WITLOF EN KONIJN 'Economie leeft volgend jaar op VANDAAG EXTRA... zaken Chirurg gaf 'bedreigden' nieuw gezicht Toeristen verdringen asielzoekers Werkloosheid blijft wel groeien tot 1998 Gedeputeerde J. Baartmans stopt Drie Nederlanders in Sierra Leone gedood VOORJAARSMODE COMPUTERBOEKHOUDEN ^schaatsen I zaterdag niet bij in het 1 tussen AZW en Dau- fele. Hij verkoos een trip i'iWI'i" - CS litblinker J een brede selectie, waar- 1 blessures goed opgevangen len worden. Van onze zijde Ie vandaag opportunistisch bal zien," gaf Van der Hooft iht aan. Invrede op ladliuis Axel miers willen Ij federatie forse boete lohn van Loen ziekenhuizen, pupe dieven IWhitewater eist keer slachtoffer I Washington - De Whitewateraf- lïire, met de Amerikaanse presi dent en zijn vrouw in de hoofd rol, lijkt een tweede slachtoffer I te hebben geëist. Gisteren maak- l'e topambtenaar Webster Hub- |M1 van Justitie, een naaste me- I jtewerker en vriend van de Clin- I tons, zijn vertrek bekend. Hub- Ibell was als advocaat een part- loer van Hillary Clinton, bij het gerenommeerde advocatenkan toor Rose, dat een rol speelde in ie Whitewaterzaak. ■zie buitenland - a4 Kamer: Aanpak vrachtverkeer is te laks Bukman hield besluit over TGV op Witlof, CU Konijn, 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Andere inzet militairen in Bosnië Ruimere regels belastingvrij kopen binnen EU DESTEM De gelijkmaker bete- j voor hem een groot Jan de Berge mag be- Be trouwste supporter EVV genoemd worden J hij daar prat op gaat |dereen. lL D'OLIESLAGERS I de wereldkampioen- len schaatsen. De tijd lelers van augustus tot mei ieder weekend al- br het voetballen lieten is voorgoed voorbij, pactie: Ton Koomen. Bij- i: Eddy de Schrijver en lan Leeuwen. DE STEM 34e JAARGANG 8"710311 "000218 I I I I I DINSDAG 15 MAART 1994 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 1.75 - ZATERDAG: 2.00 IMINMAX. 4 10 legen fen stabiliteit in het weer is lorlopig geen sprake, jast veel bewolking valt Lan tijd tot tijd regen. De 'atige tot vrij krachtige stenwind voelt niet iaald aangenaam aan. Vt (witte broek) probeert fen. foto camile schelstraete. STEEN te winnen heeft pede zaken gedaan. De met Vogelwaarde, de Brrent Axel gisteren van drolspeler in zijn ploeg is de Ire broer Paul. Ondanks zijn Ijd en vooral overgewicht, lan lijkt wel honderd kilo te In, was deze speler tegen PN de man van de wed- Niet door zijn fysieke beid, maar zijn snelheid van leien, spelinzicht, geslepen fes en vooral verwoestend De blonde aanvoerder J het eerste en derde doel- I voor zijn rekening en testte J in de tweede helft de sterk in het houtwerk boven doel- I Theo de Bot. Samen met itel Meyer en Martin van de Iche vormt van der Hooft een len trio. itine [erin staan er geroutineerde brs als Paul van Kouteren en lo Braafhart, die nauwelijks pen weggeven. De praatgrage Kouteren is bovendien een regisseur en verlengstuk I de trainer in het veld. De Ivan de ploeg trekt zich aan I dragende spelers met het Itste gemak op. [strakke wind had gisteren invloed op het spel van te combattanten. Vooral in aegin werd er veelvuldig bai lies geleden. Gaande het duel jen de spelers zich echter Ir aan de weersinvloeden aan passen. Kort voor de rust een goed lopende aanval [Sluiskil onderbroken. Uit de lekende vrije trap bediende teel Meyer Paul van der Ift op maat: 0-1. Ide thee zakten de bezoekers iszins terug, maar STEEN bier niet van te profiteren, de spreekwoordelijke storm »en de gasten het heft weer in n handen. Op links liet Mar- van de Bossche zijn tegen- der de hielen zien en trok tot bij Marcel Meyer, die een lage schuiver doelman i de Bot het nakijken gaf. De strijd leek gespeeld, totdat twee rode kaarten dus nog de nodige beroering zorg- Met een rake pingel