er Geld politie verkeerd besteed Bisschop Ter Schure van Den Bosch nu ook onder vuur Fakkeloptocht tegen geweld tegen vrouwen Justitie wil pestkoppen op school aanpakken Raadsman: Lozing Cockerill op Maas ^misdadig' Politiechefs kochten apparatuur van geld bestemd voor personeel CDA verdeeld DE STEM Balk en splinter DE STEM BINNENLAND Ai COMMENTAAR AART 1994 J\ eten als CDA de kiezen 'er benaderen." 'ullie dan wat de burgeri twoord is even ontwil aktueel. 1 omst van de Centrum ten, dat vind ik veel aar zullen we behoorlijk ten spreken. Daar zoekt enoegen van de kiezer weg. De wetenschappe eaus van de grote par. len zich samen over dat moeten buigen." die winst echt niet ver. heb één keer iemand kiezingsavond ontmoet ik stem CD. Moet je i» rekken?" J van het CDA en van de n is de voorzitter P.g ngs van het provinciaai rkingsverband van Be- orden en burgemeester delbeers, vorige stand- tanddaarbuiten. Hij zegt te zijn met de recente manoeuvres van zijn het aftreden van Van „De ouderen voelden behaaglijk. Het hoofd boodschapper is gerold, dat men tevreden is t niet om de persoon de daad." in het zuiden likt het n wonden na de tuchti- r de kiezer. De uitslag emeenteraadsverkiezin- k voor het CDA desas- p lokaal niveau verloor meer dan 720 raadsze- mgerekend naar kamer- gen maar liefst vijftien tels. de kiezersdreun van 2 na de aow-misère klin- eer de eerste tonen van tig optimisme. Vanaf de n het Hollands Diep, bij an CDA-bestuurder en ester Cor de Ronde bij- d: „Ik denk dat we de fstraffing gehad hebben, dat van de kiezers die nu lokale partijen hebben bij landelijke verkiezin- kwart op het CDA zal eiler Maurice de Hond uit, dat het electoraat CDA de komende jaren de 25 procent zal blijven elen en daarmee op het nt blijft van de laatste eraadsverkiezingen. 'j te keren?" ngs: „Ja, steeds meer uilen ons programma nu chatten. De uittocht zal op 2 mei." aan De Ronde ligt, moet el wat meer gebeuren. A moet zich weer inzet- contacten met de ba nt hij, „we moeten weer okken voor een plek in nleving. De politiek bij en brengen, dat is de an het hele verhaal." kkelijk gezegd?" el niet alleen in de pe- t voor de verkiezingen, tact moet een proces jaar zijn." ren jullie dus vergeten?" 'at we ons niet vrijblij- eten verschuilen achter ialgebruik." npioen wolligheid, Lub- is toch jarenlang jullie ier?" ir we moeten er naar toe, ■reen in de politiek en aar beneden doet en dat moed weer beloond •den." d niet voor voldongen 'ordt gesteld. CDA-Ka- aanhoren de val van 'tij voorzitter in stomme lering via het tv-toestel, eling leest het dinsdag krant. norgen. De CD A-fractie een voor het'wekelijks Het hoofdonderwerp ligt hand. Hoe verder met de het verkiezingsprogram- verdeeldheid is groot, et over het vertrek van jvoorzitter. Het woordje tie ligt in ieders mond n. Veel warmte kon Van nooit losmaken bij de ictie. Maar is het vertrek ossing? Niemand vindt dijk. it de aandacht naar het 'obleem: de aow en het Ja-veranderen tegen- ■-laten-zoals-'t-is. Een ssen gevoel en verstand zich. Tal van oplossin- elal niet uitvoerbaar - door de fractiekamer, erwarring neemt alleen Brinkman noteert al- zorgen winnen het nog ie goede bedoelingen, i prominent CDA'er die de middag 'toevallig' op is in de Tweede Kamer: ige wat helpt is waar- zegen van boven.Hij haam niet in de krant. WOENSDAG 9 MAART 1994 Van onze verslaggever Den Bosch - Na het onder zoek in het bisdom Haarlem moet ook in het bisdom Den Bosch het functioneren van de bisschop door een onaf hankelijke commissie worden onderzocht. Bisschop Ter Schure en zijn vicarissen staan met hun kerkvisie zo ver af van de