'Traditionele reclame leidt tot hersenverweking' 'Nieu 'Pitbull-front' bevrijdt honden op bestelling IfVC* Bolkesleii Kritiek van N Veilig terug? DE STEM BINNENLAND BUITENLAND Aanbod Burl- en groteske rijmen FLODDERS Oliviero Toscani, reclamemaker voor Benetton: DESTEM VYD-leider tegen op Ouderenbonden met aow-standpu DESTEM HET 'Nationaal Pitbull Bevrijdingsfront', een vriendenclub van pit bull-liefhebbers, is deze week begonnen met het 'op bestelling' bevrijden van door politie en justi tie in beslag genomen pitbulls. Het front krijgt daarbij volop medewer king van het professione le hóndenopvang-circuit. Dat seint de actievoer ders in over de plaatsen waar de honden worden vastgehouden. Van onze verslaggever TOT NU TOE zijn zes dieren die in asiels in Tilburg en Soest waren ondergebracht, door het 'front' meegenomen. In alle ge vallen hebben de 'bevrijders' bij hun acties geen geweld gebruikt en werd hen door het personeel van de asiels geen strobreed in de weg gelegd. De honden stonden allemaal op de nominatie om, volgens de richtlijnen van de nieuwe wetge ving, afgemaakt te worden. Ze zijn inmiddels naar Duitsland, België en Frankrijk overge bracht waar de pitbull, aldus het front, 'niet wordt vervolgd'. Op dit moment zitten enkele honderden in beslag genomen pitbulls of pitbull-achtigen vast in asiels, kennels en hondenho tels omdat de eigenaars de een jaar oude pitbull-wet hebben overtreden. De honden worden vrijwel allemaal afgemaakt. Voorzitter G. Kuiper van de Vriendenclub Amerikaanse Pit bull-terrier kondigt aan dat de 600 leden van zijn organisatie niet zullen rusten voordat de laatste pitbull is 'bevrijd'. De professionele dierenopvang lijkt sympathie voor de acties te koesteren: dierenasiels en die renartsen (die met de opvang en het afmaken van de pitbulls zijn belast) hebben ook moeite met de nieuwe richtlijnen. Vervelend „Goedendag. Wij zijn van het pitbull-bevrijdingsfront en we komen het leven van vijf pitbulls redden." Zo meldden zich, vrien delijk en beleefd, van de week enkele pitbull-bevrijders aan de poort van het asiel in Soest. Bedrijfsleidster H. Vermeulen van het asiel: „Ik heb nog even geprobeerd om ze aan het ver stand te brengen dat het beter was om te proberen de honden legaal uit het asiel te krijgen, maar ze waren ervan overtuigd dat dat niet zou lukken en dat de dieren ten- dode waren opge schreven. Toen heb ik gezegd: Okee, neem maar mee. Eén be vrijder kwam nog terug om me te bedanken voor de medewer king. Ik zei: Ga maar gauw, anders grijpen ze jullie nog." Ze is achteraf blij dat de dieren weg zijn, al waren ze door Justi tie aan haar toevertrouwd. „Nu hoef ik ze niet te laten afmaken en dat had ik heel vervelend gevonden." Leek het er de afgelopen maan den op dat pitbull-minnend Ne derland zich eindelijk had neer gelegd bij het omstreden pitbull wetje, nu blijkt dat de eigenaars en sympathisanten van deze 'le vensgevaarlijke vechthond' de strijd geenszins hebben opgege ven. Na petities, protestdemon straties en bij voorbaat verloren rechtszaken, hebben ze naar een beproefd middel gegrepen. En niemand die het ze daarbij moei lijk maakt. Van de week maakte ook me vrouw J. Kaijen van het Tilburg- se Dierenasiel kennis met de da mes en heren van het bevrij- dingsfront die een gevangen exemplaar 'kwamen ophalen'. Ook op haar kwamen de actie voerders 'zeer beschaafd' over. Kaijen: „Persoonlijk heb ik er ook moeite mee dat justitie de uitvoering van de