DE STEM 'Meer aandacht politie nodig' Waardige ode aan Adolphe Sax wo KORT X-Z Regionaal Overlegorgaan Zorg wil instituut geestelijk gehandicapten Scholieren houden schoonmaakactie in [nen in op het int van n dood." Politieke rel binnen CDA in Sas van Gent Land van Saeftinghe Justitie vraagt meer zorg voor inbraken, overvallen, zeden- en drugdelicten Auto te water in Temeuzen Uitbreiding samenwerking hulpverleners over de grens A5 Brand verwoest oude kantine van Suiker Unie in Sas van Gent Man in St.-Jansteen bedreigt zijn overbuurman met jachtgeweer Korenavond in Oostburg MAART 1994 talie eristenbus heeft gisteren zeven mensen het leven aangehouden op verden- van de snelweg af nadat ;n. De meeste passagiers >en, maar de achterdeur en in het achtergedeelte en waren op weg naar aus Johannes Paulus n Decht beleid' lelingssamenwerking) be- Ivan een 'ronduit slecht nan deed deze uitlating in verantwoordelijk voor ne verkeert. Corruptie en 1 in een wurgende greep, alle ellende toeschrijven een fiks aantal jaren een et roer." Pronk zegt dat pas kan hervatten als het .e economie. as MI 6 vid Spedding, een expert aenoemd als hoofd van de te maal dat überhaupt noofd komt te staan van eheimzinniger is dan de pn wilde niet veel dan de edding kwijt. „Verwacht ht of dat hij zelfs in het .oerder. Spedding zal op 6 nen van Sir Colin McColl, werd die niet meer geheim zelfs tientallen jaren vol taking ariteit heeft voor vandaag aangekondigd uit protest inkse coalitieregering. De de plannen van premier ft scherpe kritiek geuit op sociaal gezien te 'hard' ;n leden opgeroepen het de metaal-, energie- en ers het werk onderbreken, roep ontvangen hun onge- lij de regering een reële s aandringen op een ver- eprijzen. oppen in Rusland vanuit Oekraïne per trein worden ontmanteld. Het aanhaling van hoge Oek- 't geheime route die de trein ng gedaan over de bestem- kringen van het ministerie i dat het gaat om de eerste :n die in een plutoniumfa- oerg in de Oeral worden uari tijdens onderhandelin- in de kernkoppen van zijn oor ontmanteling over te >or ontvangt Kiev financiële irncentrales. ië zonder Aidid ■bben gisteren de oprichting dding' van Somalië die het de maand alle buitenlandse machtigste factie, die van s echter niet bij het nieuwe vijfelachtig is of het kans lahdi, staat wel achter het ;eld onder toeziend oog van lent Hosni Mubarak. voor jongste film lywoods succesvolste regis- collega's beloond met de tste werk: Schindler's List. die tijdens de Tweede-We ioor hen in zijn fabriek te ;n Regisseurs uitgekozen als Spielberg en zijn film de op 21 maart in Los Angeles slechts drie regisseurs die niet met Oscars bekroond, nineerd. letstekoop aan te bieden? Met een ..kleintje" in De Stem heeft u absoluut het meeste succes Immers vele tienduizenden Stemlezers/leze- ressen (ruim 6 van de 10) hebben speciale be langstelling voor onze ..kleintjes -rubriek Te koop aangeboden Zeeland MAANDAG 7 MAART 1994 i/an onze verslaggever Temeuzen - Er is in Zeeuws- Vlaanderen behoefte aan een -entraal gelegen instituut I voor ongeveer 140 verstande lijk gehandicapten met speci- fieke hulpvragen. I pe wens om tot zo'n voorziening te komen staat in het concept beleidsplan van het Regionaal Overlegorgaan Zorg (ROZ) voor mensen met een verstandelijke handicap in Zeeuws-Vlaanderen. Naarmate verstandelijk gehan dicapten meer hulp, ondersteu ning en verzorging nodig heb ben, moet hun omgeving daar gespecialiseerd op inspelen, zo staat in dat plan. Dat kan in Zeeuws-Vlaanderen alleen door zo'n