Weekend Ander woord voor airbag graag /rederust ER NG (m/V) TE HOEVEN JUR UIMTE DE STEM E4 ETECHNIEK B.V. 'Niemand die op een mijn trapte kwam er zo goed af als ik' Laatste 15 jaar ruim 'n miljoen mensen door mijnen gedood INGS- de sporthal 'De rdt geëxploiteerd grond van een wordt overgelaten net tussentijdse ereenkomst 7 uitgenodigd te 'ing van een itmoetingsruimte elangenbehartiging s sporthal zoals ordt beoogd, exploitant n een vergoeding an de sportzaal en gedurende de keinden alsmede e sporthal geopend \nt-huurder te rank- en Horecawet en van de ■.leider en de ■n binnen 10 dagen •t daarvoor te formulier kunt u g SozaVWelzijn van Nadere informatie bij de heer Van 10 (doorkiesnr.). omtrent deze funktie kunt - met de heer R. Reijnders, Automatisering, telefoon "*811944. en nen ling RMI sollicitatie kunt u, onder ver- ;t vakaturenummer linksboven pe, binnen 10 dagen richten de Dienst Personeelszaken sch Ziekenhuis "Vrederust 1661 AA Halsteren. ZATERDAG 5 MAART 1994 >ychiatrisch ziekenhuis k Noord-BrabantTholen en om in de gemeente Halsteren slag en omvat 459 erkende 'oor deeltijdbehandeling en VABI-S modulen of verge ling); met AS/400; ervaring met PC's en programmatuur), waarmee o.a. wordt DOS, NOVELL, WP, Lotus, IV; akkuraat kunnen werken; ctuele en kommunikatieve zowel in woord als ge- )rogrammeringswerkzaam- aanbeveling. waarden: funktie behorende salaris iaal 2.907,- en maximaal per maand op full-time basis Ie met de salarisschaal van 5. De overige arbeidsvoor- ;onform de C.A.O. voor het Massamoord met vertraging Pas toen hij op de grond lag en met zijn eigen ogen de wond zag, wist Robin Woutering (36) wat er gebeurd was. Hij voelde niets en de eerste gedachte van de Nederlandse mari nier na de explosie was dat hij en zijn collega's werden aangevallen. Hij greep zijn geweer, maar bij zijn volgende stap viel hij om. Woute ring, beroepsmilitair en vader van twee kleine kinderen, was op een Chinese 72A anti-personeelmijn gestapt en zijn linkervoet was van af de wreef verdwenen. Binnen een paar uur was de Neder landse VN-militair van de jungle aan de Cambodjaans-Thaise grens per helikopter overgebracht naar een ziekenhuis in Bangkok waar hij werd geopereerd. Nu, acht maanden later, zit hij thuis in Den Helder te wachten op zijn vierde operatie waarbij zijn hielbeen wordt gekanteld en vastgezet zodat hij daarop kan steunen. Als sluipmoordenaars met een onuitputtelijk geduld bedreigen landmijnen het leven van miljoenen mensen. In veel door oorlog geteisterde landen zal het gevaar nog generaties lang blijven bestaan en ontwrichten de ontelbare en onvindbare mijnen economie en samenleving. Een mondiale ramp. Door Chris Halkes >geploeg uit Breda zijn wij 'Met een prothese die zijn voorvoet vervangt moet hij over enkele maanden weer alles kunnen doen wat een gezond mens ook kan, inclusief sporten. „Niemand in de hele wereld die op een mijn is gestapt, is er zo goed afgekomen als .ik," zegt hij nu zelf over het 'ongeluk'. Tienduizenden slachtoffers van mijnen in Afghanistan, Angola, Koerdistan, Nicaragua en andere landen waar oorlogen woeden of hebben gewoed, zijn minder geluk kig dan Woutering. Voor hen zijn er geen snelle helikoptervluchten of dure operaties. Als ze de explo sie overleven en uit het mijnenveld gered worden, wacht hen meestal een forse amputatie en een paar krukken. Wie geluk heeft krijgt een prothese in een van de orthopedische centra die het Rode Kruis in ontwikke lingslanden heeft opgezet. Voor de meesten is het leven verwoest. Op het land werken kunnen ze niet meer en voor hun familie zijn ze een last. Een bestaan als bedelaar is alles wat hen rest. Ruim 100 miljoen mijnen liggen over de gehele wereld verstopt te wachten op een slachtoffer. Voor miljoenen mensen vormen zij een permanent aanwezige terreur die het dagelijks leven tot een hel maakt en hun samenleving ver lamt; een erfenis van de Koude Oorlog, toen het Westen en het Oosten bevriende regeringen en guerrillabewegingen in Azië, Afri ka en Latijns Amerika voorzagen van een ontelbare hoeveelheid van het kleine, goedkope