Optimisme tussen de modderhutjes :$ssr- wi'ZThet^ Loesje viert tiende verjaardag: ''Beurt Nie 'sssS™-" .Sssss» -DE STEM- iTurken do< I Deze verwachting spreekt een I woordvoerder van het Inspraak- I orgaan Turken in Nederland uit. Met een verki dc Vooral hoger opgeleiden tegen plan Bolkestein Vluchtelingenwerk en PvdA blij met uitkomst enquête Lange files op brug bij Z DESTEM Dienstenbond DE STEM Commentaar Paalman BINNENLAND BUITENLAND PESTEM Mensen in Nood-directeur Van Soest ontmoette ontaarde werkelijkheid van Angola Het Commentaar in De Stem van 28 februari laat een vieze smaak na in mijn mond. Ik heb in heel mijn leven de bescheidenheid op kunnen brengen om te twijfelen aan hetgeen ik zelf als mening kon genereren en heb altijd vol eerbied opgekeken naar politici en journalisten als de mensen die mij de weg naar de waarheid konden wijzen. Vandaar dat ik altijd vol be wondering de fraaie volzin nen van uw journalisten als evenzovele teugen goede wijn in mij heb opgenomen en ze de basis heb gemaakt voor menig gloedvol betoog, afge stoken in de beslotenheid van mijn studeerkamer om mijzelf ervan te ovrtuigen dat ik een democraat ben, daarbij de ar gumenten uit uw geschriften hanterende als zweep om mij zelf de goede richting op te drijven. Met deze alinea heb ik u misschien ervan overtuigd, dat ik tot het GOEDE kamp behoor. Eidoch, ondanks mijn gewilligheid om mij door u te laten overtuigen, bekruipt mij een onbehaaglijk gevoel. Het zal u bekend zijn dat de Brit se conservatieve partij de laatste tijd in het nieuws is geweest door een aantal seks- schandaaltjes die alleen zo'n desastreuze uitwerking kon den hebben omdat de conser vatieven zich leermeester wil den maken in de praktijk die ze zelf niet beheersten, name lijk 'burgerlijk netjes' zijn. Als gevolg daarvan werden ze voor huichelaars uitgemaakt. De laatste weken worden wij door De Stem bij voortduring erop gewezen dat we positief moeten staan tegenover onze medelanders. Dat is een hoogstaande opvatting die op het moment in brede kring wordt aangehangen en dus goed is. In het commentaar van 28 februari getuigt de schrijver weer van dit ideaal en schopt meteen maar even aan tegen politici van het CDA. 'Lub bers', 'Van Houwelingen', 'andere politieke partijen'. Het geheugen van de com mentaarschrijver reikt niet tot de FNV, wel krijgt de politie een veeg uit de pan. En De Stem zelf? In de vader landse pers is het de goede gewoonte om wetsschenders te beschermen door ze alleen, te vermelden met hun initia len. Het minste wat we aan positieve actie op kunnen brengen is 'kleine crimineel tjes niet aan de racistische schandpaal te nagelen door te laten blijken waar ze van daan komen. In de laatste twee of drie weken trof ik in De Stem twee maal een vermelding aan van namen van wetsover treders met een duidelijke Noordafrikaanse connotatie. De ene keer werd een man 'Mahoud' genoemd én de an dere keer trof ik tussen de initialen van een andere per soon het tussenvoegsel 'el' aan. Vindt u het verwonder lijk, dat men constateert, dat het om buitenlanders gaat? Dongen, J.J. Koopman Dat Paalman (De Stem 10 maart 1994) weinig waarde- f Brieven voor de?