'Wil Bolkestein razzia's?' voorb t p°ei van hct Niemand ontkomt straks aan 'beperkte' legitimatieplicht Lubbers wijdt terugval CDA aan 'algemeen onbehagen' bij bevolking Kosto verwerpt suggestie om niet-Europese asielzoekers buiten te sluiten BINNENLAND BUITENLAND Vloer DE STEM- DE STEM Waar de blank •UJS8TEM )ESTEM Het vuilste werk van Nederland grf&ÏSnbbouw)^ ïdriessen ■itiek WD-fract; Ministerie start vandaag grootscheepse voorlichtingscampagne Rosten opvang asielzoekers ruim 1 miljard Agenda DINSDAG 15 MAART 1994 Er is werk zat, zeggen ze. Ik dus naar het arbeidsbureau. Daar hangen inderdaad vele vaca tures in de schuifladen. „Dan zijn we toch een beetje uit het dal," roep ik oprecht verheugd, maar niemand rea geert. „De economie trekt weer aan," probeer ik iets zachter. Een paar werklozen fronsen hun wenkbrauwen. Ik kijk eerst onder de c van de criminaliteit, want ik heb be grepen dat alle partijen de bestrijding van de misdaad vooraan in hun pistool heb ben zitten. Nou, dat valt te gen. Ik zou wel het ultramo derne polspiepertje uit willen testen voor de minister. Dat krijgen boeven aangemeten die thuis hun straf uit mogen zitten. Weer zo'n plannetje uit de losse pols. Waarschijnlijk reageert de pieper op alles behalve lange vingers. Ik laat het idee maar schieten. Wie betaalt het? De politie drukt alle extra gelden toch maar achterover. 'Medewerker op de afdeling halte-correcties,' dat ziet er interessant uit. Wat betekent het? De streekvervoerbedrij- ven in Nederlanden gaan met volle kracht de lege bussen te lijf. Op kale dijken en winde rige landwegen, in doodse dorpskommen en spookachti ge nieuwbouwwijken moet je bushaltes uit de grond ruk ken. De dienstregeling is al lang verwijderd en van de wachthokjes is meestal niet meer over dan een droevig karkas. Lijkt me zeer onveilig werk. Je wordt óf door ge tergde passagiers óf beroeps- vandalen in de vernieling ge trapt. Wacht even, hier is nog een baantje. 'Functionaris M/V op de afdeling Promotie TGV.' Ha, meereizen naar het magi sche jaar 2000 met de super snelle trein! Wat willen ze van me? „Obstakels moeten ver wijderd worden, anders mist Nederland de aansluiting met Europa," staat er bij in een fors, modern lettertype. Ze bedoelen dat huizen en tuin tjes moeten wijken voor de nieuwe route van de TGV vanuit België naar Amster dam. Nu hebben ze iemand nodig die aanbelt bij die huizen en de mensen vriendelijk uitlegt dat ze zo snel mogelijk op moeten rotten, omdat de trein van de toekomst in aantocht is. De lucht trilt al en de grond beeft. Tja, dat is ook weer zo'n ondankbare job. El- m Door Dirk Vellenga ke maand komt de regering met een nieuw tracé. Waar blijf je dan? Nieuwe la, nieuwe perspectie ven. De VVV, aha, kan leuk zijn in de zomermaanden. In Zeeland zoeken ze mensen die Duitse toeristen naar de stranden lokken. Als je nog een zakje landbouwgif aan de vloedlijn vindt, moet je het zo onopvallend mogelijk verwij deren. Je kunt bijvoorbeeld net doen of je een zeldzame zeester hebt gevonden of een unieke kwal die nader onder zoek verdient. Ondertussen snuif je overdreven de zee lucht naar binnen en mompel je enthousiast iets als fabel haft of wunderbar. Mocht een Duitser zich afvra gen waarom er überhaupt landbouwgif op onze kust ligt, dan moet hem uitgelegd wor den dat in Nederland land bouw en visserij onder het zelfde ministerie vallen. Des wegen, verstehen Sie? Verder mag er niet worden gespro ken over de invasie van D- Day, de vijftigste herdenking van de bevrijding van Zee land en de kracht van het Nederlandse voetbal. Nee, dat kan ik niet opbren gen, het doet me leed. Ik heb het idee dat de baantjes steeds smeriger worden naar mate je verder in de vacature bank grijpt. Eens kijken wat achterin zit. Verkopers in al lerlei soorten. Verkoper van geruite pantoffels, verkoper van onbewoonde eilanden, verkoper van Fokker-toestel len. Hier, helemaal aan het eind staat de vuilste baan van dit moment. Oef, iets verschrik- kelijkers kan ik me inderaad niet voorstellen. 