\S ov 'Moeilijk om imago sportman af te leggen' De onvermijdelijke tragiek van Ajax Blij dat ik weer aan de slag kan' reda. SPORT B4 dig Ikbaar' Ihet-zelver m missen. ieWater Hein Vergeer pendelt tussen schaatsbanen en circuit Zandvoort Trainer Louis van Gaal: 'We spelen het mooiste voetbal van Europa' Leen Looyen neemt niet het risico nog langer langs de kant te staan X 66 i DE STEM ZATERDAG 5 MAART 1994 njs is vergelijkbaar Igewone tapijten, loerder van Louis de kdt dat het tapijt bij ^preken in de grond gestopt, waarna er [niets meer van terug (sie is echter gelukkig lieuwe tapijt. Afge- fjten belanden op de de condities zijn Icht dat het niet uit- pt biologisch afbreek- hiet. En zou het naar (branding gaan dan (afbreekbaarheid vol- Idefensie niets uit. trieden voorbehouden tikanten van allerlei lerkt kunnen worden. Jrkt, om decoraties aan llafonds. Dezer dagen |reerde variant op dit De al eerder bestaande bor het leven. In aan te brengen met It blokwitter, kwast of 1 te creëren dat uitste kt dekt in één keer en (middel droogt wit op, Ivoegd. SS! JU ZONWERING .UIKEN KOOPT OP I ONDERSTAANDE :N, MAAKT U 1000,- TERUG VANGEN VAN HET AANKOOPBEDRAG. UW DEALER OM AKTIE-KRANT. Witte, Antiloopstraat 41a, VTSHEUVEL: v Wanrooy. 01620-55894. OSS: Ramu. inds, Burg. Prinsensingel 72, itoSol, Ringbaan Noord 191 b, jlenstraat 84, 01696-73096. i tot de royale :hte zichtsituering lers kijken uit op tmer met ligbad, het grote dakter- igen terrassen en iergêlegenheid in ceerkelder, de... ïdje van de kous /rijblijvend - nade- rdam Tel 010-411 46 44 Dn 9.00- 17.00 uur) Door Huub Paulissen Zandvoort - In een als een tweede huid passend schaatspak vierde hij zijn grootste triomfen, maar ook in een diepblauw kostuum met stropdas gaat het Hein Vergeer voor de wind. De voormalige schaatskampioen had als zakenman de handen vol aan de Olympische Win terspelen in Noorwegen. Maar terwijl de Spelen nog in volle gang waren, was Vergeer al weer bezig met een nieuwe uitdaging: de au tosport. De 32-jarige Vergeer is aandeel houder en mede-directeur van een viertal bedrijven - waaron der Hein Vergeer bv - die hun diensten aanbieden voor marke ting, public relations, het orga niseren van (zaken)reizen en het vervaardigen van video- en filmreclame. Vergeer en partners maken ui teraard handig gebruik van de populariteit en relaties van de ex-schaatser. Vergeer daarover: „Mijn bekendheid is een voor deel bij het leggen van de eerste contacten, maar in het volgende traject moet ik misschien wel harder knokken dan de concur rentie. Dan moet ik bewijzen dat ik niet langer de schaatser ben, maar iemand die iets voor een bedrijf kan betekenen. In de zakenwereld is het niet makke lijk het imago van de sportman af te leggen." De binding met schaatssport blijft. Zo begeleidt Vergeer de commerciële activiteiten van onder meer Falko Zandstra („Ritsma staat helaas al bij een ander onder contract"). De laat ste twee weken van februari was Vergeer bijna dagelijks in het Vinkingskipet in Hamar te vinden. In de dubbelfunctie van schaatsfan en zakenman die voor bedrijven dagjestrips naar Noorwegen organiseerde en tus sen Nederland en Noorwegen pendelde. „Wij hebben reisjes naar de 1.500, 5.000 en 10.000 meter voor mannen georganiseerd. Dat is geweldig ingeslagen, na tuurlijk ook door de successen van de Nederlanders. Dat wij geen goud hebben gewonnen, wil niet zeggen dat onze landge noten minder gepresteerd heb ben. Dat kwam