Spelregels voor 'hoevetoerisme' zijn, en Aardenburg krijgt vier ton subsidie voor sociale woningbouw Dorpsraad Nieuwvliet bezorgd over verzorgingsniveau BEVEILIGING ;uur OPING Jaarmarkt Sint-Jansteen trekt veel publiek Huldiging jubilerende brandweerlieden Axel UITSLAGEN DAG KLAPPER Gemeente Oostburg geeft vijf boeren toestemming voor bouw appartementen ELLIJKE prachtige ankstellen Gemeente Oostburg start onteigeningsprocedure voor grond bij De Burgt 8 sSS» ongewenst bezoek... ELAND ingsbaak ïlS ten ïkeringsbank .ANDA" 2+3 2.450. 2+3 2+3 2+3 2+3 2.495.- 2.795.- 2.895.- 2.895.- "ant Marktzicht Verkoop boeken in bibliotheek Grote drukte op rommelmarkt De Ark in Hulst KAARTINGEN SCHIETINGEN Als elke seconde telt... cz*Tmatlxhd3tte Rectificatie het veiligste adres MAANDAG 7 MAART 1994 A6 Van onze verslaggever Aardenburg - De gemeente Aarden burg krijgt dit jaar niet minder dan vier ton rijkssubsidie toegespeeld voor sociale huisvesting. Dat geld kan de gemeente goed gebruiken voor de bouw van het woonzorgpro ject Coensdike, 36 aanleunwonin gen bij het bejaardencentrum. Aardenburg heeft een tijdje in de rats gezeten of dat geld wel beschikbaar zou komen. Vorig jaar kreeg de gemeente maar subsidie voor de bouw van twee pre miewoningen in Sint Jorishof. Lang daarvoor hadden burgemeester en wet houders echter al aangeklopt bij de provincie Zeeland om het geld voor Coensdike veilig te stellen. De provincie beloofde dat wel, maar gaf eveneens te verstaan dat Aardenburg verder voor sociale woningbouw 'de hond in de pot zou vinden'. De schrik sloeg het college pas echt om het hart toen de rijkscijfers voor 1994 een dramatische teruggang in budget voor sociale woningbouw te zien gaven. „We vreesden even dat wij onze 36 woninkjes voor Coensdike wel konden vergeten," schrijven B en W in een voorstel aan het Konsultatief Overleg van Raadsleden (KOR). Gelukkig was er nog de regionale bud gethouder die de verantwoording voor de verdeling van het geld heeft. Die had in 1993 al geld achter de hand gehou den voor Aardenburg. Maar goed ook, want Gedeputeerde Staten dachten Aardenburg in hun verdeeladvies maar een uiterst schamel budgetje toe voor de verbetering van een huurwoning. De regionale budgethouder tastte gelukkig dieper in de buidel. Als de gemeente alles uitgeeft aan het woonzorgproject bij bejaardentehuis Coensdike is er, zoals het er nu voor staat, per woning iets meer dan acht duizend gulden beschikbaar. Hoewel de bouw van de 36 bejaarden woningen dit jaar nog niet te verwach ten is, stellen burgemeester en wethou ders voor de vereiste voorbereidingen vast in gang te zetten. Het KOR brengt donderdag 10 maart onder meer over deze kwestie advies uit aan het college. De vergadering is om 19.30 uur in het stadhuis. Sioen pensioen sn) VFSPïtAAK kND van 10.00 tot kBBÏDSBUREAU, Van onze verslaggever Oostburg - Er is in de gemeente Oostburg voorlopig maar plaats voor vijf boeren die van het zogenoemde hoevetoerisme hun nevenberoep mogen maken. Die beperking is door het college van burgemeester en wethouders aangebracht in de beleidsnotitie over dit onderwerp. 