'Verkoper van Brinkman.' Opeens zit ik weer in een diep dal. Vanuit het hoge noorden komt een klagende stem tot ons. De vaderlandse schaatstrots wordt dwars gezeten door het weer. De ijsvloer lijkt van schuurpapier en van gelijke kansen en een rechtvaardige krachtmeting is daardoor geen sprake meer. De buitenbaan vloert onze perfectionistische stilisten. Een paar seconden later, in de tijd bestemd voor betaalde propa ganda, belt een opgewonden stem met schaatsster Rintje Ritsma. Hij vraagt hem naar de kwaliteit van de vloer. Alsof de luisteraar, gehoord het voorgaande bericht, daar het antwoord nog niet op wist. Rintje klaagt wat. De pr-man veronderstelt dat het in de buitenlucht van Zweden nooit zo goed kan zijn als in Thialf. Ritsma reageert verbaasd. Hij kent slechts een goede vloer, die bij hem thuis en die is van de firma die kennelijk de zendtijd heeft gekocht. Bestaat er een verzekering voor mislukkende reclame? CH) Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telefax 076-236405. Telefax redactie S 076-236309. Bezorgklachten en abonnementenadministratie: Afdeling Lezerscontact 06-0226116 (gratis) ma. t/m vrij. 8.00-17.00 uur, zat. 8.00-12.00 uur. Kantoren: Bergen op Zoom, Steenbergsestraat 23-23a, 01640-36850, fax 01640-40731. Postadres: Postbus 65,4600 AB Bergen op Zoom. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550, fax 01608-17829. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 1, 01100-28030, fax 01100-21928. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, S 01140-13751, fax 01140-19698. Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14,® 01620-54957, fax 01620-34782. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen. Vlissingen, Scheidestraat 7-9, 4381 RP, 01184-19910, fax 01184-11446. Postadres: Postbus 5051, 4380 KB Vlissingen. Openingstijden: Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementsprijzen per 1 januari 1994 (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 87.20, per halfjaar 173.45 óf per jaar 337.30. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 29.05, per kwartaal 84.70, per halfjaar 168.45 óf per jaar 327.30. Voor posttoezending geldt een toeslag. Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 en bij Teuben, Gin- nekenweg 7, Breda. Grote advertenties uitsluitend 076-236881. Geboorte- en overlijdensadvertenties maandag t/m vrijdag tot 16.00 uur 076-236881zondag van 18.30 tot 20.30 uur 076- 236242/236911. Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. 3 n7P Haagse redactie an Haag - Het kabinet is te te met het terugdringen lks het sterk groeiende ,an verkeer. CDA en PvdA ■al dat het kabinet nog dit 1 mPt een uitgewerkt plan "Verteer tó remmen. Aad Kosto, hij is wel 'de portier van Nederland' genoemd. Het toelaten van vluchte lingen wórdt almaar moeilijker in de jaren dat hij staatssecretaris van Justitie is. Toch roept WD-leider Bolkestein dat er nu ein delijk eens een streng be leid gevoerd moet wor den. Alsof Kosto jarenlang heeft stil gezeten. Vluch telingen van buiten Eu ropa zouden Nederland niet meer in mogen, vindt de WD-leider. En als klapper op de vuurpijl beweert Bol kestein dat Kosto daar ook voor gepleit zou heb ben. Kosto bijt echter van zich af en meent zelfs dat de methode van Bol kestein tot méér, in plaats van minder asiel zoekers zal leiden. Door Harry Coerver Kosto noemde ooit het Vluchtelingenverdrag van Génève 'een te koesteren diamant'. Als Bolkestein de lakens mag uitdelen, komt die diamant al snel in de prullenbak terecht. Wie vluchtelingen van buiten Europa wil weren moet het Vluchtelingenverdrag opzeggen. Tussen Kosto en Bolkestein zit een wereld van verschil, blijkt bij een vraaggesprek op het mi nisterie van Justitie. Bolkestein