s-LyC.® r een streekroman I bT °e St r<? Het pli o> n Uitgestelde cultuurbotsing tussen Little Rock en Washington AH eenzaa 'Moeilijk te vo Principes en pr DE STEM BINNENLAND BUITENLAND Ziektekosten aow-ers De Auschwitz- Birkenau lüge "oll^ZdZ%nbriek Naam en naamval FLODDERS DB STEM DESTEM MAANDAG 14 MAART 1994 Het CDA en de WD zijn in de herfst van '93 eindelijk óók overstag gegaan ten aan zien van het bevorderen van één ziektekosten- of wel zie kenfondsverzekering voor ie dereen. De premie zou dan solidair naar evenredigheid van inkomen betaald moeten worden. PvdA-staatssecretaris Simons en kamerlid Van' Otterloo probeerden de positie van particulier verzekerde bejaar den met een zeer laag inko men te verbeteren. Het kabinet, dus nog niet de Tweede Kamer, heeft nu be sloten voor deze 70.000 be jaarden per 1 januari 1995 de premie van 132,- te verla gen naar 100 gulden per maand. Over de heffingen van 30,- én de awbz-premie wordt in dit verband nog niet gesproken. Premier Lubbers en opvolger Brinkman willen nu ineens dat gepensioneerden geza menlijk voor de stijging van ziektekosten moeten opko men. Dus solidariteit met de nu nog werkenden wordt op zij geschoven. Terwijl Brink man in 1993 de Unieraad van ouderen toezegde dat zijn CDA nog vóór de verkiezin gen een regeling zou treffen voor 6 5-plussers met een in komen onder de ziekenfonds grens 54.000.-), die nu een dure particuliere premie be talen. Ik vraag mij in godsnaam af: Hoe kunnen deze CDA-be- windslieden dan ooit tot één Algemeen Ziekenfonds gera ken? Reeds vanaf 1986 is men hierover aan het harrewar ren. De politieke partijen la ten deze rechtsongelijkheid in de ziekenzorg voortduren. Mijn vragen zijn: 'Welke par tijen maken nu eens samen een einde aan deze rechtson gelijkheid? Of aan welke par tijen kunnen wij in dit op zicht ons vertrouwen schen ken?' Oosterhout, P. Ravestein Onlangs hebben vrienden een exemplaar van uw krant van 19 februari jl. aan mij ge stuurd waarin een artikel over Auschwitz stond. Daarin doet de vice-directeur Aleksy van het Auschwitz-Museum een hoopvolle uitspraak, na melijk dat men aan een nieu we opzet van het museum werkt, waarin ook aan aan dacht wordt geschonken aan Auschwitz-Birkenau. Men is bezig - aldus mevr. Aleksy - recht te doen aan de negentig procent van de Aus- chwitz-slachtoffers die joods waren en in Birkenau om kwamen. Dat dit tot nu toe werd verzwegen en dat men trachtte de sporen van het joodse lijden uit te wissen is, volgens haar, de schuld van de voormalige communisti sche machthebbers. Deze uitspraak van mevr. Aleksy was ten dele een reac tie op mijn artikel in NRC- Handelsblad van zaterdag 18 december 1993, waarin ik mijn reis in oktober 1993 naar Auschwitz en de uiterst laakbare houding van de te*ers reageren Een brief m*n en redactie h*? en' he<rechtvl? rm^^etn,et stanZ'6 het met uvv I StandP"nteensis. Poolse beheerders van Ausch witz, wat betreft de daar om gebrachte joden beschreef. Wat mevr. Aleksy echter ver zuimt te vertellen, is dat ook daarna deze houding niet ge wijzigd werd. Ik zal dit hier onder verduidelijken. In de tachtiger jaren, toen de macht van de communisti sche partij al tanende was, is de katholieke kerk een factor van gewicht geworden. Was tijdens het communistische bewind het joodse lijden in de Sjoah tot taboe verklaard, nu ging de kerk nog een stap verder in het opvullen van de hiaten van de Sjoah. Dit is geheel in lijn