L jk. 'Jeugdgezondheidszorg slecht' DE STEM Hydro Agri blijft de kosten drukken Raadsman Cerestar: 'Cijfers justitie volstrekt onbetrouwbaar' De lente dient zich aan Toeristisch Bureau gaat bezoeker wegwijs maken Onderwijsraad wil meer geld van Zeeuwse gemeenten: Doosje naar Zuid-Afrika voor eerste verkiezingen x 7c vlnkels van apparaten eien nog iet dan te ,sen Hema, i geven ons Trendy bromfietsen - scooters en helmen PROFILE KLAASSEN I Hoewel Weerman Willy ons voorspelt dat het in de loop van vandaag wel weer eens wat minder kan gaan worden, heeft de lente alweer wat voorwerk verricht. Als Isymbool voor het naderende voorjaar verkoos dit lammetje in Zuiddorpe een plekje onder de zon, maar natuurlijk wel in de nabijheid van moeders, foto wim kooyman Bandvaraan geboren in Vhssingen Hasj gevonden taa Expositie over Zeeuwse kreken Kostenbesparing onderaannemers geen zaak van Dow' ijgt u een zeer id en vrijheid, nag u wel reke- ing waar dat dt u bij ons een sfeer met n. rachten en nü rijf dan a.u.b. xwell B.V. 'AD Panningen. 4760-72455) a s Visa Bn Nederland 9 5 mee nes Visa tal altijd Do. VB Dltmen, werden opï«» De nieuwste snufjes van de twee Wielerrai reeds te zien bij: PASSAGE - AXEL - 01155-61781 Zeeland Van onze correspondente Middelburg - Op de tweede zit tingsdag van de rechtbank tegen de zetmeelfabriek Cerestar Benelux bv uit Sas van Gent heeft de raadsman van het bedrijf gepleit voor vrij spraak van alle ten laste gelegde feiten. Cerestar staat, samen met vijf betrok ken topmanagers, terecht op beschuldi ging van geknoei met de aangiften ver ontreinigingsheffing in de periode ja nuari '82 tot en met maart '90. Dit gebeurde in eerste instantie door het afvlakken' van de aantallen geloosde afvaleenheden en vervolgens door het verdunnen van de testmonsters met lei dingwater. Er werd gewerkt met 'zwarte' (gemanipuleerde) getallen en 'rode' (reële) cijfers, die justitie in een twee jaar durend onderzoek boven wa ter bracht. Maar de verdediging noemt de door het Openbaar Ministerie geproduceerde cij fers 'volstrekt onbetrouwbaar' en wel op grond van eigen berekeningen en verklaringen van politie-ambtenaren waaruit blijkt dat niet meer te achter halen valt wat er nu werkelijk is ge loosd. Bovendien acht de raadsman het onterecht dat justitie is overgegaan tot dagvaarding van het bedrijf dat immers zelf begin '92 aangifte deed van 'onre gelmatigheden' voor wat betreft de ver werking van het afvalwater. De nieuwe president-directeur die de zaak aan het rollen bracht, zegde bij die gelegenheid toe de zaak 'tot de bodem' intern uit te zoeken, maar kreeg hiertoe van justitie niet de kans. De raadsleden van de bij de malversa ties betrokken managers onderstreepten de veelal ondergeschikte rol van hun cliënten die op een bepaald moment in hun carrière bij het bedrijf werden geconfronteerd met een situatie die' blijkbaar historisch was gegroeid. De vijf managers (afkomstig uit Heikant, Groede en de Belgische plaatsen Asse nede, Sint Margriete en Wolvertem) zouden zich bovendien uitsluitend be kommerd hebben om het voortbestaan van de fabriek, waarbij vooral gehan deld zou zijn op aandringen van het hoofdkantoor in Brussel. Vier van de mannen (onder wie de voorganger van de huidige president directeur) voelden zich verder moreel niet 'echt bezwaard' door de gang van zaken, omdat de geloosde afvalstoffen niet 'echt schadelijk' werden be schouwd voor het milieu. Slechts één van de managers ging ge bukt onder het heimelijk manipuleren