Zeeuwse babbels ndbv Ganzen in Saeftinghe houden ook van koeien Gewicht n voorbij! De boot gemist Memoriam HNICUS m Sneeuwvrij Gep(l)akt HÉ JA, DAT KEN I Knetter koeterzeeuws ZEELAND Toch i behandeling i^tee de Sc/ioofé^' IJ IS VAST NIE BENAUD PC-KERKDIENSTEN PASTORIEDIENSTEN RK-KERKDIENSTEN Bibliobus maakt promotierondje ZATERDAG 5 MAART 1994 C4_ jofdzaak bezig- verhuur van amheden uit in vij contact met ctie in een sterk waarbij ruim- isen worden gebo- in onderling over- reenstemming met ie. iv. binnen veertien Containerverhuur 6, 4838 EE Breda, nadere informatie pnemen met mevr. ïfoonnummer 076- n/erker die we zoeken conventionele bewer- woonachtig in regio 31620-31952 't Is maar een Roostzootje bij die Zeeuws-Vlaamse politie. Als al die stemmers nu ook nog om een broodje komen zit bakker Bruijne er helemaal warmpjes bij. Vanmorgen heb ik maar eens een lekker schoon breder draagvlak aangetrokken. Ontslagen werknemers Van den Hemel in de hel. De CDA-top in Axel lachtte woensdag als een boer met kiespijn. Terneuzen trekt de Loopplank in. TGV: Terneuzen a Grande Vitesse. Geschiedenisliefhebber: In Hulst maken ze het bar. Clingse Hengelaars vingen bot. In Koewacht was de stemming niet geweldig. DE TIENDUIZENDEN ganzen in Saeftinghe houden net zo veel van koeien als van schapen, zo blijkt. Op zich is dat geen redenering om van uit je stoel te vallen, maar toch waren natuurliefhebbers bevreesd dat het vertrek van het zoute lam uit het oostelijk deel van het Verdronken Land negatieve gevolgen zou hebben voor de wintergasten. De schapenhouderij maakt economisch zeer zware tijden door en daarom zijn in dat deel van het gebied het afgelopen jaar vrijwel alle schapen vervangen door grotere grazers, de koeien. Biologen voorspelden dat de begrazing door rundvee (een belang rijk onderdeel van het hele natuurbeheer) geen problemen zou veroorzaken en ze hebben gelijk gekregen. De vegetatie zag er prima uit en ook het aantal broedende weidevogels bleef zeker niet achter bij voorghaande jaren. Integendeel. De snaterfamilie van de grauwe ganzen bereikte deze winter zelfs een nieuw record, in januari werden er maar liefst 42.000 exemplaren geteld en dat zijn meer vogels dan er ooit zijn waargenomen. te stad van :e omgeving en heeft iat. De stad beschikt e en culturele itstaatper 1 april 19941 bevoegdheid, g van het team, middenbouw en roor eren indien te geven oenbaar onderwijs, eidsbevorderende g en een goede al is van toepassing, tot het einde van het rijgen bij de heer A. school) of 01620- schriftelijke sollicitatie I asisschool "Rubenshof, I Zeeland Rond verschijnt elke zaterdag in de Zeeuwse editie van dagblad De Stem. Bijdragen deze week van Willy van Leeuwen, Theo de la Ruelle, Cees Maas, Camile Schelstraete, Eugene Verstraeten en Peter Oggel. De redactie stelt reacties op prijs. Geen anonieme inzendingen, en niet op rijm. Voor tips, wetenswaardig heden, op- en/of aanmerkingen belt u: 01150-18924. U kunt ook schrijven naar Postbus 145,4530 AC Terneuzen. DE strijd om de gemeenteraads zetels is weer gestreden. In de weken voorafgaand gooiden alle partijen een hoop papier in ie ders brievenbus met daarop wervende teksten. De WD in Sas van Gent wilde de kiezers nog iets nuttigs mee geven. Begin deze week kregen alle inwoners