'Arrogant CDA moet knokken voor kiezer Geld Van Velzen, zoenoffer op het politieke schavot Alleenstaande aow-er komt nu al te kort Bisschop Tei -DE STEM- Politiechefs k< DE STEM BINNENLAND BUITENLAND DESTEM CDA verdeeld DE STEM Balk en splinte WOENSDAG 9 MAART 1994 Door Jan Keunen ONGEVEER 2,1 miljoen Ne derlanders van 65 jaar en ouder zijn (het pensioen. Van hen krijgt slechts 17 procent een volledig ouderdomspen sioen van 70 procent van het laatst verdiende loon. Dat be staat dan uit twee componen ten: aow en een (aanvullend) pensioen. Een volledig pen sioen is praktisch alleen maar weggelegd voor mannen met een modaal inkomen (rond de 50.000 bruto), die veertig jaar bij dezelfde baas hebben gewerkt. Ongeveer 375.000 mensen van 65 jaar en ouder moeten het doen met alleen maar aow: een in 1957 ingevoerd basispen sioen voor iedereen, dat in principe welvaartsvast is. Van die 375.000 heeft tweederde wel nog een (vaak bescheiden) andere inkomensbron in de vorm van rente uit spaargeld of een vrij eigen huis. Eender de echter - van wie 88.000 vrouwen, vaak ongehuwd en boven de 80 jaar - heeft alleen maar 'puur aow' en behoort tot de meestal 'stille' armen. Het aow-pensioen bedraagt 1240,08 netto per maand plus een vakantietoeslag van 820,80 per. jaar. Volgens het Nibud is dat 100 per maand te weinig voor de minimaal noodzakelijke uitgaven. Dit onafhankelijk instituut voor budgetvoorlichting heeft dan eventuele huursubsidie, bij zondere bijstand en kwijt schelding van gemeentelijke belasting al meegerekend. Al leenstaanden, die (uit onwe- tenheid of schaamte) geen ge bruik maken van deze regelin gen, komen per maand nog 100 méér te kort. Gehuwden (of daarmee gelijk- gestelden) krijgen - als beide partners 65 jaar of ouder zijn - samen 1.779,96 netto per maand plus een gezamen lijke vakantietoeslag van 1.172,88 per jaar. Daar kun nen ze dan op dit moment volgens het onderzoek van het Nibud/CSO (coördinatie-or gaan van de samenwerkende ouderenorganisaties) nog een tientje per maand van 'over houden'. Veertig procent van de 65-plussers heeft een aanvul lend pensioen van ten hoogste 300 per maand; een be- drag(je), dat boven op het aow-pensioen komt. Dan res- teei er nog een groep van ongeveer 40 procent met een hoger pensioen (tot ongeveer 1.400 per maand), die het financieel redelijk tot goed heeft. Ook in de naaste toekomst heeft lang niet iedereen een aanvullend pensioen opge bouwd. Van de werkende en uitkering-trekkende vrouwen beneden de 65 jaar moet 28 procent het straks alleen met de aow doen; van hun manne lijke collega's plusminus 10 procent Dat komt, omdat ze bijvoorbeeld een relatief laag loon verdienen (globaal min der dan 28.000 per jaar) of bijvoorbeeld in een bedrijfstak werken, die geen pensioenre geling kent (bijvoorbeeld de automatiseringsbranche) Vooral de mensen, die het van de aow 'puur' moeten hebben, zijn de laatste tijd in het ge weer gekomen; daarbij onder meer geleid door de oudere norganisaties. Recent onder zoek leert, dat de Nederlan ders liever de Nachtwacht verkopen dan de aow op het spel te zetten. Mr. Laurent Sommer, sociaal- economisch en juridisch be leidsmedewerker van de Unie van Katholieke Bonden van Ouderen, rekent aan de hand van cijfers van het Centraal Planbureau voor, dat bij be vriezing van de aow de 'pure' aow-ers de komende kabinets periode 6 procent aan koop kracht moeten inleveren. Voor alleenstaanden, die nu al 100 per maand tekortkomen, een achteruitgang van 75 per maand; voor gehuwden en sa menwonenden, die nu nog een tientje kunnen 'overhouden', een achteruitgang van 108 en dus over vier jaar een maandelijks tekort van bijna ƒ100. De koppeling van de aow aan de lonen leek goed geregeld in de wam (wet aanpassingsme chanismen), maar de wka (wet koppeling met afwijkingsmo gelijkheden) spreekt van een 'koppeling, tenzij...'