Uitspraken Bolkestein Voorbarig' 'plicht sluit en Tweede Kamer hekelt aanpak vrachtverkeer tvolking binnenland Waar de blanke top Kroongetuige en crimineel bij plastisch chirurg ffiSTEM A3 [ritiek WD-fractie: |nda Kosten opvang asielzoekers ruim 1 miljard DE STEM Olietanker op IJsselmeer deels gezonken COMMENTAAR Kritiek op aow-voorstel Van Mierlo KIEZINGEN 'Aow-standpunt CDA hoeft geen banen te kosten' Pronk: handhaven ministerie voor PvdA essentieel BINNENLAND KORT P0TGR0ENTEN diverse smaken, pot 720 ml. VASTK0KENDE AARDAPPELEN zak 5 kilo BARONIE BELGISCHE PRALINES doos 250 gram van390: MAGERE VARKENSLAPPEN 500 gram van 349C 349 15 MAART 1994 DINSDAG 15 MAART 1994 fan ome Haagse redactie «en Haag - Het kabinet is te ks met het terugdringen het sterk groeiende achtverkeer. CDA en PvdA isen dat het kabinet nog dit laar met een uitgewerkt plan Ut om die groei van het rachtverkeer te remmen. voori Izoekers uit het >VA loslavië. Hij bereikt Indeel van wat hij B(?n nu ongGvccr Hi Jseri per maand uit d7 Als het geluid van r lein daar doorklinkt dan I er wellicht nog veel me"t t bleek gisteren in een kamer- jat over het tweede Nationaal Milieubeleidsplan met de minis- L Alders (Milieu), Maij (Ver- Lr), Bukman (Landbouw) en Mr'iessen (Economische Za ken). De kritiek over de aanpak van het vrachtverkeer richtte zich vooral op minister Maij. In ver gelijking met 1986 groeit het vrachtvervoer tussen 2000 en 2010 naar verwachting met 90 a 115%. Streven van het kabinet is om die groei tot 40% te beper ken. Maij verweerde zich met een lange opsomming aan successen op dit terrein, maar erkende ook dat er nog veel moet gebeuren om het vrachtvervoer aan ban den te leggen. Maij wil het per centage vrachtwagens dat zon der lading rijdt (nu 30%) terug dringen, en het vervoer per spoor verder uitbreiden. Daarnaast is er volgens haar niet te ontkomen aan een verdere verhoging van de accijns op brandstof. In de Europese Unie probeert Maij verder te komen tot een en dezelfde maximum snelheid in alle lidstaten. CDA-kamerlid Esselink pleitte verder voor een 'vergaande ver sobering' van de plannenmake rij. De opeenstapeling van mi lieuplannen werkt 'in toenemen de mate verstikkend', vindt Es selink. De PvdA wil haast maken met een verschuiving van belas ting op arbeid naar milieu. Een speciale staatscommissie moet een nieuwe impuls geven aan deze al jaren slepende discussie, vinden de coalitiepartijen. PvdA-kamerlid Van der Vaart vroeg gisteren het kabinet om in september met een uitgewerkt voorstel te komen voor de invoe ring van een energieheffing voor kleinverbruikers. Het kabinet streeft ernaar om zo'n heffing op gas en elektriciteit in de Europe se Unie (EU) in te voeren, maar houdt de deur open naar een eenzijdige invoering in 1995 als de EU niet op één lijn te krijgen is. Felle kritiek op het milieubeleid kwam van de kant van D66, WD en GroenLinks. Het beleid is 'niet inspirerend, het levert te weinig resultaat op, er wordt te weinig naar de wat verdere toe komst gekeken', luidde de con clusie van D66-kamerlid Tom mei. GroenLinks sloot zich daar bij aan. De WD vindt juist dat het kabinet te hard van stapel loopt. Kamerlid Te Veldhuis stelde dat het kabinet veel te slordig en weinig realistisch om springt met milieubelastingen. Hij diende een motie in om de voorgenomen accijnsverhoging van ruim twee kwartjes tot 2010 ongedaan te maken. kans bestaat dat mensen I voormalig Joegoslavië Iplan waren naar Duité, frankrijk te gaan, naar jand komen. Ik hoop J Ide negatieve reacties 1 Bolkestein zó duidelijk- f dit geluid niet ve'sptl plan van Bolkenstein 01J I punten. Het weren thtelingen van buiten Euri Vechts één punt. Wat wij ae andere punten. andere punten zijn pw. Bolkestein wil asiebJ uit veilige