DE STEM Hevige strijd wethouderszetels Deel personeel Van den Hemel misschien toch nog aan de slag FOKS Port Scaldis verandert skyline Breskens teuil rmaster, »en irado Verrassende ontwikkeling in Axel: WD staat met voorman Apers buitenspel Weer 63 arbeidsplaatsen weg bij Dow Benelux Rechter akkoord met stort vuile bagger Westerschelde Geen geld voor nieuwe 'fusie-schooF in Hulst ATERSCHAP JLSTER VIBACHT (MAKING KAN! orrijschool Zilveren NCB-speld P. Meerschaert Bouwtekeningen te laat klaar voor subsidie Drugs en wapenstok in Franse wagen Voorlichting aan grensarbeiders ru Zeeland knden verstelbaar, |vanj39^ voor 65.- an van>9^ voor 69.- Jeaux vanMtC voor 79.- Ile tafel 10 x 90 cm.) in jsende kleur vanaf 99.- fern streepdessin, arse kleuren voor 39.95 DINSDAG 8 MAART 1994 DEEL 1 Van onze verslaggever Biervliet - Vanmiddag is be kend of een deel van het ontslagen personeel van het failliete Biervlietse bedrijf Van den Hemel bij een ander bedrijf aan de slag kan. „Er zijn zeer vergaande bespre kingen en het is mogelijk dat achttien mensen aan de slag kunnen bij een grote onderaan nemer van Dow Chemical," zei gisteren curator mr. I. de Groot. In totaal hebben 56 mensen in middels ontslag aangezegd ge kregen. Vijftig werkten de aan neem- of de uitleenpoot van Ge- br. van den Hemel bv en 8 mensen werkten bij de dochter onderneming transportbedrijf TBBS. Het failliete bedrijf torst een fikse schuldenlast. „Vooral aan fiscus, bedrijfsverenigingen en banken. Hoe groot de schuld is, is tot op heden niet duidelijk. Het verandert per minuut, al naargelang er nieuwe boekhoud kundige posten opduiken," zegt De Groot. De curator verwacht dat de banken en de fiscus voor een groot deel aan hun trekken komen. Als grote preferente schuldeiser is er ook nog de bedrijfsvereni ging. Die immers betaalt het achterstallige salaris en het sala ris tijdens de, opzegperiode. De Groot verwacht niet dat er erg veel overschiet voor de overige crediteuren. In het rijtje schuldeisers heeft zich nu ook iemand gevoegd die zegt milieu-schade van het be drijf te hebben ondervonden. „Of dat zo is, en of er sprake is van werkelijke schade, wordt misschien donderdag duidelijk," zegt De Groot. Wordt de claim erkend, dan' kan dat gevolgen hebben op de duur van het fail lissement. „Zulke zaken kunnen zeer vertragend werken. Zo niet, dan denk ik de zaak in een half jaar rond te hebben." De werken die het failliete be drijf onderhanden had, worden volgens De Groot voortgezet. „Wij zijn in gesprek met andere bedrijven om de werken over te nemen. Dat levert, denk ik, geen problemen op. De opdrachtge vers behoeven zich geen zorgen te maken." Van ome verslaggever Terneuzen - De strijd om de wethouderszetels is in de meeste Zeeuws-Vlaamse gemeenten in alle hevigheid losgebarsten. De meest verrassende ontwikkeling speelt zich in Axel af. Daar komt de WD met voorman Piet Apers (1069 stemmen) in Axel buitenspel te staan. loofdstembureau maakl oces-verbaal van de hoofdstembureau van Iling van de uitslag van ouden verkiezing van de vergadering, voor een vanaf heden ter inzage, tot 12.00 uur en van n het kantoor van het te Hulst. 'ordt beëindigd, zodra de gekozen leden scury. I IG uw rijbewijs laagste kosten Aardenburg Ook in Oostburg echter krijgt de WD het moeilijk. Formateur C. Bolijn-Hertzberger (D&T) wil WD-lijsttrekker J. Thomaes niet als wethouder, liet ze giste ren doorschemeren. Diezelfde Thomaes is echter afgelopen za terdag door zijn partij wél als eerste gegadigde voor die post aangewezen. Op een bijeenkomst van de lijst trekkers in Axel spraken PvdA van Schaik) en CDA (A. van Waes) hun voorkeur uit om de huidige coalitie voort te zetten in dezelfde vorm. Deze coalitie ge niet de gedoogsteun van het GPV. De twee zetels van die partij