Thuisland toch bij verkiezingen Slowaakse regering valt na felle kritiek van president Kovac Woelige thuislanden vormen tijdbom in Zuid-Afrika Nieuwe mortier-aanval op Londens vliegveld president Bophuthatswana onder 'curatele' Zuidafrikaanse regering loslims en Kr oaten eens iver ontwerp-grondwet A4 DESTEM BUITENLAND A5 Tim-parlement iest premier lit Rusland Thuislanden BUITENLAND KORT VERVOLGUITGIFTE TENDERSYSTEEM 71/2% STAATSLENING 1993 PER 15 JANUARI 2023 1AART 1994 ban, Frits Wester, kom I woord om uit te legJ lelijk de inhoud belan» Ee tegenwoordig geWoo6 bkking moet letten. Ikt zijn gehoor op CDA al enkele maanden l0, revers een 'loopmicro" [Brinkman-shuffle poet een breed publiek Ier. Ier als Brinkman in eet voorzichtigheid de wa0 Jüj wil nog eens bekijken Staande gevallen' - toch ■kering moeten krijgen Tst steekt op. Deskundk lie vallen van verbazing soort daadkracht zitten Ikt uit een peiling dat \king Brinkmans opron 'an de bestaande wao'ers Vers is 47 procent het In. In Brinkman begint te lijk geïrriteerd. „Ik laat pat 't CDA asociaal is.' iger te praten over hè Ikerheid. „Bij de huidigi Irt zullen we er niet aan pem tegen het licht te I te willen ruilen voor de Iner. Brinkman laat soms Iken voor samenwerking lieuw kabinet, al slikt hij in. „Het is beter klare Ivöör de verkiezingen," 1 weer eens het licht laat Se zekerheid. Iverwachte hoek de wind pnoten - staatssecretaris De Vries - hekelen de Iheid van Brinkman, zijn i.994. Het CDA-partijbe- fle bezuinigingen in het na. Brinkman heeft zijn ard wil het CDA in de eriode bezuinigen. Daar- 11e uitkeringen vier jaar bren. En geen variabele |edereen op nul. „Een pas de hele linie," noemt net zijn CDA op zestien ■wisseling van de wacht is fn 1 Brinkman. Het gaat IDA in de peilingen als de nt krijgen van de inhoud [ram. Want vier jaar be> jaar de aow bevriezen, opstand. I voor ons verhaal," houdt (moet pal staan. Hij kan profileren door zich af te In, maar moet zelf keuzes Idigen. Zijn keuze om het hchrappen, haalt in elk Ifinitieve verkiezingspro- kt is 2 februari, begint en terugtocht, een vooi economische groei komt, eringen, zoals de aow ook probeert de beschadigde Etst dat zelfs toe op: „Mis- Ejaar." De lading van het paam aan het schuiven, nen ook aan een oproer, deskundig (maar tijdelijk) ledrukt. Lubbers blijft de igen leveren - vertaald 'amer - een verlies van voor het CDA. De PvdA De WD wint er zes. D66 'meenteraadsverkiezingen rman 'als een stekker'. De es. Brinkman aarzelt. Zit n zijn maag. Trotseert Iers. Maar gaat toch door inquête uitwijst dat drie- ers vindt dat de aow niet en. vertrekt partijvoorzitter ;mt verantwoordelijkheid elen en voor de verloren Maar Brinkman hielp Dij het vertrekken. Van bok en zoenoffer tegelijk at hij opstapt. Dat houdt nd. Even. et CDA nog 35 zetels. De s naar 29. De WD komt in de week van 6 tot 12 /-probleem. Moet hij zijn •laten. Moet hij de krach- de van Texel vergeten en moties die het aow-debat de aow'ers worden uitge- tkeringen? De kroonprins aartij met hem. ZATERDAG 12 MAART 1994 hoor onze correspondent ;teVo Akkerman Praag - De Slowaakse rege ring van Vladimir Meciar is gisteren gevallen nadat het parlement een motie van wantrouwen had aangeno men. De oppositie is van plan overgangsregering te vor men, tot er in het najaar meuwe verkiezingen worden gehouden. pc val van de regering-Meciar volgt op een maandenlange machtsstrijd, die afgelopen woensdag een hoogtepunt be reikte toen de Slowaakse presi dent Michal Kovac een spectacu laire rede hield