met haar ideolo gie, waarin het Pools-katho- lieke lijden zo goed past en waarin helemaal geen plaats is voor het joodse lijden. Kruizen en kapellen bij ver nietigingskampen werden op gericht, ondanks het feit dat in deze kampen uitsluitend joden werden vermoord. Ook het karmelietessenkloos ter in Auschwitz werd in de tachtiger jaren opgericht. In 1989 riep de organisatie 'Kirche in Not' de katholie ken op gelden voor dit kloos ter in Auschwitz in te zame len, omdat het tot een 'geeste lijke vesting', en 'een symbool van de overwinnende macht van het kruis' werd verheven. Datzelfde kruis, dat aanlei ding is geweest tot de vervol ging van de joden met als dieptepunt van hun lijden, Auschwitz, staat er nog steeds. Wanneer het ver dwijnt is nog niet bekend. Vice-directeur Aleksy 'heeft geen zin om haar handen daar aan te branden', kan men in uw krant lezen. Ik vermeld deze feiten - er zijn er veel meer te noemen - om er aan te herinneren dat niet alleen tijdens de macht van de communisten de Sjoah in Polen werd ontkend, maar ook daarna. Het is begrijpelijk dat Ausch witz voor de Polen belangrijk is. Het is een symbool voor het Poolse lijden, er werden daar immers vele intellectue len en verzetsstrijders ver moord. Maar elke parallel met het Auschwitz als sym bool van de Sjoah, waarin zovelen genadeloos werden omgebracht alleen omdat zij joden waren, is scheef en leidt tot een misvormd beeld. Ik hoop dat de bedoelingen van de Auschwitz-autoritei- ten oprecht zijn en de opzet telijke verminking van de joodse overblijfselen en de minachting voor het aandeel van de joden in het lijden in Auschwitz gecorrigeerd zul len worden. Amsterdam, Paula Gruber Paps, der staat een overlij densbericht in de krant van een meneer Gerbrand Fideldij. Waar komt die 'dij' vandaan achter die Fidel? Dat is een vergissing. De ver gissing van mensen die een Griekse i uitspraken als ij in plaats van 'ie'. Die spraken Gerbrandy uit als Gerbrandij in plaats van Gerbrandi. Oor spronkelijk was dat 'di' een Latijnse tweede naamval. Dat snap ik niet. Nou, ja, kijk het Nederlands heeft ook een tweede naamval, maar die maken wij door mid del van een s. De zoon van Jan, Piet of Klaas heette ge woon Jans zoon, Pieterszoon. Van die hele uitgang 'szoon' is niks meer over dan die tweede naamvals, zoals in Hermans, Kareis, Willems. Nou had je onder onze voor ouders hele deftige, die ook nog last hadden van academi sche vorming. Die vorming wreven ze het klootjesvolk on der de neus door hun namen te vertalen in het Latijn of Grieks. Een rijkgeworden bakker, die behalve rijk ook nog deftig wou zijn, noemde zich 'pistorius'. Dat is ook bakker (in het Latijn), maar stukken deftiger. Onze zuider buren hebben daaraan nog pistoleekus over gehouden. Nog deftiger dan Latijn was Grieks en daarom noemde do minee zich Toxopëus, wat het Griekse woord is voor boog schutter. Vergeleken bij Do minee Toxopëus staat Domi nee Schut voor schut. Als ze nou hun naam eenmaal verlatijnst hadden kreeg die ook een Latijnse tweede Door JohnO'Mill naamvals uitgang. Zo werd Gerbrands Gerbrandi en Ja- kobs Jacobi. Zo'n latijnse i schreven ze ook wel eens met een Griekse y: Gerbrandy en dan moest je natuurlijk niet zo stom zijn om die y uit te spreken als ij. Zo zal Fideldy wel Fideldij geworden zijn. Is Fakkel ook een voornaam? Nee, hoezo? Er zit een jongen in mijn klas en die heet Otto Fakkeldij. Ha, ja, maar die fakkel is geen