groep mensen bij elkaar te brengen in een instituut. Het betekent dat er naast de bestaande woonvormen in de re gio één voorziening moet zijn die zich richt op de verstandelijk gehandicapte die sepcifieke hulp behoeft. Die doelgroep bestaat uit meervoudig complex gehan dicapten, verstandelijk gehandi capten met psychiatrische pro blemen, met gedragsproblemen en bejaarde verstandelijk gehan dicapten. Het beleidsplan van het ROZ is het resultaat van maandenlang intensief overleg, tussen alle in stanties én personen die betrok ken zijn bij de zorg voor mensen met een verstandelijke handicap in Zeeuws-Vlaanderen. Het plan geeft een uitvoerige beschrijving van de bestaande situatie in deze zorgsector en ■schetst tevens een ideaalbeeld voor de toekomst. Het gaat om een visie op langere termijn. Het is dus zeker niet de bedoeling de huidige situatie acuut en kramp achtig om te buigen, benadruk ken de makers van het plan. Bovendien, relativeren zij ver der, is iets wat nu een ideale situatie lijkt misschien wel niet meer zo als zich nieuwe ontwik kelingen voordoen. De officiële overhandiging van het beleidsplan is woensdag 9 maart om 19.00 uur in de kanti ne van Deton Temeuzen aan vertegenwoordigers van de drie ouderverenigingen (VOGG, Phi ladelphia en Dit Koningskind). Van onze verslaggever Middelburg - Justitie in Zeeland vraagt de politie dit jaar extra zorg en aandacht te besteden aan woningin braken, roofovervallen, zedendelicten en drugdelicten. gen, was door de jaren heen eerder een gewoonte dan dat het voortsproot uit een kritische kijk op de werkzaamheden van het arrondissementsparket. I De Belgische saxofonist Frank Vaganee liet gisteren een goede indruk achter in Temeuzen. ITIE) oor oorlog geteisterd Sudan, gezien? Kom nu in actie lan woedt een oorlog, Bosnië - helaas, emoeit zich er mee. ïpen liggen onder vuur. uittocht naar de Kenya en Uganda, ens en medicijnen zijn vangen. Nu èn straks. T NOG KAN. 2, DEN BOSCH ERBIJ 'SUDAN'. Vastenaktie-Nederland Amersfoort Van onze correspondent Temeuzen - De honderdste sterfdag van de uitvinder van de saxofoon, Adolphe Sax, is Sistermiddag in Temeuzen op gepaste wijze herdacht met een dubbelconcert in jazzcafé Porgy Bess. 'sax', die inmiddels de wereld veroverd heeft en een nieuwe dimensie gebracht heeft in de jazz- en amusementswereld, stond centraal tijdens het optre den van de bariton-saxofonisten uit New York: Nick Brignola en Ronnie Cuber. De Belgische Adolphe Sax uit Dinant mag honderd jaar na zijn dood tevreden zijn. De saxofoon in de jazzmuziek is nog nooit zo populair geweest. Het kan geen toeval zijn dat zondagmiddag veel landgenoten van de uitvin der van de sax in Porgy te vin den zijn. De populariteit van de saxofoon is mede te danken aan het Franse leger. Toen Sax zijn muziekinstrument uitgevonden had, trok hij naar Parijs. Een Franse generaal hoorde het in strument en zorgde dat muziek gezelschappen van het leger dit instrument in hun bezetting op- Het Scheldejazzcomité sloot gis termiddag aan bij de hedendaag se jazz. Met twee absolute we reldtoppers de bariton saxofo nisten Nick Brignola en Ronnie Cuber, begeleid door het trio Rein de Graaff bracht de Ter- neuzense jazzstad een waardige ode aan de uitvinder van de sax. Brignola nam het voortouw en speelde zeer vloeiende bebop. Soms moest hij van zich afbijten als zijn medespeler Cuber krach- FOTO WIM KOOYMAN tig en hard inzette. Beiden von den elkaar in een swingende eensluidende sonore klank. Het honderdkoppige publiek dat an ders wel Van een