dit chap je oper i rest. Stuvesande wordt afgebouwd DE STEM Conflict spitst zich toe op omvlaggen schepen en banenverlies 'Ik schrik niet van een paar hoge noten' er open st' IRA g met de na Kluspas. Regionale voorronde van voorleeswedstrijd 6Collectie vervoer voor Muziekschool in Baudeloo-refugium geopend gehandicapten nodig' Heikant helpt Roemenië nd KORT Na twee jaar onderhandelen akkoord tussen Terneuzen en Bouwfonds n Nationaal kampioene niet aangemeld voor huldiging Groot aantal gebreken bij caravankeuring Axel 'd-Turkije plaatsen op den en Azerbeidzjan Kluspas op zak orting op een be- 100,- of meer. aar lang, namelijk rijgt 'm niet voor Ne vragen er f 25,- e klusser verdient nietwaar? A5 Herman Verschoore, zestig jaar muzikant, speelt muziek op tanker: MAART 1994 A4' thavens Heathrow en ommelding twee uur eest. Er was alarm codes die door het r (IRA) worden ge. Militairen en politie peciale apparatuur en ihonden voeren zoekac- it in een gebied rond ow. De granaten zijn uurd met een onder cgewas begraven raket erder ten zuiden van de haven. anval van gisteren heeft olitie en de luchthaven- :teiten, die juist hun vei- dsmaatregelen hadden scherpt na aanvallen sdag en donderdag, m verlegenheid gebracht. lijk Turkije zijn gisteren nog niet bekend wie Een bom ging af in het gewonden vielen. Op en bom in een koffiehuis onden vielen, aanslagen gepleegd met wee politieke partijen en rde krant werden getrof- ev Sol en de Kurdische actief in Adana. g van het milieu kunnen escherming kan bijdragen ze conclusies hebben de grootste industrielanden in Florence. aldo Spini, verklaarde na ce dat voor het eerst de at milieubescherming een nheid van de industrielan- 'ragen dat de zeven een innemen op hun komende ofd generaal Suharto (72) iode in 1998 aftreden, zo uharto regeert nu 28 jaar, gedwongen te vertrekken. .1 voor dat zijn opvolging den. „Als de opvolging tot staat en natie in gevaar." enië en Azerbeidzjan heb- over een regeling van hun agorny-Karabach. gtrekking van de Armeense en het instellen van een erzone zal toezicht worden mers. tig gebied in Azerbeidzjan olking, is zes jaar zwaar !ave riepen hun onafhanke- an Azerbeidzjan in. Bij de vallen en in Azerbeidzjan huizen. Zeeland MAANDAG 14 MAART 1994 (VERVOLG VAN VOORPAGINA Het conflict tussen de Seebetriebsrat (een soort ondernemingsraad voor de schepelingen) en de directie van de Olau in Hamburg spitst zich toe op zowel het omvlaggen van de schepen als het dreigende banenverlies. Het gaat daarbij voornamelijk om personeel uit de Derde-Wereldlanden en Duits perso neel. De schepen varen nu nog onder Duitse vlag en dat moet die van de Bahama's worden. De beide veerschepen Hollandia en Bri tannia vertrekken binnenkort naar de drukkere route in de Oostzee en tussen Vlissingen en Sheerness gaan twee klei nere schepen varen waar minder be manning voor nodig is. De Seebe triebsrat heeft als eis op tafel liggen dat er in plaats van te ruilen twee grote, nieuwe schepen moeten worden ge bouwd. In de tijd die dat kost (minimaal twee jaar) moet het personeel in dienst wor den gehouden en via extra vakantie, arbeidstijdverkorting en onbetaald ver lof toch in dienst blijven van de rederij. De directie in Hamburg en de Seebe triebsrat staan nog steeds lijnrecht te genover elkaar en weigeren toe te ge- „Die staking is een politiek van de verschroeide aarde", zegt general ma nager Dieter Hartmann bitter. „Wij niets, dan jullie ook niets. Daarnaast is het een zaak die zich in Duitsland afspeelt en waar wij in Nederland vol ledig buiten staan en ook helemaal niets aan kunnen veranderen. We zijn zeer verrast door deze actie van de beman ning. We zijn vooraf niet ingelicht, terwijl er morgen (dinsdag) weer be sprekingen tussen de Hamburgse direc tie en de vakbond zijn." Dat de staking ook verband zou houden met een eventuele huur van Olau-sche- pen