. Als de lo nen in het bedrijfsleven bo venmatig stijgen, vindt er geen (volledige) koppeling plaats; hetzelfde geldt als de verhou ding tussen actieven en niet- actieven ongunstig verandert. Nu zijn er 87 niet-actieven (ww-ers, wao-ers, rww-ers en aow-ers) op 100 werkenden. Die verhouding wordt door de veroudering van de bevolking automatisch slechter; daarom moeten aow-ers niet worden meegeteld, vindt Sommer. An ders gaat de koppeling auto matisch niet door. In 1990 en 1991 is de koppe ling nog volledig toegepast; in 1992 nog maar voor de helft en in 1993 is ze helemaal los gelaten. De koopkracht van aow-ers - in 1993 2,5 procent hoger dan in 1984 - is de afgelopen tien jaar bijna 10 procent achtergebleven bij die van de modale inkomens van - nü - rond de 50.000 bruto. Bij een verdere bevriezing dreigt de kloof nog groter te worden. De koopkracht voor aow-ers duikt dan in de ko mende kabinetsperiode zelfs onder het peil van 1984. Bij dit alles signaleert Som mer nóg een onrechtvaardig heid. In totaal 162.000 aow- ers zijn via een standaardpak ketpolis verzekerd tegen ziek tekosten. Dat kost hen per persoon bijna ƒ200 per maand. Toen ze nog werkten waren ze particulier verze kerd. Omdat ze bij hun pen sionering onder de zieken fondsgrens terechtkwamen, mogen ze vanwege hun leeftijd niet in het ziekenfonds en zijn ze aangewezen op de - voor hen dure - standaardpakket polis. Een onrecht, waar ook een eind moet worden ge maakt, zoals de PvdA heeft voorgesteld. „Maar het CDA doet er niets aan", constateert Sommer. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Bezorgklachten en abonnementenadministratie: Afdeling Lezerscontact 06-0226116 (gratis) ma. t/m vrij. 8.00-17.00 uur, zat. 8.00-12.00 uur. Kantoren: Bergen op Zoom, Steenbergsestraat 23-23a, 01640-36850, fax 01640-40731. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550, fax 01608-17829. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 1, 01100-28030, fax 01100-21928. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751, fax 01140-19698. Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14,® 01620-54957, fax 01620-34782. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen. Vlissingen, Scheldestraat 7-9,4381 RP, 01184-19910, fax 01184-11446. Postadres: Postbus 5051, 4380 KB Vlissingen. Openingstijden: Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementsprijzen per 1 januari 1994 (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 87.20, per half jaar 173.45 óf per jaar 337.30. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 29.05, per kwartaal 84.70, per half jaar 168.45 óf per jaar 327.30. Voor posttoezending geldt een toeslag. Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 en bij Teuben, Gin- nekenweg 7, Breda. Grote advertenties uitsluitend S 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties maandag t/m vrijdag tot 16.00 uur 076-236881zondag van 18.30 tot 20.30 uur 076- 236242/236911. Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. Door onze redacteur Paul de Schipper „Of er door de aow-kwestie CDA-leden weggelopen zijn?" Stilte aan de telefoon. Dan: „Dat kan ik niet beoordelen." „U als voorzitter van het CDA- Brabant moet dat toch weten?" „Ik heb geen signalen dat het zo is." Zeker weten? „De achteruitgang van ons le dental loopt in de pas met dat van andere landelijke partijen." Daar blijft het bij. De eerste man van het CDA in Brabant, de Roosendaler Wim Thuis, krijgt geen cijfers uit zijn mond over directe schade van de politieke stormen die de afgelopen tijd het CDA troffen. Met de top van een partij die tientallen jaren behaaglijk in het centrum van de macht bivak keerde, is het moeilijk praten over verlies van aanhang en in vloed. Nee, een extra partijraad over de aow is niet nodig, vindt Thuis. En 'de stappen die Brink man nu onderneemt, zijn een goeie zaak'. Eigenlijk