Weekend Tien generaties Puch-gevoel de STEM E3 Politiek en :lame zijn en ven twee heel irschillende vakken' De moderne mens komt via het voedsel dat hij eet, het water dat hij drinkt en de lucht die hij inademt in aanraking met tal van chemische stoffen die hem belasten en bevattelijk maken voor chronische ziektes. De stichting BAB'O'Z brengt de homeopathie in stelling om ons voor deze 'ivelvaartsziekten' te behoeden. Tijdens een onlangs in Amsterdam gehouden symposium werden de eerste resultaten gepresenteerd. Josephien van den Berg meent dat de 'vooruitgang' mensen ongeneeslijk ziek maakt BAB'O'Z onderzoekt effect alternatieve geneeswijzen op chronische klachten Dit jaar heeft de Puch en Tomos Club Nederland (PCTN) twee goede redenen tot feesten: de introductie veertig jaar geleden v'an de MS 50 of 'Baby-Puch' en de vijfde verjaardag van de club, die ;on met een tiental leden, maar tomiddels is uitgegroeid tot een bont gezelschap van ruim vijfhonderd Puch- en Tomosfreaks, "fet een tiental afdelingen overal to den lande. AART 1994 Ej| ZATERDAG 5 MAART 1994 1 en met andere partijen] iben te maken met i elijkheid van alledag." woorden: rondom eel un je een fantasie-we[ i, rond de politiek juisl >os en Majorie DijksSa pet hun ervaring met ht :t zetten' van produktei foutjes aanwijzen in rkiezingscampagnes. t van de vertrekken! •ubbers voor het CD! ld, ziet De Roos fronsen] is net zoiets als reclai ar een produkt waar veel van houdt, maa arkrijgbaar blijkt op ht lat hij naar de winke krijgt dan iets andei s wordt hard afgestraft, faalt, en trouwens ee GroenLinks nog ve een belangrijk punt. ils we de opiniepeilinge ioven, nauwelijks of g aan. Zowel De Roos verbaast dat niets. Ui nderzoeken komt de jongere naar voren ingesteld, conservatief^ egoïstisch. Maar dat he automatisch bijvoorbeé I hangers zouden zij^ c weer niet te kloppen, n zijn erg gevoelig v< dat een partij uitstraal! lest kunnen dat de ideëe ■nLinks ze wel aanspri t is immers een generati groeid is met een zeke sef - maar de beeldvol zegt Dijkstal, rkingen van De Roos el rallen eerder in de categffl ge wenken' dan dat eei partij er een verkiezings e op zou kunnen bouwer fs in het aannemen va de campagneleiders zee dend. lerder sprake van een een toenemende trend om het inschakelen vi ureaus. D66 gebruikt geen reclamebureaj Homeopathie contra welvaartziekten Josephien van den Berg (40) is tandarts. Viereneenhalf jaar geleden kreeg zij een zoontje, Leo. Het kind werd te vroeg geboren en was allergisch voor zowat alles, had last van darmkrampen, be nauwdheid, ernstige infecties en zelfs epileptische aanvallen. De artsen schreven alle klachten toe aan een progressieve hersen- aandoening, verklaarden weinig te kunnen doen aan deze 'ongenees- Door André LeBlanc PvdA alleen incidenteel e samenwerking met he Saatchi Saatchi in 19° rp grote ruzie, volgens fl ndat het bureau aan zelf itting leed en weieens d verkiezingscampagne ove ren, zijn de sociaal-den» er huiverig voor. En ooi VD en GroenLinks bena i dat de reclamebureau uitvoerend, ondersteunen» en. agst voor het onbekende, o s calvinisme dat niet toe t iets mooier verpakt woraj eigenlijk is, of werkt he niet? Of zijn de campagne misschien bang de boel ui te geven, grote experts a immers achten op het ge* i communicatie? tste wordt in alle toonaa ;kend. De kern is volgens nemensen, dat reclame nd maar heel beperkt ie roegen aan het beeld van of politici. De campagne- pikken weieens een idee j laar produkten verkopen >ch iets anders dan idee nan brengen. :t Goeijenbier te sprek k en reclame zijn en blij el verschillende vakken, ze campagne zullen de heren politici het toch v zelf moeten doen. lijke' ziekte en voorspelden dat Leo zwakzinnig, spastisch en blind zou worden. Josephien van denBerg nam daarmee