van deze gemeen te een kaartje in de bus met de vrolijke kop: Goeie morgen. De foto's van de liberale kandi daten op de kaart toonden alle een uitgeslapen hoofd. Toch bleken de bedenkers van deze kaart niet zo erg uitgeslapen. De achterzijde vermeldde de vertrektijden van de veerdien sten over de Westerschelde. Een kritische blik leerde dat er bij het veer Kruiningen-Perk- polder hier en daar een foutje in was geslopen. Nog bonter ZE voelde zich de laatste tijd ij niet echt lekker. Wat buikpijn J en zo. Dus een afspraak ge- maakt bij de dokter. Uitkleden, 1 op de onderzoekstafel gaan lig- jl gen, de dokter zou wel even üjken. Maar die kon niet echt 1 constateren dat er iets mis was. I Er was dus ook geen verdere 1 behandeling nodig. Ze kon zich weer aankleden. Meteen nadat li be dokter zich had omgedraaid 1 boorde hij een enorme klap. De J Patiënte was van onderzoeksta- J :f- pardoes op de grond geval- II'en. Het gevolg: een gebroken 1 sleutelbeen. Kon de dokter toch J nog in actie komen. maakten de opstellers de ver trektijden voor het veer Vlissin- gen-Breskens. De liberale kaart meldde vertrektijden als vijf minuten voor ieder half en heel uur. Vergissen wij ons of luiden die tijden tien minuten voor ieder half en heel uur. Wie mist er nou hier de boot? Eerst pompen, dan fietsen. IN Terneuzen geschiedde deze week het langverwachte: de of ficiële opening van de nieuwe en overdekte en bewaakte fiet senstalling aan de Smidswal. Blij nieuws, want het aantal Nederlanders van wie het rij wiel nog niet is gestolen lijkt langzamerhand op de vingers van één hand te tellen. Dus voorziet zo'n bewaakte stalling in een behoefte, zoals dat in ambtelijke stukken zo mooi heet. Dat klopt dus. Want de Terneuzense stalling is al enige tijd -officieus natuur lijk - geopend en na een moei zame start weten fietsers de weg steeds beter te vinden. Met die rijwielstalling zit het dus wel goed. Maar de ope ningshandeling - een klusje FOTO CAMILE SCHELSTRAETE voor de wethouders Hamelinck en Stahl-Hemelsoet - verliep niet echt vlekkeloos. Beide wet houders moesten daarvoor een drachtig enkele meters per tan dem afleggen. Maar de dame en de heer zijn beide van niet-on- aanzienlijk gewicht. En dus moest op het laatste moment de pomp er aan de pas komen om de wethouders op een wat hoger plan te brengen. HET was, bij zekere groeperin gen, een begrip in Terneuzen en vele kilometers daarbuiten. De Blauwe Deur, geschreven met hoofdletters. Deze koffieshop deed jarenlang uitstekende za ken. Tot zelfs uit Frankrijk kwamen vertegenwoordigers van zekere groeperingen om er inkopen te doen. Die tijd is geweest. De Sterke Arm, geschreven met hoofdlet ters, sloot de koffieshop eerder al in de strijd tegen handel in en gebruik van verdovende midde len. En kortelings sneuvelde het gehele pandje aan de Smidswal in hartje stad. Maar de Blauwe Deur leeft voort. Min of meer als monu ment. En dat is te danken aan Jo Dees, beheerster van het buurthuis De Triangel. Want Jo koestert mooie herinneringen aan die deur. Van de tijd dat zij in Parijs op een terrasje zat en daar aan de keuvel raakte met heuse Parijzenaars. En laat dat stel de Blauwe Deur nu toch ook kennen! En zoiets schept een band. En dus prijkt de Blauwe Deur nu in De Triangel. Als een memoriam. De Blauwe Deur, gered van de slopershamer. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE iten tondtechmek bu LucialuiijH dtechnisch laboratorium ding van ons team op de ig een enthousiaste slieren en afwerken it porselein bakken, lit te leren eigenschappen an Tandtechniek B.V. is vast nie benaud, d'n burger van Ulst, dtzeker nie op 'n ander dan. Thuis schijn 't wel 's anders te zijn, alia, daor oordeken toch 's iets van, "Mor eerluk gezeed: da's bij eelveel manne- "ionsen toch eigeluk wel 't geval e>! bij die t'ardste roepen da't nie zo is, ist leetal t'errugste van al! Nou kruiptij weer in zo'n vlugg' auto om deur 4e polder te gaon scheuren, 01 at tij da' durft - en da durf tij - dan ziene hik nog veel meer gebeuren: Waorom zoude mensen van wijd moete laote hommen om uit n'n vlieger te springen, oor d'openuk van de jaorlukse braoderie en onmel zukken feesteluke dingen? Na kantij toch ook, en t'oef nie allenug, die tet'ouwers die springen wel mee. 'den't volged jaor nog nie, maor tegen de volgende verkiezuk zonder twijfel eeh, want agge'r midden in de winter enen int waoter zie springen, voor e foto in de krant, dan valt'r nie veel meer te kiezen: of ij is glad nie goed niemer bij zijn verstand, of ij zit in de polletiek! Maor t'rug naor d'n burger, da's de man waort om gaot, want ik zien die tot nog veel meer gevaorluke en 'alsbrekende toeren in staot. Elestiekspringen? Zoutta niks voor im zijn? Van Jaokops most't nie indertijd, maor d'n dezen is nie zo kleinzerug en zelf istij d'r vastezeker ook toe bereid! Zeg nou nie: Free, gij zij zot gij, ik ziene kik 'm daor echteluk goed voor aon! Ik zien 'm daor al in zijn himbroeksken opt topken van zo'n eel oge kraon staon. IJ durfta en ij doetta want ij d'alles over voo' zijn stad en niks voo' zijn eigen. D'n eesten elestiekspringenden burgemeester! A d'Ulst diene primeur 's zou keune krijgen! ALS ZEEUWS-VLAMINGEN zijn we voor veel activiteiten aangewezen op onze zuiderbu ren. Gezien de mentaliteit die 'over de schreve' heerst kunnen we ons daar meestal prima mee verenigen.Toch steekt af en toe wel wat wrevel op, met name in een periode waar er een wit deken van sneeuw over de we gen en landerijen ligt. Gelukkig weten wij al lang, dat er bij onze zuiderburen geen pelotons van sneeuwruimers en strooiers de weg op schieten als de sneeuwvlokjes neerdwarre- len. Dat betekent dus altijd op passen geblazen. Zo ook vorige week. Een gezel schap van tennisliefhebbers was richting Rotterdam getogen om daar in sportpaleis Ahoy enkele toppers aan het werk te zien. Omdat de wedstrijden tot na middernacht duurden, leidde de terugreis gedwongen via Belgie. De wegen in eigen land waren prima berijdbaar, maar een maal in de buurt van de Lief- kenshoektunnel was het werke lijk bar en boos. Duidelijk nog geen strooiwagen in de buurt geweest: er lag nog volop sneeuw op de toegangswegen naar de tunnel. Bij het inrijden van één van de tunnels kon het gezelschap zijn ogen niet geloven.... Had de ten nis teveel aandacht gevergd of was het de mist die het zicht belemmerde? Niets van dit al les! Een strooiwagen, aan het werk in de tunnel. Dat geeft nog eens een extra gevoel van vei ligheid: een sneeuwvrije tunnel. CARNAVAL is een feest van tradities. Eén van die tradities van het