gelovigen dat elke normale communicatie onmogelijk is. pit standpunt is gisteren door de Vereniging van Pastoraal Wer kenden Den Bosch naar buiten gebracht. De officiële woord voerder van de bisschop beticht de VPW van 'pure stemmingma kerij'. „Met het functioneren van Ter Schure is niets aan de hand." Volgende week presenteert de VPW-Den Bosch - waarbij 270 priesters en pastoraal werken den uit de 380 parochies zijn aangesloten - de cijfers van een eigen onderzoek in dertien deke naten van het bisdom. Op het secretariaat in Eindhoven worden de laatste gegevens ge bundeld. Secretaris C. Langen- hof: „De situatie in het bisdom verslechtert, steeds vaker lopen de parochies tegen de manco's in het beleid van het bisdom aan. Vacatures worden niet ingevuld, in diverse parochies ontstaan onverkwikkelijke situaties." Bij de 'actie Meldpunt', zoals de inventarisatie wordt genoemd, hebben dekens en pastors de knelpunten verzameld. Er blij ken te weinig personen beschik baar om alle functies van de kerk uit te voeren. Het bisdom weigert benoemin gen, zich daarbij beroepend op het kerkelijk recht en de gelden de kerkvisie. Katechese, diako- naal werk en pastoraal werk komen daardoor in de knel. On geveer een kwart van de pries ters in de parochies is inmiddels de pensioengerechtigde leeftijd gepasseerd, jongere pastors 'ont vluchten' het bisdom Den Bosch. „Het beleid moet drastisch om, om de kerk te redden," meent beoogd nieuw secretaris van de VPW, C. Dobbe. „Elk contact met het bisdom loopt dood. Wij denken erover om advies te vra gen aan een onafhankelijke com missie, net als in Haarlem." Nadeel voor de VPW is dat deze instantie niet door de kerkelijke leiding erkend wordt als ge sprekspartner. In het bisdom Haarlem - waar mgr. Bomers enkele bevoegdheden af heeft gestoten na een vernietigend oordeel over zijn functioneren - lag de situatie ook nog eens geheel anders, omdat een deel van de leiding van het bisdom zich tegen de bisschop keerde. Dat is in Den Bosch niet het geval. „Dat is ons grootste pro bleem. De leiding hier is een bastion. De oppositie in de lei ding is verdwenen, die zit nu bij de dekens, de pastores en het gewone kerkvolk," aldus Dobbe. Bisschop Ter Schure foto anp Van onze verslaggever Den Haag - Vele miljoenen guldens voor de politie zijn de afgelopen jaren niet gebruikt om de korpsen uit te breiden, maar om kostbare apparatuur aan te schaffen. De korpsleidingen hebben een groot deel van de stroom geld uit Den Haag niet gebruikt voor 'meer blauw op straat', maar om hun materieel te moderniseren. De Algemene Rekenkamer heeft met deze conclusie gisteren be vestigd wat in de wandelgangen van de Tweede Kamer al werd bevroed: met de extra investe ringen van 3,3 tot 4,4 miljard gulden per jaar is er nauwelijks meer politie op de straat bijge komen. En dus is het doel, de burger weer een veilig gevoel geven en de criminaliteit terug dringen, ook niet bereikt. Als de korpsen zich aan de af spraken hadden gehouden zou den er 2000 agenten bijgekomen zijn. Nu bedroeg de groei slechts 800 man, die voor een groot deel VERVOLG VAN VOORPAGINA Een algemene maatregel om mi nima te steunen is volgens Terpstra het hoogst eest haalba re. Maar ook dat stuit op bezwa ren bij Terpstra vanwege de ge volgen voor de werkgelegenheid. „Bovendien: als je aow'ers wilt helpen stuit je op administratie ve problemen. Want we weten pas achteraf - zeg na een jaar - wie er alleen aow kreeg en wie er een klein pensioentje bij had." Kamerlid Mateman is een ver klaard voorstander van een in greep in het programma. Aan financiële overwegingen hecht hij niet al te