'JNavo moet eerder ingrijpen' 'opj Moord op arts in Sierra Leone triest unicum voor Memisa 'Facelift' Maffia wilde onderzoeksrechter Di Pietro vermoorden Bophuthatswana verwelkomt Mandela de stem VN-commandanten in Bosnië willen snellere besluitvorming bij aanvallen buitenland K ORfVe d e rland z» fitgever ziet Rusland ontvangt Rabin en Arafat voor nieuw overleg BUITENLAND Politieman doodgeschoten in Zuid-EgypJ Britse politie vindt bom langs spoorbaan Nederlandse tanks oefenen in Engeland Smit-Tak bergt brandende tanker IRA beschikt over nieuw wapen Brazihaanse kardinaal gegijzeld China verhoogt defensiebudget Politie vindt put onder 'house of horror' Industriefonds niet WOENSDAG 16 MAART 1994 Van onze correspondent 'Aart Heering Rome - Vijfhonderd miljoen lire, ongeveer 600.000 gulden. Dat was het voorschot voor een maffia-commando dat in de Siciliaanse stad Messina de openbare aanklager in de Milanese corruptieprocessen Antonio Di Pietro had moe ten vermoorden. De aanslag had moeten plaats- vinder» tijdens een werkbezoek van Di Pietro aan Messina. Daarbij zou onder meer gepraat "worden over een gigantische wa pensmokkel vanuit Messina, die vier maanden geleden aan het licht is gekomen. Naast de Noorditaliaanse bedrij ven Breda, Agusta en Oto Meia ra was daarbij volgens de cara binieri ook de op Sint Maarten wonende Messinees Rosario Spa- daro betrokken, die inmiddels op het Nederlandse Antillen-eiland is gearresteerd. Het plan voor de moord op de beide magistraten is aan het licht gekomen door de bekente nis van een spijtoptant en het afluisteren van gesprekken tus sen gedetineerde maffiosi. Naast Di Pietro is ook zijn Mes- sinese collega Angelo Giorgianni in het vizier van de maffiakil- lers. Gisteren is in het Messinese gerechtsgebouw een valse bom verwijderd. Volgens de politie was het de bedoeling om daar mee de magistraat uit het ge bouw te lokken en hem vervol gens op straat neer te schieten. Dankzij de voormalige topman van de Messinese maffia Luigi Sparaccio is ook in deze haven stad een politiek-maffiose 'Koe pel' ontmaskerd die jarenlang vrij heeft kunnen opereren en die in Rome werd gedekt door een christendemocratische en een socialistische parlementa riër. Dat nu ook hier het schandaal circuit wordt opgerold is verder te danken aan de bedreigde offi cier van justitie Giorgianni die 'in een jaar meer schade heeft aangericht dan de Etna in dui zend', zoals een arrestant in het aan de voet van de vulkaan gelegen Messina spijtig opmerk te. Onderzoeksrechter Di Pietro foto anp Sarajevo (afp/rtr) - De vertrekkende en de komende VN-commandant in het voormalige Joegoslavië willen allebei een snellere militaire reactie als antwoord op aanvallen op blauwhelmen. Ook de Amerikaanse minis ter van Defensie William Perry liet gisteren weten dat bij een aanval op de VN, de Navo onmiddellijk moet overgaan tot luchtacties. Perry reageerde op een incident waarbij Serviërs afgelopen weekend op Franse VN-soldaten in Bihac schoten. VN-gezant Ya- sushi Akashi gaf de Navo op dracht voor een luchtaanval. Navo-vliegtuigen cirkelden daarop boven Bihac, maar het aanvalsbevel liep over zoveel schijven dat er uren verloren gingen en de opdracht om een Servisch kanon uit te schakelen uiteindelijk niet kwam. Frankrijk was woedend op de VN en volgens Perry is dat be grijpelijk. „Dit is duidelijk geen effectieve luchtsteun," zei de mi nister. Hij