3M stopt activiteiten in Breda GINEER Banque de Suez lijdt miljoenenstrop door affaire Vie d'Or Amer 9 is met recht een mega-centrale rOORDIGERS 'Paradepaardje' DSI heeft binnen drie jaar totaal nieuw werkpakket nodig Winst van ABN Amro in 1993 ruim 2 miljard Gates (Microsoft) wil computer van zakformaat Markt is sceptisch over record-emissie van KLM I de STEM ECONOMIE A6 taring Winst Van Melle tornt op 43 min Maritiem Instituut "De Ruyter" Maritiem Instituut "De Ruyter" ECONOMIE KORT ZATERDAG 12 MAART 1994 de strijd om ilop steunen smen. i indiensttreding |1 -35 jaar lllijk beschikbaar Eigen wagen pstverband hoge commissie fergoeding of firmawagen Jpleiding 14.00-19.00 uur okpulsmethode iitiebewaking. ;eert en verkoopt loggers, gebaseerd softwarepa kketten aalf irantwoordelijk is voor ïoemde het Duitse fabrikaat jitlijnsystemen op de oortable dataloggers Mederland; iet geven van Dersoneel van onze tten. meet- en en vereiste ten (bijv. FFT-analyse) itive-maintenance ie is een pré erhuizen) orwaarden 'anuit de markt wordt Igroep int u (binnen twee M Instrument BV, de T 's-Hertogenbosch. belang in Vie d'Or via Suez Invest. Directeur drs. J. Reijerink wil geen antwoord geven op de vraag hoe groot het verlies is dat de Banque de Suez heeft geleden op de kredietverlening aan Vie d'Or en aan andere vennoot schappen van Frans Maes, de oud-topman van de levensverze keringsmaatschappij Van onze redactie economie Amsterdam - De Banque de Suez heeft vorig jaar een strop van miljoenen geleden door de ondergang van le vensverzekeraar Vie d'Or. Af waardering van haar zespro- cents-belang in Vie d'Or le verde de bank een verlies op van 2,5 miljoen. Daar bovenop komt nog een on- „Wij geven geen commentaar op bekend verlies op een indirect onze kredietverlening," zegt Re ijerink. Wel wijst hij erop dat de bank vorig jaar geen reden heeft gezien om de toevoeging aan de stroppenpot, de VAR, te verho gen. Daarmee was net als in 1992 een bedrag gemoeid van negen miljoen. Een en ander blijkt uit de jaar cijfers van Banque de Suez, de Nederlandse dochter van de Franse Banque Indosuez. De bank heeft de nettowinst vorig jaar zien toenemen van 9,2 miljoen tot 10,5 miljoen. De baten (rente, provisies en financiële transacties) stegen van 68 miljoen tot 75,6 mil joen. De lasten liepen op van 46,4 miljoen tot 49 miljoen. Het balanstotaal bleef staan op 3,2 miljard en het aansprake lijk groepsvermogen bedroeg eind vorig jaar ƒ190 miljoen. De directie zit in de maag met de betrokkenheid van de bank bij het Bossche automatiseringscon cern HCS (koersmanipulatie) en Vie d'Or. In beide zaken heeft de bank volgens eigen zeggen niet meer dan haar werk gedaan. De directie vindt het achteraf wel 'ongelukkig' dat zoveel za ken zijn gedaan met één cliënt (Frans Maes), met wie de bank ook nog eens samen een trust maatschappij had op Curaqao. Volgens Reijerink kan van de bank echter niet worden ver wacht dat zij inzicht heeft in de dagelijke operationele zaken bij een bedrijf, waarin zij een min derheidsbelang heeft. 'Uiterst onsmakelijk' vindt Re ijerink de publiciteit rond zijn collega mr. F. Franken, die tot begin 1993 commissaris was bij Vie d'Or. Het heeft volgens hem geen pas dat zakelijke aangele genheden in de persoonlijke sfeer worden getrokken. Wat hem vooral steekt is de publiciteit over de echtgenote van Franken, mr. A. Franken- van Zinnicq Bergmann die als advocaat-generaal bij het Ge rechtshof in Den Bosch betrok ken zou kunnen raken bij een eventuele beroepszaak in de kwestie Vie d'Or. Van onze verslaggever Breda - Het distributiebedrijf DSI in Breda moet binnen twee tot drie jaar een compleet nieuw werkpakket zien te vinden om de 185 personeelsleden ook in