B.V. uemuÊ rr !üU,°" 1 DE STEM Politiewerk niet zo doeltreffend icasions Mogelijk onderzoek naar 'besmette' bouw kuurhotel Cadzand-Bad Zeker drie honden in Terneuzen vergiftigd 'Slagveld' in zwembad De Veste in Breskens Akkoord over uitdiepen van de Westerschelde iraaiend, Ongeval met flink wat schade in Hulst legt tekortkomingen van reorganisatie bloot Zeeuwse promotiefilm verkoopt behoorlijk goed Nieuwe vestigingsplaats van directie Landbouw onzeker 6Helikoptergevecht' dreigt boven Puitenslagersfeesten Woningbouwstop dreigt in Terneuzen en Middelburg pDETTTI rrrrr1 L-1 BRUIDSMODE I Postcodeloterij 'overvalt' Axelse Snelkraak... ■MMMMNMMH |el. 01150-17751 14.500.- >0 km, 12.500.- ie, trekhaak, 6.800.- 7.500.- it, z.w. glas, 17.500.- ekhaak, 17.500.- etallic, 7.750.- 7.500.- ftrisch bedienbare 31.850.- J, trekhaak 9.950.- |ood, 13.500.- 100 km, I pk, mei 17.500.- 18.750.- 16.500.- hnedak, ■oering lak jrekhaak [trekhaak, Ik ttallic, fijruiten, ƒ11.500.- 13.950.- 19.500.- 8.500.- 22.500.- 8.950.- 6.500.- 19.950.- ƒ11.500.- 7.750.- 6.500.- 5.500.- 26.500.- Iwit, spoiler, lie sluiting met n, striping, 20.950.- 24.500.- km, zonnedak, pet 13.500.- netallic 19.250.- 23.500.- Hoogeind 8 (winkelcentrum Epelenberg) Breda 076-228173 24 jan. bruidsmodeshow 3 in 't Turfschip Breda g Zeeland Van onze verslaggever Oostburg - De gemeente Oostburg wil laten onderzoeken of het plan voor de bouw van een kuurhotel en vakantiewoningen in Cadzand-Bad niet met 'besmet' geld is gefinan cierd. pie toezegging doet wethouder J. Tho maes althans na schriftelijke vragen door de gemeenteraadsfractie van de Partij van de Arbeid over de financie ringswijze van het kuuroord. „Als er op de een of andere manier een luchtje zit aan het geld waarmee de bouw van het kuuroord-plan wordt be taald, dan stopt de gemeente ogenblik kelijk de samenwerking met projectont wikkelaar Cadzand Projekten," zo geeft Thomaes beslist te verstaan. Geruchten in de wandelgangen en een artikel over het kuuroordproject, dat vorige week in de Belgische krant De Morgen is verschenen, brachten de Par tij van de Arbeid tot het stellen van vragen aan het college van burgemees ter en wethouders. Volgens PvdA-fractielid L. Wille staat in die publikatie de betrokkenheid van een Sluisse financier genoemd, wiens naam regelmatig in verband wordt ge bracht met financiële transacties die in de onderwereld plaatsvinden. „De Partij van de Arbeid vindt dat de gemeente alle mogelijke zorgvuldigheid in acht moet nemen om te voorkomen dat dergelijk besmet geld wordt ge bruikt voor de financiering van een grootschalig recreatieproject in de ge meente," aldus Wille. Ook wil de PvdA dat de gemeente in een af te sluiten exploitatie-overeen komst met de projectontwikkelaar van het kuuroord, dat alle gemeentelijke bijdragen aan het project vervallen als blijkt dat het kuuroord mede gefinan cierd is met geld dat afkomstig is van criminele praktijken. Volgens wethouder Thomaes koestert de gemeente momenteel geen enkel ver moeden dat het kuuroordproject niet op de juiste wijze gefinancierd is. Ivan onze verslaggever kuist - De reorganisatie bij de politie heeft niet op alle Ipunten geleid tot een doeltreffender functioneren. Dat (bleek gisteren bij een ongeval in Hulst, waarbij een (losgeschoten aanhanger zich in de gevel van een woning boorde. (vanwege de flinke schade he lsloot de politie dat er een tech- («isch onderzoek moest komen, paarvoor moesten er onder meer ;'s worden genomen van de situatie en moesten de aanhan- en tractor aan een inspectie |önderworpen worden. ïger waren de mensen van de |ïerkeersgroep vanuit Terneuzen ;en de kortste keren met hun bullen ter plaatse. Maar die (verkeersgroep is in het kader (van de reorganisatie opgedoekt. (Daarvoor in de plaats is in Mid- delburg het zogenaamde Bureau Technisch Onderzoek (BTO) ge- tomen. Het BTO heeft één verte genwoordiger in Zeeuws-Vlaan- deren, maar die was ziek. t betekende dat de technische I specialisten gisteren helemaal I vanuit Middelburg moesten ko- ton onze verslaggever Axel - Irene Soederhuizen uit Axel zal het niet licht vergeten. Druk in de weer in haar keuken werd zij overvallen door een ca meraploeg van de Nationale