Landbouw is niet verloren' 'Flinke versterking nodig voor regionale brandweer Zeeland 4 Extra zorg voor demente bewoners Emmaus Bibliotheken vieren zilveren jubileum euw tabel' voor idijke' Zeeuwse commissaris Van Gelder pleit voor brede samenwerking: PLAATSELIJK NIEUWS SPORT IN HET KORT Neeltje Maria Min leest voor op poëziefeestje EUWS elux: lburg met ewerker DE STEM ZEELAND C4 Olie en paraffine op stranden bij Zoutelande Winterconcert 0KK Schoondijke Oud-burgemeester Reimerswaal dood medaille van de Sint-Gregorius- e onderscheiding eld door pastor J, 'e jubilaris felici- zijn 25-jarig lid. an het kerkkoor, y Tanghe ook lid t West-Zeeuws- egoriaans Koor koor mee tijdens SANT - In het ater wordt zondag weer een thee ouden. Aanvang 383 380, 47 1-2 350 maten 29 1-8 154V&, 24 maten fijn II 600 gr dsla 113. Witlof een- g I 167'/2 147'/2 130 62, klvp. 5 I 159, klvp' .3 1 194 156, klvp. 21 eerm. fust krt. grf j krt. fijn I X66V2 141 177Vb 157V2 126, kort g II 102V2 95, ex. kort regelmatig II fijn en mkool 6 st. 540-580, 8 180. Boerenkool ge- Rodekool 10-43, Sperziebonen I ppelen Bintje bon- t 15-20,. Eigenheimer Bildstar groot 17-21, -22. Uien bonk 46-55' 3-38, middel 42-46 d 57-93. Knolselderij t 14. Kroten A 36-39, o 25. Winterpeen grof el 23-33. Amsoi lo Bionda 105-124. roeivet 780-1130. Pe- 150 79-111, 75/100 1. II 116-225 Raapste- lderij 150/200 8-39 75/100 14-25. Spina- II 146-220. Kervel es AA 1700-1830, A 100, C 600, D 250. Dow Benelux in 63 arbeidsplaatsen oit plezierig, maar n de aanvankelijke ter Piet Acke. Dow nen. zegt Acke, wil van wel de harde garantie overige zestien per herplaatsing in het t mogelijk is. Zo niet, or volledige zekerheid •okkenen bij de zoek- een nieuwe baan goe- ling krijgen. :e week aangekondig- aan arbeidsplaatsen nog werk aan 2440 s. ;mingsraad levert het advies nog deze week tie in. eel tijd en energie iijke te behouden, bad waarschijnlijk 'e zullen ons hierbij noegen mee dat het ibad willen we dan ïrktuigen." college worden ver- advoorzitter bracht aar voren, dat de an Schoondijke zich ken voor het realise- hertenkamp in de k. De dorpsraad zal het voeren van de rs willen helpen met n we hopen dat ook ons wil assisteren," Smit, die van me- van de vier miljoen de gemeente over- onder andere de ver- de sporthal in Oost- ik uit de pot sociale l best wel geld kan iteed aan het nieuwe :t het bejaardenhuis ■en is, zo bleek gister voor de dorpsraad uidelijk. Gezien het ntal asielzoekers in estig, acht de dorps et verstandig dat dit wordt uitgebreid. ovinciale VW in daten het examen /'s hebben hiermee atiemedewerker WV opleidingsplan WV, ters om de dienstver- [roten. g examen af. Tijdens kennis en vaardighe- ?n direct of ze aan de Toerisme en Reizen WOENSDAG 9 MAART 1994 Van onze verslaggever ïerneuzen - De regionale brand weer Zeeland (Zeeuws-Vlaanderen en Midden-Noord-Zeeland) moet, evenals elders in het land, duchtig versterkt worden. Hiertoe dienen gemeenten op het vlak van brandweerzorg en rampenbestrij ding de handen ineen te slaan en een gemeenschappelijke regeling tot stand te brengen. In het tijdschema van het ministerie van Binnenlandse Zaken is 1 januari 1998 als ingangsdatum van de nieuwe organisatie gesteld. Hoewel die veranderingen in elke regio op eigen kracht moeten plaatsvinden, gebeurt dat binnen kaders zoals die landelijk zijn vastgesteld. Daardoor hebben zowel de regionale besturen als het ministerie van Binnenlandse Zaken een gezamenlijke verantwoordelijkheid. De ministeriële verantwoordelijkheid komt onder