de stem 'Je kunt toch huisvrouw zijn én geëmancipeerd?' de bril Right Said Fred laat zich niet meer afbeulen Broodje Honger De Vierkante Decimeter OPTIÏN ZATERDAG 5 MAART 1994 DEEL D 'ROTHETISCHE PRAKTIJK SCHELSTRAETE Jerlandse Tandprothetici stgebitten en tenreparatie .ST—S 01140-12141 III WO CYSOI kte ak, zetten we dag 21 maart u weer opti- ie wil carrière ma ken „Ik Roepen alle drie de jongens uit het gezelschap. De meisjes volgen schoorvoetend. Dat is opvallend, want uit het gesprek over gelijke rechten en gelijke kansen voor mannen en vrouwen, blijkt dat deze meiden zich niet achterge steld voelen bij de jongens. De jaarlijkse Vrouwendag op 8 maart, kan dus worden afge schaft We bespreken de stand van de emancipatie met Harriet, Annelies, Rogier, Stijn, Esther, Anneleen, Meiko en Raphael, leerlingen vierde klas van het VWO. Door Muriel Boll en Angela Copier In het begin lijkt het een onder werp waar ze zich niet veel bij kunnen voorstellen; als het ge sprek eenmaal op gang is, blijken ze toch allemaal zo hun ideeën te hebben. Ze zijn het niet altijd met elkaar eens, maar heftige discussies zijn er niet. Voor sommige disco's hoeven meisjes geen toegang te betalen, dat is een voordeel. Dat ze geen pizza's mogen bezorgen, een na deel. Dat je niet 's avonds laat op de fiets naar huis kunt, zelfs een groot nadeel, maar waar praten we over als de verschillen niet ondraagelijk zin Peanuts toch Beetje bij beetje worden de ver schillen bij elkaar gesprokkeld. „Ze zeggen dat vrouwen serieu zer zijn," zegt Annelies, maar ze gelooft het zelf niet. Anneleen; „En jongens doen altijd stoer." Rogier bekent dat hij de afge zaagde opmerking maakt als hij bijna aangereden wordt door een vrouw achter het stuur. Het zijn stereotiepe opmerkingen die, net als die over dat ene recht, alleen nog voor de grap gemaakt wor den. Zijn er nog typische mannen- of vrouwenberoepen „Vrouwen in de bouw komen weinig voor, en peuterleiders," merkt Rogier op. „Dat vindt ik nou echt iets voor jou, Stijn," roept Esther vrolijk. Anneleen: „Het is toch ook niet erg, typi sche mannen- of vrouwenwerk De verschillen zijn er toch Als er maar geen discriminatie is." „En die is beslist een stuk min der geworden," stelt Stijn vast. „Nou," zegt Raphael, die af en toe het blad Opzij inkijkt, „in Opzij lees je toch dat vrouwen vaak minder verdienen dan man nen, zelfs bij gelijk werk." Bij gelijk werk hoort gelijke be loning, vinden ze allemaal. „Dat roepen de vrouwen in het be- roepstennis ook," zegt Rogier, „maar ze hoeven mooi een set minder te spelen „Ze preste ren dan misschien iets minder," meent Anneleen, „maar ze trai nen toch net zo hard." Ze vinden dat niemand meer de barricaden op hoeft voor de emancipatie, dat was meer iets voor vorige generaties. Zelf zul len ze het zeker niet doen, het woord alleen al roept spontaan de reactie 'bah' op. Meike stroopt zelfs haar mouwen op en steekt haar gebalde vuisten in de lucht. „Dat zijn vaak van die vrouwen die vinden dat ze overal bij moeten zijn." Emancipatie betekent voor hen niet dat alle vrouwen moeten werken. Een slimme meid is op haar toekomst voorbereid, oké, „maar iedereen moet doen wat hij wil," vindt Raphael. Anne leen: „Je kunt toch huisvrouw zijn én geëmancipeerd Na denkend voegt ze eraan toe: „Misschien mogen zij die car rière willen maken, nog even voor gaan om de laatste achter stand weg te werken." Daar zijn de anderen het niet mee eens, maar Meike zegt: „In de politiek zitten wel veel min der vrouwen." Esther: „Daarom zou ik ook op een vrouw stem men." „Meer vrouwen in de poli tiek, best, maar ze moeten wel goede ideeën