DE STEM De welvaart van Singapore IAL m D. POORT NAAR HET VERRE OOSTEN lag anders eclamemakers over politici let ongrijpbare Puch-gevoel Mijnen, de stille dood 10RDIGERS Tot voor kort stond het Westen met een air van onverslaanbare superioriteit de Oosterlingen te woord. De rollen zijn omgekeerd. Met het schaamrood op de kaken, komen Westerse politici bekennen dat de waarden en normen van het Oosten zeker gelijk zijn aan die van de oude democratiëen. Singapore baseert het economisch beleid op de leer van Confusius De misdaadcijfers zijn opnieuw teruggelopen. Dat benauwt de politie X 64 lekreatie is een ;e rubriek van de jdengroep. reserveringen: 5225, fax 073-137750 9,5201 AK Den Bosch IJKE VAK.DAGEN in irgland (Hessen) Kmr ged.balkon.TV. 4 da ding m. HP DM 210 ntb.buffet) Verlenginn DM 45. Hotel-Penj am Wald, D35088 berg-Laisa. tel' 6452.8676 Weekend ZATERDAG 5 MAART 1994 DEEL oed ELFERSHAU- Hotel-Pension spec lichamelijk gehandi- l mensen in idyllische 00-49.5661.52160. n of luxe efeen krijgt u p zaterdag Burgemeester Bram Peper van Rot terdam schudde met zijn nieuws- jaarsrede Nederland wakker. Een van de oude, trouwe waarden waar op de Nederland mocht rekenen, stond plotseling ter discussie: als we de handen niet uit de mouwen zou den steken, zouden de dagen van Rotterdam als grootste haven ter wereld zijn geteld. Singapore zou zich met die titel mogen gaan tooien. Singapore geldt als de toegangs poort tot Zuidoost-Azië. Het land rapporteerde vorige week een eco nomische groei van 9,9 procent. „Omdat ze te bescheiden zijn om de groei meteen in dubbele cijfers te schrijven," zegt een Nederlandse waarnemer. Singapore is een welvarend land. Zonder grondstoffen als olie of ijzer weet Singapore zich met een inko men van dertigduizend gulden per inwoner zich tot de top van de wereld. Het inkomen per hoofd van de bevolking ligt daarmee boven dat van EU-lidstaten als Griekenland (15 mille), Ierland (22 mille), Portu gal (12 mille) of Spanje (25 mille). De inflatie is beheerst met een ge middelde rond de 2 procent. De werkloosheid ligt op ruim zeventig- krieken van de dag e gezicht. Eerst ste en en dan de frisse Heerlijk wandelen iele gezin. In diep- ;sen en langs bruis en. Langs de Moezel rchten en kastelen. tingen-Rachtig voor ■n een prima diner, jens valt er zoveel te i deze coupon in. 280,- (7 Nachten xemburg. Boottocht, iproeven). Zeltingen-Rachtig. t/m 19 maart '94. ZIE WEEKEND 2 ALEN ende stoomtijdperk. locomotieven en \tuur walsen, en meerijden mtreintjes. )0 - 18.00 uur- Rosmalen 13, Rosmalen enbosch - Nijmegen, 'n - 19050 I ZIE WEEKEND 3 ZIE WEEKEND 4 liensttreding 35 jaar beschikbaar n wagen erband hoge commissie >eding of firmawagen iiding 00-19.00 uur duizend mensen ofwel 2,7 procent. Economen beschouwen dat niveau als een absoluut minimum. De welvaart leest zich af in de koers van de Singaporese dollar. De Ne derlandse gulden geldt voor de Sin- gaporezen als een zwakke munt. De Singaporese dollar nam in vijf jaar met vijftig procent toe van 80'cent tot 1 gulden 20. Met hoge lonen en een hoge dollar koers heeft Singapore zich toegelegd op zakelijke dienstverlening. De in dustrie heeft zich verplaatst naar omliggende lage-lonenlanden als Maleisië en Indonesië. In Singapore zitten de banken, de advocatenkantoren, de accoutants, de verzekeringen. En het land trekt met interessante fiscale regelingen multinationals die een hoofdkwar tier voor Zuidoost-Azië willen vesti gen. Economisch redacteur Willem Reijn bezocht Singapore. In een serie arti kelen doet hij verslag van Neder landse bedrijven, die Singapore ko zen als uitvalsbasis. Vandaag het eerste, inleidende deel. De Hollandse club is fraai gelegen met ei gen tennisbanen, zwembad, goedkoop restaurant en fitness ruimte incluis. Tussen de menukaart steekt een foldertje. 