Familie cultuur speelt schoenindustrie parten Ruzie mest! bijgel Gemeentel Het CDA zit in de hoek waar de klappen vallen Brinta -DE STEM- DE STEM Laat DE STEM BINNENLAND BUITENLAND Dagorde DE STEM 'Partijstandpunten over de aow schelen niet veel' ZATERDAG 5 MAART 1994 A2 w erklozen, vut-ge- rechtigden en ge pensioneerden beklagen zich er vaak over dat ze hun besef van tijd kwijt zijn. De ochtend lijkt op de middag en de middag op de avond. Ze moeten op de ka lender kijken om te zien wel ke maand, ja zelfs welke dag het is. Het jaar werd voor hen een kleurloos kralensnoer van alsmaar eendere dagen. Niet enkel de afwezigheid van dagelijks werk dat een ordelij ke levenswijze noodzakelijk maakt, ook de omstandigheid dat bepaalde dagen van het jaar en van de week hun ei genheid en overgeleverde ge bruiken verloren hebben, is oorzaak van dat gewraakte gevoel van tijdloosheid. Nog niet zo lang geleden was de zondag de Dag des Heren, waarop de kerk alle gelovigen die de leeftijd van zeven jaar bereikt hadden, in het tweede van de door haar uitgevaar digde Vijf Geboden, ver plichtte de heilige mis bij te wonen en geen verboden werk te doen. Een aanmerke lijk deel van de mis verzuimen was evenzeer doodzonde als gehele afwezigheid. Van die misverplichting waren ernstig zieken ontslagen, zoals ook ouden van dagen bij zeer guur weer, zwangere vrouwen die de wierookgeur in de kerk niet goed verdroegen en zij die geen gepaste kleding had den. In dat laatste geval kon echter een beroep worden ge daan op de Sint-Vincentius- vereniging. Verboden, ook wel slafelijke arbeid genoemd, bestond uit al die bezigheden die meer lichamelijke dan geestelijke activiteit met zich meebrach ten. Geoorloofd was het be reiden van de maaltijden, bor duren, kunstbreien, het ma ken, niet het ontwikkelen van foto's en verder schilderen en tekenen. Naaisters mochten op zondag rouwkleren ver vaardigen, en zelfs bruidskle ren als ze anders aanmerkelij ke schade zouden lijden. De viering van de Dag des Heren bracht het dragen van zondagse kleren met zich mee, waarin we niet op straat mochten spelen, die na enige tijd devalueerden tot schoolkleren en daarna, am per nog passend, als doorde weekse speelkleren mochten worden gedragen. In de schaduw van de zondag lag de maandag. Op die dag werd de wekelijkse was ge daan, wat tot gevolg had, dat er fan weinig aandacht aan het eten kon worden besteed. Onder de vaak nog druipen de, boven onze hoofden aan waslijnen opgehangen hem den en onderbroeken nuttig den we dan in de woonkeu ken met lange tanden de overgebleven soep, waarin de vermicelli gezwollen en pap perig ronddreef, waarna er meestal gewelde pruimen of geweekte abrikozen bij de aardappelen op ons bord wer den geschept, naast een paar 'plakjes van een droog gewor den lendelapje. Bouwvakar beiders dronken op deze dag nog we eens meer dan hun evenwichtsorganen konen verwerken, en wat op een blauwe maandag vervaardigd was, vertoonde al vlug man kementen. Kreeg de woensdag het hele jaar door al een zekere poëti sche wijding door het avond lijke Marialof, de vrijdag bracht als onthoudingsdag vis op ons etensbord, meestal een gebakken schol, die soms werd afgewisseld door een zachtgekookt ei, waaraan even weinig smaak was als aan de worteltjes die er in de botersaus naast dreven. In ons oog was niet alleen vrijdag, de dertiende, een ongeluksdag. Trof de vrijdagavond ons met ons schone ondergoed in het badhuis aan, na een ochtend van schoolgaan of werken was er de zaterdagmiddag waarop bij de biecht de innerlijke rei niging plaatsvond. De zater dagavonden begonnen met Mozarts 'Ave Verum' dat op de radio de zondag inluidde, waarna zich in de huiskamer een vredige gezelligheid ver spreidde met 'Negen heit de klok', het Jeugdcentralekoor uit Vught van broeder Lae- tantius dat onze roomse blijd schap uitzong, de