geen genoegen en ging op zoek naar andere (alterna tieve) methoden om haar kind te behandelen. Ze kwam in contact met een elek- tro-acupuncturist die Leo ging be handelen. En met resultaat: de epi leptische aanvallen verdwenen. In middels was Josephien weer zwan- ,ger geraakt, en in 1992 werd er een gezonde dochter geboren: Carleen. Het betrof een voldragen zwanger schap en aanvankelijk ging ook alles goed, totdat na een maand ook Carleen dezelfde symptomen ging vertonen waarmee de ziekte van haar broertje was begonnen. Steeds was er beweerd dat de aan doening van Leo op de te vroege geboorte terug te voeren was. Dat was nu plotseling een stuk minder voor de hand liggend. Er moesten volgens Josephien andere factoren in het spel zijn die juist haar kin deren ziek maakten. Omgevings factoren, die het afweersysteem van de kinderen hadden aangetast. Josephien: „Sommige klachten zijn volgens mij het gevolg van aardo lie- of aluminium-belasting. Hoe komen die kinderen daaraan, zul je zeggen. Welnu, ik heb jarenlang eten gekookt in aluminium pannen. En wat de aardolie betreft: mijn man en ik hebben jaren boven een garage gewoond. Bovendien zijn mijn ouders beiden in de gezond heidszorg werkzaam geweest en daar veelvuldig met schoonmaak middelen op aardoliebasis in con tact geweest." Tandarts Van den Berg, die na haar studie tandheelkunde ook opleidin gen in homeopathie en acupunc tuur had gevolgd,'ging haar kinde ren ook zelf - homeopatisch - be handelen. Ze raakte steeds meer overtuigd van het nut van alterna tieve geneeswijzen en richtte in september 1992 een stichting op om dat nut via wetenschappelijk onderzoek aan te tonen. De Stichting ter Bevordering van Alternatieve Behandelingsmetho den bij 'Ongeneeslijke' Ziekten, kortweg BAB'O'Z, was geboren. Mevrouw Van den Berg: „Helaas is homeopathie nog steeds omstreden in de reguliere medische weten schap. Men wil er niet aan. Ik wil aantonen dat homeopathie werkt, zodat artsen er niet omheen kun nen. Door gedegen onderzoek te doen en te stimuleren het bewijs leveren dat met name ongeneeslijk geachte, chronische ziektes homeo pathisch te behandelen zijn." Homeopathie is niet alleen omstre den in medische kringen. Ook de politiek wil er niet aan. Vooralsnog wordt BAB'O'Z dan ook gefinan cierd uit particuliere bronnen, aan vankelijk zelfs grotendeels door de initiatiefneemster zelf. Van den Berg: „Landbouw-specia- list Blauw van de WD is de enige politicus die het symposium heeft bezocht. Erica Terpstra, ook WD, heeft achteraf wel belangstelling getoond en me gebeld, maar ze laat het onderwerp voorlopig liggen." Om na te gaan of homeopathische middelen werken zette BAB'O'Z enkele onderzoeken op. Voor een verantwoorde opzet van het onder zoek werd het advies ingewonnen van een aantal gerenommeerde we tenschappers uit de reguliere medi sche wetenschap. Arts-epidemioloog Claartje Moer man, verbonden aan de Universi teit van Amsterdam: „Ik heb advie zen verstrekt met betrekking tot de methodologie. Verder ben ik niet bij het onderzoek betrokken ge weest. Ik heb het resultaat ook nog niet onder ogen gehad, maar ik geloof wel dat het onderzoek cor rect en volgens de wetenschappelij ke regels is uitgevoerd." In eerste instantie wilde Van den Berg onderzoeken in hoeverre het immuunsysteem van mensen is aangetast. Ze is er van overtuigd dat vele 'ongeneeslijke' ziektes in direct veroorzaakt worden door de verontreiniging van het milieu. De moderne mens komt in zijn dage lijkse woon- en werkomgeving in contact met talloze belastende fac toren. Daarmee worden niet alleen giftige stoffen bedoeld, zoals be strijdingsmiddelen die we via groenten en fruit binnenkrijgen, maar ook ogenschijnlijk onschuldi ge chemische stoffen, zoals fluori de. Door jarenlange blootstelling aan deze