Ruzie qui Een kiikJe in een cel mestbeleid bijgelegd rtfll I Gemeenten z'.jn te traag met huisvesting asielzoekers Laat Acht jaar cel plus forse boete voor invoer cocaïne Twijfel aan houding Bomers Controle op criminelen met zendertje aan pols A2 DE STEM BINNENLAND A3- 'Partijstandpunten over de aow schelen niet veel' DE STEM COMMENTAAR Rechts Opnieuw tellen Philips betaalt mee aan campagne ouderenpartij tKIEZINGEN CDA en tuinders Stemkaarten gestolen BINNENLAND KORT ABONNEMENTEN VERKOOP '94 START 7 MAART EEN WERELD VOL WONDEREN AART 1994 ZATERDAG 5 MAART 1994 met hard werken was i. treft was de beslissing te kappen voor Stibbe probleem. „Het was en stuk gemakkelijker schoenenbranche te 7ij kwamen van origi- ;terdam en zijn in 1932 oenenbranche gestapt ndia failliet ging. De schoenindustrie is men uit handarbeiders ;ichzelf zijn begonnen en hadden die van ge- ip generatie gingen, i je natuurlijk niet zo jk uit." d zich al ingedekt te- eloorgang. „Toen we ;e de jaren zestig zagen i dat het mis zou gaan, hs al gaan oriënteren op leven voor gebouwen en i Personeel kwam toen ikkelijk elders aan de ;ijn ons gaan richten op e en de fabrikage van Lijmfabriek Simson in ;h is voortgekomen uit teiten van Stibbe, ta lk Esco in Waalwijk be- nog steeds. »rm ;apte in 1972 niet hele- de branche. Het sschoeisel onder de ilioform lag goed in de idse markt. „We hebben tructie gemaakt waarbij n er werd uitgelicht. Zo 250 werknemers aan de ren. Uit een soort idea- ïtroduceerde ik arbei- lestuur in het bedrijf, t is eigenlijk ook de I ïg voor het bedrijf ge- De groep was daarvoor Er werd wat afverga- veel mensen gingen zich a verantwoordelijkheid en, met als gevolg dat teit omlaag ging." ïriment eindigde in 1984 n faillissement. Jenne verscheen op het Bra- choentoneel; hij kocht de boel'en ging afgeslankt Iets wat hij afgelopen I zou herhalen toen onder elioform opnieuw op de J. mdergang van Hollandia itibbe de schoenwinkels Shoes en Van Woensel. eeft hij inmiddels van de edaan. Bij Bristol is hij commissaris, de afkalving van de ndustrie nog steeds geen e is geroepen, is het niet tommer en kwel. Aan de ant van de markt, schoe- n 200 gulden en meer, is van een stabiele zo niet le omzet en een groeiende Zo ziet de Moergestelse ,nt Van Bommel (180 mers) zijn omzet van 25 gulden stijgen en expor- zo'n 20 procent meer :n naar België. Overigens narkt voor de duurdere litsschoen maar 2 procent hij dus niet interessant ritenlandse producenten, nen: 'Winkelnering in jnindustrie', Nieuwsblad het Zuiden 11-10-1977; 'De antse schoenindustrie in risch en marketingperspec- L.W.J. Kemps, Tilburg 1990; rerslagen 1980-1992 van Fe- ;ie van Nederlandse ienfabrikanten. ittrekken aan het fatum, ken de christen-demo- u pas goed het slachtof- jn van de wet van Murp- wat verkeerd kan gaan, verkeerd. De ouderen van 'hun' partij afkeren s de aow-plannen, de sn tuinders die en masse ■n, hele groepen kiezers CDA van vaak traditio- .chtsposities in vele ge- aden beroofden, ok kleinere dingen. De ergoeding die olympisch en Koss (eist wegens het agd gebruiken van zijn oor partijpropaganda; irs die klagen dat het de campagne appels buitenlands ras uit- Een ouderenpartij in ven die zich op kamerze- t werpen, wat natuurlijk thaalt, maar wel stern- het CDA wegtrekt. Al- ui een andere orde, maar lemaal slecht voor de rming. loet het CDA? Voor an, die zich op de day ligszins hersteld leek te van