i SIRE CDA verstrikt in aow-plan OOJLIJK r AKTIE! Srende~ i==J CDA door aow-perikelen naar historisch dieptepunt Gebruik credit card gaat de klant straks geld kosten Schoppartij in Oost-Jeruzalem Geen treinkaartje? Dan 63 gulden betalen df (5/13 [I l/an nnrfl uarelanrraaar uioolr 'Vaonor'V+o' r^o lortioiral vinYi Pnalitinrranr-ki-it Di A rvinot wroor vprHo+orintJ fflpt. I"Uim 1 DTOCCIlt ZPtpIS. FRIES teer, mrfMIh Partijtop en kamerfractie nog hevig verdeeld over alternatief VN-vliegtuig onder vuur Hoge ambtenaren akkoord schoonmaak Maas/Schelde een HARD stbkke ledk van dia. Zeeland wil eigen keurmerk Zeeuwse VYV's: Duitsers lokken )ok onderzoek gevraagd naar lossche bisschop \>litie besteedde miljoenen foutief Winkeliers boos om sluittijden lelastingklimaat wordt verbeterd Schiphol krijgt een casino voor passagiers Schoten bij overval in Werkendam Breda klaar voor kraker Klei, grind en zand worden extra belast x 57 Kleintjes" in De Stem lint et zoveel bijzondere en °"!ar^ssanle aanbiedingen In ,£U e*8 "eg weer I 134e JAARGANG DE STEM 710311 000218 je PRESTOPrint kg. 01170 - 54988 v.y\ WWM ^.v.v/vX-.v: VeeI bewolking Zoals de afgelopen dagen wint de bewolking het vandaag ook weer van de zon. Op wat motregen na blijft het droog. Aardenburg - Een Zeeuws keur merk voor voedingsmiddelen. Daarvoor pleit de Commissaris van de Koningin in Zeeland Van Gelder. Het Zeeuws provinciebe stuur heeft ook geld over voor de instelling van een Zeeuws keur merk-instituut. Volgens Van Gelder valt daar best over te praten, onder voorwaarde dat ook het bedrijfsleven daar aan meewerkt. ZIE ZEELAND - C1 lerneuzen - De Zeeuwse VW's 'extra inspanningen' doen óm Duitse toeristen te lokken. Dat zegt directeur R. ter Heide van de provinciale VW in een reactie op de mededeling van Rijkswaterstaat, dat het geen ga rantie geeft dat de stranden deze zomer vrij zijn van landbouwgif. De ongeveer 50.000 gifzakjes die zoek zijn, kunnen onder het zand van het strand liggen. ZIE ZEELAND - C1 Den Bosch - De vereniging van pastoraal werkenden in het bis dom Den Bosch wil dat er een onderzoek woi'dt ingesteld naar het funktioneren van bisschop Ter Schure. „Het beleid moet drastisch worden veranderd om de kerk te redden," zegt secreta ris Dobbe. ZIE OOK BINNENLAND-A3 Den Haag - De politie heeft miljoenen guldens, die bedoeld waren voor uitbreiding van het aantal agenten, besteed aan de aanschaf van kostbare appara tuur. Volgens de Algemene Re kenkamer is het aantal straata genten zelfs afgenomen. ZIE BINNENLAND-A3 Oen Haag - De winkeliers zijn boos op het kabinet dat de expe rimenten met vrijere openings tijden van winkels wil verlengen. Volgens de winkeliers blijkt ner gens uit dat de consument of de winkelier zit te springen om ver ruiming van de openingstijden. ZIE ECONOMIE - A5 Den Haag - Een speciale com missie moet in opdracht van het kabinet met voorstellen komen om het belastingklimaat te ver beteren. Nederland moet vooral fiscaal aantrekkelijker worden voor buitenlandse investeerders. Den Haag - Het kabinet gaat akkoord met een casino op de luchthaven Schiphol, waarvan alleen passagiers gebruik kun nen maken. De Raad voor de Casinospelen had eerder het be lastingvrije gebied van de lucht haven voorgedragen als nieuwe vestigingsplaats. Vliegen blijft een gok Van onze verslaggever Den Haag - Het CDA kan een week na de gemeenteraads- verliezingen nog maar reke nen op de steun van 23,1 procent van de kiezers. Omgerekend is dat goed voor 35 zetels in de Tweede Kamer. Dat betekent een historisch diepte punt in de peilingen en een