Meer tijd voor uitbreiding EU Motief voor aanslag in rechtszaal onduidelijk SPOTGOEDKOPE Jntsla M 'Waar zou F Britten krijgen geen genoeg van Griezelhuis Europarlement gunt onderhandelaars nog een maand extra Serviërs houden zich verre van de Bosnische federatie ca tij Fokker-doel DE STEM BUITENLAND VN veroordelen China weer niet El Inkatha: Geen y erkiezingslij st Deel PLO: Uitstel vredesgesprekken BUITENLAND kort Morres ruimt op! De nieuwe spullen komen eraan, dus de magazijnen moeten leeg! Supeiiage prijzen voor prachtige nieuwe meubels! Zulke koopjes mag u niet missen! Van 4 maart tot 4 april! Industrieterrein Tol bij Hulst! Op op! Kom snel! Nieuwe 'Nederdu Somber Straatsburg (anp) - Het Europees parle ment is bereid de onderhandelingen over de uitbreiding van de Unie met Oosten rijk, Zweden, Finland en Noorwegen meer tijd te gunnen. Uiterlijk begin april moet het eindverslag van de onderhandelingen bij het parlement zijn, stelde de woordvoerder van parlementsvoorzitter Klepsch gisteren in Straatsburg. De definitieve afronding is in de gevarenzone geraakt door interne verdeeldheid bij de Unie over de procedure bij meerderheidsbesluiten. De resul taten hadden begin maart gereed moeten zijn voor behandeling door het parlement. Er ligt een voorstel om het aantal stemmen te verhogen dat nodig is om een voorgenomen besluit van de raad van ministers van de Unie te blokke ren. Spanje en Groot-Brittannië zijn tegen de verhoging. Nu ligt dat aantal op 23 (voldoende voor twee grote landen en een kleine lidstaat om besluitvor ming te frustreren), met de uitbreiding zou dat aantal op 27 moeten worden gebracht. Voor het Europees parlement is het aantal van 27 stemmen een absolute minimumvoorwaarde om akkoord te kunnen gaan met de uitbreiding. Dins dag wagen de ministers van Europese zaken een nieuwe poging om uit de impasse te geraken. Zij hopen dan tevens het visserijprobleem dat de afronding van de onderhandelingen met Noorwe gen tegenhoudt, op te lossen. Het parlement, dat deze week zijn maandelijkse vergadering in Straatsburg houdt, is bereid alvast met de nu bekende gegevens over de onderhande lingsresultaten aan de slag te gaan. Een belangrijke stroming binnen het parlement wil de Unie dwingen om het Europarlement meer macht te geven: bijvoorbeeld het recht om mee te beslissen in zaken waarvoor in de Europese minis terraad een meerderheid was. Als het parlement die macht niet in het vooruitzicht wordt gesteld, is het nog maar de vraag of de benodigde 260 stemmen voor de goedkeuring van de uitbreiding worden gehaald- Volgens Penders (CDA/EVP) zou het parlement tegen uitbreiding kunnen stemmen als de stem- menkwestie niet naar wens wordt geregeld. Boven dien verwacht hij dat een blokkerende minderheid binnen het parlement voor uitstel van de behande ling zorgt als op de andere terreinen geen vooruit gang wordt geboekt. De opstelling van de vertrek kende fractie-voorman wordt gedeeld door zijn collega's van PvdA, WD en D66. Van onze correspondent Frans Wijnands Euskirchen - Om kwart voor één gaan in Euskirchen de meeste scholen uit. Ook die vlakbij de dépendance van het 'Amtsgericht'; ondergebracht in een vier-verdiepingen huis, waarin onder meer een artsenpraktijk is gevestigd. De kinderen hebben het ge rechtsgebouw nog geen vijf mi nuten gepasseerd of in de rechts zaal explodeert een buitenge woon sterke springlading. „Als ik aan mijn diensttijd terug denk, weet ik zeker dat het veel zwaarder moet zijn geweest dan een handgranaat," oordeelt Mi chael Hermans, gerechts woord voerder in Euskirchen. „Door de ontploffing is een tussenwand compleet weggeslagen." Politie en brandweer, gealar meerd door de uitbaatster van een nabijgelegen wijnzaak arri veren binnen enkele minuten. Zo snel als de eerste hulp