Noren dichter bij Europese Unie AART. Wereldwijde acties tijdens vrouwendag Verenigde Staten dreigen China met sancties •Munflh usterd B.V. Let op Inferno op station Zürich Zeker 63 doden bij treinramp Zuid-Afrika Clinton verwacht goede afloop Whitewater-zaak Speciale belasting voor Nederlanders mag niet buitenland a4 )slo wil Europese vissers bijna 4000 ton vis extra uit zijn wateren laten halen )ESTEM m toio \/BVrK- Lingerie van wereldklasse luto's koop aan luto's en 500 bodemprijzen. De allerhoogste prijs Kleintje joodse radicale leiders opgepakt Gezocht auto's BUITENLAND KORT WOENSDAG 9 MAART 1994 i/ektnsch r/ (99,-, ■rijgt u met I de kroon, |n gewoon pditioning. F -man. En Izijnde Fiat-dealer: 06-0998880. -4035 lo - 32650 j), TEL. 01650-66744 1696 - 72303 rconditioning 19.995,-. I van: speciale wieldoppen Ip/ege/s speciale bmnenbekJeding pe/er. Uw voordeel f 1.250- 'eking/Den Haag (rtr/anp/ fp) Het conflict tussen de 'erenigde Staten en China |Ver de mensenrechten in dat and is gisteren verder geës- laleerd. Jinister Christopher van Bui- cnlandse Zaken, die deze week iaar Peking reist, waarschuwde Ie Chinese autoriteiten voor eco- lomische sancties als de toe- ;!3nd van de mensenrechten niet Verbetert. Van zijn kant haalde China uit naar de 'onverant- foordelijke' Amerikaanse kri- „iek- De Chinese politie zette onder den de reeks arrestaties van jdsidenten voort. Gisteren werd ié studentenleider Wang Dan gepakt voor ondervraging, or de tweede keer in een week ijd. Wang, een van de leiders an het studentenprotest op het Minister Christopher eist verbetering van mensenrechten na oppakken dissidenten Tiananmen-plein in 1989, kreeg te horen dat hij 'ervoor zal boe ten' als zijn activiteiten de com munistische staat schade berok kenen. Vorige week was hij al 24 uur ondervraagd en kreeg hij het dringende advies Peking te ver laten gedurende het bezoek van Christopher. Wang weigerde dat. De afgelopen week heeft de poli tie tien keer mensenrechtenacti visten opgepakt. De bekendste onder hen was Wei Jingsheng die afgelopen najaar na 14,5 jaar cel werd vrijgelaten. Wei werd een dag lang vastge houden nadat hij in een gesprek met de Amerikaanse staatssecre taris Shattuck kritiek had geuit op de Chinese regering. Drie ju risten worden nog steeds vastge houden. Christopher komt vrijdag in Pe king om juist over verbetering van de mensenrechten te praten. Dat is voor Washington een voorwaarde voor verlenging van China's status van meestbegun- stigde handelsnatie (MFN) waar over in juni wordt besloten. Als die situatie wordt opgeheven, zou China zijn goedkope pro- dukten niet meer op de Ameri kaanse markt kunnen afzetten. In de krachtigste bewoordingen tot dusver uitte Christopher gis teren zijn 'sterke afkeer' van de golf van arrestaties en intimida ties. Die zullen volgens hem een 'negatief effect' hebben op zijn bezoek aan Peking. Eerder op de dag haalde Peking fel uit naar Washington wegens de kritiek op zijn mensenrech- tenbeleid. „China is een soeve reine staat. Het op het matje roepen en conform de wet verho ren van mensen die de strafwet en andere wetten hebben over treden, valt geheel binnen Chi na's soevereiniteit," aldus een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken. In Bonn waarschuwde minister Kinkel van Buitenlandse Zaken dat het lastigvallen van dissi denten de Duits-Chinese betrek kingen zou verstoren. Minister Kooijmans, die thans Peking bezoekt, overhandigde zijn Chinese ambtgenoot giste ren een lijst met de namen van activisten voor de mensenrech ten die in China vastzitten. Kooijmans vindt dat regeringen aan de internationale gemeen schap verantwoording dienen af te leggen over de mensenrechten in hun