moet de Brabantse voorzitter de zaken nog een beetje op een rijtje zetten: „Het is nog niet helemaal helder wat er precies gebeurd is." Voor het overige verwijst hij graag naar de schriftelijke ver klaring die de de Bossche CDA- lijsttrekker P. van der Krabben maandagavond laat deed uit gaan. Van der Krabben, een van de aanstokers van de aow-revol- te, is tevreden met de reactie van lijsttrekker Brinkman: „Hij geeft op een positieve wijze gevolg aan de vele signalen uit de CDA- achterban met betrekking tot de bevriezing van de aow-uitke- ring." De extra partijraad die Van der Krabben eerst wilde, hoeft nu niet meer. Sommige collega's van Thuis, ook uit het bestuur van de pro vinciale CDA-afdeling, praten wat makkelijker en minder ont wijkend over de problemen van de partij. Zoals Cor de Ronde bijvoor beeld, prominent CDA-er en in het dagelijks leven burgemeester van Willemstad. „Die aow-dis- cussie is maar een incident," zegt hij, „we moeten oppassen dat we de opwinding over de verkiezingsnederlaag niet op hangen aan de kapstok van de aow. Er speelt veel meer, de herindeling in Brabant bijvoor beeld en de arrogantie en zelfge noegzaamheid van CDA-ers in besturen zoals die ontstaan zijn." De Ronde zal met die opmerkin gen heel wat kiezers èn geschof feerde bestuurders aan zijn kant krijgen. Nog lopen er in West- Brabant burgemeesters en raadsleden rood aan als ze den ken aan de manier waarop CDA- statenfractie-leider Houben in Den Bosch eind februari de her indelingszitting in een vloek en een zucht af deed. „Schandalig," zijn daarbij nog de meest diplo matieke kwalificaties die ze in de mond nemen. Het is dat gedrag, de arrogantie van de macht, dat zich in de visie van De Ronde nu wreekt: „In Brabant zaten we comforta bel, bijna onaantastbaar. Zo handelden we ook. Dat kon niet blijven. Het CDA heeft ook in rap tempo het contact met de kiezer verloren. Wat dat betreft is de aow-discussie maar een lucifer die de brand heeft ontsto ken. Ria de Sutter, burgemeester van Fijnaart zit in het dagelijks be stuur van het CD A-Brabant. „Is opstand gesust of broeit het nog?" „Opstand? We staan vrij dicht bij onze kiezers. Als een partij dan een tik krijgt en vervolgens zo'n aow-zaak, is het logisch dat je kijkt waar dat aan ligt. Dat is geregeld, nu moet er rust komen, nee geen extra partijraad. Nu gaan we naar het karwei van de Tweede-Kamerverkiezingen. Even praat ze over 'de presenta tie van het aow-voorstel' en het vertrek van CDA-voorzitter Van Velzen en 'de moed die daar voor nodig is...'. „Maar dat is toch niet de enige oorzaak? De herindeling, was die wel goed gepresenteerd? In som mige Brabantse gemeenten is het CDA bijna weggevaagd?" Een zucht: „Ja, maar we willen nu eenmaal krachtige gemeenten van rond de 20.000 inwoners. Die keuze is gemaakt." Aanvaardbaar voor de kiezers? Ze ontwijkt de vraag met jargon: „We hebben nog een fors stuk discussie te gaan. We moeten nog gaan praten over de be voegdheden. Wat doen de ge meenten en wat mogen de ge westen gaan doen." Ze vindt ook dat het 'te gemak kelijk is' om de regionale verlie zen in Brabant aan de herinde ling op te hangen. De succesvolle lokale groeperingen noemt ze 'is sue-partijen'. „Hoe bedoelt u?" „Nou, partijen die maar op een punt scoren. Dat is makkelijk." „Is dat niet arrogant gerede neerd?" 