meer tot uiting in een geldelijke bijdrage voor de op handen zijnde herstructurering. Daarnaast die nen ook gemeenten in de financiering bij te dragen al naargelang de plaats die >zij straks innemen in de nieuwe organi satie. Een nauwere samenwerking tussen brandweren op regionaal niveau is noodzakelijk om efficiënter te kunnen optreden bij grootschalige operaties. Gevolg is dat een aantal taken en bevoegdheden, die nu nog op gemeente lijk niveau worden uitgeoefend, straks binnen regionaal vast te stellen kaders plaatsvindt. In de nieuwe gemeenschap pelijke regeling moet dan ook vast ko men te liggen dat gemeentebesturen bij het vaststellen van brandweerbeleid de regionale kaders in acht nemen. Uitgangspunt is wel dat er in beginsel in elke gemeente een gemeentelijke brandweer is, maar regionaal wordt bepaald wat hun werkgebieden zijn. Zo'n regionaal besluit is bindend voor de individuele gemeente. Gemeentelijke brandweren blijven wel staan onder het gezag van de eigen burgemeester, maar zodra er sprake is van bijvoorbeeld een ramp die zich uitstrekt over het grondgebied van meerdere gemeenten, vindt er regionale gezagsuitoefening plaats. Het bestuur van de Regionale Brand weer Zeeland bespreekt de op handen zijnde reorganisatie donderdag tijdens een vergadering in Ons Dorpshuis in Nieuwerkerk. Van onze verslaggever Aardenburg - De land bouw is nog niet verloren. De toekomst van deze sec tor ligt in het samengaan met natuur en landschap, recreatie en toerisme en milieu. Dat zei W. van Gelder, Commissaris van de Koningin in Zeeland, gisteravond op een bijeen komst van de landbouwor ganisaties CBTB, NCB en ZMO in Aardenburg. ïolgens Van Gelder liggen er lansen voor de landbouwer in een zogenaamd 'groen bondge nootschap'. De vraag is namelijk nog maar of natuurbelangen wel tegenge steld zijn aan die van de land bouw. De Zeeuwse commissaris held daarom in Zeeland Studie centrum een krachtig betoog voor samenwerking van de agra- nsche sector met natuurbelan- recreatie en ontwikkeling in milieuzorg. .Waarom zouden agrariërs, in gebieden die zich daar voor le nen, zich niet kunnen ontwikke len tot wat ik zou willen aandui den een 'breed plattelandsonder nemer'. Waarom zou een agra risch bedrijf alleen voedsel kun nen produceren en geen land schap kunnen verzorgen of re creatie kunnen leveren?" Hij wees in dat verband op het plan op de landbouwpraktijk- school in Schoondijke een spe ciale onderwijs-afdeling 'Groene rnimte' in te richten. ?oor de toekomst van de land- louw moet de deur wagenwijd worden opengezet voor alle denkbare mogelijkheden, sprak ïan Gelder verder. „De invloed tan de landbouw op de samenle ving wordt steeds kleiner, terwijl ie invloed van de samenleving op de landbouw vergroot. Brede samenwerking is daar het enige ;uiste antwoord op." Van onze correspondent Zoutelande - Op de stranden iussen Zoutelande en Westka- pelle is gisteren circa vijfduizend liter zware stookolie en een klei nere hoeveelheid paraffine aan gespoeld. Rijkswaterstaat heeft monsters laten nemen en probeert via de scheepsbewegingen te achterha len wie de vervuiler is geweest. Het ruimen van de olie wordt gedaan door de beide gemeenten ïalkenisse en Westkapelle om dat de hoeveelheid net geen vijf duizend liter bedraagt. Daarbo ven is het een zaak van Rijkswa terstaat. Van onze verslaggever Schoondijke - De muziekvereni ging OKK uit Schoondijke houdt zaterdag 12 maart de jaarlijkse bonte avond. Het winterconcert vindt plaats in zaal Wijffels te Schoondijke en begint om 