9okken en lingerie moet .a. ikimo - Empire as van Gent. nny Jansen zijn. -tel. 01150-13295 rectle van bekende Ne- van estctusieve lederen is niet nagekomen order- ïe opslagproblemen van evers publiekelijk worden liet afgenomen jaarorder ntum van ca. volgende modeHen: logelijkheid uit de r - zwart - antraciet - bordeauxrood - ntgroen. i zeer interessante vindt plaats in de ng gestelde ruimten van rkt 10 »enbeek g 8 maart 10-18.00 uur Het is nu nog niet in te schatten of er veel belangstelling is voor hoevetoerisme zoals het college daar de spelregels voor geeft in die nota. Totnutoe ligt er één mondeling verzoek van akker bouwer A. Verhage uit Schoon- dijke. Die wil zijn driehonderd jaar oude boerenschuur opknap pen en er dan gelijk enkele ap partementen voor toeristen in bouwen. Op grond van de informatie die de gemeente nu heeft over het plan van Verhage bestaan daar geen bedenkingen tegen. Verha ge is van plan een definitieve aanvraag op het bordje van de gemeente neer te leggen als de gemeenteraad zich donderdag 17 maart akkoord verklaard met het te voeren beleid inzake het hoevetoerisme. Burgemeester "en wethouders stellen voor na een tijdje te be kijken hoe het hoevetoerisme in praktijk uitpakt. „Daarna dient te worden bezien of op Van onze verslaggever Terneuzen - In de openbare bibliotheek Terneuzen aan de Oostkant worden vanaf vrijdag 11 maart afgeschre ven romans (ook in vreemde talen) en studieboeken van de afdeling voor volwasse nen verkocht. Bovendien wordt de jaar gang 1990 van de tijd- schrijften te koop aangebo den. Het aanbod wordt, zo lang de voorraad strekt, re gelmatig aangevuld. De ver koop start vrijdag om 12.00 basis van de ervaringen het aan tal locaties kan worden uitge breid." Het protest van de drie land bouworganisaties in West- Zeeuws-Vlaanderen is door het college ter zijde gelegd. De land bouworganisaties pleitten ervoor het hoevetoerisme niet alleen toe te staan in het achterland van het kustgebied, maar ook in de kuststrook zelf. B en W wijken hier niet van hun ai eerder ingenomen standpunt. „Het kustgebied staat onder druk. Zowel wat betreft cam pings als ook het kamperen bij de boer zijn nieuwe vestigingen niet toegestaan. Het is dus lo gisch om dit beleid voort te zetten en hoevetoerisme niet in de kuststrook toe te staan." Wel komt het college tegemoet aan de wens van een meerder heid van de commissie Planolo gie. Bij de evaluatie van het experiment krijgt zeker ook de recreatiecommissie de kans om advies te geven. Van onze correspondente Hulst - De rommelmarkt op basisschool De Ark in de Ta bakstraat in Hulst trok zater dag weer vele belangstellen den. De verkoop van tweedehands spulletjes en de opbrengst van het rijden op een pony, hapjes en het rad van fortuin levert na aftrek van de onkosten een dik ke tweeduizend gulden op. De keurmeesters bekeken het vee met kritische blik. FOTO WIM KOOYMAN satie Vreeswrjck Veilingen 5900 BA Venio Van onze verslaggever Oostburg - De gemeente Oostburg moet een onteigeningspro cedure voeren om de bouw van aanleunwoningen nabij het bejaardenoord De Burght mogelijk te maken. De noodzaak van de procedure is aanwezig omdat garagehouder J. Brugge weigert grond van hem aan de Callenfelsstraat aan de gemeente te verkopen. Sint-Jansteen - De 110e jaarmarkt in Sint-Jansteen is zaterdag volgens voorzitter A. Dobbelaar een groot suc ces geworden. De jaarmarkt werd voor de eerste maal op zaterdag gehouden en het talrijke opgekomen publiek kon genieten van de gezellige sfeer in de kern van Sint-Jansteen. Er was niet alleen een grotere aanvoer van vee, maar ook de middenstanders waren tevreden. „Een juiste formule," aldus