1 Van Velzen ..beroerde presentatie.. FOTO ANP „Wij moeten als CDA de kii veel breder benaderen." „Weten jullie dan wat de bun willen?" Haar antwoord is even ontJ kend als aktueel. „De opkomst van de Centrd Democraten, dat vind ik y erger. Daar zullen we behoorl over moeten spreken. Daar a het ongenoegen van de I zich een weg. De wetenschap: lijke bureaus van de grote p*. tijen zullen zich samen over ij probleem moeten buigen." „Had u die winst echt niet «J wacht?" „Nee, ik heb één keer iemand d een verkiezingsavond ontmoél die zei: ik stem CD. Moet je dat aantrekken?" Een man van het CDA en van bejaarden is de voorzitter P.j] Wijgergangs van het provincie samenwerkingsverband van Bel jaardenoorden en burgemeestj| van Middelbeers, vorige plaats Standdaarbuiten. Hij agj tevreden te zijn met de recerjJ politieke manoeuvres van zij-I partij en het aftreden van Va Velzen: „De ouderen zich onbehaaglijk. Het van de boodschapper is Ik denk dat men tevreden is all gaat het niet om de persos:] maar om de daad." Vooral in het zuiden likt CDA zijn wonden na de tuchtil ging door de kiezer. De uitsla; van de gemeenteraadsverkiezb] gen bleek voor het CDA treus. Op lokaal niveau verloorl de partij meer dan 720 raadsze-] tels en omgerekend naar kamer verkiezingen maar liefst vijftien kamerzetels. Maar na de kiezersdreun van maart en na de aow-misère klin ken alweer de eerste tonen van voorzichtig optimisme. Vanaf dc| oever van het Hollands Diep, bij monde van CDA-bestuurder a burgemeester Cor de Ronde bij voorbeeld: „Ik denk dat we de ergste afstraffing gehad hebben Ik denk dat van de kiezers die nu op de lokale partijen hebben gestemd bij landelijke verkiezin gen driekwart op het CDA zal stemmen." Opiniepeiler Maurice de Honi rekende uit, dat het electoraal van het CDA de komende jaren zo rond de 25 procent zal blijven schommelen en daarmee op het dieptepunt blijft van de laatste gemeenteraadsverkiezingen. „Is het tij te keren?" Wijgergangs: „Ja, steeds meer kiezers zullen ons programma nu goed inschatten. De uittocht zal stoppen op 2 mei." Als het aan De Ronde ligt, moet er nog wel wat meer gebeuren. „Het CDA moet zich weer inzet ten voor contacten met de ba sis," meent hij, „we moeten weer leren knokken voor een plek in de samenleving. De politiek bij de mensen brengen, dat is de sleutel van het hele verhaal." „Da's makkelijk gezegd?" „Ik bedoel niet alleen in de pe riode net voor de verkiezingen. Dat contact moet een proces over vier jaar zijn." „Dat waren jullie dus vergeten?" „Ja en dat we ons niet vrijblij vend moeten verschuilen achter wollig taalgebruik." „De kampioen wolligheid, Lub bers, was toch jarenlang jullie aanvoerder?" „Ja, maar we moeten er naar toe, dat iedereen in de politiek en stapje naar beneden doet en dat politieke moed weer beloond gaat worden." Van onze verslaggever H Den Bosch - Na het onder- v0(' zoek in het bisdom Haarlem de|] moet ook in het bisdom Den kei Bosch het functioneren van Tej de bisschop door een onaf- haj hankelijke commissie worden 1 onderzocht. Bisschop Ter yp Schure en zijn vicanssen - staan met hun kerkvisie zo deJ ver af van de gelovigen dat aaJ elke normale communicatie eig; onmogelijk is. naÜ Dit standpunt is gisteren door de wc Vereniging van Pastoraal Wer- bc Door Jan Greyn IN DE LOOP van zondag morgen kwam Elco Brink man ter ore dat KRO's Brandpunt een enquête had laten houden onder de CDA- aanhang. Wat vonden de CDA'ers van de bevriezing van de aow vier jaar lang, luidde de vraag. Alleen al de tendens van de uitslag kwam bij Brinkman kei hard aan. Na zijn optreden in het politiek programma Het Ca- pitool tussen twaalf en èèn reed Elco Brinkman gespannen naar de KRO-studio. In een kale hal, klaar voor de opnames van de kijkers-hit 'Ook dat nog!', moest Brinkman reageren op de kenne lijke opstand van driekwart der CDA'ers. Hij probeerde zo koel mogelijk over te komen, want warmte is nog steeds niet Brinkmans sterke kant. Warmte is bij hem al snel emotie en dat heeft hij niet goed onder controle. Met schrik, net geen paniek in zijn stem vertelde de CDA-lijsttrekker over het be grip dat hij had voor de opstan- digen. Maar aanpassen van het programma? Ho maar. Al dagen eerder had Brinkman laten doorschemeren dat hij Van Velzens presentatie van de fi- nanciële doorrekening van het CDA-programma beroerd vond. En 'donders vervelend'. Want de mening ging toen steeds meer postvatten