op gang komt, zo traag verloopt daarna het gecompliceerde on derzoek. Veertien, vijftien slachtoffers treffen de onthutste hulpverleners aan: doden, ster venden, zwaar gewonden en shock-patiënten. Overal bloed. Een enorme ravage. Glas en ko zijnen, meubilair, rechtsboeken en kledingstukken zijn tientallen meters weggeslingerd. Ter plekke begint het grote spe culeren. Op de duizend-en-een (ADVERTENTIE) morres meubel isqnsuu sajJOLu Genève (rtr/afp/anp) - De Chinese regering is gisteren opnieuw ontkomen aan een veroordeling door de Vere nigde Naties wegens schen dingen van de mensenrech ten. Met een meerderheid van vier stemmen besloot de Commissie voor de Rechten van de Mens zich niet te buigen over een resolutie waarin verontrusting wordt uitgesproken over China's staat van dienst. De resolutie was ingediend door de Europese landen en de Vere nigde Staten en kreeg de steun van Japan en Rusland. Vorig jaar won Peking de stemming met een meerderheid van vijf stemmen. Morgen bezoekt de Amerikaanse minister van Buitenlandse Za ken Christopher China. De Chi nese autoriteiten hebben de af gelopen een reeks dissidenten opgepakt. Daarmee laat Peking zich weinig gelegen aan het Amerikaanse dreigement om gunstige handelsvoorwaarden in te trekken. De Nederlandse mi nister Kooijmans sprak van 'een teleurstellend resultaat'. De VN-commissie heeft gisteren als eerste VN-orgaan het anti semitisme veroordeeld. In de be wuste resolutie spreken de VN zich ook uit tegen discriminatie van zwarten, moslims en Arabie ren. Nadat Indonesië vorig jaar was veroordeeld wegens de situatie in Oost-Timor, nam de commis sie gisteren een gezamenlijke verklaring aan die ook door Ja karta wordt gesteund. Zij vraagt Indonesië om menselijke behan deling van gevangenen en om een uitgebreid onderzoek naar het bloedbad in 1991 op het kerkhof van Dili, de hoofdstad van Oost-Timor. vragen die gesteld worden, ko men aanvankelijk nauwelijks concrete antwoorden. Pas in de vroege avond is er iets meer duidelijkheid. De dader is een 39-jarige in Euskirchen geboren man van Duitse nationaliteit, met een woonadres in Euskir chen. Een man zonder strafblad die gisteren moest voorkomen wegens mishandeling. Over psy chische aandoeningen is niets bekend. Politieke motieven spe len beslist geen rol bij deze 'zelf- moord-achtige' aanslag, zoals de minister van Justitie van Noor- dijn-Westfalen, dr. Rolf Krum- siek met grote stelligheid ver klaart. Wat de dader dan wel bewogen heeft zal vermoedelijk nog lang onduidelijk blijven. Hij is zelf bij zijn aanslag gedood. Hij werd door de kracht van de explosie op straat geslingerd waar hij nog uren blijft liggen; net als de andere slachtoffers in het ge bouw. Ook andere getuigen zijn dood: zijn vroegere vriendin om wie de routine-rechtszaak begonnen was, de 32-jarige rechter die pas •een jaar in Euskirchen werkte en twee advocaten. Misschien dat de moeder van de dode vriendin opheldering kan geven. Maar zij is gewond en kan nog niet ver hoord worden. De politie vindt bij huiszoeking in de woning van de dode dader wapens, munitie en chemicaliën. Dat lijkt er op te duiden dat hij het bloedbad met voorbedachte rade heeft aangericht; bij voor baat al uitzinnig boos over een definitieve veroordeling. Geen controle In de rechtszaal was de gebrui kelijke bewaking aanwezig. Maar die kon het bloedbad niet voorkomen. Een wachtmeester ontsnapte zelf op het nippertje aan de dood. Twee beambten - een notulist en een officier van justitie - doken onder hun bu reau's en redden zich daardoor het leven. Volgens de autoritei ten waren er geen extra voor- zorgs- of veiligheidsmaatregelen getroffen. Waarom ook? Het ging om de meest eenvoudige routine-mati ge rechtszitting die in de Duitse rechtspraak bestaat. Geen zwaar-criminele