zijn hard nodig om de meerderheid in de raad te halen. Samen bezetten CDA en PvdA slechts zeven van de vijftien ze tels. WD-lijsttrekker Apers toonde zich bijzonder teleurgesteld over het verloop van de besprekingen. „De kiezer wordt met een kluitje in het riet gestuurd. De PvdA in zee met de grootste ver liezer van deze verkiezingen, het CDA." Apers vreest ook dat Pv dA/CDA straks aan de leiband van het GPV zullen lopen. „Ze zullen worden geregeerd door het GPV," aldus Apers, die na mens zijn partij opteerde voor een afspiegelingscollege van Pv dA, CDA en WD. )ostburg D&T, met 6 zetels de grote over winnaar in Oostburg, heeft voor de collegebesprekingen alleen de fracties van WD (4 zetels) en CDA (3 zetels) uitgenodigd. Pv dA (3 zetels) en D66 (1 zetel) zijn in eerste instantie buiten de col legevorming gehouden. ■Het zijn oriënterende bespre ngen, waarin we kijken of wij met de drie fracties een coalitie iunnen vormen en een gezamen- h;k beleidsprogramma opstellen. Bolijn gaat er wel van uit dat de WD niet de huidige wethouder I Thomaes als kandidaat-colle- naar voren schuift. „Hij heeft zelf aangekondigd geen «ethouder meer te willen zijn, maar het gemeentewerk nu eens van de andere (raads)kant te 'flUen beleven. Ik hou hem aan sjn woord en reken erop dat de VVD met een andere kandidaat komt." Afgelopen zaterdag heeft de VVD West-Zeeuws-Vlaanderen echter anders beslist. „Ons be stuur heeft unaniem besloten Thomaes als kandidaat-wethou der naar voren te schuiven," zei wethouder J. Thomaes. Hij ont kent ooit gezegd te hebben geen nieuwe termijn als wethouder meer te willen. „Ik heb alleen gezegd dat ik het nog wilde bekijken. Wat de krant en me vrouw Bolijn daarvan maken, is mijn probleem niet." Sas van Gent CD'A-lijsttrekker L. van Waes in Sas van Gent gaat juridisch ad vies inwinnen over de mogelijk heden 'dissident' R. de Mul aan te pakken. De Mul is bereid - buiten overleg met zijn fractie en partijbestuur om - - zitting te nemen in het Sasse college als onafhankelijk raadslid. De lijsttrekkers in Terneuzen kwamen gisteravond bijeen voor aftastende gesprekken. De grote vraag hier is welke kandidaat de WD als kandidaat-wethouder naar voren schuift. Immers, lijst trekker W. Gosselaar heeft al een dagtaak aan zijn functie als dijkgraaf van het waterschap De Drie Ambachten. Bovendien staat de positie van de nummer 2, het huidige collegelid W. de Zeeuw, bij de WD-achterban ter discussie. „Er is nog geen voorkeur uitge sproken," aldus Gosselaar gis teravond. „We gaan eerst open de besprekingen in om te zien wat het beleidsprogramma wordt. De volgende stap is claims leggen op portefeuilles, en pas daarna gaan wij over de poppetjes praten." Hulst In Hulst wordt niet overhaast gewerkt aan de vorming van een nieuw college. B. Picavet (Groot Hulst/Gemeenschappelijke Be langen) zal deze week als lijst trekker van de grootste partij het initiatief nemen voor bespre kingen. In Hontenisse is er in feite maar één logische college-samenstel ling te bedenken. Dat is een constructie waarbij Algemeen Belang en het CDA allebei een wethouder leveren. De twee par tijen hebben samen een meerder heid. Voorwaarde is wel dat ze het met elkaar eens moeten wor den over een regeringsprogram ma. Zover is het nog niet. Hoofdbestuurslid J. IJsebaert speldt scheidend voorzitter Piet Meerschaert de zilveren NCB-speld op. FOTO WIM KOOYMAN ïan onze correspondent Clinge - Tijdens de algemene "'envergadering van de NCB- arieling Clinge is aan scheidend voorzitter Piet Meerschaert de (jlveren NCB-speld uitgereikt. JP 2 maart 1962 werd Meer- schaert in het bestuur gekozen in januari 1980 volgde hij J. Bleijenberg op als voorzitter, 'o 1980 werd hij tevens kringaf gevaardigde voor de afdeling Clinge en werd hij opgenomen in het