de toekomst werk te garanderen. Waarschijnlijk moet DSI, onderdeel van de Amerikaanse multinational 3M, ook op zoek naar een nieuwe moedermaatschappij. Het bedrijf, dat door het ge meentebestuur als een van de economische paradepaardjes van Breda wordt gezien, verliest functie als distributiecen trum voor 3M in de Benelux. De directie heeft van 3M alle vrij heid gekregen om aan ander werk te komen. Geen enkele mo gelijkheid om de toekomst van de organisatie veilig te stellen, is daarbij uitgesloten. De directie van 3M start binnen kort besprekingen met andere ondernemers uit de vervoers- en distributiebranche. Daarbij gaat het allereerst om samenwerking. DSI wil zogeheten value added logistics' bedrijven. In dat sys teem siaat een distributiebedrijf niet alleen goederen op, maar assembleert produkten, die in onderdelen worden aangevoerd, verpakt produkten voor de ver schillende markten en monteert bijvoorbeeld de juiste stekkers voor de verschillende Europese landen. leorganisatie 3M DSI Breda verliest de huidi- positie binnen de moeder maatschappij als gevolg van een ingrijpende reorganisatie in Eu ropa. 3M gaat in de komende drie jaar het distributienetwerk voor Europa terugbrengen van 24 magazijnen naar vijf zogehe- megacentra. Deze centra ko men in Duitsland, Engeland, Ita lië en Frankrijk. Met het plan is investering van 350 miljoen gulden gemoeid. „De oorspronkelijke plannen om alle magazijnfuncties uit de Be nelux in Breda te concentreren gaan daardoor definitief niet door," maakte 3M DSI gisteren bekend. „Dat is een harde tik," zegt C. Bouman, personeelsmanager van het Bredase bedrijf. Hij stelt dat de gevolgen voor Breda nog niet precies in kaart zijn gebracht. De kwaliteit van de service van uit Breda staat niet ter discussie, zegt Bouman. „Bij het aanwijzen van de vijf megacentra is gekeken naar de locatie van de grote produktie- eeriheden en naar de ligging van de grote consumentenmarkten. Daardoor is Breda afgevallen." Voordeel Bouman noemt het een voordeel dat de beslissing vroeg is geval len. Daardoor heeft 3M nog ruim de tijd om naar nieuwe moge lijkheden te kijken. „Misschien dat we een deel van het werk voor 3M kunnen behouden, ter wijl we met werk voor derden het huidige pakket verder kun nen opvullen," geeft hij als een mogelijkheid aan. Volgens Bouman staat bij de oplossing het behoud van werk gelegenheid voorop. „We hebben daar ook vertrouwen in. We heb ben de afgelopen jaren hier een goede organisatie opgebouwd. Daarmee moeten we de markt op kunnen." Van onze redactie economie Amsterdam - Sterk herstel van de resultaten in Europa en een uitstekend beursjaar hebben de nettowinst van ABN Amro vorig jaar juist boven de twee miljard gulden gebracht. Over 1994 doet de bank nog geen uitspraken. Aan de winstverbetering met raim 20 procent tot 2024 mil joen is door alle onderdelen en regio's bijgedragen, stelde bestuursvoorzitter mr. R. Hazel- Breda - De winst van de Bredase ffletwarenfabrikant Van Melle Mentos, Fruittella) is uitgeko men op 43,3 miljoen. Dat is bijna 35 procent meer dan over ""1. Het concern had een maand terug al aangekondigd een winstgroei van meer dan dertig procent te verwachten. Gisteren publiceerde het bedrijf ie definitieve jaarcijfers. omzet is met negen procent toename op 607 miljoen geko men. De voorspoedige gang van taken in het tweede kwartaal is debet geweest aan de groei. De Wra omzet in Centraal Europa ffl het Verre Oosten heeft een „;re bezettingsgraad van de ■abrieken gegeven. Omdat ook ia valuta-ontwikkelingen gun stig waren, groeide de winst bo ven gemiddeld snel. ■an Melle zal per aandeel een dividend uitkeren van 1,60 of Jaar keuze twee kwartjes con tant en een uitkering in aandelen