zeer. „Als we ervan uitgaan dat de economie aan trekt, betaalt een hogere aow zich vanzelf," aldus Mateman. Financieel deskundigen in de fractie, zoals Gerritse, gruwen van dit soort redeneringen. „Het is gewoon onzin," aldus Gerritse. Kamerlid Van der Linden vindt dat er in wezen nauwelijks ver schil bestaat tussen de aow-op- vattingen van CDA, PvdA, WD en D66. Veranderingen zijn al leen nodig in de presentatie aan de kiezer. „Ik heb zelf niet zo veel moeite om het aan de kie zers uit te leggen, maar blijkbaar lukt dat niet iedereen," aldus Van der Linden. Ook kamerlid Hillen wil dat het CDA de principiële lijn vast houdt. „Korte termijn-schaatsen is schadelijk." Hij ergert zich aan de ouderenorganisaties die 'de gebruiken om over onze rug te profiteren.' ook nog in de administratie te recht kwamen. Het aantal straatagenten nam zelfs af. Niet eens De politietop heeft destijds met de politieministers afgesproken dat maximaal vijf procent van de financiële injecties benut mocht worden voor materieel. Maar dat percentage ruim over schreden, en op grote schaal In Amsterdam bijvoorbeeld zouden er volgens de sterkteverdeling 4000 mensen moeten werken. In werkelijkheid zijn het er maar 3450. De bewindslieden van Binnen landse Zaken en Justitie, Van Thijn en Hirsch Ballin, waren het gisteren niet eens met de kritiek van de Rekenkamer. Vol gens hen is het aantal politie mensen in 1993 tot 41.100 toege nomen. Er is enige tijd gemoeid geweest met de werving, selectie en opleiding. Daardoor is het effect van de recente uitbreiding van het politiebudget op de fei telijke sterkte nog niet te zien, aldus de beide ministers. De woordvoerder van de politie regio West- en Midden-Brabant verklaarde gisteren dat hij er nog geen kijk op heeft hoe de centen uit Den Haag in zijn rayon besteed zijn. Woordvoer der Worm: „Dat heeft te maken met het feit dat we voor 1 janua ri 1994 acht verschillende korp sen of organisaties hadden met een eigen beheer. Ik kan er niets over zeggen of er in deze regio meer geld naar materieel is ge gaan dan de bedoeling was." Verdeeld De politiebonden NPB en ACP reageren verdeeld op het advies van de Rekenkamer aan minister Van Thijn om meer controle uit te oefenen op de besteding door de politiekorpsen. Voorzitter H. Kruizinga van de ACP vindt wel dat de bewindslieden inzicht moeten hebben in de bestedin gen, maar die moeten een ver antwoordelijkheid blijven van de korpsen zelf. Voorzitter J. van Duijn van de NPB pleit er echter voor dat de bewindsman zijn verantwoordelijkheid neemt en de bestedingen van de korpsen jaarlijks controleert. Beide bonden zijn het met de Rekenkamer eens dat er de afge lopen jaren te weinig politie mensen bij zijn gekomen en zij betreuren dat. Op diverse plaatsen in het land is gisteren aandacht besteed aan Internationale Vrouwendag. In Amsterdam staken vrouwen hun fakkels aan (zie foto) voor een optocht door het centrum. Aan deze tocht onder het motto 'Stop geweld tegen vrouwen' deden zo'n 100 mensen mee. Liesbeth Brandt Corstius, directeur van het Gemeentemuseum Arnhem, ontving gisteren de Aletta-Jacobsprijs. Zij kreeg de prijs (die bestaat uit een oorkonde en een bedrag van 5000 gulden) voor haar grote maatschappelijke verdiensten voor vrouwen-emancipatie. foto anp Van orize verslaggever Den Haag - Het ministerie van Justitie komt in actie tegen pestkoppen. Het departement bepleit de terugdringing van treiteren op scholen in het basis- en voortgezet onderwijs. Vooral, omdat systematisch pesten op jeug dige leeftijd kan leiden tot crimineel gedrag in latere jaren. Op basis van nationale en