nieuwe rege ling op ons heeft afgeschoven." Geen geweld Gerard Kuiper uit Arnhem, voorzitter van de Vriendenclub Amerikaanse Pitbull-terrier, is zeer tevreden over het actie-ver loop. „Er wordt absoluut geen geweld gebruikt. Er wordt keu rig uitgelegd wat de bedoeling is en iedereen toont alle begrip," aldus Kuiper. Het Nationaal Bevrijdingsfront en de Vriendenclub, twee afzon derlijke maar 'goed bevriende' organisaties, zeggen de beschik king te hebben over een wijdver takt nationaal netwerk van in formanten die hen op de hoogte houden van de plekken waar in beslag genomen pitbulls zijn 'ge detineerd'. Kuiper: „Dierenasiels, dierenart sen, soms ook medewerkers van de Dierenbescherming, ze geven ons allemaal tips. Logisch, want het zijn stuk voor stuk gezonde en goede honden die ze een spuitje moeten geven. Wij zullen ze allemaal bevrijden, we heb ben een lange lijst die we hele maal afwerken. In het buiten land hebben de honden daarna niets te vrezen. Beter een leven de pitbull daar, dan een dode hier." Zowel asielhoudster Vermeulen als pitbull-liefhebber Kuiper heeft de ervaring dat politie en justitie de pitbull-wetgeving bij zonder ruim interpreteren en dat juist die aanpak veel kwaad bloed zet. „Ik heb hier een in beslag genomen hond die vol gens de politie een pitbull is, maar het is overduidelijk een Staffordshire. De politie weet er dus niks van en dat toont de waanzin van deze wet aan. Waarom is er geen algemene wet tegen alle agressieve dieren ge komen? Dan zit je tenminste niet vast aan één ras." Daders Het ministerie van Landbouw weet van de bevrijdingsacties, maar verwijst voor commentaar door naar het ministerie van Justitie: „Het is weliswaar onze wet, maar Justitie moet hem handhaven." Dat ministerie blijkt echter nog niet op de hoogte van de bevrijdingsacties. „Het is een aangelegenheid van de politie. Als er problemen zijn, dan merken we dat wel," zegt een woordvoerder. De politiekorpsen in Tilburg en Soest hebben in hun processen- verbaal 'diefstal van honden' ge meld. „We proberen de daders op te sporen. Aan de motieven achter deze acties hebben wij geen, boodschap." MAANDAG 7 MAART 1994 Ai Het is als met klein kinderen. Volgens het gangbare pa troon moet iedereen hopen ze te krijgen, dat doe je dan, maar wel in een verre toe komst. Het is net rustig zo, de kinderen allemaal de deur uit, totaal geen verlangen naar weer zo'n fase van boeken bewaken tegen scheurhand- jes, de suikerpot van het lage tafeltje af, geen pul met bloe men leuk artistiek op de vloer. Kom je op straat een kennis tegen: 'En? al kleinkinde ren?'., kijk je schichtig rond of niet toevallig een van de po tentiële producenten langs fietst: 'Nee zeg, al die verha len van oppassenden grootou ders... spaar me.' Dat kun je net zo goed op de Mokerhei roepen, met jouw wens wordt geen rekening gehouden, het leven gaat door. Een arme boer op het Filippijnse platte land vroeg ook niet om dat junkfoodtentje om de hoek, maar hij werkt wel drie keer zo hard nu om zijn bordje rijst te kunnen afwisselen met een westerse luxe-hap. Het is het aanbod dat telt. En zo maar opeens zit het aanbod met gekrulde neus en verwachtingsvolle ogen bij je op de bank. 