Politici als A-merk Weeknd de stem Identiteit de stem E Reclame-technieken spelen in de Nederlandse politiek, ook in verkiezingstijd, een bescheiden rol. Een aantal politieke partijen betrekt wel een reclamebureau bij de campagne, maar de campagneleiding zelf bepaalt van dag tot dag hoe de kopstukken zich profileren. Politiek is genuanceerder dan een reclamekreet, zo is de opvatting. Toch kunnen reclamemensen vanuit een puur commerciële invalshoek best iets zeggen over het beeld van de politiek. Hoe een politicus zich in een 'verzadigde markt' toch kan profileren, bijvoorbeeld. 'Politici zijn niet duidelijk genoeg. Ze moeten zich beter profileren' 'Politiek en reclame zijn en blijven twee heel verschillende vakken' De moderne mens komt via h< voedsel dat hij eet, het water i hij drinkt en de lucht die hij inademt in aanraking met tal chemische stoffen die hem bel en bevattelijk maken voor chronische ziektes. De stichtir BAB'O'Z brengt de homeopat stelling om ons voor deze 'welvaartsziekten' te behoedei Tijdens een onlangs in Amster gehouden symposium werden eerste resultaten gepresenteeri Dit jaar heeft de Puch en Tom Club Nederland (PCTN) twee goede redenen tot feesten: de totroductie veertig jaar gelede van de MS 50 of 'Baby-Puch' i vijfde verjaardag van de club, begon met een tiental leden, m tomiddels is uitgegroeid tot ee bont gezelschap van ruim vijfhonderd Puch- en Tomosfi toet een tiental afdelingen ove to den lande. Kunt u, stante pede, in één woord zeggen wie of wat u bent? Wat is het karakteristieke, het wezenlijke van uw persoon? Jesse Jackson, pleitbezorger van de Amerikaanse kansarmen en kanslozen, bestormt de barrica des van onrecht met de leus 'I am somebody' (Ik ben iemand), om dat zo veel zwarte Amerikanen zich nobody, niemand, voelen. De dichter Robert Lowell verklaar de bitter: 'Ik zelf ben de hel'. En de Engelse onderwereldfiguur Jo hn Bradbury zou zich Tenenbre ker kunnen noemen, want zijn specialiteit in de uitoefening van misdadige terreur is het breken van de tenen van zijn slachtoffers met loodgieterstangen. De meeste mensen hebben er moeite mee een snelle korte aan duiding van hun identiteit te ge ven. Voelt u zich optimist, slacht offer, slaaf van de staat, orde schepper, dichter? In Amerika hebben de New York Times en de tv-maatschappij CBS het nuttig gevonden om 1136 volwassenen (een groep die re presentatief is voor de gehele bevolking) die lastige, en op het eerste gezicht ook nutteloos lij kende, vraag voorgelegd: pro beer, snel graag, in één woord een verbale pasfoto van uzelf te maken. Het blijkt dat huidskleur niet als wensbepalend wordt be schouwd: van de 97 zwarte Ame rikanen die op de peiling reageer den was er niet een die 'zwart' als antwoord gaf en van de 967 blan ke deelnemers antwoordde er niet een 'blank'. Het antwoord dat het meest (in ruim 10 procent van de gevallen) werd gegeven was: 'Amerikaan'. Men voelt zich eerder Amerikaan dan bijvoorbeeld Christen, jood of belastingbetaler, ofschoon veel Amerikanen van oordeel zijn dat God een speciale relatie met de Verenigde Staten (Gods Own Country) onderhoudt en denken dat zij hun recht van vrije me ningsuiting als schatkistplichtigen veel te duur moeten betalen. Uit de opiniepeiling kwamen meer dan 200 antwoorden. 