zaak, of anders zins beladen zaak. Geen aanlei ding derhalve om extra maatre gelen te nemen; om mensen te fouilleren of handbagage te on derzoeken. En dat zal ook in de toekomst niet gebeuren, aldus minister Krumsiek. Het is te duur en kost waanzinnig veel mankracht. Euskirchen is een unieke uitzon dering op de gang van zaken. Een uitzondering met zeven do den Politie-mensen zoeken naar bewijsmateriaal bij het gerechtsgebouw in Euskirchen. FOTO AP Zagreb/Moskou - De Serviërs weigeren mee te doen aan de onderhandelingen over een Bosnische federatie. Het akkoord van Washington is alleen aanvaardbaar als de Serviërs hun eigen deel van Bosnië krijgen, verklaarde Krajisnik, voorzitter van het Bosnisch-Servische parlement, gisteren. (ADVERTENTIE) Kort voor de verklaring van Krajisnik had Clintons speciale afgezant Redman gesproken over 'verbazingwekkende voor uitgang' in de besprekingen tus sen moslims en Kroaten over de federatie. Dinsdag heeft Redman in Bel grado tevergeefs geprobeerd de Servische president Milosevic in het proces te betrekken. Voor het toezicht op een vredes regeling in Bosnië zijn zeker 50.000 manschappen nodig. Maar nu al zijn landen moeilijk te bewegen blauwhelmen naar het gebied te sturen. (ADVERTENTIE) morres meubel isqnaui sajjoui Frankrijk heeft gisteren beloofd tijdelijk 800 soldaten extra te sturen. De Britten willen 900 man extra sturen op voorwaarde dat ook andere landen meer mankracht beschikbaar stellen. De Nederlandse basis in Luka- vac kampt al met een perso neelstekort. Daarom moeten ook officieren en onder-officieren van de logistieke basis wachtlo pen. Normaal is deze taak voor behouden aan soldaten en kor poraals. De afgelopen weken zat de basis nog ruim in het personeel, maar een deel daarvan is doorge stroomd naar Srebrenica. De ta ken in Lukavac zijn uitgebreid met de beveiliging van een na bijgelegen opslagloods voor hulpgoederen van de vluchtelin genorganisatie van de Verenigde Naties, dë UNHCR. De situatie in Bosnië is op som mige plekken nog steeds gespan nen en gevaarlijk. Twee dagen nadat Scandinavische VN-troe- pen het vliegveld van de enclave Tuzla had overgenomen, werd de stad beschoten met zware artil lerie. In de omsingelde moslim-encla ve Maglaj wordt de toestand steeds beroerder. De VN hebben de Bosnisch-Servische troepen gevraagd de blokkade van de stad op te heffen en toe te staan dat hulpgoederen worden bin nengebracht. |aqnauj sajjoui Ulundi (rtr/dpa) - De Inkatha Vrijheidspartij van Zulu-leider Buthelezi presenteert geen kan didatenlijst voor de eerste multi- raciale verkiezingen in het land in april. Dit heeft zij gisteren besloten. Constand Viljoen, een van de leiders van de extreem-rechtse organsiatie Afrikaner Volks front, heeft evenmin een kandi datenlijst ingediend. Hij heeft zijn partij wel laten registreren. Inkatha liet weten de deelname nog niet helemaal af te wijzen. Maar eerst wil zij dat geregeld hebben dat de Zulu's een eigen stuk land grond krijgen. ANC en Inkatha praten vandaag over eventuele bemiddeling door de Verenigde Naties in deze kwes tie. Tunis (rtr) - Honderd perso neelsleden van het PLO-hoofd- kwartier in Tunis hebben giste ren een petitie gepubliceerd waarin op uitstel van de vredes besprekingen met Israël wordt aangedrongen. Zij willen eerst ontmanteling van joodse neder zettingen. Het voor de PLO unieke initia tief volgt op pogingen van de Israëlische premier Rabin en PLO-leider Arafat om de vredes besprekingen te hervatten. In een telefoongesprek dat zij dins dag voerden, kwamen zij echter niet nader tot elkaar. Volgens een woordvoerder van Arafat deed Israël geen toezeg gingen op de PLO-eisen voor een betere bescherming van de Pa- lestijnen in bezet gebied en de ontmanteling van een aantal joodse nederzettingen. De