enkel doordat er een oppermachtige Koss rond liep. De tijden van de Nederlan ders waren uitstekend, maar wat wil je als één man alle records aan .flarden rijdt. Het heeft mij verbaasd dat Koss zo superieur was. Ik heb hem vlak voor de Spelen nog aan het werk gezien en toen reed hij echt slecht. Dat was geen spel," verzekert de ex-kampioen. Vergeer werd in '85 en '86 Eu ropees- en wereldkampioen op de schaats. Twee keer nam hij deel aan de Olympische Winter spelen, in '84 in Sarajevo en '88 in Calgary, maar beiden malen viel hij buiten de medailles. „Ik had de pech dat mijn hoogte punt precies tussen twee Spelen in viel. In Calgary kon ik niet optimaal presteren, omdat ik reeds last had van de bloed- doorstroming. Na Calgary heb ik afscheid genomen ofschoon ik pas 26 was. Maar ik moest kiezen voor de sport en een maatschappelijke loopbaan. Door de fysieke problemen was die keuze gauw gemaakt." Temidden van de Olympische beslommeringen zag Vergeer kans nieuwe markten aan te boren. Laatst was hij te vinden in een voor hem vreemde omge ving: het circuit van Zandvoort. Op contractbasis zal Vergeer voor de race-afdeling van BMW Nederland dit jaar pr-werk gaan verrichten en mogelijk zelfs enkele races rijden. Zijn eerste daad was het pre senteren van de rijders Cor Eu- ser en Patrick Huisman die voor BMW in 1994 op jacht gaan naar de titel in de zwaarste klasse boven 2000cc. Met een bijna jaloerse blik keek Vergeer naar de onthulling van de twee nieuwe BMW's M3 en de in, race-overall gestoken coureurs. „Het ziet er fraai uit. Ik heb al jaren belangstelling voor de au tosport en vind het leuk in snel le bolides te rijden. Ik ben ook van plan races te gaan rijden. Wie weet krijg ik dit seizoen van BMW al de kans." Amsterdam (anp) - Louis van Gaal kreeg onlangs een mooi compliment op een slecht moment. Na de pijnlijke ne derlaag bij PSV (4-1) merkte Jan Wouters op dat Ajax toch wel kampioen wordt. „De ploeg is een stuk verder in ontwikkeling dan twee jaar geleden toen ik er nog speel de," verkondigde de interna tional. In zijn uitpuilende kantoortje in stadion De Meer neemt de 42-jarige directeur betaald voet bal van Ajax de lovende woor den van de voormalige Ajacied voor kennisgeving aan. „Het is aardig dat hij dat zegt, maar ik vind niet dat Wouters op basis van één wedstrijd kan oordelen. Zeker niet na dat duel." „Maar ik denk wel dat hij gelijk heeft. We hebben het afgelopen halfjaar vrijwel constant heel goed gespeeld. Ik zou het niette min geen schande vinden als we dit seizoen onverhoopt geen kampioen worden. PSV heeft een veel hogere begroting dan Ajax. Ze kunnen de beste stafle den en spelers aantrekken. Als succes uitblijft, heeft de club kennelijk verkeerde keuzes ge maakt. Maar voetbal is geen wetmatigheid. De draad waarop Ajax zich beweegt, is heel teer. Die kan op elk moment knap pen." In de kwetsbaarheid schuilt te vens de grootste kracht van Ajax. „We spelen het mooiste voetbal van Europa, of proberen dat," stelt Van Gaal onomwon den. „Ik ken geen club die met veertig meter ruimte achter de eigen verdediging durft te voet ballen. Winnen op de Ajax-ma- nier en ten minste één prijs pak ken, dat zijn de belangrijkste doelstellingen." Michels „Onze speelwijze van vroeg sto ren en pressen is aantrekkelijk om te zien, maar moeilijk uit voerbaar. Het vereist een grote discipline. Als een aantal spelers zich niet aan de afspraken houdt en zich niet aan het collectief