het 'balen als een geen vraag: de harde lap met nog meer kracht en. Natuurlijk, het stom een partij nu zou kunnen de strategie drastisch 1. Het CDA zou elke 'aardigheid verspelen r het nu zou ingaan op liek geboren voorstellen n kring om de bevriezing aow uit het programma ippen. igemoetkoming aan op- e kiezersgroepen zal als htig aan de kaak worden Het CDA zit in de hoek e klappen vallen. Brink- ïgenstanders zullen in de ;ne niets nalaten om hem laten zitten. Den Haag (anp) - De gemeen ten werken niet hard genoeg aan de huisvesting van asiel zoekers. Dat blijkt uit een brief van staatssecretaris Heerma van Volkshuisvesting en minister D'Ancona van WVC. Afgesproken was dat voor 1 mei 30.000 asielzoekers gehuisvest zouden zijn in wat het ministerie noemt ROA-woningen en dat er 30.000 andere verblijfsplaatsen voor verblijfsgerechtgiden ge creëerd zouden worden. Maar van dat totaal aan 60.000 plaatsen, moeten er nog 22.500 gevonden worden. Om precies te zijn, voor asielzoe kers moeten nog 10.500 ROA- huizen worden gevonden en voor degenen met een verblijfsstatus nog eens 12.000. Heerma zegt dat de gemeenten op zich wel ingestemd hebben met hun taakstelling, maar dat het werktempo veel te laag ligt. Om die reden worden op dit moment gemeenten indringend benaderd door medewerkers van de Inspecteur van Volkshuisves ting om de beloofde plaatsen binnen de beloofde tijd te leve ren. Omdat het allemaal zo langzaam gaat, is er een prop ontstaan in de doorstroming van mensen met een verblijfsvergunning in woningen, die eigenlijk bestemd zijn voor nieuwkomers. En daar door kunnen mensen uit de asielzoekerscentra niet doorstro men naar een woning. Heerma schrijft de gemeenten dat ze per 1 mei niet op afstel hoeven rekenen, maar wel uitstel kunnen krijgen. In januari spraken het kabinet en de gemeenten af dat de rege ling per 1 januari 1995 zal ver anderen. Het Rijk neemt vanaf dat moment de verantwoorde lijkheid voor de asielzoekers en de gemeenten voor de statusge- rechtigden. Voor het inlopen van de achterstand in de huisvesting stelt het kabinet 140 miljoen gulden beschikbaar. Heerma foto de stem/johan van gurp Van onze Haagse redactie Den Haag - Het Landbouwschap en de ministeries van Landbouw en VROM proberen zo snel mogelijk alle haken en ogen weg te nemen voor de invoering van een mineralenboek- houding voor veehouders in 1996. Dit heeft een delegatie van het landbouwbedrijfsleven gisteren afgesproken met de ministers Bukman (Landbouw) en Alders (Milieubeheer). Daarmee is de ruzie tussen beide partijen voorlopig bijgelegd. VERVOLG VOORPAGINA Brinkman lijkt hiermee een beetje op te schuiven in de rich ting van de opvatting van de PvdA die ieder jaar wil bekijken hoeveel de uitkeringen - zoals de aow - omhoog kunnen. Toch blijft het uitgangspunt in het CDA-program dat alle uitke ringen de komende kabinetsperi ode niet omhoog gaan. Het CDA hoopt dat tegelijkertijd de lonen bij de bedrijven 'op de nullijn' blijven. Minister-president Lubbers zei gisteren na afloop van het kabi netsberaad al dat het hem 'sterk leek dat het CDA terugkomt op het aow-standpunt'. Volgens Lubbers is er niet zoveel verschil tussen de opvattingen van de grote partijen. Dat het CDA de aow vier jaar wil bevriezen, ter wijl de PvdA de hoogte van de' uitkeringen ieder jaar wil toet sen is, meent Lubbers, een kwes tie van beeldvorming. Het CDA besloot vorige maand het verkiezingsprogramma