praatje en een natje houdt, was tijdens de con certen geboeid en zwijgzaam. Terwijl de BRT-radio opnamen maakte, zorgde Hans Zuider- baan voor de techniek in Porgy. In het voorprogramma trad het Mike del Ferro-Frank Vaganee Quartet op. De Belgische saxofo nist Frank Vaganee en pianist Mike del Ferro lieten in Porgy een goede muzikale naam ach ter. Dat moet tot uiting komen in een verhoging van het aantal opgeloste en bij het arrondisse mentsparket in Middelburg aan gedragen strafzaken. De wens van het parket staat in Activiteiten 1994, een korte ver sie van het werk dat het open baar ministerie dit jaar in Zee land aan wil pakken. Het komt in de plaats van het traditionele jaarverslag van het parket. Want dat jaarverslag, zo schrijft hoofdofficier van justitie J. Huij- Van onze correspondent Sas van Gent - Een felle uitslaande brand heeft gister middag de kantine verwoest van de voormalige fabriek van de Suiker Unie in Sas van Gent. De vrijwillige brandweer van Sas van Gent werd gistermiddag om half een gealarmeerd voor een brandmelding in de kantine op het voormalige terrein van de Suiker Unie. De brandweer had aanvankelijk wat problemen om op het terrein te komen, aange zien het hek met een hangslot was afgesloten. Met behulp van de hydraulische schaar verschaf te men zich toegang tot het ter rein. De brand was inmiddels uit slaand en bedreigde de naastge legen portiersloge. Daarom be sloot men ook de korpsen van Philippine en Westdorpe ter as sistentie op te roepen. Om half twee kon men het sein brand meester geven. De portiersloge kon worden behouden, maar men kon niet verhinderen dat de - deels houten - kantine volledig afbrandde. De oorzaak van de brand was vermoedelijk brandstichting, aangezien de voordeur van de kantine opengebroken was. Te vens was de elektriciteit en het gas naar het pand toe afgesloten, wat het vermoeden versterkt. Het pand was enkel nog in ge bruik voor kaartingen van de kaartclub van de voormalige Sasse suikerfabriek. St.-Jansteen - De 24-jarige 'K. uit St.-Jansteen is in de tocht van zaterdag op zon dag door de politie aange houden na bedreiging van overbuurman met een jachtgeweer. De aanleiding was volgens een «fóiewoordvoerder 'een simpe- e ruzie'. K. maakte om twee uur s nachts naar de zin van zijn 'verbuurman wat al te veel la- »aai op straat. De overbuurman naar K. toe om daar wat 'an te zeggen. "aarop ontstond eerst een hand gemeen, waarna de 24-jarige in woner van St.-Jansteen de buur man met een enkelloops jachtge- *eer bedreigde. De politie heeft wapen en zes bijbehorende Patronen in beslag genomen. K. verblijft in verzekering in af wachting van zijn voorgeleiding Ja® de officier van justitie in ielburg. Van onze verslaggever Oostburg - De Kring van Christelijke Zang- en Mu ziekverenigingen in West- Zeeuws-Vlaanderen houdt vrijdag 18 maart de jaar lijkse korenavond in de rk kerk te Oostburg. De aan vang is 19.30 uur. Medewerking wordt ver leend door het jongerenkoor De Sluisse Rakkers met combo, Jongerenkoor Groe- de, r.-k. kerkkoor uit IJzen- dijke, r.-k. St.