ver lies van maar liefst 19 zetels. Bij de raadsverkiezingen vorige week 'beperkte' de terugval zich nog tot 39 zetels in plaats van de huidige 54. Dat leert de jongste peiling van bureau Inter/View in opdracht het ANP en de actualiteitenru briek Nova. Ongeveer een derde van de on dervraagden is benaderd vóór de raadsverkiezingen, rond twee derde erna. In het kiezersonder zoek is een deel van de aow-af- faire afgelopen weekeinde bin nen het CDA meegenomen. Coalitiegenoot PvdA moet weer wat prijsgeven van het lichte herstel bij de raadsverkiezingen. De partij is nu goed voor 18,6 procent, ofwel 28 zetels. Ten opzichte van de huidige 49 is dat een duikeling van 21 plaatsen in de Kamer. Op 2 maart waren de sociaal-democraten nog goed voor 20,4 procent (32 zetels). De grootste oppositiepartij WD blijft in de lift. De liberalen schommelen met 19,5 procent rond de 30 zetels. Dat is een verbetering met ruim 1 procent ten opzichte van de raadsverkie zingen. Omgerekend 2 zetels meer. Per saldo zou de WD bij kamerverkiezingen op dit mo ment 8 zetels'winnen en in sterk te de tweede partij worden. D66 staat op 18 procent. Dat zou de partij 28 zetels opleveren, een riante opmars van 16 zetels. Die score is gelijk aan die van de vorige peiling. Bij de raadsver kiezingen rolden de Democraten veel slechter uit de bus dan voorspeld: met 14,5 procent 22 zetels. GroenLinks kan volgens peiling rekenen op 11 zetels, een winst van 5. Dat is wel iets minder dan bij de raadsverkiezingen van vo rige week. De winst van CentrumDemocra- ten en CP'86 bij de raadsverkie zingen komt ook in dit onder zoek tot uitdrukking. Als er nu kamerverkiezingen zouden wor den gehouden zouden beide par tijen met in totaal 7 zetels de Kamer binnen marcheren. I I I I I OENSDAG 9 MAART 1994 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 1,75 - ZATERDAG: 2,00 Van onze Haagse redactie Den Haag - De CDA-frac- tie is hevig verdeeld over de vraag of en hoe het aow-standpunt van de partij moet worden veran derd. De financiële specialisten zien niet hoe er 'gerepareerd' kan worden. Anderen twijfelen of het CDA moet vasthouden aan de bevriezing van de uitkeringen, inclusief de aow. Departij beraadt zich deze week op de vraag hoe het aow-stand- punt verzacht kan worden. Lijst trekker Brinkman raadpleegt daarvoor financiële specialisten en partij-kopstukken. Hij verzekerde gisteren dat 'de lijn van het CDA helder blijft'. Hij ontkent dat hij, net als Van Velzen die afgelopen maandag opstapte wegens de aow-affaire, politieke schade heeft opgelo pen. Vice-fractievoorzitter Wolters vindt dat het CDA na deze week van beraad de ouderen perspec tief moet bieden. „Als we het nodig vinden dat de plannen voor aow'ers gunstiger moeten worden, moeten we dat gewoon doen. Als dat werkgelegenheid kost, moet je dat ook incalcule ren," aldus Wolters. De vraag is nu hoe het CDA het standpunt kan verzachten zon der de beoogde groei van de werkgelegenheid in gevaar te brengen. Zodra de christen-de mocraten in het verkiezingspro gramma extra geld uittrekken voor de bejaarden, gaat dat ten koste van het geld dat zij willen gebruiken voor lastenverlich ting. Via lastenverlichting moet er extra werkgelegenheid wor den geschapen. CDA-kamerlid Terpstra vindt het onverstandig aow'ers uit te zonderen van de bevriezing van de uitkeringen. VERVOLG OP BINNENLAND - A3 OP BINNEN/BUITENLAND - A2: - CDA moet knokken voor kiezer - Zoenoffer op politiek schavot - Alleenstaande komt al te kort Van onze verslaggever Werkendam - Vier bewoners van de Hoogstraat in Werkendam die