Tafeltje Dekje uit de brand Koorvereniging Asaf voert Schutz uit legenheid Hulster Ambacht pakt grote klus op zeewering bij Baalhoek zelf aan College Axel geeft Gecoördineerd Ouderenwerk drie jaar extra subsidie I AKUMKJS Wethouder plaatst reusachtige rioolput PLAATSELIJK NIEUWS DAG KLAPPER Plannen Dobbele Poort Hulst zijn lovenswaardig' Aanzienlijk minder Open huis muziekschool in Refugium Baudeloo articulieren KORTING ZEELAND etel Historicus Stockman opteert voor originaliteit: uur Fotoservice Stormachtig Verwachting Vorig jaar 1994 s, bedankje, jubileum, huwelijk, verloving, prestatie, examen, raham, enz. r kolom 1.09 incl. BTW, gel verplicht. Foto of formaat 35 x 40 mm TW. Overige tarieven op Foto's worden niet retourneerd. 882 of geef uw tekst plaatsing af bij één van 1. Schriftelijke opgaven nd geaccepteerd indien bekend zijn, ook indien ing bijgevoegd is. ns het recht voor teksten an redenen te weigeren, ever klachten bereiken geven tekst behoudt de t recht voor om de naam tgever bekend te maken. Gefeliciteerd 12/3 neuzen, Stefan Buyze in Biervliet Ida. Belangrijke maatschappij vraagt VERTEGEN- W00RDIGERS(STERS) - Vast dienstverband. - Full- of half-time. - Kan ook als bijverdienste. - Eigen wagen, later firmawagen. - Zeer goede verdiensten. Sol. 01620-53643 (werkdagen tijdens kantooruren). DB STEM Htilst - Waterschap Het Hulster Ambacht is van plan de vernieu wing van de Vilvoordse glooiing op de zeewering bij Baalhoek zelf aan te pakken. Het gaat daarbij om een poot karwei, waarvoor het water schap aanvankelijk 560.000 gulden in de boeken opzij zette, maar dat in eigen beheer op 493.000 gulden uitkomt. Het werk zelf doen is goedkoper, maar het verschil heeft ook te maken met het tempo waarin Het Hulster Ambacht de glooiing nu wil aanpakken. Het dagelijks bestuur van het water schap wilde dat werk eerst over drie jaar spreiden, maar vindt het nu beter om alles in één keer te doen. Het algemeen bestuur van het water schap krijgt dit voorstel woensdag 23 maart onder ogen en kan er dan over praten en beslissen. Het algemeen bestuur staat die woens dag ook voor de beslissing om de kwijt scheldingsmogelijkheden voor bepaalde belastingen te wijzigen. De in januari van dit jaar in werking getreden omslag-verordening betekent dat pachters en ingezeten ook in de omslagheffing worden betrokken. Voor de ingezeten-omslag bestaat wel de mogelijkheid tot kwijtschelding. Voor de pachtersomslag wil het dage lijks bestuur, dat daarmee het advies van de Unie van Waterschappen volgt, geen kwijtschelding verlenen. Tijdens de vergadering van het alge meen bestuur van Het Hulster Ambacht wordt woensdag 23 maart ook de van 1966 daterende reis- en verblijfkosten vergoedingen aangepast. De vergadering in Hotel van Leuven in Kloosterzande begint om 15.00 uur. Van onze verslaggever Axel - Tafeltje Dekje Axel, de maaltijddienst voor zelfstandig wonende ouderen, is uit de brand. Burge meester en wethouders uit Axel willen de stichting Gecoördineerd Ouderenwerk, die deze service onder houdt, drie jaar lang extra subsidie van 15.000 gulden per jaar geven. Dit blijkt uit een voorstel aan de raad. iRINGEN Iburgemeester van Terneuzen brengt ■kennis dat op woensdag 16 maart p0 uur in het stadhuis van Terneuzen I vergadering van de commissie voor 'ciën, sociale zaken, maatschappelijke jerlening en volksgezondheid en de r welzijnszaken, personeelszaken, au- i