'Wegens groot succes herhalen we de Naggin' Night'. Het hoogtepunt voor Nederlanders in het buiten land: de mopperavond. Mopperen op de luidruchtige kinderen, kla gen over de tekorten op de exploi tatie. Lee Kuan Yew is de pater familias van de staat Singapore, waarvan hij sinds de oprichting in 1959 31 jaar onbetwist leider was, De regering had die week net be kend gemaakt dat de economische groei van Singapore over 9,9 pro cent had bedragen. Hoe komt dat toch, dat de landen van de Draak, Zuid-Korea, Taiwan, Hongkong en Singapore, zich zo sterk ontwikke len en dat het Westen achteruit hobbelt? Het antwoord van Lee Kuan Yew kenmerkt de benadering. Lee ant woordt niet dat de belastingdruk is verlaagd, dat de regering succesvol is met fiscale stimulansen of dat produktiviteit per werknemer is gestegen. Lee Kuan Yew zegt dat de leer van Confucius, de Chinese wijsgeer die vijf eeuwen voor Christus een basis onder de Chinese cultuur legde, ten grondslag aan de prestaties van de bevolking. De waarden en normen van het Confucius zijn terug te brengen tot onderwijs, opvoeding, scholing en discipline. Hij bestem pelt de familie, het gezin tot het hoogste levensdoel'. „Het verlangen om de familie eer aan te doen door scholing, hard werken en samen werking. „In een Westers gezin van vandaag de dag zijn ouders niet geïnteres seerd in de prestaties van hun kinderen, en de kinderen zijn er niet in geïnteresseerd om eer te doen aan hun familie. Dat is het begin van de problemen," zegt Lee. De problemen van het Westen, zo moet de pers van Lee begrijpen, zijn niet conjunctureel, maar struc tureel en cultureel. „Omdat het gezin in het Westen is ingestort, stimuleert niemand de kinderen om te werken en te stude ren," oordeelt de Singaporees. Het resultaat: van school komen hele ongedisciplineerde hordes, met een povere kennis van wetenschap, techniek en wiskunde. Hoe anders is het in de landen van de Draak. „In een Oosterse familie willen de zoons en dochters stude ren en presteren, zodat zij eer brengen aan hun familie." Singapore is een prestatiemaat schappij De Mercedes Benz is met zesduizend verkochte auto's per jaar na Toyota het tweede merk van het land. De zak-telefoon rin kelt in restaurants onophoudelijk. Spijkerbroeken zijn kinderkleding. Een blauwe of grijze broek, over hemd met lange mouwen en een stropdas vormen het uniform,van ce Singaporees. Als werken al geen levensdoel op is, dan is werken wel nodig om te overleven. Want Singapore is duur. Omdat de ruim drie miljoen inwo ners op een gebied van 626 vier kante kilometer moeten leven, is ruimte schaars. De bebouwing moest dus de lucht in. De meeste Singaporezen leven in koopflats. Een vierkamer-apparte- ment kost twee ton, als iemand het geluk heeft er een nieuw te mogen kopen. Op de vrije markt gaat de prijs snel omhoog naar drie ton of zelfs meer. Dus werkt de Singaporees. In veel gezinnen werken zowel man als vrouw zes dagen per week. Thuis verzorgt een Filippijnse de huis houding en de kinderen. Op zondag Door Willem Reijn Singapore is duur. Omdat de ruim drie miljoen inwoners op een gebied van 626 vierkante kilometer moeten leven, is ruimte schaars. De bebouwing moest dus de lucht in. foto de stem De ethiek van de Draak zie je de kolonie Filippijnse vrou wen in de talloze winkelcentra, waar ze zich verlustigen aan de uitgestalde koopwaar, die onbe reikbaar blijft voor hun lonen van 350 gulden per maand. Het succes van Singapore wordt ook wel toegeschreven aan de sa menstelling van de bevolking. Driekwart van de bevolking be staat uit Chinezen, die begin deze eeuw als koelies in de haven van Singapore kwamen werken. De Chinezen beheersen de handel in Zuidoost-Azië. Het 'netwerken' tussen Chinese gemeenschappen in de grote steden in de regio is een succesfactor. Singapore is een Chinese stad tus sen moslim-landen. Tot schrik van de regering raken die landen ook geïnfecteerd door het fundamenta lisme. Het handhaven van een ei gen identiteit wordt daarmee be langrijker. Engels is officieel de voertaal van Singapore. Maar