-Ceciliakoor uit Sluis, christelijke mu ziekvereniging Excelsior uit Cadzand, Nederlands her vormd kerkkoor uit Cad zand, christelijk zangkoor Looft den Heer uit Nieuwe- vliet, gaste Irene van Oos- tenbrugge op accordeon, christelijk zangkoor God is mijn Lied uit Breskens, Ne derlands hervormd kerk koor Jubilate uit Oostburg en het Strandkooc (leden van koren). Van onze verslaggever Sas van Gent - Binnen het CDA in Sas van Gent is het afgelopen weekeinde een po litieke rel ontstaan. Centraal staat of de christen-democra ten deel moeten nemen aan een coalitie met Gemeentebe langen Groot Sas (GGS) en de Partij Van de Arbeid (PvdA). Afgelopen vrijdagavond gooide formateur L. Marquinie (GGS) de knuppel in het CD A-hok door zich samen met de PvdA uit te spreken voor een coalitie met het CDA, onder voorwaarde dat die partij de nummer drie van de kandidatenlijst, R. de Mul, naar voren zou schuiven als wethou der. De Mul was al akkoord, meldde Marquinie. Bestuur en fractie van het CDA meldden gisteren in een verkla ring 'hogelijk verbaasd' zich hiervan te distantiëren. „Gedu rende twaalf jaren heeft het CDA zich op belangrijke punten niet kunnen vinden in het door het college van GGS en PvdA voorgestane beleid. Nu een colle ge steunen waarin dezelfde par tijen zitting hebben, zelfs zonder dat over een beleidsprogram is gesproken, is voor het CDA niet mogelijk." Vernietigend halen bestuur en fractie verder uit naar De Mul, die zich bereid verklaarde een wethouderspost te bekleden in het nieuwe college. De Mul is nooit als een serieuze kandidaat voor het wethoudersschap be schouwd, zo staat onder meer in de verklaring. „De stap van de heer De Mul betreuren wij in hoge mate, is op persoonlijke titel en volledig voor zijn eigen verantwoorde lijkheid. Wij kunnen het alleen maar beschouwen als de meest grove vorm van kiezersbedrog om op de vleugels van het CDA en zijn kiezers, direct na de verkiezingen over te stappen en uitsluitend aan het eigen gewin te denken." De fractievoorzitter van het CDA heeft De Mul echter vrij dagavond vergeefs gevraagd zijn raadszetel ter beschikking te stellen. „Ze kunnen me royeren, maar het gedachtengoed van het CDA kunnen ze mij niet afpak ken," aldus De Mul, die zwaar getroffen is door de aantijgingen aan zijn adres. Zelf noemt hij zijn kandidaatstelling voor het wethouderschap 'een moedige stap' die hij zeker niet voor eigen gewin doet. „Mensen die mij kennen, weten wel beter. Ik doe dit niet om er zelf beter van te worden, maar denk aan het be lang van de bevolking." i„Na twaalf jaar raadslidmaat schap voor het CDA valt dit erg zwaar," aldus De Mul verder. Hij zegt dat het een unieke gele genheid voor het CDA is om na jaren in de oppositie nu deel uit te kunnen maken van het colle ge. „Voor de gemeente is het belangrijk een zo breed mogelij ke coalitie te vormen." D66 in Sas van Gent vindt de stap van De Mul 'kiezersbedrog'. „Het is D66 duidelijk dat er nu een meerderheidscoalitie ge- .vormd is, die berust op een min derheid van de stemmen. De Mul Van onze correspondente Nieuw Namen - De leerlingen uit de groepen 5 tot en met 8 van de basisschool Sint Jozef in Nieuw Namen houden woensdagmiddag een schoonmaakactie bij de gasdam in het Verdronken Land van Saeftinghe. Reorganisatie Belangrijk aandachtsveld in het plan is de interne reorganisatie die momenteel bij het openbaar ministerie plaatsgrijpt. Zo krij gen na de reorganisatie van het politiekorps dit jaar alle Zeeuw se burgemeesters hun eigen offi cier van justitie toegewezen. Voor Zeeuws-Vlaanderen is dat mr. J. Groen. De officieren moe ten samen met de burgemeesters op gezette tijden uitleg gaan ge ven aan gemeenteraden en ad viescommissies aan de raad over het gevoerde beleid. Een andere kerntaak van het openbaar ministerie is het fout loos presteren. Met andere woor den, een goede afhandeling van de strafzaken die zich aandie nen. Dat is erg belangrijk om verlies aan geloofwaardigheid van justitie te voorkomen. Om