internationale onderzoeken wordt aangeno men dat pestkoppen een verhoogde kans hebben om met politie en justitie in aanra king te komen. In een Scandinavisch rapport wordt in dit verband zelfs gerept over een vier maal zo groot risico. „Pesten kan worden beschouwd als een voorloper van geweld. Zo'n gedrag duidt in ieder geval op het niet-respecteren van el kaar. Zoiets kan ontaarden in de vernieling van bezittingen van andere kinderen. En dat is al het begin van een reeks denkbare strafbare varianten", verduidelijkt drs. M. Mutsaers van de directie Criminaliteitspre ventie van het ministerie van Justitie. Misdragingen Zij wijst erop dat wel een statisch verband, maar nog geen oorzakelijk verband is aange toond tussen pesten en crimineel gedrag. Dat neemt niet weg dat volgens haar het gedrag van een pestkop een aanwijzing kan zijn voor toekomstig misdragingen. Zeker, wan neer zijn of haar gedrag samengaat met bijvoorbeeld slechte eetgewoonten, agressief gedrag, spijbelen, slechte leerprestaties en vroegtijdig schoolverlaten. Universitair docent L.G. Torenvliet van het Criminologisch Instituut van de Rijksuniver siteit Leiden typeert pesten als 'pre-crimi- neel gedrag'. Hij concludeert dat dat gemid deld één op de twintig leerlingen in het basis- en voortgezet onderwijs gebukt gaat onder treiterijen. De slachtoffers zijn vaak angstig, onzeker en teruggetrokken. Het is onduidelijk of deze houding oorzaak of ge volg is van pesterijen. Torenvliet benadrukt dat de 'pestcultuur' op scholen doorbroken moet worden. Een sug gestie is om pestgedrag met concrete voor beelden klassikaal te behandelen. Zoiets kan bijvoorbeeld aan de hand van opstellen en werkstukken over treiterijen. Ook gesprek ken met pestkoppen, slachtoffers en hun ouders kunnen verhelderend werken. Het ministerie van Justitie is ook van me ning dat een brede aanpak van pesten ver eist is. Het departement heeft daarom beslo ten mee te werken aan de uitgave van drie brochures over pesten. Het voorlichtingsma teriaal is inmiddels ontwikkeld door de afdeling Spel- en Opvoedingsvoorlichting van de Amersfoortse stichting Jeugdwelzijn- sinformatie. De brochures zijn vooral be doeld voor ouders, slachtoffers, pesters en meelopers en omstanders. De informatiever strekking behelst de visie dat pesten een schending is van de mensenrechten. NEDERLAND heeft een hoge milieupet van zichzelf op. Hoewel cijfers en statistieken duidelijk maken dat er geen reden is voor aanmatigend gedrag, overheerst toch de overtuiging dat wij het over het algemeen beter doen dan de ons omringende landen, om maar niet te spreken over de rest van de wereld. Wie een dergelijke houding aanneemt, is gemakkelijk geneigd om de eer van het goede naar zich toe te trekken en de geur van het kwade van buiten te laten komen. De schuldvraag over de Maas-vervuiling is zo'n voorbeeld. Voor Nederlandse overheden en actiecomité's was een discussie over de vraag wie de grootste vervuiler is, overbodig. Het Waalse deel van België - zo werd geoordeeld - is met grote voorsprong koploper. Het aandeel van Nederland in de verontreiniging werd niet ontkend, maar onze Franstalige zuiderburen werden zonder mankeren als de grootste smeerlappen aangemerkt. Een vertrouwelijk rapport van het Rijksinstituut Zuivering Afval water (RIZA) leert ons dat de realiteit genuanceerder is. Onge veer vijftig procent van het zwaar giftige bestrijdingsmiddel diuron komt via Nederlandse beken en stromen in de Maas. Die cijfers op zich zijn geen reden om minder kritisch naar vervuilers te kijken, waar die zich ook bevinden. In België zijn de milieuwetten net iets