'Ame rikaan' was dus het meest gege ven antwoord. Vier procent vond 'doorsnee' typerend genoeg en een even kleine groep achtte zich 'rijk' of 'arm'. Ik vind het opmer kelijk dat een antwoord als 'dik' geen prominente plaats in de uit slag kreeg, want een overdaad aan gewicht is toch een nationale Amerikaanse aandoening, waar onder wellicht een derde van de bevolking gebukt gaat, die door de fratsen van de dieet-maffia wel miljarden dollars lichter wordt ge maakt. maar de peiling heeft geen verbale snapshots als 'jojo- dietant' of 'food-aholic' opgele verd. Vet, dat heb ik u reeds eerder in detail uiteengezet, is een natio naal Amerikaans vraagstuk. Dit werd zojuist opnieuw geïllus treerd door Deborah Bidwell uit de staat Tennessee, die een pro ces voert om in de bioscoop in haar eigen stoel naar de film 'Jurassic Park' te kunnen kijken. Deborah (1 meter 60 en 163 kilo gram) wil via gerechtelijke uit spraken de bioscopen dwingen speciale maatregelen te nemen voor de zeer omvangrijke burger. Daarna kunnen de luchtvaart maatschappijen worden aange vat, die bij de berekening van de zetelbreedten lijken uit te gaan van de kleine kontjes der jongere stewardessen. Ruimte voor de dikken moet er komen, of de oorzaak van de omvang nu te wijten is aan ziekte of vraatzucht. Totnutoe stonden alleen zwaargewichten door ziek te in Amerika onder speciale be scherming van de wet. Deborah Bidwell probeert ook, vanwege de afwezigheid van buitenmodel- stoelen, een schadevergoeding van anderhalf miljoen dollar. Zo, zeg het eens, en aarzel niet: wie of wat bent u? Voelt u zich een fust, meer specifiek VAT 69? Acht u zich regelneef of poëet? Het hangt er natuurlijk vanaf waar u woont. In Manilla zal de helft van de bevolking in het jaar 2000 uit daklozen bestaan, nu reeds bewonen daar legioenen leven den de kerkhoven. Voor u en mij is de vraag lastig; bedelaars, dak lozen, zieken en andere bewoners van de hel op aarde hebben er geen moeite mee. Kok: Een A-merk in wording. FOTO'S DE STEM JOH AN VAN GURP erg groot. Zijn imago als minister van Financiën is goed, maar de herkenbaarheid speelt hem nog parten. Als hij nu weer terug zou moeten in de oppositie, zou dat funest zijn voor zijn status als A-merk." Brinkman is er volgens De Roos in korte tijd in geslaagd een stevig A-merk te worden. Maar inmiddels staat deze status onder druk. „In de AOW-kwestie had hij zichzelf niet in de hand. Op tv kwam hij emotioneel over. Dat kan niet, het past niet bij het beeld dat hij altijd de zaak onder controle houdt. Van een A-merk moet je op aankun- Bolkestein: Zelfverwezenlijking. De politicus als merk-artikel zers te zijn, duidelijke taal spreken, niet hakken op collega's." Zijn filosofie komt neer op respect betonen aan de kiezer, zonder poespas eromheen. „Pas als het vertrouwen hersteld is, zou je van moderne reclame-tech nieken gebruik kunnen maken, maar alleen als ondersteuning van de boodschap." Goeijenbier kent eigenlijk maar twee politici die van nature ver trouwen wekken: premier Lubbers en D66-voorman Van Mierlo. „Lubbers heeft de gave opgebouwd om zich te verplaatsen in de huid van de kiezer. Zoals hij op tv een ingewikkelde vraag van een jour nalist eerst even vertaalt in nor maal Nederlands voordat hij ant woord geeft, dat is -fantastisch. Of hoe hij een zaal vol ontevreden tuinders het gevoel kan geven dat hij hun zorgen oprecht deelt...Dat kunnen maar weinig politici." De rest moet het vooral hebben van stug volhouden. Een heel andere manier van profi leren beschrijft Majorie Dijkstal, 'strategy director' van het bureau FHV/BBDO. FHV is, net als het bureau van Goeijenbier, onderdeel van BBDO maar de twee bureaus staan verder los van elkaar. Die V in het midden van FHV/BB DO staat voor Veldman, Martin. Hij is degene die in 1967 het be roemde filmpje heeft gemaakt van D66-voorman Hans van Mierlo, die geheel in gedachten verzonken een wandeling maakte, gehuld