* k *ondenZrnUbnek i Een brief nel<erien. bewerken. Geen brieven n„ ""Wicatie tZZT tc\ chdlf w n,et ^ndpum eens is. ring heeft voor alternatieve geneeskunde is iedereen lang zamerhand wel opgevallen. Meer ingewijden merken op dat hij blind is voor wat niet in zijn kraam te pas komt. Als er een positief onderzoek over telepathie verschijnt is hij er als de kippen bij om te vertellen dat één onderzoek weinig waarde heeft. Toch wil hij zelf met één onderzoek aantonen dat ho meopathie niet werkt. En zelfs dat onderzoek heeft hij niet goed gelezen omdat hier wel degelijk sprake was van een beter resultaat dan met placebo's, nepmiddelen. Het resultaat was echter net niet overtuigend omdat de opzet van onderzoek voor verbete ring vatbaar was. Toch zal iedere ouder en arts blij moe ten zijn met het gegeven dat het volgens dit onderzoek mogelijk is om bij kinderen bijna 50 procent minder anti biotica voor te schrijven met behulp van een alternatieve aanpak. Paalman vergeet ook te ver melden dat er meer dan 20 goede onderzoeken gedaan zijn naar het effect van ho meopathie waarbij het totale resultaat verrassend positief uitviel. 'Een reguliere genees kundige methode zou met dergelijke gegevens erkend worden', is de conclusie van de onderzoekers van de Maastrichtse universiteit. In de geschiedenis van de ge neeskunde is nog nooit zoveel bewijs geweest voor een nog niet erkende methode. Zolang een methode nog niet erkend is, verloopt het onderzoek moeizaam omdat er te weinig patiënten aan meedoen. Het zal iedereen duidelijk zijn dat er beter onderzoek naar homeopathie gedaan kan worden wanneer univer siteiten hier actieve mede werking aan verlenen. Tot nu toe is dit niet het geval want mensen als Paalman willen liever niet weten of homeopa thie werkt. Paalman durft zelf zijn diepste overtuiging niet op het spel te zetten en objectiever te kijken naar be wijzen die er zijn ondanks alle tegenwerking. Hij sluit ook liever zijn ogen voor het feit dat veel mensen baat hebben bij homeopathie waar de zogenaamd bewezen regu liere middelen niet hielpen. De Gezondheidsraad zegt hierover: 'Behandelwijzen die tegemoet komen aan de be langstelling van de professie, die voorzien in een behoefte en die passen in de heersende gezondheidszorgideologie worden vaak snel en zonder al te veel kritiek geaccep teerd'. Breda Lex Rutten, arts Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Bezorgklachten en abonnementenadministratie: Afdeling Lezerscontact 06-0226116 (gratis) ma. t/m vrij. 8.00-17.00 uur, zat. 8.00-12.00 uur. Kantoren: Bergen op Zoom, Steenbergsestraat 23-23a, 01640-36850, fax 01640-40731. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550, fax 01608-17829. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 1, 01100-28030, fax 01100-21928. Postadres: Postbus 13,4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751, fax 01140-19698. Postadres: Postbus 62,4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14,® 01620-54957, fax 01620-34782. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Postadres: Postbus 35,4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen. Vlissingen, Scheldestraat 7-9, 4381 RP, 01184-19910, fax 01184-11446. Postadres: Postbus 5051,4380 KB Vlissingen. Openingstijden: Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementsprijzen per 1 januari 1994 (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 87.20, per half jaar 173.45 óf per jaar 337.30. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 29.05, per kwartaal 84.70, per half jaar 168.45 óf per jaar 327.30. Voor posttoezending geldt een toeslag. Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 en bij Teuben, Gin- nekenweg 7, Breda. Grote advertenties uitsluitend 076-236881. Geboorte- en overlijdensadvertenties maandag t/m vrijdag tot 16.00 uur 076-236881, zondag van 18.30 tot 20.30 uur 076- 236242/236911. i Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. WOENSDAG 16 MAART 1994 Pen Haag (anp) - De Turkse gemeenschap in Nederland is bang om aangifte te doen van afpersing door Turkse links- revolutionaire bewegingen Pen rechtszaak tegen vijf I verdachten, die morgen in pen Haag begint, brengt daar I wellicht verandering in. 1 Mogelijk raken de afpersers door een actiever opsporingsbeleid en Door Margit Spaak (anp) Arnhem - Loesje, het Arnhemse meisje dat affiches plakt in heel Europa, viert deze week haar tiende verjaardag. Omdat Loesje een bijzondere club is, wordt het verjaardagsfeestje ook bijzonder uitge breid gevierd: vandaag is er een mini-sym posium in Amsterdam en zaterdag wordt in het Gemeentemuseum in Arnhem een over zichtstentoonstelling van tien jaar Loesje geopend. Loesje heeft bovendien twee boeken uitge bracht ter gelegenheid van het tienjarig bestaan. Het eerste boek hoort bij de tentoonstelling in Arnhem. Het andere hoort, zegt Michel uit Arnhem, net zoveel bij de verjaardag als bij de verkiezingen voor de Tweede Kamer. Het boek Er gaan stemmen op/Beurt Nie heeft tot doel politieke partijen en hun kiezers 'op een ander been te zetten', aldus Michel. Loesje werd tien jaar geleden bedacht door mensen van de toenmalige Kunstacademie in Arnhem. Die heet inmiddels Hogeschool Gelderland. Deze 'vaders en moeders' van Loesje wilden 'een frisse wind door Neder land laten waaien'. Loesje probeerde dat te bereiken door in alle stilte affiches met korte, pakkende teksten Loesje is tegenwoordig in alle uithoeken van het land actief. foto wim kooiJMAN over actuele zaken in steden te plakken. In Arnhem en Nijmegen waren de affiches het eerst te zien, maar al snel was Loesje een hekend fenomeen in heel Nederiand. In een dwarsstraat kom je vaak de mooiste dingen tegen. Komt de meester voor mij of voor zijn hypotheekof 'Aan het eind van m'n geld hou ik altijd een stuk maand over'. Enkele kreten van de Loesje-affiches uit de beginjaren. Loesje werd zo succesvol dat het Arnhemse meisje al snel geïmiteerd werd, terwijl nie mand precies wist wie de echte Loesje was. Het niet-bestaande meisje werd zorgvuldig verborgen gehouden achter een postbusnum- In 1986 trad Loesje voor het eerst op de voorgrond met een serieus verkiezingspro gramma. Ze deed ook mee aan de Tweede- Kamerverkiezingen, haalde onverwacht veel stemmen, maar niet genoeg voor een kamer zetel. Kort daarna werd de vereniging Loesje op gericht, waar inmiddels ruim duizend men sen lid van zijn. Loesje bracht bundels met afficheteksten, een scheurkalender en Het Langste Gedicht van Nederland uit en reisde naar andere landen. Slechts in enkele gevallen kiest Loesje partij. Zo werden de laatste tijd onder meer affi ches tegen racisme en extreem-rechts ver spreid. Een hele recente is ook: Zjirinovski. Wat deed de wereld na de eerste verkiezings winst van Hitier? Juist, dat moeten we dvs niet meer doen. Het Arnhemse meisje is, zeggen haar 'broers en zusjes', springlevend. Dat blijkt uit het verkiezingsprogramma Er gaan stemmen opl Beurt nie, dat deze week verschijnt. Beurt nie is Drents dialect voor 'het gebeurt niet', wat de oorspronkelijke werktitel voor het programma was, legt Michel uit. „Er moeten een heleboel dingen niet gebeu ren, als het aan Loesje ligt. Op zijn minst moeten de kiezers erover nadenken of het wél moet gebeuren. Dat bedoelt Loesje met Beurt Nie." Een paar voorbeelden: M'n baas mij ver plicht schouderklopjes laten