Wacht je voor een wachtgeldje 6Beschermd wonen is zo gek nog niet' Extra Lubbers bev Klok -DE STEM- De wachtgeldregeling Gemeenten mo< DE STEM Doerak tegen he DE STEM BINNENLAND BUITENLAND DE STEM Jozef 4Gouden handdruk' schrikt kandidaat-wethouders eerder af ti 5 u e s ZATERDAG 12 MAART 1994 Mijn eerste doop naam is Johan nes. Mijn opa van moederskant die timmerman was, heette zo. Mijn tweede doopnaam, Hendrikus, dank ik aan mijn opa van vaders kant. Jozef werd mijn derde doopnaam, misschien wel om dat Sint Jozef patroon van de timmerlieden was en boven dien, meer nog dan de heilige Antonius, de lievelingsheilige van mijn moeder. Misschien was het in de buurt waar ik geboren ben ook wel onmogelijk om aan de heilige Jozef te ontsnappen. Wij be hoorden namelijk tot de Sint- Jozefparochie, waarvan de Sint-Jozefkerk aan de Sint-Jo zefstraat stond, ik volgde het lager onderwijs, zoals dat toen nog heette, op de Sint-Jozef school voor jongens, vond ontspanning in het parochiële patronaat, het Sint Jozefhuis en woonde in een huis van de woningbouwvereniging Sint Jozef. Leefden wij dus het hele jaar door al onder de bescherming van deze heilige, de maand maart was in het bijzonder aan hem toegewijd. Dan was het overigens niet zijn beroep van timmerman dat aandacht kreeg, maar werd hij vooral op 19 maart met een feestelijk lof en een processie die met bruidjes, gezang en het niet aflatende gerinkel van altaar bellen door het kerkbouw trok, vereerd als patroon van een zalige dood. Aan die jubelende viering met veel kaarslicht en voor jaarsbloemen waren overi gens, zoals dat bij een noveen past, negen woensdagen van avondlijke meditatie vooraf gegaan, waarbij een bloots- voetse kapucijnerpater ons in een grafdonkere kerk wel sprekend onderhield over de kortstondigheid van het leven en de mogelijkheid van een onvoorziene dood. Daarbij hoorde ook het gebed tot den H. Jozef, dat slechts éénmaal daags gebeden mocht worden om de zeven jaren aflaat op te leveren die paus Leo XIII eraan had toegekend, terwijl het Memorare tot den H. Jo zef, dat menig katholiek van mijn generatie nog wel bij zijn vrome herinneringen zal be waren, de tijdelijke straffen slechts met 500 dagen aflaat bekortte. Hoewel van de heilige Jozef in die gewijde teksten werd beweerd dat hij in liefde ver bonden was met het onbe vlekte hart van Maria, de Moeder van Goed, en dat hij het ind Jezus met vaderlijke tederheid had omhelsd, in de kerststal stond hij gewoonlijk in het halfdonker bij de os en de ezel bescheiden achteraan. Hij was, zo werd ons voorge houden, ook niet de echte vader van het kind dat daar in de kribbe lag, maar de voed stervader, een aanduiding die mij als kind ertoe bracht hem, als een soort huisman, belast te zien met boodschappen doen en eten klaar maken. Is het maagdelijke moeder schap van de heilige Maria in de hedendaagse theologie en bijbelexegese al niet onom streden, wie een wat duidelij ker signalement van de heili ge Jozef poogt te vinden stuit op allerlei apokriefe verhalen en ongeloofwaardige, stichte lijke verzinsels, die vaak el kaar tegenspreken. Nu eens wordt hij verbeeld als een man die, behorend bij de stam van David, vastberaden met Maria, zijn zwangere bruid, naar Bethlehem trekt, dan weer wordt, zoals in een Engelse mirakelspel, gelet op zijn gevorderde leeftijd spot tend van hem gezegd dat 'an old man cannot rage', oftewel dat er van hem niet veel hartstocht meer viel te ver wachten. In overeenstemming daarmee wordt een huwelijk waarin van 'die genueghten des lichaems' wordt afgezien wel een Jozefhuwelijk ge noemd. Misschien werd hij, zoals in het