dat die presentatie de schuld van het 'foutieve' beeld bij de kiezers zou krijgen. Van Velzen zat toen nog op zijn gemak thuis in Waalwijk. Brink man echter gebruikte de zondag middag niet voor zijn gemak en rust, maar greep de telefoon en belde wat vertrouwelingen. Een fameus lid van dat gezelschap, Ruud Lubbers, hoorde de uitslag van de KRO-enquête aan en riep uit: Hier moet wat gebeuren. Bert de Vries mompelde niet veel meer dan sjonge-jonge. Tal van mogelijke rampenscena rio's ontsproten die middag aan het brein van top-CDA'ers. Eèn variant kreeg snel sympathie bij Brinkman: Van Velzen moest zijn partijvoorzitterschap neer leggen, en wel snel. Dat zouden de kiezers begrijpen. Of de geraadpleegde Lubbers ook al snel op de hoogte raakte van deze oplossing, dit bloederig zoenoffer op het politieke scha vot, is niet helemaal duidelijk. Ingewijden vinden het weinig Lubberiaans om in te stemmen met het wegzenden van een functionaris. Lubbers was ook tijdens zijn politieke carrière voornamelijk gefixeerd op het uitvechten van onenigheden in besloten kring. En openlijke exe cuties passen daar niet goed bij, noch het beulswerk dat WD (voorbeeld: Joris Voorhoeve) en PvdA (voorbeeld: Elske ter Veld) soms opvoeren. Was het Brinkmans eigen idee, of werkte hij het alleen verder uit? Zij die het weten kunnen, zwijgen. Een enkeling acht het verstandig te opperen dat Brink man de bedenker-executeur is, omdat dat een beeld vanTcracht- dadigheid zou kunnen oproepen. En beelden krijgen in tijden van crisis vaak een zwaarder gewicht dan de feiten. De 'campagneraad' van het CDA komt maandag rond twaalf uur in grote ongerustheid bijeen op de werkkamer van Brinkman. Lubbers, Van Velzen, De Hoop Scheffer en Brinkman zelf be vinden zich in dat gezelschap, maar ook Van Rooy, Deetman en Heerma. Hirsch Ballin en Wol- ters zijn verhinderd. Op de agen da staat alleen de politieke actu aliteit. En dat is de aow, het naar de mening van de aanwezi gen stellig foute beeld bij de kiezers. Met geen woord komt de daad van het wegzenden van de par tijvoorzitter aan de orde. Als de deelnemers aan het beraad tegen tweeën vertrekken, is Van Vel zen nog steeds voorzitter van het CDA. Pas tegen half vier deelt Wim van Velzen aan het dage lijks bestuur mee dat hij opstapt. Hij neemt verantwoordelijkheid voor het rumoer over de aow en de slechte uitslag bij de raads verkiezingen, zegt hij. De verba zing is groot bij de vice-voorzit- ters Lodders en Van Laarhoven. Wat gebeurde tussen twee en half vier? Het blijft duister. Had den Van Velzen en Brinkman een 'goed gesprek'? Greep Brinkman stevig in, zoals menigeen sugge reert. Stelde Brinkman zich echt voor dat een vertrekkende par tijvoorzitter 'het beeld' zou wij zigen? „Dan maakt hij zichzelf wat wijs," zegt een kamerlid dat niet meer op de kieslijst staat. „Maar ik ben een beetje bevoor oordeeld omdat dezelfde Brink man mij natuurlijk al liet val len." Radio en tv melden rond zeven uur het vertrek van Van Velzen. Lubbers zit dan in Maastricht en spreekt de van hem bekende zal vende woorden. Hij heeft juist telefonisch vernomen dat zijn geloofsgenoot, de katholieke Van Velzen het veld ruimt voor de nieuwe (tijdelijke) voorzitter, voormalig AR-lid Lodders. De nummer twee op de lijst, Yvonne van Rooy, weet dan nog van niks en moet snel telefonisch op de hoogte worden gesteld opdat ze door verslaggevers op een CDA-bijeenkomst in het Westland niet voor voldongen feiten wordt gesteld. CDA-Ka- merleden aanhoren de val van hun partijvoorzitter in stomme verwondering via het tv-toestel, een enkeling leest het dinsdag pas in de krant. Dinsdagmorgen. De CDA-fractie komt bijeen voor het'wekelijks beraad. Het hoofdonderwerp ligt voor de hand. Hoe verder met de aow en het verkiezingsprogram ma. De verdeeldheid is groot, maar niet over het vertrek van de partijvoorzitter. Het