vindt dat veel minder asielzoekers in Nederland toege laten moeten worden. Eigenlijk is het huidige beleid dus niet asielzoekers uit het Joegoslavië. Hij bereikt d' tegendeel van wat hij 3 komen nu ongeveer dj mensen per maand uit 3 bied. Als het geluid v, kestein daar doorklinkt, men er wellicht nog veel „De kans bestaat dat me het voormalig Joegosto van plan waren naar Duii of Frankrijk te gaan, naar derland komen. Ik hoop dat de negatieve reacties plan Bolkestein zó duidelijk' dat dit geluid niet wordt." Het plan van Bolkenstein e zes punten. Het wera vluchtelingen van buiten ïJ is slechts één punt. 1Vat i van de andere punten. „De andere punten zijB nieuw. Bolkestein wil kers uit veilige landen W] ren. Nou, daarover ligt wetsvoorstel bij de Tweede! mer. Blijkbaar weet Bol dat niet. Verder bepleit we asielzoekers slechts tijdel] opvangen en later weer terugs ren, als de situatie in hun 1 verbetert. Ook dat doen we| jaren." Maij (Ver- en (Economische Za- Staatssecretaris Aad Kosto: 'Bolkestein denkt iets te gemakkelijk over de zaken'. streng genoeg. Kan het nog strenger? Kosto: „Bolkestein denkt iets te gemakkelijk over de mogelijkhe den om de mensen die hier zijn, en die we hier niet willen, weer weg te sturen. Voordat je iemand het land uit kunt zetten, moet je eerst een land vinden dat bereid is die persoon op te nemen. Mar- rokko wilde lange tijd geen men sen terug nemen. Dat hebben we weten te veranderen. Met andere landen zijn we in gesprek, bij voorbeeld met Vietnam. In totaal hebben we vorig jaar zo'n 23.000 mensen uitgezet." Is het reëel om vluchtelingen van buiten Europa te weren? „Wij laten als vluchteling alle mensen toe die kunnen aantonen dat ze persoonlijk vervolgd zijn, wegens ras, politieke overtui ging, geloof of behorend tot een bepaalde groep. Dat moet zo blijven. Dat staat in het Verdrag van Génève, het Vluchtelingen verdrag. Vanaf 1967 geldt dat verdrag ook voor vluchtelingen van buiten Europa. Wat Bol kestein wil, is terug naar die toestand van voor 1967. Hij zet de klok op een afschuwelijke manier terug." Toch suggereert Bolkestein dat u ook dat soort ideeën hebt. „Wat ik gezegd heb is het vol gende. Als uit een land een mas sale uitstroom van vluchtelingen plaatsvindt, dan moet je die FOTO DIJKSTRA mensen zo dicht mogelijk bij het eigen land opvangen. Dat bepleit ook de Hoge Commissaris voor de Vluchtelingen van de Vere nigde Naties. Het gaat dan dus nadrukkelijk niet om mensen die 'persoonlijk' vervolgd zijn." Wat vindt u van de Bolkesteins suggestie dat Nederland vooral vluchtelingen uit het voormalige Joegoslavië moet opvangen? „Die uitspraken kunnen een aanzuigende werking hebben op „Bolkestein wil meer s: ken in Europa. Daar zijn we het kader van het verdrag Maastricht intensief mee Hetzelfde geldt voor de ri ling van vluchtelingen over ropa. Maar sommige landen a] helaas niet zo happig eerlijk te delen als het om vim telingen gaat." „En dan de illegalen! Wij sluit voor die groep alle voorzieinig af op de woningmarkt, de beidsmarkt en de sociale zieningen. We hebben daar wt ten voor gemaakt. Als wij illegalen stuiten, zetten we het land uit en werkgevers gen forse boetes als ze illej in dienst nemen. Wat wil kestein dan nog meer met 'hardere aanpak van illegale] Wil hij gaan jagen op wil hij razzia's?" Van onze Haagse redactie Den Haag - De WD is niet gelukkig dat WD-fractieleider Bolkestein 11 opvang van vluchtelingen. Andere Meteen afstand genomen van Bolk lijsttrekker Brinkman: „Bolkestein voor een Europa voor de blanken. 