gewone man die er zijn volle neef het zijne van zei. En vooral met de geglaceerde, met room ge vulde beschuitbol, die moedei 's middags bij een bankbet- bakker had gehaald in een winkel die model had gestaan voor de tekeningen van An ton Pieck. Een salmonella anno 1994 kan Brinta niet breken. Veertig jaar geleden was het al voor menig scholier het snelle en vullende alternatief voor een gezond ontbijt. Je vond het óf afschuwelijk óf heerlijk. En dat blijft zo. Ook de omstandigheden. Een verdwaalde winkelmuis is er dol op en vreet zich een opening door de kartonnen verpakking. Soms glijden zilvervisjes tussen de tarwe- vlokken, als het pak iets te lang op het rek is blijven staan. En nadat de warme melk de vlokken tot eetbare cement heeft gebonden, hoeft niemand zich er over te verbazen dat bacteriën halleluja roepen. Daar werden kinderen toch groot van? (DC) Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Bezorgklachten en abonnementenadministratie: Afdeling Lezerscontact 06-0226116 (gratis) ma. t/m vrij. 8.00-17.00 uur, zat. 8.00-12.00 uur. Kantoren: Bergen op Zoom, Steenbergsestraat 23-23a, 01640-36850, fax 01640-40731. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Etten-Leur, Markt 28, S 01608-21550, fax 01608-17829. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 1, S 01100-28030, fax 01100-21928. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751, fax 01140-19698. Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14,® 01620-54957, fax 01620-34782. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen. Vlissingen, Scheldestraat 7-9, 4381 RP, 01184-19910, fax 01184-11446. Postadres: Postbus 5051, 4380 KB Vlissingen. Openingstijden: Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementsprijzen per 1 januari 1994 (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 87.20, per half jaar 173.45 óf per jaar 337.30. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 29.05, per kwartaal 84.70, per halfjaar 168.45 óf per jaar 327.30. Voor posttoezending geldt een toeslag. Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 en bij Teuben, Gin- nekenweg 7, Breda. Grote advertenties uitsluitend 076-236881. Geboorte- en overlijdensadvertenties maandag t/m vrijdag tot 16.00 uur 076-236881zondag van 18.30 tot 20.30 uur 076- 236242/236911. 2 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. Renata, Jochie, Anita, Jacobs/Pimpernel, Helioform. Ontslagen en faillissementen volgen elkaar de laatste jaren in snel tempo op in de schoenindustrie. De malaise in deze bedrijfstak is echter niet van vandaag of gisteren. Behoudens een paar oplevingen is het deze eeuw eigenlijk alleen maar bergafwaarts gegaan met de werkgelegenheid. De introductie van machi naal gemaakt schoeisel begin deze eeuw betekent het keerpunt in de bedrijfstak die ooit aan tienduizenden werk bood. Door Kees Bechtold Wie heeft het ooit gehoord, wie heeft het ooit gezien, schoenen stikken, op een naaimachien!' We schrijven 1859. Schoenma ken is nog een edel handwerk, een echt vak. Schoenmakers knechten reageren voor de poor ten van een nieuwlichter in de bedrijfstak schamper op de in troductie van de nieuwigheid in de branche, de stikmachine. Een reactie tegen beter weten in; na tuurlijk werkt een stikmachine veel sneller dan handen. De stik machine is gauw gemeengoed in de bedrijfstak. Het is de eerste vorm van mechanisatie van de schoenproduktie, maar het zal tot 1903 duren alvorens de firma Van Schijndel in Waalwijk als eerste de produktie van schoe nen volledig mechaniseert. Gedwongen winkelnering De knechten komen er al gauw achter dat de introductie van nieuwe technieken samen met een toegenomen concurrentie ui terst vervelende consequenties voor hen zal hebben. Werkgevers die wars zijn van dure machines zien hun omzetten slinken. Om hun inkomsten toch op peil te