19.30 uur. In de pauze wordt zoals gebrui- kelijkeen verloting gehouden. Na afloop van het optreden van drumband en harmonie kunnen de aanwezigen met de beentjes van de vloer onder de muzikale begeleiding van het orkest Fran ce's Combo. Leden, donateurs en leden van zusterverenigingen cogen gratis binnen. Andere be langstellenden betalen vijf gul den. Hellendoorn (anp) - Burgemees ter H. Boer van Hellendoorn ICDA) is maandag plotseling "verleden. Boer werd 55 jaar. Hoer werd op 1 november 1986 êeinstalleerd als burgemeester v'an Hellendoorn. Eerder was hij eerste burger van Groot-Am- teers, Langerak en Nieuwpoort en van Reimerswaal. In 1992 werd hij benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau. Van onze correspondent Wil Verherbrugge IJzendijke - Het meerzorg- project in verzorgingshuis Huize Emmaus kreeg giste ren de officiële naam 'De Molenberg'. Het project om helst de samenwerking tus sen verpleeghuis De Stelle uit Oostburg en Huize Em maus. De samenwerking biedt de mogelijkheid om aan elf bewoners van Huize Emmaus extra zorg te beste den. Deze extra zorgverle ning richt zich op demente rende bewoners. Twee van de elf bewoners mochten de naam onthullen. Die was aangebracht in de deuropening van hun 'huiska mer'. Op een groot vel papier was een mooie molen getekend op een berg. De twee bewoners stapten dwars door de 'papie ren deur' heen en maakten zo de weg vrij voor de andere genodigden. Kort daarvoor was in de 'ver jaardagskamer' de overeen komst tussen de twee instellin gen officieel bekrachtigd. Dat gebeurde door voorzitter J. Ceulenaere en secretaris M. Noe-van Waes namens de Raad van Toezicht van de Stichting Verpleeghuis West-Zeeuws- Vlaanderen en voorzitter A. Hendrikse en secretaris A. Bon- dewel namens het bestuur van Huize Emmaus. Een kleine twintig genodigden woonden de korte plechtigheid in het kleine kamertje bij. Substitutieproject Van die gelegenheid maakte verpleegkundig directeur J. Sanders van De Stelle gebruik om in een korte toespraak de aanloopperiode nog eens voor de geest te halen. Een project dat al dateert van 1989. Toen werd volgens hem voor het De 'bewoners' van De Molenberg in Huize Emmaus ontvingen bij de opening van hun afdeling een stereotoren om naar hun favoriete muziek te kunnen luisteren. foto wim kooyman eerst gesproken van een substi- tieproject. Dat wil zeggen dat geld van het ene verpleeghuis naar het andere overgeheveld kan worden. „Ook toen kwamen de termen in zwang van meerzorgprojec- ten, deelzorgprojecten en groepsverzorgingsprojecten. De oorzaak hiervan waren de zoge naamde 'zwevende bedden'. De mogelijkheid van de thuiszorg," aldus Sanders. IJzendijke was echter niet het eerste verpleeghuis dat in Zeeuws-Vlaanderen met de eer mocht strijken. Dat kwam door een grondige verbouwing en een nieuwe directeur. Verzor gingstehuis Ter Schelde in Breskens, verzorgingscentrum De Burght in Oostburg en het Rondeel in Sluis gingen voor. Het grootste probleem bij deze projecten was volgens Sanders het te werven personeel. „Dat kostte veel tijd en geld. Daarbij hebben we ook gekeken naar het personeel van Ter Walle in Biervliet en Ruschevliet in Schoondijke omdat die twee te huizen straks moeten sluiten." Hij vond verder dat het project na vijf maanden draaien goed verliep en dat de bewoners ac tief geworden waren. Ten slotte vertelde hoofd ver zorging van Huize Emmaus, K. Grootaert-Huyghe, hoe de be geleiding verliep van de demen terenden. Zij vertelde dat ge probeerd werd om alles zo hui selijk mogelijk