bestuur van de Kring Hulst, waarvan hij tot en met 1990 deel uitmaakte. Tot en met heden maakt hij ook deel uit van het bestuur van het Waterschap Hulster Ambacht. Redenen vor het hoofdbestuur van de NCB te Tilburg hem deze onderscheiding toe te kennen. De toekomstige 'skyline' van Breskens gezien vanaf de Westerschelde. Projectontwikkelaar René Coltof: 'Met een bordje 'Te Koop' in de tuin kom je nergens' DUIZEND mensen toonden binnen een week na de eerste paginagrote advertentie in de re gionale kranten in Nederland, België, Noord-Frankrijk en Duitsland al belangstelling. Voor het 'fabuleus woonplan van Eu ropese allure aan de oevers van de Westerschelde', om met de wervende slagzin uit die marke tingcampagne te spreken. Van onze verslaggever Harold de Puysseleijr HET gaat om Port Scaldis: 'drie flats in Griekse stijl met 220 super-de-luxe-appar- tementen (prijzen tussen 2,5 en 7,5 ton), pal naast de uitgebreide jachthaven van Breskens. Over twee jaar bepalen de flats de nu nog saaie 'skyline' van Breskens. Vooral Belgen met een goedgevulde beurs zijn er warm voor te krijgen, vertelt pro jectontwikkelaar René Coltof. „De helft' van alle Belgische booteigenaren zit in Zeeland. Velen willen graag een ligplaats in de jachthaven van Breskens en nemen er gelijk een appartement bij. Zelf wonen ze op hun boot, ze houden dan het apparte ment aan voor gasten." Er is straks ligplaats voor zevenhonderd zeewaardige jachten in Breskens. Pal daar naast schieten drie vijftig meter hoge flat gebouwen op, die in de Westerschelde staan. Niet op of achter de dijk, maar ervóór. RCB (René Coltof Beheer), Fundex en Ibens Algemene Aannemingen nemen ieder voo.r een derde deel in het bouwpro ject. Totale investering: 75 miljoen gulden. Buitendijks bouwen is Coltofs nieuwe for mule. Eerst verkocht de voormalige meu belverkoper bestaande woningen in ons land, voornamelijk aan Duitsers. Daarna bouwde hij zelf vakantieverblijven voor ze. Vierduizend stampte hij er in Zeeland bijna letterlijk uit de grond. Het voorlopige hoogtepunt in zijn carrière is voor hemzelf nog steeds Port Zélande. Een luxueuze jachthaven aan het Greve- lingenmeer met vakantiewoningen ernaast. Maar nieuwe ambitieuze projecten staan op stapel. Ze hebben enkele dingen ge meen. Coltof bouwt op onmogelijke plaat sen langs de Nederlandse kustlijn. Buiten dijks. En er komen steevast luxueuze ap partementen, alleen binnen bereik voor mensen met veel geld. Over een maand opent Seaport Marina IJmuiden, de grootste en duurste jachtha ven in Nederland, onder de rook van de Hoogovens. Daarnaast werkt Coltof aan de realisatie van Port Poseidon. Een boule vard op pootjes in het Marsdiep bij Den Helder, met winkelpromenade, hotel en (vakantie)huizen. En over enkele weken begint het graafwerk aan Port Scaldis bij Breskens. Voorvechter Het heeft enkele jaren geduurd voor de uitvoering van dat plan aan de orde was. Port Scaldis is het geesteskind van A. Verstraeten, directeur van het Oostburgse bedrijf in funderingstechnieken Fundex. „Hij is de voorvechter van dit project en al tien jaar bezig om het voor elkaar te krijgen," geeft Coltof hem de eer. Het bestemmingsplan Waterfront kwam zoals bekend moeizaam van de grond. De overheid dreigde vorig jaar roet in het eten te gooien door bouwen langs de Wester schelde verder te verbieden. Die weerstand had te maken met het drukke scheepvaart verkeer op de Westerschelde en de kans op ongelukken met tankers die Ipg vervoeren. Pas toen die kans slechts een op de vier miljoen per jaar bleek, liet minister Alders zijn bezwaren tegen verdere bouw aan de rivier varen. „Een jaar geleden, toen de minister met zijn bezwaren kwam, dacht ik: Breskens, dat lukt niet meer," erkent Coltof de twijfel die binnensloop. Maar nu alle hob bels zijn genomen, houdt niets nog de snelle horizonverandering van Breskens tegen. Bliksemsnel Coltof is gewend zo te werken. Bliksemsnel bouwen en verkopen, met agressieve mar- ketingmethoden. Honderdduizenden gul dens spendeert hij aan promotiecampag nes. Het moet snel gaan, luidt de filosofie van Coltof, 'want de mensen die kopen, zitten niet graag in de troep'. Vandaar de agres sieve verkooptactiek. 