houden, dwingen ze werknemers hun dagelijkse inkopen te doen in de winkel die hun broodheer er naast zijn bedrijf nog op na houdt, de zogenaamde gedwon gen winkelnering. Winkels, waar de werknemer vaak 20 procent tot 30 procent duurder uit is. Weigeren zij, dan volgt ontslag of minder werk en dus ook minder inkomsten. Om de dagelijkse inkopen te kunnen doen, steken werknemers zich in de schuld bij hun werkgever. De opgebouwde schuld wordt weke lijks op het loon ingehouden, waardoor de werknemer naar verloop van tijd geen loon meer ontvangt en met handen en voe ten gebonden is aan zijn baas. Vooral als Nederland kort na 1875 in een diepe economische crisis verzeilt en tussen de vele schoenmakerijen een prijzenoor log woedt, wordt het wapen van de gedwongen winkelnering steeds machtiger. De concurren tie is moordend; Waalwijk, Baardwijk en Besoyen - de beide laatste dorpen behoren nu tot Waalwijk- telden 243 schoen makerijen, waarvan er drie ma chinaal werkten. Daarbij komt nog de concurren tie uit Duitsland en België. Klei ne schoenmakers die nog niet machinaal werkten, trachtten him prijzen te verlagen. Toen hielp dat al niet, en tegenwoor dig evenmin. Tot 1909 houden sommige bazen hun knechten in een ijzeren greep. Dan maakt een wet een einde aan de prak tijk van de winkeldwang. Daddy Stibbe foto felix janssens De invoering van machines blijkt hét keerpunt te zijn in de industrie. Daarna is het eigenlijk alleen maar bergafwaarts ge gaan met de werkgelegenheid in de bedrijfstak, met alleen nog oplevingen tijdens de Eerste We reldoorlog, in de jaren dertig en na afloop van de Tweede We reldoorlog. Tussen 1914 en 1918 viel de import uit Duitsland en België stil en konden de Neder landse fabrikanten hun voorraad tegen uitstekende prijzen kwijt. De overheid verstoorde met haar prijsbesluit in 1928 de euforie. De gevolgen werden nog drama tischer door de invoering van een acht-urige werkdag en een 45-urige werkweek tegen een ge lijkblijvend salaris. De kosten bleven gelijk, de produktiviteit steeg niet. Daar viel niet tegen op te boksen. Eind december 1922 was in de leer- en schoen industrie in Waalwijk 65 procent van de beroepsbevolking werk loos, in Dongen 70 procent. De produktie was met 75 procent gedaald. Een internationale tentoonstel ling in 1925 voor de schoen- en leerindustrie zorgde even voor een opleving. Maar vervolgens deed de beurskrach van 1929 zich voelen. Lage prijzen voor buitenlandse schoenen veroor zaakten een prijsval. De over heid greep in met het zogenaam de 'crisiswetje'. Invoerrechten op schoenen werden verhoogd en de detailhandel kreeg de verplich ting opgelegd dat 60 procent tot 65 procent van de verkochte schoenen van Nederlands fabri kaat moest zijn. Bloch en Stibbe Het was de tijd dat de firma Bloch en Stibbe haar intrede deed in Brabant. „Mijn beide grootouders hadden in Amster dam een agentuur voor de im port van schoenen. Maar toen de wet werd uitgevaardigd, viel een groot deel van hun handel ineens weg. Ze kochten de failliete schoenfabriek Hollandia op en gingen zelf produceren," zegt Daddy Stibbe. Hij was de laatste Anno 1969; een modelleur aan het werk bij Bloch en Stibbe in Waalwijk. foto archief de stem directeur van de fabriek die in 1972 het loodje legde. Het crisiswetje gaf de schoenin dustrie een stimulans; er vond een schaalvergroting plaats waardoor het de grote bedrijven redelijk voor de wind ging. De produktiecapaciteit werd flink uitgebreid en nieuwe bedrijven vestigden zich in de regio. Na de Tweede-Wereldoorlog be leefde de schoenindustrie een re vival. Een groot deel van Europa hield zich bezig met de wederop bouw. Last van goedkope impor ten had Nederland niet. Aan het eind van de jaren vijftig kwam er weer de klad in doordat de grootschalige import op gang kwam. Bloch en Stibbe richtte zich echter zoals ook voor