in een regènjas. De kijkers konden zijn 'monologue interieur' via een 'voi ce-over' vernemen. Het spotje, ge bruikt in de zendtijd voor politieke partijen, sloeg in als een bom. Vijfentwintig jaar later heeft het bureau nauwelijks meer iets met politiek te maken. Dijkstal kan wel parallellen trekken met de politiek. Zij richt zich op het waarden- en normenpatroon van de consument, om te zien of de te verkopen pro- dukten (koffie, zoutjes, bier, de produkten van een grote super markt-keten) daarbij aansluiten. Ook Dijkstal zegt dat grote merken zich niet meer op kwaliteit profile ren. Daar is iets heel anders voor in de plaats gekomen: gevoel. De fa brikant van rookworst en erwten soep maakt geen reclame met het percentage 'echt vlees' in de worst, maar met oerhollandse gezellig heid. „Wanneer je de boodschap van goede reclame-campagnes uiteen rafelt, kom je altijd uit bij een gevoel dat iets toevoegt aan het produkt zelf," zegt Dijkstal. Zij noemt dat gevoel, de centrale boodschap achter een artikel, een 'eindwaarde'. Achter de rook worsten en de stamppot zit de boodschap: dit produkt biedt ge borgenheid. Een ander voorbeeld: Amerikaanse sportschoenen wor den verkocht met de slogan: Just Brinkman: Status onder druk. Als reclameman De Roos lijsttrekkers als Kok, Brinkman en Van Mierlo moet vergelijken 'met merk-artikelen, krijgen ze van hem allemaal de A-status. Van Mierlo in de eerste plaats: „Hij heeft nationale bekendheid, hij is overal verkrijgbaar, van onbesproken gedrag, het is prettig om met hem geassocieerd te worden. En hij biedt iets heel belangrijks: continuiteit. Dat is een kenmerkende eigenschap van een A-merk." Van Mierlo: Continuïteit. ZATERDAG 5 MAART 1994 Door Debbie Langelaan Die tekst alleen al. 'De gemeenteraad beslist. Maar voor het zover is, beslist u over de ge meenteraad,' liet een vrouwenstem ons de voorbije weken via de radio regel matig weten. Reclameman Wim de Roos vindt zo'n slogan die mensen moet bewegen om naar de stembus te gaan, maar niets. „Het is een holle frase. Als ik een spotje moest maken om mensen over te halen om te gaan stemmen, dan zou ik eerst eens gedegen on derzoeken waarom zoveel mensen niet gaan. Pas dan kun je een tekst verzinnen die wel aanspreekt." De Roos is 'cliënt service director' van het reclamebureau Lintas. Hij houdt zich bezig met alle aspecten van marketing en communicatie voor de opdrachtgevers van Lintas. Deze komen veelal uit de 'food'- sector: fabrikanten van margari nes, ijs, diepvriesgroenten, vlees waren, 'candybars' oftewel snoep- repen. Ook wasmiddelen- en com puterfabrikanten mag Lintas tot zijn 'accounts' rekenen. Of De Roos nu een wasmiddel of een politicus moet aanprijzen - het laatste doet Lintas overigens niet -, hij zweert bij onderzoek vooraf. Daarom kan hij niet zo maar een antwoord geven op de vraag, hoe meer mensen overge haald kunnen worden tot stemmen. „Er wordt weieens opinie-onder zoek gedaan naar de reden waarom mensen niet gaan stemmen, maar ik vind die onderzoeken nogal op pervlakkig. Er komen enorme cli chés uit: mensen zouden ongeïnte resseerd zijn, de ontzuiling van de samenleving zou de banden met de politiek losser maken. Het zegt me niets over de werkelijke redenen." Los van het onderzoek naar de drijfveren van niet-stemmers, zou De Roos de politiek zelf gaan be kijken. Beoordelen of de politiek 'bereikbaar' is. Daarover kan hij wel al enkele conclusies trekken: „Ik denk niet dat mensen voldoen de kunnen begrijpen wat ei; ge beurt. Politici zijn- niet duidelijk genoeg en ze onderscheiden zich niet voldoende van elkaar. Ze