voornaam maar een achter naam, een hele gewone achter naam, net als Vonk, Brand, Ligt. Zijn er ook namen van beroe pen die eindigen op dij? Nee, wat wou jij; bakkerdij, slagerdij, schoenmakerdij, touwslagerdij? Nee, makelaardij. Dacht ik het niet. Ik denk, die kletst net zo lang door op z'n dij en dat ie mij vast praat. Nou dat is je dan gelukt. Hoe het makelaarsberoep aan die dij komt weet ik niet. Heb je nou je zin? Hoorde je wat ik zei? Dat weet ik niet en volgens mij is dat makelaardij gewoon een stuk goochelaardij. Door onze correspondent Mare de Koninck Little Rock - Wie iets wil begrijpen van de ingewik kelde Whitewater-proble- men van Amerika's presi dent Bill Clinton, moet diens spoor terug volgen naar zijn Arkansas, een bosrijk dunbevolkt land dat in 1838 werd inge palmd als de 25-ste van de Verenigde Staten en dat sedertdien is geregeerd door een kleine elite van slimme rakkers met veelal - ook vandaag nog - cow boylaarzen onder de pan talon. Arkansas is ruim driemaal zo groot als Nederland en heeft niet meer dan 2,4 miljoen inwoners. In het oosten aan de grens met Mississippi en Tennessee leven nog duizenden extreem arme zwarten tussen de vaak verzen gende katoen- en rijstvelden (de hoogte op de globe is die van Noord-Afrika). Westelijk, rich ting buurstaten Texas en Okla homa, is Arkansas bergachtig en koeler. Daar groeien voor heel Amerika de kerstbomen. En op de verborgen opengekapte bos percelen gorgelen luid miljoenen kalkoenen in de bio-industriële schuren. Het is een land van eenzame, kwetsbare huizen met schom melstoelen op verveloze veran da's en het jachtgeweer voor de zekerheid achter de voordeur. In dit overgangsgebied tussen the Old South en the Wild West roepen de slaperige stadjes met hun brede high-noon straten de frontier-sfeer op van weleer. Mannen met stètsons op stappen er in hun pick-up trucks en bejaarde dames rijden er traag hun aftandse Cadillacs naar de drug store. Alleen de hoofdstad, Little Rock (170.000 inwoners), doet een be scheiden poging tot urbane allu re. De State Capitol en de kan toortorens in het rustige down town reiken aanmatigend naai-| de hemelboog. Over de trottoirs stappen de mantelpakken en de costuums voort. Ze groeten el kaar, staan dikwijls stil voor een praatje. Iedereen kent iedereen in deze kleine wijkplaats van al wat in dit Arkansas de macht heeft. En in alle richtingen geven de kaarsrechte lanen uitzicht op het steeds o zo nabije rurale gebied, het uitgestrekte 'Land of Opportunity', dat inderdaad in al zijn overvloedige leegte lonkt naar het ondernemende hart van Little Rock. Adderkluwen Hier was Bill Clinton 12 jaar lang gouverneur, na 'down the road' (wat hier al gauw drie uur rijden betekent) opgegroeid te zijn in het boerendorp Hope en vervolgens in het lichtelijk mon daine Arkansase kuuroord Hot Springs. Niemand weet waar kinderen hun talent vandaan ha len, maar de kleine Bill bleek al een meester van het compromis toen hij als kleuter moest man- ouvreren tussen zijn ploeterende moeder en altijd dronken vader. En op school werd deze politieke Mozart als vanzelf de president van de leerlingenvereniging en maakte hij al gewag van zijn wetenschap eens de president van de Verenigde Staten te zul len zijn. Meer nog dan zijn rechtenstudies aan Georgetown-, Oxford- en Yale University had Bill Little Rock nodig om er zijn vaardig heid te sublimeren, er met ge mak aan de top te komen en zich