organisatie zal worden gehouden, n deze vergadering zal om 19.30 uur vergadering van de commissie voor lciën, sociale zaken, maatschappelijke volksgezondheid en de commis- Lisvesting, ruimtelijke ordening, open- i milieu worden gehouden. voor zover van toepassing de daarop Ibende concept-raadsvoorstellen zijn rig en tijdens de vergaderingen voor plaatse verkrijgbaar. |eft gelegenheid direct na de opening lissievergaderingen gedurende maxi maal een half uur over één of 0 meer agendapunten het woord te voeren. Terneuzen, J 2 maart 1994. De loco-burgemeester voornoemd, de Zeeuw. MBl ining) 3.295.- incl. BTW* rziening) 2.815.- incl. BTW* d, aangesloten op bestaande leidin- eze actie is geldig tot eind april 1994. Met het geld kunnen de casset tes, die de stichting gebruikt om de maaltijden warm te houden, vervangen worden. De eerste cassettes zijn dit jaar aan de beurt. Despulletjes zijn in 1985, bij de start van Tafeltje Dekje, door subsidies van de provincie en het Juliana Welzijnsfonds bekostigd. Probleem is dat de stichting nooit heeft stilgestaan bij ver vanging. De afschrijving van de cassettes is dan ook nooit in de prijs van de maaltijden verre kend. Omdat de stichting moeite heeft rond te komen, klopte het Gecoördineerd Ouderenwerk 1 vorig jaar bij de gemeente voor steun. De nood is zelfs hoog dat het voortbestaan van de dienstverlening ervan af- Tafeltje Dekje vond bij het Axel gemeentebestuur een gewillig oor, zo blijkt nu. „Wij vinden het m belangrijk, dat het ondenk baar is dat instandhouding van deze voorziening, om financiële redenen, in gevaar dreigt te ko nen," aldus het college, dat er vanuitgaat dat er met de toene mende vergrijzing steeds meer mensen een beroep op de dienst zullen doen. Op dit moment heeft Tafeltje Dekje Axel 110 klanten. Zij happen jaarlijks 25.000 maaltijden weg. B en W willen de benodigde 45.000 gulden bekostigen met geld uit de sociale vernieuwing, dat ook bedoeld is voor flanke rend ouderenbeleid. Het Axelse college wijst echter een ander verzoek van de stich ting, om de subsidie op te trek ken van twee kwartjes naar een gulden per maaltijd, af. Ook daar trok de stichting vorig jaar voor aan de bel omdat de prijzen van warme maaltijden in januari van dit jaar met twee kwartjes per maaltijd omhoog gingen. Die verhoging is voor veel ouderen niet op te brengen, vreest het bestuur van de stich ting. B en W zijn het daar niet mee eens. Bovendien voelen zij niets voor subsidies in de 'consump tieve sfeer'. De reddingsoperatie van Tafeltje Dekje wordt volgen de week eerst in een aantal com missies besproken. Van onze medewerkster Jeanette Vergouwen Hulst - De studenten van de afdeling Bouwkunde van de HTS Zeeland presenteerde vorige week een plan om een café-res taurant te realiseren in de ruïnes van de Dobbele Poort in Hulst. Historicus Paul Stockman bekeek de plannen. Zevenbergen 01680-24053 Stockman vindt dat een monu- aent afgebouwd, of in oorspron kelijke stijl herbouwd mag wor den, wanneer men weet hoe het er oorspronkelijk uit heeft ge zien. Hij is van mening dat als het niet op deze manier gebeurd de mensen zich schuldig maken aan geschiedvervalsing. •Dat neemt niet weg dat zoals de Bollewerck Poorte (Kelder- manspoort) er nu bij staat er mets mee aan te vangen is. Het is een ruïne, de boel staat lang zaam in elkaar te storten. Er moet dus heel snel iets gebeuren en daarom vind