minder aangescherpt dan in Nederland en vooral in Wallonië wordt nogal eens de hand met de wetgeving gelicht. Daders zijn niet gemakkelijk te vinden, maar er is te vaak sprake van onverklaarbare grote giflozingen. Maar het rapoort van het RIZA pleit Nederland bepaald niet vrij van zonden. Het is beter ons dat te realiseren voordat we met de beschuldigende vinger naar België wijzen. Haal eerst de balk uit ow eigen oog en haal dan de splinter uit het oog van uw broeder. Den Bosch (anp) - Een piek- lozing van kankerverwekken de polycyclische aromatische koolwaterstoffen (pak's) vo rig jaar november in de Maas bij Luik kan zonder voorbe houd als misdadig worden omschreven. Dat zei de raadsman van de Stichting Reinwater en vier an dere milieu-organisaties, mr. A. van den Biesen, gisteren in Den Bosch tijdens een zitting van het gerechtshof. Reinwater houdt het Waalse be drijf Cockerill Sambre verant woordelijk voor de lozing. „De vervuiling was met het blote oog te zien. Als het dumpen twee tot drie uur zou hebben geduurd, is er die dag al tegen de twintig kilo PAK's in het water terecht gekomen,aldus de raadsman. Cockerill ontkent de lozing. Het bedrijf verwijt Reinwater dat het alleen stroomafwaarts monsters heeft genomen en niet boven- strooms. Ook zet de onderne ming, voor tachtig procent ei gendom van de Waalse deelrege- ring, grote vraagtekens bij de manier waarop Reinwater mon sters heeft genomen. Pak's vormen een groot milieu probleem in de Maas, te meer daar een groot deel van Zuid west-Nederland het Maaswater via de spaarbekkens in de Bies- bosch als drinkwater krijgt voorgeschoteld. Als gevolg van pak-lozingen moest het water- winbedrijf in de Biesbosch di verse malen de water-inname stoppen. De vervuilende stof hecht zich aan zwevende stofdeeltjes en wordt zo getransporteerd naar Nederland. Daar ontstaan door bezinking zwaar vervuilde wa terbodems. Vorig jaar spanden de vijf mi lieu-organisaties een kort geding aan tegen Cockerill Sambre om een einde te maken aan de over matige lozing van pak's. De ver vuiling is volgens Reinwater af komstig uit de twee cokesfabrie- ken van het concern in Charleroi en Luik. De president van de rechtbank in Maastricht willigde een deel van de eis van Reinwa-, ter in. Cockerill moet voortaan elke veertien dagen rapporteren hoeveel polycyclische aromati sche koolwaterstoffen zijn ge loosd. Het bedrijf hoeft echter niet te gaan produceren met de beste beschikbare technologie, zoals de milieugroeperingen ook had den geëist. Dat is volgens Rein water een goede manier om de uitstoot van pak's drastisch te rug te brengen. Zowel Reinwater als Cockerill gingen tegen de uitspraak van de Maastrichtse president in beroep bij het ge rechtshof in Den Bosch. Volgens Van den Biesen is het economisch gezien haalbaar te werken met de beste techniek die momenteel voorhanden is. Hij wees erop dat Hoogovens dit al jarenlang doet. „Met de techniek die dit bedrijf toepast zou in Charleroi jaarlijks slechts 20 kilo pak's worden ge loosd. Cockerill zegt dat het om 150 kilo gaat, terwijl Reinwater uitgaat van een kleine 900 kilo. Volgens het bedrijf wordt in Luik 30 kilo-geloosd. Reinwater heeft berekend dat de werkelijke hoeveelheid tien Keer zoveel is. Op basis van de Hoogovens norm zou de uitstoot daar kun nen worden beperkt tot twintig kilo," aldus de raadsman. Hij wees erop dat de recente hoge waterstanden van de Maas er ongetwijfeld toe hebben ge leid dat extra veel vervuild slib is afgevoerd naar Nederland. „De rivier is door de hoge stroomsnelheid als het ware schoongespoeld." De raadsman van Cockerill Sambre, mr. C. van