geven omdat het moet van de managementscursus Op m'n 35-ste gaan klooien met vingerverj voor wat arbeidsprofiel. De lente laten vergallen door de strijdende politieke partijen. „Beurt nie", zegt Loesje. Loesje doet dit keer niet officieel mee aan de Tweede-Kamerverkiezingen. Michel: „We hebben er geen tijd en mensen voor. Loesje moet ook een vrije meid blijven. Zo gauw Loesje een instituut zou gaan worden, slaat de stoffigheid toe. Dan gaat het verfrissende eraf." Niemand kan het beter onder woorden bren gen dan Loesje zelf: De geest... die moest de politicus nog even uit de achterbak van z'n auto halen' IN HET ZICHT van de finish volhouder applaus van de omst aandient bij de lof die de hele K Hij heeft het heel behoorlijk ge door zijn toedoen een omslag1 gekomen zijn. Op een aantal milieu-eisen gehaald. Beperking afval bijvoorbeeld, beperking va stoffen en afspraken met industr I Het zal ongetwijfeld waar zijn. T| buitenwereld nauwelijks over cl alleen omdat hij vanwege zijn! uiterlijk en wijze van optreden I publieke spot is. In het kabinet weet hij met de I kortste eind te trekken. De dis^». meest recente voorbeeld. Maar hij niet met zijn collegae over in het toonbeeld van invloed en kr Milieubeleid in Nederland is hei kwijt. Grote stapels ambtelijk tegensprekende plannen en ee en de tijd dodend overleg. sprake, hooguit nog bij de minisl eerder als hopman op kleuW bestuurder. Aan de verdroging van Ned beperken van het energiegeb verkeer is niet gestopt en de n vijf jaar geleden. De Kamer ma; de minister mag de kwantiteit van succes, de dames en here gekleurde bril. Met het milieu ii minder slecht dan gekund zou En daar heeft Alders niets aan i Op het station van Luena wonen nu zesduizend mensen. foto mensen in nood Mensen in Nood-directeur J. Van Soest FOTO GERARD DAM0® Een man en een vrouw van rond de veertig. In Afrika zijn dat oudere mensen. Ze woonden in een stad van modderhutjes, met zijn tweetjes. De oorlog kwam en ze bouwden op hun erf nog een modderhutje. Daar op de aangestampte leem slapen nu elke nacht achtentwintig kin deren. Twee buurvrou wen helpen de nieuwe vader en moeder met wa ter halen, twee anderen koken voor het plots zo uitgebreide gezin. De zwarte kroeskoppen in het modderhutje zijn de gelukkigen, want in de stad zwerven nog 20.000 ouder- en dakloze kinderen. Door Paul de Schipper Het zijn kleine sprankjes van hoop waarmee dr. Jaap van Soest is teruggekeerd uit An gola. Van Soest, directeur van Mensen in Nood in Den Bosch, maakte er de afgelopen weken een inspec tiereis: „Óp zoek naar lange ter mijnperspectieven in een land waar de nood van elke dag je het zicht op de toekomst bijna be neemt." Angola kende zeventien jaar oorlog. In mei 1991 tekenden de twee strijdende partijen, Unita en MPLA, de vrede. In november 1992 verloor Unita-leider Jonas Savimi de verkiezingen en trok de bush in. De oorlog begon opnieuw al is er zicht op vrede omdat er onderhandelingen tus sen de twee partijen gaande zijn. Angola is een land waar niets meer functioneert, waar het ver val sociaal, economisch en poli tiek totaal is. Roven en moorden is er aan de orde van dag dag. Van Soest zag de onttakeling op het station van Luena in het binnenland van Angola. De laat ste trein naar de havenstad Ben- guele is er al lang geleden ver trokken. Op het emplacement en in de gebombardeerde hal wonen nu zesduizend mensen. Tussen de wagons hangt de was te dro gen en op het perron stampen vrouwen maïs en koken hun pot je op smeulende