voegde er aan toe dat het verzoek om luchtsteun beter direct naar generaal Michael Ro se, de bevelhebber van de VN- troepen in Bosnië, kan gaan. Rose kan zich dan meteen tot de Navo wenden, zodat een verzoek binnen enkele minuten in plaats van uren kan worden afgehan deld, aldus Perry. Generaal Cot en zijn opvolger generaal De Lapresle onder steunden gisteren dit voorstel. „Ik denk dat er situaties zijn die een zeer snelle reactie vereisen om ons te kunnen verdedigen," aldus De Lapresle. Cot zei dat er bepaalde specifieke gevallen zijn waarbij het bevel overgedragen moeten worden aan de militai ren, 'die uiteindelijk niet geheel onverantwoordelijk zijn'. Verontrust Een woordvoerder van Unprofor in Sarajevo zei dat generaal Ro se, de VN-commandant in Bosnië, 'zeer verontrust' is over de trage gang van zaken na het voorval bij Bihac. „Procedures kunnen altijd verbeterd worden en we onderzoeken nu hoe we dat kunnen doen," aldus de functionaris. Waarnemers menen dat het stroomlijnen van de be velvoering van vitaal belang is voor de duizenden blauwhelmen in Bosnië. Hulpverleners van de Verenigde Naties zijn woedend over de aanhoudende Servische blokke ring van hulpkonvooien voor de noordelijke moslim-enclave Maglaj. Peter Kessler, woordvoerder van het VN-Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen (UNHCR), zei dat het hoofd van de UNH- CR-missie in centraal-Bosnie, Larry Hollingworth, druk over leg voerde om de konvooien van daag naar Maglaj te krijgen, maar dat er van de Serviërs nog geen reactie was vernomen. Nederlanders Sinds op 25 februari een staakt- het-vuren tussen Kroatische en Bosnische troepen tot stand kwam hebben de Serviërs Mag laj met artillerie bestookt en voedselkonvooien tegengehou den. De VN-Veiligheidsraad heeft maandag geëist dat de Bosnische Serviërs hun negen maanden durende beleg van Maglaj beëindigen. In plaats daarvan namen de Ser viërs Maglaj opnieuw onder vuur, meldde de Bosnische radio. Vier personen raakten gewond, van wie twee ernstig, toen Servi sche granaten een groep burgers troffen die probeerden vanuit de lucht afgegooide voedselpakket ten in veiligheid te brengen. Het Nederlandse infanteriebat- aljon in Bosnië levert tijdelijk een compganie ter ondersteuning van de Scandinavische collega's in het noorden van het oorlogs gebied. Ruim honderd Neder landse VN-militairen worden voor enkele weken op het vlieg veld van Tuzla gelegerd. Onge veer twintig man komen in de omgeving van het noordelijke plaatsje Srebrenik (niet te ver warren met Srebrenica) te zitten. Mmabatho - ANC-leider Nelson Mandela is gisteren enthousiast ontvangen in Bophuthatswana bij zijn eerste bezoek aan dit thuis land sinds de militaire lei der Mangope werd afgezet. De regering van Zuid-Afri- ka ontbond gisteren het par lement van het land. Zuid-Afrika nam afgelopen weekend de controle over het thuisland over nadat Mangope, een 71-jarige autoritaire leider die fel tegen het ANC is, had geweigerd de bevolking te laten deelnemen aan de eerste vrije verkiezingen in april. De inwoners van Bophuthats wana wilden echter wel verkie zingen en gingen de straat op om te protesteren. Blanke ul- tra-rechtsen probeerden tever geefs Mangope aan de macht te houden, waarna Zuidafrikaan- se militairen de rust herstelden en Mangope werd ontslagen. Inwoners van de hoofdstad Mmabatho zeiden gisteren overgelukkig te zijn Mandela, die voor hen