in het parlement waarin hij de eerste minister beschuldigde van corruptie, de magogie en anti-democratisch gedrag. De pogingen van Meciar om zijn minderheidskabinet uit te brei den met één of meerdere coali tiepartijen raakten na Kovac' aanval op een dood spoor. Nie mand wilde meer met Meciars HZDS (Beweging voor een De mocratisch Slowakije) samen werken, ook de ex-communisti- sche SDL (DemocratischLinkse Alliantie) niet. De steun van de SDL voor de motie van wantrouwen, die was ingediend door de christen-de mocratische KDH, was cruciaal voor de val van de regering. De SDL, die in het kielzog van de Poolse ex-communisten hoopt de volgende verkiezingen te kunnen winnen, eiste van de overige op positiepartijen de garantie dat er inderdaad in het najaar verkie zingen zullen worden gehouden. Tot die tijd zal Slowakije waar schijnlijk geregeerd worden door een overgangskabinet waarin, in elk geval de lijsttrekkers van de verschillende deelnemende par tijen geen zitting nemen. De regering van Vladimir Meciar verkeerde al enige weken in een minderheidspositie, vanwege het uiteenvallen van de coalitiepartij SNS (Slowaakse Nationale Par tij) en de leegloop binnen zijn eigen HZDS. Oproepen tot de vorming van een nationaal kabi net - onder andere afkomstig van president Kovac, mede-op richter van de HZDS - legde Meciar naast zich neer. In plaats daarvan probeerde hij via een referendum de verloren zetels terug te winnen, door de bevol king uit te laten spreken over de vraag of parlementariërs hun ze tel niet op moeten geven als ze de partij verlaten waarvoor ze anderhalf jaar geleden gekozen werden. Meciar slaagde erin vol doende handtekeningen bijeen te krijgen om de president te dwin gen een referendum uit te schrij ven, maar Kovac legde zich daar niet bij neer. De president noemde de taktiek van Meciar verleden week al 'ongrondwettelijk' en voegde daar woensdag in zijn rede voor het parlement nog veel fellere kritiek aan toe. Tijdens het tweedaagse debat dat volgde, trachtte de HZDS bij monde van minister van Sociale Zaken Keltosova het parlement ertoe te bewegen de president af te zetten op grond van diens 'aanvallen op de democratie'. Het was echter de regering zelf die gistermiddag ten val kwam. poor onze correspondent Raymond Hasselerharm Kaapstad - President Lucas Mangope van het zwarte thuisland Bophuthatswana heeft gisteren bekend ge naakt dat hij deelneemt aan de eerste democratische .erkiezingen in Zuid-Afrika. Hij kwam tot dat besluit iadat hij gisteren in een chaotische en gewelddadige ituatie de controle volledig dreigde te verhezen, kiizenden demonstranten gin- wachten. Klaar om in te grijpen. s de straat op om deelname ia de Zuidafrikaanse verkie zen te eisen. Bij schietpar- ïh tussen het leger van Bop- 'hatswana en de Afrikaner iterstandsbeweging (AWB) vie- minstens vijftig doden en aderden gewonden, tagope's positie begon te wan- nadat muitende militairen politie-agenten weigerden op treden tegen stakers en de- «astranten. Zijn bondgenoten de Vrijheids Alliantie kwa- hem te hulp. Al snel reden jen van de blanke Afrikaner totandsbeweging rond in een :aat van de hoofdstad Mmba- Zuidafrikaanse regering urde later op de dag militaire «pen die aan de grens bleven ir- lieropol (rtr/dpa) - Het parie van de Krim, een autono- republiek van Oekraïne, gisteren ingestemd met de soeming van de Rus Jevgeni èoerov als premier. moet Saboerov eerst de iraïense nationaliteit aanne- aom de regering in Kiev niet ;en de haren in te strijken, ioerov was vice-premier