lem laste van de belastingvrije 'gioreserve, waardoor per vijftig aandelen een nieuw aandeel kan worden verkregen. Het jaarver- dag zal op 21 april verschijnen. hoff gisteren bij de presentatie van de cijfers tevreden vast. Eu ropa (exclusief Nederland) span de de kroon met een toename van het bedrijfsresultaat met 278 procent tot 442 miljoen. In Nederland steeg het bedrijfs resultaat (voor belasting) met 10,6 procent tot 1,972 miljard. Eind 1993 had de bank in Ne derland 37.393 mensen in dienst. Sinds 1992 telt de bank ongeveer 3000 werknemers minder. Van wege de fusie tussen ABN en Amro is het aantal kantoren in het binnenland inmiddels met 189 afgenomen tot 1252. Aan het eind van dit jaar zullen dat er nog 1067 zijn. Het enige waarover Hazelhoff gisteren te klagen had, was het Nederlandse betalingsverkeer. Hij rekende voor dat de bank daarop per rekening per dag twee dubbeltjes toelegt, ruim 200 miljoen per jaar. Als een verdere verlegging van de geld stromen naar goedkope betaal- vormen niet voldoende helpt, moeten volgens hem de tarieven voor duurdere betaalvormen (zo als cheques) omhoog. De bank speelt een belangrijke rol bij enkele grote emissies, zo als die van KLM. Hazelhoff liet zich ontvallen dat Koninklijke PTT Nederland in mei aan de beurt komt, maar dat werd door zijn collega's herroepen. „Nou ja, in elk geval in 1994", herstel de hij. Naar de datum van deze mega-emissie wordt al geruime tijd gegist. (ADVERTENTIE) Algemene Operationele Technologie - Haven-Transport ingenieur - Ingenieur Energietechnologie Nieuwe mogelijkheden? Kom dan naar de OPEN DAG op zaterdag 19 maart. Aanvang programma 10.00 uur. Hogeschoolj^^Zeeland Boulevard Bankert 156 4382 AC Vlissingen Tel. 01184-89400 De nieuwe elektriciteitscentrale Amer 9. FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP Van onze verslaggever Geertruidenberg - Minister Andriessen (Economische Zaken) komt volgende week woensdag 16 maart naar Geertrui denberg voor de officiële inbedrijfstel- ling van de nieuwe elektriciteitscentrale Amer 9. Het weekend daarna (19 en 20 maart) zijn er open dagen op het Amer- complex. De nieuwe stroomfabriek mag met recht een mega-centrale worden genoemd. Amer 9 is in vrijwel alle opzichten de overtreffende trap van bestaande centrales. Het is de grootste qua afmetingen, de beste qua ren dement en de schoonste qua milieuvervuiling in Nederland. Alleen in elektrisch vermogen moet ze haar meerdere erkennen in de op een na jongste centrale in Geertruidenberg, Amer 8. Deze heeft een elektrisch vermogen van 650 mega watt tegen 600 voor de nieuwe Amer 9. Dat wordt echter gecompenseerd door een hoger thermisch vermogen in de vorm van rest-" warmte. Amer 9 levert maximaal 350 mega watt thermisch vermogen, Amer 8 'maar' 250 megawatt. Kassen Deze restwarmte wordt in de vorm van warm water via een buizennet gebruikt voor stadsverwarming in nieuwbouwwijken in Breda en Tilburg alsmede voor verwarming van kassen van tuinders in de Plukmadese Polder en Sprang-Capelle. De hoeveelheid restwarmte die de Amercentrale produceert is op jaarbasis te vergelijken met een gasver bruik van 100 miljoen kubieke meter. Aan de bouw van Amer 9, die in 1988 startte, is een felle discussie vooraf gegaan over de vraag welke brandstof de nieuwe centrale zou moeten gebruiken. Nederland had in 1986 na de ramp met de kerncentrale in Tsjernobyl kernenergie zo goed als afge zworen. Dat betekende dat moest worden teruggegrepen naar conventionele fossiele brandstoffen: stookolie, aardgas of steen kool. De milieulobby pleitte voor aardgas omdat dat het minst belastend voor het milieu zou zijn. Uit economisch oogpunt was echter steenkool de beste, want goedkoopste