de vrijheid symbo liseert, te kunnen verwelko men. De ANC-leider, die naar verwachting de komende de mocratische verkiezingen zal winnen, beloofde tijdens een toespraak dat hun banen, sala rissen en pensioenen veilig worden gesteld. Ambtenaren waren eerder de straat opgegaan om te demon streren voor behoud van banen en pensioenen, omdat ze vrees den dat ze die kwijt zouden raken na de verkiezingen van 26 april. De tien thuislanden die Pretoria gedurende het apartheidsregime heeft inge steld, zullen na de verkiezingen verdwijnen. Mandela probeerde zijn gehoor gerust te stellen: „We willen de situatie hier normaliseren. Hoewel we het systeem van thuislanden jarenlang bestre den hebben, zal er ook een ambtenarenapparaat nodig zijn .als wij een democratische rege ring hebben." Het parlement van Bophuthats- ANC-leider Nelson Mandela maakt het 'black power'-gebaar, een opgeheven gebalde vuist, naar de duizenden Bophuthatswanen die hem gisteren in het thuisland verwelkomden, foto epa wana is door de regering en de Overgangsraad in Zuid-Afrika ontbonden. Alle afgevaardig den zijn nu, net als 'president' Mangope en zijn vroegere mi nisters, gewone burgers. Am bassadeur Tjaart van der Walt en Job Mokgoro, een zwarte functionaris van de Zuidafri- kaanse Ontwikkelingsbank, zijn aangesteld als voorlopige bestuurders. In de provincie Natal zijn zeker negen zwarten doodgeschoten. Nabij Empangeni werden zes mensen bij een bushalte vanuit een rijdende auto doodgescho ten, zo deelde de politie mee. In Umlazi, nabij Durban, werden drie mensen gedood voordat het ANC hier een mars zou houden. Na de optocht kwam het tot een treffen tussen ANC- aanhangers en Inkatha-leden, waarna de politie met traan gasgranaten de vechtenden uit eendreef. Na maanden soebatten is giste ren een nieuwe Zuidafrikaanse vlag gepresenteerd. De vlag wordt overheerst door een groen veld in het midden, dat de vorm heeft van een y op zijn kant en wordt omgeven door blokken zwarte, rode en blau we blokken. De y op zijn kant is afgezet met dunne goude en witte lijnen. Zaterdag werden de 38-jarige Nederlandse arts E. Krijn, zijn 36-jarige vrouw K. vam Goudoever en hun driejarig dochtertje Zita door een bende in het Westafrikaanse Sierra Leone doodgeschoten. Voor de stichting Memisa Medicus Mundi vormt de dood van het artsengezin een triest unicum, maar geen reden om haar beleid te wijzigen. Ook het ministerie van Buitenlandse Zaken spreekt van een uitzondering. Door onze redacteur Theo Giele De Nederlandse dokter Krijn werkte in het katholieke zie kenhuis van Panguma, een dorp in Sierra Leone, een land in West-Afrika. Panguma ligt tussen de steden Bo en Pendembu, op nog geen honderd kilometer van de grens met Liberia van waaruit bendes plunderend en rovend Sierra Leone binnentrekken. De onvei lige situatie was voor het minis terie van Buitenlandse Zaken eerder reden om mensen te ad viseren om, als een bezoek niet strikt noodzakelijk is, Sierra Leone te mijden. Krijn was hij door de rooms- katholieke hulporganisatie Me misa naar het land uitgezonden. Eind 1992 keerde hij al eens terug omdat rebellen uit buur land Liberia er huis hielden. Een paar maanden later keerde dokter met zijn vrouw en doch tertje weer terug naar het dorp in de oostelijke provincie van Sierra Leone. Vorige week liep de spanning weer zo hoog op dat Krijn en de rest van het buitenlandse zie kenhuispersoneel