belastende factoren wordt het immuunsysteem aangetast, al dus Van den Bergs theorie, waar door we bevattelijker worden voor tal van aandoeningen. Via een grootschalig bevolkingson derzoek werd de invloed van het onschuldig geachte natriumfluori- de onderzocht. De algemene ge zondheidstoestand van inwoners van Tiel, waar tussen 1953 en 1973 gefluorideerd water uit de kranen stroomde, werd vergeleken met die van inwoners in Culemborg, waar nooit fluor aan het water werd toegevoegd. De verschillen bleken opmerkelijk. De inwoners van Tiel bleken dui delijk minder gezond. Vooral de vrouwen uit Tiel leden naar ver houding aanzienlijk vaker aan vor men van geheugenverlies, kanker en zenuwziekten dan vrouwen uit Culemborg. De volgende stap was onderzoek naar de werking van een behande ling volgens de klassieke homeopa thie. Daartoe werd een onderzoek opgezet bij whiplash-patiënten. Whiplash-patiënten lijden onder meer aan chronische vermoeidheid, Josephien van den Berg: chronische, ongeneeslijke ziektes zijn veelal toe te schrijven aan milieubelastin gen. concentratiestoornissen en ernstige nekklachten (meestal ten gevolge van een auto-ongeluk, meer spe ciaal een aanrijding van achteren), waardoor ze nauwelijks meer kun nen funcioneren en als het ware onzichtbaar gehandicapt door het leven moeten. Het onderzoek werd dubbelblind gedaan, hetgeen wil zeggen dat de onderzochten noch de onderzoe kers weten wie wat krijgt toege diend. Er werden twee groepen gevormd: de ene groep kreeg een placebo (nepmiddel) toegediend; de andere groep kreeg een homeopa thisch middel, cocculus of kamfer. Cocculus is een uit Azië afkomstig plantje dat als tegengif tegen aard olie of petroleum en lood beschre ven staat. Kamfer is een algemeen bekend middel tegen zoutbelastin- gen. Van den Berg: „Het was niet de bedoeling die mensen per se te genezen. Het ging er ons voorna melijk om te onderzoeken of een homeopatisch middel überhaupt iets doet, of er een effect is dat duidelijk afwijkt van het placebo effect. En dat is gelukt. In de placebo-groep constateerden we na verloop van tijd een lichte verbete ring. Het bekende placebo-effect. In de homeopathisch behandelde groep zagen we in het begin een verergering van de klachten, die niet optrad in de placebo-groep. Beginverergering is een bekend fe nomeen in de klassieke homeopa thie. Daarna trad er een verbete ring op van dezelfde orde van grootte als die in de placebo- groep." Vervolgens werd een onderzoek op gezet waarbij een gedeelte van de whiplash-patiënten individueel ho meopathisch werden behandeld. Daarbij werd echter afgeweken van de regels van de klassieke homeopathie. Mevrouw Van den Berg: „We heb ben Hahnemann, de grondlegger van de klassieke homeopathie, toen in eerste instantie losgelaten. Ik ben er namelijk van overtuigd dat de invloed die belastende factoren op het rlïenselijk lichaam hebben, een succesvolle homeopathische behandeling in de weg staat. Het menselijk lichaam is als het ware verontreinigd. Wat moet je dus eerst doen: dat lichaam zuiveren." De onderzoekers deden dat in de eerste plaats door een dieet voor te foto fotopersburo dijkstra schrijven dat zo weinig mogelijk belastende, lees verontreinigende, bestanddelen bevat. Grosso modo kun je zeggen: geen bewerkt, geraf fineerd voedsel, maar onbewerkt, natuurlijk voedsel. Dus geen sui ker, geen witbrood, geen varkens vlees, geen gewone (bewerkte) melk, maar juist wel volkoren gra nen en Biogarde-produkten. Bij wijze van voorbehandeling werden de patiënten bovendien 'gedraineerd'. Een dergelijke drai nage (of ontslakking) komt neer op een grote schoonmaak van het lichaam door stimulering van de lever en de nieren. Daartoe worden combinatiemiddelen op homeopa thische basis toegediend. Ook werd er een extract van