probeerden een overval te voor komen zijn gistermorgen bescho ten. Niemand raakte gewond. De bewoners van de Hoogstraat schrokken om half zes wakker van het geluid van een frontale botsing. Drie mannen hadden even daarvoor de voordeur van Jeans Shop kapotgereden. Twee overvallers liepen de winkel bin nen om kleding te stelen, de chauffeur bleef de wacht hou den. De vier bewoners kwamen de straat op en probeerden de da ders te grijpen. Zij werden ech ter met een pistool bedreigd. Op het moment dat de vier toch wilden ingrijpen, schoot de man twee keer in hun richting. Hij miste. Na nog een schot gelost te hebben, reden de overvallers •weg. Zij namen een hoeveelheid kleding mee, waarvan de waarde nog niet bekend is. DE EERSTE KAMER heeft gisteravond ingestemd met het afschaffen van de opkomstplieht voor de militaire dienst. De dienstplicht blijft in principe wel bestaan en kan in noodge vallen weer geactiveerd worden, maar de regering heeft voorge steld per 1 januari 1998 geen dienstplichtigen meer op te roe pen. >Er gaat geen dag voorbij of het komt in de door Israël bezette gebieden en in Arabische steden in Israël zelf tot ongeregeldheden. Gisteren trad het Israëlische leger in Oost-Jeruzalem weer hard op tegen demonstrerende Palestijnse jongeren. In de buurt van Gaza werden twee Palestijnen doodgeschoten. toto epa VANDAAG IN DEZE KRANT Breda is klaar voor de bekerkraker van NAC te gen Feyenoord. De neu zen staan dezelfde kant op, de kapsels zijn aan gepast, doelman Karelse en libero Brood waar schijnlijk toch op tijd fit en de politie is paraat. zie sport-bi INHOUD 2 katernen Binnen-/Buitenland A2 Binnenland A3 Buitenland A4 Economie A5/A6 Beurs A5 Sport deel B Zeeland deel C Gids deel D RTV-programma's D2 Van onze verslaggever Breda - De Nederlandse Spoorwegen gaan met nieuwe maatregelen de agressie in de trein te lijf. Zwartrijders worden flink aan gepakt, er komen in- en uit gangscontroles en er worden 'reizigerszones' ingesteld. Er komt ook een flink aantal kaartjesautomaten bij. Wat de gevolgen voor stations in West- Brabant en Zeeland zijn, is nog onduidelijk. Wie zonder een kaartje in de trein instapt, moet vanaf 1 ja nuari 1995 voortaan in de trein een kaart van 63 gulden kopen. Dat is gelijk aan het hoogste tarief dat voor een binnenlandse reis betaald kan worden. Met die kaart, een dagkaart, mag de rei ziger wel de hele dag onbeperkt reizen. Nu is het zo dat iedereen die geen kaartje heeft, er een bij de conducteur kan kopen. Op de normale prijs van de rit wordt dan een toeslag van 3,50 gulden betaald. Alleen wie dat weigert, krijgt nu een boete. Wie geen 63 gulden bij zich heeft, moet zich legitimeren. Binnen tien dagen moet de reizi ger dan alsnog 63 gulden over maken aan de NS. De Spoorwegen lopen daarmee vooruit op de invoering van een beperkte legitimatieplicht. De Tweede Kamer besloot vorige zomer om deze per 1 januari 1995 in te voeren. Reizigers die hun trein-abonne- ment zijn vergeten, moeten ook een dagkaart van 63 gulden ko pen. Na betaling van 10 gulden administratie-kosten kunnen zij hun geld later weer van de NS terugvorderen. Wanneer de kaartjes-automaat kapot is en alle loketten zijn gesloten, moet de reiziger aan de conducteur een 'uitstel van beta ling' vragen. Hij ontvangt dan van de NS een acceptgiro. De NS overwegen ook de instel ling van zogenaamde reizigers- zones op de stations. Dat zijn gebieden waar alleen mensen met een geldig kaartje mogen komen. Op die perrons kan de conducteur al zien of er zwart rijders in de trein stappen. Op grote stations wordt