en zeer ge makkelijk te gebruiken wapen. De Franse hulporganisatie Handi cap International schat dat de mij nenvelden die zich over de wereld uitstrekken, de laatste 15 jaar ruim een miljoen mensen hebben gedood en 500.000 mensen invalide hebben gemaakt. Volgens het Internationa le Rode Kruis sterven maandelijks zo'n 800 mensen, voornamelijk vrouwen en kinderen. Mijnen ma ken geen onderscheid tussen vriend en vijand, soldaat en burger, kind en volwassene. Was het wapen oorspronkelijk be doeld om met gemarkeerde en ge registreerde mijnenvelden vijanden een doorgang te verhinderen, in de huidige conflicten plaatsen guerril la's, warlords, maar ook regerings legers ze naar willekeur als ter- reurwapen tegen de burgerbevol king; om mensen te verhinderen steden en dorpen te verlaten en om economie en infrastructuur van een samenleving voor generaties totaal te ontwrichten. Als elke stap in de rijstvelden de dood kan betekenen, verbouwen de boeren niet veel voedsel meer. En de duizenden zwaargewonden ver storen de toch al minimale gezond heidszorg in de getroffen Derde Wereldlanden. Het ergst zijn Angola, Cambodja en Afghanistan eraan toe. In Angola (tussen 9 en 20 miljoen mijnen) bedekken de mijnenvelden een der de deel van het landoppervlak en zijn zij een belangrijke oorzaak van de hongersnood die dagelijks hon derden slachtoffers eist. De oogst binnenhalen is nagenoeg onmoge lijk geworden. In Afghanistan (9 a 10 miljoen mijnen) durven 3,5 miljoen vluch telingen niet naar huis terug te keren omdat wegen en velden be zaaid liggen met mijnen. De VN hebben ruim 750 mijnenopruimers ingezet om te beginnen de belang rijkste gebieden schoon te maken. Met een snelheid van 30 vierkante kilometer per jaar denken zij er 4300 jaar voor nodig te hebben om een vijfde deel van Afghanistan mijnenvrij te maken. In Cambodja (4 tot 7 miljoen mij nen) zijn ruim 30.000 mensen gere gistreerd die beenamputaties heb ben ondergaan. Dat is een geampu teerde op elke 236 inwoners. Elke dag worden er mijnen bijge legd: in Somalië, Sudan, ex-Joego- slavië, Georgië, Azerbeidzjan. Lang nadat de conflicten zijn uitgewoed, blijven ze hun dodelijk werk ver richten. In Egypte en Libië sterven nog jaarlijks tientallen mensen als gevolg van de uitgestrekte mijnen velden die Montgomery en Rommel in de Tweede Wereldoorlog hebben achtergelaten. Het opruimen van de mijnenvelden is een kostbaar en tijdrovend werk. Is de prijs van een een mijn vaak niet meer dan 10 dollar, volgens de VN kosten de opruimwerkzaamhe- den 1000 dollar per mijn. Voor de meeste door conflicten getroffen landen is dat niet op te brengen. Moderne mijnen zijn nauwelijks met een metaaldetector te vinden, vertelt kapitein Jan Fiers van de Explosieven Opruimingsdienst (EÓD). Vorig jaar begeleidde hij tijdens een VN-missie een half jaar lang Cambodjanen bij het ruimen van mijnenvelden. „Om die plastic mijnen te vinden moet je centime ter voor centimeter met een stok schuin in de grond prikken. Geluk kig komen dergelijke mijnen in Cambodja bijna niet voor zodat we het daar goed met metaaldetectors afkonden." Maar dan nog schiet het niet op. Elke keer moet eerst een stuk Ook in Angola dragen vrouwen de zwaarste last. Zij zijn het die toch tussen de mijnen voedsel voor hun hongerige kinderen zoeken. foto ap grond van een halve vierkante me ter voorzichtig met een schaar van begroeiing worden ontdaan. Daar na moet de metaaldetector de mij nen in het kale stuk grond ontdek ken. De ontmijners, permanent be dacht op boobytraps, nemen geen risico maar blazen ontdekte en ont blote mijnen met een blokje spring stof onmiddellijk op. „In Cambodja is de mijnendicht- heid - soms drie op een vierkante meter - absurd," meent Fiers. „Dat gaat echt elke militaire doelmatig heid te boven. Verovert een van de partijen een mijnenveld op de vij and, dan ruimen zij niet, maar leggen er zelf nog wat bij." „Elke ochtend was het trouwens spannend of er op het stuk dat je de vorige dag had schoongemaakt, 's nachts niet opnieuw mijnen wa ren gelegd," vertelt Fiers, die het ruimen dankbaar