zo tot nationale prominentie te verheffen. Al op 32-jarige leef tijd werd hij er de jongste gou verneur die de Verenigde Staten ooit hadden gezien. En om dat ambt voldoende lang te behou den moesten hij en zijn - uit een stijf Chicago's zakenmilieu voortkomende - echtgenote Hil lary in datzelfde Little Rock de plaatselijke cultuur van de macht langdurig blijven regisse ren. Het was en is de machtscultuur van de kleine schaal, van de intieme verstrengeling van zake lijke en politieke ambities en van onontkoombare persoonlijke connecties in een uiterst beperk te 'pool' van medespelers. Een dorpscultuur van lokale kapita listen en bestuurlijke notabelen in een agrarische geur die van het land door de straten trekt. Men hoeft er elkaar niet naar het leven te staan omdat er de ene dienst de andere waard is. Zo gaat dat in die zuidelijke provin ciehoofdstad die als politiek op leidingsoord van groot, maar toch ook beperkt nut is gebleken voor een president die moet overleven in die andere bescha ving waarmee zich nu de uitge stelde botsing voltrekt: de sis sende adderkluwen Washington. Failliet Vanaf 1979, toen gouverneur Bill en advocate Hillary Clinton iets wilden gaan bijverdienen met een investering in een een stuk grond waarop ze buitenhuizen zouden gaan neerzetten, speelt in Little Rock de streekroman die nu het 'Whitewater-schan- daal' heet. Het is een dikke, nog lang niet voltooide pil waarin zelfs de auteur verdwaald lijkt tussen de honderden namen en data. Maar om iets van de be oogde intrige te begrijpen kan men eigenlijk al volstaan met de uitreksels van een paar voorlopi ge hoofdstukken. De Clintons hadden goede vrien den, het echtpaar James ('Jim') en Susan McDougal. James was directeur van de plaatselijke leenbank Madison en Susan had een eigen bedrijfsadviesbureau: 'Master Marketing'. Het viertal kocht in 1979, voor een bij ande re banken dan Madison geleend bedrag van 203.000 dollar, een stuk bosgrond van 110 hectaren dat niet ver van Litte Rock in de Ozark Mountains uitziet over de schilderachtige White River. Ze noemden hun project 'Whitewa ter Development Company'. Het ligt in dezelfde Ozark Mountains waarin wat noordelijker het stadje Branson is, dat zich met tientallen theaters tot de wereld hoofdstad van de country music heeft gemaakt. Van de plannen van Bill, Hillary, Jim en Susan om huizen te gaan bouwen in of percelen te gaan verkopen van Whitewater kwam weinig terecht. Er waren simpel weg niet voldoende belangstel lende kopers. De jaarlijks door de Clintons en de McDougals betaalde rente op hun bank- schuld was verlies waar niets tegenover stond. Bill en Hillaiy Clinton botsen nu met de 'sissende adderklu wen', die Washington is. foto ap Jim was behalve zakelijk White water-partner van Bill, ook diens politieke supporter. De bankier organiseerde regelmatig geldcollectes onder rijke leden van de plaatselijke Democrati sche Partij, voor de verkiezings campagnes van 'onze' Bill. In 1985 zaten Bill en Hillary - die toen nog niet veel verdiende als juniore advocate bij de voorna me Rose Law Firm in Little Rock - krap bij kas. Op een van zijn jog-tochten door het stads centrum liep gouverneur Bill (die op een staatssalaris van maar 35.000 dollar per jaar zat) bij Jim McDougal binnen om te vragen of deze Hillary niet wilde inhuren als advocate. Jim zei Hillary niet echt nodig te hebben, maar hij wilde haar toch wel op de loonlijst zetten en