'Met een bordje 'te koop' in de tuin neerzetten, kom je ner gens'. Binnen een paar maanden moeten de eerste honderd van de in totaal 220 appar tementen verkocht zijn. „We gaan er een groot succes van maken," zegt Coltof, „en we denken dat alles verkocht is voordat we gaan bouwen." Het grondwerk is in juli klaar. Daarmee is tevens de uitbreiding van de jachthaven een feit. Direct daarna begint de bouw van de eerste appartementen. Het eerste hui zenblok staat er tegen het hoogseizoen van volgend jaar. Gezet in een speciaal oud gemaakte steen, zodat het lijkt of het gebouw er al een paar honderd jaar staat. De andere twee woontorens verrijzen een jaar later. De kust van Breskens volgens de plannen van Coltof met links de uitbreiding van de jachthaven en rechts de appartementen. Onderdeel van aangekondigde reorganisatie Van onze verslaggever Terneuzen - Bij Dow Benelux in Terneuzen verdwijnen op korte termijn opnieuw 63 arbeidsplaatsen. Dit banenver lies vormt onderdeel van de grootscheepse reorganisatie, die het chemieconcern vorig jaar al aankondigde. Evenals bij de eerste golf in maart 1993 gaat Dow andermaal enkele tientallen medewerkers aanbieden om vervroegd met pensioen te gaan. Het gaat om 47 werknemers van 55 jaar en ouder. Zestien medewerkers moeten omzien naar een andere baan. Dow schakelt voor deze groep een bemiddelingsbureau in. Nog eens vijftig personeelsleden worden intern overgeplaatst. Volgens een zegsman van het chemieconcern treft het verlies aan arbeidsplaatsen vrijwel alle produktie-afdelingen en ook de afdeling onderzoek en ontwikkeling. Bij deze laatste afdeling verdwijnt in elk geval een aantal activiteiten. De directie van Dow informeerde maandagmorgen de onderne mingsraad. Zodra de raad advies heeft uitgebracht, zal het betrokken personeel worden geïnformeerd. Begin vorig jaar kondigde Dow een omvangrijke 'herstructu rering' aan om de malaise in de chemische industrie het hoofd te kunnen bieden. In maart maakte het concern bekend 225 arbeidsplaatsen te zullen schrappen. Begin september volgde de mededeling dat in 1994 nogmaals 150 banen zouden verdwijnen, met name in Terneuzen. Dat dit aantal nu uitkomt op 63 noemt de woordvoerder een meevaller. „Het is in elk geval aanzienlijk lager." Niettemin kon hij gisteren niet zeggen of het verlies aan arbeidsplaatsen nu tot staan is gebracht. „Dat is koffiedik kijken en vooral afhankelijk van de resultaten." Milieugroeperingen vangen bot Van onze correspondent Den Haag - De afdeling Bestuursrechtspraak van de Raad van State is akkoord met de nieuwe vergunning die is verleend aan de Vlaamse regering voor het terugstorten in de Wester schelde van tien miljoen kuub vervuilde baggerspecie uit de Westerschelde. De vergunning, die door minister Maij van Verkeer en Waterstaat aan de Belgische overheid is af gegeven, werd vorige maand bij de Raad van State aangevochten door onder meer de Zeeuwse Milieufederatie. Het baggerslib is afkomstig van onderhoudsbaggerwerk in de Westerschelde. Het slib is van de klasse 1 en 2 en zou de waterbo dem van deze rivier niet verder verslechteren. De protesterende milieugroeperingen vinden dat het ministerie van Verkeer en Waterstaat in de vergunnings voorschriften eisen moet opne men over het afbouwen van de giflozingen op de Schelde. Enige oplossing voor het pro bleem is een vergaande terug dringing van het