werk noemt. „De plaatselijke bevolking is ontzettend blij dat je het gevaar aanpakt. Achter je rug zie je dat waar eerst regelmatig koeien de lucht invlo gen, dorpjes .en akkers weer wor den opgebouwd." „De Cambodja nen liepen het grootste risico. Elke week hoorde je wel over één a twee ongelukken bij opruimwerkzaam- heden." De omvang van de mijnenvelden is zo gigantisch, dat naarstig wordt gezocht naar snellere methoden van mijnenruimen. Zonder groot succes totnogtoe. „In Koeweit -waar het mijnenruimen na de golfoorlog al aan ruim 80 mensen het leven heeft gekost - schrapen ze nu met gepantserde bulldozers de bovenlaag af. De schep fungeert als een zeef, waar het woestijnzand doorheen valt en de mijnen in ach terblijven. Maar dat kan alleen in de woestijn." Een andere mogelijkheid is de zo genoemde fuel-air explosie. Boven een groot oppervlak verspreiden helikopters een brandstof-nevel die vervolgens tot ontploffing wordt gebracht. De luchtdruk doet de mijnen in het gebied exploderen. „Een ongecontroleerde methode, die je alleen in onbewoond gebied kunt toepassen. Bovendien weet je nooit zeker dat echt alles weg is", meent Fiers. De vijftien Neder landse militairen die in december naar Mozambique zijn vertrokken om te helpen de miljoenen mijnen na de burgeroorlog daar te ruimen, blijven dus aangewezen op metaal detector en prikker. In Cambodja zie je voornamelijk mannen met geamputeerde benen rondlopen, vertelt Fiers. „Niet om dat alleen zij op mijnen stappen, maar omdat alleen zij gered en geholpen worden, kregen we daar te horen. Vrouwen en kinderen tel len niet mee, en laat men doodbloe den. Ik heb daar één meisje gezien dat met krukken rondliep. Maar ja, dat was de dochter van een stam hoofd." Ook in Angola dragen vrouwen de zwaarste last. Zij zijn het die toch tussen de mijnen voedsel voor hun hongerige kinderen zoeken. Zie kenhuizen in Luanda en in provin ciesteden als Malanje en Benguela worden overspoeld door jonge, zwaar invalide vrouwen. Maar dui zenden van hen blijven dood achter in de mijnenvelden. „Mijnen worden in toenemende mate op de meest perverse manier gebruikt om burgers geweld aan te doen en hen weg te houden bij voedselbronnen. Het gebruik ervan om wreed en onnodig geweld te veroorzaken is een overduidelijke schending van het internationale hunanitaire recht. De huidige si tuatie is onhoudbaar geworden," sloeg het Internationale Rode Kruis, dat tientallen medewerkers aan mijnen verloor, vorig jaar alarm. Sindsdien voert de hulpor ganisatie permanent actie om de wereld op deze mondiale ramp at tent te maken en maatregelen te laten nemen die het gebruik van mijnen moet besmetten met het zelfde taboe dat ligt op het gebruik van nucleaire, chemische en biolo gische massavernietigingswapens. Langzaam beginnen regeringen en internationale organisaties bewust te raken van de omvang van de ramp. Onder meer omdat blauw helmen uit mijnen-exporterende landen tegenwoordig ook gevaar lopen in de lucht geblazen te wor den. De Algemene Vergadering van de VN riep in december vorig jaar op tot een wereldwijd verbod op de export van tegen personen gerichte mijnen. De VS hebben landen die mijnen produceren verzocht voor drie tot vijf jaar een exportverbod af te kondigen. En de Nederlandse regering heeft voorlopig afgezien van de verkoop van 200.000 over tollige AP-mijnen, ter waarde van 1 miljoen gulden. Een conferentie die het Rode Kruis in januari in Genève hield, geeft echter weinig hoop op een echte ban op het gebruik van mijnen. Militaire deskundigen uit de gehele wereld bogen zich zich daar over het probleem. Zij concludeerden dat de landmijn nog altijd een militair zinvol verdedigingsmiddel is, waarvoor geen echt alternatief bestaat. Wel spraken zij hun grote droevenis uit over de eigenschap pen die de mijn tot een wapen voor massamoord op de lange termijn maken: het doden en verminken zonder onderscheid, de onvind baarheid en de eeuwigdurende werking. ich isolatie-elementen. U 3 jaren aantoonbare erva- da of directe omgeving. aan mensen met een ge- woordelijkbeidsgevoel en awijs BE is noodzakelijk. instantie voor de periode geschiktheid behoort een it de mogelijkheden. 