landen terug Nou, daarover ligt aj [voorstel bij de Tweede I Blijkbaar weet Bolkest» I met. Verder bepleit hij d [asielzoekers slechts tijden pngen en later weer terugst I als de situatie in hun N'ert. Ook dat doen we llkestein wil meer samenwt I in Europa. Daar zijn we I kader van het verdrag va Istricht intensief mee bezi delfde geldt voor de verdl van vluchtelingen over Maar sommige landen |as niet zo happig op Ijk te delen als het om vluc Igen gaat." [dan de illegalen! Wij sluite die groep alle voorzieinige pp de woningmarkt, de Ismarkt en de sociale vooi lingen. We hebben daar wei Ivoor gemaakt. Als wij talen stuiten, zetten we lland uit en werkgevers toil 1 forse boetes als ze illegale Hienst nemen. Wat wil Boll lein dan nog meer met dij Idere aanpak van illegalen] 1 hij gaan jagen op illegalen hij razzia's?" tan onze Haagse redactie ben Haag - De WD is niet gelukkig met het harde standpunt Hat WD-fractieleider Bolkestein heeft ingenomen over de Lpvang van vluchtelingen. Andere politieke partijen hebben meteen afstand genomen van Bolkesteins uitspraken. CDA- 'jjsttrekker Brinkman: „Bolkestein wekt de indruk te pleiten Ivoor een Europa voor de blanken." leen uitkering, maar ook bij T> de werkvloer. De identifi- is geen doel op zich. D( lerwacht dat, wie in zulke bigert een document te lati £p zijn kerfstok heeft, perkte plicht mag de politii I niet willekeurig op straat [houden. In situaties waart illegaal verblijf vermoedt,] - betrokkenen om een id- leuwe identificatieregels g- lie inwoners, zonder aanzien) Is. Wie zonder kaartje met de j lis rijdt, moet zich kunnen! Nu nog is het schering en pensen een valse naam opge- |ls gevolg dat de vervoers- [ij boetes niet kan innen, [zoekers in het betaald voet- pnaf 1 juni een identificatie- I gedachte hierachter is dat p straks opgepakt kunnen jrdat ze daadwerkelijk huis- ëbben. Iratie zijn de bevoegdheden [itie zeer ruim omschreven. Teen dreigt te raken bij rel- Itot identificatie gedwongen i huize-Brinkman stond, zal ongetwijfeld wel ge- |rd zijn. en Tweede Kamer ver- n vanmiddag gezamen- «ze vrij zeldzame gebeur- heeft te maken met het iSsen van de wetgeving de beëdiging van een ele regent als tijdelijk oofd. Deze wetgeving "00' beide kamers van uerlandse parlement in 'zamenlijke zitting wor- 'ehandeld. Verder be de Tweede Kamer deze e octrooi wet, de arbeids- 'dighedenwet, de priva- g van het ABP en de unt, de loodsenwet en de ?Sen in het systeem van ijstand. Commissies z'ch onder meer over taplan voor cultuurbe- verschillende Europese de huisvesting van asiel en de arbeidsdeelname ochtonen. In de Eerste komen onder meer aan de informatieplicht bij 'e transacties, overeen- met de Verenigde Sta- vice-fractievoorzitter van de !WD, Dijkstal, noemde de uitla- 'Mgen van Bolkestein voorbarig. .Bolkestein is een beetje vlug [naar buiten getreden met het omdat de fractie nog bezig is om het nader uit te werken," aldus Dijkstal gisteren. Toch be nadrukte hij tegelijkertijd dat Den Haag - De begroting van 'het ministerie van WVC zal bij de Voorjaarsnota weer tas bijgesteld moeten wor den in verband met het stij gend aantal asielzoekers. I Voor 1994 is 636 miljoen gulden begroot uitgaande van 35.000 asielzoekers. De instroom van i.iOO asielzoekers in de eerste twee maanden, geeft echter aan leiding met ruim 50.000 asielzoe kers rekening te houden. Dat vergt een bijstelling naar ruim 1 miljard gulden. Maar behalve dat er financieel steeds een bijstelling nodig Wijkt, loopt het zoeken van plaatsen voor opvang en huis vesting ook niet zoals het zou moeten. Noch het rijk, noch de gemeenten lijken in staat hun inspanningsverplichtingen na te kunnen komen. V- hij het eens is met de stelling van Bolkestein. De WD-leider verklaarde zon dag dat