Sasse carnaval is het plakken. Vrijdag voor carnaval gaan de plakkers, gewapend met behangplaksel en affiches op pad. Op de aanplakbiljetten staan aankondigingen voor de diverse activiteiten op Mannekesmaan- dag. De muren in de diverse café's worden rijkelijk voorzien van de pamfletten en ook de diverse winkelruiten aan de 'Kaai' worden versierd. Nog nooit is hierover geklaagd. De papieren laten zich immers heel gemakkelijk verwijderen met wat lauw water. Dit jaar liep het echter iets anders. Een middenstander diende namelijk al voor carna val een klacht in bij de politie, dus nog voor de behangplaksel aangemaakt werd. Dit kwam ook de plakkers ter ore. Aan vankelijk besloten zij het be wuste pand te ontzien. Maar het bloed kruipt waar het niet gaan kan en zo werd op vrijdagavond het winkelpand toch nog voor zien van aanplakbiljetten. Drie, vier lagen dik en ook de stoep werd en passant meegenomen. Bij wijze van solidariteit werd ook het huis van Prins Adelein I beplakt. De middenstander schakelde vervolgens een schoonmaakbe drijf in om de boel weer papier- vrij te maken. En tevens diende hij een klacht in tegen de echt genote van de Prins, die echter verder niets met het plakken te maken had. De kosten zijn afge lopen week door de echte plak kers anoniem bij het schoon maakbedrijf betaald, waardoor de zaak afgedaan is. GISTEREN op weg naar het werk voelde ik een zucht en werd ik ingehaald door een stuk flankerend beleid. Wat nu, dacht ik geschrokken, maar herinnerde me gelukkig op tijd de conclusies en aanbevelingen uit het ontwerp-rapport eerste fase van de Commissie van Wij ze Mannen en hun Plannen van Aanpak. Gesterkt met deze wetenschap vervolgde ik mijn weg en haalde me ter verdere inspiratie Het Dictum voor de geest. Meneer de voorzitter, dacht ik, al voort trekkend over de wegen, zo gaan wij in dit huis toch niet met elkaar om? Moet het zo zijn dat het maatschappelijk draag vlak dan helemaal niets meer voorstelt binnen het raam van? Want om deze risico's te beper ken advisererTwij sterk groeps gerichte activiteiten in het ka der van. Een vertaalslag naar de burger toe, als het ware. En ruimte maken voor het structu reel geïntegreerde handhavings beleid. Zo vrolijk verder filosoferend, en druk voorwaarden schep pend, kwam ik een burgemees ter tegen met diverse knelpun ten onder zijn arm en een zak met speerpunten op de rug. 'Hoezee, een meedenkend bur ger,' kreet de heer, en overhan digde me pardoes een uitbrei ding van middelen. Blij als een kind met deze ver sterking van mijn ambulante sector, drukte ik op de bel van het crisisopvanghuis voor ge flipte Zeeuwse volksvertegen woordigers. 'Het hoeft niet budgettair neu traal,' fluisterde ik de verpleeg ster toe, en ze sleurde me met- een naar binnen. P.C. KERKDIENSTEN zaterdag 5 maart ZEVENDEDAGS ADVENTIS TEN Terneuzen (Goede Herderkerk): 10 u. ds. C.v.d. Ploeg. Middelburg (Doopsgezinde Kerk): 10 u. ds. R. James. Vlissingen ('t Anker): 9.15 u. ds. R. James. zondag 6 maart HERVORMDE KERKDIENSTEN Aardenburg (Ontmoetingskerk): 10.30 u. ds. H. Valk. Axel: 10 u. ds. J. Maasland. Woensd. 