te maken. „We spelen in op de specifieke be hoeften van de bewoners. We doen bijvoorbeeld veel dingen die ze vroeger gewend waren." De dementerenden komen van 's morgens acht uur tot 's avonds acht uur in een huiska mer samen. Dan komt de dage lijkse verzorging aan de beurt en onder begeleiding wordt ge kookt, gegeten en afgewassen. Voorts is er extra aandacht voor geheugentraining en be wegingstherapie. „De mensen zijn merkbaar geestelijk en lichamelijk fitter. We ontvangen veel positieve reacties, zowel van de familie als van de verzorgenden," sloot ze af. Directeur P. Ploegaert van Hui ze Emmaus prees de inzet van zijn personeel. Hij was trots op het project en noemde het een grote meerwaarde voor zijn verzorgingshuis. Van onze verslaggever Oostburg - Dit jaar is het 25 jaar geleden dat in West- Zeeuws-Vlaanderen de eerste bibliotheek werd geopend. De Gemeenschappelijke Openbare Bibliotheek West- Zeeuws-Vlaanderen viert het jubileum deze maand met al lerlei activiteiten in alle bi bliotheken en de bibhobus. De bibliotheek in Oostburg beet gisteren het spits af. Daar kon den lezers boetevrij boeken, tijd schriften en cd's inleveren. Met een werd de vernieuwde cd-col- lectie met meer dan 2.000 ge luidsschijfjes gepresenteerd. Gistermiddag was er een demon stratie boekbinden door de heer Tiggelman van de Zeeuwse Bi bliotheek. De jeugd van 4 tot 12 jaar kon in de bibliotheek terecht voor het maken van mobiles. Deze activi teiten komen deze maand ook in de overige bibliotheken aan de orde. op vrijdag 11 maart in Sluis, dinsdag 15 maart in Aar denburg, en vrijdag 18 maart in Breskens. Nieuwe lezers kunnen dan ook profiteren van een gra tis kennismakingsabonnement voor drie maanden. Op zaterdag 12 en 19 maart maakt de bibliobus een promo tie-toer door de streek. In de bibliotheek van Oostburg zijn er woensdag 23 maart om 14.45 en 16.15 uur optredens van het clowns- en goochelaarsduo Joepi en Pippi- Van 17.00 tot 20.00 uur taxeert Tonald Rijkse van de Zeeuwse bibliotheek oude boe ken. Tevens zijn er demonstra ties pergamano en glas- en zijde schilderen. Geschiedenis De bibliotheekgeschiedenis van West-Zeeuws-Vlaanderen begon in november 1969. Toen werd in Kinderen maken mobiles in de bibliotheek van Oostburg. het gebouw Pro Rege in Oost burg de eerste leeszaal geopend. Half december kwam de biblio bus, de eerste in Zeeland. De nog maar net betrokken behuizing werd al op 1 januari 1970 ver ruild voor het pand Mr. Ris- seeuwstraat 2. Daaraan moest nog heel wat geklust worden, maar op 5 juni vond de officiële opening plaats. Inmiddels namen de plannen voor een bibliotheekgebouw in Aardenburg steeds vastere vor men en de belangstelling voor de bibliobus was zo groot dat er ook in Breskens een bibliotheek moest komen. De Bressiaanders moesten het voorlopig n0g even blijven doen met de toeristenkar, maar op 7 juni 1971 werd het gebouw aan de Langeweg in ge bruik genomen. Ruim een jaar later kon de huis vesting in Aardenburg officieel worden geopend. Weer een jaar later ging de eerste paal de grond voor een bibliotheek in Sluis. De leeszaal werd in janua ri 1974 in gebruik genomen. Vanaf dat jaar ook zorgde de Stichting Gemeenschappelijke Openbare Bibliotheek West Zeeuws-Vlaanderen voor de toe ristenbibliotheek. Behoefte In 1976 werd het filiaal van de bibliotheek Breskens in Ghistel- kerke geopend. In Oostburg be gonnen in 1977 besprekingen over deelname door de biblio theek aan een multifunctioneel gebouw. Een jaar later besloot het bestuur mee te doen. In 1979 