vluchtelingen van buiten Europa niet langer in Nederland welkom zijn. Buitenland-woord- voerder Weisglas wees erop dat het voorstel van de WD-leider in ieder geval vandaag in de fractie besproken moet worden. „Ik ben een tegenstander van het opzeggen van het vluchtelingen verdrag," liet Weisglas weten. Om vluchtelingen van buiten Europa te weren, zou het vluch telingenverdrag opgezegd moe ten worden. WD-kamerlid Wiebenga bracht de visie van Bolkestein in de loop van maandag in verband met uitspraken van staatssecre taris Kosto (PvdA, Justitie). Die heeft enige maanden geleden volgens hem ook gepleit om vluchtelingen meer in de eigen regio op te vangen. Gisteravond gebruikte ook Bolkestein voor de NOS-televisie dat argument om zich te verdedigen. Kosto wees de suggestie dat de ideeën van Bolkestein iets te ma ken hadden met eerdere uitspra ken van hem, met verontwaardi ging van de hand. „Echte vluch telingen moeten altijd in Neder land terecht kunnen of ze uit Europa komen of niet." Bolkestein verwierp gisteren de bewering dat hij met zijn stand punt kiezers wil winnen van de CD. „Als er geen verkiezingen waren geweest, had ik precies hetzelfde gezegd," aldus Bol kestein. Nieuwsgierige voorbijgangers bekijken de tanker (l) die gisteren in de problemen kwam op het IJsselmeer. Naast de tanker ligt een boot die water uit het schip pompt. foto anp Urk (anp) - Een tanker gela den met ruim 600 ton stook olie en gasolie is gistermid dag op het IJsselmeer gedeel telijk gezonken. Het achter schip, waarin zich de machi nekamer en de bemannings- verblijven bevinden, is onder water verdwenen. Het schip lekt niet. Personeel van een reddingboot uit Urk heeft de tweekoppige bemanning ongedeerd van boord gehaald. Volgens de 39-jarige schipper was het achterschip in enkele seconden onder water verdwenen. Hij vermoedt dat het ongeluk is veroorzaakt door een lekkage in de machinekamer. Het bergingsbedrijf BTS uit Le lystad is met drie schepen aan wezig bij de tanker, de Lemna uit Dordrecht. „Onze eerste zorg is om schade aan het milieu te voorkomen," aldus een woord voerder van BTS. Duikers zullen het schip inspecteren. De ont- luchtingspijpen van het schip zijn in de loop van de avond dichtgelast om te voorkomen dat olie in het water terechtkomt. Uit voorzorg is een oliescherm rond de tanker aangelegd. Rijks waterstaat coördineert de ber ging- De Lemna ligt op ongeveer hon derd meter van de Noordoost polderdijk tussen Urk en Lem mer. Om te voorkomen dat het schip helemaal zinkt, hebben de bergers het met de kop in de wind gelegd. Zij zullen 200 ton (200.000 liter) uit de Lemna overpompen in een inmiddels ge arriveerde andere binnenvaart- tanker, de 'Vreeswijk'. Vannacht zou de Lemna naar de haven van Lemmer worden gesleept. De tanker was onderweg van Lelystad via Lemmer naar het Duitse Emden. Tegen 14 uur meldde de schipper dat zijn ma chinekamer onder water stond en dat het schip zware slagzij maakte. HET HEMD is nader dan de rok, lijkt WD-leider Bolkestein te beweren. Asielzoekers uit Europa mogen van hem wel in Nederland hun toevlucht zoeken, die van daarbuiten moeten opgevangen worden in buurt van het eigen land. Het zogenoem de afkomst-principe. Het klinkt in eerste instantie als gevaarlijke borrelpraat. Doorre denerend lijkt het of de VVD nog slechts blanke asielzoekers in aanmerking wil laten komen en zo'n standpunt heeft, ontdaan van alle nuances, al snel iets van racisme. Bolkestein en zijn VVD zijn echter geen racisten, leder die de liberalen en hun standpunten nauwkeurig bestudeert, beseft dat. De presentatie van het nieuwe VVD-plan maakt dat echter niet direct duidelijk. En op presentatie komt het - hebben de afgelopen weken geleerd - in Den Haag aan. Bolkestein stelt de grote toename