'Pa, ma, ik ben zwanger' - da's een schrik. Die slijt weg, met de zwellen de buik mee groeit het groot ouderschap. Eer je het goed beseft loop je met plezier voor elk schepje suiker naar de keuken, staan de bloemen boven op de tv en ligt in de hele woonkamer geen boek of krant meer voor het grijpen. En tegen kennissen is het: 'Kleinkinderen... fantastisch.' In Italië zit die dokter klaar met zijn sprookjesachtige ver leiding: een heus echt spring levend kind op je ouwe dag, ook als je geen Sara heet. Wat een aanbod, dat kan een mens toch niet afslaan? Die hele ethische rim-ram over het moeten kunnen aanvaarden van de realiteit, over dat je zo'n kind in z'n eigen belang niet eens moet willen, dat al les gaat voorbij aan het feit van een uiterst verlokkelijk aanbod. Dat gaat altijd voorop: een aanbod ontstaan uit kennis, onderzoek en wetenschap die sucses boekte. Daarna pas komt zo'n gretige hap in de sappige worst die daar bun gelt. En waar dwangmatig achteraan gehold wordt: ik zal 'm krijgen. Een kwestie van adrenaline waarschijnlijk of van hormonen. Het kan even goed tussen de oren zitten, hoe dan ook werkt het altijd: het aanbod. Dat maakt bang. De wereld is bezaaid met knappe koppen die aan de lopende band van die krankzinnige dingen ont dekken, waarbij je huiverend in een hoekje zit te wachten tot het een aanbod wordt. Zo is nu een speurneus gedoken in biochemische reacties bij verliefdheid. Van varkens weet-ie het al. Raakt bij het mannetje de kop op hol, dan doet z'n speekselklier raar. Het vrouwtje snuffelt: 'He, vreemd luchtje', maar o jee, haar speklijf reageert met stijfheid, opeens staat ze op vier muurvaste varkenspoot jes, willoos ten prooi aan de mannelijke lust. Ja hoor, de spuitbus met dat speekselspul staat al in de varkensstal op de plank. Is het gek te vrezen dat voor een fanatieke weten schapper de stap van dier naar mens maar heel klein zal zijn? Zulk soort spuitbussen 'voor humaan gebruik' in de aan bieding, je moet er toch niet aan denken wat dat voor ge volgen zal hebben. En net nu het vrouwencondoom wat in geburgerd begint te raken, zou dan weer de man op een overrompelende manier baas zijn in haar buik. DE BIDSPRINKHAAN De bidsprinkhaan is geen ech te haan en zeker niet één die bidt. Die haan kan zelfs een henne tje zijn, dat haar minnaar - oververhit als hij nog hijgend uit haar glijdt zonder bidden de kop afbijt. Dat koppensnellen, laat ik u dit vertellen: de sprinkhaan nooit verweten, wel daarentegen dat een sprink die zo goed bidden kan niet wil bidden voor het eten. OP DE HENGST Ik weet maar twee dingen van een hengst en vind ze beide aller engst. Zuster Beata HOMO COMICUS Wie bij 't versnoepen van zijn laatste oor zich afvraagt: Waar diende het allemaal voor? Is mijn leven ergens goed voor geweest? Door John O'Mill die maan ik hier te jubelen: Mijn leven was een non-stop feest, om dan bij wijze van af- scheidsgrap z'n kop te vermaken aan de wetenschap. DE INTELLECTUEEL Intellectueel is die mens die uit vrije wil verkiest dat zijn verstand zijn geest niet uit het oog verliest. DE RECENSENT Haar tweede boek moet nog slechter wezen dan haar debuutroman, die ik ook niet heb gelezen. po/t* ö"wua Oliviero Toscani, de man achter de geruchtmaken de reclamecampagnes van het kledingbedrijf Benetton, heeft het Euro pese publiek weer eens danig weten te schokken. De enorme afbeelding van het bebloede en door een kogel doorboorde shirt en broek een in Bosnië omgekomen mili tieman heeft (alweer) ge leid tot een stroom reac ties. Daarmee is de foto graaf andermaal ge slaagd in zijn opzet om een maatschappelijke boodschap te combineren met een Benetton-recla me. De vraag is echter ook nu weer of die din gen wel te combineren vallen