door P O, die ze op langere verbindingen wil inzetten en de dienst Vlissingen-Sheerness daarmee opheft, wordt ontkend. Hoe lang de staking gaat duren, is nog niet bekend. Van onze verslaggever Terneuzen - Er komt nu toch weer schot in de geplande bouw van appartementen in het gebied Stuvesande in Terneuzen. Na twee jaar besprekingen hebben de ge meente en Bouwfonds Woningbouw (BWB) een akkoord bereikt over de planontwikkeling voor de resterende woonappartementen in het gebied. Het definitieve plan gaat nu uit van de bouw van drie apparte menten van respectievelijk 66, 86 en 64 woningen. Het eerste appartement wordt geprojec teerd naast de Residentie Ter neuzen. Met BWB is overeen stemming bereikt over een totale koopsom van ruim 4,3 miljoen gulden. Deze koopsom zal uiter lijk 1 juli worden voldaan. De bouwplannen in Stuvesande dateren al uit 1989. De gemeente zou bouwrijpe grond leveren voor de realisatie van 300 vrije sectorwoningen, verdeeld over zes aaneengeschakelde flats. Het hele project zou halverwege 1993 afgerond zijn. Weerslag Tot nu toe zijn er ter plaatse nog maar twee woonappartementen gerealiseerd, Stuvesande I (38 woningen) en Residentie Terneu zen (126). Dat het daarbij is gebleven, ligt volgens burge meester en wethouders van Ter neuzen aan de slecht lopende verkoop van de woningen in Stuvesande I. Daarnaast deed ook de de verhuur van de wonin- in de Residentie-flat geen goed aan de verkoopcijfers. Bo vendien heeft de bouw van con currerende Scheldeflat 7 door Gebr. van der Poel (60 wonin gen) ook zijn weerslag gehad op de appartementenbouw en ver koop. Dat alles bij elkaar zorgde er. volgens B en W voor dat er sprake was van een verzadiging op de appartementenmarkt. Daarmee kwam de destijds afge sproken fasering eveneens op losse schroeven te staan. Een bijkomend negatief aspect was dan ook nog eens de commotie over de zogenaamde Oostgatnota over het risico van het transport van gevaarlijke stoffen per schip op de Westerschelde. Sinds januari 1992 zijn er regel matig gesprekken gevoerd en dat heeft nu dus geleid tot een plan voor de verdere afwerking van het project. BWB heeft wel als voorwaarde gesteld dat de ge meente de garantie heeft dat tot 2001 geen verkoop van apparte menten zal plaatsvinden in het plan 'Othene 1993'. B en W wil len die garantie best geven om dat in het in dat plan toch niet de bedoeling is dergelijk appar tementen te bouwen, Van onze correspondente Hulst/Terneuzen - De bibliotheken van Hulst en Terneuzen houden donderdag een regionale voorronde van de nationale voorleeswedstrijd. Die begint in de bibliotheek in Den Dullae- rt in Hulst om 19.00 uur. 31 mei 1994. voorleeswinnaars van zeven basisscholen uit de regio treden dan voor het voetlicht en lezen ten fragment voor uit een door bun zelf gekozen kinderboek. Zij vertegenwoordigen hun school en strijden om het regionaal ïoorleeskampioenschap. De schoolwinnaars zijn Marieke ffieboom van De Komme in Biervliet, die uit Boy van Roald Dahl leest, Kristel de Maat van ie Moerschans in Hulst (Krui meltje van Chris van Abcoude), Sophie van Mullem van de Ber- nardusschool in Clinge (De Grie tels van Roald Dahl), Eva Kee- »en van de Inghelosenberghe in St.-Jansteen (Juttertje Tim van Paul Biegel), Kim Vastrick van De Oude Vaart in Terneuzen doris en de geheimzinnige tover drank van Roald Dahl), Liesbeth van Driessche van De Oostvogel Lamswaarde (Het Sleutel- bruid van Paul Biegel), Diana Priester van De Stelle in Terneu zen (Dik Trom en zijn dorpsge noten van C. Joh. Kieviet). In Zeeland worden vier regiona le rondes gehouden. Elke ronde levert twee winnaars op en de acht beste uit Zeeland komen tegen elkaar uit in de provinciale wedstrijd, die 16 april gehouden wordt in Middelburg. De win naar van deze ronde stoot door naar de landelijke finale in Utrecht. Naast leerlingen mochten ook leerkrachten