kerkboek 'de katholieke Moeder in haar opgang naar God' is vermeld, daarom ook de toevlucht van vrijgezellen en preutse muur bloempjes. In een Vlaamse legende wordt van Sint Jozef verteld dat hij zich in de hemel over al die brieven ontfermt die, slechts geadresseerd, daar niet goed besteld kunnen worden. Misschien kan de PTT vandaag de dag hem daarom wel als schutspatroon gebruiken. Op een kerktoren in Tilburg geeft de klok maandagmiddag tien minuten voor drie aan. Maar het is 16.07 uur. Tijd voor een steekproef. De rest van de week gespitst op alle torenklokken van kerken en gemeentehuizen. Inderdaad: niet al te vaak bevestigen de reusachtige wijzers de tijd van het polshorloge. Ze lopen achter of voor, of zijn op een onbewaakt moment zelfs tot stilstand gekomen. En soms geeft één enkele toren aan zijn vier zijden vier varianten op de tijd. Maar wat ook blijkt: de uurwerken van de kerktorens wijken vaker af dan die van de gemeentehuizen. Door gewoon door de dorpen te rijden, zie je vanzelf bevestigd dat er meer ambtenaren zijn dan kerkelijk personeel. (DC) Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Bezorgklachten en abonnementenadministratie: Afdeling Lezerscontact 06-0226116 (gratis) ma. t/m vrij. 8.00-17.00 uur, zat. 8.00-12.00 uur. Kantoren: Bergen op Zoom, Steenbergsestraat 23-23a, 01640-36850, fax 01640-40731. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Etten-Leur, Markt 28, C 01608-21550, fax 01608-17829. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 1, S 01100-28030, fax 01100-21928. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751, fax 01140-19698. Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14,® 01620-54957, fax 01620-34782. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Postadres: Postbus 35,4700 AA Roosendaal. Terrieuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Postadres: Postbus 145, 4530 ACTerneuzen. Vlissingen, Scheldestraat 7-9, 4381 RP, 01184-19910, fax 01184-11446. Postadres: Postbus 5051,4380 KB Vlissingen. Openingstijden: Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementsprijzen per 1 januari 1994 (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 87.20, per half jaar 173.45 óf per jaar 337.30. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 29.05, per kwartaal 84.70, per halfjaar 168.45 óf per jaar 327.30. Voor posttoezending geldt een toeslag. Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 en bij Teuben, Gin- nekenweg 7, Breda. Grote advertenties uitsluitend 076-236881. Geboorte- en overlijdensadvertenties maandag t/m vrijdag tot 16.00 uur 076-236881, zondag van 18.30 tot 20.30 uur 076- 236242/236911. <j Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. i Wethouder Bert van der Stoel doet de deur van het stadhuis Bergen op Zoom achter zich dicht; en hoe nu verder? foto de stem/ben steffen De wachtgeldregeling voor wethouders is gebaseerd op algemene pensioenwet politieke ambtsdragers. Gemeenten kur.fl nen afwijken van de landelijke richtlijnen maar doen dat in d| praktijk zelden. De algemene regel is dat een ex-wethouder net zo lang (J wachtgeld krijgt als hij lid van een college is geweest. Maar t| zes jaar stopt de uitkering. Alleen wethouders van boven de vijftig die tien jaar lang <j»| werk deden zijn verzekerd van wachtgeld tot hun 65e. De uitkering bedraagt in het eerste jaar 80 procent, in tweede jaar 70 procent, daarna 60 procent. Bij de Tweed] Kamer ligt op het ogenblik een voorstel om dat laatste veranderen: het wachtgeld zou voortaan niet meer onder de 70 procesl komen. Daar staat tegenover dat volgens de nieuwe regeliml elke bijverdienste onmiddelijk in mindering wordt gebracht. 