conformeert, gaan we de bieten- drug op. Tegen welke ploeg dan ook. Voetbal bestaat uit balbezit en balverlies. Bij Ajax zijn de acties in beide situaties even aelangrijk. Daarom past Roma- no bijvoorbeeld niet bij ons. Hij heeft fantastische kwaliteiten, »aar doet nauwelijks mee bij balverlies." Ajax-trainer Louis van Gaal (links) in gesprek met Booby Haarms, een van zijn ondergeschikten. Het sleutelwoord in de succes volle aanpak van Van Gaal is gevallen: discipline. Wat dat be treft vergeleek voorzitter Mi chael van Praag zijn trainer- coach al eens met Rinus Michels. Ook de generaal buiten dienst regeerde destijds bij Ajax met strakke hand. „Zonder discipline wordt het een chaos," meent Van Gaal, die elf jaar lang gymnastiekles gaf op een Amsterdamse LTS. „Of het nu om een spelersgroep, een klas, een club of een gezin gaat, regels moeten er zijn. Ieder per soon denkt en doet anders. Dat mag ook, maar wel binnen be paalde grenzen. Vaste structuren en duidelijke afspraken, daar voelen de meeste mensen zich prettig bij." „Ik ben in orde en regelmaat opgevoed. Het zit ook een beetje in mijn karakter. Dat moet ook wel, anders kun je als leidingge vende niet het goede voorbeeld geven. Tijdens mijn schooltijd is het besef gekomen dat discipline een belangrijk onderdeel is van het leven." Van Gaal streeft naar de ultieme discipline op het veld. „Als ie dereen in de wedstrijd de afspra ken nakomt, is de kans op een goed resultaat groter. Details zijn daarbij van groot belang. Ik las laatst in de krant dat de training bij Inter Milan om half drie moet beginnen, maar dat de meeste spelers pas twintig minu ten later het veld opkomen. Bergkamp irriteert zich daaraan. Logisch. Daar begint het al. Der gelijke dingen kunnen doorwer ken in de wedstrijd." De specifieke speelwijze van Ajax, die al bij de jongste jeugd wordt ingevoerd, vereist bepaal de kwaliteiten. Die worden in de academisch geschoolde omge ving van' De Meer TIPS ge noemd. In volgorde van belang rijkheid: Techniek, (voetbal)In- telligentie, Persoonlijkheid en Snelheid. „Op deze vier eigen schappen selecteren, scouten en kopen we soms spelers", legt perfectionist Van Gaal uit. Killers „Aan langzame, houterige of ste vige voetballers hebben we bij Ajax niets. Die kunnen niet mee in de kleine ruimte. Onze defen sie is fysiek misschien niet zo sterk. We hebben geen echte kil lers zoals De Wolf of Van Gob- bel. Maar mijn verdedigers kun nen wel op de helft van de tegenstander in een beperkt ge bied een aanval opzetten. Ze kunnen meedoen in het korte tikwerk." „Van Gobbel zou zeker qua snel heid bij Ajax passen. De Wolf zou veel meer moeite hebben bij Ajax. Maar ik zeg niet dat hij het niet zou kunnen. Hij heeft weer andere kwaliteiten die van be lang zijn. De Wolf heeft uitstra ling en persoonlijkheid waarmee hij de tegenstander imponeert. Hij is een leider op het veld, een verlengstuk van de trainer, zoals Blind dat bij Ajax is geworden." Ex-gymnastiekleraar Co Adriaanse, door Van Gaal in 1992 aangesteld als directeur op leidingen, noemt zijn baas een 'ziener'. Hij dicht zijn vakgenoot zelfs meer kwaliteiten toe dan Johan Cruijff, de profeet uit Barcelona. Helemaal ongelijk heeft Adriaanse wellicht niet. Tijdens de zomer van het vorig jaar, toen Bergkamp, Jonk en Vink waren verkocht en slechts Van den Brom was aangetrokken, liet Van Gaal tijdens de lichte pa niekstemming in Amsterdam doodleuk weten dat Ajax de ko mende