der Feltz, betoogde dat niet is aangetoond dat de cokesfa- brieken de Maas zodanig veront reinigen dat dit nadelige gevol gen heeft voor Nederland. Metingen bij Eijsden zouden hebben aangetoond dat er ge middeld 0,1 microgram pak's voorkomen in elke liter water. „Die hoeveelheid is internatio naal aanvaard als kwaliteits doelstelling," aldus de raads man. Hij onderstreepte dat de Waalse overheid de lozingen van het bedrijf aanvaardbaar acht. Daar komt bij dat Cockerill al fors investeert in milieumaatre gelen. Bovendien is het wel erg gemak kelijk de bron van de vervuiling meteen elders te gaan zoeken, meent hij. „Onlangs is duidelijk geworden dat de Maas ook wordt vervuild door Nederland se gewasbeschermingsmiddelen en de activiteiten in de Rotter damse haven.Hij vindt dat het hof de eisen van Reinwater moet afwijzen. Het gerechtshof wijst 19 april arrest. Als ze bij het CDA echt slim zijn, dan pakken ze heel die aow-kwestie voortvarend aan. Hoe? Simpel, door Lubbers tot op hoogbejaarde leeftijd de kar te laten trekken. Tegelijkertijd halen ze een aantal oudjes van stal. Schmelzer, De Koning, Steenkamp, Gardeniers en zelfs Brokx zouden de coryfeeën moeten worden van een vernieuwd CDA dat zich richt op de ouderen. Als die cijfers over de ontkerkelijking kloppen, dan moet een confessionele partij in dit land niet op al te veel jonge aanwas rekenen. Dat is geloven tegen beter weten in. Omdat het het CDA natuurlijk alleen maar te doen is om macht en omdat het vreest voor kamerzetels en daarmee samenhangende baantjes, maakt het niet zo veel uit als het ene materialistische ideaal ingeruild wordt voor het andere. In tweeduizendzoveel vormen die bejaarden ruim eenderde van het electoraat, goed voor rijen en rijen kamerzetels. Daarom zouden er voor mei al verkie zingsposters moeten komen met volop grijze partij-le den erop. Straks, als Lubbers een spierwitte haardos heeft, zal blijken dat er elders in Europa in navolging van Gidsland Nederland zich soortgelijke processen hebben voltrokken. De hoogbejaarde baas kan dan altijd nog president van Europa worden. Nu moet eigen volk eerst. MERIJN BINNENLAND KORT 'Vierdaagse werkweek in supermarkten' Den Haag - De FNV Dienstenbond eist voor de 175.000 werknemers in de supermarkten een 36-urige werkweek. Uitein delijk wil de bond in deze sector naar een vierdaagse werkweek van 35 uur. Nu geldt nog een werkweek van 38 uur. Dat blijkt uit de eisen waarmee de bond de eerste onderhande lingsronde voor een nieuwe cao ingaat. Eerder bereikte hij al overeenstemming met KBB (Bijenkorf, Hema) over een vier daagse werkweek. Drie jaar geëist voor verzinnen kunstroof Den Haag - Wegens het verzinnen van een grote schilderijenroof om verzekeringsgeld te innen, is dinsdag voor de rechtbank in Den Haag drie jaar gevangenisstraf geëist tegen de 49-jarige H. ter H. uit Wassenaar. De man deed in juli vorig jaar aangifte van diefstal van 24 schilderijen uit zijn woning met een gezamenlij ke waarde van 1,3 miljoen gulden. Officier van justitie De Moor verwijt Ter H. poging tot oplichting, valsheid in geschrifte en misbuik van vertrouwen. Samen met de Haagse galeriehouder P. van V. van B., die grote belastingproblemen had, zouden de plannen voor de 'kunstroof zijn gesmeed. De galeriehouder had een taxatierapport opge steld. Met het rapport kon Ter H. zijn zogenaamde schilderijen- bezit bij Nationale Nederlanden verzekeren. Toen de Wasse naarder zogenaamd op zakenreis in Duitsland was, werd een inbraak in scène gezet. Uitspraak 22 maart. Van Thijn hekelt optreden justitie Den Haag (anp) - De burgemeester van Vlissingen