aan te scherpen door onder andere de uitkeringen vier jaar te be vriezen. De besparing die dat oplevert, moet worden aange wend om werkgelegenheid te scheppen. (ADVERTENTIE) Vöör 1 mei moet duidelijk zijn of de mineralenboekhouding te handhaven en te controleren is. Pakt dit positief uit, dan moeten alle veehouders in 1996 zo'n boekhouding bijhouden. De ak ker- en tuinbouw volgen later. De mineralenboekhouding is de spil van het mestbeleid voor de komende jaren. Boeren houden daarmee precies bij hoeveel mi neralen het bedrijf binnenkomen (in veevoer) en hoeveel er afgezet worden (in mest). Het is een instrument om een eind te ma ken aan mestoverschotten. De laatste tijd werd op de ministe ries steeds meer getwijfeld of de mineralenboekhouding haalbaar en fraudebestendig is. Bukman en Alders onderzoeken daarom intussen de mogelijkheid om via een harder systeem het mestoverschot terug te dringen. Veehouders die meer mest pro duceren dan ze verantwoord kunnen afzetten, krijgen volgens die plannen een boete (inmiddels ook al 'wurgheffing' genoemd) opgelegd. Die heffing wordt zo hoog, dat het goedkoper wordt om de vee stapel in te krimpen. De boere- norganisaties hebben grote moeite met zo'n scenario. De mineralenboekhouding maakt die boete ook overbodig, vinden ze. De ruzie die vervolgens ont stond, is gisteren bijgelegd. Ge poogd wordt om de mineralen boekhouding, waarover bedrijfs leven en overheid vorig jaar een akkoord bereikten, toch op tijd klaar te krijgen. De boerenorganisaties hebben er op hun beurt toch mee inge stemd dat Bukman en Alders de plannen voor een 'wurgheffing' als alternatief verder uitwerken. Van onze correspondente Middelburg - Twee jaar onder de eis van de officier van justitie is de 50-fjarige Haarlemmer A.P. gisteren in Middel burg veroordeeld tot acht jaar cel en een boete van 100.000. P. wordt beschouwd.pis de sleu telfiguur in een' geruchtmakende cocaïnezaak, waarbij de drugs in twee partijen tot een totaal van 3300 kg verpakt in kunststof steenkolen in '93 en '92 in Ne derland werden ingevoerd. De rechtbank is tot de conclusie gekomen, dat P. 'slechts' daad werkelijk betrokken was bij de invoer van de eerste partij cocaï ne (zo'n 1100 kg) door het ver strekken van informatie aan een Zaandammer die hiervoor eerder tot vijftien jaar werd veroor deeld. P. had de man in contact ge bracht met zijn Zuidamerikaan- se drugrelaties in het beruchte Cali-kartel, dat bezig was voet op Europese bodem te krijgen. De rechtbank acht niet bewezen, dat P. ook betrokken was bij de invoer van de tweede partij co caïne in juni van het vorig jaar door dezelfde Zaandammer, om dat hij in die periode in Miami vastzat voor een ander drug transport. Na een eis van levens lang werd de man op borgtocht vrijgelaten, waarna hij naar Ne derland vluchtte om zich vervol gens aan te geven in verband met het cocaïnetransport dat hij zelf had uitgelokt. P. hangt nog steeds een uitleve ring aan Amerika boven het hoofd, maar volgens zijn raads man mr. Ooms zal het zover niet komen. P. gaat namelijk in hoger beroep tegen het vonnis van de Middelburgse rechtbank en te gen de tijd dat zijn zaak door het gerechtshof in Den Haag is be handeld, zal de termijn waarbin nen uitlevering aan Amerika mogelijk is waarschijnlijk ver streken zijn. Pieter van Vollenhoven bekijkt een cel in de strafinrichting Noordsingel in Rotterdam. Hij bezocht deze instelling