wel voor 2000 dollar per maand. Al dus gebeurde. Niet lang daarna echter had Jim Hillary wél no dig, want Jim's Madison-bank kwam in financiële problemen en dreigde failliet te worden ver klaard en overgenomen door de overheid (die de rekeninghou ders 50 miljoen dollar(!) zou moeten gaan terugbetalen). Vernietigd Hillary, nog altijd ook in volle dienst bij Rose Law Firm, kreeg in 1986 bij de overheid gedaan dat Madison - hoe roekeloos ook geleid door Jim McDougal - een nieuwe aandelenuitgifte mocht doen en zo vers kapitaal aan trekken om in bedrijf te blijven. 'De overheid' was in dit geval de verantwoordelijke ambtenaar, het hoofd van het Arkansase departement voor bankregule- ring, Beverly Bassett-Schaffer. Beverly was een politiek helpster en persoonlijke vriendin van Bill (in die tijd liet het huwelijk tussen Bill en Hillary zeer te wensen over) en was kort tevo ren door de gouverneur in haar hoge ambtelijke post aangesteld. Beverly stelde Hillary op de hoogte van haar besluit om de Ma<5son-bank te redden door middel van een briefje onder de kop: 'Dear Hillary'. Weer een jaar later, in 1987, kwam de federale overheid in Washington in actie om honder den spaarbanken (zogenaamde Savings and Loans, S.and L.'s) over heel Amerika te sluiten en de schulden over te nemen. De banken waren en masse failliet gegaan omdat ze in het econo misch oververhitte Ronald Rea- gan-tijdperk tot onverantwoorde financieringen waren opgejut en. Washington immers toch garant stond. De federale overheid kon al het bancaire opruimingswerk niet aan en huurde particuliere advocatenkantoren in om de overnamen te regelen en zonodig criminele aanklachten tegen de S.and L.-eigenaren voor te be reiden. Zo ook werd door de regering in Washington de Rose Law Firm en dus ook Hillary Clinton inge huurd om Madison te liquideren. Hillary stond dus nu ineens aan de andere kant. Maar ze vond samen met haar Rose-collega- advocaten Vincent Foster en Webster Hubbell (die zelf even eens voor Madison hadden ge werkt) natuurlijk wel mogelijk heden om vriend/bankier Jim McDougal uit de handen van Justitie te houden. Hillary's collega Hubbell was oud-burgemeester van Little Rock en een golfpartner van gouverneur Clinton. Hij is nu onderminister van Justitie in Washington. Vince Foster deed in Litte Rock tevens de boekhou ding en de belastingen voor de Clintons. Hij had volgens ge ruchten een verhouding met Hil lary en is door president Clinton (een eis van Hillary?) meegeno men naar het Witte Huis in Was hington, waar hij afgelopen zo mer - volgens een omstreden politiebevinding - zelfmoord pleegde. Of en hoeveel geld er van Ma dison naar Bill's stembuscam pagnes en naar Whitewater (waar wegen zijn aangelegd en percelen bouwklaar gemaakt) is gegaan, is mede onduidelijk om dat er bij Rose (in opdracht van Hillary?) dozen vol documenten zijn vernietigd sedert Clintons financiële avonturen in het vf kiezingsjaar 1992 de belangsts ling van de media kregen. Wr Het stuk grond in Arkansas, waarmee de Clintons wat wilden bijverdienen door er buitenhuizen neer te -zetten: een bosrijk dunbevolkt land, typisch het land waar de president vandaan komt. foto ap WHITEWATER, Medeplichtigen In Little Rock woonde ook dJ Lasater, een onbetrouwbsf obligatiehandelaar en verooi] deelde drugsdealer, die geld aan Bill Clintons campagne's optrok met de eveneens wi drugs veroordeelde broer vaj Bill, Roger. Lasater had door