'De vice-fractievoorzitter van de hij VVD Dijkstal, noemde de uitla- Bol tingen van Bolkestein voorbarig. De Bolkestein is een beetje vlug daj naar buiten getreden met het plan, omdat de fractie nog bezig is om het nader uit te werken, aldus Dijkstal gisteren. Toch be nadrukte hij tegelijkertijd dat Door onze redacteur Hans van den Broek Op 1 juni van dit jaar treedt de wet op de identificatieplicht (wid) in werking. Vandaag, ruim twee maanden daarvoor, start het ministerie van Justi tie alvast een grootscheepse campagne om alle burgers en betrokken instanties als poli tie, sociale diensten, belasting dienst en bedrijven voor te lichten. De campagne is geen overbo dige luxe. Een warwinkel aan bestaande docu menten kan immers dienst doen als identiteitsbewijs (id-bewijs). Formeel heet het een beperkte identificatie plicht. Beperkt, omdat het tonen van een identiteitsbewijs niet onder alle omstandigheden verplicht is. Maar de regels gelden in zoveel situaties dat in de praktijk sprake is van een algemene plicht. De plicht geldt niet alleen voor zwar trijders, belastingontduikers, zwartwer kers of andere wetsovertreders. Ook de keurige burger, die nooit zijn boekje te buiten gaat, moet zich in bepaalde situaties kunnen legitimeren. Minister Hirsch Ballin (Justitie) consta teerde onlangs tevreden dat de maat schappelijke en politieke steun voor de identificatieplicht groeit. „De noodzaak van zo'n plicht wordt geleidelijk aan ingezien. Het id-bewijs is een ondersteuning van de rechtstaat en niet iets wat daar recht tegen ingaat zoals tijdens de bezetting van ons land." De wet op de identificatieplicht is een preventieve wet. Dat wil zeggen: met deze wet wil het kabinet onder andere het plegen van fraude voorkomen. Daarnaast moet de wet het mogelijk maken om sneller en makkelijker straf bare feiten op te sporen. Verschillende departementen voeren in tensief overleg met allerlei betrokken instanties, belast met de uitvoering en de controle. Want het is niet alleen belangrijk dat invoering brede steun krijgt vanuit de samenleving, maar ook Hirsch Ballin FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP 'moet de handhaving goed geregeld worden', aldus Hirsch Ballin. De plicht geldt voor alle Nederlanders van 12 jaar en ouder, inclusief de bui tenlanders met een verblijfsvergunning. Als id-bewijs gelden het rijbewijs, het paspoort, de id-kaart van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, de toeris- tenkaart, de nog te maken Europese reiskaart en, voor buitenlanders, de bestaande, kartonnen verblijfsdocu menten. De id-kaart van de VNG en de toeris- tenkaart worden eind dit jaar vervan gen door de nieuwe Europese reiskaart. Beide kaarten blijven nog wel enkele jaren geldig: de toeristenkaart nog twee jaar, de VNG-kaart vijf jaar. Voor vreemdelingen is al een nieuw verblijfsdocument op de markt geko men. Binnen 2,5 jaar zullen alle buiten landers dit geplastificeerde document, ter grootte van een credit card, in bezit moeten hebben. Zij moeten daarvoor enkele tientjes betalen. Vanaf 1 juni zijn alle werkgevers ver plicht personeel dat in dienst treedt te vragen naar zijn id-bewijs. Werknemers op hun beurt moeten zo'n bewijs kun nen laten zien. Daarmee geldt de be perkte identificatieplicht al voor de hele Nederlandse beroepsbevolking. Ook ambtenaren achter het uitke ringsloket moeten straks om een id-be wijs vragen. Hiermee hoopt de overheid paal en perk te kunnen stellen aan zwartwerken en (uitkerings-)fraude. De plicht beperkt zich niet tot het moment van indiensttreding of aan vraag van een uitkering, maar ook b] controles op de werkvloer. De identif catieplicht is geen doel op zich. overheid verwacht dat, wie in zulkj situaties weigert een document te lati zien, meer op zijn kerfstok heeft. Met de beperkte plicht mag de nog steeds niet willekeurig op stai mensen aanhouden. In situaties wa: de politie illegaal verblijf vermoedt moet zij alle betrokkenen om een id-l wijs vragen. Want de nieuwe identificatieregels gel den voor alle inwoners, zonder aanzien] des persoons. Wie zonder kaartje metdt trein of bus rijdt, moet zich kunnen] identificeren. Nu nog is het schering en inslag dat mensen een valse naam opge ven, met