1 Nu nog kunnen ex-wethouders ongestraft bijverdienen tot lfj;l procent, het volle pond van hun voormalige wethouderswedde. Die weddes zijn sterk afhankelijk van de grootte van gemeente] In een gemeente tot 2.000 inwoners worden wethouders de wet geacht een dag per week kwijt te zijn aan bestuurstaak en vangen ze daarvoor 11.000 gulden. De ee categorie gemeenten waaraan een wethouder een volledigi I dagtaak heeft, is die tussen 24.000 en 40.000 inwoners. Hij krijg;I er 97.000 gulden voor. De weddes lopen vervolgens geleidelijk op met het inwonertal I tot de categorie 375.000 en meer inwoners. Voor wethouders va] zulke gemeenten staat 175.000 gulden op de begroting. Dit zijn overigens gemiddelde bedragen. Per persoon en pal gemeente kunnen er verschillen zijn. En, waarschuwt de Bergse wethouder Van der Stoel, 'verkijk j] er niet op'. „Ik heb het eens vergeleken met een kennis. Die had bruto veel minder, maar kwam netto op hetzelfde uit. Vergeet ook niet dat I wij niet in loondienst zijn. We zijn in feite kleine zelfstandigen." Van onze Haagse redactie Den Haag - Het kabinet heeft het besluit over de hogesnel heidslijn TGV uitgesteld tot volgende week vrijdag. Het tgv-dossier is zo uitgebreid dat de behandeling ervan in tweeën is gesplitst, deelde premier Lubbers gisteren mee na afloop van de minis terraad. Er is nog een aantal zaken die we nog goed moeten overden- Krijgen wethouders die (moeten) opstappen een 'gouden handdruk'? Nu in veel gemeenten weer een wisseling van de wacht voor de deur staat, overheerst de in druk dat de vertrekkers niks te klagen hebben. Mogelijk heeft het gros inderdaad de schaapjes op het droge, maar dat er goud aan te pas komt, is bedrieglijke schijn. Werkloze ex-wethouders kunnen wel aanspraak maken op een wachtgeld regeling, maar een vetpot is het niet en of ze - op hun leeftijd - ooit nog een andere baan vinden, is de vraag. Dat vooruitzicht schrikt veel op het oog geschikte kandidaten voor een be stuurszetel af, ontdekte de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten (VNG) bij een recent on derzoek. Wie verbrandt nog alle schepen achter zich voor •het steeds ongewisser po litieke ambt? Wacht je voor een wachtgeld je... Van onze verslaggever Jan Jansen „DAT POLITIEKE vrienden iets voor je regelen? Ik ken er geen voorbeelden van. Ster ker: ik weet van ex-ministers die nergens aan de bak kwa men," zegt wethouder A.H. (Bert) van der Stoel uit Ber gen op Zoom. Hij is 44 en verkeert in de onge makkelijke positie dat er bin- nenkort een eind komt aan zijn wethouderschap, terwijl hij nau welijks kan bogen op 'gewone' werkervaring. Van der Stoel was 24 toen hij, aangemoedigd door de toen in Bergen op Zoom al zeer actieve jonge liberaal Ed Nijpels, een politieke carrière begon. Hij werd lid van de gemeente raad voor de WD, stortte zich er zo met hart en ziel in dat hij z'n studie afbrak en nauwelijks dacht aan een baan. „Die raad, dat was mijn werk." En hij was jong genoeg om genoegen te ne men met het bescheiden 'raads- geld' als inkomen. „Ik woonde goedkoop, stelde- weinig eisen. Tja, ik kon er van eten." Het werd een merkwaardig schommelende politieke loop baan. Van '79 tot '82 was-ie al eens wethouder (met drie jaar wachtgeld als beloning) en de laatste vier jaar opnieuw. Tus sentijd was hij steeds raadslid en deed hij allerhande 'maatschap pelijke klussen', binnen de WD, voor organisaties van alleen staanden, voor de Bergse stich ting 700. Werk zoeken? Hij had er domweg geen tijd voor. En nu zit Van der Stoel voor het blok. Hoewel andere verhalen de ronde doen had