zou den zich beter moeten profileren." Hoe dan? De Nederlandse politiek kent slechts smalle marges. Inhou delijk is er op grote lijnen overeen stemming over tal van zaken. De partijen verdringen zich in het midden van het politieke spectrum. De Roos erkent dat. „Dingen die goed zijn, gaan op elkaar lijken. Kijk naar de markt voor auto's of televisies. Alle tv's hebben stan daard een hoge kwaliteit. Toch wil de ene consument per se het ene, en de ander dat andere merk. Als wij een merk moeten positioneren in zo'n verzadigde markt, vragen we naar de toekomstvisie van het be drijf. Als de ene telefoonfabrikant niet verder denkt dan een Kermit- achtig speelgoedtelefoontje en de ander een zaktelefoon ontwikkelt met ingebouwde fax, dan zegt dat iets over de visie van die fabrikant. Op deze manier zouden politieke partijen zich ook kunnen onder scheiden: met een toekomstvisie. Steek als politicus je nek maar eens uit en schets de samenleving over vijftig jaar, als de bevolking voor de helft uit migranten bestaat. Ver tel maar eens hoe het dan moet." De Roos kan politici nog een tip geven: altijd campagnevoeren, en niet alleen de laatste zes weken voor de verkiezingen. „Mensen prikken er doorheen als je ze alleen opzoekt wanneer hun stemmen no dig zijn." Jan Goeijenbier, directeur van het public relationsbureau BBDO/PS, kan dat beamen. Hij kent, als oud campagneleider van D66, zowel de public relations als de politiek goed. De les die hij uit zijn ervarin gen heeft getrokken luidt: reclame kan niet veel doen voor de politiek. De twee zijn wezensvreemd voor elkaar, en de schuld daarvan ligt bij de politiek. Die heeft een kloof laten ontstaan tussen zichzelf en het publiek, die de reclame niet kan overbruggen. „Als mensen het produkt niet waarderen of begrijpen, dan heeft reclame geen effect," zo vat hij samen. Hij kent maar éën recept voor politici die stemmen willen trekken: hard werken. „Proberen zoveel mogelijk tastbaar bij de kie Kok is een A-merk in wording. „Zijn probleem is dat hij verschillende rollen heeft gespeeld. De omslag van vakbondsman naar minister was sloten worden met andere partijs politici hebben te maken met rauwe werkelijkheid van alledag Met andere woorden: rondom i stuk zeep kun je een fantasie-» reld creëren, rond de politiek ju. niet. Wim de Roos en Majorie Dijk? kunnen, met hun ervaring met 'in de markt zetten' van produkti fouten en foutjes aanwijzen in huidige verkiezingscampagnes, extra inzet van de vertrekken premier Lubbers voor het Cl bijvoorbeeld, ziet De Roos fronst: aan. „Dat is net zoiets als reelat maken voor een produkt waar consument veel van houdt, mi dat niet verkrijgbaar blijkt opt moment dat hij naar de wint gaat. Hij krijgt dan iets and mee. Zoiets wordt hard afgestraft De PvdA faalt, en trouwens partij als GroenLinks nog meer, op een belangrijk punt. trekken, als we de opiniepeiling mogen geloven, nauwelijks of ga jongeren aan. Zowel De Roos Dijkstal verbaast dat niets. I talrijke onderzoeken komt de g middelde jongere naar voren praktisch ingesteld, conservatie! een tikje egoïstisch. Maar dat! daarmee automatisch bijvoorbei WD-aanhangers zouden i blijkt ook weer niet te kloppen. „Jongeren zijn erg gevoelig vt het beeld dat een partij uitstrai Het zou best kunnen dat de idee van GroenLinks ze wel aansp: ken, - het is immers een genen die opgegroeid is met een zes milieu-besef - maar de beeldn ming niet," zegt Dijkstal. De opmerkingen van De Roos Dijkstal vallen eerder in de catej rie 'nuttige wenken' dan dat politieke partij er een verkiezing campagne op zou kunnen bouw Maar zelfs