vuurtjes Anno 1994 is Angola afgebroken tot een staatkundig onsamen hangend stuk Afrikaanse grond met een verwoest platteland en een verzameling belegerde ste den. Een van die steden is Malanje; driehonderdduizend inwoners, zonder elektrisch en zonder stro mende water. In de straten rij den alleen militaire voertuigen en jeeps van hulporganisaties. Er is geen burgerbestuur en de mili taire commandant interesseert het geen zier wat er met de bewoners gebeurt. Hij voert oor log met de Unita-rebellen die de stad omsingelen. Van Soest landde er zaterdag een week geleden, op zoek naar mogelijk heden om meer hulp te bieden dan alleen de eerstvolgende maaltijd. Mexicaanse nonnen die tussen het volk van de modderhutjes werken, namen hem bij de arm. „We zijn omringd door mijnen velden," vertelden ze hem, en wijzend, „eerst lagen ze vijfhon- der meter ver weg, toen nog maar vijftig meter en nu liggen de mijnen tien meter van de hutten." Volgens een schatting van de Verenigde Naties liggen er in Angola 10 tot 15 miljoen mijnen. „Rotzooi, die mijnen," zegt Van Soest, „de vrouwen moeten er doorheen, want ze hebben hout nodig om te koken. Op hun rug dragen ze babies. Zij lopen op de mijnen. Veel van die kinderen krijgen scherven in hun rug als him moeder een been verliest." Vanuit Den Bosch wordt een groot deel van Angola in leven gehouden. De internationale Ca- ritas-organisaties hebben zich elk gespecialiseerd op crisisge bieden. Mensen in Noord kreeg in Angola toegewezen en ver zorgt vanuit het kantoor in Den Bosch de logistiek van de hulp verlening voor het ontredderde Afrikaanse land. Voor een stad als Malanje bete kent dat de aanvoer van 120 ton voedsel per dag, door de lucht, want op de grond wordt gevoch ten. Van Soest: „Dat is acht vliegtuigen, alleen maar voor de dagelijke portie noodhulp. Wil je voorraad opbouwen dan heb je meer vluchten nodig, maar als het regent zijn er geen vluchten en is er dus geen eten." Van Soest liep rond in de stad, ontmoette er een man met afge houwen handen. Dat hadden buurtbewoners gedaan omdat hij probeerde voedsel te stelen. In een ziekenhuis trof hij een een verminkt jongetje van zeven: „Ze hadden zijn handen in ko kend water gestoken als straf omdat hij, hongerig, ook gepro beerd had eten te stelen." Van Soest zucht, zegt dan: „Alle woorden, alle rapporten, alle fo to's, geven niet zo'n klap in je gezicht als de gruwelijke werke lijkheid die je daar ziet. Mensen in Nood verzorgt in Ma lanje de gaarkeukens. Daar wordt aanvullend voedsel ver strekt voor kinderen en bejaar den. Echt ondervoede kinderen worden doorgestuurd naar Art sen zonder Grenzen waar ze om de twee uur een beker pap krij- gen. Toch zag Van Soest bij die gaar keukens de eerste tekenen van terugkeer naar het normale le ven van vroeger: „Het ondernj ligt in Angola al jaren stil, toen we in Malanje met die keukens begonnen, draaide binnen een week een school vijfhonderd kinderen. De di: butie van het eten zorgde dit! voor een eerste aanzet van nieti maatschappelijk leven. Zo zie dat je met noodhulp een ai kunt geven voor terugkeer een normaal bestaan." Volgens Van Soest heeft de iij ternationale gemeenschap na is vredesverdrag van 1991 een i gemist in Angola: „Het vre proces is toen onvoldoende dersteunt. Het gevolg is dat oorlog en het in leven houd; van de bevolking het westen m het veelvoudige kost." Hij schrijft de afwijzende hol ding van het westen toe aan dt politieke kater na de moeiza«| interventies in Somalië en voor malige