en het huis van bewaring De Schie in zijn hoedanigheid als voorzitter van de Stichting Maatschappij en Politie. Met gevangenen heeft Van Vollenhoven niet gesproken. foto anp Van onze redacteur geestelijk leven Haarlem - De dekens, priesters, staf van de priesteropleiding en de pastorale raad van het bisdom Haarlem hebben weinig vertrouwen in een andere opstelling van hun bisschop H. Bomers. Ze twijfelen ook sterk aan de haalbaarheid van de maatrege len, die de bisschop en zijn vica rissen ter oplossing van de crisis donderdag bekend hebben ge maakt. Maar ze wachten het eerst nog maar eens even af. Dat was gisteravond de uitkomst van hun lange, soms emotionele beraad over de herverdeling van taken en bevoegdheden die mgr. Bomers eergisteren wereldkun dig maakte. Bomers volgt ermee de adviezen van de commissie, die de crisis in het bisdom als gevolg van bisschoppelijk falen heeft geanalyseerd. Vorig jaar werd Bomers jaar openlijk door zijn middenkader opgeroepen om af te treden. Dat Bomers bevoegdheden af staat, valt bij de Priesterraad, Dekensvergadering, Diocesane Pastorale Raad en de staf van Haarlemse priesteropleiding in goede aarde. Andere problemen, zoals publi citeit, zijn er echter niet mee opgelost, zeggen ze. De bisschop wordt dringend verzocht al zijn contacten met het omstreden se minarie in Nieuwe Nieuwdorp op te schorten. De vier organen stellen een com missie om de uitvoering van de aangekondigde maatregelen te controleren. WIE NIET werkt, zal niet eten, lijkt het motto van deze tijd. Beter Mu zijn, wie wel eet, zal voorlopig niet werken. Want het voedsel naakt ziek. Schandaal op schandaal: radioactieve groente en fruit, de tomaat 'onder smaak, vlees vol hormonen, sateh met glas, babyvoeding "iet schoonmaakmiddel enzovoorts. Nu tweemaal op een dag: Pap met salmonella en biergist met glas. Vooral de Brinta-affaire "laakt indruk. Een miljoen Nederlandse huishoudens gebruikt Brinta. Wet dat nu een paar miljoen Nederlanders ziek dreigen te worden, want voordat een salmonella-besmetting leidt tot waar neembare klachten moet de gezonde gebruiker minstens 10.000 bacteriën binnen gekregen hebben. In een besmet bord pap 'itten er hooguit een paar. Voor zwakken en verzwakten ligt de 'aak anders en daarom is het goed dat de producent alle pakken terug heeft gehaald. "aden voor grote zorg lijkt er zodoende nauwelijks. Toch is dat n|et terecht. De Brinta-affaire zal wellicht geen slachtoffers "laken, het feit dat er elke maand wel wat aan de hand is met het 'oedsel moet aan het denken zetten. Je industriële wijze waarop ons voedsel geproduceerd wordt, is "arantwoordelijk voor al deze schandalen. Als er vroeger iets mis 9mg bij de mulder of bakker, had hooguit een buurt of een dorp er 'ast van. Nu voedsel bijna geen zaak van ambachtelijke Produktie meer is, zijn de gevolgen meteen landelijk of zelfs wereldwijd. Extreem goede controle is daarom vereist, mspectie en keuring zijn immens verbeterd. Vandaar dat we tegenwoordig snel weten dat er wat aan de hand is, maar die 'ontrole blijkt pas gegevens op te leveren als de pakken of tessen al in de schappen staan. Dat is laat, misschien zelfs te teat. jjs deskundigen wensen de producent geen verwijten te maken. Bij heeft alles gedaan wat in zijn vermogen lag. Maar is dat wel Het eerste bericht van besmetting is op maandag bij Honig "'nnengekomen. Het heeft tot vrijdag geduurd voor de consu lt