berkebladeren als 'ontslakker' ingezet. Vervolgens kregen de 'schone' whi plash-patiënten een individuele homeopathische behandeling. Van den Berg: „Ik ga uit van de veronderstelling dat chronische ziektes mede veroorzaakt worden door belastende omgevingsfacto ren. Als je aanneemt dat dat zo is, moet je de behandeling daaraan aanpassen. We hebben dus probe ren te achterhalen aan welke belas tingen de verschillende patiënten hebben blootgestaan." De onderzoekers deden dat aan de hand van een uitgebreide vragen lijst waarbij ook gevraagd werd naar de belasting waaraan de ouders en grootouders ooit zijn blootgesteld. Als opa bijvoorbeeld schilder was, dan is hij veelvuldig en langdurig in aanraking gekomen met oplosmiddelen en loodverbin- dingen. Dat geldt dan als een be lastende factor die door overerving ook de patiënt zou kunnen hebben belast en waarop de behandeling afgestemd wordt. Claartje Moerman zet vraagtekens bij deze theorie van de overerf baarheid van belastingen: „Ik zeg niet dat het onmogelijk is, maar ik vind het niet erg voor de hand liggend en nogal vergezocht. Ik zou ook eerst kijken naar de belasting waaraan de patiënt zelf heeft blootgestaan, voordat ik in het ver leden zou duiken." Het zou te ver voeren om hier de verschillende behandelingen en de individueel bereikte resultaten te beschrijven, ook al omdat dit on derzoek nog niet is afgerond. Be langrijke vaststelling is in ieder geval dat ook bij dit experiment meetbare reacties op de behande ling volgden. Het onderzoek zal in de komende maanden worden vol tooid. Ook al zijn de resultaten voor een leek wellicht niet spectaculair, Van den Berg is ervan overtuigd dat ze op het goede spoor zit. Ze heeft op basis van het experiment met de individuele homeopathische be handeling van de whiplash-patiën ten zelfs een algemeen schema op gesteld voor de behandeling van 'ongeneeslijke' ziektes. Is dat niet wat al te pretentieus? Mevrouw Van den Berg: „Ik vind van niet. Het bewijs is geleverd dat homeopathische behandeling effec tief kan zijn. Belangrijker is wel licht nog dat geaccepteerd wordt dat chronische ziektes mede wor den veroorzaakt door belastende omgevingsfactoren die het afweer systeem ondermijnen. Ziektes als kanker en zeker aids zijn daarvan goede voorbeelden. Ik denk dan ook dat we ons bij de behandeling van deze ziektes moeten richten op het weer opkrikken van het im muunsysteem. Ik verwacht daar veel van." Josephien van den Berg gaat uit van de stelling dat de zogenaamde ongeneeslijke ziektes milieuziektes of welvaartsziektes zijn. Met ande re woorden: de 'vooruitgang' en de daarmee gepaard gaande milieu verontreiniging maken de mens 'ongeneeslijk' ziek. Zou het zo kun nen zijn dat de reguliere medische wetenschap en de politiek die theo rie juist daarom niet accepteren? „Ik denk dat het zo ongeveer ligt, ja. Men wil er gewoon niet aan. Dat is ook een van de redenen dat ik BAB'O'Z heb opgericht. Om een bewustwordingsproces op gang te brengen. Door onderzoek te doen en wetenschappelijke artikelen te publiceren mensen wakker te schudden. De kloof tussen regulie re en alternatieve geneeskunde overbruggen. Want de ervaringen die ik inmiddels heb opgedaan, wil ik graag met anderen delen." ^or Rob Burg Rinke Horemans - Breda- naar, dertiger én voorzitter van de Puch en Tomos Club Nederland- wil er niets, maar dan ook niets meer over ho ren. Die goeie ouwe Oostenrijkse Puch, met zijn hoge stuur, het markante eitankje en het relaxte zweefzadel, was en is de meest hippe, gave, te gekke brommer ooit gemaakt. Maar dat geldt net zo goed voor 'look-a-like' Tomos, die in licentie in het voormalige Joego slavië werd geproduceerd. Goed, er zijn enkele uiterlijke ver schillen, vooral sinds de komst van de Tomos 4L, maar verder ontlopen beide merken