als gevolg dat de vervoers maatschappij boetes niet kan innen. Ook voor bezoekers in het betaald voet-! bal geldt vanaf 1 juni een identificatie plicht. De gedachte hierachter is relschoppers straks opgepakt kunnen worden voordat ze daadwerkelijk huis gehouden hebben. In deze situatie zijn de bevoegdheden van de politie zeer ruim omschreven. Wie betrokken dreigt te raken bij rel len, kan al tot identificatie gedwongen worden. Den Haag - De begroting van het ministerie van WVC zal bij de Voorjaarsnota weer fors bijgesteld moeten wor den in verband met het stij gend aantal asielzoekers. Voor 1994 is 636 miljoen gulden begroot uitgaande van 35.000 asielzoekers. De instroom van 9.500 asielzoekers in de eerste twee maanden, geeft echter aan leiding met ruim 50.000 asielzoe kers rekening te houden. Dat vergt een bijstelling naar ruim 1 miljard gulden. Maar behalve dat er financieel steeds een bijstelling nodig blijkt, loopt het zoeken van plaatsen voor opvang, en huis vesting ook niet zoals het zou moeten. Noch het rijk, noch de gemeenten lijken in staat hun inspanningsverplichtingen na te kunnen komen. Hij zat erbij alsof -ie nog jaren meekan. Soms ziet de minister president van Nederland er zo slecht uit, dat je als journalist de neiging hebt om alvast voor zichtig aan een necrologie te beginnen. Maar zondag was Ruud Lub bers zo te zien lekker uitgesla pen en blikte hij vol zelfver trouwen naar Fred Verbakei en Maartje van Weegen die hem in het tv-programma Het Capitool zouden ondervragen. Het zou gaan om een terugblik op het premierschap van Lub bers. Nijvere ambtenaren van de Rijksvoorlichtingsdienst hadden een speciaal mapje 'ze geningen' samengesteld voor de grote baas. Daarin kon hij keu rig teruglezen wat er in Neder land de afgelopen jaren onder zijn bezielende leiding ondanks alles aan moois is bereikt. Lubbers wilde proberen het programma op die koers te krijgen. Geen gezeur over wat er allemaal is misgegaan of hoe lastig Wim Kok soms kan zijn. Ook niet te veel aandacht voor doemdenken en bespiegelingen over een sombere toekomst. Wel proberen duidelijk te ma ken wat het kabinet ondanks alle kritiek toch heeft bereikt op het gebied van woningbouw, milieu, criminaliteisbestrijding, werkgelegenheid en nog zo wat. Dat was de inzet waarmee Lubbers naar de studio was gereden. Maar ja, de twee interviewers vonden dat ze moeilijk om de actualiteit heenkonden. Dus ging het in het eerste deel van het programma vooral over de aow, Brinkman en het CDA. Af en toe suggereerde Lubbers voorzichtig om het eens over iets anders te hebben maar het duurde bijna een half uur voor dat hij zijn voorbereide bood schappenlijstje een beetje kon gaan afwerken. Die ambtena ren zullen behoorlijk gefrus treerd hebben toegekeken. Maar ook in dat eerste halfuur viel er weinig te beleven. Dat had overigens ook veel met de vraagstelling te maken. Want om nou te zeggen dat Lubbers het vuur na aan de schenen werd gelegd, nee. Want dat zou toch te veel eer zijn voor met name het opgewonden gekakel van mevrouw Van Weegen. Dat opgefokte toontje, die gespeel de verontwaardiging waarin ze zich zo inleeft dat ze ook nog eens de helft van haar tekst inslikt. Niet dat dat iets uit maakt maar je wilt tenslotte toch ergens antwoord op geven. Misschien dat haar gekwek Verbakei ook van z'n stuk bracht want hoe is het anders te verklaren dat hij - toch een bekwaam interviewer - een paar aardige details over het hoofd zag. Zoals de verklaring van Lubbers voor zijn vertrek. Het is niet dat hij er geen zin meer in heeft of het niet meer kan, maar hij vond het vanuit democratisch oogpunt beter om na 12,5 jaar een ander een kans te geven. En het zou wel beter voor het CDA zijn als hij- bleef, maar omwille van de democra tie moest het verlies van wat zetels maar op de koop toe worden genomen. Een fraaie uitleg maar dan rijst toch de vraag of