hij er naar eigen zeggen nog vier jaar wethouder schap aan vast kunnen plakken. „Maar dan houdt het misschien op en dan ben je 48, en wat moet je dan? Je kunt echt niet gaan zitten afwachten tot je wacht geld op is. Feit is dat ik gewoon te vroeg begonnen ben in de politiek. Nu moet ik op zoek naar een fulltime baan buiten die politiek, moet ik de arbeids markt op. Daarom ben ik ook geen raadslid meer geworden, want dan hou je weer te weinig tijd en energie over om in iets anders te investeren." Het dilemma komt de VNG- woordvoerster bekend voor. „Een ex-wethouder kan heus niet op zijn lauweren gaan zitten rusten, etend van het wachtgeld. Want al snel kent niemand je meer en kom je al helemaal niet aan de bak." De verhalen die de Vereniging hoort van de achterban van raadsleden en wethouders zijn dat 'het allemaal zo minimaal en zo slecht is'. En dat kan ze ook wel begrijpen. De politieke ambtsdrager loopt steeds meer risico dat zijn gedachte loopbaan abrupt en te vroeg eindigt. Politieke partijen verlangen meer en meer doorstroming. De wethouder van boven de vijftig die tenminste tien jaar zijn zetel hield - daarmee verzekerd van een wachtgeld tot z'n 65e - is een uitzonderlijke verschijning aan het worden. Twee termijnen van vier jaar volmaken is al heel wat en het risico van tussentijd se ongelukken wordt met het jaar groter. De VNG kent de kille cijfers. „Nee, dan hoef je dat drama in Almere - waar in korte tijd een compleet college verdween, jj - nog niet eens mee te tellen." „Het gebeurt steeds vaker dat de gemeenteraad een wethouder tussentijds naar huis stuurt. Wat moeten die mensen allemaal? Het zou toch zo moeten zijn dat een wethouder rustig de porte feuillekwestie kan stellen zonder zich af te vragen waar z'n gezin straks van moet eten. Maar velen vragen zich dat in een conflict met de raad natuurlijk wel af." Alleen ambtenaren met politieke ambities kunnen zich wat meer veroorloven. Loopt hun streven spaak, dan kunnen ze altijd weer bij hun oude baas terecht. Niet voor niets tellen bestuurscolleges steeds meer ambtenaren en on derwijzers, terwijl de vertegen woordiging van het 'vrije bedrijf achterblijft. Een alom betreurde ontwikkeling, weten ze ook bij de VNG. „Het is in feite bedreigend voor de democratie hoor, dat op je op den duur in colleges alleen nog maar mensen ziet die het zich kunnen permitteren," zegt de woordvoerster. Werkgevers en werknemers moeten wat haar betreft maar eens werk maken van een 'terugkeerregeling' in de cao's, zoals die ook voor ambte naren geldt. „Ze klagen toch zelf dat zij te slecht vertegenwoor digd zijn, Nou, daar kunnen ze iets aan doen." Bert van der Stoel beaamt het, maar weet nog wel een manier om de drempel voor aspirant wethouders te verlagen en het leed voor ex-bestuurders te ver zachten: Nazorg door de partij, waarvoor je het allemaal doet. Over zijn eigen VVD is hij niet enthousiast. Alleen bij het CDA bespeurt hij een 'zekere lijn': ben je eenmaal gekozen, dan staan ze je ook bij. „Andere partijen zeggen toch makkelijk: Pietje bevalt ons niet meer zo, die moet maar weg. Kijk, krijg je in de raad een motie van wantrouwen tegen je, dan liggen de verhoudingen dui delijk, maar de nieuwe mode is om te zeggen: we zijn je gezicht beu. Kijk nou wat Rottenberg met de PvdA doet. Vernieuwing en nog eens vernieuwing. Ik weet wel dat daar best argumenten voor zijn, maar er is toch ook een sociaal verhaal... Wie in de bloei van zijn leven een loop baan onderbreekt voor een poli tiek ambt, daar moet je toch iets voor doen. Er hoort wat mij betreft een toenemende zeker heidsstelling bij het toenemende