brandstof. Uiteindelijk is voor steenkool gekozen, met de restrictie dat de grotere uitstoot van schadelijke stoffen moest worden gecompen seerd door vergaande en dure investeringen in milieutechnologie. Van de totale bouw kosten van circa 1,6 miljard gulden is ruim een kwart geinvesteerd in milieu-voorzienin gen, met name in een rookgas-ontzwave lingsinstallatie en vliegas-vangers. Het afval dat beide installaties produceren is boven dien geschikt voor hergebruik. Rendement De grootste winst voor het milieu is echter het hoge rendement. Bij volledige benutting van het electrisch en thermisch vermogen zet Amer 9 circa zestig procent van de verstook te steenkool om in elektriciteit en warmte. Geen enkele andere conventionele centrale bereikt zo'n hoog rendement. Overigens im pliceert dat dat nog steeds minstens veertig procent van de toegediende energie verloren gaat, voornamelijk in de vorm van koelwa ter. Bij volle capaciteit verbruikt de nieuwe centrale 230 ton steenkool per uur. Op jaarbasis wordt het verbruik geraamd op 1,5 miljoen tot steenkool. Zonodig kan de Amer 9 ook op aardgas worden gestookt. Per uur is dan 185.000 kubieke meter aardgas nodig. Vervroegd Dat de nieuwe centrale in Geertruidenberg het nummer 9 draagt komt omdat het de negende centrale is die op die plaats is gebouwd. Er staan er echter nog maar zes. De centrales genummerd 1, 2 en 3 zijn gesloopt. Vorig jaar zijn ook de centrales nummer 4 en 5 buiten bedrijf gesteld en dat lot wacht binnen afzienbare tijd ook Amer 6 en 7. De laatste twee worden met het oog op de overcapaciteit aan stroom in Nederland zelfs nog vervroegd gesloten. Amer 6 gaat eind dit jaar dicht (was gepland eind '96) en Amer 7 stopt eind '97 (was 1998). Met de bouw van Amer 9 is in 1988 begon nen. Eind 1992 begon het proces van opstar ten. Sinds juli vorig jaar is de nieuwe centrale volop in produktie. Door Jan van de Ven Breukelen - „De wallet-pc, daar geloven wij in. Een pc ter grootte van een porte feuille met alle mogelijkhe den - en nog veel meer - van de huidige personal compu ter: tekstverwerking, faxen, draadloze communicatie, spraakherkenning. En des noods met alle foto's van de hele familie erin, terwijl je nu eigenlijk maar een paar foto's in je portefeuille kwijt kunt." Dat beeld hield Bill Gates, de hoogste baas van de almachtige Amerikaanse softwaregigant Mi crosoft, gisteren een 700 man sterk gehoor voor tijdens een gastcollege op de Universiteit Nijenrode in Breukelen. Micro soft is marktleider op het gebied van systeemprogrammatuur en toepassingsprogramma's (zoals tekstverwerkers) voor personal computers. En Gates heeft het met dat bedrijf tot multimiljo nair geschopt. Gates' toekomstvisie 0p de draagbare multimedia gaat een forse stap verder dan de moge lijkheden die nu het systeem van de PDA in petto heeft, de 'perso nal digital assistent', een zak- computertje dat onder meer werkt met handschriftherken ning en waarmee vooral Apple aan de weg timmert. CD-i, de interactieve compact disc die ontwikkeld is door Phi lips, gaat het volgens Gates niet maken. „Wij zien meer in de personal computer (IBM en aan verwanten), de Macintosch (Ap ple) en Sega (spelcomputers) als platforms voor de multimedia." Gates sprak in Breukelen zijn afschuw uit over de term 'elek tronische snelweg'. De vergelij king met de autowegen doet hem te veel denken aan overheidsbe moeienis. „En als je op zo'n weg zit kun je maar een kant op." Dat is nou volgens Gates precies niet wat het begrip elektronische snelweg in moet houden. De computer zal steeds verder oprukken. Begin jaren tachtig voorspelde Gates dat de compu ter op grote schaal in de huiska mers zou doordringen. Hij ge looft in nog veel meer, want 'iedereen