land. De minister legde er de nadruk op dat Nederland zich niet wil mengen in interne aangelegenhe den of de mensenrechten als 'wapen' wil gebruiken om ande re politieke doeleinden te berei ken. Volgens een Nederlandse woordvoerder verliepen de ge sprekken met een 'zekere open heid'. Zo verklaarde premier Li Peng dat over mensenrechten 'gepraat kan worden', al wees hij er wel op dat 'verschillende mensen verschillende meningen hebben'. Niet alleen het bezoek van Christopher, ook de opening van het Nationale Volkscongres, het Chinese parlement dat deze week bijeenkomt, draagt bij tot de spanning rond de dissidenten. Van oudsher is het begin van het parlementaire jaar hét moment om druk uit te oefenen op tegen standers van het bewind om de stad te verlaten. Een van de drie advocaten die nog vastzit, Yuan Yonghing, was van plan het parlement in een petitie te vragen om erkenning van het stakingsrecht. irussel (anp) - Een akkoord over toetreding van Noor- •egen tot de Europese Unie is gisteravond dichterbij «komen. Aan het eind van drie dagen van intensieve :r,derhandelingen kwamen de Noren met een compro- lisvoorstel over de visserijrechten in hun wateren. t komt erop neer dat in de ■en '95 en '96 tesamen 3750 i vis extra in de Noorse wate- itn mag worden gevangen door iiropese vissers. Het bleef ove- jens uiterst twijfelachtig of de ipanjaarden, die een extra quo- van 14.000 ton hadden jjéist, een dergelijk aanbod zou- len accepteren. elk geval betekende het een g niet eerder vertoonde eom- 'omis-bereidheid bij de Noren, ij hadden lang volgehouden dat j geen vis extra zou worden iggegeven. Diplomaten in ussel, die de onderhandelin- i van nabij volgden, toonden h redelijk optimistisch over ikansen op een akkoord. Ie visserijrechten in de Noorse ren vormen het laatste kelblok voor het bereiken au overeenstemming met Noor gen over toetreding van het id tot de Europese Unie per 1 (ADVERTENTIE)- INTERNATIONAL I konder eigen geld. pn garantie. Met autopas. Isterd met kwaliteit voor u klaar. Bliastr. 46, Made. 01626-83380. voor Uw sloop- loop- en schadeauto's. Tel. 076- 141275 b.g.g. 812730. liruzalem (anp/ap) - De Israëlische politie heeft gisteren twee Wrtvluchtige leiders van radicale anti-Palestijnse joodse groepen ffiepakt in de nasleep van het bloedbad in de moskee in Hebron op februari. In totaal zitten nu vier van de vijf gezochte leiders vast. fen Baruch Marzel, hoofd van de Kach-groep, is nog vrij. fa Israëlische leger gaf eerder op de dag toe dat de veiligheidsmaat- ïgelen rond de moskee op het moment van de aanslag, waarbij Wig Palestijnen omkwamen, onvoldoende waren geweest. Vijf Snsen stonden niet op hun post toen kolonist Goldstein, die lid was [Hide Kach-groep, de moskee binnenstapte en in het rond schoot. Israëlische soldaten hebben gisteren twee Palestijnen doodgeschoten 'ij Erez, een verbindingspunt tussen de Gazastrook en Israël. De »o waar zij inzaten, weigerde te stoppen bij de wegversperring. v.a. '84. 01653-84287 06-52772031. Of Moskou verzamelden zo'n '0 pro-communistische de- mstrantes zich bij het voorma 's Russische parlementsge- buw. Gewapend met potten en hnnen protesteerden ze tegen 3e politieke maatregelen, die '%ns hen extra hard aanko- •en voor vrouwen. a Duitsland gingen duizenden "ouwen niet naar hun werk om •indacht te vragen voor de 'wkloosheid en onderbetaling [in vrouwen. jj Cambodjaanse hoofdstad "Bom Penh togen 1000 vrou- lr® naar de rosse buurt om te Protesteren tegen de uitbuiting prostituées. f- Verenigde Naties hebben gis teren een stroom van berichten !aar buiten gebracht over de jt'ereldwijde schending van de [echten van vrouwen. Volgens de ■i zijn vrouwen nog steeds het januari 1995. Vorige