Joegoslavië, maar Van Soest: „Er is meer in de| wereld dan alleen Bosnië." En dan, doelend op de 'Europa- eerst-filosofie' van WD-leidtil Bolkesteijn: „Je kunt die menser.l niet in de steek laten. Je kuntzel niet naar de buren sturen, moeten ze in Zaïre? Je moet zei blijven helpen. Bij noodhulp, ir. de gaarkeuken en in de modder-] hutjes begint nieuw leven, biedt perspectief. Daarom blij-] ven we verplicht om verder te] kijken dan Europa." Utrecht (anp) - Bij de warenll mann (13.500 werknemers) sti Als de omzet van de warenf V' J.ÏJ UU zullen die arbeidsplaatsen stuurder L. Voormeulen va gisteren bekend op een leden in Utrecht. Op de door enkele honderden werknemers bezochte ledenver gadering stond de nieuwe cao voor de warenhuisketen op het programma. De FNV Diensten bond wil daarin afspraken ma ken over een vierdaagse werk week voor al het personeel (35 uur voor full-timers). Daarnaast eist de bond vaste arbeidscon tracten voor part-timers die nu nog werken op basis van een overeenkomst die geen zekerheid geeft over een vaststaand aantal uren werk per week. Gedwongen ontslagen zijn voor de duur van de cao voor de dienstenbond onacceptabel. V&D is wel bereid te praten over de vierdaagse, maar de onderne ming verbindt daaraan volgens de dienstenbond 'onaanvaard- VERVOLG VAN VOORPAGINA Beperkende maatregelen worden meer gewaardeerd naarmate het opleidingsniveau afneemt. Bij de lager opgeleiden zijn de meeste mensen te vinden die het aantal asielzoekers in Nederland teveel vinden: 57,3 procent. Bij de middelbaar opgeleiden is dat 39,8 procent en bij de hoger opgeleiden is dat 31,6. Een lo gisch gevolg is dat degenen met een lage opleiding zich beter kunnen vinden in beperkingen: 35,7 procent is het eens met Bolkestein. Bij middelbaar opge leiden is dat percentage 35,5 en bij hoger opgeleiden is dat 23,5. Andersom vindt 71,4 procent van de hoger opgeleiden het plan van Bolkestein te streng, 57,2 procent van de middelbaar op geleiden en 36,6 procent bij de lager opgeleiden. Bij het opzeg gen van verdragen van hetzelfde laken een pak: 56 procent van de lager opgeleiden zegt dat ver dragen niet opgezegd mogen worden, 72,7 procent van de middelbaar opgeleiden en 85,7 van de hoger opgeleiden. Van degenen die Bolkestein te streng vinden, zegt 85 procent dat er asielzoekers van buiten Europa, zoals Irak, Iran of, Afri ka toegelaten moeten worden, 10 procent is daar tegen. Van de groep die Bolkestein juist niet streng genoeg vindt, zegt 51 pro cent dat Nederland helemaal geen asielzoekers meer moet toe laten. 49 procent is de tegen overstelde mening toegedaan. Het is opvallend dat beduidend meer vrouwen dan mannen voorstander zijn van een ver scherpt asielbeleid. 46,5 procent vrouwen vindt dat Nederland te veel asielzoekers telt, bij de mannen is dat 40,9. Het verschil tussen de sexen is groter bij de vraag of Bolkesteins plan te streng is. 57,9 procent van de mannen vindt van wel tegen 48 procent van de vrouwen. Het aantal vrouwen dat zegt geen mening te hebben, is 7,5 procent tegen 4,2 procent mannen. Er zijn ook meer mannen (62,2 procent) dan vrouwen (51,2) procent die tegen het opzeggen van de internatio nale verdragen zijn. De bekendheid van Bolkesteins idee - 78,8 procent heeft ervan gehoord - steekt schril af tegen de kennis van het asielvraag stuk. Liefst 57,5 procent heeft geen idee hoeveel asielzoekers in Nederland wonen. De uitkomsten van de en quête naar een strenger asielbeleid is gisteravond bij Vluchtelingenwerk Neder land eri