die reden behandelen alleen de meer ervaren officieren van jus titie en parketsecretarissen in het vervolg zware en publici- teitsgevoelige zaken. Het open baar ministerie streeft er dit jaar naar tenminste twee, maar hope lijk drie of vier gevallen van zware georganiseerde criminali teit op te pakken. Normen Een andere manier om fouten te voorkomen is het stellen van normen aan het aantal nietighe den, aanhoudingen op zitting, vrijspraken, niet ontvankelijkhe den, ingetrokken dagvaardingen en technische sepots. Daar zijn trouwens vorig jaar al streefper centages voor vastgesteld. Uit de bijlagen bij het activiteitenplan blijken ze in alle gevallen ge haald. De afspraak was bijvoor beeld het aantal technische se pots niet hoger te laten zijn dan tien procent. Met 7,6 procent is het parket daar ruim onder ge bleven. De cijfers tonen verder een da ling van het aantal ingeschreven misdrijven en kantongerechtsza ken. Het aantal misdrijfzaken daalde ten opzichte van 1992 met 472 en het aantal zaken bij de kantonrechter met 6676. Het aantal behandelde economische- en milieudelicten steeg vorig jaar opvallend genoeg met 55. Deze winter is er opnieuw veel afval het gebied van Saefting he binnen gespoeld. Het mate riaal: plastic voorwerpen, piepschuim, flessen, lampen en blikjes, ligt vooral tegen de gasdam. De conservator van het na tuurgebied en twee gidsen hebben een plan uitgewerkt om dit afval op te ruimen. Zij deden een beroep op de leer lingen van de Jozefschool die graag weer net als vorig jaar de handen uit de mouwen wil len steken. In een brief aan de ouders melden de leerkrachten van de school dat woensdag 9 maart met vereende krachten de gas dam ontdaan zal worden van overtollig vuil. Verteld wordt dat ook de ouders welkom zijn bij de schoonmaakactie. De 'opruimers' trekken oude kleren aan en de onontbeerlij ke laarzen voor deze klus. Het vertrek is om 13.15 uur aan de school en de leerlingen zijn rond 16.45 uur weer terug. „De ouders helpen bij het ver voer naar de Hedwigpolder. Bij de splitsing Lignestraat/ Hedwigstraat gaan we de zee dijk over en trekken dwars door het Sieperdaschor naar de gasdam. Daar vormen we twee ploegen. Groep 5 en 6 maken eerst de Scheldekant van de gasdam in westelijke richting schoon. Bij het 'gas- station' aan de Emmapolder draaien ze dan om en keren langs de andere van de dam terug naar het startpunt, want ook aan die kant ligt behoor lijk wat vuil," vertelt de direc teur van de Jozefschool. De anderen werken op dezelfde wijze, maar dan in oostelijke richting. De actie is een buitenschoolse activiteit en dus is deelname volledig vrijwillig. Als het slecht weer is, wordt de actie uitgesteld tot woensdag 16 maart. De auto moest met een kraan uit het water worden gehaald. FOTO WIM KOOYMAN Van onze correspondent Temeuzen - Door nog onbe kende oorzaak is de 19-jarige Terneuzenaar D. van den B. afgelopen zaterdagavond met zijn auto in het kanaal gere den. Hij raakte te water ter hoogte van het Schuttershof gebouw in zijn woonplaats. Van den B. ligt in het streek ziekenhuis. Zijn toestand was gisteren nog kritiek. Agenten van het politiebureau in Temeuzen, dat op een steenworp afstand van de plaats van het onheil ligt, hoorden het ongeluk gebeuren, vertelt politiewoord voerder adjudant H. Schuit. Ze gingen er onmiddellijk met groot materieel naar toe. Drie agenten sprongen eerst in het water en probeerden de auto open te krijgen. Dat lukte niet. Uiteindelijk is het met een kraan gelukt de auto uit het water te krijgen. De