week wer den al akkoorden gesloten met Zweden, Finland en Oostenrijk. De Tsjechische president Havel heeft gisteren gezegd geen haast te maken met de aanvraag voor het lidmaatschap van de EU. Hij meent dat zijn land tijd nodig heeft om de onderhandelingen over een volwaardig lidmaat schap aan te gaan. Hongarije en Polen daarentegen hadden maandag gezegd rond 2000 de stap richting EU te willen zet ten. De onderlinge verschillen van mening tussen de huidige EU- lidstaten over de vraag hoe de stemverhouding in een minister raad met zestien in plaats van twaalf landen eruit moet zien, kunnen de akkoorden alsnog on deruit halen. Voorzitter Jacques Delors van de Europese Com missie deed gisteren een poging om ook dit probleem op te los sen. Delors stelde voor een groep van persoonlijke vertegenwoordigers van de Europese staats- en rege ringsleiders aan het werk te zet ten, die de Europese topconfe rentie van 1996 moeten voorbe reiden. Tijdens die bijeenkomst zullen besluiten worden geno men over de werking en samen stelling van de Europese instel lingen. Daarbij zal de stemver houding in de Europese minis terraad een belangrijke plaats innemen. Delors stelde verder voor reeds nu uit te spreken dat bij die herziening van de Europese ver dragen meer rekening zal wor den gehouden met de verhou ding tussen inwoneraantal van een land en het aantal stemmen van dat land in de ministerraad. Nu hebben kleine landen relatief veel stemmen. Spanje, Groot- Brittannië en Italië maken daar bezwaar tegen. Een ontspoorde goederentrein met twintig wagons vol benzine veranderde gisteren een station in Zürich en omgeving in een inferno. Drie mensen raakten gewond. foto epa Durban/Zürich - Bij een trei nongeluk in Zuid-Afrika zijn gisteren zeker 63 mensen ge dood. Meer dan 370 passa giers raakten gewond. In Zürich raakten drie mensen gewond toen een benzinetrein explodeerde nabij een station. Bij een ongeluk tijdens het oefe nen met een Indiase Boeing in New Delhi zijn vijf mensen om het leven gekomen. De verongelukte trein in Zuid- Afrika zat vol met forensen en liep op twintig kilometer van de havenstad Durban uit de rails. De officiële oorzaak is nog niet bekend. Volgens passagiers reed de trein veel harder dan nor maal. Onderzocht wordt of de machinist onder invloed reed. De meeste slachtoffers zijn zwarten die op weg waren naar hun werk. Veel gewonden zijn er slecht aan toe, aldus de politie. Slachtoffers werden uit de trein geslingerd en verpletterd onder de wagons. De reddingswerkzaamheden werden bemoeilijkt omdat het ongeluk gebeurde in ruw en dichtbebost gebied. Voertuigen konden er niet bij komen. Slachtoffers moesten enkele honderden meters op brancards worden gedragen alvorens zij met helikopters naar ziekenhui zen in de buurt werden overge vlogen. De brandende benzinetrein in Zürich veroorzaakte veel paniek; tientallen bewoners verlieten uit angst hun huizen. De trein ont spoorde dinsdagmorgen even na acht uur in het station Zürich- Affoltern en explodeerde gedeel telijk. Vijf wagons, elk met 75.000 liter benzine, vlogen in brand, net als vier woningen. Vlammen schoten de lucht in en een zware rook-deken bedekte de omgeving. Huizen, een win kelcentrum en een school wer den geëvacueerd. De politie zoekt de oorzaak van het ongeluk in een asbreuk van één van de wagons. De machinist van de trein liep een shock op. In New Delhi, India, zijn giste ren vijf mensen om het leven gekomen toen een Indiase Boeing 737-200 tegen een gepar keerd toestel van de Russische luchtvaartmaatschappij Aeroflot botste bij de landing. Zeker ze ven mensen zouden gewond zijn geraakt. Met de Indiase Boeing werd het opstijgen en landen geoefend op een binnenlandse luchthaven. Toen het toestel voor de vierde keer wilde opstijgen kwam het op zijn kop terecht op het Russi sche vliegtuig. 