rond het geloosde afvalwater. En dat was de man die feitelijk dag en vooral nacht bezig was met het verdoezelen van de feiten. Wrang noemde zijn raadsman het dan ook dat hij van alle betrokkenen de enige is die door het bedrijf is 'uitgespuugd', terwijl hij in feite degene was die in opdracht van zijn meerderen en tegen zijn zin moest opdraaien voor het vuile werk. Tegen het bedrijf Cerestar werd don derdag een boete geëist van drie mil joen, de vijf managers moeten volgens de officier van justitie straffen onder gaan variërend van één tot twaalf maanden. Unaniem pleitte de verdedi ging tenslotte voor het opleggen van alternatieve straffen, waarbij met name werd gedacht aan een financiële bijdra ge aan bijvoorbeeld een milieuproject. De rechtbank doet over veertien dagen uitspraak. Van onze correspondent Vlissingen - In de reptielen- zoo Iguana in Vlissingen is voor het eerst een Bandva raan, met de wetenschappe lijke naam Vara nus Salva- tor uit het ei gekropen. De Bandvaraan, een reuzen hagedis uit Zuidoost-Azië is de op een na grootste hage dis ter wereld, die een leng te kan bereiken van drie meter. In de reptielenzoo worden al vijftien jaar Bandvaranen verzorgd, maar tot nu toe was het niet gelukt met deze dieren te kweken. De moeder (Monica) is zes jaar geleden als jong va- raantje in Vlissingen gearri veerd. De vader (Max) komt tot Hamburg. De boreling heeft de naam Doortje mee gekregen. Het ei heeft ruim ®s maanden op een tempe ratuur van 31 graden in de couveuse gelegen. Van onze correspondent Jas van Gent - De douane van post Terneuzen heeft donder- ïag 500 gram hasj in beslag ®omen. Jat gebeurde tijdens een routi necontrole op de Traetaatweg in van Gent. De partij verdo- 'e middelen werden gevon- 'n een personenauto be- «turd door een inwoner uit het ranse Lallaing. Proces-verbaal ""1 opgemaakt en na betaling een boete van duizend gul- W mocht de man zijn reis weer «volgen. EEN BEZOEKER aan Zeeuws-Vlaanderen weet momenteel nauwelijks wat er allemaal te zien is en te beleven valt. Het ontbreekt namelijk aan een duidelijke en unifor me bewegwijzering naar bezienswaardigheden, VW's, campings en ho tels. Tevens zijn informa tiepanelen over attracties en evenementen in het Zeeuws-Vlaamse land dun gezaaid. Om de be zoeker wegwijs te maken lanceerde het Toeristisch Bureau Zeeuws-Vlaande ren het projectvoorstel Plattelandstoerisme Zeeuws-Vlaanderen. Van onze verslaggever Frank van Cooten IN HET voorstel staan drie za ken centraal. Het plaatsen van informatiepanelen langs de in valswegen van Zeeuws-Vlaande ren (grensovergangen en veerha vens) met permanente informatie over Zeeuws-Vlaanderen in het algemeen en toeristische voor zieningen zoals attracties en ac tuele informatie over evenemen ten in het bijzonder. Een unifor me bewegwijzering naar onder andere campings, hotels en be zienswaardigheden en het uit zetten van historische dorps wandelingen in samenwerking met de dorpsraad of onderne mersvereniging. „De bezoeker wordt momenteel onvoldoende geïnformeerd. Sommige ondernemers zetten zelf borden neer, maar dat is vaak een rommeltje. Uniforme Borden vertellen de bezoeker de bijzonderheden van de Axelse fortenroute. foto wim kooyman borden vergroten de duidelijk heid voor de toerist. En daar is heel Zeeuws-Vlaanderen mee ge diend," aldus T. Maenhout van het Toeristisch Bureau. Volgens Maenhout draagt een bewegwijzering ook een steentje bij aan het terugdringen van het autogebruik. „Op de borden komt ook de afstand