meedoen aan de voorleeswedstrijd. In de regio Terneuzen/Hulst was er niet zo veel belangstelling voor. Alleen Andy Rouw, leerkracht van ba sisschool De Stelle in Terneuzen, heeft zich aangemeld. Zij kan, omdat ze de enige is, niet deelne men aan de westrijd, wel leest ze donderdag voor uit het boek Blauwe Plekken van Anke de Vries. Van onze correspondent Sluis - Terése van Lare verliet vrijdagavond teleurgesteld de huldiging van de Sluise sporters in de raadzaal nadat zij hiervan geen deel had uitgemaakt. Van Lare werd vorig jaar april niet gebeurd en daarom is zij nationaal kampioene Run-Bi- ke-Run bij de vrouwen-vete ranen in het Limburgse Ven- ray en haar teleurstelling was dus begrijpelijk temeer daar ze een uitnodiging in de bus had gekregen om de huldiging hij te wonen. Opheldering gevraagd dus bij Hans Henry, voorzitter van de Sluisse sportraad, die voor de ze huldiging verantwoordelijk is. „Een vervelende zaak," al dus Henry. „Het is echter zo dat de verenigingen hun spor ters zelf bij ons binnen een bepaalde termijn moeten aan melden. Dat is duidelijk via alle kanalen kenbaar gemaakt, bat is in het geval van Terése niet gehuldigd, maar nog maals wij vonden het een ui terst vervelende zaak. We heb ben nu eenmaal niet zo heel veel nationale kampioenen in onze gemeente. Dat ze was uitgenodigd, was te danken aan het feit dat ze vervangend lid is van de gemeentelijke commissie welzijn en had dus niets te maken met haar actie ve sportcarriere." Terése van Lare zelf erkent dat ze niet is aangemeld. „We gens privé-omstandigheden is het daar niet van gekomen, maar ze weten toch in Sluis wel dat ik al een aantal jaren aan het sporten ben. Zo groot is het hier ook weer niet." Lekkende gasleidingen was de grootste tekortkoming bij de caravankeuring die afgelopen zaterdag aan de ZWN-remi- se in Axel werd gehouden. Naast niet goed afgestelde remmenslecht werkende verin gen en achterstallig onderhoud bleek ook de papierwinkel vaak niet helemaal in orde te zijn. De keuringen, georganiseerd door Veilig Verkeer Nederland in samenwerking met brandweer en politie, is een onderdeel van de campagne "Veilig met Vakantie'. Zo kon men in de voorlichtingsbus van het WN-team een videoband bekijken over de veiligheid van kinderen in de auto. Marijke Hemelsoet, secretaris van de WN afdeling Zeeuws- Vlaanderen vond, ondanks de geringe opkomst, de dag geslaagd. „Het gaat niet om de kwantiteit, al is het maar één mensenleven dat je kunt redden door ernstige tekortkomin gen op tijd te signaleren, dan ben ik al heel tevreden". Zaterdag is er om 9.00 uur een caravankeuring in Oostburg, bij de Bandencentrale aan de Oudestad. foto camile schelstraete »Vendelzwaaiers uit Kemzeke bij de opening van de Muziekschool. foto camile schelstraete Van onze correspondente Hulst - De Muziekschool huist sinds kort in het Baudeloo-refugium in het centrum van Hulst. Zaterdag werd het gebouw officieel geopend. Directeur Anton de Kort verwelkomde de aanwezigen in de concertzaal onder het historische dak van het gebouw. De toespra ken van J. Asselbergs, burgemeester van Zierikzee en voorzitter Zeeuwse Muziek School (ZMS), M. Meijs, algemeen directeur en P. Weemaes, wethouder van Hulst en bestuurslid ZMS, gingen allen over het func tioneren van de muziekschool in de maat schappij. Zij waren allen vol lof over de wijze waarop de restauratie van het gebouw is aangepakt. „Doordat de muziekschool nu gehuisvest is in een historisch gebouw, krijgt dit oude monument een meerwaarde. Het is een stuk je cultuurgoed dat nu midden in Hulst voor de Hulster bevolking functioneert," aldus Weemaes. Tussen de toespraken speelden leraren van de school werken van Vivaldi en Handel. Historisch De echte openingshandeling werd verpakt in een bijzondere act, gebracht door Rudie Buijsrogge die als een historische figuur optrad. In meer dan veertig