en of er zo niet commercieel misbruik wordt gemaakt van men selijk leed. Van onze correspondent Aart Heering De 51-jarige Toscani, een grote, gebaarde kerel met slordig sluik haar, is graag bereid om voor de zoveelste keer daarop te ant woorden. Ik tref hem in een gebouw van de Universiteit van Rome waar hij een serie gastcol leges geeft aan studenten massa communicatie. In de collegezaal laat hij dia's zien van Benetton-reclames die hij de studenten laat interprete ren. Wie nieuwe details waar neemt wordt luidkeels door de maestro geprezen, maar anderen worden genadeloos voor 'duffe boekhouders' uitgemaakt. „Mijn werk is geen reclame, maar visieve informatie," do ceert Toscani. Ter illustratie ci teert hij uit een boek met reac ties op Benetton-reclames een Franse racist die het Benetton kwalijk neemt dat het de rassen- gelijkheid bevordert, en de zwarte Amerikaanse acteur Spi ke Lee die er heel anders over denkt: „Ik mag de Benetton-re clame wel. Het is al te gemakke lijk om reclame te maken met seks, maar Benetton heeft een andere weg gekozen. Die van het maatschappelijk engagement, met beelden waarover gediscus sieerd kan worden en waarin allerlei symbolen te ontdekken vallen." „Mijn lessen zijn vooral een uit wisseling van ervaringen," zegt Toscani na afloop van het colle ge, „Het is voor mij nuttig om te zien hoe jonge mensen reageren op mijn werk en tegelijk kan ik hen op weg helpen bij de discus sie over mijn werk en hen daar bij inspireren tot meer eigen creativiteit. Want daar ont breekt het in Italië aan. In tegen stelling tot wat men vaak hoort, zijn de Italianen helemaal niet zo creatief, maar juist erg bur gerlijk en formeel. Jullie Neder- Luciano Benneton (l) en Oliviero Toscani waren twee jaar geleden in Nederland bij de presentatie van een nieuwe reclame campagne van het kledingbedrijf. foto anp Een beroemde Benneton-reclamen: pater kust non. foto epa landers zijn vergeleken met ons echte artiesten en excentrieke lingen. Ik voel me daarom in Nederland eigenlijk meer thuis dan in mijn eigen land." Maar als Nederlanders elegant willen zijn, kleden ze zich Italiaans. „Weineen, dat is een conserva tief en conformistisch soort van eleganterie. Een knap Neder lands meisje in T-shirt en spij kerbroek is honderd maal mooier dan de vrouwspersonen die hier de creaties van Valenti no dragen." Van Nederland naar Bosnië. Hoe is Uw jongste campagne ontvangen. ,,De foto is afgedrukt in Oslobo- denje, een krant in Sarajevo, en de redactie daarvan heeft om twaalfduizend posters gevraagd om uit te delen in de stad. Na tuurlijk zijn er ook negatieve reacties geweest. Le Monde en Le Figaro hebben de advertentie geweigerd, net als de Frankfur ter Allgemeine, maar die laatste krant heeft wel weer een artikel gepubliceerd van een Kroatische schrijver die daarin betoogt dat het niet afdrukken een fout is geweest. Vooral in Duitsland is er trouwens veel belangstelling voor de campagne, want oor logsbeelden stemmen in Duits land nog altijd tot overdenking." Wat is Uw antwoord op de kri tiek die deze nieuwe campagne heeft opgeroepen „Mijn antwoord is de foto zelf. Ik heb geprobeerd om in één enkel beeld een heel maatschap pelijk en politiek wereldpro bleem samen te vatten. Het is de documentatie van een werkelijk heid waar wij allemaal mee te maken hebben. Eigenlijk is het vreemd dat een eenvoudige foto zo'n consternatie kan veroorza ken." Maar U hebt zelf altijd bewust de provocatie gezocht. Eerst