DE STEM ïer m/v dbureau ONZE RUBRIEK 'REIZEN EN REKREATIE' BEHOORT TOT DE MEEST AANTREKKELIJKE BESTEMMINGEN. Nerveuze Zuidafrikaners bewapenen zich tot de tanden tijdens de aanloop naar de eerste democratische verkiezingen. De politie kan de meer dan 1000 aanvragen per dag voor vuurwapenvergunningen nauwelijks aan. Criminaliteit is de belangrijkste reden voor wapenaankopen, maar de huidige, stormloop is volgens de Zuidafrikaanse Wapen Associatie ook te wijten aan politieke onzekerheid. Er zijn in Zuid-Afrika nu al zo'n 4 miljoen geregistreerde wapens in omloop en de meeste zijn in bezit van de vijf miljoen blanken. ere De zwaarte van rooms verleden Hugo Camps is vooral verbaasd Milieubeleid lijdt onder communicatie Het bezit van een vuurwapen is inmiddels even normaal als het dragen van een horloge Het aantal moorden in Zuid-Afrika is in '93 met bijna de helft gestegen tot 55 per dag n en Rekreatie is een lenlijke rubriek van be Dagbladengroep, tentiereserveringen: 3-125225, fax 073-1377^ jus 449, 5201 AK DenBoscj, Door Raymond Hasselerharm Weekend ZATERDAG 12 MAART 1994 DEEL i wij voor ons kantoor in aktijk. Deze zal na een iften met alle daaraan ijk gaan verzorgen. erker op HEAO (BI/BA) 'oorbeeld SPD-niveau). i opleidingsprogramma ïg in de aangiftepraktijk, /oornemen is dat u de Belastingadviseurs gaat ing en het behalen van van Belastingadviseurs len met KPMG Meijburg i, telefoon 076-240 280 KPMG Meijburg Co, ir mr. C.M. Dubbelman, rtrouwelijk behandeld, itmaken van de zwarte wijken waar de misdaad vele hoger is dan in de blanke, wordt de jtitie gewantrouwd en eerder gezien als veroorzaker van geweld dan als degene die ikan oplossen. In de zwarte wijken is door het gewapende politieke verzet van de jaren tachtig een cultuur ontstaan die het gebruik van geweld 'sociaal acceptabel' maakt, zeggen deskundigen. foto's sunshine M00RDSTAD Johannesburg ■HHH Er zijn in Zuid-Afrika nu al zo'n 4 miljoen geregistreerde wapens in omloop en de meeste zijn in bezit van de vijf miljoen blanken. jetinchem, Dordrecht, Eindhoven, Hoorn, Leeuwarden, Maastricht, Curagao, Aruba en St. Maarten, erland. aan passend werk. ;markt. aar een de mentaliteit of HBO- mmercieel/ imaast beschikt u- i een buitendienst- ictie vereist an zelfstandigheid, tingsvermogen elling. U bent in en een auto. dat u de pionier t u dan binnen -ief voorzien tae aan: ;au maakt dure. ZIE WEEKEND 2 ZIE WEEKEND 3 Soms geven taxi-chauf feurs een representatief beeld van de stad waarin ze leven. Mirro is een 43-jarige Serviër die tien jaar geleden naar Zuid- Afrika vertrok als goed betaald computer-programmeur. Maar de recessie sloeg toe en nu rijdt hij rond in een oude Datsun 'omdat een nieuwe taxi binnen twee uur onder mijn gat wordt weggekaapt.' Johannesburg, zijn werkterrein, is de meest gewelddadige stad ter wereld waar iedere dag twintig mensen worden beroofd van hun auto, Mirro weet dat zelfs zijn oude taxi doelwit kan worden van een aanval en daarom verstopt hij een 9 mm-pistool onder het dashboard. Vorige maand bracht hij 's avonds enkele klanten naar het beruchte stadscentrum, ineens kreeg hij een mes op zijn keel gedrukt en de opdracht om de auto te verlaten. Miro bewoog naar voren om uit te stappen, voelde dat het mes even van zijn keel verdween, greep zijn pistool en opende het vuur. Hij schoot zijn naaste belagerin de maag, de anderen rende hij achter na en knalde hen neer voor een grote supermarkt. „Ik was zo woedend dat ik terug rende naar mijn auto voor munitie om ze af te maken," zegt Mirro. Maar hij bedacht zich toen hij, met weer geladen pistool, terugkwam bij de gewonde mannen. Hij lever de ze over aan de politie maar heeft daar nu spijt van. „Over twee jaar moet ik een ander vak zoeken want dan worden die jongens vrijgelaten en de kans is groot dat ze me komen zoeken", aldus Mirro. Hij prijst zich echter gelukkig, want gisteren werd een collega van hem gevonden die naar Soweto was gelokt met een verhaal over een diamantentransactie. Met een ko gel werd hij uitgeschakeld om le vend te worden verbrand. Het bezitten van een vuurwapen is inmiddels in Zuid-Afrika even nor maal geworden als het dragen van een horloge. Meisjes en vrouwen stoppen hun kleine Beretta in de handtas en mannen verbergen hun stoere 9 mm-pistool vaak in een leren geldbuidel die voor het kruis bengelt. Liefst met een shirt erover, want een revolver of pistool opval lend dragen, maakt je tot een ge wild doelwit. Bewapening werkt niet altijd af schrikwekkend, integendeel. Er