'sn on ze redactie buitenland W York/Bonn - Tijdens de Internationale Vrouwendag ïbben vrouwen over hele wereld gisteren aandacht gevraagd "or hun rechten. slachtoffer van slavernij, oorlog, verminking en verkrachting. Verminking van de vrouwelijke genitaliën wordt nog steeds veel vuldig toegepast bij jonge vrou wen en meisjes in Afrika en bij immigranten in Azië, Amerika en Europa. Bosnisch-Servische soldaten gebruiken systemati sche verkrachtingen als wapen in de strijd of voor 'etnische zuivering'. De respectievelijke regeringen ondernemen weinig tegen de ge brekkige toegang van vrouwen tot het onderwijs, de arbeids markt, de gezondheidszorg en zelfs de voedselvoorzieningen. Toch komt er steeds meer aan dacht voor de ongelijke behan deling van vrouwen: De VN wil len een speciale onderzoeker be lasten met de schendingen van vrouwenrechten. Van onze correspondent Mare de Koninck Washington - Een van zelf vertrouwen blakende Ameri kaanse president Bill Clinton heeft gisteravond de ''promi nente 76-jarige advocaat Llo yd Cutler benoemd als voor lopige opvolger van zijn ont slagen juridische adviseur Bernard Nussbaum. Cutler, die vijftien jaar geleden eenzelfde soort staffunctie ver vulde voor president Jimmy Car ter, moet Clinton nu helpen uit diens 'Whitewater-problemen' te komen. Bij de aankondiging van de be noeming van Cutler herhaalde een zeer ontspannen Clinton dat hij in verband met de Whitewa ter-zaak nooit iets verkeerds heeft gedaan. „Ik heb alleen maar wat geld verloren met een persoonlijke investering die ik vijftien jaar geleden heb gedaan. Ik werk graag volledig mee aan het juridische onderzoek. Maar het is een onderzoek dat de be lastingbetalers een fortuin kost, terwijl zal blijken dat er simpel weg niets aan de hand is." Intussen probeert de Republi keinse oppositiepartij m het Congres hoorzittingen te beleg gen waarin tal van functionaris sen van het Witte Huis en de ministeries als getuigen zouden Een vuilniszak met documenten staat op de vloer van het perscentrum van het Witte Huis. Er mogen geen papieren en documenten weggegooid mogen worden, zolang het onderzoek naar de Whitewater-affaire nog loopt. foto epa moeten verschijnen. Maar het staat nog niet vast of voldoende Democratische partijgenoten van Clinton met dat idee instem men om het werkelijkheid te doen worden. De speciale officier van justitie die 'Whitewater' onderzoekt, mr. Robert Fiske, is tegenstander van gelijktijdige openbare hoor zittingen door het Congres. Die kunnen zijn eigen - voorlopig geheime - speurwerk dwarsbo men. Cutler blijft slechts 130 werkda gen aan. Die tijdelijke status geeft hem de wettelijke vrijheid zijn particuliere banden met zijn advocatenkantoor en zijn cliën ten aan te houden. En: „Het is ook omdat ik oud ben en een jonge energieke echtegenote heb met wie ik nog wat tijd wil doorbrengen." Bill en Hillary Clinton en een aantal van hun naaste raadge vers zijn verstrikt in juridische problemen, vooral sedert tien presidentiële medewerkers voor het gerecht zijn gedagvaard. Ze moeten zich verantwoorden voor het feit dat ze betrokken waren bij het verstrekken van voorken nis aan het Witte Huis over het verloop van het onderzoek naar de Whitewater-zaak. Die om streden contacten tussen Justi tie, Financiën en het Witte Huis, waar de Clintons potentiële ver dachten zijn, hebben tot het ont slag van Nussbaum geleid. Lloyd Cutler is de 'eminence grise' van de Washingtonse ad vocatuur en geldt als de 'ultieme insider' in tegelijk de Ameri kaanse zaken- en politieke we reld. Cutler wordt voorlopig degene die