Dob-' belaer en hij betrok ook de middenstan ders in deze loftuiting, omdat zij op een uitstekende manier aan dit evenement hebben meegewerkt. Vanaf 10.00 uur tot in de namiddag was het publiek aanwezig. Nadat voorzitter Dobbelaer de jaarmarkt had geopend be gonnen op het marktpleintje en in de Heerstraat de keuringen. Deze trokken veel aandacht van het publiek. De aanvoer was dit jaar volgens secretaris J. Francken groot. Vooral de inschrijvin gen van het aantal paarden was verdub beld tot 46 stuks. Het vee, in totaal 87 stuks, werd ingedeeld in de categorieën fokvee, handelsvee en mestvee. De in schrijvingen voor de schapen en geiten bedroegen 76. De verschillende keurmees ters hadden hun handen vol. Nadat de keuringen hadden plaatsgevon den, reikte wethouder B. Picavet op de marktpleintjes de prijzen uit. Circus In de namiddag trok het optreden van jeugdcircus Reinardi een vole zaal kinde ren. Een succes, aldus Francken, waar wij niet op gerekend hadden. Ook de kleinveetentoonstelling trok veel aandacht. Dierenarts A. de Bruijn sprak van een goede aanvoer en had waardering voor de kinderen, die hun troeteldieren op een goede manier verzorgen. Ook dit jaar konden de bezoekers aan de jaarmarkt weer het gewicht raden van stier Bertha. Het juiste gewicht van 740 kilogram werd geraden door Robby Ing- hels uit Heikant met op de tweede plaats Natasja Warrens. Uitslagen: Handels vee: Graskalveren: 1. W Ruymbeek en Zn. Kleine Kruislingen: W. Ruymbeek en Zn. Zwart Bont Rode Blaarkop: E. Ruymbeek en Zn. Zwart Bont Vaarzen: W. Ruymbeek en Zn. Kleine MRIJ pinken: W. Ruymbeek en Zn. Pimathese Pinken: W. Ruym beek en Zn. Zwart Bont Kleine Pinken: W. Ruymbeek en Zn. Grote Zwart Bont pinken: W. Ruymbeek en Zn. MRY-vaarzen: W. Ruymbeek en Zn. Kampioen Handelsvee: Zwart Bont: W. Ruymbeek en Zn, Kapellebrug. MRIJ: W. Ruymbeek en Zn, Kapellebrug. Fokvee/Mestvee: MRIJ kalfvaarzen: F. Verdur- men Zwart Bont Kalfsvaarzen: J. de Cock. Ie Kalfskoeien: F. Verdurmen. 2e kalfskoeien J. de Cock. Oude Koeien: J. de Cock. Kampioenen Zwart.Bont-Fokvee: Zwart Bont vaarzen: J. de Cock, St.Jansteen. Jonge Koeien: F. Verdurmen, Absdale. Oude Koeien: J. de Cock, St.Jansteen. MRIJ-vaarzen: F. Verdurmen, Absdale. Vaarzen jonger dan 1/2 jaar: Th Verstraeten. Stierkalveren jonger dan 1/2 jaar: Th. Verstrae ten. Vaarzen jonger dan 1,5 jaar: Th. Verstrae ten. Stieren tussen 1/2 jaar en 1 jaar: R. vd Berg. Stieren tussen 1 en 1.5 jaar: M. Rots. Stieren ouder dan 1,5 jaar: E. vd Pol. Koeien: Th. Verstraeten. Stieren j dan 6 maand: P. v Driessche. Stieren 1/2 tot 1 jaar: P. v Driessche. Stieren 1 tot 1,5 jaar P. v Driessche. Slachtstieren: Slagerij van Laere. Koeien met 4 tanden: Slagerij Mangnus. Koeien met 6 tanden: Meermarkt Goethals. Grootste aanvoer vee: W. Ruymbeek en Zn. Algemeen kampioen mannelijk: E v d Pol, Ijzendijke Algemeen kampioen vrouwelijk: Meermarkt Goethals, Westdorpe. Paarden: Kampioen koudbloed paarden: S. Burm, Hulst. Kampioen Tuig en Rijpaarden: S. de Feber, Absdale. Kampioen mehrens en Frie zen: T. van Tiggelen, Biervliet. Kampioen rij- ponnys: S. de Feber, Absdale. Kampioen Fjor den en Haflingers: A. de Vliegere, Stekene. Kampioen Shetland ponnys: T. Sey, Hengstdijk. Algemeen kampioen: S. de Feber, Absdale. Die houdt de poot stijf, voelt zich benadeeld en economisch Sffichaad door de gemeente en rindt het de hoogste tijd