om de Chinese status te versterken, is de regering een campagne Spreek Mandarijn begonnen. Leren en werken. De opleiding van de Singaporese jeugd is relatief hoog. Dat past in het streven om Singapore een vooraanstaande rol in de zakelijke dienstverlening te laten spelen. Industrieel kan Sin gapore alleen nog maar concurre ren als de stad high tech goederen produceert. Voor de fabricage van plastic speelgoed is Singapore te duur. Singapore is door-en-door kapita listisch. Maar vrijheid is geen blij heid in het land. De economie is zeer centraal geleid. „Als de rege ring iets van plan is, dan kun je kiezen als bedrijf: of je doet mee, of je verlaat het land. Een tussenweg bestaat er niet." Die politiek houdt zich eenvoudig staande zolang er groei is. Want wie meewerkt aan de plannen van de regering, krijgt vanzelf zijn be loning. Bovendien is er met de vijf- anp/afp en tienjarenplannen een grote mate van voorspelbaarheid van rege ringsbeleid. Eén keer leek het mis te gaan. Het economische wonder van meer dan tien jaar groei van meer dan tien procent, stokte. Het land raakte in een recessie. Maar de regering ver laagde per decreet de lonen met twintig procent. De pijn werd met wat belastingmaatregelen verzacht. Niemand protesteerde echt, ook al bij gebrek aan vakbonden naar Westers model, en zie: de locomo tief kwam weer op stoom en de trein denderde voort. Alles is geregeld in Singapore. Sin gapore is een van de schoonste wereldsteden. Het water uit de kraan is drinkbaar, ook voor Wes terse toeristen die soms nog krampachtig met flessen bronwater rondlopen, omdat zij niet kunnen geloven dat het leidingwater net zo schoon is als thuis. Nederland schafte de verzorging van bermen tijdens de recessie van de jaren tachtig af als onderdeel van de bezuinigingsgolf. Wie nu een middelgrote stad binnenrijdt, krijgt de indruk een buitenwijk van een ontwikkelingsland te be zoeken. Heel Singapore is verzorgd. De bermen zijn perkjes. De wolken krabbers in het zakencentrum zijn gebouwd met een variëteit die on bekend is bij Westerse architecten. Die hebben na het optrekken van een donkere spiegelwand al snel de indruk een high-tech project te hebben opgeleverd. Dat beeld vormt een scherp con- strast met het beeld van moderne Westerse steden. Zet tegenover de eerste indruk van de bezoeker aan Singapore het gevoel van de bui tenlandse reiziger die het Centaal Station in Amsterdam uit stapt. Hij moet de indruk hebben een enkele reis Sodom en Gamorra te hebben geboekt. De treurig makende aan blik van de etalage van de Westerse geliberaliseerde verzorgingsstaat. Links de hoeren, rechtvooruit openlijk drukbeklante supermark ten voor drugs en rechts de zwer vers als de verliezers van de Wes terse struggle for life. In Singapore zijn de misdaadcijfers over 1993 opnieuw teruggelopen, voor de vijfde keer op rij. Dat benauwt de Singaporese politie. „Het publiek mag geen verdere afname van de criminaliteit meer verwachten," waarschuwt direc teur Khoo Boon Hui van het Crimi nal Investigation Department (CID). De stadstaat heeft officieel 3,1 mil joen inwoners. Daarnaast komen over de bruggen naar het buurland Maleisië elke dag honderdduizen den arbeiders om te werken in de bouw, de havens en de fabrieken. Het aantal inbraken ging 3,8 pro cent terug naar 2924, het aantal andere diefstallen en overvallen met 5,4 procent tot 1008 en het aantal autodiefstallen met 9,4 pro cent tot 3162. Drie gewapende overvallen noteerde de politie' van Singapore. Dat het aantal moorden met 38 procent omhoog ging, lijkt pijnlijk. Maar in 21 van de 58 gevallen was een buitenlander betrokken, rela- tieveert directeur Khoo van de CID. Gemiddeld telt Singapore op 3,1 miljoen inwoners ongeveer evenveel moorden als Rotterdam met nog geen vijfhonderdduizend mensen. De tachtig verkrachtingen uit de statistieken (overanderd) moeten wellicht enigszins worden genuan ceerd. In een samenleving die seks