werd de 'Pipo-kar' eigendom van de stichting. De voorziening voorzag in een dringende be hoefte, want in zes weken tijd werden bijna 10.000 boeken uit- gelend. Inmiddels werden er plannen ge smeed voor een vierde filiaal in IJzendijke. In 1982 ging de eer ste paal in de grond voor het sociaal-cultureel centrum in Ooostburg, waarin ook de bibli otheek participeerde. Twee jaar foto wim kooyman later kon het publiek voor het eerst gebruik maken van de nieuwe bibliotheek. In Oostburg werd een begin ge maakt met een geautomatiseerd uitleensysteem, dat vervolgens ook in de overige bibliotheken zijn intrede zou doen. De ver nieuwde bibliotheek in Aarden burg werd in april 1988 geopend. In 1989 dreigden gemeentelijke bezuinigingen de bibliotheek zwaar te treffen, maar de soep werd niet zo heet gegeten als hij werd opgediend. De toeristenkar reed vorig jaar voor het laatst. De vakantiegangers hebben de weg gevonden naar de vaste ves tigingen. Neeltje Maria Min leest in de Zeeuwse Bibliotheek voor uit eigen werk. foto archief de stem Van onze verslaggever Ronald Verstraten Middelburg - In het kader van de Boekenweek heeft de SLAZ (Stichting Lite raire Activiteiten Zeeland) een poëzie-avond belegd met een feestelijk tintje. Vier dichters, Neeltje Ma ria Min, Jan Eijkelboom, Anna Enquist en Frans van Dixhoorn lezen in de Zeeuwse Bibliotheek voor uit eigen werk. Voor aan vang en in de pauze speelt het salonorkest Entr'actes poëtische salonmuziek. Naast de voordrachten van de dichters zullen twee neerlan dici met ieder van de dichters een gesprekje houden. Neeltje Maria Min (50) debu teerde in 1966 met de bundel 'Voor wie ik liefheb wil ik heten', een voor Nederlandse poëzie ongekend commercieel succes en een literaire media gebeurtenis zonder weerga. Binnen het jaar werden er 40.000 exemplaren van ver kocht. Intussen zijn er dat al bijna 100.000. In 1972 ver scheen 'Land en Lucht. Alma nak voor de r.-k. Landman'. Daarna werd het een hele tijd stil. In een van haar spaarza me interviews op televisie liet de dichteres weten zich liever bezig te houden met breien. In 1985 publiceerde zij toch weer een nieuw werk, 'De bal lade van Kastor Elim Wolzak' en de gedichtenbundel 'Een vrouw bezoeken', waarin de zelfde stijl en thema's te her kennen zijn als in haar eerste ling. In 1989 verscheen de ver zamelbundel 'De Gedichten'. Krachttoer Breien doet ook Jan Eijkel boom (68), maar dan 'groepen beelden aan elkaar', ontstaan uit invallen, regels, beelden en ideeën. Hij debuteerde in 1979 met de bundel 'Wat blijft komt nooit meer terug', die in twee jaar tijd vijf herdrukken beleefde. Voor zijn tweede bundel, 'De gouden man' kreeg hij in 1982 de Herman Gorterprijs. Zijn laatste bun del is getiteld 'Hora incerta'. Eijkelboom vertaalt ook En gelse poëzie. Zijn laatste krachttoer is de vertaling van het grote epische gedicht 'Omeros' van Nobelprijswin naar Derek Walcott. Anna Enquist (49) debuteerde drie jaar geleden met de bun del 'Soldatenliederen'. Het le verde haar de C. Buddingh'- prijs voor nieuwe Nederlandse poëzie op. In 1992 verscheen haar tweede bundel, 'Jacht scènes'. Jaagpad Een Zeeuws accent wordt aangebracht door Frans van Dixhoorn (45). Geboren in Hansweert en opgegroeid in Middelburg, vertrok hij enkele jaren geleden naar Amster dam. Daar schreef hij het lan ge gedicht 'Jaagpad', over het bekende fiets/wandelpad langs het kanaal door Walche ren. Binnenkort volgt Van Dixhoorns 'officiële' debuut bij De Bezige Bij, met de ge dichtencyclus 'Jaagpad-Rust in de tent-Zwaluwen vooruit'. De poëzie-avond is op woens dag 16 maart, vanaf 19.30 uur. Toegangskaarten 5 12,50 zijn verkrijgbaar bij de Zeeuwse Bibliotheek en bij Boekhandel Fanoy in Middel burg. De SLAZ is een samen werkingsverband van de Zeeuwse Bibliotheek, Fanoy, de Hogeschool Rotterdam en de Hogeschool Zeeland. Aardenburg OP DREEF - Leerlingen van de r.