vanaf neter bezegelde Paul van der ft in blessuretijd het lot over ■EN. Voor de trotse kam- 'n van de eerste periode dt een periode van bezinning li - Er heerst nogal wat on- _ceop het stadhuis in Axel. Zo |f. de onderlinge verhoudin gen samenwerking tussen be wilders en het ambtenarenap- Ksat te wensen over. Deze he ldingen blijken uit een onder- li van het adviesbureau IME Tuit uit Nijmegen naar de Imatigheid van het bestuur- ambtelijk circuit in de leente. be zeeland - c1 lljrado - De Bosnische Ser- ïs overwegen zich aan te slui- t bij de federatie die de Bosni- le Kroaten en moslims afgelo- weekend overeengekomen j. De Bosnische Serviërs heb- p uiteindelijk een confederatie [sen Kroatië en Servië op het volgens waarnemers een [lelijke terugkeer naar het Ede Joegoslavië. ■zie buitenland - a4 llterdam - De leiding van (verword heeft besloten aan- liler John van Loen te bestraf- (r. met een forse boete naar Inleiding van zijn wangedrag Ide wedstrijd tegen FC Twente. Ian Loen is nog altijd overtuigd En zijn onschuld en hoopt op L mondelinge behandeling van rode kaart die hij ontving [adat hij Twente-speler Prince Jblley geslagen had. ézie'sport - b1 lilversum - Jaarlijks wordt er wr320 miljoen gulden gestolen de Nederlandse ziekenhui- tffl, zegt N. van Leeuwen van de lerkgroep beveiliging gezond heidszorg. Volgens hem wordt ser jaar maar van 100.000 dief stallen aangifte, gedaan. De zie- ienhuizen schakelen de politie reinig in omdat zij vanwege hun bede naam niet willen toegeven fat er zoveel wordt gestolen. In isommige ziekenhuizen liggen pdische apparatuur en patiënt gegevens voor het grijpen. De pkenhuizen doen weinig aan «tra beveiliging. fen Haag - Het kabinet is te i met het terugdringen van sterk groeiende vrachtver keer. Volgens CDA en PvdA m.oet er nog dit jaar een uitge werkt plan komen om die groei van het vrachtverkeer te rem- nen. Dat eisten ze gisteren in een kamerdebat over het tweede Nationaal Milieubeleidsplan. ■zie binnenland-a3 Van onze Haagse redactie Den Haag - Verzet van mi nister Bukman (CDA, Land bouw en Natuurbeheer) is de oorzaak van uitstel van het kabinetbesluit over de hoge snelheidslijn (HSL/TGV). Bukman heeft bezwaren tegen het tracé tussen Rotterdam en Amsterdam, omdat de spoorlijn tuinders in de knel brengt. Afgelopen vrijdag deelde pre mier Lubbers mee dat het kabi net, onverwacht, het besluit over de HSL-nota een week had uit gesteld. Hij repte echter met geen woord over de bezwaren van Bukman. Deze week moet blijken of Buk- mans bezwaren weggenomen kunnen worden. Lubbers zei er vorige week vast van overtuigd te zijn dat de ministerraad ko mende vrijdag alsnog een besluit neemt. Bukman, die gisteren zijn kritiek niet wenste toe te lichten, staat in het kabinet alleen. Opvallend is dat hij zijn 'eigen' staatssecretaris Gabor (CDA, Natuurbeheer) passeert. Die be reikte eerder vorige week im mers overeenstemming over het tracé met de andere meest be trokken bewindslieden Maij- Weggen (CDA, Verkeer) en Al ders (PvdA, Ruimtelijke Orde ning, Milieu). Zij werden het eens over een spoorlijn die Zoe- termeer oostelijk passeert. Bukman heeft moeite met deze HSL-variant, omdat het spoor dwars door een kassengebied loopt. Hij wil meer duidelijkheid hebben over de gevolgen voor de daar gevestigde tuinders. Boven dien heeft Bukman moeite met de doorsnijding van het Groene Hart, dat voor een belangrijk deel uit landbouwgrond bestaat. Over het tracé ten zuiden van Rotterdam, dat West-Brabant .doorkruist op weg naar Antwer- pen-Brussel, bestaat in het kabi net geen onenigheid. Nog steeds zijn drie varianten mogelijk. Het kabinet heeft een voorkeur voor een nieuwe spoorlijn langs Bre da, gebundeld aan de A16/E19. Hierover is wel overeenstem ming met