ik het lovens waardig dat de studenten met een plan over de brug gekomen zijn," stelt Stockman. Hij vindt dat de technische gege vens erg goed zijn uitgewerkt en heeft waardering voor de plan nenmakers omdat het plan er voor zorgt dat het monument een bestemming krijgt. Conserveren -Erg goed vind ik dat ze de vulnes, zoals ze er nu bij staan, willen conserveren. Zij willen het gebouw met glas afwerken, zodat het visueel herkenbaar blijft en ze houden tevens de mogelijkheid open om het geheel bter, als er voldoende geld en gegevens zijn, volledig te restau reren in de originele staat." De beoogde bestemming is een café-restaurant in de haven- doorgang. De twee torens funge ren als in-en uitgang. >De restauratie van het Baude- loo-complex is ook een mooi voorbeeld. Dat gebouw heeft nu een duidelijke functie en het is door de projectontwikkelaars Prachtig geconserveerd. Als ze dat in Hulst nu meer zouden doen, dan hebben we straks een aantal werkelijke parels en min der bouwvallen." De bestemming, het café, juicht Stockman toe. Wel meent hij dat de inrichters moeten waken over het interieur. Het mag, volgens hem, niet al te modern worden, tenslotte is het een locatie in een eeuwenoud monument, •Die afwerking met glas vind ik "hgineel en goed. De poort blijft, maar een verdere uitwer king van het plan zou voor Hulst en de promotie van de Reynaert- stad zeer goed kunnen werken." Natuurlijk heeft Paul Stockman al ideetjes. „Leg over de vesting gracht een voetbrug neer. Leg een parkeerterrein aan en dan kunnen de mensen direct via de loopbrug naar de poort lopen. Als er dan ook een ruimte vrij gemaakt zou worden in het ge bouw voor het VW, is dat de best denkbare promotie voor Hulst. Een inkom om van te likkebaarden. Ik heb vroeger als eens het plan geopperd om dan ook een aanlegsteiger voor boot jes te maken. Het beginpunt van een reis over de vestinggrachten. In het verlengde ervan zouden ze de vesting kunnen doortrekken richting Stationsweg en tegelij kertijd het Oranje Bolwerk re construeren. Dan is meteen het probleem van de overtollige grond van de gemeente Hulst opgelost. In plaats van de Bolle werck Poort in te kuilen, kunnen ze de grond dan gebruiken voor het bolwerk," aldus een enthou siaste Stockman. „In 1957 startte men met het ontgraven van de poort. Naar eigen ideeën is er veel afge bouwd. Vergelijk foto's van di rect na de opgraving met de huidige toestand, dan zie je dat er ongewild een aantal zaken bijgebouwd is. Die bijgebouwde stukken zijn direct te herkennen, want ze brokkelen enorm af. Ze zijn verkeerd gemetseld, met ce ment en niet met een mengsel van schelpkalk en tras (gemalen tufsteen). Daardoor springt het metselwerk kapot, de voegen wateren vervolgens in en doen bij de geringste vorst gehele muurstukken uit elkaar sprin gen. Een schoolvoorbeeld van erosie." Stockman stelt nogmaals duide lijk dat het monument, zoals voorgesteld in het plan, gecon serveerd wordt. Afbeeldingen „Prima dat ze het afwerken met glas en onderhouden. Het komt het dichtst bij de originele versie en dat is historisch gezien een goede zaak. Mochten er in de toekomst toch nog afbeeldingen van de poort opduiken, dan is het mogelijk om het monument te reconstrueren in de echte oor- sponkelijke staat. Wellicht is Monumentenzorg dan ook bereid om de portemonnee wat verder open te trekken," besluit hij. De leden van de christelijk gemengde