compleet uit het openbare leven heeft gebannen, zal het doen van aangifte waarschijnlijk pas in ex treme gevallen geschieden. In Nederland is criminaliteit het onderwerp dat de kiezers het mees te bezighoudt en verontrust. De tolerante democratie heeft zich te gen het volk gekeerd. En het volk reageert door zich tegen de demo cratie te keren. De Singaporese democratie heeft in Westerse termen niet veel om het lijf. De People's Action Party (PAP) is sinds de onafhankelijkheid in 1959 aan de macht. Oppositie van enige betekenis is er niet - ook al omdat in de jaren zestig tegenstan ders werden opgepakt wegens op ruiende leuzen. Dertig jaar later zaten ze nog in de gevangenis. De aanpak van de criminaliteit is zoals met alles drastisch. Lijfstraf fen worden nog steeds gegeven. De dokter controleert of de veroor deelde de twintig stokslagen fysiek wel kan overleven. Hij grijpt in als er na tien slagen onherstelbare schade aan het gepijnigde lichaam dreigt te worden aangericht. De veroordeelde mag dan na een half jaar terugkomen, om de rest van zijn straf te ondergaan. Straffen zijn vaak draconisch. De doodstraf op de handel in drugs geldt ook voor buiten landers, zo merkte de Neder lander Van Damme. Hij wacht in de dodencel af of zijn verzoek tot amnestie wordt gehonoreerd. Het toestaan van de doodstraf be tekent niet dat er geen recht is in Singapore. Mede-verdachte Maria Krol en haar Nigeriaanse compaan werden ondanks sterke aanwijzin gen van betrokkenheid tot verras singen van een ieder vrijgesproken omdat het onomstotelijk bewijs niet werd geleverd. De vraag is bijna een economische. Wat is het meest democratisch: de handelaren in de dood met de dood bestraffen zoals in Singapore, of hun klanten als slachtoffers de dood in laten handelen? De luchtvaartshow van Singapore is een van de bewijzen van de verschuiving in de wereldorde. Tot voor kort waren Bourget bij Parijs en Farnborough in Engeland de belangrijkste luchtvaartshows. De Engelse show heeft in de rang lijst plaats moeten maken voor Singapore. Een kenmerkende ver schuiving. De Britten treuzelden tot 1959, voordat zij Singapore en Maleisië hun onafhankelijkheid schonken. De PAP van Lee be schouwden zij als een soort com munistische dreiging voor de regio. Maar Singapore ontwikkelde zich juist tot het centrum van de nieuwe kapitalistische wereld van Zuid oost-Azië. De show in Singapore was ontluis terend voor wie gelooft in de supe rioriteit van het westen. Met de hoed in de hand vroegen de verko pers van Westerse vliegtuigen en oorlogsmateriaal om belet bij de Oosterse gezagsdragers. Maar de verkopers waren allang blij weer eens een positieve sfeer te mogen proeven. „Thuis praten we alleen maar over bezuinigingen, ontslagen en recessie. Hier heb je het tenmin ste weer eens over groei," ver zuchtte een manager. Het Westen is jaloers op het Oos ten. De waarde van de ethiek en de cultuur is bepaald door de econo mische verhoudingen. Tot 1959 heerste het Westen daadwerkelijk in Singapore. Tot begin jaren tach tig heerste het Westen politiek-eco- nomisch in Singapore. Nu verschuiven de ethiek en cul tuur op de bewegende economische machtsverhoudingen. Mevrouw Ursula Seiler-Albring, de Duitse staatsecretaris van buiten landse zaken, bezocht onlangs Sin gapore. Met de pet in de hand. „Azië is niet langer bereid om klakkeloos de systemen, waarden en normen over te nemen die wij hebben gecreëerd. De dagen van een eenzijdige politiek tegenover Azië zijn voorbij," zei de staatse cretaris. De politica, lid van de liberale FDP, werd nog eens in Singapore geïntroduceerd als vertegenwoor digster van de grootste economi sche macht binnen de Europese Gemeenschap. Seiler-Albring be loofde beterschap van het Westen. „Wij moeten ons meer openstellen voor de gedachten van Azië, ook op het vlak van mensenrechten en so ciale rechten, in plaats van hen steeds weer de les te lezen."

de Stem | 1994 | | pagina 33