België nodig; de on derhandelingen met de zuider buren gaan door. Deze week nog spreekt Maij haar Belgische col lega Elio di Rupo. Van onze verslaggever Paul Bolwerk Oosterbeek/Leeuwarden - De Ooster- beekse plastisch chirurg dr. A. Molenaar heeft twee mensen een compleet nieuw gezicht bezorgd om hen uit handen te houden van criminelen. Op het ogenblik heeft hij een derde verzoek om een gedaanteverwisseling in behande ling, zo vertelt hij in een interview met deze krant. Molenaar verklaart begin jaren zeventig op verzoek van een Nederlandse inlichtingen dienst een undercover-agent tussen de vij fendertig en veertig jaar een nieuw gezicht te hebben gegeven. Na de drastische ingreep VANDAAG IN DEZE KRANT kijkt naar öostem De modeshows van Pafijs, NlilaarrV- «-*■— het alz ..en zomermode si 'par in betteken etsten. Oosterse ken, motieven |iaien zijn verwei in is deze contactpersoon, die volgens Molenaar vermoedelijk een verklikkersrol heeft ver vuld, naar een onbekende bestemming ver trokken. „De cliënt is op verzoek van de autoriteiten in Den Haag door mij in behandeling geno men. Hij had een officieel document bij zich, waarin om een verandering van het uiterlijk werd verzocht. De man heeft een nieuwe naam, identiteit, uiterlijk en adres gekregen. Hij moest naar het buitenland verdwijnen, omdat men in Den Haag bang was dat ze hem om zouden brengen. Hij is daarom totaal veranderd," aldus Molenaar. Begin jaren tachtig heeft de plastisch chi rurg bewerkstelligd dat een crimineel na een langdurig verblijf in de gevangenis een nieu we levensstart kon maken. De gedetineerde INHOUD wilde niet meer in zijn oude, vertrouwde milieu terugkeren. Op verwijzing van een behandelend psychiater zijn de meest bepa lende lichaamskenmerken van de man in grijpend gewijzigd. Sindskort heeft Molenaar een verzoek om gedaanteverwisseling van een politiek vluch teling in behandeling. Deze dertiger wil na de operatieve ingreep naar zijn thuisland in het Midden-Oosten terugkeren. Molenaar heeft onder voorwaarden ingestemd om mee te werken aan een operatie. Maar eerst wil hij meer feitelijke gegevens, bijvoorbeeld van een huisarts, over de achtergronden van deze man, die politiek asiel in Nederland heeft gekregen. ZIE OOK BINNENLAND - A3: 'Kroongetuige en crimineel bij plastisch chrirug' (ADVERTENTIES) 500 gram kilo 9.90 500 gram m» Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 19 maart a 3 KATERNEN BinnerWBuitenland A2 Binnenland A3 Buitenland A4 Economie A5 A6 Beurs A6 Sport deel B Zeeland deel C Gids deel D RTV-programma's D2 DE ENERGIEBEDRIJVEN star ten volgende maand een eigen regeling voor het stimuleren van isolatie en hoog-rendementketels voor particulieren, kantoren en instellingen. De energiebedrijven stellen daarvoor een bedrag van 120 miljoen gulden per jaar be schikbaar. Paardekoop£R Hoffman —ACCOUNTANTS at BELASTINGADVISEURS ,_jntakt Dasen «and 029/030 of Dnuvenstmat 1,4816 KB BREDA Tel 076-712171, fox 076-712123 Van onze verslaggevers Den Haag - Een krachtige economische opleving ligt in het verschiet, maar de werkloosheid blijft groeien. Nu kan het nog. Een jonge bewoner van hotel Iepenhoven in Bloemendaal, tijdelijk onderkomen voor asielzoekers, is op een muurtje bij de poort geklommen. Straks moeten hij en 79 medebewoners, en nog eens duizenden lotgenoten in hotels en bungalowparken, wijken voor toeristen, want het seizoen nadert en vakantiegangers brengen meer in 't laatje. ZIE OOK BINNENLAND - A3 FOTO ANP/ARTHUR BASTIAANSE Het goede nieuws kwam gisteren van het Centraal Planbureau. Dit jaar al verbetert volgens het CPB de concurrentiepositie van Nederland, terwijl ook de we reldhandel opveert. In 1995 groeit de economie met naar schatting 2,5 procent; dit jaar is dat één procent. Het