de oorlog op de export en die flo reerde, aldus Stibbe. „Nederland was een lage-lonenland. We zet ten veel af in Groot-Brittannië." In 1958 exporteerde Bloch en Stibbe 11 miljoen paar schoenen naar 35 landen. Stibbe heeft de neergang van de schoenindustrie van dichtbij meegemaakt. In vier jaar tijd bouwde hij Bloch en Stibbe met fabrieken in Den Bosch, Waal wijk, Drunen, Gilze en vier fa brieken in het buitenland 'be wust' af. In 1968 waren er nog ongeveer 1.500 mensen in dienst, in 1972 was het afgelopen. En dat terwijl Bloch en Stibbe hal verwege de jaren zestig nog goed was voor een produktie van 20.000 paar schoenen per dag, waarvan 80 procent werd geëx porteerd. „De eerste signalen zag ik in 1962 al toen ik in de VS was. Ik had daar een grote order gekre gen met een smalle marge. Kwam ik terug, was hier ineens de gulden gerevalueerd. Was mijn winst omgeslagen in ver lies. We werden gewoon te duur. Daar kwam de introductie van de vrije zaterdag nog eens bij en een loonexplosie. Halverwege de jaren zestig ging het definitief mis. Dat beeld werd nog eens bevestigd toen ik op zakenreis was in Hongkong. Daar zag ik in een produktiebedrijf een mon ster van ons staan, opgestuurd door Engelsen naar wie we veel exporteerden." „De schoenen werden gewoon nagemaakt, alleen voor een veel lagere prijs. Daar viel voor ons niet tegen te produceren. Onze export viel grotendeels weg en we waren een veel te groot be drijf om alleen voor de Neder landse markt te produceren. Bo vendien hadden we daar te wei nig greep op. Bedrijven als Van Bommel en Van Lier waren vol komen op de Nederlandse markt gericht, die hadden er zich een vaste plaats veroverd." Neergang Hollandia was niet de enige die de handdoek in de ring gooide. Het aantal bedrijven werd sinds 1972 meer dan gehalveerd en ging van 189 naar 85 in 1992. Met de sanering kelderde na tuurlijk ook het aantal schoenen dat werd geproduceerd. Werden er in 1960 nog 31,6 miljoen paar schoenen geproduceerd, in 1992 bedroeg dit nog 5,6 miljoen paar. Even dramatisch de daling van het aantal werknemers; dat ging van zo'n 16.000 in 1960 naar 1.162 in 1992. De import maakte een tegenge stelde ontwikkeling door, van 6,3 miljoen paar in 1960 tot 98 miljoen paar in 1992. Deze zijn •uiteraard niet allemaal bestemd voor de Nederlandse markt; van die 98 miljoen vonden er 42 miljoen weer hun weg naar bui tenlandse consumenten. De grote sanering van de laatste 30 jaar heeft niet in de laatste plaats te maken met het feit dat bijna de hele tak bestaat uit kleine en grote familiebedrijven. Ze groeiden niet makkelijk mee met ontwikkelingen in bijvoor beeld mode en marketing. De bedrijfsvoering in het vaak top zware kader was over het alge meen niet in handen van de beste managers, maar in de han den van hen die van vader op zoon bezitter van het kapitaal waren. Fusie en concentratie waren moeilijk, omdat een fami lie daardoor afstand zou moeten doen van iets wat generaties op generaties met hard werken opgebouwd. Wat dat betreft was de beslissing om ermee te kappen voor Stibbe niet zo'n probleem. „Het was voor ons een stuk gemakkelijker om uit de schoenenbranche te stappen. Wij kwamen van origj. ne uit Amsterdam en zijn in 193! in de schoenenbranche gestapt toen Hollandia failliet ging. De Brabantse schoenindustrie is voortgekomen uit handarbeiders die voor zichzelf zijn begonnen en bedrijven hadden die van ge. neratie op generatie gingen. Daar stap je natuurlijk niet zo gemakkelijk uit." Stibbe had zich al ingedekt te gen de teloorgang. „Toen halverwege de jaren zestig zagen aankomen dat het mis zou gaan, zijn we ons al gaan oriënteren og alternatieven voor gebouwen en personeel. Personeel kwam toen nog gemakkelijk elders aan dt bak. We zijn ons gaan richten op de chemie en de fabrikage van tapijten." Lijmfabriek Simsonin Den Bosch is