van Russische regering-Silajev ut voor de ineenstorting van ^Sovjetunie. Voor de stemming de nieuwe premier dat hij le economische hervormin- izal doorvoeren en de banden SRusland zal aanhalen. Er dreigde een harde confronta tie met de blanke extremisten, maar dat werd op het laatste moment voorkomen door de toe zegging van Mangope om toch aan de verkiezingen mee te wer ken. De spanning week en inwoners van het thuisland verwelkomden de binnentrekkende troepen met toejuichingen en spandoeken. „De troepen blijven voorlopig aanwezig om de democratische rechten van de bevolking te ga randeren," zei de Zuidafrikaanse minister van Buitenlandse Za ken. Daarmee stelde hij Mango pe in feite onder curatele. In de straten van Mmbatho heeft het geweld van de afgelopen da gen zijn sporen nagelaten. Uitge brande auto's en zwaar bescha digde huizen zijn stille getuigen. Het bloedige lichaam van een jongeman ligt in glasscherven bij een winkelcentrum, dat is ge plunderd door een woedende menigte. „Deze fabrieken zijn van Mang ope. Ze moeten branden," was het argument waarmee enkele gebouwen in de hoofdstad in vlammen opgingen. Iets verder op in Sun City, het toeristische centrum van Bophuthathswana, zagen hotelgasten hun luxueuze vakantie verstoord door de op een staatsgreep lijkende situatie. De hoteleigenaren adviseerden hun gasten dringend een veilige bestemming te zoeken en annu leerden alle boekingen voor de komende dagen. „We kunnen uw veiligheid niet langer garanderen," kregen de verbijsterde hotelgasten te ho ren, voordat ze met bussen wer den afgevoerd. Politiemannen zoeken naar sporen van de tweede mortier-aanval deze week op het vliegveld Heathrow. foto ep, ben (rtr/dpa/afp) - De Bosnische moslims en Kroaten ebben tijdens hun overleg in Wenen een ontwerp-grondwet w een federatie opgesteld. Zij zijn het echter nog niet eens ;er de grenzen van de semi-autonome kantons in de federa- zo'n verkiezingssucces 'orden. Maar tot nu toe s gelukt. D DE stem/johan van gurp a ander struikelblok is de eis de Kroaten dat zij in het dement evenveel zetels heb- de moslims, hoewel de atsten twee keer zo talrijk zijn. de Kroatische ondermi- ïer van Buitenlandse Zaken ®der, bestaat wel overeen- ming over het aantal kan- Js, De Bosnische premier Sila- dc kwam donderdag in de tanrijkse hoofdstad aan, heeft heeft zich nog niet in besprekingen gemengd. Hij tft wel een onderhoud met de ïatische minister van Buiten ge Zaken Granic. De aanwe nd van beiden wordt gezien een aanwijzing dat de be dringen dicht bij een afron- hg zijn. de door de Serviërs belegerde dim-enclave Bihac is gisteren Franse blauwhelm door een ïjpschutter gedood. Volgens bronnen werd hij in de nek *hoten toen hij bij een VN- iSt de wacht hield. De militair ?e negentiende Franse blauw- die in het vroegere Joego- om het leven is gekomen. :'anks het mislukken van de ®ngen om de stad Maglaj - donderdag bij een raket- b'al twaalf mensen werden Jood - te bevoorraden, spreekt 3 Hoge Commisstariaat voor Vluchtelingen van een 'bij- Tier' goede week in de hulp- Jening aan de Bosnische be- •^ng. Van de bijna 10.000 ton ■sanitaire goederen die de VN -de verdelen, heeft 8.100 ton ""werkelijk de mensen be- ■Jb aldus de woordvoerder van Commissariaat. Voor de eer- ;seer in lange tijd kon een ®vooi met brandstof de mos- J-enclave Gorazde bereiken, mensen in het ziekenhuis be kou stierven. Bovendien Voorraadt ten minste één kon vooi dagelijks de industriestad Tuzla. Door onze correspondent Bob van Huët Londen - De Londense politie