Planbureau schrijft dat in een ontwerp van het Centraal Economisch Plan dat eind deze maand officieel verschijnt. Tegelijkertijd voorziet het Cen traal Bestuur voor de Arbeids voorziening (dat over de arbeids bureaus gaat) een groei van de werkloosheid van 7,7 procent in 1993 naar 8,8 procent in 1998. De stijging zal het sterkst zijn in de grote steden, waar de werk loosheid toch al hoger is. De prognose van Arbeidsvoorzie ning Iaat nogal grote verschillen zien per regio. Zo hoort westelijk Noord-Brabant tot de gebieden, die een daling van de werkloos heid te zien geven. Volgens het CPB is er dit jaar al enige ruimte voor winstherstel bij het bedrijfsleven. In eerdere publikaties ging het CPB er nog van uit dat er dit jaar geen sprake zou zijn van winstherstel. De investeringen zullen als ge volg van de verbeterde afzetpo- sitie en de winstgevendheid ook stevig gaan toenemen, verwacht het planbureau. De uitvoer groeit met bijna zes procent in 1994. Het koopkrachtverlies van een modale werknemer (bruto rond 45.000 gulden) is dit jaar onge veer een half procent. Het verlies is beperkt als gevolg van de lastenverlichting die het kabinet op 1 juli wil laten ingaan. Het CPB verwacht dat deze lasten verlichting een remmende in vloed zal hebben op de loonont wikkeling; en dat is goed voor de werkgelegenheid Het economische herstel zal dit jaar nauwelijks merkbaar zijn. De lonen groeien met twee pro cent en dat is minder dan de inflatie (2,75 procent). De werk gelegenheid daalt dit jaar met 32.000 arbeidsjaren. Vanwege de toenemende deeltijdarbeid blijft Van onze Haagse redactie Den Haag - Minister Ter Beek (Defensie) wil Neder landse militairen van de ver bindingseenheid in ex-Joego slavië inzetten bij het Neder landse transportbataljon of de Luchtmobiele brigade. De 480 Nederlandse verbin dingsfunctionarissen van de VN- vredesmacht Unprofor leggen nu de verbindingen tussen de ver schillende bataljons en hoofd kwartieren in Zagreb en Kisljak. Door de aanschaf van moderne communicatieapparatuur door de VN zijn er later dit jaar nog maar enkele tientallen verbin dingsfunctionarissen nodig. De dienstplichtigen die hierdoor niet meer hun termijn van zes maanden vol hoeven te maken kunnen volgens Ter Beek vrij willig worden ingezet bij andere onderdelen. Cursus in 6 bijeenkomsten. Opleiding voor elk boekhoudprogramma. terst wordt basiskennis boekhouden behandeld. Daar na volgt instructie over het inrichten, op starten, voeren en afsluiten van een com- puterboekhouding met als uitkomst de balans, resultatenrekening, btw-afdracht, deb/crediteurenadministratie en besparing op accountantskosten. Plaatsen: Amster dam, Arnhem, Rotterdam, Utrecht, Breda, drs. ing. E. Bokhorst, Bedrijfsadviseurs Telefoon 03403 -7 43 83 510 05. Van onze verslaggever Den Bosch - Gedeputeerde J. Baartmans-Van den Boog aard keert na haar huidige ambtsperiode niet terug in het dagelijks bestuur van de provincie Noord-Brabant. Mevrouw Baartmans maakte dit gisteren bekend. Ze is acht jaar gedeputeerde ge weest met Onderwijs en Cultuur in haar portefeuille. „Ik heb het met liefde gedaan, maar ik wil ook wel eens een vrij weekeinde hebben. Vanaf '82 zat ik de Staten, vanaf '84 was ik fractievoorzitter van de PvdA en vanaf 1987 gedeputeerde. Vóór die tijd heb ik twee perioden als de daling van de werkgelegen heid beperkt tot 8000 personen. Het aantal werkzoekenden zon der baan stijgt van 550.000 in 1993 tot 630.000 dit jaar. Het aantal uitkeringen neemt toe van 665.000 vorig jaar naar 735.'000 dit jaar. Tegenover 100 werkenden staan dit jaar .bijna 86 niet-werkenden; dat was eer der een verhouding van 100:83,6. Pas bij een verhoudingsgetal van 82 hoeft een regering uitkerin gen pas weer aan de marktlonen te