DE STEM Gastarbeider in Vlaanderen 6PSV is de juiste tegenstander' 5MEN 0- Van Dorst Chrysler René Eijkelkamp gaat morgen met Brugge tot het uiterste tegen Anderlecht :uki - KWALITEIT LEASEN? CHRYSLER LEASEN Vitesse-trainer Neumann gelooft dat einde komt aan lange reeks nederlagen X 68 38 43 -Essen- Speelhuislaan 156 - Breda - Tel. 076-715511 I ZATERDAG 5 MAART 1994 DEEL b ■■■Ml René Eijkelkamp woont al bijna vier jaar in Bel- ië, maar hij voelt zich er nog steeds een gastarbei der. Morgen speelt de aanvaller met Club Brug ge de competitiekraker tegen Anderlecht. Door Bert Willemsen Brugge - Het polderlandschap rond Zuienkerke, een rustiek precies halverwege Brugge en de Noordzeekust, doet Neder lands aan. „Het lijkt een beetje Overijssel, de streek waar ik vandaan kom," zegt inwoner René Eijkelkamp. Maar zich er helemaal thuis voelen? Nee, dat doet de speler van Club Brugge niet. „Ik zit niet voor mijn ple zier in België. Ik ben er om met voetballen geld te verdienen." De Belgische gezelligheid en ge moedelijkheid, in combinatie met het aantrekkelijke fiscale klimaat, weerhouden veel Ne derlandse voetballers na hun carrière van een nieuwe verhui zing. Ze blijven hangen in Vlaanderen, Wallonië of Brussel. Eijkelkamp zal niet tot die cate gorie gaan behoren. „Het is te ver van de familie af. Naar Zwolle is het 3V4 urm rij den. Met twee jonge kinderen, Shyfra is 4 en Brenden nog geen "doe je dat niet vaak. Dat ik lier in België zit, is geen echt probleem. Maar er moet wel iets tegenover staan. Als ik bij een Nederlandse club evenveel kan verdienen, sta ik er direct voor de deur. Daarvoor vind ik de stap om in het buitenland te leven te groot. Ik moet het con tact met mijn familie inleveren." ■Ik ben in België om hard te werken, resultaten te behalen en te verdienen. Geld is niet het belangrijkste in het leven. Maar ik heb het wel nodig. Niet slleen om van te leven, ook om ten basis te leggen voor mijn toekomst na het voetbal. Ik heb vak geleerd. Het voetbal krengt me wel naar een positie ik in de maatschappij kan a innemen. Ik denk dat ik overal wel iets kan doen. Ik heb mensenkennis gekregen en kan |oed uit mijn woorden komen." öjkelkamp kent de waarde van het geld al te goed. 'Dat heeft hij erd toen hij als jonge knaap tijdje in het bedrijf van zijn 'ader werkte. Daar installeerde hij zonweringen. „Ik heb ervaren 4' niets vanzelf komt aanwaai en. Zodra zich de kans voordeed, stortte hij zich met alle energie op een carrière als profvoetbal ler. Op zijn zeventiende debu teerde hij bij Go Ahead Eagles, waar hij vijf jaar speelde. Daar na vier jaar FC Groningen, drie seizoenen KV Mechelen en nu dan het eerste jaar bij Club Brugge. „Ik heb het gevoel dat ik er het maximum uithaal. Ik gooi er nooit met de pet naar. Er komt altijd een moment dat je van die instelling de vruchten plukt. Daardoor voetbal ik nu bij een Belgische topclub." Zelfspot Zijn tekortkomingen zijn voor een topvoetbalier niet gering. Eijkelkamp kan er met de nodige zelfspot over praten. „Ik kom uit de startblokken als een giraf en als ik spring kun je maar net een krant onder mijn voeten du wen," zei hij ooit in een inter view. „Zo is het in feite ook. Ik mis snelheid en kan niet koppen. Door mijn tekortkomingen moet ik een heleboel situaties met slimheid oplossen. Daniël Amokachi, de Nigeriaan die sa men met mij bij Brugge in de spits speelt, is razendsnel. Maar hij start wel vaak op de verkeer de momenten. Of hij is te vroeg weg en dan staat hij buitenspel. Of hij is te laat en krijgt de bal niet meer. Als je weinig snelheid hebt, leer je dat te compenseren. Anders handhaaf je je niet bij een club van niveau. Het is geen toeval dat ik met links bijna even zuiver trap als met rechts. Op die manier verhoog ik mijn handelingssnelheid en compen seer het tekort aan loopsnelheid. Jammer dat ik niet wat sneller ben. Dan had ik misschien bij Barcelona of Real Madrid ge speeld." Chanteren Nu is het Club Brugge. Na drie vruchtbare jaren bleek Eijkel kamp niet meer te passen in het nieuwe KV Mechelen. De