risico van dat werk. Dat moeten partijen zich ook realiseren, wil len ze nog geschikte kandidaten De psychiatrie in ons land verhuist van bos naar stad, naar klein schalige woonvormen. Uit het psychiatrisch ziekenhuis ontslagen cliënten met langdurige en doorgaans ernstig psychische problemen kunnen in een be schermde omgeving wennen aan de maat schappij. Zonder er meteen in te verzuipen. Door Frits Stommels HIJ IS 39 jaar en was leraar aan een mavo. Tijdens zijn opleiding ontdekte hij manisch te zijn en soms heel druk. Na een eerste opname voor enkele maanden in een psychiatrisch ziekenhuis opgenomen volgen van tijd tot tijd meer korte opnamen. Tus sendoor woont hij zelfstandig. „Ik had psychoses, was depres sief en manisch. Maar dat weer hield me aanvankelijk niet om voor de klas te staan. Ik was daarnaast heel actief in het ka der van het milieu," zegt hij. Toen zijn moeder en vader vlak na elkaar overleden klapte hij in elkaar en draaide er in korte tijd de hele erfenis door met veel drank en toestanden, zoals hij het uitdrukt. Ofschoon het normalerwijs wel met hem ging, hoorde hij stemmen van de tele visie die hem opdrachten door gaven, waardoor hij in vreemd gedrag verviel. Hij werd opge sloten maar vrij snel weer ont slagen om - onder begeleiding - in een woongroep van vier men sen, twee mannen en twee vrou wen, te gaan wonen. „Het eerste jaar van mijn be schermd wonen was somber. Ik was vier uur per nacht wakker en zag het helemaal niet meer zitten. Totdat ik in de zomer van 1992 het medicijn lithium kreeg. Na een half jaar had dat een goed resultaat. Het haalde bij extra spanning de toppen eraf. Je moet zo'n medicijn wel in de gaten blijven houden en regelmatig bloed laten prik ken." Hij vertelt het afgelopen half jaar steeds actiever te zijn ge worden in zaken die met de bewoners - hij is mede-voorzit ter van de bewonersraad van zijn woonvorm - en de landelij ke cliëntenbond hebben te ma ken. „Ik ben nu zover dat ik een heel eind in de richting van zelfstandig wonen kan gaan denken. Maar ik denk bij mezelf toch niet zomaar alleen aan te kunnen, zoals het er nu met me voor staat. Op mijn eentje ben ik te impulsief bezig en mis ik voldoende controle op mijn handelen. „Ik doe het nu rustig aan bin nen een groep met minimale begeleiding, maar zo'n twee uur per werkdag. Dat geeft een heel stuk zelfstandigheid. Zo beslis sen we over dingen als geld en wat er voor eten op tafel komt. Dat vind ik een van de belang rijkste prè's van de regionale instellingen voor beschermd wonen. Ze hebben een geva- Een (ex)psychiatrisch patiënt heeft het moeilijk om zich te handhaven in een jachtige intolerante maatschappij. foto anp rieerd aanbod, dat is afgestemd op ieders individuele verlan gens." Toch moet er wat hem betreft in de toekomst een geleidelijker overgang komen van het psy chiatrisch ziekenhuis naar het beschermd wonen en vandaar naar het begeleid wonen. Dat is de laatste stap op weg naar volledige zelfstandigheid. Wil dat lukken dan moet er naar zijn idee met het zogenaamde resocialiseren al op het terrein van het psychiatrisch zieken huis worden begonnen. Ze kun nen er een soort oefenhuis neer zetten, vindt hij. Een voorwaar de is wel dat er dan ook finan cieel iets te regelen valt. „Het is nu zo dat er geen lenin gen worden verstrekt aan bewo ners. En dan is het bijna onmo gelijk om door te stromen. Je kunt geen meubilair kopen of apparatuur voor de keuken, laat staan dat er geld is voor een cd-speler. De overheid propa geert het zelfstandig wonen van (ex)psychiatrische patiënten, maar geeft geen garanties." Toch wil hij best weten dat het momenteel