om daar tegen te protesteren. Daar waar andere bedrijven altijd alle medewerking krijgen van de ge meente, is dat bij Brugge nog nooit het geval geweest, voert de garagehouder aan. De vraag of ër sprake is van een gerechtvaardigde onteigening, beantwoorden burgemeester en wethouders op basis van de daarvoor gestelde regels met 'ja', fr is sprake van een publiek belang. Immers, het publiek be lang heeft behoefte aan en is gebaat bij de bouw van de aan leunwoningen. Die behoefte is °ok dringend, gezien de toene mende. vergrijzing van West- Zeeuws-Vlaanderen en het feit dat deze specifieke vorm van ouderenhuisvesting momenteel nog geheel ontbreekt in Oost burg. Bovendien moeten de be jaardenwoningen voor 1 januari 1995 worden gebouwd. Anders is er wellicht minder subsidie te krijgen. Een ander criterium ris dat de grondeigenaar zelf in staat de bestemming die de gemeente er aan geeft te verwezenlijken. Ten aanzien van aanleunwoningen, schrijft het college in een voor stel aan de gemeenteraad, is op voorhand duidelijk dat dit niet mogelijk is. Want dat is bouwen in de sociale sector. De gemeenteraad van Oostburg vergadert onder meer over dit onderwerp, donderdag 17 maart vanaf 19.30 uur in het stadhuis. Burgemeester De Graaf (rechts) huldigt G. Suy voor zijn dertigjarig jubileum. C. van Alten (12,5 dienstjaren, links) en E. Cammaert (2 0 dienstjaren) kijken toe. foto wim kooyman Van onze verslaggever Axel - Burgemeester W. de Graaf van Axel reikte afgelo pen vrijdagavond op de jaar vergadering van de vrijwilli ge brandweer in zijn gemeen te de brandweerdiploma's en -onderscheidingen uit. G. Suy uit Zuiddorpe was van de brandweerlieden die een onder scheiding ontvingen de man met de meeste dienstjaren bij de Axelse vrijwillige brandweer. Hij zet zich al dertig jaar in voor het korps. Verder onderscheidde De Graaf ook nog E. Cammaert (twintig dienstjaren) en C. van Alten (12,5 dienstjaar), beiden afkom stig uit Axel. L. Boogmans nam het diploma van hoofdbrandwacht in ont vangst. F. Lensen en R. van Immerseel kregen het begeerde papier van brandwacht eerste klas. Tot slot bemachtigden P. Vandamme, M. Jansen, N. Ger- res, C. van Esbroek en B. de Brouwer het diploma van brand wacht. De vrijwillige brandweer nam verder op de bindingsavond af scheid van A. de Hulster en luisterde naar een toespraak van W. van der Peijl, vertegenwoor diger van de Regionale Brand weer Zeeland. ^"onze correspondent Nieuwvliet - Jaap Fremouw, 'oorzitter van de Nieuwvliet- dorpsraad, sprak tijdens algemene jaarvergadering van deze dorpsraad zijn be- !°rgdheid uit over het ver- jorgingsniveau van de kleine i®men. „Het rijdend post kantoor verdwijnt nu ook al. bibliobus staat onder Jritk en wat gebeurt er met ?et openbaar vervoer? Dat Mekent dat met name de minder mobiele ouderen steeds meer getroffen wor den," aldus de voorzitter tij dens een goed bezochte ver gadering in De Stadsherberg. Dit met de aanwezigheid van burgemeester J. Kruize en de pas herkozen raadsleden Carien Bo- lijn (D&T), Leen Wille (PvdA) en Johan Provoost (WD). Zij kre gen van de aanwezigen te horen dat het plaatselijke dorpshuis en de bestrating in de kern proble men opleveren. Het dak van het dorpshuis is al een aantal jaren lek, terwijl de verwarming te veel en te hard brandt. Een inwoonster wist zelfs te ver tellen dat er mensen waren die problemen hadden met de activi