voortgekomen uil de activiteiten van Stibbe, ta- pijtfabriek Esco in Waalwijk be staat ook nog steeds. Helioform Stibbe stapte in 1972 niet hek maal uit de branche. Het zondheidsschoeisel onder naam Helioform lag goed in Nederlandse markt. „We hebben een constructie gemaakt waarbij Helioform er werd uitgelicht. Zo konden 250 werknemers aan slag blijven. Uit een soort id lisme introduceerde ik arbei derszelfbestuur in het bedrijf Maar dat is eigenlijk ook de ondergang voor het bedrijf worden. De groep was daarvoor te groot. Er werd wat afverga- derd. Te veel mensen gingen zich aan hun verantwoordelijkheid onttrekken, met als gevolg de kwaliteit omlaag ging." Het experiment eindigde in 1981 met een faillissement. Jenne Harder verscheen op het Bra bantse schoentoneel; hij kocht ds failliete boel'en ging afgeslanhl verder. Iets wat hij afgelopen februari zou herhalen toen onder meer Helioform opnieuw op fles ging. Na de ondergang van Hollandia kocht Stibbe de schoenwinkels Bristol Shoes en Van Woensel Beide heeft hij inmiddels van de hand gedaan. Bij Bristol is hij nog wel commissaris. Hoewel de afkalving van de schoenindustrie nog steeds halt toe is geroepen, is het niet alleen kommer en kwel. Aan de bovenkant van de markt, schoe nen van 200 gulden en meer, is sprake van een stabiele zo niet stijgende omzet en een groeiende export. Zo ziet de Moergestelse fabrikant Van Bommel (180 werknemers) zijn omzet van 25 miljoen gulden stijgen en expor teert zo'n 20 procent meer schoenen naar België. Overigens is de markt voor de duurdere kwaliteitsschoen maar 2 procent en lijkt hij dus niet interessant voor buitenlandse producenten. Bronnen: 'Winkelnering in schoenindustrie', Nieuwsblad van het Zuiden 11-10-1977; 'De Brabantse schoenindustrie in historisch en marketingperspec tief', L.W.J. Kemps, Tilburg 1990: Jaarverslagen 1980-1992 van Fe deratie van Nederlandse Schoenfabrikanten. Het oordeel dat de kiezer woensdag heeft uitgesproken over de regeringspartijen CDA en PvdA is vernietigend. In ruim vier jaar tijd verspeelden zij een ongekend groot deel van hun aanhang. Zelden was de kiezer zo ontrouw. De winst- en verliesrekening laat heel duide lijk zien hoezeer de kiezer op drift geraakt is. Van elke honderd kiezers die bij dé Kamerverkiezingen van sep tember 1989 hun stem aan het CDA gaven, deden 46 dat nu niet. De PvdA verspeelde 57 van elke honderd kiezers, D66 wist 56 op de honderd kiezers niet te binden, de VVD slechts 38. De kiezers die hun partijkeuze van 1989 nu niet volgden, waaierden naar alle kanten uit. Van de 46 op de honderd on trouwe kiezers van het CDA gingen er acht naar de WD, vijf naar D66, vier naar de kleine christelijke partijen en drie naar de PvdA. Bij de PvdA was dat beeld: acht naar D66, acht naar Groen Links, drie naar het CDA en drie naar de WD. Van de 56 op de honderd D66-kie- zers verhuisden er zeventien naar de PvdA, elf naar het CDA en acht naar de WD. Die partij zag van haar 38 op de honderd ontrouwe kiezers er vijftien uit waaieren naar het CDA, zes naar D66 en vijf naar de PvdA. Er is dus druk onderling ver keer. Maar de winst- en verlies rekening sluit niet. Dat komt door de thuisblijvers. Van dege nen die in 1989 op het CDA stemden, bleef nu 21 procent thuis. Bij de PvdA was dat dertig procent, bij D66 zeven tien en bij de WD elf procent. De motieven van de thuisblij vers liepen zeer uiteen. Van 'niet geïnteresseerd in politiek' (26 procent) en 'wist niet waar op te stemmen' (rond 23 pro- Brinkman heeft alle reden te vrezen dat zijn Tweede-Kamer fractie straks aanzienlijk kleiner zal zijn. foto anp cent) tot 'geen tijd' (rond tien procent). Het stemmenpotentieel van de thuisblijvers moet dus in de komende maanden door de par tijen worden aangeboord. En de 22 procent van de kiezers, die woensdag hun stem gaven aan lokale groeperingen, moeten