Postcode Loterij. .Ineens stond Reinout Oerle- mans - van Goede Tijden, Slech- le Tijden - achter me. Ik wist van niets, maar mijn partner wel, dat kun je in het filmpje wel zien," vertelt Soederhuizen. mocht prompt mee naar Hil versum voor de opnames van het televisie-programma, waarin zij een van de kandidaten was. Irene Soederhuizen het er van af heeft gebracht, is op zon- 13 maart te zien, om 21.00 uur op Nederland 2. men. Het duurde dan ook uren voordat die op de plaats van het ongeval waren. Intussen moesten politiemensen van het bureau Hulst wel al die tijd ter plaatse blijven. Immers, de aanhanger stond gedeeltelijk op het wegdek en kon daar niet onbeheerd aan zijn lot worden overgelaten. Het akkefietje was gisteren ko ren op de molen van degenen die met gemengde gevoelens naar de politie-reorganisatie kijken. De opheffing van de Verkeersgroep Zeeuws-Vlaanderen, waarbij een hoop specialistische kennis zo maar over boord wordt gegooid, heeft binnen de politie al voor de nodige discussie gezorgd. De mensen van de verkeersgroep zijn ondergebracht bij het 'ge wone' korps. Dat betekent, zo verwacht men, dat er vooral op de doorgaande wegen straks heel wat minder politie te zien zal zijn. Dat kan een negatieve in vloed hebben op de verkeersvei ligheid op de Zeeuws-Vlaamse wegen. Waarnemend districtschef Zeeuws-Vlaanderen L. Schuller moest gisteren toegeven dat de situatie bij dergelijke gevallen als in Hulst niet verbeterd is. „De regeling is niet optimaal. Maar we kunnen hier in Zeeuws- Vlaanderen moeilijk iemand 24 uur paraat houden," aldus Schuller. Het ongeval in Hulst gebeurde gisterochtend rond 8.45 uur. Toen een tractorbestuurder de Koolstraat inreed, schoot plotse ling de aanhanger los. De wagen ramde de gevel van de woning op de hoek van Koolstraat en de IJzerenhandstraat. Aan het huis, dat op dit moment niet bewoond is, ontstond forse schade. De algemene distributie van de film,is in handen van de Stich- bng Technisch Film Centrum WC) in Velp, die als interme diair optreedt tussen de eigenaar 'an de film en degene die een Van onze correspondent Vlissingen - Verbaasd en als het ware aan de grond genageld staarde een Goese automobilist in de kofferruimte van zijn personenauto. Amper honderd seconden geleden had hij de klep geo pend en het voertuig even verlaten. Hoe kort dat ook was geweest, toch had ie mand kans gezien om daar uit twee boormachines met een waarde van vijfhonderd gulden weg te kapen. Een snelkraak, waarvan de vermelding in het Guiness book of records niet zou misstaan. Het delict gebeurde dins dagmiddag in de Walstraat te Vlissingen, waar de gedu peerde Goesenaar aangifte deed bij de politie. fan onze correspondent Middelburg - Het gaat goed met de nieuwe Zeeuwse promo tiefilm 'Zeeland bij hoog en bij laag'. Het infocentrum van het voorlichtingscentrum heeft tot nu toe 25 reserveringen ge koekt voor vertoning van de rolprent en een kleine dertig videokopieën zijn reeds verkocht aan enkele (recreatie)bedrij- ven, gemeenten, instellingen en zelfs aan twee bedrijven over ie Zeeuwse grens. Van onze verslaggever Breskens - Nog onbekende onverlaten hebben het zwem bad De Veste in Breskens het afgelopen weekeinde voor liefst vijfentwintigduizend gulden 'verbouwd'. De politie in Oostburg heeft de zaak in onderzoek, maar heeft voor lopig nog niet meer dan enke le vage aanwijzingen over de identiteit van de daders. Onderhoudsmensen van de ge meente Oostburg troffen maan dagochtend een waar slagveld aan in het zwembad. Vrijwel het hele interieur van De Veste bleek kort en klein geslagen. Toilet potten en wasbakken waren stukgegooid, ruiten ingeslagen, afvoerpijpen vernield en ook alle buitenverlichting was kapotge maakt door de brutale vandalen. „Brandblussers waren leegge- spoten en zelfs de ruiten van de toren, toch glas van zes millime ter dikte, waren ingegooid," al dus een woordvoerder van de gemeente Oostburg. „Het is om helemaal stil van te worden. On voorstelbaar. Een normaal mens haalt zoiets toch niet in zijn hoofd." Een woordvoerder van de politie in Oostburg zegt dat er mogelijk een verband bestaat tussen de vernielingen in De Veste en re cente andere uitingen van van dalisme