nog op een luchtige en speelse wijze, met beelden van een pater die een non kust of een zwarte vrouw die een roomblanke baby de borst geeft. In de afgelopen jaren bent U echter steeds harde re beelden gaan gebruiken, zoals dat van een oorlogskerkhof, een stervende aids-patiënt en nu weer het bloed van Bosnië. Zijn dergelijke beelden niet al te wreed voor een reclamecampag ne. „Nou, dan heb ik nog wel heel wat erger beelden gezien. Denk maar eens aan de afbeelding van Jezus aan het kruis en de schil derijen van christelijke martela ren in de katholieke kerken. Denk aan Bosch, Goya, Picasso. Alle grote kunst is in wezen wreed, omdat het onze gevoelens raakt. Ik zie alleen niet in waar om wij in de reclame zo hypo criet zouden moeten zijn om der gelijke gevoelens uit de weg te gaan. Integendeel, Benetton is het enige bedrijf dat zijn naam durft te verbinden aan beelden van oorlog, Ziekte en andere maatschappelijke problemen." „Benetton neemt een risico door zijn communicatiekanalen daar door in dienst te stellen en ik geloof dat we dat soort moed heel goed kunnen gebruiken. Aan de andere kant vind ik dat we juist erg op moeten passen met de andere, de zogenaamd 'goede' reclame die wel alge meen wordt geaccepteerd. Mis schien is die wel veel slechter en c schadelijker voor de maatschap pij dan een reclame waarin een sociaal-politieke stelling wordt genomen. Want in werkelijkheid heeft elk beeld een maatschap pelijke betekenis, ook het meest domme, en het zijn juist dat soort traditionele en imbeciele reclamebeelden die op dit mo ment een massale hersenverwe king onder onze kinderen teweeg brengen." Daarmee blijft het verwijt staan, dat U andermans leed gebruikt om geld te verdienen. „Ja dat wordt altijd gezegd, maar er zijn ook platen met liedjes die niet alleen over dom me dingen gaan, maar ook over zaken als oorlog en ziekte. Dat gebeurt vaak heel intelligent en aangrijpend en die platen wor den ook verkocht. Ik vind dat heel goed te vergelijken emt de Benetton-reclames." Heeft Benetton wel eens een voorstel van U afgewezen? „Neen, nooit, en geeft mij een groot gevoel van vrijheid. Ik ver keer in de gelukkige omstandig heid dat ik geen bazen heb word gesponsord door mijn gen ideeën. Mijn werk bevalt et bedrijf als Benetton en als netton dankzij mij meer kan va kopen, dan is dat wat mij prachtig. Maar ik zou nooit h traditionele reclamewerk wiUi maken, omdat ik als create persoon mij niet door handel: ren in een dwangbuis wil late stoppen. Wie dat wel doet, mi kennelijk het ware talent middelmatigheid is altijd wel! koop. De waré creativiteit dreig daarom tegenwoordig ook verlo ren te gaan in een zee marktonderzoeken en standaar disering." Om te besluiten: waar werkt I momenteel nog meer aan „Ik heb zojuist een wereldwijd campagne voor Bata-schoena gedaan. Ik werk voor het Frans Duitse particuliere tv-statin ART. Ik ben bezig met het opzei ten van een Benetton-kunstaci demie. Ik ga naar Sicilië om eti film over de maffia voor te bt reiden en in Toronto wordt ee tentoonstelling van mijn wei gehouden. En daar tussendoo voer ik nog campagne voor parlementsverkiezingen van maart. Ik ben kandidaat voord Radicale Partij in Bologna, het district waar ook de links leider Achille Occhetto kandi daat staat. Ik heb niets Occhetto en 'ben zelf ook jaren lang communist geweest, man him ouderwetse politiek vat partijkaders heeft zijn tijd gehad." Den Haag (anp) - WD-leider Bolkestein wil juist in