meer gecontroleerd. Op de perrons van de kleine stations zullen de conducteurs slechts 'incidenteel' om een kaartje vragen. In- en uitgangscontrole zal ook vooral op de grote stations plaatsvinden. De conducteur reist dan niet meer mee met de trein, maar staat op het vertrek- of aankomststation bij een hek om reizigers op te vangen en hun plaatsbewijs te controleren. Dat gebeurt nu al bij nachttreinen in de Randstad. Voorlichter Nieuwenbroek van de NS verwacht veel van deze maatregelen. „We zullen het goed aan onze klanten moeten uitleggen. Veel reizigers gooien nu bijvoorbeeld hun kaartje weg bij het uitstappen. Voortaan moet je dat bewaren totdat je het station uit bent." De NS bereiden een grote voorlichtings- Van onze verslaggever Den Haag - Ondernemers in winkels en restaurants mogen voortaan een toeslag vragen als klanten met een credit card betalen. Wordt er contant afgerekend dan mag de ondernemer de kant een korting geven. Staatssecretaris Van Rooy (Eco nomische Zaken) schrapt de zo geheten non-discriminatiebepa lingen in de contracten tussen de ondernemers en de maatschap pijen die credit cards uitgeven. Op grond van deze regel moch ten de ondernemers tot nu toe de klant geen kosten berekenen voor het gebruik van de credit card. Ondernemers klagen al jaren dat ze te veel moeten afdragen aan de credit-cardbedrijven. Zé zien daarom liever dat klanten con tant betalen, maar zijn ander zijds bang klanten te verliezen door credit cards te weigeren. Hoeveel een ondernemer moest afdragen aan de credit-cardor- ganisatie hing samen met de kortingen die hij wist te bedin gen bij de betreffende maat schappij. In sommige gevallen lopen de kosten voor het gebruik van een card op een betaling van 100 gulden op tot 4 tot 4,5 gulden, rekent een woordvoerder van het Koninklijk Nederlands Onderne- mersverbond (KNOV) uit. Bo vendien laat de betaling lang op zich wachten waardoor de on dernemer rente mis loopt. Volgens het KNOV zullen onder nemers terughoudend zijn met het doorberekenen van de kos ten. De woordvoerder denkt dat hooguit in enkele gevallen een toeslag ter hoogte van twee kwartjes zal worden gevraagd om het betalingsgedrag te stu ren. Als bijvoorbeeld met de PIN-co- de wordt betaald, zijn de kosten voor de ondernemer slechts 50 of 60 cent en wordt geen toeslag berekend. Voor kleine bedragen kan beter contant worden be taald. Verwacht wordt dat de onderne mers met de credit-cardmaat- schappijen gaan onderhandelen over nieuwe tarieven. Volgens Van Rooy is het be drijfsleven per jaar zo'n 300 mil joen gulden kwijt aan provisie- kosten voor de betalingen met credit cards. Er wordt elk jaar voor zo'n 6 miljard gulden met credit cards betaald. De meest gebruikte kaarten zijn die van American Express Card, Diners Card en Eurocard. De credit-cardbedrijven hebben 6 weken de tijd om tegen het besluit van de staatssecretaris in beroep te gaan. Den Haag - Er komt met ingang van 1995 een landelijke heffing op zand, grind en klei van een gulden per ton. Het kabinet wil daarmee zuinig gebruik van delfstoffen en hergebruik van bouwmateriaal bevorderen. Minister Maij (Verkeer en Wa terstaat) sluit niet uit dat de heffing hoger zal worden. Er moet nog uitgezocht worden of de heffing hoog genoeg is om het gebruik inderdaad af te remmen. De naar schatting ruim honderd miljoen gulden die de heffing per jaar zal opleveren, wil het het kabinet gebruiken voor het ver lagen van de belastingen. Zagreb (anp) - De Nederlandse sergeante eerste klas De Vaart (25) van de Koninklijke Luchtmacht heeft gisteren lichte