vroe gere Europacup n-winnaar moest de buikriem aanhalen na het vertrek van voorzitter en geldschieter John Cordier. Net als alle andere vedetten was ook Eijkelkamp 'eigendom' van Cova Invest. Deze firma van Cordier verhuurde de spelers aan KV Mechelen. Maar toen het com municatie-concern van de Me- René Eijkelkamp, namens Club Brugge bezig met zijn sterkste punt, het afschermen van de bal: „Jammer dat ik niet wat sneller ben. Dan had ik misschien bij Barcelona of Real Madrid gespeeld. chelen-voorzitter in financiële problemen kwam, gooide Cor dier de spelers in de uitverkoop. Mechelen moest een transferbe drag ophoesten en confronteerde Eijkelkamp met een drastische salarisverlaging. „Ik kreeg in de gaten dat ik niet met KV Mechelen tot overeen stemming zou komen over een nieuw contract. Het ging vooral om mijn salaris, werd gezegd. Maar dat was niet het enige knelpunt. Mechelen vond me ook te oud. Dit jaar word ik 30. Ik vind het de grootste onzin. In mijn drie Mechelse jaren heb ik bijna alle wedstrijden gespeeld. Geblesseerd was ik zelden." „Clubs uit Frankrijk en Turkije toonden interesse om mij te con tracteren. Maar die landen trek ken me absoluut niet. Ik hield al rekening met een terugkeer naar Nederland. Dan zie ik wel wat er gebeurt, dacht ik. Ik wilde abso luut niet ingaan op het verlaag de aanbod van Mechelen. Ik had de indruk dat Mechelen dacht: halveer zijn salaris maar, want hij kan toch niet bij een andere club terecht. Maar ik laat me niet chanteren. Dan stop ik er liever mee." „Op een dag belde Cordier. Hij had met Club Brugge overeen stemming bereikt over mijn transfersom. 'Als je wat voor die transfer voelt, moet er gepraat worden', zei hij. Het leek me een ideale oplossing." En Eijkelkamp heeft het getrof fen. Met Club Brugge en met Zuienkerke. „Het is toeval dat ik in dat dorp terecht ben gekomen. We zijn eerst gaan kijken naar een huis in Varsenare, vlak bij het sta dion. Daar lag plastic op de trap om beschadigingen te voorko men. Ik zeg tegen mijn vrouw Lucia: 'Da's niks met twee kleine kleur eri wij garanderen Je nieuwste wetgeving grijs blijft. op het harteloze idee iit weer eens in te ruilen, it u van uw kant wel snel it het gele gevaar komt 1. Vraag uw dealer ook naar houden Gids. de jelijkheden 'vindt kreatie Etoor Rob van der Velden 'eddah - Vitesse staat voor snelheid. Het moet gezegd flat de Arnhemse voetbal- :'*ub die naam de afgelopen f'eken in één opzicht alle j»r aandeed. Met de snel- fed van een raket verloor !Je eredivisionist terrein. •ftesse leed maar liefst vier pderlagen op rij. Een serie die '"arzitter Karei Aalbers zich Leen nog kan herinneren uit "E begintijd van zijn nu bijna te jaar durende heerschappij Arnhem. Achtereenvolgens 'agen de wedstrijden tegen }|ax, MW, Willem H en 'parta verloren. ielfs bij clubs met beduidend Luider ambities zou een derge- w serie nederlagen tot forse Lrust hebben geleid. Maar niet 'ij Vitesse, zo lijkt het. Het is 'Pmerkelijk hoe kalm, haast "'laten, de leiding de terugval accepteert. Hoewel er, zeker in *E opinie van voorzitter Karei Nbers van berusting geen pake is. „Natuurlijk zijn we rö behalve blij met deze si- patie, maar juist nu is het zaak ®ig te blijven. Paniek is het =atste wat helpt. Vitesse voert lange-termijnpolitiek. En mag nooit worden bëïn- door de resultaten van de Niet in goed en niet in ;fcbte tijden." Jezelf blijven en normaal blij ven doen is ook het credo van trainer Herbert Neumann. Net zo min als de Duitser in goede tijden naast zijn schoenen dreigde te gaan lopen, twijfelt hij nu, in slechte tijden, aan zijn visie. Neumanns kracht is het om ook tijdens zwaar weer nuchter te blijven analyseren en daar de tijd voor te nemen. Want welke trainer durft het aan om na een nederlaag eerlijk toe te geven de oorzaak ook niet te weten. „Zo kort na de wedstrijd kan ik dit verlies on mogelijk al analyseren. Ik weet het niet. Misschien ben ik mor gen wijzer," sprak Neumann na de 4-1-nederlaag bij Sparta. Veel andere trainers zouden van alles geroepen hebben, al