frauduleuze transactie mi werkt aan het failliet van andere spaarbank en kreeg 1987 een schadeclaim van staat van 3 miljoen dollar z'n broek. Hillary was zijn adv. caat en wist de claim buiten rechtbank om af te maken slechts 200.000 dollar. Ook in Little Rock woonde Di] vid Hale, een lokale oud-reet1 en actieveling in de Democralij sche Partij. Hij had een ide: tisch investeringsbedrijfje opj richt om, met subsidie van ij overheid, goedkoop krediet geven aan arme mensen van s| nische minderheden die een gen bedrijfje wilden starten, zit nu wegens frauduleus O] streken subsidie in het gevang" Hale beweert dat Bill Clint hem in 1986 onder druk g( heeft om 300.000 dollar te li aan de firma Master Market van Susan McDougal (bepi geen arme etnische minderhei: Hale heeft dat gedaan en staat vast dat 110.000 dollar dat bedrag op de rekening gekomen die de Whitewal Company (i.e. de families Clii ton en McDougal) had bij- feitelijk al failliete Madisoi bank. De lening is nimmer rugbetaald. David Hale wordt als een sta telfiguur gezien in het hele wet Hij zou ook geld geleend hebt aan Guy Tucker, toen vice- nu dé gouverneur van Arkansi) (opvolger dus van Clinton). Kj zijn arrestatie vorige zomer heef Hale aan Justitie aangebodei een geheim microfoontje te gaai dragen en zo het bewijs te ver» melen dat zijn medeplichtigen! de hoogste kringen van Ark: zitten. Het is in de VS nie ongewoon dat het openbaar nisterie op zo'n aanbod ingaa: Maar het weigerachtige o] baar ministerie was in dit g< de officier van justitie in Arkanj sas, mr. Paula Casey, beni door haar aloude politieke persoonlijke vriend, gouverni en nu president Bill Clinton... Waarheid En zo gaat de roman voort, n* tientallen andere vriendendienl sten en onderonsjes in een kleinf provinciehoofdstad, waar heS State Capitol, de Madison Bi de Rose Firm, de restaurants, receptiezalen en de amourei ontmoetingsplaatsen waar hl boek zich afspeelt allemaal eikaars blikveld staan. Was het 'Whitewater' van jaren tachtig in Arkansas waarachtig 'schandaal', voordaj de mogelijke verdoezelpogingi bijna tien jaar later in het Wit Huis de contouren van een ap: drama kregen? Of was de ambi ance van gouverneur Bill Clinton een misschien niet fraai maai onvermijdelijk netwerk in claustrofobische geografie vat Little Rock? Gaat het er anders aan toe in duizenden andere kleine machtscentra in de we reld? Is het illegaal om elkaar te kennen? Om elkaar te helpen? Misschien wordt het antwoord nooit definitief en het boek nooit gesloten, zoals het boek over dat éne onomstotelijke schandaal met de verwante naam Waterga te wél gesloten kon worden, I» het troebele Whitewater echter klinkt niet de belofte van een objectieve waarheid. Misschien zal het altijd maar zijn hoe men het boek wil lezen- Lezen zoals de hoofdrolspelers Bill en Hillary het zelf doen en hun onschuld bevestigd zegg® te zien. Of zoals bij voorbeeld de vinnige Republikein Pat Bucha nan het doet, die zegt: 'Er staat gewoon dat er een bank geplun derd is, hetgeen de belastingbe talers 50 miljoen dollar heelt gekost. Een deel van de buit ging naar het huidige presidentiële echtpaar, dat bovendien gel" heeft gevangen dat voor minder heden was bedoeld. En we moe ten nog maar afwachten of het zelfmoord was van de man die de boeken voor de Clintons bij hield'. Zaandam (anp) - De consu vindt Albert Heijn, de grootst permarktketen in Nederlani vergelijking met zijn concurr