wil gewoon zulke ap paraten'. Volgens het evangelie van Gates vinden we straks overal kleine, krachtige multi media-computers in auto's, jas zakken, hotelkamers en vlieg- tuigstoelen. Bill Gates tijdens zijn gastcollege op Nijenrode. FOTO DIJKSTRA (ADVERTENTIE) Wil je naar de Koopvaardij als Stuurman, Scheepswerktuigkundige of beide (Maritiem Officier)? Kom dan naar de OPEN DAG op zaterdag 19 maart. Aanvang programma 10.00 uur. Hogeschool jj^Zedand Boulevard Bankerl 156 4382 AC Vlissingen Tel 01184-89400 Kleiterp wordt bestuursvoorzitter ABP Den Haag - Drs. J. Kleiterp (foto) wordt de nieuwe be stuursvoorzitter van het Alge meen Burgerlijk Pensioen fonds (ABP). Minister Van Thijn heeft de voordracht van het ABP-bestuur (bonden en overheidswerkgevers) overge nomen. Kleiterp (60), die op 1 mei bij het ABP begint, is nu directievoorzitter van Mee- sPierson. Nu er een nieuwe ABP-voorzitter is, kan er ook vaart komen in de benoeming van een nieuwe voorzitter van de directieraad. De vorige, Snijders, stapte vorig jaar op. Fuji trekt plan voor Tilburg in Tilburg - De produktie van Quick Snap-camera's (wegwerpca mera's) bij de Fuji-vestiging in Tilburg gaat voorlopig niet door. Vorig jaar oktober nam de managementtop van Fuji in Tokyo het principebesluit deze wegwerpcamera's in Tilburg te gaan produceren. De nieuwe algemeen directeur van Fuji Tilburg, M. Ujihara (58), verklaarde dat vanwege de recessie in Europa en Japan er voorlopig alleen Quick Snap-camera's in Japan geproduceerd zullen worden. Ujihara gaat er wel vanuit dat als de economie weer aantrekt en een dergelijke fabriek in Europa zou komen die naar Tilburg gaat. 'Leerling-werknemers slecht begeleid' Woerden - Leerling-werknemers moeten vaak overwerken, krijgen een te lage vergoeding en worden onvoldoende begeleid in het leerproces. Die conclusie verbindt de Bouw- en Houtbond FNV aan een enquête onder leerling-werknemers, die werd uitgevoerd door deze bond en de Industriebond FNV, de Vervoersbond FNV en de Bond Druk en Papier. Uit het onderzoek onder 1767 leerlingen komt naar voren dat tweederde niet door een leermeester wordt begeleid. De Industriebond FNV ondervroeg ruim 700 leerlingen en ex-leerlingen. Van hen besteedt bijna 40 procent meer dan 49 uur per week aan werk en opleiding. De verschillen in beloning verschillen sterk van bedrijfstak tot bedrijfstak. Justitie dagvaardt Paktank voor explosie Rotterdam - De directie van Paktank Nederland moet zich op 31 maart voor de Rotterdamse rechtbank verantwoorden voor de explosie in het Botlekgebied, die op 17 oktober 1989 het leven kostte aan drie mensen. Dat blijkt uit de dagvaarding die het openbaar ministerie in Rotterdam gisteren heeft uitgebracht. Volgens justitie is de ontploffing ontstaan door verregaande nalatigheid van Paktank. De fatale explosie kon ontstaan doordat een gasmengsel in de tank in aanraking kwam met vonken, veroorzaakt door apparatuur waarmee werknemers onderhoudswerk verrichtten. Anti-rook-regels in horeca bijna klaar Den Haag - Binnen afzienbare tijd komt het Bedrijfsschap Horeca met definitieve gedragsregels die het roken in cafés en restaurants moeten terugdringen. De regels zijn vrijblijvend, maar toch zullen rokers veel terrein moeten prijsgeven. Zo worden de horeca-ondernemers aangespoord om rookvrije ho telkamers, rookvrije bars en rookvrije delen van het restaurant aan de gast aan te bieden. De fastfood-bedrijven en horecagele genheden bij sport- en vrijetijdscentra moeten geheel rookvrij worden. Ook moet er een rookverbod komen in alle openbare ruimtes waar kinderen en jongeren komen. Ten Cate legt zich toe op kunststof Amsterdam - Nijverdal-Ten Cate gaat zich verder toeleggen op de produktie