in de streek. Nader intern beraad op het ge meentehuis moet uitwijzen of de golf van vernielingen die het zwembad trof gevolgen heeft voor de, mogelijk latere, open stelling. film bestelt. En dat gebeurt via een mooie constructie: degene die de film wil zien, dus lenen, betaalt niets en de eigenaar betaalt 45 gulden aan de Stichting. Dat geld is bedoeld om de kosten van de stichting te dekken en om opge nomen te worden in een catalo gus. De logica achter die con structie is dat de promotor be taalt, omdat die de meeste be langen heeft. Maar niet alleen onze zuiderbu ren zijn hogelijk geïnteresseerd, de oosterburen hebben ook al laten weten de film te willen hebben en zien. Uitgerekend is dat de Zeeuwse promotiefilm zo'n 250 keer per jaar zal worden vertoond en een Duitse stichting die te vergelij ken is met TFC daarvoor 40 DM voor rekent, ofwel totaal 11.000 gulden. De film op de plank laten liggen omdat er geen geld voor is, is een schot voor open doel missen, vindt bureau voor lichting. En dus komt zij zelf met een mooi financieel voorstel: „We hebben 26.500 gulden meer be zuinigd dan de bedoeling was. Kunnen we daar niets mee doen?" En zo gebeurt het dan ook: via de pot 'extra bezuinigd'. Gedeputeerde Staten zijn ak koord. Wasbakken bij de kleedruimten van De Veste werden kapotge slagen. foto's wim kooyman De vandalen gooiden onder meer balken in het zwembad. Van onze Haagse redactie Goes - Er is nog geen duidelijkheid over de nieuwe vestigingsplaats voor de (regionale) Beleidsdirectie Landbouw. Deze dienst is nu nog in Goes gevestigd, maar geruime tijd geleden werd al tot opheffing besloten. Een ambtelijke werkgroep van het ministerie van Landbouw heeft inmiddels een nota opgesteld met een aantal mogelijke vestigings plaatsen. De minister zal daaruit een keuze moeten doen. Duidelijk is wel dat de nieuwe vestigingsplaats in alle gevallen gevolgen zal hebben voor de reistijden en eventueel verhuizingen van ambtenaren. Uit de nota blijkt dat de 'strijd' gaat tussen Dordrecht en Rotterdam. Rotterdam lijkt het beste te scoren omdat het een stedelijk knooppunt is en goed bereikbaar is met openbaar vervod?. Met de vestiging van vijf regionale beleidsdirecties moet het ministerie toegankelijker worden. Landelijk zijn ruim 1100 ambte naren bij de reorganisatie betrokken. DONDERDAG 10 MAART 1994 DEEL 1 Van onze verslaggever Terneuzen - De afgelopen week zijn in Terneuzen op zeer uiteenlopende plaatsen zeker drie honden vergiftigd. De politie heeft de zaak in onderzoek, maar tast nog in het duister over de identiteit van de mogelijke dader(s). De honden zijn vergiftigd in de omgeving van de Leeuwen laan, de Baandijk en de De- bussyhof. Het gebruikte gif werkt ra zendsnel. De honden waren telkens binnen enkele uren dood. De politie verzoekt mensen die iets verdachts heb ben gezien of die ook slachtof fer zijn geworden van de hon- denvergiftiger(s) contact op te nemen. De politie adviseert hondebe- zitters hun dieren zoveel mo gelijk aangelijnd uit te laten en er goed voor te waken dat de viervoeter niets opeet dat langs de weg of op het hon- denuitlaatterrein ligt. Mocht het beest ondanks alle voorzorgsmaatregelen toch iets verdachts naar binnen werken, probeer dan het eten uit zijn mond te halen en ga direct naar de dierenarts, zo luidt een andere tip. „Hondebezitters kunnen hun huisdier ook leren niets te eten van de straat. Ze moeten dan wat voedsel neerleggen op een plaats die de hond tevoren niet kent. Daarna langslopen, met de hond aan de lijn. Toont het dier belangstelling voor het voedsel, dan moet de hond straf krijgen door onmiddel lijk 'foei' te roepen of een forse ruk aan de lijn te geven. Laat de hond het voedsel lig gen, prijs hem dan uitbundig. Herhaal dit vele maken en op verschillende plaatsen," advi seert Jan van de Velde van de politie in Terneuzen. Gemeente en feestcomité bieden rondvluchten aan Van onze verslaggever Beveren - De organisatie van helikopterrondvluchten boven de grensgemeente Beveren dreigt uit te lopen op een rel tussen het gemeentebestuur en het feestcomité van de jaarlijkse Puitenslagersfeesten. Bij een ongeval in Hulst boorde deze losgeschoten aanhanger zich in de gevel van