beter is dan het lan ge tijd geweest is. Dat is, vol gens hem, met name te danken aan de antipsychiatrie bewe ging van zo'n tien jaar geleden. In die tijd waren er nogal wat misstanden in de psychiatrie. De inrichtingen hadden zalen, waarop liefst zestien mensen bij elkaar moesten wonen, moeilij ke patiënten werden platgespo- ten en eenzame opsluiting in een isoleercel was toen heel ge woon. Uit de antipsychiatrie zijn zelf hulporganisaties voor be schermd wonen, zoals de Nuts in Nijmegen, naar voren geko men. Ze draaiden op vrijwilli gers en werden een voorbeeld voor de professioneel opgezette beschermde woonvormen van de regionale instellingen. Van lieverlee gaan ook de zelfhulp organisaties tegenwoordig meer op de professionele toer. Dat zelfde geldt voor de cliënten bond in de geestelijke gezond heidszorg, die belangen van (ex)psychiatrische patiënten be hartigt op basis van lotsverbon denheid. En dat is nog altijd hard nodig gezien het gebrek aan tolerantie. „We zeggen de buren bij ons in de straat goedendag, maar daar houdt het wel ongeveer mee op", zegt hij. „Ze verwachten kennelijk ook niet meer, want het gonst van de misverstanden, die maar niet de wereld uit willen. Zo zijn we in hun ogen de ene keer rehabiliterende cri minelen om het volgende mo ment via via te horen te krijgen dat we een stel afkickende drugsverslaafden zijn. „Het heeft wel invloed waar je woont. Of dat een oude volks buurt in de stad is of een be schermde woonvorm in een dorp. Ik moet er eerlijkheids halve trouwens bij zeggen dat niet alleen de maatschappij ons bepaalde stigma's oplegt, maar dat psychiatrische patiënten het ook zichzelf aandoen. Zo ie mand denkt al vlug: 'ze zien aan me dat ik hartstikke gek ben', terwijl dat helemaal niet zo hoeft te zijn." In het algemeen heeft de (ex)psychiatrische patiënt een beeld in zichzelf zitten dat hij maar moeilijk kwijt kan raken en de maatschappij laat het maar zo. Hij zegt: „Ik voldoe niet aan het beeld dat de maat schappij mij oplegt, ik beteken dus niks. Toch moet ik langza merhand een stap daarnaartoe maken, terwijl de mogelijkhe den heel beperkt zijn. Zo zou ik wel willen en kunnen werken, maar dan in mijn tempo. Dus een of twee dagen en niet een hele werkweek lang. Dat kan ik dus mooi vergeten, want de maatschappij is niet ingesteld op ons soort mensen. En de maatschappij heeft altijd gelijk en ik nooit." Hij is hard in zijn uitspraak over de stap van inrichting naar beschermde woonvorm. Zegt: „Door geen nazorg bij het ver trek uit de inrichting te geven, creëren we een lompenproleta- riaat in Nederland. Want omdat er geen geld is om de maat schappij goed voor te lichten blijven we een niet geaccepteer de groep. Het gevolg daarvan is dat steeds meer van ons weer gaan zwerven. En dat bezorgt bezorgt een slechte naam. Je zou toch eigenlijk best wat meer begrip mogen verwachten, denk je niet? Ik heb het laatst aan mijn broer gemerkt. Die had op televisie iets gezien over psy chiatrie en hij vertelde me dat hij ineens had begrepen waar om ik anders was." ke lif Sti he be ij de be w< Vo he sn< en he roi be op de lijst krijgen. Nazorg n®| in de vorm van outplaces» (bemiddeling bij het zoeken m| ander werk) bijvoorbeeld. Waa om niet?" De tegenstroming is er natraj lijk ook. Luister naar Gro Linkser Christ Crul in zult hem niet horen zeggen c een wethouder niet verzekei mag zijn tegen het risico vank politieke werk. Maar dat wi| houders onder alle omstand den een beroep kunnen doent de wachtgeldregeling, vindt t] hemeltergend. „Waarom een uitkering vrijwillig opstapt? Zo'n regel j gewoon wegmoeten." Hij no Bredase