door de partijen verlokt worden om op 3 mei op hen te stemmen. Van het mogelijke resultaat van die pogingen is op grond van onderzoek weinig meer concreet te zeggen dan dat het gaat om een aanzienlijk potentieel, dat niet eenduidig te bewerken valt. Niet-geïnteresseerden vergen een andere aanpak dan twijfe laars tussen de ene en de andere partij. Onderzoekers zeggen dat tussen raads- en kamerverkie zingen rond veertig procent van het totale kiezerskorps het kies- gedrag wijzigt. Daaronder be grepen de proteststemmers. Ook leren zij dat kiezers die bij raadsverkiezingen op lokale groeperingen stemden, bij ka merverkiezingen hun stemmen ponds-pondsgewijs verdelen over de gevestigde partijen, maar dat D66 iets meer van de 'lokalen' zou profiteren dan de anderen. Maar niets is zeker en zelfs dat niet. De zekerheid van het onzekere heeft de partijen die zich voor bereiden op het oordeel van de kiezer op 3 mei in haar ban. Natuurlijk stralen ze dat niet uit. Naar buiten toe houden zë vooralsnog vast aan de al eerder uitgezette campagnestrategie. Maar alleen een kind in de politiek kan geloven dat de strategen zich niet het hoofd breken over de vraag hoe te reageren op de herindeling van de politieke kaart, die zich woensdag aftekende. Die vraag kan alleen afdoende worden beantwoord wannéér men zich verdiept in de oorza ken van het gedrag dat de kie zer woensdasg vertoonde. En dat is buitengemeen lastig. Want bij raadsverkiezingen spelen lokale en landelijke fac toren door elkaar heen en op elkaar in. Hoewel de beide regeringspar tijen zwaar hebben verloren Ijkt de uitgangspositie op weg naar de kamerverkiezingen van de PvdA toch iets minder onaange naam dan die van het CDA. De PvdA doorloopt al enige jaren de harde leerschool van het om gaan met tegenslagen, het CDA zit nog maar pas in de brugklas. De PvdA mag zich sinds het verkiezingscongres van novem ber heel voorzichtig koesteren in een zich gestaag herstellende kiezersaanhang. De krakende, haperende machine is gerevi seerd en wordt langzaam maar zeker opgevoerd naar het hoog ste toerental. De grote vraag is of de tijd tussen nu en de ka merverkiezingen niet te kort is om alles wat mogelijk is uit de machine te halen. Het verlies bij de raadsverkiezingen heeft de PvdA teleurgesteld maar niet verbaasd. Er was rekening mee gehouden. Het resultaat veroor zaakte geen benedenwaartse knik in de sinds november op gaande lijn. Vanuit die weten schap durfde partijvoorzitter Rottenberg dan ook op de dag na de raadsverkiezingen uit te spreken dat zijn partij bij de kamerverkiezingen minimaal 25 procent van de stemmen moet halen om zinvol aan een nieuw kabinet te kunnen deelnemen. Dat percentage komt overeen met 37 38 kamerzetels. Dat aantal is maar weinig verwij derd van de 39 zetels waarnaar het CDA is afgezakt. De neer gang van het CDA is op een buitengewoon ongelegen mo ment begonnen. De raadsver kiezingen hebben de neergaan de lijn versterkt. Lopende opi nie-onderzoeken geven nog niet het lichtste teken van herstel aan. Het CDA zit diep in de puree en heeft nog meer last van de tijd dan de PvdA. Waar de sociaal democraten geschoold zijn in het omgaan met de dingen die verkeerd gaan en zich hebben leren onttrekken aan het fatum, daar lijken de christen-demo craten nu pas goed het slachtof fer te zijn van de wet van Murp hy: alles wat verkeerd kan gaan, gaat ook verkeerd. De ouderen die zich van 'hun' partij afkeren vanwege de aow-plannen, de boeren en tuinders die en masse weglopen, hele groepen kiezers die het CDA van vaak traditio nele machtsposities in vele ge meenteraden beroofden. Maar ook kleinere dingen. De schadevergoeding die olympisch kampioen Koss eist wegens het ongevraagd gebruiken van zijn foto voor partijpropaganda; fruittelers die klagen dat het CDA in de campagne appels van een buitenlands ras uit