-k. basisschool Op Dreef gaan deze week langs de deu ren voor de vastenactie 1994. De leerlingen willen opnieuw geld inzamelen via de verkoop van paaseitjes. Het gaat dit jaar om steun aan een project in Mindanao op de Filipijnen. De bestelde paaseitjes worden woensdag 30 maart thuis be zorgd. KRING - In de r.-k. pastorie wordt vandaag van 19.30 tot 20.30 uur een lees- en luistera vond gehouden. Iedereen die wil meepraten over het evan gelie is welkom. Sluis INZAMELING - De stichting Sluis Helpt Roemenië zal voortaan elke eerste dinsdag van de maand kleding inzame len in het jeugdgebouw van de Nederlands hervormde kerk van 09.00 tot 11.30 uur en van 13.00 tot 15.00 uur. Ten bate van de stichting wordt 23 april in galerie Rattenfamger in Hulst een schilderij van Wilma van der Lee verloot. De loten kosten één gulden en zijn verkrijgbaar in Artist Ma terial Shop van F. van Damme aan de Oude Kerkstraat in Sluis. Cerestar-tocht Sas van Gent - De jubilerende Toerclub Sas van Gent (20 jaar) kon zich verheugen in een bijzonder groot aantal deelnemers aan de jaarlijkse Cerestar-toertocht. De mooie weersomstandigheden werk ten een massale toeloop in de hand. Maar liefst 172 sportie- velingen kwamen zich in de vroege morgenuren melden en dat overtrof duidelijk de deel name van voorgaande jaren. Voor de toertocht meldden zich 90 personen aan en voor de sterrit 82. De eerste prijs voor de vereniging met de meeste deelnemers ging naar TC Axel met 20 afgevaardig den. Het Belgische Melle werd tweede (17) en TC Westdorpe derde met 14 personen. Bedrijfstennis Hulst Hulst - Aquavia verraste in poule D van de Hulster be- drijfstenniscompetitie in aan gename zin. Met 6-2 werd na melijk van Dagmarkt gewon nen. Beide teams zijn in de top van de ranglijst terug te vin den, achter CIS waarvoor het kampioenschap nog slechts een kwestie van tijd is. Ineke Bonsel startte voor Aquavia met een nederlaag, want Clau dia Vermunt bleek met 7-4 te sterk. Martijn de Bot bracht de partijen echler weer in evenwicht want hij versloeg Gino Roctus van Dagmarkt met 10-2. Vervolgens geraakte Aquavia aan de winnende hand want de combinaties Ti ny Wentzler/Ronald Bonsel en Martijn de Bot/Rob Bijster- veld zegevierden over Cindy en Roger Blommaert (9-4) res pectievelijk Gino Roctus/Ro- ger Blommaert (9-5). UITSLAGEN Poule B: Elpekoro-Kojo 2-6, Kre- dietbank-Bleyenbergh 2-6, Barco- Kindt en Biesbroeck 4-4, De Letter- De Ruysscher 2-6 Poule C: Benetton Hulst-Sloebers 4-4, Stuntmarkt 1-Reinaert 4-4. Poule D: Vael-V. en K. 4-4, Aqua- via-Dagmarkt 6-2, Rabo Hulst-Me- dico Fit 5-3. STAND Poule B: De Ruysscher 9-54, Delfor- ge 9-52, Loejer 9-45, Kredietbank 9-44, Kojo 9-41, Electron 9-34, Kindt en Biesbroeck 9-33, Bleyen- bergh 9-29, Barco 10-25, Elpekoro 9-23, De Letter 9-1? Poule C: Luctor 9-46, rus en Paulus 9-45, Sloebers 9-44, Fermont Terneuzen 9-43, Reinaert 9-42, Mes- sagie Goudgeel 9-34, Ine Fassaert en Van Buuren/Van Swaay 9-32, Be- netton Hulst en Cretex 9-29, Stunt- markt 1 10-24. (degradeert). Poule D (aan kop): CIS 8-50, Dag markt 9-44, Aquavia 9-43, ING 9-40, Stuntmarkt 2 8-39. (Euro- groen en Medico Fit degraderen).

de Stem | 1994 | | pagina 15