was het maar om zichzelf vrij te pleiten. De trainer van Vitesse denkt liever wat langer na. Zijn con clusie is dat de vier nederlagen een optelsom zijn van factoren. Ajax was een maatje te groot, en vervolgens was Vitesse er te zeer op gebrand om zich te revancheren. Een wens die met elke volgende nederlaag alleen maar groeide. Winnen Herbert Neumann: „We waren ontevreden met onszelf en de resultaten. Of we nu tegen MW, Willem II of Sparta speelden, de groep had maar één gedachte: winnen. De kater van de vorige nederlaag wegs pelen." Aan het veldspel lag het dan ook niet. In de wedstrijden te gen Ajax en MW nam Vitesse aanvankelijk zelfs een voor sprong en tegen Willem n wa ren de Arnhemmers veruit de betere. „Maar we hebben ver domme wel drie keer op rij verloren," constateerde Philip Cocu toen bitter. Juist die wrevel over zoveel onfortuin speelde Vitesse ver volgens ook tegen Sparta par ten, zo concludeerde trainer Herbert Neumann in Jeddah, waar zijn ploeg begin deze week met 3-4 het nationale elf tal van Saoedi-Arabië versloeg. Neumann: „Voor de laatste competitiewedstrijd op Span gen hadden we duidelijk afge sproken, dat we wat meer op zeker zouden spelen. Dat we Sparta een beetje zouden laten komen om zo zelf voorin wat ruimte te creëren. Maar die speelwijze werd door ons al na zeven minuten, toen we achter kwamen, volledig overboord gegooid." „Zelfs na rust, toen we op 1-1 stonden, wierpen we alles op de aanval. Het resultaat was ave rechts. Het was Sparta dat alle ruimte kreeg en simpel uit counters kon scoren. Kortom, we hebben op Spangen gewoon verschrikkelijk naïef gespeeld. Waarmee weer eens duidelijk werd dat wij heel kwetsbaar zijn als we defensief niet hon derd procent bij de les zijn." „Vitesse heeft door de blessure van Arjan Vermeulen nog pre cies vier echte verdedigers in de selectie. Die vier vormen de achterhoede. Het hele midden veld bestaat uit spelers die als aanvallers zijn opgeleid," aldus Neumann die zich realiseert dat dat gegeven zondag, in de thuiswedstrijd tegen PSV, nog nadrukkelijker dan anders speelt. Laamers De enige middenvelder bij Vi tesse met een wat meer defen sieve kijk, Martin Laamers, is er dan niet bij. Hij liep in het treffen tegen Sparta twee gele kaarten op en staat er evenzo- vele duels naast. Dat betekent dat de middenlinie van Vitesse morgenmiddag bestaat uit twee voormalige linkerspitsen, Phi lip Cocu en Willem Korsten, plus een voormalige centrum spits, Huub Loeffen. Toch ziet trainer Herbert Neu mann juist de bescheiden top per tegen PSV met optimisme tegemoet: „PSV is op dit mo ment misschien wel de juiste tegenstander voor ons. Na de nederlaag voor Ajax waren wij het min of meer aan onze stand verplicht om van ploegen als MW, Willem II en Sparta te winnen. Om die reden zijn we wmmz-- die duels wellicht ook met veel te veel offensieve dadendrang ingegaan." „Tegen PSV zijn de verwach tingen minder hoog gespannen en verwacht ook het publiek niet dat we wel eventjes zullen winnen. Zeker na vier nederla gen. Het is de ideale wedstrijd om terug te keren naar de ba sis: gecontroleerd veldspel en toeslaan als de mogelijkheid zich aandient." „Wij hebben zo veel aanvallen de en scorende kwaliteit dat we gewoon geen grotere risico's hoeven nemen om toch te win nen. Wanneer we het achter dicht houden, is voorin één goaltje genoeg. Dat geldt voor elke ploeg, maar in de eerste competitiehelft was juist dat onze kracht. Het geduld en het zelfvertrouwen dat daarvoor nodig is, moeten we opnieuw weten op te brengen." „Als dat lukt, hoeven die vier nederlagen op rij ook helemaal niet onoverkomelijk te zijn. Per slot van rekening staan we nog altijd op de vierde plaats en hebben we met de wedstrijd tegen PSV voor de boeg, de derde plaats nog steeds voor het grijpen." Herbert Neumann: „Wij heb ben zo veel aanvallende en scorende kwaliteit dat we ge woon geen grotere risico's hoeven nemen om toch te winnen.foto anp kinderen'. Het volgende huis dat we kregen aangeboden, was in Zuienkerke. 