duur- jn een onderzoek vai brancheblad Distrifood onder huishoudens noemt maar lief procent van de ondervraagde de duurste kruidenier van N land. PvdA Van onze verslaggeefster Marja Klein Obbink Breda - „Het pleiten zit ons Belgen in het bloed," bekent advocaat Jan de Man, een bekende Vlaamse strafpleiter zaterdag in de pauze van de zuidelijke pleitwedstrijden in Breda. Organisator J. Kerk hof van Vereniging De Jonge Balie te Breda zit instem mend mee te knikken. In de rechtbank van Breda heb ben op dat moment al zes jonge advocaten hun talenten getoond en het verschil tussen de Belgen en de Brabanders, Zeeuwen en (Nederlandse) Limburgers is op vallend: onze zuiderburen stelen de show met hun gevoel voor drama, woordspelingen, subtiele humor en, bovenal, hun nadruk op de menselijke factor. „In onze jury-rechtspraak is het mondelinge karakter van het de bat doorslaggevend," legt de welbespraakte Jan de Man uit. Geen wonder dat zaterdag op nieuw een Belg met de eer gaat strijken. Winnaar van de Schel- lenbach-trofee, mr. G. Martyn uit Kortrijk, krijgt van de jury de kwalificatie 'uitmuntend plei ter' mee. En dat niet alleen voor zijn mooie woorden. Martyn hield een juridisch goed verhaal, meent de jury, die be staat voorzitter mr. J. Leijten, vice-president van de Bredase rechtbank, mr. J. Stevens, staf houder Balie te Antwerpen en prof. mr. J. Barendrecht, advo caat te Den Haag. Bovendien roemt de jury de 'spitse reactie', van Martyn op de 'puntige' vra gen waarmee de rechtbank (c.q. de jury) hem tijdens zijn pleidooi confronteerde. Ook de circa 150 collega-juristen die in de zaal zitten, hebben een voorkeur voor Martyn:. hij krijgt de publieksprijs. Martyn weet overtuigend te pleiten voor zijn (gefingeerde) Idiënte mevrouw Bos, die aan het tv-programma Prijzenslag heeft deelgenomen en een keuken door haar neus geboord ziet. „Een juridisch goed verhaal," dus en om diezelfde reden had strafpleiter De Man zijn kan- toorgenote en deelneemster aan de pleitwedstrijden Katharina Wouters uit Antwerpen geadvi- ZAKEN GAAN voor principes, is 1 hoopman. De Amerikaanse presidt dat het Amerika altijd en alleen on te nemen. Hij stelt, tegen de Amerikaanse bedrijfsleven in, de g spel. China heeft nu, als vele andere lan [heest begunstigste handelsnatie, band wordt door de Amerikaans! van verbetering van de mensenr premier Li Peng reageert er furieus Mensenrechten omvat meer dan hng, vergadering, demonstratie en woning en voedsel maken er evem reageren de Chinezen met dezelfde de Amerikanen, maar ook op d indertijd de machthebbers in het O westen eenzijdig de nadruk legt o rhensenrechten, de sociale worden slecht om zou gaan met het i Verenigde Staten, zou de Volksr daklozen tellen. Het feitelijke aanta gen verwaarloosbaar, bp het eerste gezicht lijkt er iets Lhinezen. Het is als wijzen op d a,nder, terwijl men de balk in het ei hjn de sociale rechten niet fund; dient men er toch voor te zorgen d dak boven het hoofd heeft? Het drde als de buik gevuld is. Ue zaak is echter gecompliceerde sen geheel gezien worden. De libe sociale. Het Westen schendt de r [hear op een andere wijze als bijvo wie het totaal aan mensenrechter dhnstens zorg dragen voor vrijh seders kritiek op de manier wa I m9egaan wordt nimmer mogel 'Wensomstandigheden nooit op e dwongen kan worden. •andaar dat Clinton gelijk heeft m 9eli)k van de eigen Amerikaanse n°9 bezien worden. o J

de Stem | 1994 | | pagina 2