Coup in Zuid-Afrika verijdeld VS weigeren opnieuw grondtroepen voor Bosnië te leveren Vier Palestijnen gedood bij onlusten KORT Rechtse militairen wilden burgeroorlog ontketenen om de macht te grijpen Raciale spanningen stijgen in New York .Een greep uit liet nieuwe D„E„ Gi ik escnenKenlboeMjeo A4 DE STEM BUITENLAND A5 r: istzegel is bank- of rugkrijgt. algemeen uderen en 48 (gratis). ikelen BV Cruiseschip op de Nijl beschoten BUITENLAND KORT [ART 1994 ZATERDAG 5 MAART 1994 ling van 96 miljoen Iietsysteem aan de pberproduktie. De (leningen aan Viet- Ifrastructuur en de larresteerd zijn gisteren in |van een zelfstandig Jebouw in Ankara Idische parlements- Ivijf hun verzet op. lopgeheven. Iden behoren tot de lou hebben met de 3e PKK voert sinds (rapende strijd voor »gels |anisaties in Canada vangen met daarin hderlijke blokletters [of reeds gebruikte neenschap bevatten De politie zei de boeren zijn donder- in de Mexicaanse [voor het Nationaal ken zonder met de 'en te hebben. |ico vetrokken uit de llijk te maken dat hn recht op grond en etnische groepen in in het zuiden van Jistas kwamen op één voorlopig akkoord lositie van Indiaanse lop fcrschillende dissiden- dat zij de komende tandse Zaken voor de tn in Shanghai was, |en te zetten die zich en van hun mening, om het communisti- ashington China geen mensenrechten niet ien Ie op het ogenblik ook Tl, weigert zijn handte- J-oken op de werkplek rokend en fijntjes ondertekenen en van hem ligt. Ambtenaren len dat hij slechts een I volgens de Jeruzalem den wanneer hij zijn f t-rokers hopen nu dat aden de minister van Washington (rtr/afp/dpa/ap) - De Verenigde Staten hebben opnieuw het verzoek afgewezen grondtroe pen te sturen naar Bosnië. Donderdag had de speciale VN-gezant voor het voormalige Joegoslavië, Akas hi, 10.650 extra soldaten gevraagd voor de VN-troepenmacht in Bosnië. Dit om te voorkomen dat 'de broze bestanden in elkaar storten'. Er zouden 10.650 man extra nodig zijn voor Bosnië. „Wij zijn diep verontrust door de lauwe en negatieve reacties op verzoeken om meer VN-troepen," zei Akashi. Volgens de Britse bevelhebber van de VN-troepen in Bosnië, Michael Rose, stort de boel in elkaar als hij geen' versterkingen krijgt. „Er zijn mensen die staan te popelen om weer oorlog te voeren." De VS hebben echter een zeer vast omlijnd idee over hun rol. Die voorziet zoals bekend niet in het sturen van grondtroepen, aldus de woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. „Het feit dat we meer betrokken zijn bij de diplomatieke inspanningen verandert hier niets aan." President Clinton en minister Christo pher van Buitenlandse Zaken hebben gezegd dat de VS alleen het sturen van Amerikaanse troepen naar Bosnië te overwegen indien er een algehele vre desregeling is. Er zijn nu 13.000 blauwhelmen in Bosnië. Volgens Akashi zijn 4.600 extra militairen nodig om het bestand in Sarajevo te garanderen en 6.050 om de moslims en Kroaten in Centraal- en Zuid-Bosnië van elkaar gescheiden te houden. Bovendien wil hij nog 150 militaire waarnemers en meer dan 500 politiemensen. Britse VN-troepen in het midden van Bosnië zijn vrijdag opnieuw aangeval len. Er vielen geen slachtoffers. Don derdag lag de Britse basis ook al onder vuur. De Britse commandant Darling zei een derde beschieting niet te tolereren en in dat geval op luchtaanvallen te zullen aandringen. De beschieting donderdag was volgens een woordvoerder 'een be wuste aanval, hoogst waarschijnlijk door Bosnische Serviërs'. In de wapenvrije zone rond Sarajevo vonden de VN vrijdag - ondanks het ultimatum dat voorschreef dat de zware wapens ingeleverd hadden moeten zijn op 20 februari - zes Servische houwit sers. De VN-troepenmacht droeg de Serviërs op de wapens buiten de 20 