'Dit vind ik mooi, hier- wil ik best wonen', zei mijn vrouw. Prima, daar bemoei ik me verder niet mee. Mijn vrouw zit er drie jaar lang, elke dag. Zij moet het daar naar haar zin hebben. Ik heb mijn werk bij de club." „We wonen er prima. Rustig en dicht bij de kust. Ik ga heel vaak naar zee. 's Morgens vroeg of 's avonds na de training. Neem ik de kinderen mee naar het strand. Met de auto is het vijf minuten naar zee en vijf minuten naar Brugge, de mooiste stad van Vlaanderen, misschien wel van heel België." „Als het weer wat beter wordt, .gaan we vaak op de fiets naar Blankenberge. Ik pak veel liever de fiets dan' de auto. Hier in België doen de mensen dat niet zo vaak. Mijn buurvrouw heeft, geloof ik, niet eens een fiets. In Nederland zijn de omstandighe den voor fietsers veel beter. Overal heb je goede fietspaden. Toen ik bij FC Groningen voet balde, woonde ik in Zuidlaren. Daar kon je uren fietsen zonder een auto tegen te komen. Dat is in België onmogelijk. Ik heb eerst in Keerbergen gewoond. Daar reden de auto's me bijna van het fietspad af." Sukkelen Eijkelkamp brandt van verlan gen om zich waar te maken bij zijn nieuwe club. Maar uitgere kend dit seizoen is hij aan het sukkelen geraakt. Een hernia operatie, een kapotte meniscus en een ontstoken pees speelden hem parten. „Ik ben niet gewend om regel matig wedstrijden te missen. In de periode bij Go Ahead ben ik door een compliceerde been breuk bijna een jaar uit de rou latie geweest, maar verder heb ik alleen wat kleine blessures opge lopen. Ik heb dus heel veel ge speeld. Denk eraan, het gaat er hier in België stevig aan toe. Fysiek is het behoorlijk zwaar. Ik speel in de aanval en dat is een plaats waar het soms flink pijn doet. Maar ik beleef er ook veel plezier. Neem mijn eerste wedstrijd na die beenbreuk. Die zal ik nooit vergeten. Go Ahead speelde in Breda tegen NAC, ik viel na rust in en maakte de winnende goal. Dat is toch een geweldige binnenkomer." Zoveel geluk is Eijkelkamp in Brugge nog niet beschoren ge weest. Al vergaat het 'Club' ze ker niet slecht. Vorig seizoen moesten de blauw-zwarten de krachtenslo'pende wedstrijden in de Champions League bekopen met tegenvallende resultaten in de competitie. In het lopende voetbaljaar overkomt Ander lecht hetzelfde. In Bremen smolt tegen Werder een 3-0-voorsprong als sneeuw voor de zon. Uiteindelijk verloren de Brusselaars met 5-3. Die dreun werkte door in de competitie, waar Club Brugge steeds dich terbij kroop. Het verschil be draagt nog slechts één punt en morgenmiddag botsen beide gi ganten op elkaar in het Brugse Olympiastadion. „We moeten winnen. Daarvoor zullen we tot het uiterste gaan. Ik heb verdorie nog nooit iets gewonnen. Geen kampioen schap, geen beker. Dat moet ver anderen. Het wordt ongetwijfeld een harde wedstrijd. Anderlecht en Seraing zijn de attractiefst voetballende ploegen. Wij zijn zo'n beetje het Feyenoord van België. Anderlecht lijkt meer op Ajax. Wij hebben wat minder individuele kwaliteiten, maar wel een heel sterke groepsgeest. Wij denken als ploeg. Niemand is belangrijk, het gaat alleen om de club." Vijfde rad Zelfs de vedetten vormen bij Club Brugge geen dissonant in de hechte gemeenschap. Er lopen toch nog altijd vier Belgische internationals rond: Van der Eist, Staelens, Medved en Bor- kelmans. Eijkelkamp heeft vier optredens in de Nederlandse ploeg achter zijn naam staan. De laatste interland was een jaar geleden: de WK-kwalificatie- wedstrijd tegen San Marino. De slungelige aanvaller raakte am per een bal goed en werd in de rust vervangen door Ronald de Boer. „Dat was dramatisch. Hou op over het Nederlands elftal. Daar ben ik het vijfde rad aan de wagen. Dat is ook wel terecht als je de kwaliteiten ziet van de jongens waarmee ik moet con curreren. In mijn lichting zitten heel veel goede spitsen: Van Bas ten, Bergkamp, Kieft, Bosman, Van Vossen. Ik ben reëel genoeg om in te schatten op welke plaats ik momenteel sta. Dus heb ik mijn zomervakantie al ge boekt. Ik ga niet naar de Vere nigde Staten, maar naar Grie kenland."

de Stem | 1994 | | pagina 9