van asielzoekers ter discussie, zoals hij eerder met zijn rede in Zwitserland ook al gedaan heeft. Voor een onverdachte anti-racist is daarvoor moed nodig. Die kan hem dan ook niet ontzegd worden. Toch is er ook behoorlijk wat mis met Bolkesteins uitspraken. Eerstens doet hij het voorkomen alsof hij iets heel nieuws voorstelt, hetgeen onwaar is. Asielzoekers worden bij voorkeur in de eigen regio ondergebracht. Het beleid van de Hoge Commis saris voor de vluchtelingen is erop gericht. Het aanscherpen van de notie 'veilig land', een gebied waaruit geen asielzoekers opgevangen worden, is in gang gezet. Asielzoekers die eerst elders een aanvrage ingediend hebben, worden doorgaans naar dat land teruggezonden. Harmonisatie van de Europese regelge ving op dit gebied heeft plaats gevonden. Italië heeft bijvoor beeld het nu door Bolkestein voorgestelde afkomst-beginsel om die reden uit zijn wetgeving geschrapt. En de tijdelijkheid van opvang is, zie bijvoorbeeld de aanvankelijke gedoogdenstatus van Joegoslavische vluchtelingen, ook al tot praktijk verheven. Ten tweede is het afkomstprincipe niet zaligmakend. Indertijd zijn Chileense vluchtelingen in Europa toegelaten, omdat een veilig verblijf in een Zuidamerikaans buurland niet gegarandeerd kon worden. De lange arm van de Chileense geheime dienst was te bedreigend. Daarenboven hadden sommige van de buurregimes onverholen sympathie voor de Chileense vervolger Pinochet. Opvang in de VS en West-Europa was daarom noodzakelijk. Die mogelijkheid wil Bolkestein nu afsluiten en dat is niet alleen 9evaarlijk voor de discussie, maar ook levensbedreigend en moet daarom verworpen worden. Het feit dat hij zoveel bombarie maakt met een plan dat nauwelijks afwijkt van de geldende praktijk doet vermoeden dat Bolkestein winst ruikt door het asielzoekersthema tot thema te maken in de verkiezingsstrijd. Dat is niet alleen onsmakelijk, maar ook gevaarlijk. Hij speelt er zijn extreme rechterburen mee in de kaart. Die kunnen nu op de loop gaan met het slecht begrepen betoog door een heer van stand. Heeft die niet zelf geïmpliceerd dat Nederland van kleurige smetten vrij moet blijven? De Jonge Democraten zijn mor dicus tegen het zondag door D66-leider Van Mierlo gelan ceerde voorstel aow-ers vol gend jaar een eenmalige uitke ring toe geven ter compensatie van de achteruitgang in hun inkomen. Voorzitter De Vos van de jongerenorganisatie noemt het idee niet meer dan 'een lapmiddel waarmee D66 vrolijk langs de kern fietst'. Van Mierlo denkt aan een een malige uitkering in 1995 van 80 gulden voor alleenstaanden en van 110 gulden voor gehuwden. Volgens De Vos wordt de aow- ers geen zekerheid geboden. De Jonge Democraten kiezen in principe voor behoud van koopkracht voor iedereen die financieel afhankelijk is van de overheid. Ook de PvdA ziet niet veel in Van Mierlo's voorstel. PvdA- kamerlid Melkert vindt dat D66 beter kan aansluiten bij het plan van zijn fractiegenoot Van Otterloo om particulier verzekerde bejaarden toegang te geven tot het ziekenfonds. Die maatregel biedt de betref fende groep een structureel voordeel van honderden gul dens, aldus Melkert gisteren. Minister Andriessen van Eco nomische Zaken is niet bang dat het nieuwe standpunt van het CDA over de aow de werk gelegenheid aantast. „Op korte termijn kost het misschien werkgelegenheid als je de aow'ers wilt beschermen. Maar op langere termijn kun je ook op andere manieren werk creë ren," aldus Andriessen (CDA). Afgelopen vrijdagavond beloof de het CDA, na wekenlange felle discussie die tot het aftre den van partijvoorzitter Van Velzen leidde, de aow'ers de komende jaren zo mogelijk te beschermen. De bevriezing van de uitkeringen werd echter niet definitief van tafel gehaald. Andriessen laat blijken