naar een attractie te staan. Het is voor een bezoeker makkelijker te be palen of hij met de fiets of te voet gaat. De auto blijft staan." Ontwikkeling Het totale project kost 675.000 gulden. Maenhout hoopt aan spraak te maken op verschillen de subsidiemogelijkheden en de bereidheid van gemeenten en provincie mee te betalen. „Kijk, Zeeuws-Vlaanderen, met uitzon dering van de Kanaalzone, heeft van de Europese Gemeenschap de 5b-status gekregen. Die sta tus houdt in dat het gebied met name vanuit de landbouw meer ontwikkeling verdient. Daar valt toerisme ook onder. Zeeuws- Vlaanderen kan jaarlijks aan spraak maken op tussen de drie en tien miljoen gulden. Voor het project hopen we op tussen de dertig en vijftig procent subsidie uit die pot. Uiteraard hopen we op vijftig procent want het gaat om het regionaal belang. Maar ja, dan blijft er nog een aanzien lijk bedrag over. Daarom moet de zaak ook door anderen wor den gefinancierd. Zoals gemeen ten maar ook bedrijven. Daar naast hopen we ook aanspraak te maken op subsidie uit het Regionaal Ontwikkelings Plan." De regionale Zeeuws-Vlaamse projectgroep voor recreatie en toerisme heeft al ingestemd met het projectvoorstel Platteland stoerisme Zeeuws-Vlaanderen. De gemeentelijke vertegenwoor digers tonen de bereidheid mee te betalen. Dit najaar is bekend hoeveel subsidie de Europese Gemeenschap voor het project over heeft. „We hopen dat het project de aandacht krijgt die het verdient. Met een goede ont sluiting van het platteland is iedereen gediend. Voor de zomer willen we nog samen met de Vereniging van Camping-Ex ploitanten een informatie-avond beleggen voor alle betrokkenen. Het is onze bedoeling voor de zomer van '95 de bewegwijze ring gereed te hebben," aldus Maenhout. Vakantiebeurs Het Toeristisch Bureau heeft voor de toekomst nog meer in petto. In de ogen van Maenhout is het namelijk in Brabant en Vlaanderen maar karig gesteld met een duidelijke bewegwijze ring naar Zeeuws-Vlaanderen. Het bureau overhandigde tijdens de vakantiebeurs in Antwerpen symbolisch een bord met daarop Zeeuws-Vlaanderen aan burge meester B. Cools. „We hebben gepleit voor een betere bewegwijzering vanuit Antwerpen en langs de Expres- weg naar Zeeuws-Vlaanderen. Antwerpen heeft daar oren naar en binnenkort hebben we een gesprek. Ook in West-Brabant is er nog het nodige te doen. Via borden wijzen op de alternatieve route via de Liefkenshoektunnel naar Zeeuws-Vlaanderen. Ver der hebben we binnenkort een gesprek met Rijkswaterstaat om iets te doen aan de bewegwijze ring vanuit Midden-Zeeland naar Zeeuws-Vlaanderen. Want alles is erop gericht de duidelijk heid voor de toerist te vergroten. Heel belangrijk voor de verdere ontwikkeling van dit gebied." ZATERDAG 5 MAART 1994 DEEL 1 Van onze verslaggever Middelburg - De Provin ciale Onderwijsraad wil dat Zeeuwse gemeenten extra geld vrij maken om in deze provincie weer een behoorlijke jeugdgezond heidszorg van de grond te krijgen. Een gemeentelijke bijdrage kan het te krappe budget waarover de GGD Zeeland voor Jeugdge zondheidszorg beschikt, flink verruimen. Een paar jaar geleden besloot de GGD Zeeland, gedwongen door geldgebrek, de periodieke schoolonderzoeken te stoppen. Tot dan werd iedere scholier eens per twee jaar onderzocht door de schoolarts. Gevolg nu: scholieren worden niet meer periodiek onderzocht op gezichtsvermogen, gehoor en houding. Ouders kunnen niet meer bij de schoolarts terecht met specifieke vragen over hun kind(eren) en onderwijzend per