telkens vooraf uitmaakt of bepaalde contacten tussen Witte Huis en opsporingsautoriteiten ethisch aanvaardbaar zijn. Hij zal ook algehele principes en procedures terzake, los van de Whitewater-zaak, ontwerpen. Het gaat er in de Whitewater-af faire onder meer om of Bill en Hillary Clinton voordat ze het Witte Huis betrokken in Arkan sas hebben geprofiteerd van 'vriendschappelijke' leningen van een bank die failliet is ge gaan. De schulden daarvan, 50 miljoen dollar, moesten door de overheid worden afbetaald. Massale rouw om Mercouri Athene - Tienduizenden rouwende Grieken zijn gisteren in Athene de straat opgegaan als eerbetoon aan de zondag overleden minister Melina Mercouri. Haar stoffelijk overschot is naar de Griekse hoofdstad overgevlogen uit New York, waar zij in een ziekenhuis aan longkanker stierf. Haar met de Griekse vlag bedekte kist werd al op het vliegveld onder bloemen bedolven. Voor haar ministerschap had Mercouri een succesvolle carrière als actrice. Zij wordt donderdag begraven. Scholen en rege ringsinstellingen zullen gesloten zijn om de mensen gelegenheid te geven de plechtigheid bij te wonen. Cellentekort België: Deel gevangenen vrij Brussel - Vanwege het cellentekort wil de Belgische justitie tot 30 juni dit jaar gedetineerden de mogelijkheid bieden sneller vrij te komen. Op korte termijn geldt dat voor 150 gevangenen. In de Belgische strafinrichtingen zaten begin deze week 7.561 gedetineerden, terwijl daar slechts plaats is voor 5.700 personen. Het cellentekort is in België een reeds lang aanslepend pro bleem. De overbevolking leidt regelmatig tot spanningen onder gedetineerden en gevangenispersoneel. Met de vroeger vrijlating wil Justitie de druk van de ketel halen. Zo kunnen gevangenen die zijn veroordeeld tot minder dan vier maanden gevangenis straf, al na vijftien dagen de gevangenis verlaten. Veroordeelden tussen acht maanden en drie jaar hoeven nog maar eenderde van hun straf uit te zitten. Frans ETA-lid veroordeeld tot 1.802 jaar Madrid - De Fransman Henri Parot, lid van de Baskische afscheidingsbeweging ETA, is door een rechtbank in Madrid tot 1.802 jaar cel veroordeeld wegens zijn aandeel in een auiobom- aanslag. Parot parkeerde in 1987 een auto met 250 kilo explosieven voor een kazerne van de Guardia Civil in Zaragoza. De ontploffing kostte elf mensen het leven, onder wie vijf kinderen. Parot werd veroordeeld wegens terrorisme, moord en poging tot moord. Volgens de Spaanse wet kan Parot niet langer dan 30 jaar achter de tralies zitten. Politie ontzet presidentszoon thuisland Johannesburg - De politie van het zwarte thuisland Bophuthats wana heeft dinsdag de zoon van president Lucas Mangope bevrijd uit het omroepcentrum in de hoofdstad Mmabatho. Hij was daar in gijzeling genomen door stakende personeelsleden. De 300 medewerkers van de nationale radio- en televisiezender hadden behalve Eddie Mangope ook omroepminister Zebulon Masilo in hun macht. Met hun acties spraken zij hun ongenoe gen uit over het besluit van de regering van het thuisland niet mee te doen aan de Zuidafrikaanse verkiezingen, eind april. Bophuthatswana wil niet dat de thuislanden worden afgeschaft, iets dat wel zal gebeuren na de verkiezingen. Oudste Bentley door brand verwoest Solihull - De oudste Bentley ter wereld is maandag door brand verwoest. Het voertuig was ongeveer drie miljoen gulden waard. Volgens ingewijden is de schade niet meer te herstellen. De auto, die gebouwd is in 1921, is uitgerust met een motor uit de eerste serie die Bentley ooit in 1919 maakte. Het chassis was afkomstig uit de vijfde serie. De auto werd verwoest in een garage in Solihull in Centraal-Engeland waar hij met zes andere oude Bentleys een grote beurt