zijn veel mensen omgekomen door een snelle messteek omwille van hun revolver en ook de bewapende veiligheidsdiensten worden steeds vaker doelwit van overvallen. Bij een aanval op Personal Home Se curity in Johannesburg slaagden overvallers er onlangs in om vuur wapens te stelen, nadat twee bewa kers waren neergeschoten. Er zijn nu al meer dan een half miljoen particuliere veiligheidsbe ambten, meer dan politieagenten, om de misdaad op afstand te hou den. De huizen worden steeds beter beveiligd met camera's, waakse honden, tralies, infra-rood alarm en hekken die elektrische schokken geven. Achter de muren slapen nerveuze blanken gezinnen met revolvers onder het kussen. Die nervositeit leidt vaak tot ongelukken. Pro gramma's op televisie benadrukken dat vuurwapens thuis in een kluis moeten worden bewaard en dat je bijvoorbeeld niet iemand mag neerschieten, omdat hij alleen even wat drinkt van de gaz'onsproeier. Niet dat al die adviezen veel hel pen, want er zijn nogal wat huisge noten die na een onverwachte thuiskomst werden neergeschoten door doodsbenauwde familieleden. Ook is er iedere week wel een kind dat omkomt tijdens het spelen met een slordig opgeborgen revolver of blijft hangen aan een hek met te veel elektriciteit. In de kranten staan lugubere ver halen over fanatieke honden, meestal populaire pitbulls, die ar geloze zwarte voorbijgangers heb ben verscheurd. De meeste honden in Zuid-Afrika zijn overigens ge traind om zwarten aan te vallen en blanken met rust te laten. 'De post bode is blank en de inbreker is zwart,' meent de gemiddelde 'libe rale' blanke. Zuid-Afrika is in de ban van het geweld en dat is niet gebaseerd op hysterische paranoia. Het aantal moorden is vorig jaar met bijna 50 procent gestegen tot 55 per dag. Dat maakt het land tien maal do delijker dan de Verenigde Staten en 100 keer een gemiddelde Euro pese stad. Zuid-Afrika verschilt met de mees te andere landen, doordat er twee motieven voor moorden zijn: poli tieke en criminele. Soms overlap pen ze elkaar, maar volgens de statistieken heeft slechts 15 pro cent van de moorden een politieke motivatie, meestal de strijd tussen het Afrikaans Nationaal Congres (ANC) en de Zulu-beweging Inka- tha. Sinds president De Klerk vier jaar geleden begon met zijn hervor mingspolitiek zijn alle misdaadca- tegoriën met 40 tot 80 procent gestegen en de moordcijfers ver dubbeld. Lloyd Vogelmann, direc teur van het Gewelds Instituut aan de Wits-universiteit, meent dat door het schrappen van apart- heidswetten het deksel werd ge licht van een ketel die onder hoge druk was door langdurige onder drukking en apartheid. „Zwarten mochten zich na 1990 vrijer bewegen, kregen meer zelf vertrouwen en etaleerden hun haat ten aanzien van de blanke onder drukker," aldus Vogelman. Die haat geeft de criminaliteit een sinistere ondertoon, want terwijl slachtoffers al zijn beroofd, worden ze alsnog, zonder enige aantoonba re reden, doodgeschoten of ver brand. Het plegen van dergelijke misdaden is makkelijk geworden door de stroom van goedkope ma chinegeweren uit Mozambique, waar ze na 16 jaar burgeroorlog overbodig werden door een vredes akkoord. Vogelman: „Verder is in de zwarte wijken door het gewapende politie ke verzet van de jaren tachtig een cultuur ontstaan die het gebruik van geweld 'sociaal acceptabel' maakt." Andere motieven voor misdaad worden gevormd door een econo mie in diepe recessie, werkloos heidcijfers van rond de 50 procent en het ontbreken van sociale uitke ringen. „We hebben geen keus. Als ik niet ga stelen, moet ik op de grond gaan liggen om te sterven en dat verdom ik. Mijn gezin moet eten," zegt Stanley, een 28-jarige inwoner van Soweto die er rond voor uit komt dat hij onlangs bij een inbraak iemand heeft neergeschoten. „Ik haat blanken, ik haat ze. Zij zijn verantwoordelijk voor de el lende waar we in zitten!," zegt hij, wijzend naar de krotwoningen rondom de bar, waar hij met zijn kornuiten biertjes drinkt. Door de gedegen beveiliging van huizen, kantoren en banken ver plaatsen Stanley en verwante gees ten hun aandacht steeds meer naar het roven van auto's en bestelbus jes. Iemand die nu nog met een bestelbus door Johannesburg rijdt, is overmoedig. De kans is namelijk groot dat de wagen binnen enkele uren wordt gekaapt om nog dezelf de dag met een nieuw kleurtje en andere nummerborden dienst te doen als personentaxi in de zwarte wijken. Vorige maand werden 780 automo bilisten in Johannesburg van hun auto beroofd en sommigen verloren ook