zangvereniging Asaf tijdens een repetitie voor de uitvoering van de Johannes Passion. foto wim kooyman Van onze correspondente Axel - De paastijd nadert en dat houdt in dat vele koren een concert voorbe reiden met speciale muziek. De een kiest voor een feestelijk paasconcert, de ander houdt het op een passie als voorbereiding op het paasfeest. De christelijk gemengde zangvereniging Asaf uit Axel komt met een speciaal con cert: de uitvoering van de Johannes Pas sion van Heinrich Schutz in een bewerking van Arnold Mendelssohn. Dirigent Anton de Kort werkt met de koorleden al enkele maandjes aan het instuderen van het werk en het bijschaven van de vertolking. De wekelijkse repetities waren steeds in de eigen gereformeerde kerk, maar de uitvoering op zaterdag 19 maart is in de r.-k. kerk Sint Gregorius aan de Walstraat in Axel. „Schutz leefde rond 1600 en heeft vele cantaten, geestelijke werken en drie pas sies geschreven. Die passies worden nog regelmatig uitgevoerd, precies zoals de passionen van Bach. Meestal in een au thentieke uitvoering, dus zo veel mogelijk in de stijl van de tijd waarin het gecompo neerd is met instrumenten die toen ge bruikt werden. De laatste jaren komt er weer belangstelling voor de latere bewer kingen, die in de periode van de Roman tiek populair waren. Asaf en ik'hebben gekozen voor een bewerking van Arnold Mendelssohn," legt dirigent De Kort uit. Volgens hem zorgt de bewerking ervoor dat het geheel expressiever is. Arnold Mendelssohn schreef ook een extra conti- nuobegeleiding, voor een koor toch een duidelijke leidraad. Deze continuobegelei- ding wordt in Axel verzorgd door Mark Lambreeht (cello) en Jos Verpoorten (or gel). Er is maandenlang gewerkt aan een ver antwoorde vertolking van de Mendelsso- hn-bewerking. Geen eenvoudige opdracht, maar het enthousiasme is zo groot dat alle leden verwachten dat het een goed concert wordt. Om het publiek meer bij het evenement te betrekken, zijn enkele koralen voor samen zang toegevoegd. Asaf heeft een professionele bezetting van vocale en instrumentale solisten aange trokken om de toehoorders te verzekeren van een boeiende uitvoering. De evangelistenpartij wordt gezongen door de tenor Joris Bosman, de Christuspartij door de bas Kris de Becker en de tenor Philippe Wesemael staat garant voor de overige partijen. De instrumentalisten (or gel en cello) zijn nog te beluisteren in een sonate van Vivaldi. De muzikale leiding is in handen van Anton de Kort. Het concert begint zaterdag 19 maart om 20.00 uur. De toegangskaarten kosten 15 gulden en zijn te verkrijgen bij de koorle den en een half uur voor aanvang in de kerk. Er zijn ook tekstboekjes verkrijg baar. Jeugd en 65-plussers betalen een rijksdaalder minder en kinderen tot 12 jaar mogen, onder geleide, gratis binnen. Van onze verslaggever Oostburg - Met wat zo onge veer zijn laatste officiële daad is, plaatste de Oost- burgse wethouder van Open bare Werken A. de Feijter gisteren een reusachtige rioolput op de juiste plek. Het was gistermorgen het start sein voor de derde fase in de aanpassing van de Oostburgse riolering. De put is geplaatst aan de Industrieweg en de grootste van het hele werk: met een op pervlakte van veertien vierkante meter en een hoogte van bijna vijf meter bereikt de put een gewicht van 36 ton. Alleen met een 300-tonskraan, die De Feij ter als een volleerd machinist bestuurde, kon de