elkaar eigenlijk niet zo gek veel. „De 4L heeft misschien een steviger frame. Anderzijds krijg ik wél meer Tomos-blokken ter revisie aangeboden," aldus Ho remans. Zijn boodschap is duidelijk. De voorzitter voelt er niks voor om tweespalt te zaaien in zijn gezellige bromfietsclubje, waar nieuwe en oude hippies zich thuis voelen, punks en neo-punks op afgetrapte ratbikes maar ook een verdwaalde JOVD'er met zijn tot nieuwstaat gerestaureerde Skyrider op bewon derende blikken kan rekenen. „Mensen houden van het indelen in hokjes. Zo wordt vaak verwezen naar de eerste generatie Puch-rij- ders. Die uit de jaren zestig waren de enige echte, zeggen ze dan. Dat is natuurlijk niet aardig; alle Puch- rijders zijn échte Puch-rijders. Er zijn niet één of twee generaties. Puch en Tomos zijn van 1958 tot 1985 populair geweest, gemiddeld rijd je een jaar of drie brommer, zodat je met net zo veel recht kunt spreken van wel tien generaties." Puch stond in de jaren zestig en zeventig voor individualiteit en non-conformisme. Plattelandsjon geren en vetkuiven 'schoven buik' op hun Kreidlers, Zündapps en later Yamaha's en Honda's. Hip pies en ander ongeregeld volk hield het op de hooggestuurde, opgevoer de en van allerhande accessoires voorziene Puchjes. Knalpotjes werden er afgesloopt om plaats te maken voor lange, dikke pijpen, terwijl - maar dat verschilde van plaats tot plaats - gereedschapkastjes en zijschotten van de VS 50 eruit werden getikt. De vleugelkoplamp van de VS werd soms vervangen door het kleine ronde MV 50-lampje, de te gengestelde mutatie kwam echter ook voor. Het standaard-.,chter- De Puch VS 50 L, een van de meest gewilde modellen. Dit is een van de laatst geproduceerde van dit type, bouwjaar ±1971, en eigendom van de auteur van dit artikel. foto ton de hond licht werd vervangen door een 'bloedblaar': het van een stadsbus gejatte achterlicht. Ook het afzagen van het witte spatbord was in, evenals het achter het zadel aanbrengen van een hoge beugel om tegenaan te leunen. Een ding-dongbel móest. Een lief, lang- gelokt meisje achterop, met haar armen om je middel, was welkom. Johnny Dikbil op zijn brommer- die-dus-echt-niet-kon moest zich behelpen met een klef bontstaartje aan de helm. Op welke manier dan ook ver bouwd of toegetakeld, met een Pu ch probeerde de berijder (m/v) dui delijk te maken dat hij zich afzette tegen de grijze massa, de veraf schuwde 'burgertrutten-maat schappij'. Eigenlijk is er wat dat betreft niet eens zo gek veel veran derd. De Puch en Tomos Club Ne derland telt anno 1994 een groot aantal neo-hippies die op dezelfde manier het Puch-gevoel uitdragen. De brommers van hun vaders transformeren zij tot de meest ab surde vehikels. Als die tenminste niet door pa zelf wordt bereden. Maar dan wel in zo goed mogelijke staat en op zondag als het niet regent... Eindhovenaar Rob van der Velden is zo'n oudere jongere. Eind jaren zestig scheurde hij rond op zijn zwart-gele VS 50. Met een 50 milli meter Bing carburateur kwam hij tot indrukwekkende prestaties. Na jarenlang zoeken vond Van der Velden in 1993 de brommer van zijn jonge jaren en daarmee een stukje van zijn jeugd terug. „Uren lang zaten mijn vrienden en ik op het gras, zo stoned als een aap, op ons gemakje naar onze Puchs te kijken. We deden niets. Af en toe keken we elkaar aan en zeiden dan: 'Wauw hee, wat zijn ze mooi!"' De halfjaarlijkse Oldtimerbeurs Vehikel in Utrecht is een door de PTCN-leden geliefd uitstapje. Van daag en morgen wordt-ie nog ge houden in de Utrechtse Jaarbeurs. Bezoekers kunnen zich aan elfhon derd stands met motoren, auto's en bromfietsen en onderdelen verga pen. Ook Puch zal weer ruim verte genwoordigd zijn. Vehikel is tot en met zondag geopend van 10.00 tot 17.00 uur. Entree 15 gulden.

de Stem | 1994 | | pagina 35