kilometer zone te brengen of in te leveren. Britse blauwhelmen zeiden dat speciale Servische eenheden zijn ge vormd om VN-troepen aan te vallen die zware wapens bewaken rond Sarajevo. Dit in het geval de Navo luchtaanvallen zou uitvoeren tegen de Serviërs. De commandant van het Nederlandse VN-bataljon in Srebrenica Vermeulen wil snel een tweede compagnie, 130 man, tot zijn beschikking hebben. Die is nodig voor meer observatie langs de grens van de enclave. De VN hebben donderdag bevestigd dat de vier toestellen die de Navo eerder deze week neerschoot vliegtuigen van Bosnische Serviërs waren. Johannesburg (anp) - De Zuidafrikaanse regering heeft plannen van rechtse militairen verijdeld om delen van het leger in hun greep te krijgen en zo een burgeroorlog te ontketenen. De regering heeft wapens in beslag laten nemen. Ook zou er een plan bestaan om de tweede man van het ANC, Cyril Ramaphosa, te vermoor den. Dit zou blijken uit een on derzoek dat de Zuidafrikaanse regering eind vorig jaar onder ogen kreeg. De plannen voor de rechtse machtsgreep en voor de moord op Ramaphosa staan in een ge heim kabinetsdocument dat gis teren door de Weekly Mail en de 'Guardian werd gepubliceerd. Om een opstand na de verkiezin gen in april te voorkomen, heb ben leger en politie nu plannen voor het invoeren van een staat van beleg of de noodtoestand gepresenteerd aan het Afrikaans Nationaal Congres en de rege ring. Volgens het geheime document zouden rechtse activisten onder delen van het Zuidafrikaanse le- r overnemen bij het uitbreken van vijandelijkheden. De plan- oen voorzagen ook in het 'neu traliseren' van legergeneraals •wanneer de noodtoestand zou worden afgekondigd. I Daarna zouden de rechtse troe- pen een oorlog beginnen. Vol- is eerdere berichten zou er I een militaire samenwerking zijn opgezet tussen de verschillende partijen in de Vrijheidsalliantie waarbij onder meer de Inkatha- partij van Zulu-leider Buthelezi is aangesloten. De Zuidafrikaan se inlichtingendiensten schatten de omvang van rechtse troepen op 20.000 30.000 man. De leider van het blanke conser vatieve Afrikaner Volksfront, generaal Constand Viljoen, heeft gisteren een nieuwe partij, het Vrijheidsfront laten registreren voor de verkiezingen. De Inka- thapartij ging hem die dag al voor. Gisteren sloot de inschrij vingstermijn voor de verkiezin gen. De conservatieve Vrijheidsalli antie, waarvan het Afrikaner Volksfront en Inkhata deel uit maken, lijkt nu uit elkaar te vallen. Zowel Viljoen als Inkatha-leider Buthelezi stellen echter voor waarden aan hun deelname. In schrijven betekent niet dat ze ook daadwerkelijk zullen mee doen aan de verkiezingen. Inkatha wil in de grondwet een bijzondere rechtspositie voor de Zulu's, een etnische minderheid onder de zwarten in Zuid-Afri ka. Zij eist een verdeling op etnische gronden van Zuid-Afri ka in autonome of onafhankelij ke gebieden. Internationale bemiddelaars zouden de geschillen moeten op lossen, aldus Buthelezi. ANC- leider Mandela heeft dit voorstel geaccepteerd, president De Klerk is tegen. Als Inkatha niet meedoet aan de verkiezingen wordt gevreesd voor uitbreiding van de onderlinge strijd tussen de zwarten in Zuid-Afrika. Na uitspraak proces WTC-aanslag en aanval op orthodoxe joden I Van onze correspondent Mare de Koninck New York - Joodse, Arabische, zwarte en blanke leiders in New York riepen gisteren de bevolking opnieuw op kalm te reageren na de recente gebeurtenissen die de raciale verhou dingen in de stad op de proef stellen. 