koppelen. In 1995 helpt de economie de werkgelegenheid duidelijk wel. Er is weliswaar nog niet genoeg groei om het verlies aan werkge legenheid in 1993 en 1994 onge daan te maken. De stijging van de werkloosheid komt daardoor toch bijna tot stilstand. De ver houding tussen werkenden en niet-werkenden verslechtert na 1995 niet meer. De collectieve lastendruk - het geheel van premies en belastin gen - blijft dit jaar met 54,25 procent boven de afgesproken waarde van 53,6 procent van het netto nationaal inkomen. In 1995 is er een daling van de lastendruk. Den Haag (anp) - Vanaf 1 april kunnen reizigers binnen de Europese Unie (EU) meer geld belastingvrij besteden aan gebruiksartikelen. In plaats van 45 ecu (ongeveer 100 gulden) geldt voortaan 90 ecu (200 gulden) als maximum. Voor verbruiksartikelen zoals tabak, drank en parfum blijven dezelfde regels gelden. Koopt een reiziger boven het maximaal belastingvrije bedrag aan gebruiksartikelen, dan wordt een artikel dat niet is te splitsen volledig belast. Dat geldt bij voorbeeld voor een dure video- of fotocamera. Bij artikelen die wel gesplitst kunnen worden, is de aankoop tot 90 ecu belastingvrij. Stel dat 20 videobanden 90 ecu kosten, dan moet pas voor de 21e band belasting worden betaald. Voor reizigers buiten de EU geldt dat ze op de luchthaven in Nederland alle gebruiksartikelen belastingvrij kunnen aanschaf fen. Zij zijn echter afhankelijk van de invoerbepalingen van het land waar ze naartoe gaan. Rotterdam (anp) - De Nederlandse arts E. Krijn (38), zijn vrouw K. van Goudoever (36), hun dochtertje Zita (3) en een Ierse pater zijn zaterdag door rebellen in het Westafrikaanse Sierra Leone doodgeschoten. Dat heeft de rooms-katholieke hulporganisatie Memisa, die Krijn in 1991 naar Sierra Leone had uitgezonden, gisteren bekendgemaakt. Krijn werkte in het katholieke ziekenhuis in Panguma. De spannin gen in dit dorp en de omgeving waren de afgelopen week zo toegenomen dat het buitenlandse ziekenhuispersoneel zaterdag be sloot te evacueren naar de Sierraleoonse hoofdstad Freetown. Even buiten de ziekenhuispoort werden hun auto's onder vuur genomen. Eind 1992 keerde Krijn met zijn gezin al eens terug naar Nederland, omdat de situatie in de provincie, waar het ziekenhuis staat, te gevaarlijk werd. Rebellen, afkomstig uit Liberia, roofden en plun derden. In februari 1993 keerde Krijn terug, omdat de situatie weer veiliger was. De politieke situatie in Sierra Leone, dat in 1961 onafhankelijk werd, is al lang instabiel. Sinds 1978 is slechts één partij toegestaan. Leider Siaku Stevens werd in 1985 opgevolgd door generaal-majoor Joseph Momoh. In april 1992 grepen jonge ontevreden militairen de macht. (ADVERTENTIES) BIJLAGE CHIRURG Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord; een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis raadslid volgemaakt. Bij elkaar twintig jaar in de politiek." Wat er na het provinciebestuur komt, weet Joep Baartmans nog niet. Volgens de gedeputeerde zelf hebben de landelijke politiek of een burgemeesterspost niet haar speciale belangstelling. „Ik heb geen idee wat er komt." Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode:_:Plaats: Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: (prijzen v.a. 1 januari 1994) kwartaal acceptgiro 87.20 kwartaal automatisch84.70 maand automatisch 29.05 bank/gironr De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode:Plaats:_ In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) I ITq non UrAfrit onooctl II II-#-4 Trtrlrn ,1,11 k_f AAMtA I_JV De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan- gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. DE STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT II

de Stem | 1994 | | pagina 1