in het aannemen i tips zijn de campagneleiders z# terughoudend. Er lijkt eerder sprake van een dan van een toenemende trend het gaat om het inschakelen ïi reclamebureaus. D66 gebruikt helemaal geen reclamebure! Josephien van den is tandarts. Vier! jaar geleden kree zoontje, Leo. Het 1 te vroeg geboren allergisch voor zo had last van darmkran nauwdheid, ernstige inf zelfs epileptische aanvalle De artsen schreven alle toe aan een progressievt aandoening, verklaarden kunnen doen aan deze j(a. Door André LeBlanc lijke' ziekte en voorspelden zwakzinnig, spastisch en b worden. Josephien van df nam daarmee geen genot ging op zoek naar andere tieve) methoden om haar behandelen. Ze kwam in contact met e tro-acupuncturist die Leo i handelen. En met resultaat leptische aanvallen verdwe middels was Josephien wee ,ger geraakt, en in 1992 wer gezonde dochter geboren: Het betrof een voldragen z schap en aanvankelijk gi alles goed, totdat na eer ook Carleen dezelfde syi ging vertonen waarmee van haar broertje was bego Steeds was er beweerd dat doening van Leo op de t( geboorte terug te voeren was nu plotseling een stul voor de hand liggend. Er do it. De 'eindwaarde': vrijheid. We doen een proefje. We nemen drie willekeurige 'eindwaarden': vriendschap, sociale harmonie, zelfverwezenlijking. Welke politie ke partij laat zich het best met een van die begrippen verenigen? Bij de WD past zelfverwezenlijking, daar is Dijkstal snel uit. Persoonlijke vrijheid en individualisme horen bij deze partij. Daarna wordt het moeilijker. Vriendschap zou bij de PvdA kun nen passen, omdat het verwant is met het begrip solidariteit. Op het begrip sociale harmonie zouden zo wel CDA als D66 kunnen scoren, hoewel de associatie al veel verder gezocht moet worden. „Hieraan kun je zien dat de par tijen niet een eenduidig beeld naar buiten brengen. Ik zeg niet dat politici hun boodschap moeten be perken tot één zin, maar ze zouden zich intern beter moeten afvragen of al hun idealen onder één noemer te brengen zijn. Die boodschap moeten ze naar buiten brengen." Goeijenbier denkt dat Dijkstals theorie niet werkt. „Stel je voor: de PvdA kiest voor het uitdragen van de boodschap veiligheid in brede zin. Tegelijk ontsnappen onder Kosto's leiding op Justitie tal van gevangenen. Daar prikt de kiezer dus direct doorheen. Politiek is' altijd ingewikkelder dan een slo gan: er moeten compromissen ge meer, de PvdA alleen incident» Sinds de samenwerking met h bureau Saatchi Saatchi in IS uitliep op grote ruzie, volgens PvdA omdat het bureau aan zei overschatting leed en weieens gehele verkiezingscampagne o» zou nemen, zijn de sociaal-de® craten er huiverig voor. En oo CDA, WD en GroenLinks be» drukken dat de reclamebureai vooral 'uitvoerend, ondersteunen werk doen. Is dat angst voor het onbekende. Hollands calvinisme dat niet te staat dat iets mooier verpakt worj dan het eigenlijk is, of werktu gewoon niet? Of zijn de campagn' mensen misschien bang de boel u handen te geven, grote experts zij zich immers achten op het ff bied van communicatie? Dat laatste wordt in alle toonaai den ontkend. De kern is volg® campagnemensen, dat reclame Nederland maar heel beperkt ie kan toevoegen aan het beeld van politiek of politici. De campag® leiders pikken weieens een ideet mee, maar produkten verkopf blijft toch iets anders dan ideee aan de man brengen. Om met Goeijenbier te sprekei „Politiek en reclame zijn en blijj" twee heel verschillende vakken. Ook deze campagne zullen de d< mes en heren politici het toch vooi al weer zelf moeten doen. D°or Rob Burg

de Stem | 1994 | | pagina 34