heeft om assistentie gevraagd van het Britse leger voor de bescherming van het vliegveld Heathrow. Dit was in de nacht van donderdag op vrijdag opnieuw doelwit van mortiergranaten. De zelfgefabri- ceerde granaten landden enkele meters naast een geparkeerde jumbojet, maar ontploften niet. De projectielen werden afgevuurd op onge veer een kilometer afstand van Terminal 4 en de zuidelijke landingsbaan. Evenals woensdagavond raakte niemand gewond en er werd geen materiële schade aangericht. Een vijfde granaat die de geïmproviseerde lanceerinstallatie na de aanval had moeten vernietigen, ging evenmin af. Het was de tweede aanslag op Heathrow binnen twee dagen. Ondanks verscherpte bewaking van het vliegveld slaagden terro risten - naar verwachting weer het verboden Ierse Republikeinse Leger (IRA) - er op nieuw in de drukste luchthaven ter wereld lange tijd te ontregelen. Terminal 4, het vertrekpunt van British Airways en van de KLM, was vele uren gesloten. Acht vluchten moesten worden geannuleerd. Vanaf donderdagmiddag waren bij de politie al verschillende 'gecodeerde' waarschuwin gen binnengekomen voor een nieuwe IRA- actie. Volgens de met terrorismebestrijding belaste Scotland Yard-commandant David Tucker waren deze echter te vaag geweest om doeltreffende maatregelen te kunnen nemen. Na middennacht werd alarm geslagen door een onderhoudsmonteur die projectielen had horen vallen. De politie ontdekte vier on geëxplodeerde mortiergranaten. Pas later in de ochtend werd de plaats gevonden van waar de granaten zijn afgeschoten. Het Londense vliegveld geldt als het drukt- ste ter wereld en verwerkt per jaar ruim 48 miljoen passagiers. Politie-autoriteiten moesten toegeven tegenover dit soort mor tieraanvallen vrijwel machteloos te staan. Van verschillende kanten klonk niettemin scherpe kritiek op de wijze waarop was omgegaan met de 'serieuze' waarschuwingen die de IRA vooraf had gedaan. Terwijl de granaten al naast de startbaan lagen ver trokken woensdagavond nog 25 vluchten. Daaronder ook twee van British Midland naar Amsterdam. De politie vond het niet nodig het complete vliegveld te ontruimen. Daarmee zouden ze toegeven aan het terro risme. Bovendien vond de politie het onver antwoord grote groepen mensen te evacue ren, waardoor ze mogelijk meer gevaar lo pen. Premier Major en zijn Ierse collega Reynolds noemden het Anglo-Ierse vredesinitiatief nog wel levensvatbaar, ondanks de nieuwe aanslagen. „De zogenaamde 'Downingstreet Verklaring', blijft een mijlpaal voor de op lossing van het conflict," aldus Major. Formeel heeft de IRA het vredesvoorstel nog in beraad, maar weinigen geloven dat de terroristen hun wapens zullen neerleggen. In Ulster eiste het alledaagse geweld twee nieuwe slachtoffers. In Belfast werd een lid van de Noordierse politie doodgeschoten terwijl hij buiten diensttijd een bar bezocht met zijn zwangere vrouw. De executie werd opgeëist door de IRA. Iets zuidelijker, in het graafschap Armagh, werd een katholieke man gedood toen zijn vrachtauto explodeer de door een bom. Deze aanslag is opgeëist door protestantse terroristen. Door onze correspondent Raymond Hasselerharm PRESIDENT Lucas Mango pe van het zwarte thuisland Bophuthatswana heeft de handdoek in de ring gegooid en ingestemd met deelname aan de Zuidafrikaanse ver kiezingen. Hij deed die concessie in de wetenschap dat Zuidafrikaanse troepen aan de grens stonden om de orde in het thuisland te herstellen. Mangope's kniebui ging voorkwam een dreigend conflict tussen het leger en dui zenden blanke