snijwonden opgelopen bij de beschieting van een Spaans VN-vliegtuig boven Kroatië. Na de schietpartij is het toestel op één motor doorgevlogen naar Rijeka in Kroatië waar het veilig is geland. Het toestel maakte deel uit van de vloot vliegtuigen van de Navo-operatie Deny Flight boven Bosnië. De Navo-autoriteiten kunnen nog niet met zekerheid zeggen waarmee en door wie het toestel is aangevallen. De beschieting kwam als een verrassing. Westerse marineschepen hebben in de Adriatische zee een tweede Servische duikboot waargenomen. Het was al bekend dat er een onderzeeër uit de Heroj-klasse, de 'Uskok', voer. Maar nu is ook een Sava-duikboot waargenomen, heeft een woordvoerder van de marine bevestigd. Elk schip kan worden uitgerust met tien torpedo's. In de Adriatische zee patrouilleren Westerse schepen om toezicht te houden op het olie- en wapenembargo van de Verenigde Naties tegen voormalig Joegoslavië. Voor Nederland doen daar de 'Jacob van Heemskerck' en de 'Van Kinsbergen' aan mee. Van onze Haagse redactie Den Haag/Namen - Na jarenlange onderhandelingen is giste ren in het Belgische Namen door hoge ambtenaren een akkoord bereikt over het schoonmaken van de Schelde en de Maas. Twee commissies moeten daartoe binnen een jaar concrete voorstellen presenteren. Bij het overleg waren topambte- den aangepakt, hoe schoon de naren van België, Nederland, Frankrijk, Luxemburg en Duits land betrokken. Het akkoord wordt de komende maanden ter goedkeuring voorgelegd aan de nationale parlementen en deelre- geringen. Uiteindelijk moeten de ministers van verkeer en water staat het akkoord gezamenlijk ondertekenen. Om tijdverlies te voorkomen gaan de commissies - een voor de Schelde en een voor de Maas - echter al binnenkort van start. Zij moeten precies aangeven hoe de vervuiling het best kan wor- rivieren moeten worden en hoe de reinigingskosten zullen wor den verdeeld. Volgens een woordvoerder van minister Maij (Verkeer en Wa terstaat) wordt gestreefd naar een gezamenlijke aanpak zoals ook is gevolgd voor de verbete ring van de waterkwaliteit van de Rijn. „Daarvoor heeft destijds een internationale Rijncommis sie een voorstel gepresteneerd, waaraan vervolgens de verschil lende Rijnoeverstaten zich heb ben verbonden." ZIE OOK BINNENLAND - A3 (ADVERTENTIE) campagne voor. Nieuwenbroek benadrukt dat het NS-personeel bij het voorbe reiden van de maatregelen is betrokken. „Door enquêtes we ten wij precies wat er onder conducteurs leeft. Wij weten wat zij als onveilig ervaren." FNV-woordvoerder Korteweg bevestigt dat. „De plannen zijn uitstekend voorbereid in goede communicatie met de bond. Zo zijn er afspraken over de invoe ringsperiode. In het begin zullen conducteurs niet alleen werken. Op 'probleemtreinen' komt ook na die periode een extra conduc teur." A. Mulder van de reizersvereni- ging Rover wijst de voorstellen niet af, maar heeft vraagtekens bij de doelstelling. „Of de agres sie in treinen echt zal afnemen weet ik niet. Dit is een kleine bijdrage, een stap op de goede weg." Over de maatregelen wordt nog deze maand een definitieve be slissing genomen. TREINEN Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roffer-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode:Plaats: Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: (prijzen v.a. 1 januari 1994) kwartaal acceptgiro 87.20 kwartaal automatisch84.70 n maand automatisch29.05 bank/gironr De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode:Plaats:. In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT I—J

de Stem | 1994 | | pagina 1