforfait, is vermindering van de maandelijkse loonbelasting mogelijk. Deze vermindering komt dan in plaats van de belastingteruggave één keer per jaar. "Is de brochure 'De eigen woning' ook verkrijg baar bij postkantoor en bibliotheek?" Ja, en natuurlijk ook bij de Belastingdienst zelf. Als u verder nog vragen heeft, kunt u tijdens kantooruren gratis bellen mer de Belasting- Telefoon voor particulieren (06-0543).

de Stem | 1994 | | pagina 5