wethouders als berg en Rattink, die het zon voor gezien hielden en wackj geld kregen. Crul vindt het eigenlijk gebruik' en wil er e eind aan maken. „Je moet zulke regelingen j toepassen, vooral in vergelijkt met andere burgers, met hetn male maatschappelijke verkea Waarom wachtgeld als je vn] willig opstapt, waarom geen si licitatieplicht opgenomen, was] om geen normale controle?" C wijst erop dat iedere kan afwijken van de landelijkj richtlijnen. Maar ja, in Brei leed het voorstel van Groei Links schipbreuk. Wat de VNG-woordvoerstern:l zo vreemd vindt. „Inderdaai uitzonderingen kunnen, maal wij kennen geen gemeente i het doet. Gelukkig maar, dan vind je helemaal geen menl sen meer, die het willen doen." Van der Stoel is al afgehaal wat hij in de statige, rustgevend! entourage van het Bergse stadl huis ook wel weer kan relative! ren. „Dit werk was voor mij heef bevredigend. Ik zal nooit kwaal op mezelf worden, want ik zietf veel mensen heel treurig naai hun werk gaan. En dat hebbeij ze mij nooit zien doen." Van onze verslaggever Den Haag - Het kabinet wil eer len treffen om de huisvesting vi de stroom asielzoekers te waart len wordt nu gestudeerd. Een woordvoerder van de Cen- tra trale Opvang Asielzoekers (COA) ve verklaarde gisteren dat het gaat om stappen die boven de huidige jj( afspraken tussen regering en ge meenten uitgaan. Het gaat om In ruimere mogelijkheden voor de dit gemeenten om de hun opgedra- asi gen huisvestingstaak te realise- zei ren. wa De extra maatregelen zijn nodig pei nu blijkt dat de stroom asielzoe- 35. kers alweer grotere proporties die heeft aangenomen dan vorig jaar del zomer. Toen waarschuwde de ror COA de regering dat de opvang asi van asielzoekers spaak dreigde aai te lopen tenzij de doorstroming tot van mensen met een verblijfsver- asi' i gunning uit de asielzoekerscen- (ADVERTENTIES) De RAI is fantastisch geworden! liuiuW^^AI 16 t/m 27 MAART DAGELIJKS 10-17 UUR, MA. 21 T/M VR. 25 MAART ÓÓK 19-22 UUR. 9 MAANDEN BEURS EN ATTRAKT1E 23 T/M 27 MAART TOEGANGSPRIJS F 17,50, 'S AVONDS F 10,-. GRATIS PENDELBUS: VOLG BORDEN Q RAI. KORTING OP TREIN TOEGANG. INFO: RAI-NIEUWSLIJN 020-5466994. Vraag de brochure over siergrindvloer AAN SOMMIGE zaken komt nooit ei het rumoer rond Poncke Princen. V minister Kooijmans een visum gew Nederland te bezoeken, nu dreigt d< hem in Indonesië tegen het lijf te lo van een mensenrechtenorganisatie. IV Toen minister Kooijmans nog gewo voor internationale organisaties bezig heeft hij Princen enige malen ontr kennen en waarderen als onvervaard hele gedoe rond Princens visumat daarom persoonlijk in een moeilijk pa De volgende maand bezoekt een zvt Indonesië. De kritiek die er hier mensenrechtenbeleid van het regim alleen onoverkomelijk maar ook hoog Kooijmans een ontmoeting heeft me rechtenstrijders. Princen is een van 9eziene activisten op dit terrein in hem spreekt, is dan ook niet meer da Princens naam werkt in kringen van ders als een rode lap op een stier. D. zijn keuze voor de zijde van de Indone de vleesgeworden belediging van h Princen in verband met de affaire va enig zout in de wonden van zijn toe tegenstanders te wrijven, staat buit doerak. Dat hij echter toen en nu ge teit met de verdrukten, staat eveneen: Princen kreeg zijn visum niet omdat Nederland te veel emoties los zou rr zou rijten. Het parlement steunde de der Weisglas wil nu dat de minist 'overloper' praat je immers niet. W Parlementariër de gemoedsrust die t s(aat geenszins. Het is een term van Pog nimmer iemand rustig geslapen, uf denkt de VVD, de naderende verk spinnen bij het opstoken van dit vuur

de Stem | 1994 | | pagina 2