versvoeten be schreef hij zijn wandeling door het histori sche gebouw en zijn ontmoetingen met de muzen. Met de huidige huisvesting wordt de geschiedschrijving van de monniken ver volgt en dat moest met een historische daad verzegeld worden. Daarom tekenden J. Asselbergs en P. Wee maes een speciaal voor deze gelegenheid ontworpen oorkonde. Tegelijkertijd werd de compositie 'Baudeloo 94' van Mare Verschel den ten gehore gebracht. In vier minuten werden de aanwezigen via computer en televisiescherm en geluid meegenomen van de middeleeuwen, via de polyfonische- en barokmuziek naar de ritmische hedendaagse atonale muziek. Het schijfje met de composi tie wordt samen met de oorkonde ingelijst en straks in de hal van de school gehangen. Glas Na het heffen van het glas liepen de bezoe kers naar beneden, buiten op het terrein werden zij vergast op een optreden van vendelzwaaiers uit Kemzeke en trommuziek. Hiermee werd de relatie van Baudeloo met het Waasland onderstreept. Tijdens het open huis van 13.00 tot 16.00 uur kwamen vele mensen een kijkje nemen. De Hulstenaren waren blijkbaar heel nieuws gierig hoe het gebouw nu ingedeeld was en keken met veel plezier naar de twee tentoon stellingen. In een aantal lokalen werd gemu siceerd door leerlingen. Ook het concert dat 's avonds verzorgd werd door muziekschoolensembles en het Zeeuws Jeugd Orkest werd goed bezocht. Van onze correspondent Aardenburg - In het kader van de wet voorziening gehandi capten die op 1 april in werking moet treden, is het raadzaam om een collectief vervoer op te zetten. Vooral in de regio West-Zeeuws-Vlaanderen zal dat van pas komen omdat veel gehandicapten en familieleden op België zijn aangewezen. Van onze medewerker Willy van Leeuwen Schoondijke - Muziekvereni ging Oefening Kweekt Kunst (OKK) uit Schoondijke hield zaterdagavond een geslaagde bonte avond in zaal Wijffels. Zowel de drumband als de harmonie liet het talrijke pu bliek genieten van enkele be kende nummers. Hoogtepunt was zeker de huldiging van drie jubilarissen. Wim Esseling en Joop Tellier werden gehuldigd voor hun 12,5-jarig lidmaatschap, Herman Verschoore is zestig jaar muzi kant. Zij werden door voorzitter Wim de Graaf lovend toegespro ken, terwijl Marcel de Pauw van de KNF hen een oorkonde over handigde. Voor Herman Ver schoore was er een gouden speld, voor de anderen een bronzen speld. Herman Verschoore is een muzi kant in hart en nieren. Hij begon al op achtjarige leeftijd in de muziek. „Ik moest al op jonge leeftijd muziek gaan leren van mijn vader," vertelt de jubilaris, die sinds kort in Uzendijke Herman Verschoore wordt voorzien van van de gouden speld door Marcel de Pauw. foto camile schelstraete woont, maar wel in Schoondijke muzikant blijft. „Ik heb daar geen spijt van gehad, want mu ziek is een grote hobby van me geworden." Toen Herman Verschoore bij Shell in Rijswijk in het laborato rium ging werken, werd hij ook gevraagd voor de Shell-harmo- nie. Hierdoor kon hij ook als een soort beroepsmuzikant door het leven gaari. „We hadden niet alleen een harmonie, maar ook een big band," vervolgt de 68-jarige muzikant. „Ik heb daar een mooie tijd gehad. Als er raffinaderijen waar dan ook ter wereld werden geopend dan moesten wij komen spelen. In de harmonie speelde ik bariton, in de big band trompet. Ik heb in Parijs, Hamburg en nog meer grote steden gespeeld. Het leuk ste was wel het spelen op een tanker, dat was een belevenis." Na zijn pensioen keerde Ver schoore, geboren en getogen in Groede, terug naar zijn geboor teplaats. Hij werd muzikant in Groede, maar toen hij bij een invalbeurt in Schoondijke een goede indruk had achtergelaten, bleef hij ook bij OKK spelen. Herman speelt nu alleen nog voor Schoondijke sinds hij in Petit Paris woonachtig is. „Ik heb een paar zware operaties achter de rug, maar zodra ik weer een beetje kon spelen ging ik