soneel, waarvoor de werkdruk ook enorm is toegenomen, moe ten daarnaast zelf nog meer alert zijn op mogelijke afwijkingen bij hun pupillen. „Met de beperkingen van de jeugdzondheidszorg-activiteiten worden aanzienlijke gezond heidsrisico's genomen, die in een later stadium tot nog meer kos ten in plaats van bezuinigingen kunnen leiden. Dit vraagt een verhoging van de gemeentelijke bijdrage. Het gaat om de ge zondheid van onze jeugd en die mag 'ietsje meer waard zijn", schrijft de Provinciale Onder wijsraad in zijn bedelbrief aan alle Zeeuwse colleges van B en W. September vorig jaar berichtte de GGD Zeeland dat de hoge werkbelasting binnen deze orga nisatie aanleiding was de onder- zoekfrequentie naar een bene den-minimaal niveau te brengen. Dit nadat de dienst in 1989 al had besloten de bestaande regel om iedere Zeeuwse leerling indi vidueel eens in de twee jaar te onderzoeken doorbrak. Daarvoor in de plaats was een soort collectief onderzoek geko men waarvan de frequentie nu nog eens wordt verlaagd. Daar tegen rees binnen het Zeeuwse onderwijs protest omdat men vreesde dat dit het begin was van een verdere uitholling van de jeugdgezondheidszorg. Een angst die bewaarheid is gewor den. „De maatregelen die u nu voor stelt (in september vorig jaar, red.) voldoen niet eens meer aan de minimumeisen van het be leidsplan jeugdgezondheids zorg", schreef bijvoorbeeld de Vereniging voor Christelijk On derwijs in Middelburg naar GGD-medewerker Boog, hoofd van de afdeling Jeugdgezond heidszorg. De Zeeuwse onderwijswereld vraagt de GGD dan ook zijn bezuinigingsmaatregel nog eens te heroverwegen en benadert ge lijktijdig de gemeenten om hen op de gevaarlijke situatie attent te maken. Ook Provinciale Sta ten heeft een brandbrief van het onderwijs gekregen. Eventuele stappen kan de GGD in ieder geval uitleggen in mei en juni wanneer inspraakbijeen komsten plaatsvinden over het activiteitenprogramma van deze organisatie in de jaren 1994/1998. De Provinciale On derwijsraad heeft voorts de GGD uitgenodigd aanwezig te zijn in de vergaderingen van 15 juni (basis- en speciaal onder wijs) en 22 juni (voortgezet on derwijs). 1 Hoofdinspecteur Doosje: 'Ik heb er trek in'. foto camile schelstraete Hoofdinspecteur gekozen in delegatie Van onze correspondent Oostburg - Geert Doosje is gekozen in de viermansdelega tie die de eerste democratische verkiezingen in Zuid-Afri- ka van dichtbij mag meemaken. De 43-jarig hoofdinspec teur van politie vertrekt op 5 april en komt op 29 april weer terug. De verkiezingen zijn op 26 en 27 april. Doosje gaat als afge vaardigde van de Algemene Christelijke Politiebond die aangesloten is bij het CNV. Met hem reist een vertegen woordiger af van het FNV, FMHP en een rechter uit Alk maar. Het doel van de missie is 'waarnemingen in het kader van geweldstoepassing van de Zuidafrikaanse politie'. Doosje: „We gaan kijken hoe we daar aan het ondersteu ningsproces van de politie kunnen meewerken- Het is niet de eerste delegatie die daaraan meewerkt. Na het be zoek van minister Pronk een poosje geleden is er overeen gekomen dat missies in esta fettevorm hun ondersteuning zullen geven. Het blijkt te werken, want de politiemen sen daar hebben hun manier van optreden in geweldssitu- taties al danig veranderd." „Onze missie is zeker niet van risico's ontbloot, want we ver blijven in de townships in de buurt van Johannesburg waar in het verleden het een en ander aan geweld al is gepas seerd en zeker tijdens de ver kiezingen zou het