besloten te vertrekken naar de hoofdstad Freetown. Zover kwamen ze niet. Even buiten de zieken huispoort werd de auto van de dokter door de bandieten onder vuur genomen. Het Nederlandse gezin en een Ierse pater bezwe ken onder de kogelregen. Een Nieuw-Zeelandse arts overleef de de schietpartij. Hij is tot nu toe de enige bekende ooggetuige van het drama. Memisa heeft bijna honderd vijftig artsen en verpleegkundi gen uitgezonden naar ontwik kelingslanden. Nooit eerder werd een uitgezonden vrijwilli ger door geweld om het leven gebracht. De dood van dokter Krijn en zijn gezin is voor Me misa een triest unicum. Een incident, waarvoor de hulpor ganisatie haar veiligheidsbeleid niet op zijn kop gaat zetten. „Wij doen niet aan noodhulp. Wij zenden geen mensen uit naar oorlogsgebieden. De men sen die zich bij ons melden willen iets opbouwen, hulp bie den van blijvende, van structu rele aard. Zij gaan niet weg met het idee dat de kogels om hun oren vliegen," legt Th. van Velt- hoven, voorlichter op het hoofd kantoor van Memisa in Rotter dam uit. Memisa stuurt haar vrijwilli gers alleen naar landen waar het veilig is, al is 'veilig' in een continent als Afrika een relatief begrip. En omdat de organisatie het geweld niet opzoekt, is oor logsdreiging geen 'hot issue' voor Memisa. Van Velthoven: „Als wij over veiligheid spreken is het meer in de zin van be smettelijke ziekten en persoon lijke veiligheid. Dat wil zeggen, hoe voorkom je bijvoorbeeld in braken en diefstal." De hulporganisatie laat het aan de vrijwilligers en hun werkge vers ter plaatse over om te be palen of het verantwoord is er gens te (blijven) werken. Als er een advies van het ministerie van Buitenlandse Zaken komt om te vertrekken, moeten de vrijwilligers dat opvolgen. Dat soort adviezen worden vol gens Buitenlandse Zaken slechts bij hoge uitzondering gegeven. „Wat wel gebeurt is dat de ambassade, meestal in overleg met de landgenoten in het betreffende land, aanraadt weg te gaan," aldus een woord voerster van het ministerie. Dat het onveiliger of moeilijker wordt voor hulpverleners in ontwikkelingslanden kan ze niet zeggen. Een trend in posi- Gewapende Liberiaanse bendes trekken plunderend rond in eigen land, maar maken ook het buurland Sierra Leone onveilig. foto afp tieve of negatieve zin is niet aan te geven: „De gewelddadige dood van deze hulpverlener in Sierra Leone is een uitzonde ring. Gelukkig wel." De vereniging Artsen Zonder Grenzen in Amsterdam stuurt, in tegenstelling tot Memisa, haar mensen juist wel naar oor logen en rampen. „Het wordt gevaarlijker," zegt H. Joosten van Artsen Zonder Grenzen Ne derland, die zo'n 260 vrijwilli gers heeft uitgezonden. Oorlo gen worden niet meer uitgevon den tussen1 twee partijen ge scheiden door een keurige frontlijn. Rondtrekkende ben des, al dan niet ideologisch geïnspireerd, maken het geweld onvoorspelbaar. „Afspraken zijn er met dat soort losgeslagen groepjes niet te maken. Dat baart ons behoorlijk zorgen," aldus Joosten. Toch is het geweld zelden recht streeks tegen de hulpverleners persoonlijk gericht. Als ze wor den aangevallen gaat het om materiële zaken zoals voedsel en medicamenten. Zo werd gis teren in Somalië nog een Iers voedselkonvooi overvallen. Ne gen bandieten werden gedood door Indiase VN-troepen die het transport begeleidden. Gewonden zijn onder de vrij willigers de afgelopen jaren wel gevallen, zegt Joosten: „Maar de afgelopen tien jaar hebben nog nooit een dodelijk slachtoffer hoeven te betreuren." Aanvulling persbureaus: Medisch directeur Puls van Me misa heeft gisteren laten weten onmiddellijk naar Sierra Leone te vertrekken om daar te helpen bij de identificatie van de stof felijke overschotten van de Ne derlandse arts en diens gezin. Ook zal Puls de repatriëring regelen. Caïro/Assiut - In het dorp nabij de Zuidegyptische stad Assiut, gisteren een politieman doodgeschoten door twee mantel vermoedelijk moslim-extremisten. De organisatie Gama'at al-Islamiya eiste in het verleden mee-] malen de verantwoordelijkheid op voor soortgelijke aanslag^ In de strijd tussen de Egyptische regering en de Gama'a, die L bewind omver wil werpen om een islamitische staat te vorn® zijn tot nu to.e al meer dan 330 mensen om het leven onder wie 123 politiefunctionarissen. Londen - Het treinverkeer tussen Londen en de zuidelijk,! forensensteden is gistermorgen ontregeld door de vondst vaneeJ bom onder een brug nabij het station van 'Sevenoaks, I zuidoosten van Londen. Explosievendeskundigen maakten de bom onschadelijk. Kip.l mand heeft de verantwoordelijkheid voor het plaatsen vanjl bom opgeeist. Volgens de politie was er geen waarschuw®.I binnengekomen. De afgelopen dagen was het luchtverkeer bij het Londense I vliegveld Heathrow ontwricht door mortieraanvallen van het Ierse Republikeinse Leger (IRA). Den Haag - Het Bravo-eskadron van het 101e tankbataljon uit Amersfoort gaat met dertien Leopard-II-gevechtstanks in Groot-Brittannië. Het 110 militairen tellende eskadron op uitnodiging van de Britten van 21 tot 31 maart mee aan is oefening 'First Crusade'. Het is de eerste keer dat een Nederlandse tankeenheid Groot-Brittannië traint, meldt het ministerie van Defensie. De Nederlandse cavaleristen zullen tijdens de oefening, waaraas in totaal 3.500 militairen deelnemen, onder bevel staan van 'First (UK) Royal Tank Regiment'. Rotterdam - Het Rotterdamse bergingsbedrijf Smit-Tak gaat de I brandende tanker Nassia in de Bosporus bergen. Gisteren zijn acht bergers en vier brandbestrijders het gevecht met het vuur I aangegaan. Volgens een woordvoerder van Smit-Tak duurt het I zeker veertien dagen voor het schip aan de Griekse eigenaar Eurotankers kan worden overgedragen. Afgelopen zondagavond kwam de tanker, geladen met 96.01 ton ruwe olie, in aanvaring met het eveneens onder Cypriotischs I vlag varende vrachtschip Ship Broker. Daarna brak een enorme vuurzee uit waarbij brandende olie uit drie van de vijftien tasks van de Nassia stroomde. Belfast - Het verboden Ierse Republikeinse Leger beschikt over een nieuw revolutionair systeem om bommen op grote afstand tot ontploffing te brengen. De politie van Noord-Ierland meent dat er ook mortieren mee kunnen worden geactiveerd. Het systeem is echter niet gebruikt bij de recente aanslagen op het. Londense vliegveld Heathrow. Met het mechanisme kunnen vanaf zo'n 800 meter explosieven tot ontploffing worden gebracht. Hetis volgens de politie gebaseerd op een bedieningssysteem met infra-roodstraling dat ook wordt gebruikt door fotografen. Het heeft echter een groot nadeel: door de extreme gevoeligheid kan het per ongeluk in werking treden door defect neon-licht, door brandende auto koplampen als het regent of politiewagens en ambulances met zwaailicht. Fortaleza - De Braziliaanse aartsbisschop van Forteleza, kardi naal