weer al naar de repetities," zegt Herman. „Muziek is voor mij ontspanning en dat is weer goed voor de gezondheid. Ik speel nog elke dag en ik ga door zo lang ik nog kan. Ik schrik niet van een paar hoge noten, dat is allemaal goed voor de longen." Herman zou zijn muziek geen dag willen missen. Ook zijn fa milie was muzikaal. „Ik ben al tijd een verenigingsman geweest, dan heb je het zo druk, dan heb je geen tijd om ruzie te maken. Ik ben altijd gesteund door mijn vrouw want ik was best veel weg. Nu wordt mijn instrument voor me gedragen, want dat is voor mij moeilijk. Ik moet alleen •naar zitten en spelen en dat vind ik nog steeds prachtig om te ioen. Dit plan ontvouwde Ben Scher- bijn uit Oostburg tijdens het in- spreekrecht op het Konsultatief Overleg Raadsleden (KOR). Hij had de raad Aardenburg een twintagtal vragen voorgelegd die betrekking hebben op de situatie van de gehandicapten in de drie West Zeeuws Vlaamse gemeen ten. Vooral het vervoer kan een probleem zijn. Het PvdA-raadlsid A. Keijmel- Cambier haakte gelijk op het plan van Scherbeijn in, en vond het een mooie gelegenheid om er een grensoverschrijdend project van te maken. Zij kreeg bijval van W. Westphaal (D66). Beiden vonden zij het een gemiste kans van de raad toen twee jaar gele den, toen er nog financiële mid delen over waren om een voor- beredingsbesluit te nemen, het geld in de pot algemene midde len werd gestopt in plaats van te reserveren. „Dat geld zouden we nu goed kunnen gebruiken. Het .zou de regio baat doen." zeiden ze. Keijmel wilde het project maar aanmelden als een Eure- gio-project. Wethouder W. van Helden prees die gedachte. Hij voorzag echter ook nog de nodige problemen om het collectief vervoer van de grond te krijgen. „We moeten nog gesprekken voeren met de ondernemers. Zoals de zaken er nu voor staan zal het zeer zeker niet kostendekkend zijn." Hij beloofde het KOR dat met in gang van 1 oktober van dit jaar de zaak van het collectief ver voer rond zou zijn. Als grens overschrijdend project zag de gemeente Aardenburg wel enke le mogelijkheden mits binnen re delijke grenzen. Over het algemeen was Van Hel den wat somber gestemd wat betreft de financiële draagkracht van zijn gemeente om de gehan dicapten te steuenen. Aarden burg staat er wat dat betreft niet zo rooskleurig voor. „Maar we hebben een zorgplicht en die zullen we zo goed mogelijk ver vullen," zei hij. Van onze verslaggever Heikant - Het dorp Heikant voert actie voor hulp aan Roemenië. In het kader daarvan wordt zaterdag een bonte avond gehouden in gemeenschapscentrum 't Heike. De opbrengst is voor de stichting De Arl/La Barca, die zich inzet voor het inzamelen van geld en goederen voor minderbedeelde volkeren, op dit moment gaan er gemiddeld twee tot drie keer per jaar vrijwillegers op eigen kos ten met hulpgoederen naar Roe menië. Er zijn daar contacten met (kinder)ziekenhuizen, wees huizen, scholen en particulieren. Ook is er een aantal gezinnen geadopteerd. Behalve ingeza melde goederen zoals kleding en gebruiksartilelen wordt er ook eten meegenomen, dat is ge schonken door de plaatselijke supermarkt van Jan den Dekker in Heikant en de Torro uit Hulst. Daarnaast wordt ook eten inge kocht van ontvangen particulie re bijdragen. Om meer bekendheid te geven aan deze hulpverlening en vooral ook om steun te krijgen is er zaterdag de bonte avond. Die begint om 19.00 uur en wordt verzorgd door personen en vere nigingen uit Heikant. Op het progrmma staan onder andere optredens van de muziekvereni ging Heikant, van het kinder koor van de basisschool, van de ouderen volksdansgroep en van de plaatselijke cabarettier Twan. Tevens zijn er foto's te bezichti gen en wordt er een film ge draaid over eerderehulptrans- porten van de stichting naar Roemenië. Verder zijn er raads- pelletjes waarbij prijzen te ver dienen zijn.

de Stem | 1994 | | pagina 5