PLO brak het overleg met Israël af na het bloedbad van Hebron waar bij op 25 februari meer dan veertig Palestij nen om het leven kwamen. Strengere controle grens St. Maarten Willemstad - Frankrijk en Nederland verscherpen de controle op het personenverkeer naar Sint Maarten. Door de huidige geringe controle komen er veel vreemdelingen binnen en is een toename van de drughandel. St. Maarten bestaat uit een Frans en een Nederlands deel. Et zullen vooral vluchten worden gecontroleerd uit drugproduce. rende landen en uit landen waaruit veel illegalen komen. Havens en zeewegen vallen buiten de overeenkomst. CDA'er op de bres voor zeehondenpenis Stratsburg - CDA-europarlementariër Karla Peijs vreest dat de vraag vanuit China naar zeehondenpenissen, nieuwe, massale slachtingen van deze dieren teweeg zullen brengen. Zij heeft een beroep gedaan op Canada, waar veel zeehonden worden gevan gen, om de handel in de zeehonden te verbieden. Peijs had tijdens een bezoek aan Canada advertenteis gezien waarin om 50.000 zeehondenpenissen werd gevraagd. De voort- plantingsorganen worden, bleek haar, verwerkt in potentiever hogende middeltjes voor de Chinese mannen. Burundi: 'Leger slachtte burgers ar Nairobi - Soldaten in Burundi hebben volgens missionarissen met bajonetten honderden mannen, vrouwen en kinderen omhel leven gebracht. Volgens een van de missionarissen vond het bloedbad zaterdag in een woonwijk in de hoofdstad Bujumbara plaats en werden ongeveer 300 Hutu's vermoord door hel overwegend uit Tutsi's bestaande leger van Burundi. Burundi kent een lange geschiedenis van geweld tussen Tutsi's en Hutu's. De huidige regering staat onder leiding van president Cyprien Ntaiyamira, zelf een Hutu, maar wordt overheerst door Tutsi's. Aardverschuiving Kirgizi: zeker 51 doden Moskou - Zeker 51 personen zijn om het leven gekomen bij een aardverschuiving in de voormalige Sovjet-republiek Kirgizië, Een modderstroom van meer dan 300 meter' hoog verpletterde een tiental huizen in Tosoj, een dorp op 300 kilometer ten zuidwesten van de hoofdstad Bisjkek. Overheid: Grams pleegde zelfmoord Bonr; - De vermoedelijke RAF-terrorist Wolfgang Grams heeft 27 juni 1993 na een arrestatiepoging door de anti-terreureenheid GSG-9 zelfmoord gepleegd. Dit is de conclusie van het uiteinde lijke rapport van het Duitse ministerie van Binnenlandse Zaken dat gisteren werd gepubliceerd. Minister Kanther stelde dat de dood van Grams 'absoluut zeker was vastgesteld'. De bewindsman zei dat de politie in een aantal gevallen slecht werk had geleverd. Lange tijd was onduidelijk hoe de arrestatie in Bad Kleinen precies was verlopen en er waren geruchten dat de agenten Grams geëxecuteerd zouden hebben. VN-bemiddeling in Macedonisch conflict Straatsburg - De Griekse minister van Buitenlandse Zaken Papoulias heeft vandaag in Genève een ontmoeting met afge vaardigde Vance van de Verenigde Naties over de kwestie Macedonië. Het besluit van de Griekse regering om de VN 'halverwege' te ontmoeten voor een bemiddelingspoging, wordt gezien als een hoopvol teken dat een vreedzame oplossing van het conflict in het zicht komt. Griekenland vreest onder meer dat de voormalige Joegoslavi sche republiek Macedonië aanspraak maakt op Grieks gebied dat ook Macedonië heet. Griekenland heeft de grens met Macedonië geblokkeerd. Japans corruptieschandaal breidt zich uit Tokyo - Het corruptie- en kartelschandaal in Japan heeft zich gisteren verder uitgebreid. Een hoge functionaris van Kajima, een van de grootste aannemers, opgepakt voor ondervraging. De politie staat op het punt een voormalige minister van Bouwza ken Nakamura aan te houden. Justitie verdenkt Nakamura ervan geld van Kajima te hebben aangenomen. In ruil daarvoor zou hij een onderzoek naar kartelvorming tussen