competitie beter zou zijn dan in het voorgaande seizoen. De feiten liegen voorlopig niet: na 22 wedstrijden zes punten meer dan vorig jaar en nog volop in de strijd voor nationaal en Europees bekersucces. „Ik deed die uitspraak omdat ik wist wat ik had èn wat we nog gingen kopen," stelt Van Gaal, die in 1992 de UEFA-beker en in 1993 de KNVB-beker won. „De P van Persoonlijkheid heeft Ajax aanzienlijk sterker gemaakt. De mentale weerbaarheid is toege nomen door de komst van Rijk aard, Finidi en Van den Brom. Dat zijn nuchtere en stabiele spelers. Ze presteren redelijk constant, zonder enorme uit schieters naar boven of bene den." „Hetzelfde geldt voor Blind en de gebroeders De Boer. Van Vos sen heeft veel blessurepech ge had, maar is eveneens een even wichtige jongen. Het is geen toe val dat juist de meer labiele spelers de afgelopen jaren bij Ajax zijn vertrokken. Dat heeft met een bepaalde visie te maken, Ik houd niet voor niets met po tentiële aankopen eerst een solli citatiegesprek. Ik wil weten hoe sterk ze in hun schoenen staan, hoe groot hun wilskracht is. Nieuwelingen moet je toch een beetje ombouwen en kneden. Dat wil zeggen: leren het sys teem van Ajax te spelen. Dat vergt tijd en energie. Zonder goede instelling kom je er niet." Volgens Van Gaal miste Ajax de landstitel vorig seizoen door twee hoofdoorzaken: de tussen- Louis van Gaal: „Ik zou het geen schande vinden als we dit. seizoen onverhoopt geen kampioen worden. FOTOS DE STEM/JOHAN VAN GURP tijdse verkoop van spelers (Roy, Van Loen, Willems, Groenen dijk) en de Italiaaanse overval die het hoofd van Bergkamp, ■Jonk en Vink op hol bracht. De transferperikelen lijken ook dit seizoen de jacht op het kam pioenschap te verstoren. De on vermijdelijk tragiek van Ajax. Hoe mooier het spel en de doel punten, des te groter de dreiging van uitverkoop. Van Gaal ergert zich in hoge mate aan die voet balwet, vooral omdat hij er nau welijks invloed op kan uitoefe nen. „Waarom denk je dat Ajax na de winterstop minder goed speelt? Aan drie basisspelers is de afge lopen weken flink getrokken. Litmanen werd door de hele Eu ropese pers achtervolgd, Blind kon een vermogen gaan verdie nen bij de Japanse club van Ooft. De naam van de derde speler die is benaderd, zeg ik niet." „Maar ik heb als trainer-coach wel met die onzekerheid te ma ken. Het is heel moeilijk om als speler met al die belangstelling om te gaan. De spelers moeten uitsluitend aan de wedstrijd, aan Ajax en aan zichzelf denken. Onbewust sluipt er toch concen-J tratieverlies binnen. Het eniget dat je tegen die hinderlijke inte-' resse van buitenlandse clubs!' kunt doen, is slechter gaan spe len...." 2 2Oosterhoul Tel 01620- id van 10.30- 14.30 uur) Door Jaap van Essen Nijmegen - Via Willem II, NEC, NAC, Vitesse, RKC, NEC, Sankt Gallen en FC toningen naar Emmen. Zie daar de werkgevers van een modale proftrainer uit Ne erland. Leen Looyen is een 'an de vele trainers die niet aan loopbaanplanning kan doen. M bijna twintig jaar is Leen Looyen werkzaam in profvoet bal En enkele korte periodes daargelaten is hij immer aan het ®'ork geweest. Een hele presta al want tal van collega's uit «ot wereldje' kunnen het hem tiet nazeggen. 