hebben," oordeelt Stijn. Het is voor vrouwen nog steeds moeilijker om carrière te maken, want voor een topfunctie worden eerder mannen gekozen. „Die schijnen beter tegen stress te kunnen," weet Rogier. Dat laat ste wordt lacherig onder tafel geveegd. „Maar het is wél waar dat er weinig vrouwen in de top zitten, dus vrouwenemancipatie is niet helemaal uit de tijd." Tijd voor de hamvraag: hoe zit het met werken en kinderen heb ben Anneleen: „Een vrouw zoelt zich eerder verantwoordelijk voor kinderen. Als er een ziek is, zal zij eerder thuis blijven dan een man. Een werkende vrouw met kinderen zal dus niet gauw de zakenvrouw van het jaar wor den." Ze kan zichzelf trouwens best als huisvrouw voorstellen. Annelies en Esther vinden dat man en vrouw allebei minder moeten gaan werken, om de taken beter Meike, Anneleen, Annelies, Harriët, Raphael, Esther, Rogier en Stijn. te kunnen verdelen. De combi natie van een paar dagen werken en de rest thuis, lijkt ook Meike het prettigst. Voor de jongens is het vanzelf sprekend dat ze later mee draaien in het huishouden, bij hen thuis is het niet anders. Car rière is best, maar niet ten koste van vrouw en kind. Even een praktisch rondje. Ze blijken allemaal knopen te kun nen aannaaien, koken lukt ook wel, maar een fietsband plakken is voor de meesten een pro bleem, zelfs voor de jongens. „Maar ik strijk zelf mijn spijker broek," meldt Stijn met gepaste trots. Meike heeft toch het idee dat een en ander een voortdu rend probleem zal zijn. „Eeuwig knokken," knikt Anne lies instemmend. Hier aan tafel realiseren ze zich wel dat zij het in zekere zin gemakkelijk heb ben, met hun opleiding. Als je moet kiezen tussen saai fabrieks werk of bij de kinderen thuis zitten, is de keus toch gauw ge maakt Tot zover het gefilosofeer. Hoe zal hun eigen leven er over vijf tien jaar uitzien Meike: „Drie dagen in de week werken, de rest van de tijd is voor de kinderen." Anneleen: „Ik hoop dat ik kin deren heb. Ik wil daarnaast wer ken, maar niet hele dagen weg zijn." Annelies: „Ik wil in ieder geval geen huisvrouw zijn. Of ik kinde ren wil, weet ik nog niet." Harriët: „Dan ben ik dertig en wil nog geen kinderen hebben. Misschien begin ik er dan net over te denken." Raphaël: „Ik denk dat ik dan in het buitenland zit als correspon dent voor een of ander blad. Vrouw en kinderen gaan mee, het zou leuk zijn als mijn vrouw of vriendin daar ook werk kan vinden en de ruimte heeft voor zichzelf." Esther: „Toch een baan, en kin- hI:\no cvhilUj /k t ilk Door Marjolein Rotsteeg (ight) S(aid) F(red) werd in '91 al snel een rage. Hun singles 'I'm Too Sexy', 'Don't Talk, Just Kiss', 'Deeply Dippy' en hun (bi- sexuele) imago met lycra leg gings en kale hoofden gaven stof tot praten. Maar wie dacht dat RSF niks dan opgeklopte lucht was, kreeg het balletje spoedig terugge kaatst. RSF bleek namelijk pri ma dansbare pop te produceren, getuige de cd 'Up'. Voor hun tweede cd, 'Sex And Travel', werd Robin Goodfellow (o.a. The Raw And The Cooked' van Fine Young Cannibals) inge huurd als producer. Het resultaat is een gevarieerd album, dat 'groeit' bij elke luis terbeurt. Om de cd in stijl te promoten wilde de platenfirma aanvankelijk de interviews in een sexclub laten plaatsvinden. Uiteindelijk werd geopteerd voor 'reizen' en worden de va derlandse media ontvangen in de kapiteinshut van 'Amsterdam', de replica van het VOC-schip. Nu is reizen niet direct de groot ste hobby van Richard. „Ik zou overal graag tenminste drie da gen doorbrengen. Ik ben niet zo dol op het schema van één dag per land. Gelukkig hebben we nu zelf meer controle. We ne men af en toe twee uur