extremisten die hem te hulp waren gekomen. De laatste restjes apartheid verdwijnen niet zonder het no dige vuurwerk. Lucas Mango pe's thuisland met blinkende casino's en grote platinamijnen kwam dicht bij het ideale beeld dat apartheid-ideoloog Hendrik Verwoerd had van tien te vor men apartheidsstaten. De strategie om alle zwarte stammen onder te brengen in armzalige stroken land strand de nadat inmiddels vier thuis landen, waaronder Bophuthats wana, hun onafhankelijkheid hadden gekregen. Volgens de afspraken met het Afrikaans Nationaal Congres (ANC) moe ten die thuislanden na de ver kiezingen verdwijnen om deel uit te maken van het nieuwe democratische Zuid-Afrika. De gehate dictator Mangope weet echter dat hij bij verkiezingen geen schijn van kans maakt en daarom weigerde hij deelname. Die strategie deelt hij met rechtse blanken en de Zulu-be- weging Inkatha en daarom bundelden ze hun krachten in de hechte Vrijheids Alliantie. De Alliantie zou Mangope in een noodsituatie in het zadel moeten houden zoals dat ook in het verleden gebeurde door het Zuidafrikaanse leger. In 1988 werd Mangope afgezet door muitende soldaten die hem dreigden te doden in het plaat selijke stadion. De Zuidafrikaanse regering wilde echter haar apartheids marionet niet verliezen en de visie dat thuislanden 'onafhan kelijk' zijn werd gemakshalve opzij geschoven. Het was een tijdelijke oplossing want Mangope bleef onpopulair en kon zich alleen door een star militair regime staande houden. Slechts weinigen van de lokale bevolking kregen banen in de hotels van het touristische Sun City, 't gok en vertiercentrum van het thuisland voor blanke Zuidafrikaners. De meerderheid van de bevol king is straatarm gebleven en ziet de rendementen van de amusementsindustrie, platina- export en de subsidiestroom vanuit Zuid-Afrika verdwijnen, in de zakken van corrupte machthebbers. De afgelopen jaren werden sta kingen en demonstraties rede lijk succesvol neergeknuppeld door Mangope's mannen maai Onafhankelijke gebieden en hun taal B Ciskei (Xhosa) d Bophutatswana (Tswana) Transkei (Xhosa) E5 Venda (Venda) Gebieden met zelfbestuur en hun taal Behalve de officiële regionale Kwazulu (Zulu) II Gazankulu (Tsonga) voertalen wordt Ei Kangwane (Siswati) HE Lebowa (N-Sotho) Afrikaans Qwa Qwa (Z-Sotho) Kwandbele (Ndebele) gesproken de afgelopen weken lukte dat niet meer. Stakende leraren, ambtenaren en studenten gin gen de straat op nadat Mangope afgelopen maandag meldde dat hij niet wilde meedoen aan de verkiezingen. Mangope verloor vervolgens de controle nadat muitende mili tairen en agenten weigerden op te treden tegen plunderende burgers in de hoofstad Mmba tho. Het uur U was gekomen en de dictator vroeg rechtse blan ken leiders om hulp. Binnen vierentwintig uur stuurde De Afrikaner Weerstands Bewe ging (AWB) vijfduizend zwaar bewapende blanke boeren naar het thuisland om 'de rust te herstellen'. Tegelijkertijd stuur de president De Klerk, mede op verzoek van het ANC, rege ringstroepen naar de grenzen en daardoor ontstond een ui terst gespannen situatie. „Wat nu gebeurt is een voor proefje van wat kan gebeuren als de rechtse blanken niet deelnemen aan de democratise ring in Zuid-Afrika," zegt de militair analist Jakkie Cilliers. Uiteindelijk lijkt het conflict goed afgelopen. Het Zuid-Afri kaanse leger, gecontroleerd door de overgangsraad met het ANC, neemt de feitelijke macht in Bophuthatswana over terwijl een machteloze Mangope nog zes weken voor de show mag blijven zitten. Mangope is niet langer in