is ten onrechte niet op de hoogte gesteld van de justitie-invallen op het stadhuis en de visafslag. „Dat is echt erg", aldus minister E. van Thijn (Binnenlandse Zaken) gisteren in de Eerste Kamer. De Algemene Inspectiedienst AID van het departement van Visserij en het openbaar ministerie in Zeeland hebben vorige maand op vijftien plaatsen huiszoekingen gedaan en boekhoudingen in beslag genomen. Zij verdenken de visveiling van Vlissingen van zwarte handel. Uit het gemeentehuis werd het archief van de verantwoordelijke wethouder meegenomen. Burgemeester Van der Doef wist van niets. Van Thijn hekelde dat niet de burgemeester, maar wel de NOS (die met een cameraploeg klaar stond) was ingelicht. Zes jaar cel voor drughandel Breda - De rechtbank in Breda heeft gisteren de 48-jarige veehandelaar H. van L. uit Hooge en Lage Mierde veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf. Tegen de Brabander was tien jaar cel geëist. Zes jaar lang organiseerde Van L. drugtransporten van enkele honderden kilo's amfetamine en hasj naar Zweden en Engeland. Volgens het vonnis was de Mierdenaar één van de twee leiders van een criminele organisatie. Meer provocaties tegen buitenlanders Den Haag - Racistische provocaties tegen buitenlanders in Nederland (bedreigingen, bekladdingen, vernielingen) komen niet voort uit georganiseerd rechts-extremisme. Het gaat veelal om lokale oprispingen. Dit blijkt uit een analyse van de Centrale Recherche Informatiedienst van gegevens van diverse politie korpsen in ons land. Vorig jaar zijn 612 gevallen van racisme gemeld; aanmerkelijk meer dan het aantal van 337 dat werd gemeten in de periode daarvoor. De CRI noemt de stijging een uiterst kwalijke ontwikkeling die de dienst kritisch zal blijven volgen. In het algemeen ging het bij vernielingen en bekladdin gen veelal om individuele jongeren met een ongezonde hang naar publiciteit. Justitie legt beslag op zeilschip Flyer Zwolle - Justitie in Zwolle heeft beslag gelegd op het beroemde zeilschip Flyer 2, waarmee zeezeiler Connie van Rietschoten in 1982 de Whitbread-zeilrace rond de wereld won. Het schip ligt sinds enkele dagen aan de ketting op de werf van de bekende scheepsbouwer Huisman in Vollenhove. Justitie is tot actie overgegaan op verzoek van de Amerikaanse autoriteiten. Zij verdenken de tegenwoordige Amerikaanse eigenaar van drug handel. Volgens de VS is de Flyer indertijd gekocht om druggelden wit te wassen. Arrestaties zijn niet verricht. Winkeliers zijn vals Hema-alarm zat Utrecht - „Je wordt er doodziek van. Onze filialen hebben wel 50 keer per dag een vals alarm door een artikel dat bij de Hema is gekocht", aldus een vertegenwoordiger van een schoenen-fili aalbedrijf. Dat voerde gisteren samen met andere winkelketens, een bibliotheek in Utrecht en de producent van een beveiligings systeem een kort geding tegen de Hema. De eis: een rigoureuze aanpassing van zijn anti-diefstal-systeem. De ellende begon toen de Hema 1,5 jaar terug een nieuw systeem invoerde. De labels die aan alle artikelen zijn gehecht, worden bij de kassa 'gede-activeerd', zodat de klanten kunnen vertrek ken zonder dat een pieptoon opklinkt. Bij winkels met een ander systeem gaat het alarm echter telkens over, wanneer een klant daar met een Hema-artikel door het 'dievenpoortje' loopt. Daardoor wordt, volgens de eisers, om de haverklap iemand voor dief aangezien en schrikt het personeel zich steeds een ongeluk. De rechtbank besliste dat de fabrikanten van de twee systemen het probleem onderling technisch moeten oplossen. Ze krijgen daarvoor vier maanden tijd.

de Stem | 1994 | | pagina 3