put op zijn plaats worden gebracht. Miljoenen guldens zijn afgelopen jaren gestoken in de vernieuwing van het Oostburgse riolerings stelsel. Nodig omdat de oude voorziening te weinig bergings capaciteit had. De aanleg van derde fase, die rond twee miljoen gulden kost, duurt een half jaar. Het werk wordt uitgevoerd door de aannemerséombinatie Schel de Infra, een samenwerkingsver band van drie Zeeuws-Vlaamse aannemersbedrijven. Terwijl wethouder A. de Feijter de immense kraan bedient, houden medewerkers van de aannemer de enorme rioolput in bedwang om hem aan de Oostburgse Industrieweg goed op zijn plaats te kunnen zetten. foto camile schelstraete (ADVERTENTIE) Wie maakt binnen 1 uur de helderste afdrukken op Kodak Royal Paper terwijl u winkelt? Juist! FOTO Terneuzen Noordstraat 6 01150 21575 (v.h. Foto But) Hulst 's-Gravenhofplein 8 01140-16162 VERSCHOORE Na de vrij leuke lentedagen van donderdag en gisteren is het weer vandaag aanzienlijk minder van kwaliteit. Donderdag en ook gisteren genoten we nog van de invloed van een kleine uitloper van een Azoren-hogedrukgebied, vandaag leven we onder de meer nadelige invloed van een oceaanstoring. Afgelopen nacht trok de bewolking van deze storing over onze streken en vandaag beginnen we met de restanten van deze bewolking. U kunt de zon nog begroeten. In de loop van de morgen verdwijnt de bewolking en daarna krijgen we redelijk weer. De bewolking zal vandaag bestaan uit stapelwolken. In de streken dicht bij de kust is de kans op een bui groter dan verder landinwaarts. Morgen wordt het een veel minder leuke dag. De westelijke wind neemt tot hard toe en kan op zee zelfs stormachtig worden. Ook zijn de regenkansen uit de vrijwel constante bewolking veel groter dan vandaag. Na het weekeinde blijft het weer zeer wisselvallig en staat er veel wind. Doordat de wind in de loop van maandagnacht naar het noordwesten draait, wordt het ook koeler. Alleen de nachtelijke temperaturen blijven door de aanwezigheid van de bewolking positief. Vorst aan de grond, zoals gistermorgen, zal voorlopig niet meer voorkomen. De verwachting in cijfers: vandaag een westenwind van 4 Beaufort, eerst bewolkt en daarna brede opklaringen. Nu en dan een fraai gevormde stapelwolk met een kleine kans op een bui. De maximum-temperatuur is 9 graden en minimaal wordt het 3 graden. Morgen is het bewolkt, een grote kans op buien en de maximum-temperatuur wordt 10 tot 11 graden, 's Nachts wordt het 5 graden. De wind is west met een kracht van 6 5 7 Beaufort. Maandag nog een kleine kans op een bui en iets hogere temperaturen. Omdat de westelijke wind afzwakt tot 4 Beaufort kunt u rekenen op 11 tot 12 graden, 's Nachts wordt het 6 graden. Dinsdag is het frisser doordat de wind naar het noord-westen is gedraaid en in kracht toeneemt tot 5 a 6 Beaufort. Ook 's nachts wordt het minder warm met temperaturen tussen 4 en 5 graden. Het wordt wel droger en de opklaringen worden groter. Hoe was het weer vorig jaar op 12 maart? Overdag was het 13,6 graad en 's nachts 5,6. De extreme temperaturen sinds de eeuwwisseling op die datum: op 12 maart 1931 vroor het 's nachts 5,6 graad en op dezelfde datum in 1957 werd het overdag 13,6 graad. De weerspreuken: 'Maart niet te droog en niet te nat, vult de boer zijn kist en vat'. 