1e hernieuwde oproepen kwamen nadat gisteren e vier verdachte Arabieren in de bomaanslag van ten jaar geleden op het World Trade Center (WTC) ia New York door een jury schuldig werden I verklaard en schreeuwend werden afgevoerd. Eerder deze week waren drie Arabische mannen ip New York aangehouden op verdenking van een aanslag op een groep orthodoxe joodse studenten, van wie er twee levensgevaarlijk werden gewond. Hoewel niet vaststaat dat er een politiek motief aan ten grondslag ligt, kan het zijn dat er sprake '»as van een reactie in New York op het bloedbad dat zondag in Hebron, in door Israël bezet gebied, door een joodse extremist onder Palestijnen is aangericht. New York is met zijn grote joodse en islamitische bevolkingsgroepen in zekere zin 'het Midden-Oos- ten van Amerika'. Bovendien is er in de Ameri kaanse miljoenenstad al geruime tijd sprake van toenemende spanningen tussen zwarte en joodse gemeenschappen, vooral nadat twee jaar geleden de wijk Crown Heights (onderdeel van Brooklyn) na een verkeersongeluk een Chasidische jood door woedende zwarte buurtgenoten om het leven werd gebracht. Daarenboven zijn de fricties in het algemeen tussen Amerikaanse joden en zwarten de laatste tijd toegenomen door de activiteiten van de zwarte Amerikaanse leider Louis Farrakhan en anderen in diens 'black muslim'-beweging. In heftiger en racistischer bewoordingen dan ooit noemen Far rakhan en diens medewerker Abdul Muhammad tegenwoordig in speeches alom in de VS joden en blanken 'bloedzuigers' en 'duivels'. Vooral op uni versiteiten zijn de twee veelgevraagde sprekers. Farrakhan is als leider van de 'Nation of Islam' een opvolger van de vermoorde Malcolm X. De aan de WTC-aanslag schuldig bevonden, in New York woonachtige, Arabieren riepen gisteren na de jury-uitspraak in het Arabisch 'God is groot!', 'Onrecht!' en 'Wat een goedkoop land is Amerika!'. Hun straf wordt pas in mei bepaald. Ze kunnen alle vier levenslang krijgen. Ook de Amerikaanse advocaten van het viertal, dat banden heeft met de radikale Egyptische sjeik Abdul Rahman, reageerden verontwaardigd op de uitspraak. Zij vinden dat het door justitie aange voerde bewijs onvoldoende is geweest en sugge reerden dat de jury raciaal bevooroordeeld was tegen de verdachten. Woordvoerders van het openbaar ministerie rea geerden gisteren verheugd op de uitspraak. „Dit bewijst dat internationaal terrorisme niet geduld wordt in de Verenigde Staten," aldus aanklager Mary Joe White. De VS hebben de afgelopen decennia nauwelijks van terroristische activiteit te lijden gehad. Maar veel Amerikanen vrezen dat de aanslag op het WTC een trend heeft ingezet die alleen al versterkt zal worden door de jury-uit spraak van gisteren. Op weg naar de Al Aqsa-moskee voor zijn vrijdaggebed passeert een Palestijn een Israëlische politieman. Uit vrees voor onlusten werden in de moskee op de Tempelberg slechts 20.000 mensen toegelaten in plaats van de 100.000 die er normaal bidden. foto ap Jeruzalem (anp/ap) - Een week na het bloedbad in Hebron zijn gisteren bij onlusten in de Gazastrook en op de Westelijke Jordaanoever zeker vier Palestijnen omgekomen. Het Israëlische leger probeert de rust in de bezette gebieden zo veel mogelijk te handhaven maar slaagt daar, ondanks een uitgaansverbod, slechts moei zaam in. Op tal van plaatsen verhinderde de Israëlische politie joden hun gebeden te houden. De politie heeft hiertoe besloten in het ka der van de bijzondere veilig heidsmaatregelen die na de schietpartij in de moskee in He- bron werden genomen. De politie sloot de Klaagmuur in het oude gedeelte van Jeruzalem af. De heiligste plaats voor de joden bleef ontoegankelijk tot dat de moslims hun vrijdaggebed in de Al-Aqsa moskee op de Tempelberg hadden voltooid. De autoriteiten wilden acties zoals een week geleden voorkomen. Palestijnen gooiden daarbij ste nen naar biddende joden. Honderden politieagenten waren gisteren in en rond de Oude Stad paraat. Palestijnen onder de veertig