geïnformeerd werd. Is dat niet onverantwoordelijk laat? Tja, de schok was groot, afgelo pen woensdagnacht in Rotter dam, toen bleek dat extreem rechts zes raadszetels had ge haald. De lijsttrekkers van de andere politieke partijen gaan zich daarom samen eens bezin nen op de vraag hoe extreem rechts moet worden aangepakt. In de vorige raadsperiode mochten Centrum Democraten en CP'86 niet meedoen aan ge meentelijke commissies. Vol gens de nieuwe gemeentewet is dit nu niet meer mogelijk en moeten ze daar wel in gaan zitten. Inmiddels zijn in Rotterdam de besprekingen over een nieuwe coalitie begonnen. Wat PvdA- lijsttrekker Simons betreft, mag extreem rechts daar niet aan deelnemen. Het tellen van de stemmen is woensdagavond, in het vuur van de strijd, kennelijk niet overal vlekkeloos verlopen. In verschillende gemeenten moet dat karweitje namelijk nog eens gebeuren. Zo trekken ze er in Heerlen drie dagen voor uit om alle 46.772 stem men opnieuw te tellen. Het ver moeden bestaat namelijk dat er fouten zijn gemaakt bij beoor deling van de stemmen op gel digheid of ongeldigheid. In Brederwiede worden maandag de stemmen herteld omdat het verschil in reststemmen van drie partijen erg klein was. En donderdag werden in Weststel lingwerf de stemmen om de zelfde reden herteld. Dat leidde overigens niet tot veranderin gen. Ook maandag gaat de Rotter damse deelgemeente Delfsha- Ambtenaren in Heerlen zijn druk bezig met het opnieuw tellen van de stemmen. foto anp ven de stemmen hertellen voor de deelgemeenteraad. Ook hier wordt vermoed dat er fouten zijn gemaakt. Eindhoven - Het Algemeen Ouderen Verbond uit Eindho ven heeft besloten ook mee te doen aan de verkiezingen voor de Tweede Kamer, heeft lijst trekker M. Batenburg gisteren verteld. Het verbond, dat pas is opgericht, was goed voor vijf zetels in de Eindhovense raad. De campagne die de ouderen gaan voeren, wordt deels gefi nancierd door ir. Frits Philips. De hoogte van zijn bijdrage wil hij niet bekendmaken. Wel wil hij kwijt dat hij 5.000 gulden betaald heeft voor de campagne voor de raadsverkiezingen. Phi lips vindt het noodzakelijk, zegt hij, dat er in de politiek meer aandacht voor ouderen komt. Er is al heel wat over het CDA en zijn relatie met de tuinders gezegd. CDA-minister Bukman werd teruggefloten, omdat hij in een klein briefje zijn collega vroeg de gasprijs niet te verho gen, omdat dat anders stemmen zou kosten van de tuinders. Het land was te klein toen dat kattebelletje uitlekte. Weg met die minister werd zelfs geroe pen. Uiteindelijk is de zaak gesust. Hoe het nu uiteindelijk met het stemgedrag van de tuinders zit? Uit een enqüete blijkt dat 45 procent van de tuinders toch op het CDA stemde, negen procent minder dan in 1990. Maar de grote klap moet toch nog ko men, blijkt uit de steekproef. Slechts 35 procent van de tuin ders zegt in mei op de partij van Brinkman te gaan stemmen en daarmee verliest het CDA liefst 39 procent van zijn aan hang onder de tuinders. Overigens heeft de CDA-ver- kiezingscampagne bij fruitte lers verontwaardiging gewekt. Het CDA deelde onlangs op straat groene appels uit als pre sentje voor de kiezer. De appels waren van het bui tenlandse ras Granny Smith. Tot grote ergernis van fruitte lers, die vinden dat het CDA Hollandse appels moet rondde len. Burgemeester A. van der Lee van Thorn verdenkt wethouder B. Zeegers uit dezelfde plaats van diefstal van vijf