er wel eens knap onrustig kunnen zijn. Wij gaan er met duidelijke opdrachten naar toe en ik heb er trek in". Van onze verslaggever Sluiskil - Kunstmestfabrikant Hydro Agri in Sluiskil kan het zich nog niet permitteren het strakke bezuinigingsregime bij te stellen. Kosten besparen waar mogelijk blijft ook dit jaar nog het devies. Nieuwe investeringen worden naar achter geschoven. General manager Grisolia schetst dit beeld in de jongste uitgave van de bedrijfskrant. De prijzen van de ammoniak gingen weliswaar minder dramatisch omlaag, ze stegen zelfs eerder dan verwacht vanwege het ver minderde aanbod op de wereld markt. Maar de situatie is nog verre van ideaal. Grisolia houdt er rekening mee dat de ammoni- akproduktie in de Reforming C Van onze verslaggever Oostkapelle - Een reizende tentoonstelling over kreken en hun toekomst is dinsdag 15 maart voor het eerst te zien in het Zeeuws Biologisch Museum te Oostkapelle. Gedeputeerde G. de Kok opent die dag het algemene deel van de expositie. Het andere gedeelte van de ten toonstelling varieert per plaats en stelt steeds een bepaalde kreek centraal. Kreken zijn overal in Zeeland te vinden. Het zijn restanten van vroegere stroomgeulen tussen de oude ei landen. Ze slingeren zich nu door het Zeeuwse land, op veel plaatsen breed, maar verder in de polder kunnen ze smal uitlopen, totdat alleen het kronkelige verloop hen nog onderscheidt van een gewone poldersloot. Om de bekendheid en het draag vlak voor natuurontwikkeling rond deze waardevolle natuur wetenschappelijke elementen te vergroten, hebben de provinciale natuur- en milieu-organisaties met onder meer financiële steun van de provincie de tentoonstel ling opgezet. Die is tot maandag 18 april voor iedereen toeganke lijk in het Zeeuws Biologisch Museum. Daarna reist zij door de provincie. (een van de drie ammoniakfa- brieken) ook dit jaar weer enkele maanden uit bedrijf zal zijn. In 1993 lag de fabriek vanaf mei tot half oktober stil. Ook bij de ander produkten, sal peterzuur en nitraten, ureum staan de prijzen onder druk, maar de produktie bleef nage noeg gelijk. De produktie van koolzuurgas was in 1993 156.000 ton, 17.000 ton minder dan in 1992. Dat had te maken met de slechte zomer waardoor de om zet van bier- en frisdrankenin dustrie terugliep. ■VERVOLG VAN VOORPAGINA Hoe de onderaannemers die kos tenbesparing in eigen kring doorvoeren, is volgens Van Loon geen zaak van Dow. Uitgangspunt was volgens Van Loon om te zoeken naar'kwali teitsverbetering en efficiëntere manier van werken. „Het was niet de bedoeling die vijf procent op de lonen van de werknemers te verhalen". Het beroep dat Dow op de aan nemerswereld deed, viel in goede aarde. „We hebben vorig jaar de onderaannemers bij elkaar ge roepen en verteld wat onze posi tie was. Er is met begrip op gereageerd. De aannemers kwa men zelf met suggesties om effi ciënter te werken". Dat een werkgever de opgelegde kostenbesparing toch aan zijn personeel doorberekent (Troost Mechacon in Terneuzen is zo'n voorbeeld), kan Dow niet helpen, zo luidt het standpunt. „Het zijn maatregelen die niemand prettig vindt. Wij ook niet. Maar wij vinden dat wat wij van onze eigen werknemers verlangen, wij ook aan onze partners mogen vragen", aldus Van Loon. (ADVERTENTIE) inlays steunzolen 'orthopedisch schoentechnikus bekroond in duitsland en amerika Desgewenst komen wij bij u thuis voor het opmeten en het passen. teteringsedijk 60 breda 076-148168/22347F; fax: 200729

de Stem | 1994 | | pagina 17