Aloisio Lorscheider, is gisteren in gijzeling genomen tijdens een gevangenisopstand, waarbij hij zou bemiddelen. Toen de aartsbisschop met andere kerkelijke functionarissen de gevangenis binnenging, werd hij overmeesterd door vier gevan- genen met messen. Twee religieuzen en zeven anderen werden eveneens vastgenomen. Beijing - China heeft zijn defensiebegroting met bijna 25 procent verhoogd. Sinds 1979 is niet meer zoveel geld voor defensie uitgetrokken als voor de begroting van dit jaar. De verhoogde toewijzing aan defensie kwam tot stand ondanks herhaalde verklaringen van de Chinese regering dat op alle terreinen bezuinigd moet worden. Volgens de minister van Financien Liu Zhongli heeft de staatsraad van ministers onlangs 54,04 miljard yuan (12,4 miljard gulden) voor defensie uitgetrokken. Vorig jaar was dit nog 43,25 miljard yuan (10 miljard gulden), een stijging van 15 procent ten opzichte van 1992. Gloucester - Politiemedewerkers die in het Britse Gloucester negen lijken hebben opgegraven uit het huis van een vermoede lijke seriemoordenaar, hebben een put gevonden. Duikers zullen de waterput die onder een deel van de aanbouw van het huis ligt, onderzoeken op de aanwezigheid van mogelijke stoffelijke resten. Na negentien dagen van onderzoek in het huis van de 52-jarige bouwvakker, Frederick West, wil de politie ervan verzekerd zijn alle stoffelijke resten te hebben gevonden, voordat ze haar onderzoek op andere locaties voortzet. HaaS (anp) - We hebben ^scheepvaart en de textiel gt ons'and zien verdwijnen, r nu dreigt op alle fron- fc werkgelegenheid verlo- Un te gaan voor ons land. Tet alleen in de industrie, ;aar ook in de dienstverle- eco wed livd Prd ver) voo land Sin. nat zei minister Andriessen van Irconomische Zaken gisteren in De I leen toelichting op het nationale wol poor onze redactie economie asterdam - De tegenvallende! ,993 de resultaten Wolters Kim seerde uitgever uit Amsterdam, vetten. Integendeel het afgelope ,ne winst steeg met 23% tot 31 11% tot 2,6 miljard en het be 'tot 490 miljoen. Slechts 10% van onze activitei ten is conjunctuurgevoelig," zo erklaarde bestuursvoorzitter M. iervers gisteren zijn florissante jaarcijfers. „Vandaar dat het af kopen jaar over de hele linie 'i0ed was." )e aandeelhouders zal worden «vraagd akkoord te gaan met 'en dividend van 1,52 per aan- leel. Dat zal waarschijnlijk weer n de vorm van nieuwe aandelen, itockdividend dus, worden uit- iekeerd. „95% van onze aan- [eelhouders willen niet worden itbetaald, maar geven de voor- eur aan aandelen. Ook dat be- ijst dat zij het volste vertrou- en hebben in het bedrijf." loiters Kluwer is dit jaar heel at van plan. Uitbreiding zal 'orden gepleegd in Oost-Euro- a, Slowakije, Tsjechië, Honga- ije en Polen. ,Het zijn landen die tegen de EU aanschurken en daardoor voor WH dol 3| on vail del pei fSf Vei Moskou (afp/rtr) - PLO-leider Arafat en de Israëlische premier Rabin gaan volgende maand naar. Moskou. De bezoeken vallen in het kader van Russische pogingen om het vredesoverleg over het Midden-Oosten nieuwe impulsen te geven. De Russische president Jeltsin zal beide gasten officieel ontvan gen, maar niet gelijktijdig, aldus het ministerie van Buitenlandse Zaken. Jeltsin nodigde Arafat uit voor een bezoek op 19 april en Rabin van 24 tot 26 april. Volgens de Russische topfunctio naris Gokitidze is zowel Israël als de PLO bereid de vredeson