staat om vrije verkie zingen te saboteren en de recht se blanken gaan terug naar hun boerderijen. Maar een waarschuwing blijft doorklinken. Wat gebeurt er als straks Inkatha-president Buthelezi dwarsligt bij de inte gratie van zijn thuisland Kwa zulu, gesteund door miljoenen Zulu's en diezelfde zwaar be wapende blanken? Het is een scenario waar niemand aan durft te denken omdat de ge volgen desastreus kunnen zijn. Het is bijvoorbeeld twijfelach tig of het Zuidafrikaanse leger in zo'n situatie het vuur wil openen op blanke boeren en de door hun gerespecteerde Zulu's. Het is een scenario dat duide lijk maakt waarom Nelson Mandela bereid is om op zijn knieën te gaan voor vrede. Weer dissidenten opgepakt in China Peking - De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Warren Christopher is gisteren in Peking aangekomen voor een bezoek dat in het teken van de mensenrechten staat. Enkele uren voor zijn komst pakte de politie in Shanghai twee vooraanstaande dissidenten op, terwijl drie andere critici van het regime zonder opgaaf van reden plotseling uit Peking vertrokken. Tijdens zijn vierdaagse bezoek ontmoet Christopher zijn collega Qian Qichen, president Jiang Zemin en premier Li Peng. Hij zal hun laten weten dat China de mensenrechten beter moet naleven omdat Washington anders de status van Meest Begunstigde Natie (MFN) niet verleent. De afgelopen dagen zijn tien Chinese dissidenten opgepakt, drie zitten nog vast. De autoriteiten zijn bang zij zouden pogen met Christopher te praten of acties wilden te voeren. Rusland bevestigt oppakken Duitse spion Moskou - De Russische contra-spionagedienst heeft gisteren de arrestatie bevestigd, van een Rus die voor de Duitse inlichtin gendienst werkte. De Duitse ambassade in Moskou zei niets van de affaire te weten. Begin deze maand pakte de contra-spionagedienst een Russische defensie-ambtenaar op wegens spionage voor Groot-Brittannië. De buitenlandse inlichtingendienst zette op 28 februari een Amerikaanse diplomaat het land uit, in reactie op de ontmaske ring van Aldrich Ames in Washington. Deze hoge CIA-functio- naris had jarenlang voor Moskou gespioneerd. Turkije zit zonder Russisch gas Ankara - Turkije krijgt sinds gisteren geen gas meer uit Rusland. Normaal gesproken wordt het gas geleverd via een pijpleiding die door Oekraïne, Roemenië en Bulgarije loopt. De afgelopen week verminderde Moskou de gasleveranties aan Oekraïne sterk om het land te dwingen 900 miljoen dollar aan achterstallige betalingen te verrichten. Rusland beschuldigde Oekraïne er ook van, per dag veertig miljoen kubieke meter gas uit de leidingen te halen die bestemd is voor West-Europa en Turkije. Er is al een Turkse delegatie onderweg naar Bulgarije en Oekraïne om opheldering te vragen over de onderbrekingen in de gasleveranties. Oost-Afrika vreest nieuwe hongersnood Nairobi - Oost-Afrika staat voor een nieuwe voedselcrisis. In Kenya, Ethiopië, Somalië en het zuiden van Sudan loopt het aantal hongerige mensen in de miljoenen. De honger is in grote delen van Oost-Afrika een permanent verschijnsel geworden. De oorzaak is niet alleen toe te schrijven aan de droogte, maar ook aan de burgeroorlogen die het gebied verwoesten. Volgens de Verenigde Naties wordt in vele delen van Afrika de nood steeds groter, maar de bereidheid van het Westen om te helpen steeds kleiner. Japanse ex-minister geeft zich aan Tokyo - Een voormalige minister van Openbare Werken in Japan, die onderdook nadat zijn naam was genoemd in een omkoopschandaal, heeft zich gisteren