Kajima en twee andere bouwers twee jaar geleden hebben tegengehouden. Door samenspel tussen ministeries en de zakenwereld zouden buitenlandse bedrijven geen kans maken op de Japanse markt. Jeltsin weigert Nixon te ontvangen Moskou - De Russische president Jeltsin heeft gisteren gewei gerd de vroegere Amerikaanse president Nixon te ontvangen, Jeltsin is verbolgen over het feit dat Nixon een ontmoeting had met vertegenwoordigers van de oppositie. Onder hen was de voormalige Russische vice-president Roetskoj, één van de leiders van de oktober-opstand tegen Jeltsin, die vorige maand werd vrijgelaten. „De VS moeten weten dat Rusland een groot land is waar niet mee kan worden gesold." Jeltsin geeft andere vertegenwoordi gers van de Russische regering geen toestemming met Nixon te praten. Nixon zal nog een ontmoeting hebben met de rechtse extremist Zjirinovski, iets dat de Amerikaanse president Clinton weigerde tijdens zijn bezoek in januari. Hij wilde dat overlaten aan Nixon, tijdens diens privé-bezoek. Washington is namelijk geïnteresseerd in de indrukken van de ex-president. onze verslaggever ,da Drie jaar lang geen dwongen ontslagen, geen ucturele loonsverhoging en ioud van koopkracht door i tief gebruik van nieuwe -ale mogelijkheden en een uwe beloningsstructuur. Hrie zaken vormen de kern n de cao, die de vakbonden en directie van de Oranjeboom- ■rbrouwerij in Breda, waaron- ook groothandel Hiram Wal let vroegere Allied Spirits (ADVERTENTIE) Van onze redactie buitenland Gloucester - Met fascinatie en kippevel bekijken de Brit ten het macabere schouwspel in Gloucester, waar elke dag opnieuw vergane lijken te voorschijn komen uit huis en tuin van aannemer Frederick West. Gisteren werden daar de resten gevonden van een negende lijk. Tientallen journalisten en came rateams belegeren sinds enkele dagen het onopvallende pand aan de Cromwellstreet 25 in de Zuidengelse stad. De Britse me dia melden ononderbroken alle details over de speurtocht naar slachtoffers. Met hun zwak voor massamoor denaars lijken de Britten er niet genoeg van te kunnen krijgen. Rond de legendarische Jack the Ripper, die ruim honderd jaar geleden prostituées vermoordde, is een complete toeristenindus trie ontstaan. Obk Gloucester trekt dagelijks veel nieuwsgieri gen. Omwonenden proberen op aller lei manieren een slaatje te slaan uit hun plotseling in het nieuws gekomen straat. Buren verhuren kamers met uit zicht op het door de Britse pers tot 'House of Horror' omgedoop te huis. Een televisieteam zou zo'n drieduizend gulden hebben betaald voor een strategisch ge legen venster. Een bezoek aan een privé-toilet kost drie gulden. Een snelle za kenman verkoopt voor dertig gulden t-shirts met het opschrift 'Nachtmerrie in de Cromwell- straat'. Buren kunnen nog steeds niet begrijpen dat zij jarenlang naast een massagraf leefden. De buur man van de verdachte: „Meneer West leek mij een normale man. Je gaat er toch niet vanuit dat zoiets direct voor je huisdeur gebeurt?" De vermoedelijke massamoorde naar verhuurde zes kamers aan jongeren, meestal tieners die van huis waren weggelopen. De eer ste vrouw van West is nog steeds zoek nadat zij hem eind jaren zestig zou hebben verlaten, tege lijkertijd met een dochter van het echtpaar. Mogelijk behoren de twee vrouwen tot de slachtof fers van de massamoordenaar. De politie trof onder de vloer en in de betonnen overkapping van de door West gebouwde keidei vijf lijken aan, waaronder dal van de zwangere Shirley Robin son (18) die begin jaren zeventig in het huis woonde. In de tuin en badkamer van het griezelhuis vond de politie de resten van nog eens vier anderen. Sommige slachtoffers zijn nau welijks nog te identificeren. De politie vermoedt dat het bij de meeste om jonge vrouwen gaat. Het is niet