teiten door de te hoge tempera tuur. Zij vroeg zich af of er niet te kwistig met de energie werd omgesprongen. Burgemeester Kruize beloofde contact op te nemen met de verantwoordelijke man binnen zijn bestuurlijk ap paraat om deze problemen zo vlug mogelijk uit de wereld te helpen. De bestrating zorgt eveneens voor problemen. Met name de Dorpsstraat, waar het trottoir bij iedere herbestrating in hoog te toeneemt. Iets wat werd mee gedeeld door een direct betrok kene. „Jaren terug lag het 10 centimeter lager dan mijn wo ning. Nu nog amper vijf centi meter. Als het zo doorgaat kan ik mijn deur niet meer uit. Laat ze eens wat zand wegnemen in plaats van de zaak op te hogen." Hij kreeg ruimschoots bijval want sommige mensen hebben hun ontluchtingsgaten al moeten dichtstoppen en af en toe lopen de kelders vol. Het wegdek van de trottoirs laat eveneens te wensen over volgens ex-gemeente- en dorpsraadslid Izak de Hullu. „Zij liggen hier en daar zo slecht dat er niet meer over te lopen valt." Burgemees ter Kruize antwoordde dat ook aan deze problematiek aandacht zal worden geschonken om tot een bevredigende oplossing te komen. Op sociale woningbouw hoeft men in Nieuwvliet voorlopig niet te rekenen. Kruize: „Die is voor lopig toegespitst op drie kernen (Breskens, Oostburg en IJzendij- ke, red.) en ik zie voor jullie op korte termijn geen positieve ont wikkelingen." Op het dorpsplan moet Nieuw vliet ook nog even wachten. Men is nu nog bezig met de uitwer king van Groede. Vervolgens komt Zuidzande nog aan de beurt en dan pas Nieuwvliet. Er is wat vertraging in de uitvoe ring van de dorpsplannen ont staan onder meer doordat er uit bezuinigingen geen externe hulp meer wordt ingehuurd. Tijdens de bestuursverkiezing werden Johan Buize en Piet Mechielsen vrijwel unaniem herkozen, zodat het bestuur op volle sterkte bleef. K0ERSBAL Heikant - 't Heike, KBO: 1. J. Ferket/J. de Groene, L. Ferket/ M. de Groene-Dankaart, 2. L. de Wit-Boeykens/A. Ferket, J. de Rechter/M. Bosman-d'Hooghe. Zuiddorpe - 't Kaaike, organisa tie Gecoördineerd Bejaarden- werk: 1. H. van Waes/W. Kempe, 2. F. de Mey/R. Kempe, 3. J. la Heyne/M. Thuy, 4. A. Roeland/E. van Damme. Terhole - Dorpshuis, KBO: 1. W. Cambeen, 2. E. van Driessche, 3. J. Hemelaar. Lamswaarde - De Luifel, KBO: 1. G. de Schrijver/A. Lauwers, 2. E. van Waterschoot/L. Sala, 3. J. van Geertruij/P. Roelands. IJzendijke - Bridgeclub IJzendij- ke: 1. Mijnsbergh/Buysse, 2. Ranschaert/Houtepen, 3. Wijf fels/De Groene. Oostburg - Hotel Du Commerce, Oostburgse Bridgeclub. Groep A: 1. echtpaar De Badts, 2. De Ruy- ter/Van Wezel, 3. echtpaar Le grand en Hermans/Wagenaar. Groep B: 1. echtpaar Van Wan- rooy, 2. echtpaar Brugge, 3. Backerra/Luteijn. Kloosterzande - Zaal De Reizen de Man, Bridgeclub Lamswaar de. Groep A: 1. De Schrijver/Van Waterschoot, 2. Biesbroeck/ Goossen en Van Cauteren/Van der Wielen. Groep B: 1. Voet/ Wendels, 2. Nieland/Timmer- mans, 3. Eggink/Merison. Hulst - Zaal De Lieve met 56 personen: 1. E. de Block, Hulst; 2. J. Brugge, Axel; 3. M. Jonkers, Hulst. 's-Heerenhoek - Zaal De Koren beurs, organisatie Soranus met 23 personen. Eerste hoge vogel en eerste zij vogel: J. de Jonge en J. van de Dries, tweede hoge vogel en derde zijvogel: P. Vette, tweede zij vogel: C. Eversdijk, vierde zijvogel: C. van de Dries, grootste aantal (6): C. de Jonge, vliegende vogelprijs: M. Nijsten. Volgende schieting 15 maart. MAANDAG CLINGE - Café De Landbouw, 20 uur prijskaarting. LAMSWAARDE - Café De Lamsoren, 14 uur vleeskaarting. ST.