jaar werd de toegang geweigerd. Volgens bewoners was het de zwaarste afzetting die zij ooit hadden meegemaakt. De toegang tot de Al-Aqsa mos kee werd beperkt. Normaal bid den er op vrijdag meer dan 100.000 moslims in de moskee, maar dit keer waren dat er maar ongeveer 20.000. De gebeden verliepen rustig maar bij onlusten in een Pales tijns vluchtelingenkamp bij Na blus schoot het Israëlische leger twee Palestijnen dood. In de Ga zastrook schoot een joodse kolo nist een Palestijn dood die hem en een andere kolonist probeerde neer te steken. Ook schoot het leger daar op een Palestijn die een soldaat probeerde neer te steken. De onlusten ten spijt melden Nederlandse touroperators dat het aantal vliegreizen naar Israël met zo'n zeventig procent is toe genomen in vergelijking met het vorige winterseizoen. De reisor ganisatoren mijden wel de plaat sen waar onlusten zijn. Zij vol gen daarmee het advies op van het Overlegplatform Vakantie reizen en het ministerie van Bui tenlandse Zaken. Assiut (rtr) - Gewapende mannen hebben gisteren in het zuiden van Egypte het vuur geopend op een schip met toeristen op de Nijl. Een Duitse vrouw werd in de nek getroffen en-is in zorgwek kende toestand opgenomen in het ziekenhuis van de universi teit van Assiut, aldus de politie. Het is sinds oktober 1992 de achtste aanval op een boot met toeristen in de buurt van Assiut. De fundamentalistische mosli- morgansiatie Gama'a al-Isla- miya heeft de verantwoordelijk heid voor al deze aanslagen op geëist. Deze organisatie heeft vrijdag laten weten verantwoor delijk te zijn voor de moord donderdag op een politieagent in Badari, in de regio Assiut, en de aanslagen deze week op banken in Cairo en de Zuidegyptisehe stad Abu Tig. Het schip, de Regency, voer in noordelijke richting en was juist Abu Tig, 345 kilometer ten zui den van Cairo, gepasseerd, toen het werd beschoten. Er waren 33 Duitse toeristen aan boord. Een schip met 99 Duitse toeristen, dat achter de Regency voer, werd niet geraakt. 'Jezus maakte wijn van water in Libanon' Beiroet - De Libanese regering heeft paus Johannes Paulus II gevraagd het dorp Qana in zuid-Libanon te erkennen als de plaats waar Jezus Christus zijn eerste 'wonder' zou hebben verricht. De Libanezen menen dat dit de plek in Galilea is waar volgens de bijbel Jezus water in wijn veranderde. De claim is gebaseerd op geschriften, beelden en aardewerk dat in het Libanese Qana is gevonden. Verscheidene archeologen, kerkleiders en de Libanese regering ondersteunen de claim. Groen licht voor Sellafield Londen - Een Britse rechter heeft gisteren de weg vrijgemaakt voor het in gebruik stellen van een verwerkingsfabriek voor kernafval. Greenpeace en het gemeentebestuur van Sellafield hadden een rechtszaak aangespannen. Zij vrezen lozing van radioactief afval en nucleaire verbreiding. Wellicht gaat Green peace in hoger beroep. De regering heeft de British Nuclear Fuels Ltd. toestemming gegeven voor de fabriek en staat haar toe het radioactieve afval in de lucht en zee te lozen. 'Meer Amerikaans eten in Witte Huis' Washington - President Clinton, wiens voorkeur voor fast food legendarisch is, is op zoek naar een nieuwe kok voor het Witte Huis die veranderingen moet aanbrengen in het 'culinaire concept'. Volgens medewerkers gaat de Franse chefkok vervan gen worden door iemand die meer affiniteit heeft met de Amerikaanse smaak. Eind maart verlaten Pierre Chambrin en drie van zijn medewer kers de keuken van het Witte Huis, ondanks dat vol lof wordt gesproken over zijn kookprestaties. „Hij is een expert op het gebied van de Franse keuken, dat is zijn specialiteit en roeping. Maar dat is niet wat wij in het Witte Huis serveren," aldus Clintons woordvoerster Dee Dee Myers. Het Witte