bij de autoriteiten gemeld. Nakamura is de eerste nationale politicus wiens naam genoemd is in het steeds verder om zich heen grijpende Kajima bouwschandaal. Deze affaire heeft al vier regionale bestuurders de kop gekost. Meer dan dertig directieleden van de acht grootste bouwfirma's zijn afgezet. Nakamura wordt ervan verdacht dat hij bijna 200.000 gulden heeft aangenomen van het bouwbedrijf Kajima om te verhinderen dat een commissie voor eerlijke concurrentie bepaalde transacties zou controleren. BrazUie arresteert ex-president Bolivia Sao Paulo - Oud-president Luis Garcia Mezia van Bolivia is gisteren in Brazilië gearresteerd. Dit hebben Braziliaanse televi siestations bericht. Garcia Meza werd vorig jaar in Bolivia veroordeeld tot 30 jaar gevangenisstraf, wegens hoogverraad en gewapende opstand. De Verenigde Staten verdenken hem bo vendien van handel in drugs. Coupplegers Moskou toch vervolgd Moskou - Het Russische Hooggerechtshof heeft gisteren besloten dat de leiders van de mislukte augustuscoup in 1991 tegen de toenmalige Sovjet-leider Gorbatsjov, toch vervolgd moeten worden. De uitspraak is het gevolg van een protest van justitie, die het proces wilde schrappen. Het parlement verleende eerder deze maand een algehele amnestie aan de coupplegers. Voor het proces worden nieuwe rechters aangesteld. India weert Dalai Lama van congres New Delhi - India heeft de Dalai Lama, de verbannen geestelijk leider van Tibet, gevraagd om volgende week niet te verschijnen op een conferentie over Tibet die wordt georganiseerd door meer dan 100 leden van het Indiase parlement. Tibetaanse functiona rissen zeiden gisteren dat de Dalai Lama inderdaad niet zal komen op de bijeenkomst, waar China zal worden opgeroepen om onderhandelingen te starten over de positie van Tibet. De Dalai Lama vluchtte naar India na een mislukte opstand tegen China in 1959, negen jaar nadat Beijing het Chinese leger naar het koninkrijk in de Himalaya had gestuurd. Een voor waarde voor het verblijf van de Dalai Lama in India was dat hij geen politieke activiteiten zou ontplooien op Indiase bodem om problemen tussen India en China te voorkomen. Canadese joden tegen terugkeer Luitjens Vancouver - Joodse groepen in Canada zullen met alle mogelijke middelen proberen te voorkomen dat oorlogsmisdadiger Jacob Luitjens na zijn vrijlating naar het Noordamerikaanse land kan terugkeren. Dat heeft Frank Dimant, vice-voorzitter van een Canadese joodse organisatie gisteren gezegd. Dimant noemde het besluit van staatssecretaris Kosto van Justitie om Luitjens strafvermindering te verlenen, 'een schand vlek voor de nagedachtenis van de slachtoffers'. Luitjens, die in 1948 wegens collaboratie met de Duitsers tot levenslang werd veroordeeld, werd in 1992 onverwacht door de Canadese regering aan Nederland uitgeleverd. Kosto maakte donderdag bekend dat het levenslang dat Luijtens toen kreeg, was omgezet in een kortere gevangenisstraf, zodat Luitjens volgend jaar maart vrijkomt. (ADVERTENTIE) inschrijving tot 17 maart 1994 9.00 uur via banken en commissionairs koers wordt na de inschrijving vastgesteld volgens het tendersysteem rente jaarlijks per 15 januari storting 24 maart 1994 aflossing 15 januari 2023 wordt het uitstaande bedrag van de lening a pari aflosbaar gesteld, gehele of gedeeltelijke vervroegde aflossing is niet toegestaan vervolg uitgiftes 21 april, 22 september en 10 november 1994 volgens het tendersysteem voorwaarden kosteloos verkrijgbaar bij banken en commissionairs

de Stem | 1994 | | pagina 5