9/3: 19.30 u. ds. J. Maas land. Biervliet: dienst te IJzendijke. Breskens: 9.30 u. ds. R. Blokland (SOW-dienst). Groede: 9.30 u. ds. van Andel. Hoek: 10 u. ds. C. Hoogendoorn. Hontenisse: 9.30 u. mw. C. Don, Graauw. Hoofdplaat: dienst te IJzendijke. Hulst: 11 u. mw. C. Don, Graauw. Nieuwvliet: 10 u. dhr. D.v.d. Bauwhede. Oostburg: 9.30 u. dhr. J. Ende, SOW-jeugddienst in Geref. Kerk. Philippine: 10 u. ds. J. Boersma. Retranchement: 11 u. ds. Houwaart. Sas van Gent: 10 u. dienst te Philippine. Schoondijke: 11 u. ds. R. Blo kland (SOW-dienst in Geref. Kerk). St. Kruis: 9 u. ds. H. Valk. Sluis: 9.30 u. ds. Houwaart. Sluiskil: 10 u. dienst te Philippi ne. Terneuzen (Grote Kerk): 10 u. ds. C. Hoogendoorn. (Goede Herder kerk): 10 u. ds. J. de Ruiter, 19 u. ds. A. Bosch. (Opstandingskerk): 9 u. ds. M. Heijting. (De Honte): 17.45 u. ds. J. Boersma. Waterlandkerkje: 11 u. ds. Le- compte (B). IJzendijke: 9.30 u. ds. J.v.d. Schee. Zaamslag: 10 u. ds. J. Kroeze, Sluiskil. Zuidzande: 9.30 u. dienst te Oost burg. GEREFORMEERDE KERK DIENSTEN Axel: 10 en 16.30 u. ds. R. van Elderen. Terneuzen (Opstandingskerk): 10.30 en 17 u. ds. D. de Best. (Goede Herderkerk): 10 u. ds. L. de Ruiter. Zaamslag: 10 u. ds. M. de Jong, Schoondijke, 15 u. mevr. Don, Graauw. Aardenburg (Ontmoetingskerk): 10.30 u. ds. H. Valk. Breskens: 9.30 en 17 u.. ds. R. Blokland. Oostburg: 9.30 u. dhr. J. Ende. Schoondijke: 11 u. ds. A. van Andel. GEREFORMEERDE KERKEN (VRIJGEMAAKT) Axel: 10 u. ds. T. Bosma, 15 u. ds. G. de Kimpe. Hoek: 9.30 en 15 u. ds. A. Sou man. Terneuzen: 10 u. ds. P. Storm, 15 u. ds. L. Leeftink. Zaamslag: 9.30 u. ds. L. Leeftink, 15 u. ds. P. Storm, Terneuzen. CHRISTELIJKE GEREFOR MEERDE KERK Zaamslag: 10 en 15 u. ds. A. van Ek. EVANGELISCHE GEMEENTE Hulst ('t Kruisgebouw): 10 u. dhr. Wulffraat. Terneuzen (De Kandelaar): 10 u. dhr. van Nes. VRIJE EVANGELISCHE GE MEENTE Cadzand: 10 u. ds. L. Mietus (gezam. dienst in Herv. Kerk). DOOPSGEZINDE GEMEENTE Goes: 10 u. ds. T. Postma. Vlissingen: 9.30 u. mevr. K. Gor ten-Knop. Voor geestelijke bijstand in het weekeinde is onderstaande pasto rie te bereiken. OOST-ZEEUWS-VLAANDEREN Hulst, Hontenisse en Koewacht - Van zond. 12 u. tot maand. 24 u. Past. J.v.d. Heijden, Clinge, tel. 01140-12230. WEST-ZEEUWS-VLAANDE- REN Van zond. 12 u. tot maand. 20 u. pastor H. de Vrieze, tel. 01177-1472 (bgg. Ziekenhuis Oostburg: tel. 01170-59000). KANAALZONE Terneuzen, Philippine, Axel, Westdorpe, Sas van Gent, Zuid- dorpe - Van zond. 12 u. tot dinsd. 12 u. Past. W. Vervaet, tel. 01155-61532. WEST-ZEEUWS-VLAANDE- REN Aardenburg - Maria Hemelvaart, zat. 19 u., zond. 10.30 u. Biervliet - H. Maagd Maria Onbe vlekt Ontvangen, zat. 19 u. Breskens - H. Barbara, zat. 19 u. zond. 10 u. Eede - H. Maria Hemelvaartzat. 19 u. zond. 10 u. Groede - H. Bavo. zat 19 u. Hoofdplaat - H. Eligius. zat. 17 u. Oostburg - H. Eligius. zond. 10.30 u. Schoondijke - H. Petrus Apostel, zond. 09.15 u. Slijkplaat - Maria Sterre der Zee. zat. 17 u. IJzendijke - H. Maria Hemel vaart. zond. 10.30. Sluis - H. Johannes de Doper. zat. 19 u. zond. 10 u. OOST-ZEEUWS-VLAANDEREN Clinge - H. Henricus. zat. 19 u. Hulst - H. Willibrordus. zat. 19 u. zond. 10.30 u. Graauw - Maria ten Hemelopne ming. zond. 10.30 u. St. Jansteen - H. Johannes de Doper. zat. 19 u. Boschkapelle - H. Petrus en Pall ia Q 3ft ij. Hengstdijk - H. Catharina. zond. 11.00 u. Heikant - H. Teresia. zond. 9 u. Kloosterzande - H. Martinus. zat. 18.30 u. zond. 