aantal giflozin gen op de rivier door bedrijven in België. Maar de Belgische re gering kan daar niet toe worden gedwongen, aldus de Raad van State in navolging van het mi nisterie. De op dit punt beperkte vergun ningsvoorschriften stroken met de even beperkte afspraken, die in 1990 over de sanering van giflozingen werden gemaakt na de derde Noordzee-ministers- conferentie. Van onze verslaggever Hulst - De drie Hulster scholen voor voortgezet onderwijs krijgen dit jaar geen geld om gezamenlijk één nieuwe school neer te zetten. Om dit jaar voor een bijdrage in aanmerking te komen, hadden de bouwtekeningen voor het begin van deze maand op het ministerie moeten liggen, maar daarvoor was de tijd te kort. De drie scholen, die in de loop van dit jaar gaan fuseren, had den gehoopt nog dit jaar zeker- heid te krijgen over hun wens om één nieuwe school te bou wen. Het zag er naar uit dat ze konden meeprofiteren van extra geld dat door de minister in het vooruitzicht was gesteld. Bij deze zogenaamde co-finan- cieringsregeling zou het Rijk het leeuwedeel in de kosten dragen en zou de gemeente tien procent moeten bijpassen. De voorwaar de was, dat de nieuwbouw voor het eind van dit jaar aanbesteed moest worden. Architecten had den de scholen verzekerd dat dit wel zou lukken. In allerijl kon in januari nog een voorstel in de raad worden behandeld. Die haast blijkt nu tevergeefs. „Er zijn op het ministerie aan vragen binnengekomen ten be drage van een miljard gulden," zegt rector A. Cosijn van de Jansenius scholengemeenschap. „Maar er is dit jaar slechts 400 miljoen gulden beschikbaar. Vandaar dat de voorwaarden zijn aangescherpt met onder meer het criterium dat er vóór 1 maart een goedgekeurde teke ning moest zijn. Dat was in zes weken niet meer haalbaar." Of de Hulster scholen volgend jaar wel in aanmerking komen, is nog de vraag. „Er komen ver kiezingen, een nieuw kabinet. We weten dus niet hoe dat balle tje gaat rollen. Blijft de huisves ting een zaak van het Rijk, of komt die op het bordje van de gemeenten? We staan nu op de lijst voor nieuwbouw. Als het ministerie de zaak blijft regelen, dan komen we in de loop van de komende jaren wel aan de beurt. Als dat wordt gedecentraliseerd naar de gemeenten, dan komt de zaak misschien heel anders te liggen," zegt Cosijn. „Het is jam mer. We hadden verwachtingen, maar die zijn niet waargemaakt. Het was een kans om wat meer zekerheid te krijgen. Wat er nu gaat gebeuren, weet nog nie mand. De scholen die voor dit jaar de co-financiering hebben gekregen, die kunnen gaan bou wen. De rest blijft ongewis." Inmiddels gaat men in Hulst wel verder met het uitwerken van de plannen. Als straks blijkt dat er ook voor volgend jaar mogelijk heden zijn om geld te krijgen, dan kan er vanuit Hulst meteen een kant-en-klaar plan richting ministerie. Van onze correspondent Terneuzen - De douane van de post Terneuzen heeft het afgelo pen weekeinde een hoeveelheid verdovende middelen en een wa penstok onderschept en in beslag genomen. Tijdens een routinecontrole vond de douane in twee Franse perso nenauto's 85 LSD-strips, vijf gram heroïne en 27 gram hasj. Tegen de inzittenden, allen Fransen, werd proces-verbaal opgemaakt. Na betaling van een boete van 1600 gulden mochten ze hun weg weer vervolgem Van onze verslaggever Clinge - De Bouw- en Houtbond en de Industriebond FNV hou den vanavond een bijeenkomst voor grensarbeiders. Dat gebeurt om 19.30 uur in café De Troubadour te Clinge. Op deze avond kunnen vragen over grensarbeid, en alles wat daar mee samenhangt, worden voor gelegd aan een forum bestaande uit vertegenwoordigers van het bureau Belgische zaken, de Bel gische vakbeweging, belasting inspectie en FNV-belastingservi- ce en de organiserende bonden.

de Stem | 1994 | | pagina 11