vrij om te trainen. We laten ons niet van meet af aan afbeulen, want dan haal je de eindstreep niet." Zijn eveneens kaalgeschoren broer, Fred, vervolgt: „De kick van reizen is dat je ergens heen gaat om iets te zien. Voor ons is reizen een middel om op ons werk te komen. We komen aan, gaan naar het hotel en ofwel we zitten op onze kamer met jour- Right Said Fred: „Onze songs gaan zelden over seks. VJe zijn absoluut niet te vergelijken met Prince.foto dureco nalisten te praten of we gaan met een auto naar een tv-studio. Je hoort ons niet klagen, want het betekent dat er interesse voor de band is. Maar soms zou ik willen dat het succes ietsje minder was geweest. Ik ken bands die naar Amerika gingen voor promotie, niet direct aansloegen en bijge volg twee weken vakantie had den Is het een voordeel dat het suc ces pas rond je dertigste kwam „Het heeft voor- en nadelen," antwoordt Fred. „Als je jonger bent, is je energie schijnbaar on uitputtelijk. Je kunt het vergelij ken met een puppy; die heeft zoveel energie, maar weet niet wat ermee te doen, dus springt hij doelloos in het rond. Je weet jezelf niet te matigen. Dus twee jaar leef je in een gekkenhuis en m het derde jaar stort je in. Als je wat ouder bent, kun je beter maat houden. Je weet dan dat vrijwel alles tot de volgende dag kan wachten, ook al zegt je pla tenmaatschappij dat het absoluut 'NU moet." „Als het succes op m'n 21e, 25e of zelfs m'n 30e was gekomen, had ik dat het allerbelangrijkste op de hele wereld gevonden", meldt Richard. „Het idee van 'ik ben het middelpunt van het uni versum en ik zal elke cent die erin zit eruit wringen' had dan alles bepaald. Maar vier jaar te rug is onze vader overleden en sindsdien denk ik ook veel na over andere dingen." Ok, tijd 'to talk about sex', een belangrijke pijler van hun ima go... „Uh... flirten," corrigeert Ri chard. Fred gaat verder: „Onze songs gaan zelden over seks. We zijn absoluut niet te vergelijken met Prince. Dat is heel intensief voorspel gevolgd door penetra tie. Bij ons blijft het bij, zij het heavy, knuffelen en strelen. En dat is heel iets anders. Voor onszelf is het heel verwarrend na te denken over hoe andere men sen ons zien. In Engeland zijn we een beetje stoute, ondeugende, lollige knullen. Zodra een single niet aan dat beeld voldoet, is het geen hit, getuige 'Bumped'. Maar ze zijn wel bekend onder alle lagen van de bevolking, tot bejaarden aan toe. Niet dat we onszelf op hetzelfde niveau als Madonna willen plaatsen, maar zij zit in een vergelijkbaar par ket. Zo zijn haar verkoopcijfers Madonna sinds 'Like A Virgin' ('84) alleen maar gezakt, terwijl haar faam bijna onevenredig snel groeide. Merkwaardig. Onze be kendheid staat ook niet in ver houding tot onze verkoopcij fers." deren. Verder weet ik het nog niet." Rogier: „Als het kan, een goede baan, maar dat is niet vanzelf sprekend. Als ik niet voor de kinderen hoef te zorgen, zou ik het liefst full-time werken. Ver der stel ik me voor dat ik geluk kig leef met mijn vrouw. Zacht jes zegt hij er achteraan: „dat hoop ik." foto de stem /johan van gurp Stijn: „Ik wil wel een tandart spraktijk tegen die tijd, en kinde ren." Als je het zo hoort, lijkt de emancipatie voltooid. Maar An nelies plaatst er nog een kantte kening bij. „Juist nu moet je er daarom nog even mee door gaan, dan lukt het misschien om ook de laatste restjes erdoor te krijgen." roodje honger al &8 geproefd?', met 'S ze slogan vraagt hulporganisatie t M World Vision aan jongeren van 12 tot 20 jaar aandacht voor de (honger-)ellende in de Derde Wereld. Op 30 maart vindt de landelijke actie '24 uur Honger- kuur' plaats