stemkaar ten. Van der Lee heeft aangifte gedaan bij justitie. Toen de op roepkaarten woensdag uit een verzorgingstehuis bleken te zijn verdwenen, beschuldigden de bewoners de wethouder ervan de vijf biljetten te hebben mee genomen. De vijf bewoners van het verzorgingstehuis kregen duplicaten van de oproepkaar ten, zodat zij alsnog konden stemmen. Wethouder Zeegers behaalde met zijn eigen lokale partij, De Zeegers-partij, pre cies één zetel in de Thornse raad en had, bleek na de tel ling, de volmachten niet eens nodig om te worden gekozen. De politie bestudeert nu alle stemmen die per volmacht zijn uitgebracht. Den Haag (anp) - Ongeveer vijftig veroordeelden krijgen bij wijze van experiment een minizender aan hun pols of enkel. Het gaat om criminelen aan het eind van hun gevangenis straf en om kleine wetsover treders die tot een vervangen de straf veroordeeld zijn. De proef duurt twee jaar, en wordt in Groningen, Friesland en Drente gehouden. De bewindslieden Hirsch Bal- lin en Kosto hadden de. Twee de Kamer vorig jaar op aan drang van de PvdA toegezegd met elektronisch toezicht te gaan experimenteren. De gevangene of de tot een werkstraf veroordeelde krijgt een pols- of enkelband waarin een zendertje zit dat signalen geeft. Als de delinquent te ver van het ontvangstapparaat komt, gaat in een meldkamer een pieptoon over en kan de politie achter hem aan. Een bedrijf gaat het techni sche deel van de proef uitvoe ren, terwijl de reclassering zich inhoudelijk bezighoudt met de vijftig proefpersonen. De kosten bedragen 4,4 mil joen gulden. Kennelijk verwacht Justitie dat 10 procent van de proef konijnen de benen zal nemen, want de politie houdt speciaal voor hen vijf arrestantencellen beschikbaar. Strengere eisen ambulancepersoneel Den Haag- De opleidingseisen voor ambulancebegeleiders en -chauffeurs worden verscherpt. Het kabinet heeft besloten dat de begeleider voortaan verpleegkundige moet zijn en dat die een aanvullende opleiding tot ambulance-verpleegkundige moet volgen. Tot nu toe kon worden volstaan met een EHBO-diploma. Aanleiding voor het besluit is dat in acute gevallen niet altijd de noodzakelijke hulp aan de patiënt kan worden gegeven doordat het opleidingsniveau bij sommige ambulancediensten ontoerei kend is. Verzekering natuurrampen nog niet rond Den Haag - Er zit schot in het overleg tussen het kabinet en de verzekeraars over het dekken van schade veroorzaakt door natuurrampen als overstromingen en aardbevingen. Toch zal het nog tot mei duren voordat er duidelijkheid komt. Dat valt op te maken uit een brief van minister Van Thijn (Binnenlandse Zaken) aan de Tweede Kamer. Het kabinet beloofde de Kamer begin januari, toen Zuid-Limburg nog deels onder water stond, dat het overleg voor 1 maart rond zou komen. Maar de verzekeraars hebben meer tijd nodig. Uit de brief van Van Thijn blijkt niet in welke mate de overheid bereid is geld op tafel te leggen voor de herziening van de verzekeringspolissen. Auteursrecht langer beschermd Den Haag - De beschermingstermijn van het auteursrecht wordt verlengd tot zeventig jaar. Daarmee volgt de ministerraad een Europese richtlijn. Momenteel geldt een termijn van vijftig jaar na het overlijden van de auteur. De nieuwe termijn geldt vanaf 1 juli volgend jaar. Het wetsvoorstel voorziet in een bijzondere beschermingstermijn voor films. Die is gekoppeld aan het sterfjaar van een aantal personen: de