Lubbers zich dan niet persoonlijk verant woordelijk voelt voor het grote verlies van zijn partij. De tanende CDA-aanhang laat zich volgens Lubbers ook ver klaren uit een algemeen gevoel van onbehagen, dat je ook in andere landen terugvindt. Een onbehagen, dat veel mensen doet besluiten de al lang be staande, oudere partijen de rug toe te keren. Maar dat zou toch juist een argument pro-Brink man moeten zijn. De nieuwe, frisse aanpak. Ein delijk eens een partij die niet de boer opgaat met krasse knarren zoals Kok of Van Mier- lo of Bolkestein. Een partij die een jeugdige, vlotte man in de strijd werpt inclusief zijn vrouw met een eigen leven zou toch moeten appeleren aan die behoefte aan vernieuwing. Maar het tegendeel is eerder waar. Wat Brinkman ook pro beert, het maakt hem allemaal geen spat geliefder, ook niet bij zijn eigen aanhang. mera in huize-Brinkman stond. Daar zal ongetwijfeld wel ge reageerd zijn. - Illustratie Mat Rijnders Intussen legt zijn voorganger in welgekozen bewoordingen de wereld uit aan de tv-kijker. En dan komt het moment waarop hij in warme woorden nog eens zijn onvoorwaardelijke steun aan Brinkman kan uitspreken. Als antwoord op de vraag of hij nog steeds vindt dat Elco de nieuwe minister-president moet worden. Dat antwoord blijft uit. De premier begint gewoon over iets anders. En zelfs die opgewonden Maartje zwijgt. Jammer dat er geen ca- Eerste en Tweede Kamer ver gaderen vanmiddag gezamen lijk. Deze vrij zeldzame gebeur tenis heeft te maken met het aanpassen van de wetgeving voor de beëdiging van een eventuele regent als tijdelijk staatshoofd. Deze wetgeving moet door beide kamers van het Nederlandse parlement in een gezamenlijke zitting wor den behandeld. Verder be spreekt de Tweede Kamer deze week de octrooiwet, de arbeids omstandighedenwet, de priva tisering van het ABP en de Rijksmunt, de loodsenwet en de wijzigingen in het systeem van rechtsbijstand. Commissies buigen zich onder meer over het deltaplan voor cultuurbe houd, verschillende Europese zaken, de huisvesting van asiel zoekers en de arbeidsdeelname van allochtonen. In de Eerste Kamer komen onder meer aan de orde de informatieplicht bij financiële transacties, overeen komsten met de Verenigde Sta ten. HET HEMD is nader dan de rok, beweren. Asielzoekers uit Euroi Nederland hun toevlucht zoeken opgevangen worden in buurt van de afkomst-principe. Het klinkt in eerste instantie als c denerend lijkt het of de VVD nog aanmerking wil laten komen en van alle nuances, al snel iets van r:B Bolkestein en zijn VVD zijn echte liberalen en hun standpunten nauB De presentatie van het nieuwe V! direct duidelijk. En op present! afgelopen weken geleerd - in Den|B Bolkestein stelt de grote toename), zoals hij eerder met zijn rede in L Voor een onverdachte anti-racist® kan hem dan ook niet ontzegd wol Toch is er ook behoorlijk wat rr Eerstens doet hij het voorkom® voorstelt, hetgeen onwaar is. Asiq de eigen regio ondergebracht. Hf saris voor de vluchtelingen is ere de notie 'veilig land', een geb! opgevangen worden, is in gant elders een aanvrage ingediend h dat land teruggezonden. Harmon ving op dit gebied heeft plaats beeld het nu door Bolkestein vo< die reden uit zijn wetgeving ge opvang is, zie bijvoorbeeld de van Joegoslavische vluchtelinge; Ten tweede is het afkomstprincif Chileense vluchtelingen in EuroJ verblijf in een Zuidamerikaans II worden. De lange arm van de C bedreigend. Daarenboven hadcra onverholen sympathie voor d^" Opvang in de VS en West-Europ Die mogelijkheid wil Bolkestein gevaarlijk voor de discussie, moet daarom verworpen worde Het feit dat hij zoveel bomt nauwelijks afwijkt van de gelde Bolkestein winst ruikt door het maken in de verkiezingsstrijd, maar ook gevaarlijk. Hij speelt in de kaart. Die kunnen nu i begrepen betoog door een he geïmpliceerd dat Nederland blijven?

de Stem | 1994 | | pagina 2