hun leven nadat ze zonder aanleiding werden neergeschoten door een AK-47 machinegeweer of een handvuurwapen. Zo werd in de chique wijk Sandton een vrouw, voor de ogen van haar kinderen, vermoord nadat ze de sleutel van haar busje al had overhandigd. Auto's worden vernuftig beveiligd. De allernieuwste uitvinding zorgt ervoor dat vijf minuten nadat een ZIE WEEKEND 4 wagen wordt gestolen de motor uitvalt zodat de rover gedwongen wordt om naar de kant van de weg te gaan. Als de gefrustreerde boef vervolgens uit wil stappen, krijgt hij een stroomstoot die hem min stens een kwartier volledig uit schakelt. Deze trucs zijn inmiddels bekend bij de meest ontwikkelden van het boevengilde en zij nemen dus gijze laars mee, bij voorkeur vrouwen die eerst voor de ogen van echtge noten worden verkracht. De politie adviseert om autodeuren tijdens het rijden af te sluiten en de wagen 's avonds in beweging te houden bij kruispunten, zelfs bij rood licht. Veel blanken die laat uitgaan zor gen ervoor dat ze onder geleide naar de auto worden gebracht en dat een particuliere veiligheids dienst bij de poort staat als ze thuiskomen. Pas dan durven ze uit te stappen om samen met de bewa kers het huis te verkennen. Mervyn Rees heeft gedurende twin tig jaar misdaadverslaggeverij de samejileving zien verharden. „Er was altijd wel criminaliteit, maar nu lijkt het op een oorlogssituatie," meent Rees die twee maanden gele den zelf slachtoffer werd. Nadat hij 's avonds in de wijk Sandton ach ter het stuur stapte van zijn witte Mercedes, trok de ene overvaller de achterdeur open, terwijl de andere een revolver tegen het hoofd van Rees zette. „Ga achterin liggen," schreeuwde de overvaller die de revolver hard liet neerkomen op het hoofd van Rees. Meer klappen volgden op zijn rug, armen en hoofd, terwijl de man achterin hem op de grond duwde. „Als je je verzet schieten we je dood. Waar is je credit card? En de pincode, als je het niet geeft hebben je kinderen morgen geen vader meer." De overvallers gingen op zoek naar geldmachines om geld te trekken met de credit card van Rees, maar overal stonden mensen in de rij. Een van de overvallers verloor zijn geduld: „Ik heb er genoeg van, laten we ergens anders naartoe gaan om hem dood te schieten en in de kofferbak te gooien." Rees besefte dat het gemeende woorden waren. Hij kon een para plu op de vloer te pakken krijgen, waarmee hij de overvaller naast zich op het hoofd sloeg. De chauf feur slingerde met de auto toen hij zijn revolver naar achteren stak om Rees neer te schieten. Hij remde, Rees liet zich uit de auto rollen en zag dat een revolver op hem werd gericht. Maar de overvaller reali seerde zich dat hij fel werd verlicht door koplampen van passerende auto's, draaide zich om en vertrok met de gestolen auto. Niet alleen journalisten worden overvallen, maar ook de vele inter nationale waarnemers en anti- apartheidsstrijders die het land be zoeken. Sietse Bosgra van het Ko- mitee Zuidelijk Afrika is beroofd evenals Klaas de Jonge. De politie heeft inmiddels teams gevormd om toeristen te bescher men die willen winkelen in het centrum van Johannesburg. Niet dat daar nog veel animo voor be staat, want het immense Johannes- burgse Sun Hotel heeft vanwege de stijgende misdaadcijfers haar deu ren gesloten. Het politiekorps is onderbemand en slecht opgeleid en lost nog geen 15 procent van de geweldsmisdrij ven op. In de zwarte wijken waar de misdaad vele hoger is dan in de blanke, wordt de politie gewan trouwd en agenten worden eerder gezien als veroorzakers van geweld dan als degenen die het kunnen oplossen. Door de afwezigheid van officieel gezag is in de townships een cultuur .ontstaan van straat- recht en wraakacties die het ge weld alleen maar aanwakkert. „Een nieuwe regering zal hard moeten ingrijpen en veel meer poli- tie-agenten inzetten, want anders wordt misdaad de ondergang van Zuid-Afrika," meent Mervyn Rees. Een democratisch gekozen ANC- regering heeft daarvoor meer legi timiteit dan de blanke dictaturen maar zonder een oplevende econo mie is de kans van slagen mini maal. „Mensen moeten werk, scholing en een toekomst hebben, anders zullen ze blijven grijpen naar geweld om te overleven," concludeert ge- weldsdeskundige Lloyd Vogel mann. Optimistisch is hij niet: „De econo mische kloof kan niet snel worden gedicht en daarom zal het geweld nog lang doorgaan. De criminali teit is zeer professioneel geworden en zelfs een ANC-regering kan daar niet veel tegen doen."

de Stem | 1994 | | pagina 33