van kunststoffen. Het aandeel van het specialis tisch textiel neemt verder af. Oorzaak: de kunststof floreert, terwijl de resultaten in de 'textiel' zwaar onder druk staan. Deze maand nog kondigt Nijverdal-Ten Cate de overname van een Europese kunststofproducent aan en wordt het resterende belang van 25 procent in textielproducent Stoneville Enterprises BV in Almelo afgestoten. Voorzitter G. Reudink van de raad van bestuur maakte deze koerswijziging gisteren bekend tijdens de presentatie van de jaarcijfers in Amsterdam. Het concern zag vorig jaar een winstval van 35 procent tot 26,2 miljoen op een met 2,3 procent gedaalde omzet van een krappe 1,1 miljard gulden. Winst per aandeel VNU omhoog Haarlem - Uitgever VNU zal dit jaar de winst per aandeel, ook na de komende uitgifte van drie miljoen nieuwe aandelen, verder opvoeren. Dat heeft VNU gisteren bekendgemaakt. Het uitgeversconcern, waartoe ook deze krant behoort, houdt daar bij de slag om de arm dat de economische omstandigheden niet moeten verslechteren. De winst over 1993 is uitgekomen op 145 miljoen. Dat is ruim dertien procent meer dan in 1992 toen VNU bruto 128 miljoen overhield. De winst per aandeel klom van 8,33 naar 9,43. Het bedrijfsresultaat ging omhoog van 241 miljoen tot 280 miljoen. VNU handhaaft het dividend op 3,60. Van onze redactie economie Amstelveen - Gisteren is in het hoofdkantoor van KLM in Amstelveen de campagne van start gegaan om beleggers te interesseren voor een miljard gulden aan nieuwe aandelen KLM. De luchtvaartmaatschappij heeft dit geld nodig voor financiering van verdere groei en ter verster king van haar financiële positie. Bij de 'professionals' bestaat enige scepsis over het succes van deze 'grootste emissie van na de oorlog'. De campagne bestaat uit een reeks presentaties of roadshows. Deze worden de komende twee weken gehouden in Amerika en in alle financiële centra van Eu ropa. De KLM hoopt vooral in stitutionele maar ook particulie re beleggers zover te krijgen dat zij alle 18.500.000 aandelen die nu worden uitgegeven, afnemen. Vorige maand ging KLM nog uit van een emissie van maximaal 21.500.000 aandelen, maar dat was volgens emissiebegeleiders ABN Amro en het Amerikaanse effectenhuis Merrill Lynch bij nader inzien niet haalbaar. De nominale waarde van een KLM-aandeel is ƒ20, maar de beurswaarde ligt nu rond de 47. Hoewel de prijs waarvoor de nieuwe aandelen zullen wor den verkocht nog moet worden vastgesteld, rekent KLM er in elk geval op met de kleinere emissie toch nog ongeveer 1 miljard gulden aan haar eigen vermogen te kunnen toevoegen. President-directeur P. Bouw is overtuigd van het succes, zo bleek gisteren, maar beleggers staan niet te juichen over deze zware emissie. „De koers op de beurs is al flink opgelopen en de kans dat de notering nog veel verder omhoog zal gaan, wordt met scepsis bekeken", aldus een bank-analist gisteren. KLM bereikte in 1989 een re- cordkoers van bijna 57. „Dat is een niveau dat niet gauw ge haald zal worden", denkt de analist. Ook op de Amsterdamse effectenbeurs wordt getwijfeld aan het succes van de emissie. Wie KLM had willen kopen, had dat veel eerder moeten doen, zo verklaarde een beurshandelaar. De Staat der Nederlanden, die al voor 38,2 procent eigenaar is van I KLM, heeft zich in elk geval al bereid verklaard om voor maxi maal 300 miljoen in deze emis sie te participeren, zodat alleen voor de resterende 700 miljoen aan aandelen nog kopers moeten worden gevonden. Overigens be houdt de Staat een optie om via de aanschaf van preferente aan delen zijn zeggenschap in de NV uit te breiden tot 50,1 procent, 'mocht dat om luchtvaartpolitie- ke redenen wenselijk zijn', aldus Bouw.

de Stem | 1994 | | pagina 7