regisseur, de scenario schrijver, de schrijver van de dialogen en de componist van de muziek. De termijn gaat in na het overlijden van de laatste uit deze groep. Ook hier geldt een termijn van zeventig jaar. Hoger beroep Epe vanaf 3 juni Arnhem - Het Arnhemse gerechtshof begint op 3 juni met de behandeling van het hoger beroep in de Epe-zaak. Het hof houdt er rekening mee, dat de zaak mogelijk meerdere dagen in beslag zal nemen. In de Epe-zaak, waarin de slachtoffers Jölanda en Evelien hun ouders en Jolanda's ex-man van moorden op pasgeboren baby's beschuldigen, zijn de zes ver dachten allen in hoger beroep gegaan. Zij kregen van de Zutphense rechtbank straffen van twee jaar (en tbs) tot vijf jaar. Ook het Openbaar Ministerie heeft appèl aangetekend. 'Hef landbouwministerie op' Den Haag - CDA-leider Brinkman vindt dat het ministerie van Landbouw, Visserij en Natuurbeheer kan worden opgeheven. Niet al bij de komende kabinetsformatie, maar in de toekomst is opheffing volgens hem 'onvermijdelijk'. De lijsttrekker van het CDA zegt dit in het boek 'Ministerie in crisis' van de journalist Oscar van der Kroon, dat binnenkort verschijnt. Brinkman vindt het momenteel nog belangrijk om het departement in stand te houden. „Internationaal moet de Nederlandse agrarische sector een, om het zo te noemen, eigen smoel hebben. Maar de opsplitsing van LNV lijkt op termijn onafwendbaar," aldus de CDA-voorman. Hij geeft geen duidelijke redenen waarom het departement opgeheven zou moeten worden. Hulpverleners voor bezoekers film Amsterdam - Bezoekers van Steven Spielbergs film over de jodenvervolging, Schindler's List, krijgen bij hun kaartje een folder uitgereikt met de namen van vijftien hulpverlenings- en informatieve instanties. De distributeur van de film, United International Pictures, heeft hiertoe in samenwerking met de Anne Frankstichting en het Joods Historisch Museum het initiatief genomen. Volgens een woordvoerder van UIP zal de naam Spielberg een wat jonger publiek, dat de oorlog niet zelf heeft meegemaakt, aantrekken. „De film is zeer confronterend. Bezoekers moet de mogelijkheid worden geboden om na te praten en meer informatie over de jodenvervolging te krijgen." Onderzoek fraude Consumentenbond Den Haag - De justitie in Den Haag heeft een gerechtelijk vooronderzoek ingesteld naar mogelijke fraude .door de Consu mentenbond bij het uitvoeren van vergelijkend warenonderzoek, heeft de Haagse persofficier mr. Zandbergen gisteren bevestigd. De Consumentenbond heeft volgens de juridisch adviseur van een natuurvoedingszaak in Rotterdam gefraudeerd met aan- koopbewijzen van brood, dat werd gebruikt voor het doen van een consumententest. Voor een goede test (conform de wet) is de aankoop van vijf produkten (in dit geval brood) noodzakelijk. Volgens de juridisch adviseur heeft de Consumentenbond niet in alle bezochte zaken vijf produkten gekocht. Later zou de bond aankoopbewijzen hebben vervalst om dit te verdoezelen.Zand- bergen zegt dat de administratie rond de monsterneming voor een warenonderzoek mogelijk niet in overeenstemming is ge weest met de feitelijke gang van zaken. Een woordvoerder van de Consumentenbond zegt vol vertrouwen de ontwikkelingen af te wachten. (ADVERTENTIE) Bij de Efteling kassa en de WV's Tilburg, Breda, Oosterhout, VHertogenbosch, Waalwijk, Kaatsheuvel en Oisterwijk Geopend van 31 maart t/m 30 oktober 1994.

de Stem | 1994 | | pagina 3