onderging. Braziliaanse viert 123e verjaardag Belo horizonte - De oudste levende vrouw ter wereld is 123 geworden. De Braziliaanse vierde maandag haar verjaardag in aanwezigheid van vijf generaties verwanten. Geronimo staat in het Guinness Book of Records als de oudste levende vrouw ter wereld. Haar recept voor een lang leven is praten tegen de planten, elke dag in de tuin werken en te voet naar de kerk lopen, een afstand van vier kilometer. Kaping Saudisch vliegtuig beëindigd Nairobi - Kenyaanse troepen hebben dinsdag in Nairobi een eind gemaakt aan de kaping van een Saudisch vliegtuig. Het toestel dat op weg was van Jeddah naar Ethiopië, werd gedwongen naar Nairobi te vliegen. In het vliegtuig waren alleen nog de bemanning en de kapers aanwezig; de passagiers hadden eerder het toestel mogen verlaten. De kapers waren Ethiopiërs die zich naar alle waarschijnlijk heid verzetten tegen hun uitzetting terug naar Ethiopië. De man die de gezagvoerder van het toestel onder schot hield met wat later een speelgoedpistool bleek te zijn, werd neergeschoten. Zijn vrouwelijke metgezel werd gearresteerd. De derde kaper wist eerder het toestel te verlaten door zich voor te doen als passagier. Wat er met hem is gebeurd, is onbekend. Achtste bjk gevonden in Gloucester Gloucester - De Britse politie houdt er rekening mee dat de drie weken geleden aangehouden seriemoordenaar Frederick' West meer dan twintig moorden op zijn geweten heeft. Onder de badkamervloer van diens woning in Gloucester, ten zuidwesten van Birmingham, werden gisteren de resten ontdekt van een achtste slachtoffer. Volgens een politiewoordvoerder heeft de speciale radarappara- tuur waarmee al vijf lijken werden ontdekt, gewezen naar nieuwe verdachte plekken in de muren van het 'griezelhuis'. Om de vermoedelijke resten van slachtoffers te bereiken zou het huis voor een deel moeten worden gesloopt. De rechercheurs die het sinistere karwei moeten klaren is psychische bijstand toegezegd om alle emoties te kunnen verwerken. „Niemand in het korps was voorbereid op dergelijke gruwelen. Op het bureau zijn de agenten aangeslagen over wat ze hebben aangetroffen", aldus een politiewoordvoerder. Van onze correspondent Brussel - De Belgische gemeente Brasschaat mag Nederlan ders die binnen haar grenzen wonen, geen speciale belasting opleggen. Dit heeft de gouverneur van de provincie Antwer pen besloten.. Brasschaat is een van die grens gemeenten waar in de loop der jaren veel Nederlanders zijn neergestreken. Er wonen zo'n 1350 Nederlanders van wie velen de kost verdienen in Nederland. Door het belastingverdrag uit 1970 tussen Nederland en België, waarbij voor zogenoemde grens arbeiders dubbele belasting is uitgesloten, zien de Belgische «grensgemeenten een aanzienlijk bedrag aan belastinginkomsten aan hun neus voorbij gaan. Ne derlanders die in België wonen, doch in Nederland werken, beta len immers volgens het verdrag uit 1970 in Nederland inkom stenbelasting. Eerdere pogingen om de Neder landse inwoners toch op de een of andere manier te laten dok ken, mislukten steeds. Dat on dervond bijvoorbeeld de ge meente Essen, vlak onder Roo sendaal. Brasschaat dacht het gat in de belastingwet gevonden 'te hebben en voerde een 'belas ting voor fiscale vluchtelingen' in. De Belgische inwoners wer den daarvan vrijgesteld, omdat zij al gemeentebelasting betalen. De gouverneur van de provincie Antwerpen -in Nederland de commissaris van de koningin - vindt dat het gemeentebestuur van Brasschaat een loopje neemt met de Belgische belastingwet ten. Het college van burgemees ter en wethouders van Bras schaat denkt daar anders over en gaat tegen het provinciebe- sluit in beroep.

de Stem | 1994 | | pagina 5