bij de PvdA met opluchting ontvangen. De VVD liet weten de resulta ten 'weinig verrassend' te vinden. Vluchtelingenwerk Nederland, de organisatie die nauw be trokken is bij de opvang en begeleiding van asielzoekers en vluchtelingen, is verheugd. „Dat het aantal mensen dat vindt dat er te veel asielzoekers zijn, kleiner is dan de groep die het daar niet mee eens is, is een goed teken," interpreteert woordvoerster F. Biesma van de vluchtelingenorganisatie de cijfers waarin 43,7 procent zegt dat er te veel asielzoekers zijn, 38 procent het aantal voldoen de vindt en 8,8 procent te wei nig. Biesma: „Bolkestein moet ook niet de pretentie hebben te we ten wat er onder de bevolking leeft. Er is grote onzekerheid bij veel mensen. Om die reden verwachten wij van politici dat ze meehelpen het draagvlak Asielzoekers in een Bredaas opvangcentrum. Beduidend meer Nederlandse vrouwen dan mannen zijn voorstander van een verscherpt asielbeleid. foto de stem johan van gurp voor de opvang van vluchtelin gen onder de bevolking over eind te houden. En dat is dus niet bepaald wat Bolkestein ge daan heeft." De PvdA-fractie in de Tweede Kamer is eveneens blij. „De cijfers tonen aan dat de mensen vinden dat Bolkestein het met zijn suggesties aan het verkeer de eind heeft," aldus PvdA-Ka- merlid Apostolou over de 53 procent die de suggesties van de WD-leider te streng vindt. „Het is verheugend te zien dat de mensen ondanks de proble men bij de opvang van vluchte lingen toch tolerant blijven voor deze mensen in nood." WD-Kamerlid Wiebenga ver klaarde gisteren namens zijn kamerfractie 'weinig nieuws te ontdekken' in de enquête. Uit de cijfers blijkt volgens hem eens te meer dat asielbeleid altijd omstreden is. „Het gaat immers om de afweging van belangen van individuele men sen tegen het algemeen be lang." Dat bijna driekwart van de ondervraagden een opzegging van het vluchtelingenverdrag afwijst, noemt Wiebenga even min verrassend. „Ik ben ook tegen het opzeggen van dat ver drag. Het was een misverstand te denken dat Bolkestein dat verdrag wilde opzeggen." Volgens Wiebenga blijven, als het aan de WD ligt, ook 'kans lozen' van buiten Europa wel kom in Nederland. Het CDA-Kamerlid De Hoop Scheffer zei blij te zijn dat een grote meerderheid van de on dervraagden de vluchtelingen verdragen niet wil opzeggen. Uit andere resultaten van de enquête concludeerde De Hoop Scheffer dat de politiek 'in alle openbaarheid' het debat over de asielzoekers voert. Zaltbommel (anp) - Het ver keer in het midden van het land heeft gisterochtend veel hinder ondervonden van een ongeval op de A2 op de brug bij Zaltbommel: Door dat ongeval kwam een 33-jarige inwoner uit Hagestein om het leven. Op de snelwegen ontstonden in de ochtendspits files van in totaal 50 kilometer. Het slachtoffer kwam uit de richting Utrecht. Hij reed in een bestelbusje. Op de brug raakte de man door nog onbekende re den op de verkeerde rijbaan en botste frontaal op een personen auto, bestuurd door een 45-jarige man uit Uden.Deze is ernstig gewond opgenomen in een ziekenhuis. De politie van het district Twee stromenland is uren bezig ge weest de ravage op te ruimen. Het verkeer van Den Bosch werd via de A59 richting knooppunt Hooipolder naar de A27 geleid. Daardoor ontstond op de A59 op zeker moment een file van 10 kilometer en op de A27 een van 20 kilometer. Rijkswaterstaat is rond de smal le brug over de Waal bij Zalt bommel bezig met reconstructie- werkzaamheden. De rijbanen

de Stem | 1994 | | pagina 2