het eens te zijn met de bijstelling van het standpunt. Hij relati veert de kleinere groei van de werkgelegenheid, die het ge volg zou zijn van mogelijke koopkracht-reparatie van de aow'ers. „Die berekeningen zijn gebaseerd op een model van het Centraal Planbureau. En dat is maar een modelletje." Een staatssecretaris voor Ont wikkelingssamenwerking in plaats van een minister is voor de PvdA onaanvaardbaar. Dat moet een breekpunt zijn bij de formatie. Dat zegt de huidige minister Pronk in een interview met Nieuwe Revu in reactie op opmerkingen in die richting van CDA en WD. Pronk, die zich overigens wei nig enthousiast toont over het huidige kabinet ('het had wat mij betreft wel eerder mogen sneuvelen'), zegt zelf nog wel vier jaar beschikbaar te zijn voor die post. Volgens Pronk heeft het PvdA- congres zich zo expliciet uitge sproken voor behoud van een minister voor ontwikkelingssa menwerking, dat de partijleider 'het niet kan maken' aan die eis voorbij te gaan. In het interview spreekt Pronk overigens onomwonden zijn voorkeur uit voor de vorming van een linkse coalitie van Pv dA, D66 en GroenLinks, als de uitkomst van de verkiezingen dat mogelijk zou maken. „De kans is niet groot", aldus Pronk. „Maar mocht het zo lo pen: ja, direct, prachtig! Door Paul Bolwerk „ABSOLUTE geheimhou ding. Dat is de voorwaarde, waaronder de verandering van identiteit en uiterlijk moet geschieden. Het is ook geen onderwerp om op een congres over plastische chi rurgie aan te snijden. Ik kan zoiets ook niet ter sprake brengen in een overleg met een collega. Zelfs tegenover mijn vrouw mag en kan ik daarover niet te verhalen." „Alleen mijn secretaresse en ik zelf hebben kennis van de oude en nieuwe identiteit van de be trokken cliënten, die na plasti sche chirurgie een volkomen an der uiterlijk hebben gekregen. Mijn secretaresse heeft ook een contract moeten ondertekenen, waarin ze zich verplicht tot ab solute geheimhouding," verdui delijkt dr. A. Molenaar, plastisch chirurg in Oosterbeek. Hij benadrukt alleen in uitzon derlijke gevallen in te kunnen stemmen in de toepassing van plastisch chirurgie omwille van een identiteitsverandering. En zoiets gebeurt pas na uitvoerige analyse van de motivering van de cliënt om uiterlijke kenmer ken (bijna alles is vervangbaar en veranderbaar) te laten ver dwijnen. Een uitgesproken voorwaarde is, dat de patiënt niet lijdt aan een psychische stoornis, bijvoorbeeld achtervolgingswaanzin, schizo frenie of zelfmoordneigingen. Uiteraard moet er sprake zijn van een gegronde motivatie. „Ze moeten een eerlijk, invoel baar motief hebben. We moeten in ieder geval voorkomen, dat de aanvraag voorspruit uit een gril. Dat levert alleen maar spijt op. Het oorspronkelijke uiterlijk krijgt men na plastisch chirurgi sche ingreep nooit meer terug," beklemtoont Molenaar. Kroongetuige of crimineel als patiënt. Dat maakt dr. Molenaar niet uit. Zijn commentaar: „Ik hoef niet te weten, wat ze voor zaakjes hebben verricht. Daar kan en wil ik me niet mee bezig houden." Maar waar ligt in dat opzicht dan de grens? Zou hij ook een oorlogsmisdadiger een nieuwe uiterlijk geven? Mole naar, denkt even na, en zegt resoluut: „Dat denk ik niet. Nee, nee, daar zou ik niet aan begin nen." Hij sluit niet uit, dat met de oprukken van de georganiseerde misdaad in Nederland, de vraag naar plastische chirurgie door kroongetuigen, veiligheidsagen ten, politiemensen in under cover-operaties en criminelen, zal toenemen. Tot op heden is in hiervan in tegenstelling tot in landen als Italië en de Verenigde Staten naar verluidt vrijwel geen sprake. Enig zekerheid hierom trent valt overigens niet te ge ven, omdat dergelijke operaties hoe dan ook onder absolute ge heimhouding moeten plaatsheb ben. „Ooit vroeg een