bestuurder zat er niet meer in en moest worden opgespoord door een duiker. Die slaagde erin de 19-jarige Ter neuzenaar te vinden en aan wal te brengen. Daar werd hij eerst gereanimeerd en vervolgens overgebracht naar het zieken huis. Van onze correspondente Hulst - Hulpverleners uit Vlaanderen en het Land van Hulst gaan him samenwerking uitbreiden. Dat spraken ze zaterdag af in het nieuwe Rode-Kruisgebouw 't Kruispunt in'Hulst tijdens een bijeenkomst met als thema reanimatie vroeger en nu. heeft namelijk niet als eigenlijs- ter, GGS'er of PvdA'er stemmen binnengehaald maar als CDA'er. Dat hij nu overgelopen is en als derde op de CDA-lijst wethou der wil worden, is kiezersbe drog," aldus een persbericht van D66. Jan Smit, lijsttrekker voor D66, kwalificeert de gang van zaken als ondemocratisch. „Wethouder L. Marquinie heeft woensdaga vond nog beloofd met zijn vijven rond de tafel te gaan zitten. Zijn woordbreuk en de dubieuze rol van de burgemeester in de colle- gevormingsperikelen zijn voor ons aanleiding de Commissaris ,der Koningin te verzoeken een uitgebreid onderzoek in te laten stellen," aldus Jan Smit. Tevens vindt de fractie van D66 dat de bevolking zich per referendum jmoet kunnen uitspreken over de ze gang van zaken. De werkgroep D66 komt van daag bijeen in een openbare ver gadering in De Speye om de kwestie te bespreken. De bijeen komst begint om 20.00 uur. De demonstratiemiddag was een vervolg op de eerste grensover schrijdende activiteit in oktober 1993. Toen hadden de verant woordelijken van de afdelingen uit het gebied van de Vier Am bachten (Meetjesland, Hulst en Axel) bij elkaar in de boeken gekeken. De leerboeken voor hulpverlening en EHBO werden toen met elkaar vergeleken. Om gezamenlijk bij calamiteiten te kunnen optreden moet er een gedegen begrip zijn voor elkaar en moeten alle technische obsta kels weggewerkt worden. Zaterdagmiddag ontmoetten de vrijwilligers uit het Vier-Am- bachtengebied elkaar. Als inlei ding werden dia's met toelich ting getoond met een beeld van de geschiedenis van de reanima tie, beginnend in het jaar 1200. De uitwisseling en samenwer king werd door alle aanwezigen als positief ervaren. Betsy de Boos, voorzitster van de Vier-Ambachtengroep, was zeer tevreden na afloop. „Ik ben er van overtuigd dat we bij calami teiten uitstekend zouden samen werken en dat alles vlot zou verlopen. Het hoopvolle vind ik dat er een echte grensoverschrij dende samenwerking tot stand is gekomen. Echt, op het gebied van de internationale hulporga nisatie hebben wij bewezen dat we vlakbij een stukje van dat internationale karakter kunnen invullen."- Er is dan ook afgesproken dat de samenwerking verder wordt uit gebouwd naar de andere dien sten zoals het Jeugd Rode Kruis en de Colonne (in Vlaanderen Hulpdienst). In de volgende bij eenkomst wordt ingegaan op de EHBO-onderdelen verbanden leggen, vervoer en de organisatie van de hulpdiensten eromheen. Jos Valckx van de afdeling Hulst sprak van een succesvolle mid dag. Er waren vertegenwoordi gers uit Meetjesland en kring Moerbeke en uit Zeeland: Mid delburg, Temeuzen, Axel en Hulst. „Jammer dat de publieke belangstelling wat aan de lage kant was, maar met honderd aanwezigen heb je ook niet zo'n behoefte aanpubliek. De de monstraties waren prachtig, het blijkt dat er wel wat verschillen in opvatting zijn, maar in de praktijk valt dat nauwelijks op te merken." De volgende ontmoeting tussen1 Rode-Kruismensen vindt in het najaar plaats in het Meetjesland.

de Stem | 1994 | | pagina 5