een nieuwe regering om een an der beleid te voeren. Hij is het dan ook oneens met voor zitter Petersen van de libera le jongerenorganisatie JOVD die vindt dat de WD opposi tie moet gaan voeren na de kamerverkiezingen in mei. Petersen zei zaterdag op een JO- Den Haag (anp) - De Nederl veegt de vloer aan met het Hirsch Ballin van Justitie, d dure diepgaand moet verande het ingrijpende bezuinigings effect op de rechtspleging' zal Hirsch Ballin wil via de nieuwe wet regelen dat de overheid niet langer bijdraagt in de kosten van echtscheidingen waarover de partners het eens zijn. Maar vol gens de orde deugt die nieuwe echtscheidingswet niet. Kern van het voorstel van Hirsch Ballin is dat echtelieden die het eens zijn over de verdeling bij de scheiding, een convenant kunnen sluiten bij een notaris of een advocaat. Zij moeten volgens het wetsvoorstel ieder 400 gulden bemiddelingskosten betalen. Justitie draagt niet bij in de kosten, ook niet als de scheiden- VERVOLG VAN VOORPAGINA Het standpunt van Brinkman stelt de ouderenbonden helemaal niet tevreden. Volgens Sturken- boom van de Katholieke Bond van Ouderen lieten de vijf ge meentelijke lijsttrekkers uit Bra bant zich 'vernachelen' door de CDA-top. Ze hadden volgens Sturkenboom voet bij stuk moe ten houden. Van der Krabben komt met zijn actie aan dit ver- wijt tegemoet. Volgens Sturkenboom kan het CDA het vertrouwen herwinnen van de ouderen door de aow maandelijks met honderd gulden te verhogen, want zoveel bleef de aow achter volgens hem. Eindhovenaar Batenburg is in tussen hard aan het werk om een aparte kieslijst voor ouderen op te stellen, waarmee hij op 3 mei aan de kamerverkiezingen wil meedoen. PvdA-kamerlid Melkert meent dat het CDA een rookgordijn L aan het optrekken is. Volgens Melkert moet de CDA-lijsttrek- p ker niet stiekem een ander fi nancieel uitgangspunt nemen; f dat is voor iedere partij in geza- J menlijk overleg afgesproken op 1,75 procent. ,„Als het meer is: prachtig. Maar dan hebben de meeste partijen 1 wat leukers te bieden voor de 1 uitkeringen. Maar het kan ook slechter uitpakken met de eco nomie. En wat doet het CDA dan? Wij spraken in ons program af het verschil tussen lonen en uitkeringen zoveel mogelijk te t De pitbull: levensgevaarlijke vechthond of 'goed dier'? fotovnu DU ITS LAND, het Westeuropese lan binnen zijn grenzen, is al maanden oorlogsvluchtelingen uit het vroec niet op massale maar op individue (ouden echter, zo luidden de 1 benduizenden het gastland moe niensen afkomstig uit delen van hc nu 'vrij van oorlogshandelingen' Servië en Kroatië. Duitsland zet hiermee opnieuw de 'end niet uitgezonderd, is de aanlo 9en niet slechts een organisatori: beheerst en verdeelt de samenlevi haakt politici zenuwachtig. Bij vee be eigen zorgen bóven de diepste e Begrijpelijk dat dit overal heeft ge van de regels, al wil dat op de nood niet goed lukken. Elk land wil het a '°t het humane minimum: zij die [haken op 'een veilige plek'. De Duitse autoriteiten nu hebben aan streven: als die 'veilige plek' er in terugkeer daarheen aan de orde ku "et lijkt reëel. Maar niet in de siti sprake van dat die delen van ex oorlogshandelingen zijn, daarmee •'uchtelingen die ernaar terugke pervië en Kroatië met de oorlog ii oegin van een garantie op een o «aardig bestaan. f? bezien, wordt Duitslands optimi 'n delen van ex-Joegoslavië verrr ?eu uitsluitend binnenlands argun n Duitsland moet omlaag. Een kort

de Stem | 1994 | | pagina 2