'Speelt de zon maart in haar kaart, dan krijgt mei nog wat winter in haar staart'. men weer in Hulst, lllllst OUD PAPIER - Leden van muziekvereniging De Schelde- KVG-REIS - Het Katholiek zonen halen vanmorgen vanaf Vrouwengilde brengt dinsdag 9-00 uur oud papier op. Het 15 maart een bezoek aan Be- ophalen begint in de Hulster veren. Afgelopen zomer heb- loostraat. ben leden van de Katholieke Sint Jansteen Arbeiders Vrouwen uit Beve- ren Hulst bezocht. Om 10.00 MISVIERING - Vanavond is uur wordt in het koetshuis van er om 19.00 uur een misviering kasteel Cortewalle koffie ge- met medewerking van het kin- dronken. Daarna wordt het derkoor van de basisschool in kasteel bezocht. Na de lunch de parochiekerk van de H. worden de Martinuskerk be- Johannes de Doper. Tijdens zocht, het Arboretum en Hof deze dienst stellen de eerste ter Saksen. Rond 17.00 uur is communicanten zich voor. ZATERDAG r A KIELDRECHT -Camping De Vogel, 10.00 uur, - 't Sleepbootje, 15.00 uur, schie- B KIEUDRIECHT WALSOORDEN -De Gouden Pluim, 15.00 uur, -Café Rue du Nord, 14.30 uur, ,Dnp schieting LAMSWAARDE ZUIDEH3RPE Ca*é De Lamsoren, Soc. de Vre- - Café 't Gemeentehuis, 14.00 IfVoirV*11' ^^i^ing. uur, schieting. vJi ,,nn - tfrnfttzfn Cafe Atlanta, 14.00 uur, bieden ?cT3ESpenhoekje, 14.00 ,°s T J ANS T E E N uur, bieden en jokeren. ZONDAG l'e 't Centrum, 14.00 uur, HENGSTDIJK vleeskaarting. Van onze correspondente Hulst - Vandaag wordt het Refugium Baudeloo officieel geopend als huisvesting voor de Zeeuwse Muziekschool Hulst. Van 13.00 tot 16.00 uur houdt de muziekschool vervolgens open huis. Iedereen is dan welkom om een kijkje te komen nemen. Het gebouw is door projectont- De foto-reportage die het ver- wikkelaar Kindt en Biesbroeck loop van de restauratie-werk- in nauwe samenspraak met de zaamheden toont, is te zien in muziekschool gerestaureerd en het ensemblelokaal op de bene- aangepast aan de eisen van het denverdieping, modern muziekonderwijs. Het gebouw is een blikvanger in Stadsarchivaris A. Prinsen heeft het centrum van Hulst en van- daarnaast een interessante expo- daag krijgen de Hulstenaren de sitie samengesteld in samenwer- kans om ook het interieur te king met de oudheidkundige bekijken. Naast zeven leskamers kring. Deze tentoonstelling toont en dienstvertrekken is tevens de de vroege historie van het ge- zaalruimte op de zolderverdie- bouw toen het nog een vlucht- ping te bewonderen. plaats was voor monniken van de abdij Baudeloo. Kaarten en Lesdemonstraties °ud® manuscripten geven een beeld van de belangrijkheid van Tussen 13.00 en 16.00 uur vin- dit historisch pand, waarin den op alle verdiepingen lesde- meerdere vorsten hebben ver- monstraties plaats, waarbij vrij- toefd. wel alle instrumentale opleidin gen aan bod komen. Cnnpprt Op geregelde tijden treden gro- tere muziekgroepen op, zoals het Om 19.30 uur wordt het feest- klarinet-ensemble en het mu- programma voortgezet met een ziekschoolorkest uit Oostburg. concert door het Zeeuws Docenten van de muziekschool Jeugdorkest onder leiding van staan paraat om belangstellen- Mathieu Meijs. Ook regionale den te woord te staan en infor- ensembles, zoals de slagwerk- matie te verstrekken. groep, een klarinet/saxofoonen- Tijdens de openingsdag en de semble, een blokfluitkwartet en daarop volgende week kan in de een accordeon-ensemble treden muziekschool naar twee ten- op. Toegangskaarten voor dit toonstellingen gekeken worden, concert kosten een rijksdaalder. ZATERDAG 12 MAART 1994 C2

de Stem | 1994 | | pagina 19