derhandelingen te hervatten, die onderbroken zijn na het bloed bad in Hebron. Maar Arafat wil eerst dat dè VN-Veiligheidsraad een resolu tie aanneemt waarin de aanslag, die aan minstens dertig Pales- tijnen het leven kostte, wordt veroordeeld. De PLO eist vol doende veiligheidsgaranties voor de Palestijnen in de door .Israël bezette gebieden. Op verzoek van Washington stelde de Veiligheidsraad maan dag echter opnieuw de stemming uit oyer de voorgestelde resolu- bieden. De VS voelen niets voor een resolutie die Israël in de beklaagdenbank zet, aangezien premier Rabin sinds gisteren in Washington is. Het tweedaagse bezoek houdt vooral verband met de Ameri kaanse pogingen om het vredes overleg weer op gang te brengen. De Israëlische troepen waren gisteren in de hoogste staat van paraatheid wegens de dreiging van de militante moslimbewe ging Hamas. Die had gezworen om aanslagen te plegen op Israë lische kolonisten uit wraak voor het bloedbad in Hebron. Hamas eiste enkele dagen geleden een vertrek van alle kolonisten. In de door Israël bezette Gaza- strook schoten grenstroepen een Palestijn dood tijdens een vuur gevecht. Een andere Palestijn raakte zwaar gewond. Bij bot singen met Israëlische strijd krachten in Hebron en Arabisch tie, die mogelijk ook voorziet in Oost-Jeruzalem vielen nog eens het sturen van internationale drie gewonden onder Pales waarnemers naar de bezette ge- tijnen. [Amsterdam - Het bedrijfsle ven loopt nog steeds niet [warm voor het Industriefo nds. Dat bleek gisteren bij de presentatie van het jaarver slag van de Nationale Inves- |teringsbank (NIB). Het fonds werd vorig jaar op initiatief van minister Andries sen van Economische Zaken m het leven geroepen om bedrijven krediet te verlenen voor risi-, covolle, maar belangrijke tech nologische projecten. De NIB beheert het fonds, dat zo'n 900 miljoen gulden in kas heeft en waarvan tien procent van deze bank zelf afkomstig is. „Het kost tijd voordat je met een Door Louis van de Geijn DRS. JOEP Brentjens be hoort tot de weinige kijkers die zich verheugen op de talloze reclamespotjes waar mee de tv-programma's van RTL4 gelardeerd zijn. De bestuursvoorzitter van uit geversconcern VNU telde vorig jaar handenwrijvend, de reclameminuten van RTL en de Vlaamse zender VTM op tot een bijdrage aan zijn bedrijfsresultaat van 59 miljoen. Vanaf 1991, het eerste jaar dat VNU vruchten plukte van haar deelneming in het Luxemburg se tv-bedrijf, zijn de revenuen uit de tv-dochters (inmiddels inclusief de bijdrage van VTM) gestegen van ƒ16 naar ƒ31 naar ƒ59 miljoen. Daarmee is de terugval van advertentie-in komsten in dagbladen en tijd schriften ruimschoots goedge maakt. Voor een deel is die compensatie overigens 'ge kocht', door het belang in VTM uit te breiden van ruim 11 naar ruim 44 procent en het pakket in RTL te verdubbelen tot 38 procent. Defensief heeft de tv-optie van VNU dus de afgelopen jaren nalr behoren gewerkt. Maar ook meer aanvallend ziet de Haarlemse uitgever mogelijkhe den. Het dezer dagen te lance ren maandblad 'Top Santé (over lichaamsverzorging en ge zondheid), in combinatie met een gelijknamig programma op RTL, is een voorbeeld van de 'multimediale' benadering die VNU voor ogen staat. Ook over het combineren van adverten tiecampagnes op tv en in de dagbladen is overleg gaande, zei Brentjens deze week desge vraagd. De tv-deelnemingen zijn de

de Stem | 1994 | | pagina 4