7nen 14 dagen na het ver in der Griendt. Met hulp van agenten gaat Frankrijk de kruistocht tegen de verloedering van de eigen taal te lijf. Een zinloze aanpak vinden Nederlandse taalliefhebbers en -deskundigen. Taal laat zich niet dwingen. Maar het zou wel mooi zijn als er Hollandse alternatieven gevonden werden voor woorden als carpooling of airbag. De free-kick is toch ook vervangen door de vrije trap? Door Hans van Alebeek Het verschil: in Nederland pleit een minister voor En-, gels als voertaal op de uni versiteiten. In Frankrijk stelt de minister het gebruik van buitenlandse taal strafbaar. De gendarme mag daar straks vette bekeuringen uitdelen als bij voor beeld in reclames Engelse woorden gebruikt worden. Moet Ritzen het voorbeeld van cultuurminister Toubon niet volgen bij de bescher ming van onze moerstaal? „Liever niet," zegt neerlandicus Sjaak Kroon van de Tilburgse let terenfaculteit van de Katholieke Universiteit Brabant. „Een aanpak zoals in Frankrijk is heilloos, we reldvreemd. Ik vind het zelfs wat eng-nationalistisch en zeker niet passen in het tegenwoordige Euro pa." Kroon is absoluut niet bang voor verloedering van de taal. „Een taal leeft, is continu in beweging en wordt juist verrijkt door nieuwe en vreemde woorden," zegt hij. De nieuwe Franse wet bindt ook de strijd aan met de (Engelse) bas taardwoorden in de taal. Een walk man moet in het Frans balladeur heten en de air bag moet voortaan aangeduid worden als C oussin gonflable. Maar welke Fransman gebruikt dit soort bedenksels? Nee, dan de Belgen, die hebben een veel langere traditie als het gaat om neologismen (nieuwe woorden). Hun soms wat krampachtige strijd om het Vlaams van vreemde (lees Franse) invloeden te vrijwaren heeft prachtige woorden opgele verd. Zo maar een greep uit de Vlaamse lijst: droogzwierder (cen trifuge), verdiep (etage), duimspij- ker (punaise), hefschroefvliegtuig (helikopter) en vertrekbemiddeling (outplacement). „Zo'n woord als 'vertrekbemidde ling' is toch prachtig," zegt een enthousiaste directeur Peter Smul ders van het Genootschap Onze Taal. Zijn vereniging (40.000 leden) pleit al ruim zestig jaar voor een goed en zuiver gebruik van de Nederlandse taal. „Maar vooral de laatste tijd dringen onze leden massaal aan op een duidelijk be scherming van de Nederlandse taal," zegt hij. Vooral het overal oprukkende En gels in onze taal is voor de leden een voortdurende bron van zorg: „Ik vermoed zelfs dat dat de ver klaring is voor onze enorme groei in de laatste tien jaar. Overigens, dat zijn heus niet allemaal moppe rende leraren Nederlands of acade mici die met pensioen zijn." Ook taalliefhebber Smulders voelt weinig voor de Franse aanpak van de taalverloedering: „In de Amster damse binnenstad kun je dan wel tien bonnenboekjes volschrijven." Hij verwacht meer van een 'na tuurlijke zuivering' van de Neder landse taal. Neem de woorden cor ner en free-kick: alleen de grijzen de of kalende voetballiefhebber ge bruikt die termen nog, de rest praat over hoekschop of vrije trap omdat kranten en media die ter men ook trouw gebruiken. Andere voorbeelden zijn woorden als tekstverwerker (was wordpro cessor) en rekeningrijden (was road-pricing). „Maar het is niet eenvoudig om voor die Engselse termen een Nederlands woord te vinden," zegt Smulders. Daarom start het verenigingsblad Onze Taal binnenkort met een nieuwe rubriek genaamd 'Ander woord voor'. Wat betreft Smulders komen daar zeker in voor: human re source-management, car-pooling en air bag. Een betere dan 'bots- zak' is goed voor een boekenbon. Maar ach, waar maken we ons eigenlijk druk om. „Al sinds de Middeleeuwen nemen mensen vreemde woorden over," zegt Jo- han van Hoorde van de Nederland se Taalunie. „Kelder, zolder en kasteel. Van oorsprong zijn dat allemaal Latijnse woorden. Maar wie weet dat nog?" Wie voor een airbag een beter Nederlands woord weet te bedenken dan botszak, maakt het Genoot schap Onze Taal heel blij. FOTo vw

de Stem | 1994 | | pagina 37