woordje presentatie ligt in ieders mond bestorven. Veel warmte kon Van Velzen nooit losmaken bij de CDA-fractie. Maar is het vertrek een oplossing? Niemand vindt dat eigenlijk. Snel gaat de aandacht naar het echte probleem: de aow en het program. Ja-veranderen tegen over nee-laten-zoals-'t-is. Een strijd tussen gevoel en verstand voltrekt zich. Tal van oplossin gen - veelal niet uitvoerbaar - krioelen door de fractiekamer. En de verwarring neemt alleen maar toe. Brinkman noteert al les. Zijn zorgen winnen het nog dik van de goede bedoelingen. Zegt een prominent CDA'er die later op de middag 'toevallig' op bezoek is in de Tweede Kamer: „Het enige wat helpt is waar schijnlijk zegen van boven." Hij wil zijn naam niet in de krant. Van onze verslaggever Den Haag - Vele miljoenen gulj de afgelopen jaren niet gebrui| breiden, maar om kostbare apjr De korpsleidingen hebben een geld uit Den Haag niet gebrui straat', maar om hun materieel De Algemene Rekenkamer heeft ooi met deze conclusie gisteren be- red vestigd wat in de wandelgangen stil van de Tweede Kamer al werd pjjj bevroed: met de extra investe- ringen van 3,3 tot 4,4 miljard Dd gulden per jaar is er nauwelijks del meer politie op de straat bijge- dal komen. En dus is het doel, de de burger weer een veilig gevoel md geven en de criminaliteit terug- Md dringen, ook niet bereikt. sell Als de korpsen zich aan de af- er| spraken hadden gehouden zou- 40] den er 2000 agenten bijgekomen WJ zijn. Nu bedroeg de groei slechts 34I 800 man, die voor een groot deel Del larl Th heil VERVOLG VAN VOORPAGINA Een algemene maatregel om mi nima te steunen is volgens Terpstra het hoogst eest haalba re. Maar ook dat stuit op bezwa ren bij Terpstra vanwege de ge volgen voor de werkgelegenheid. „Bovendien: als je aow'ers wilt helpen stuit je op administratie ve problemen. Want we weten pas achteraf - zeg na een jaar - wie er alleen aow kreeg en wie er een klein pensioentje bij had." Kamerlid Mateman is een ver klaard voorstander van een in greep in het programma. Aan financiële overwegingen hecht hij niet al te zeer. „Als we ervan uitgaan dat de economie aan trekt, betaalt een hogere aow zich vanzelf," aldus Mateman. Financieel deskundigen in de fractie, zoals Gerritse, gruwen van dit soort redeneringen. „Het is gewoon onzin," aldus Gerritse. Kamerlid Van der Linden vindt dat er in wezen nauwelijks ver schil bestaat tussen de aow-op- vattingen van CDA, PvdA, WD en D66. Veranderingen zijn al leen nodig in de presentatie aan de kiezer. „Ik heb zelf niet zo veel moeite om het aan de kie zers uit te leggen, maar blijkbaar lukt dat niet iedereen," aldus Van der Linden. Ook kamerlid Hillen wil dat het CDA de principiële lijn vast- houdt. „Korte termijn-schaatsen J1 is schadelijk." Hij ergert zich aan de ouderenorganisaties die 'de gebruiken om over onze rug te profiteren.' NEDERLAND heeft een hoge milid cijfers en statistieken duidelijk ma aanmatigend gedrag, overheerst tj. over het algemeen beter doen da om maar niet te spreken over de re Wie een dergelijke houding aann om de eer van het goede naar zicf, het kwade van buiten te laten konm De schuldvraag over de Maas-yen Nederlandse overheden en actiecc de vraag wie de grootste vervuiler van België -zo werd geoordeel koploper. Het aandeel van Nederl; niet ontkend, maar onze Franstalig mankeren als de grootste smeerlai Een vertrouwelijk rapport van het water (RIZA) leert ons dat de rei veer vijftig procent van het zw diuron komt via Nederlandse beke Die cijfers op zich zijn geen re vervuilers te kijken, waar die zich milieuwetten net iets minder aam vooral in Wallonië wordt nogal e> gelicht. Daders zijn niet gemakkei sprake van onverklaarbare grote c Maar het rapoort van het RIZA p van zonden. Het is beter ons dat 1 beschuldigende vinger naar Belg uw eigen oog en haal dan de splir

de Stem | 1994 | | pagina 2