met als doel zoveel mogelijk geld voor de Derde Wereld bijeen te krijgen. Iedereen mag mee doen aan de actie. Het kost je zelf geen geld, maar wel een rammelende maag, want de bedoeling is dat je één etmaal helemaal niets eet. Die niet geringe prestatie moet vrienden, familie en kennissen zo aanspreken dat ze jou sponsoren. Dat geld gaat dan naar World Vision en is bestemd voor pro jecten in Mozambique, Soedan en Cambodja. Het is de derde keer dat de actie gehouden wordt. Vorig jaar de den er zo'n 3500 jongeren aan mee. Opbrengst: 260.000 gulden. Die aantallen worden dit jaar waarschijnlijk flink overtroffen want met ruim vier weken te gaan, zijn er nu al meer dan 3000 aanmeldingen. „Het zijn vooral groepen die meedoen, meestal klassen, maar mensen kunnen ook alleen mee doen," zegt Hedwig Streefland van World Vision, een wereldwijde (christe lijke) organisatie. Volgens Hedwig heeft de actie twee doelen: enerzijds geld ver zamelen voor de Derde Wereld en anderzijds de jeugd bewuster maken van het hongervraaestut- Ook trek gekregen in een 'Broodje Honger' (alleen, met je klas of je club)? Bel dan naar de 'Hongerkuur Hotline' van World Vision: 033-655111. De Vierkante Decimeter van deze week is gevuld door Ju dith van den Brule uit Ooster hout. Een toelichting op haar tekening heeft Judith niet. Ze krijgt zo spoedig mogelijk een cd thuisgestuurd. Ook jij kunt een cd verdienen door een originele bijdrage aan De Vierkante Decimeter. Al wat je hebt te doen is het oppervlak van een vierkante decimeter zo leuk mogelijk in vullen. Dat mag met tekenin gen, gedichten, boodschappen, foto's of wat je maar kunt bedenken. Zolang het niet be ledigend of schunnig is, plaat sen wij het. Stuur dus je bijdrage voor woensdag a.s. naar Redactie De Stem t.a.v. ragAzzi, post bus 3229 4800 MB Breda. 1) Ik wil niet dat je liegt - Paul de Leeuw 2) Let the beat control your body - 2 Unlimited (26) Move on baby - Cappella O 3) Never alone - 2 Bros on the 4th Floor 4) All for love - Stewart, Adams Sting 9) It's alright - East 17 O 7) La solitudine - Laura Pausini (16) Whoomp there it is - Tag team 8) Return to innocence - Enigma <D (10) I wanna dance - Melodie MC Q 6) Anything - Culture Beat 0 5) The sign - Ace of Base (19) No time 2 waste- T-Spoon (21) Streets of Philadelphia - Bruce Springsteen (17) 't Wurd tied - Normaal (31) Get away - Maxx (12) Amazing - Aerosmith (11) Babe - Take That (44) Without you - Mariah Carey (29) It's a loving thing - C.B. Milton (13) Twist and shout - Chaka Demus Pliers (34) Breathe again - Toni Braxton (23) Praat geen poep - Dingetje (24) Africa - Dynamic base (15) Onderweg naar morgen - Ruth Jacott (28) Cornflake girl - Tori Amos (33) The sun - Valensia (18) Take control - Dj bobo (37) Quireme mucho - BZN (36) Rock and roll dreams come through - Meatloaf (20) Dream on - Aerosmith Right in the night - Jam Spoon (14) Doop - Doop (27) Tutti di nono - C'est Tout Hobo humpin slobo babe -Whale (30) Give love a try - Indigo (41) Teardrops - The Radio's (22) Is it love - Twenty 4 seven (49) Things can only get better - D:ream (46) Cannonball - The Breeders (47) Dirty dawg - NKOTB Sail away - Urban Cookie Collective Your ghost - Kristin Hersh Michael Stipe (40) Something in common - B. Brown Whitney Houston A deeper love - Aretha Franklin Cold cold heart - Wet Wet Wet Fuk u in the ass - The Outhere Brothers Si senor - Gloria Estefan (25) Wild world - Mr. Big (42) Skip to my lu - Lisa Lisa Stichting Mega top 50 SCHRIFTELIJKE REACTIES: REDACTIE DE STEM T.A.V. RAGAZZI, POSTBUS 3229, 4800 MB BREDA. TELEFONISCH: 076-236416

de Stem | 1994 | | pagina 25