11.00 u. Koewacht - H. H. Philippus en Jacobus, zond. 10.30 u. Lamswaarde - H. Cornelis. zond. 9.30 u. Nieuw-Namen - H. Joseph, zond. 9 u. Ossenisse - H. Willibrordus. zond. 9.30 u. Stoppeldijk - H. Gerulphes. zat. 19 u. Sluiskil - St. Antonius. zond. 11.00 u. Terhole - H. Gerardus Majella. zond. 11.00 u. Axel - H. Gregorius de Grote, zat: 19 u. zond. 11 u. Philippine - O. L. Vr. Hemel vaart. zond. 9.30 u. Sas van Gent - Maria Hemel vaart. zat. 19 u. zond. 11 u. Zandstraat - H. Pastoor van Ars. zond. 10 u. Terneuzen - H. Willibrordus (Tri- niteitskerk). zat. 19 u. zond. 9.30 u. Verrezen Christus: Maand. t.m. zat. 19 u. zond. 9.30 u. Hoek - H. Kruiskerk, zond. 11 u. Oostburg - De bibliobus maakt zaterdag 12 en 19 maart een promotietoer door West-Zeeuws-Vlaanderen. Aanleiding daartoe is het feit dat deze bibliotheek op wielen al vijfentwintig jaar een vertrouwde verschijning is in de gemeenten Oostburg, Aardenburg en Sluis. Elke week bezoekt de bibliobus tien dorpen. Er zijn bijna twaalfhon derd West-Zeeuws-Vlamingen die gebruik maken van deze voorzie ning. Vooral voor ouderen en kinderen is de bibliobus belangrijk. Dat ongeveer 32.000 van de ruim 45.000 uitgeleende boeken over 1993 jeugdboeken zijn, mag een bewijs zijn dat die laatste categorie veel te vinden is in de rijdende bibliotheek. De bibliobus bezoekt op zaterdag 12 en 19 maart alle standplaatsen. Iedereen is welkom om een kijkje te komen nemen. Volwassenen die zich een van deze dagen in laten schrijven, krijgen een gratis proefabbonnement voor drie maanden aangeboden. Voor de kinderen wacht een andere verrassing. De bibliobus begint zijn toer zaterdag 12 maart om 9.45 uur in Waterlandkerkje en staat die dag verder in IJzendijke, Hoofdplaat, Schoondijke en Zuidzande. Een week later begint het rondje om 10.00 uur in Eede en gaat verder via Retranchement, Groede, Cadzand en Nieuwvliet. Aflevering 345 Het was niet Marie-Jeanne die zo kwaad keek naar Carlo Buijsrogge, maar Marjanne. Jeanne van Broeck uit Nieuw-Na men wees ons op het verschil en ook Agnes Weemaes-Kindt uit Kloosterzande. We plukten het hele lied - tekst en muziek van Henri Theunisse - uit Co de Kloets' 'Bloesem van Seringen', een uitgave van De Fontein in Baarn (p. 116). WAAROM KIJK JE TOCH ZO KWAAD MARJANNE? In eoee noud gezellig buurtje Op het hoekje van het plein Woont Marjanne en dat schatje mag er zijn Ze is slank en draagt met gratie Haar gebreide wollen trui Maar ze kijkt zo dreigend als een onweersbui. Refrein: Waarom kijk je toch zo kwaad, Marjanne Waarom trek je zo'n vervelend snuit? Als je lacht, dan glanzen vast je ogen Kind, dan zie je er veel leuker uit Waarom kijk je toch zo kwaad, Marjanne Waarom trek je zo'n vervelend snuit? Als je lacht dan krijg je kuiltjes in je wangen En dan ben in een ommezien de bruid! Als een frisse jonge kerel Schalks een knipoogje haar geeft Kijkt ze net als een boerin die kiespijn heeft Zo gaat elke kans verloren Dat is jammer voor dat kind Daar ze veel heeft wat een jongen aardig vindt Refrein: Dat ze knap, goed gesoigneerd is Dat behoeft heus geen betoog Maar haar eisen stelt ze denk ik veel te hoog Daarom lach eens, aardig meisfe Dan voorkom je heel wat leed Want je bent een ouwe vrijster voor je't weet Refrein: Pegam

de Stem | 1994 | | pagina 23