-JANSTEEN - Café 't Centrum, 14.30 uur schieting. - Café De Kroon, 14 uur kaarting. KOEWACHT -De Lange Akkers, 13.30 uur koersbal. SAS VAN GENT - De Roselaer, 14 uur vrij kaarten en sjoelen. Reactie op de artikelen in De Stem van Zeeland betreffen de ambulancevervoer en hartklachten in Zeeuwsch- Vlaanderen (onder andere van 28 februari 1994). Enkele dagen nadat mijn te Clinge wonende vader in het Universitair Ziekenhuis te Gent overleed, waar door me dische staf en verplegend per soneel bijna vijf weken voor zijn leven met hart en ziel was gestreden, trof mij een verslag van Harold de Puys- seleijr in de Zeeland-bijlage van uw krant onder de titel 'Hartspecialisten willen eer- ste-hulpposten'. Alle lof voor hartspecialist R. Ciampricotti: eindelijk ie mand in het medisch Zeeuw- sch-Vlaanderen, die recht voor zijn raap durft vertellen waar het op staat. De opvang van mensen in Zeeuws- Vlaanderen met hartproble men is te traag en niet ade quaat genoeg! Het maakt kennelijk uit of je in Zeeuws- Vlaanderen in Clinge of in Hoek woont. Terneuzen, Oostburg noch Hulst beschik ken over een eerste-hulppost. Het bestand aan ambulances in Zeeuws-Vlaanderen is ui terst gering. Bovendien is de kans op tijdverlies door het niet bijster goede wegennet hier extra groot. Iedere se conde telt derhalve echt in Zeeuws-Vlaanderen. Tegen die achtergrond bezien is het onbegrijpelijk dat de eerste reactie van directeur patiëntenzorg G. Ramaekers, op de uitlatingen van Ciam pricotti een formeel afkeu rende is. Ciampricotti had niet de publiciteit moeten zoeken, maar zich tot mijn heer Ramaekers moeten wen den. Mijnheer Ramaekers, wordt toch eens wakker! De bevolking van Zeeuws-Vlaan deren kan uw ambtelijke ge zeur echt niet gebruiken. Waar Zeeuws-Vlaanderen be hoefte aan heeft zijn betere wegen, meer permanent be zette ziekenwagens, met hart- bewaking en een verdergaan de samenwerking met de Bel gische ziekenhuizen in de grensstreek, bijvoorbeeld in O bevverJcen. !M stanrfïlehet™tuw 51* ndpunteensis SL O. de vorm van 'inlening' van specialisten en verpleegkun digen van deze ziekenhuizen. Met goede gezondheidszorg in levensbedreigende situaties is het onverenigbaar dat diensten als scanning niet in Terneuzen kunnen worden verleend omdat de scanner zich in Vlissingen bevindt, de ambulance bij wijze van spre ken niet start of lange tijd niet meer is gestart en patiën ten met hartklachten nage noeg steeds eerst de omweg naar Terneuzen moeten ma ken. Zo lang in het Zeeuwse in deze sfeer geen verbeterin gen worden aangebracht - lees: zolang er nog vele mijnheren Ramaekers rondlo pen die denken dat notabelen in Zeeuws-Vlaanderen de be volking nog steeds voor de gek kunnen houden - lijkt het me zinvol dat iedere recht geaarde Zeeuw naast de tele foon niet alleen het alarm nummer 06-11 noteert, maar ook het nummer van een goed advocaat of juridisch advi seur. Tilburg Mr. G.S.C.M. van Roeyen Onder de ingezonden brief 'Navigator' die afgelopen woensdag in deze krant ver scheen, is abusievelijk de ver keerde afzender geplaatst. De schrijver van de brief is niet M. Gelderland, maar R. Gel derland te Terneuzen (ADVERTENTIE) INBRAAK Erkend Uneto Oranjestraat 5 - Telefoon 01155 - 62710

de Stem | 1994 | | pagina 7