uitgesloten dat som mige van de geborgen lijken meer dan twintig jaar oud zijn. In de speurtocht naar de identi teit van de slachtoffers van de seriemoordenaar heeft Interpol in Londen contact gezocht met collega's in andere Europese lan den. De internationale politie organisatie wil gegevens van vermiste vrouwen vanaf 1975. Behalve de Centrale Recherche Informatiedienst (CRI) in Zoe- termeer is ook de Duitse politie om gegevens gevraagd. De CRI heeft de dossiers gelicht van vermiste personen die moge lijk kunnen voldoen aan de in formatie die de politie in Glou cester vraagt. Het' is overigens helemaal niet zeker dat zich on der de slachtoffers ook Neder landse personen bevinden, zegt de CRI. Officieel verdenkt de Britse jus titie West van drievoudige moord. West moet vrijdag weer voor de rechter verschijnen. 3ffiyql Bels! and zijn d| Het i| een Ondel duizel leggel sitiefl onze verslaggever oensdrecht - Bij Fokker- drijf Elmo op Woensd- cht lijken minder men- weg te hoeven dan di- cteur C. de Wit eerder jnkondigde. Volgens een ficiële opgave van giste- zouden er bij Elmo lel precies 67,8 volledige •beidsplaatsen moeten ■rdwijnen. Wit had eerder tegenover het isoneel gesproken van het hrappen van 125 arbeidsplaat groot de meevaller voor "oensdrecht nu precies is, kon woordvoerder van het be- ijf niet zeggen. Hij vermoedde iige spraakverwarring over de Egrippen 'arbeidsplaatsen' en lensen'. rouwen ndat er bij Elmo nogal wat ouwen parttime werken, kan it schrappen van 68 arbeids- aatsen meer mensen treffen. woordvoerder zei wel dat het intal van 68 voor zover te over- cn lager uitkomt dan eerder verwacht, ikker en de vakbonden hopen it door stimuleren van deeltijd- beid en het verkorten van de erkweek het aantal gedwongen atslagen kan meevallen. De aad van Bestuur wil over een eek inzicht hebben in de exacte antallen. it den boze Raad van Bestuur gaf giste- b in een speciale editie van het ersoneelsblad Trimvlak aan dat lonsverhogingen voorlopig ge uit den boze zijn. De prijs- smpensatie van 2,25 procent il de directie schrappen. Dat eldt ook voor zogeheten initiële onsverhogingen, zoals het toe- ennen van dienstjaren. De va- antietoeslag gaat een procent aar beneden. okker is met de vakbonden en e centrale ondernemingsraad in espreking over de maatregelen. Fofi HE 181; wej Fok Hel ren len pla ge! nod zoc De lan luid Eii Van onze verslaggever Willem Reijn Amsterdam - Het klonk nog niet triomfantelijk. Maar de ondertoon van de officiële woordvoerder van Deutsche Aerospace AG, kortweg Da- sa geheten, was er een van voldoening: „Wat zou er wel niet gebeurd zijn als Fokker nog steeds helemaal zelf standig zou zijn geweest?" Dasa pompte in 1993 427 mil joen eigen vermogen in Fokker. Daarmee zou de vermogenspo sitie van de Nederlandse vlieg tuigbouwer aanzienlijk verbe teren, werd gezegd bij de offi ciële ondertekening van de overname-akkoorden in het Scheveningse Kurhaus. Dasa kreeg na een jaar van slepende onderhandelingen, die vaak ge lardeerd werden met anti-Duit se sentimenten, een meerder heidsbelang van 51 procent in Fokker. Gisteren maakte Fokker een verlies bekend van ƒ460 mil joen. Zonder dat Scheveningse geld, om antwoord te geven op de ietwat retorische vraag van Duitse zijde, was het Neder landse bedrijf nu vrijwel door het eigen vermogen heen ge weest. Want aan het begin van het jaar had Fokker nog 537 miljoen. Zonder Duitse injectie was er krap zeventig miljoen over geweest. En had een fail lissement voor de deur gestaan. De steun van Dasa heeft Fok ker dus overeind gehouden. Toch is de nabije toekomst voor Fokker nog steeds somber. Het bedrijf heeft nog een eigen ver mogen van vijfhonderd miljoen. Dit jaar zal de vliegtuigbouwer ea d< le 1! te m ti te D b hl tc

de Stem | 1994 | | pagina 4