deelt. Een ouderenpartij in Eindhoven die zich op kamerze tels gaat werpen, wat natuurlijk niets uithaalt, maar wel stem men bij het CDA wegtrekt. Al les is van een andere orde, maar wel allemaal slecht voor de beeldvorming. Wat moet het CDA? Voor Brinkman, die zich op de day after enigszins hersteld leek te hebben van het 'balen als een stekker', geen vraag: de harde boodschap met nog meer kracht uitdragen. Natuurlijk, het stom ste dat een partij nu zou kunnen doen is de strategie drastisch omgooien. Het CDA zou elke geloofwaardigheid verspelen wanneer het nu zou ingaan op uit paniek geboren voorstellen uit eigen kring om de bevriezing van de aow uit het programma te schrappen. Elke tegemoetkoming aan op standige kiezersgroepen zal als doorzichtig aan de kaak worden gesteld. Het CDA zit in de hoek waar de klappen vallen. Brink mans tegenstanders zullen in de campagne niets nalaten om hem daar te laten zitten. Den Haag (anp) - De gemeen ten werken niet hard genoeg aan de huisvesting van asiel zoekers. Dat blijkt uit een brief van staatssecretaris Heerma van Volkshuisvesting en minister D'Ancona van WVC. Afgesproken was dat voor 1 mei 30.000 asielzoekers gehuisvest zouden zijn in wat het ministerie Van onze Haagse redactie Den Haag - Het Landbouwsi Landbouw en VROM proberen 2 ogen weg te nemen voor de invo houding voor veehouders in 199( Dit heeft ëeri delegatie van het landbouwbedrijfsleven gisteren afgesproken met de ministers Bukman (Landbouw) en Alders (Milieubeheer). Daarmee is de ruzie tussen beide partijen voorlopig bijgelegd. VERVOLG VOORPAGINA Brinkman lijkt hiermee een beetje op te schuiven in de rich ting van de opvatting van de PvdA die ieder jaar wil bekijken hoeveel de uitkeringen - zoals de aow - omhoog kunnen. Toch blijft het uitgangspunt in het CDA-program dat alle uitke ringen de komende kabinetsperi ode niet omhoog gaan. Het CDA hoopt dat tegelijkertijd de lonen bij de bedrijven 'op de nullijn' blijven. Minister-president Lubbers zei gisteren na afloop van het kabi netsberaad al dat het hem 'sterk jg leek dat het CDA terugkomt op fo het aow^tandpunt'. Volgens h,st Lubbers is er niet zoveel verschil n, tussen de opvattingen van de grote partijen. Dat het CDA de aow vier jaar wil bevriezen, ter wijl de PVdA de hoogte van de- uitkeringen ieder jaar wil toet- jg sen is, meent Lubbers, een kwes- st tie van beeldvorming. p(; Het CDA besloot vorige maand ]-,, het verkiezingsprogramma aan te scherpen door onder andere a] de uitkeringen vier jaar te be- vriezen. De besparing die dat jg oplevert, moet worden aange- 0j wend om werkgelegenheid te „t scheppen. p] 9.1 (ADVERTENTIE) o n V d k d o< Dl rr n d: z( N WIE NIET werkt, zal niet eten, lijkt zou zijn, wie wel eet, zal voorlopig maakt ziek. Schandaal op schandaal: radioactie zonder smaak, vlees vol hormonen, met schoonmaakmiddel enzovoort Pap met salmonella en biergist met maakt indruk. Een miljoen Nederl Brinta. Niet dat nu een paar miljoen worden, want voordat een salmon? neembare klachten moet de gezom bacteriën binnen gekregen hebbe zitten er hooguit een paar. Voor z\ zaak anders en daarom is het goed terug heeft gehaald. Beden voor grote zorg lijkt er zode niet terécht. De Brinta-affaire maken, het feit dat er elke maand voedsel moet aan het denken zetten De industriële wijze waarop ons vo verantwoordelijk voor al deze schar 9mg bij de mulder of bakker, had 1 er last van. Nu voedsel bijna 0 Produktie meer is, zijn de gevolg wereldwijd. Extreem goede controle 'nspectie en keuring zijn immens tegenwoordig snel weten dat er controle blijkt pas gegevens op la tS6n 3' 'n sc'laPI:ien staan jj® deskundigen wensen de produc Hl) heeft alles gedaan wat in zijn ve zo? Het eerste bericht van besmett Pmnengekornen. Het heeft tot vrijt ment geïnformeerd werd. Is dat niet w t C

de Stem | 1994 | | pagina 2