vakbroeder mij eens per telefoon of ik ooit ie mand geopereerd had om zijn identiteit onherkenbaar te ma ken. Daar ben ik niet op inge gaan. Maar zijn vraag is niet uit het niets geboren," vermoedt Molenaar. „Uitgesloten, zoiets gebeurt niet in Nederland," reageert zijn Arnhemse collega, dr. J.P.A. Ni- 'Huurderstelefoon' de lucht in Directeur Ch. Rottier (l) van de Nederlandse Woonbond liet gisteren een telefoon de lucht in gaan bij de start van de zogeheten 'Huurderslijn'. Via deze telefoonlijn (06-91091098) kunnen mensen voor vijftig cent per minuut allerlei informa tie krijgen op het gebied van huren en wonen. foto anp Prijs voor Artsen zonder Grenzen Vlaardingen - De hulporganisatie Artsen zonder Grenzen heeft gisteren in Vlaardingen de Geuzenpenning van de Stichting Geuzenverzet ontvangen, een hoog aangeschreven onderschei ding voor mensen en instellingen die zich net als de Geuzen uit de Tweede Wereldoorlog verzetten tegen onrecht en onderdruk king. De Geuzenpenning werd in ontvangst genomen door L. Maslesa, een 35-jarige vrouwelijke arts uit Bosnië-Herzegowina. Ze werkt al bijna twee jaar voor Artsen zonder Grenzen in Sarajevo en hielp moslims, Kroaten en Serven. FNV wijst cao-voorstellen Philips af Utrecht - De kaderleden van de Industriebond FNV wijzen de cao-voorstellen van Philips af. De bezwaren richten zich onder andere tegen de weigering van Philips om garanties te geven over het behoud van de bestaande werkgelegenheid. Eerder al liet de Industriebond FNV weten met een forse looneis te zullen komen als daarover geen afspraken gemaakt kunnen worden. Een ander probleem is het voorstel van Philips om de zaterdag voortaan te beschouwen als een normale werkdag. De extra toeslag voor het werken op zaterdag wil Philips terugbrengen van 100 tot 25 procent. Ook zijn de kaderleden het niet eens met het voorstel van het elektronicaconcern om enkele nieuwe, lagere salarisgroepen in te stellen. Werkgevers steunen minderhedenakkoord Den Haag - De werkgeversorganisaties VNO en NCW zullen zich houden aan het minderhedenakkoord van de Stichting van de Arbeid. Het KNOV (midden- en kleinbedrijf) heeft nog geen definitief standpunt ingenomen. De centrale werkgevers- en werknemersorganisaties spraken in 1990 af binnen vijf jaar 60.000 allochtonen in het bedrijfsleven aan het werk te helpen. Nieuwe wetgeving dreigde eind vorig jaar uitvoering van het akkoord te dwarsbomen. De nieuwe wet bepaalt dat werkgevers hun allochtone werknemers moeten registreren en die gegevens moeten onderbrengen bij de Kamers van Koophandel. Dat was tegen het zere been van de werkge vers. Zij dreigden dan ook het stichtingsakkoord op te zeggen. Nu de wet een feit is, is echter ook het dreigement ingeslikt. (ADVERTENTIE) colai. Plastische chirurgie om wille van een nieuwe identiteit acht hij ondenkbaar, en 'uit ethisch oogpunt zeker onwense lijk'. „De drijfveer van een co- caïnebaas op de vlucht, die een ander uiterlijk wil hebben, kan ik doorgronden, maar niet hono reren. Hooguit bij een crimineel, die zijn straf heeft uitgezeten, en aan een nieuw leven wil begin nen. Maar dan nog alleen met intensieve begeleiding van een team psychologen en psychia ters. Bedenk wel, het gezicht waarmee je verder moet is van een 'vreemde'." Secretaris K.W. Marck van de Nederlandse Vereniging van Plastische en Reconstructieve Chirurgie reageert laconiek. Marck: „Ik wist niet, dat zoiets in Nederland ook gebeurt. Maar ik kijk nergens van op. Berichten over geslachtsveranderingen wekken toch ook geen bevreem ding meer op. Een ander uiter lijk bij een andere identiteit. De Italiaanse toneelschrijver en no vellist L. Pirandello beschreef het een eeuw geleden al. Het is dus zover." JatHermans PRIJSPAKKERS

de Stem | 1994 | | pagina 3