een woning. Het duurde uren voordat de technische specialisten van de politie vanuit Middelburg ter plaatse waren. foto wim kooyman Vandalen richten voor vijfentwintig mille vernielingen aan Het toeval wil dat zowel de gemeente als het feestcomité in hetzelfde weekend van 7 en 8 mei rondvluchten aanbieden voor het publiek. Alleen, de trip jes met de 'gemeentelijke' heli kopter zijn wel 200 frank duur der. De gemeente heeft nu gedreigd het feestcomité een vluchtver- gunning te weigeren als de rond vluchtkaartjes niet op gelijke hoogte worden getrokken. De door de gemeente georgani seerde helikoptervluchten wor den gehouden op zaterdag 7 mei in het kader van de actie 'Kom op Tegen Kanker'. Een kaartje kost 1.000 frank en daarvan gaat 250 frank naar de actie. De vluchten van de Puitenslagers op zondag 8 mei kosten 800 frank. De gemeente is bang voor een zodanige concurrentie, dat het ludieke actie-idee de mist in gaat. Daarom eist de gemeente nu in ruil voor een vergunning dat ook de Puitenslagers 1.000 frank vragen. Het feestcomité is daar woedend over, maar kan niet anders dan op de eisen ingaan. De bespre kingen zijn namelijk al te ver gevorderd om de helikopter- vluchten te annuleren. Het feest comité heeft inmiddels laten we ten een deel van de opbrengst van de Puitenslagersfeesten aan een nog nader te bepalen goed doel te willen schenken. Van onze Haagse redactie Den Haag - Nederland neemt een kwart voor zijn rekening van de kosten die gemoeid zijn met het uitdiepen van de Westerschelde. Grofweg is dat ruim 110 miljoen gulden. België betaalt de rest, ongeveer 350 miljoen. Dat is de hoofdlijn van de ont- werp-overeenkomst, die top ambtenaren van België en Ne derland hebben gesloten over het uitdiepen van de Westerschelde. De onderhandelingen, die ertoe moeten leiden dat de Antwerpse haven beter bereikbaar wordt, hebben jarenlang geduurd. Minister Maij (Verkeer en Wa terstaat) zou oorspronkelijk van daag naar Antwerpen afreizen om met haar Belgische collega het ontwerp-akkoord te bespre ken. Maar een woordvoerster van de minister verwacht niet dat dit nog tot grote wijzigingen zal leiden. „Het akkoord is zo goed als rond. Maij is degene die namens Nederland het fiat moet geven aan het akkoord en daar voor is nog enig politiek overleg nodig." De in Antwerpen geplande ont moeting gaat echter niet door. De Belgische minister heeft, zo bleek gisteren, een andere drin gende afspraak. Het Nederlandse ministerie van Verkeer en Waterstaat gaat er niet vanuit dat daarmee het principe-akkoord op losse schroeven komt te staan. Hoeveelheid beschikbare grond neemt fors af Van onze verslaggever Middelburg - Het hoge nieuwbouwtempo dreigt ertoe te leiden dat er in steden als Middelburg en Terneuzen niet meer gebouwd kan worden. De beschikbare bouwgrond neemt trouwens ook in de rest van de provincie Zeeland de laatste jaren fors af. Dat staat in een provinciale no titie over de stand van zaken in de woningbouw in Zeeland. Het hoge tempo waarin grond in de steden van eigenaar verwis selt en het niet tijdig beschik baar zijn van nieuwe bouw grondlocaties kan negatieve ge volgen hebben voor de huizen markt, zo staat in de nota. „Bij voorbeeld prijsopdrijving in de bestaande woningvoorraad en druk op plattelandslocaties." Een heel ander verhaal is de gesubisidieerde woningbouw en het geld dat het Rijk daar op grond van eigen berekeningen voor uittrekt. Dat is veel te wei nig, concludeert de opsteller van de notitie, omdat het Rijk zich baseert op cijfers die niet klop pen. Zo is de woningbehoefte de ko mende vier jaren, volgens pro vinciale ambtenaren, 1600 tot 1800 woningen per jaar. De rijksrekenmeesters daarentegen gaan voor Zeeland uit van een woningbehoefte van 'slechts' duizend woningen per jaar. „Het zal duidelijk zijn dat de eigen provinciale berekeningen de realiteit meer en beter bena deren dan de rijksprognoses," sneert de maker van de nota. Zijn conclusie luidt dan ook: „Het blijft nodig bij het Rijk aan te dringen op het hanteren van meer reële woningbehoeftecijfers voor Zeeland en een daarbij be horend hoger gesubsidieerd pro gramma dan thans voor 1994 en 1995 wordt voorzien." Rm ■Ml

de Stem | 1994 | | pagina 15