Huis wil een chefkok die gespecialiseerd is in de Amerikaanse keuken. Op de vraag wat de Amerikaanse keuken is, zei zij dit niet precies te weten. „Amerika is een smeltkroes. Er is Frans, er is Italiaans, er is van alles." Doden bij maffia-oorlog in Moskou Moskou - Bij een schietpartij tussen twee rivaliserende maffia organisaties zijn vrijdag in Moskou zeven mannen om het leven gekomen. Volgens het persbureau Itar-Tass leverden de twee misdaadsyndicaten strijd over het beheer van een restaurant. Twee slachtoffers zijn Georgiërs, de andere vijf komen uit de Kaukasusrepubliek Dagestan. Jeltsin: 'Hervormingen afremmen' Moskou -President Jeltsin van Rusland heeft de regering gisteren gevraagd de hervormingen af te remmen. „De economie tegen elke prijs hervormen, is de foute oplossing, want al te scherpe hervormingen kunnen de bevolking afstoten." In een rede voor het kabinet, parlementaire leiders en voorzitters van de lokale bestuurders herhaalde hij dat de amnestie voor onder anderen de leiders van de opstand in oktober vorig jaar in strijd is met de grondwet. Maar tegelijkertijd zei hij met het conserva tieve parlement, dat de amnestie heeft verleend, samen te willen werken. Acteur John Candy overleden Mexico-Stad - De in Canada geboren filmacteur John Candy is gisteren in Mexico aan een hartaanval overleden. Hij was in Mexico voor de opname van de film Wagons East. Candy (42) is met name bekend om zijn komische rollen. Hij speelde onder meer in Home alone, The Blues Brothers, 1941 en National Lampoon's Vacation. Zanger Nirvana ontwaakt uit coma Rome - Kurt Cobain, de leadzanger van de Amerikaanse rockgroep Nirvana, is gisteren uit zijn coma ontwaakt waarin hij was geraakt na een overdosis pijnstillers in combinatie met champagne. Cobain zou volgens een woordvoerster van zijn platenmaatschappij zijn ogen hebben geopend. Hij kan ook zijn handen weer bewegen. De 27-jarige zanger ligt in het American Hospital, een particu liere kliniek in Rome. Cobain was tussen enkele optredens in Europa met Nirvana in Rome op vakantie met zijn vrouw, de zangeres Courtney Love. Politie Napels zoekt 'orgaanslagers' Napels - De politie van Napels speurt naar bendes die organen leveren voor clandestiene transplantaties en particuliere klinie ken. Om aan de organen te komen, zouden zij kinderen ontvoeren en doden. De afgelopen jaren zijn er rond Napels tientallen kinderen spoorloos verdwenen. De zaak is aan het rollen gekomen doordat de 14-jarige Bruno deze week wist te ontkomen aan zijn vier ontvoerders. Drie van zijn belagers zijn al opgepakt. Na verhoor denkt de politie dat de ontvoerders zijn ingehuurd als leveranciers van een bende 'orgaanslagers'. De geruchten over illegale transplataties wor den gevoed door het tekort aan organen in Italië. Er wachten 8000 Italianen op bijvoorbeeld een nieuwe nier of hart. Nu al staat vast dat 7000 van hen voor niets wachten. Ruimteveer Columbia vertrokken Cape Canaveral - Het Amerikaanse ruimteveer Columbia is gistermiddag uit Florida vertrokken voor een vlucht van twee weken, die geheel gewijd zal zijn aan wetenschappelijk en technologisch onderzoek. De vier mannen en een vrouw aan boord moeten tientallen proeven uitvoeren op het gebied vah de natuurkunde, het maken van stoffen, biotechnologie en milieu. Het gaat daarbij om betere halfgeleiders, maar ook om de kwaliteit van staal en de structuur van bepaalde eiwitten. Dat laatste kan belangrijk zijn voor de ontwikkeling van nieuwe medicijnen of de graanteelt. Ook een verbeterde verwerking van gegevens over de ozonlaag behoort tot de taken van de bemanning. (ADVERTENTIE) Het Geschenkenboekje is verkrijgbaar bij de D.E. Geschenkenwinkels. U kunt ook bellen: 030-978025

de Stem | 1994 | | pagina 5