'edere twee drie jaar komt er 'en nieuwe lichting oefenmees- «s van de cursus Coach Betaald ■oetbal, hoewel het aantal clubs beperkt is en blijft tot 36. Het is ïaarom dringen geblazen, on- •anks het feit dat Nederlandse diners tegenwoordig gewild tjn in het buitenland en de 'oeidsmarkt dus iets groter is Sworden. pk aan looyen zit in het huidige seizoen zonder werk, maar tekende on langs een contract bij Emmen, dat hem vanaf deze zomer voor twee jaar aan de enige Drentse profclub bindt. De Nijmegenaar volgt René Notten op. „Ik heb nogal wat reacties gehad in de trant van: wat moet je daar nou gaan doen? Maar ik heb daar lak aan. Ik ben heel eerlijk, ik ben blij dat ik weer aan de slag kan. Wanneer je een jaar uit het cir cuit bent wordt het toch moeilijk weer aan de bak te komen. Je raakt uit beeld, er komen steeds meer mensen met een diploma. Ik moest dus gewoon zorgen dat ik weer aan het trainen kwam." Looyen had her en der nog wel wat ijzertjes in het vuur liggen, maar durfde het niet echt aan om te blijven wachten tot er eventueel gesmeed kon worden. „Je kunt die gok nemen, maar voor hetzelfde geld sta je dan uiteindelijk met lege handen." Eén van de ijzertjes was FC Groningen. Vorig seizoen was Looyen daar al interimtrainer toen Pim Verbeek werd ontsla gen. De Nijmegenaar werd met name door de plaatselijke pers met een ongezonde dosis scepsis ontvangen, maar verrichtte goed werk. FC Groningen bleef pro bleemloos in de eredivisie. Looyen moest echter wijken voor een 'grote naam', Theo Vonk. Die zit momenteel echter hevig schommelend op de wip. De lokale pers en supporters zijn op z'n hoofd uit en de terugkeer van Looyen wordt bij Gronin- gens trots alweer besproken. Concreet Looyen heeft weinig zin op de huidige en toekomstige toestand bij FC Groningen .in te gaan. „Ik hoorde die geluiden ook, maar Emmen was een concreet gege ven. Ik heb weken met die club gepraat, vorige week wilde men duidelijkheid. Ik heb dus ge woon de knoop door moeten hakken hakken. Ik wil als trai ner aan de slag." Looyen is momenteel weliswaar werkloos, maar niet zonder werk. Hij is vooral in de weer voor de KNVB. Hij geeft onder andere de verkorte cursus Oe- fenmeester III en II voor prof spelers en heeft onder zijn cur sisten ondermeer Paymans, Smolarek, Du Chatinier en Wa- siman. In de afdeling Nijmegen geeft hij de cursus Jeugdvoetbal trainer en de scheidsrechters uit het zuiden van Nederland onder werpen zich wekelijks aan Looyens conditietrainingen. „Ik heb er nog wel wat kleine klusjes bij en eigenlijk is het helemaal niet zo slecht, zo'n jaartje er tussenuit. Het is toch verfrissend eens anders tegen de zaken aan te kijken. Je hebt de tijd allerlei literatuur eens goed door te nemen en dan zie je dat er toch best het een en ander is veranderd." „Je neemt ook eens afstand van de hectische toestanden. Ik heb nogal wat wedstrijden gezien de ze maanden, waar ik dan volko men neutraal naar zat te kijken. Dan zat ik na afloop in de auto, hoorde een trainer over zo'n wedstrijd en dacht toch een hele andere wedstrijd gezien te heb ben." Engerds „Tegen bijvoorbeeld arbiters ben ik ook wat anders gaan aankij ken. Ik sta bekend als een notoi re scheidsrechterhater, heb daardoor al heel wat boetes be taald. Door die wekelijkse trai ningen met ze, heb ik ze toch leren kennen. Natuurlijk zit er nog een fiks percentage engerds bij, maar ook mensen die ge woon een wedstrijd zo prettig mogelijk willen laten verlopen en daar de kick uithalen." Ondanks de bijbaantjes wilde Looyen toch graag weer aan de slag. „Het echte werk, de span ning voor wedstrijden, dat miste ik gewoon. Iedereen kan dan wel een beetje minachtend over Em men doen, maar ik zie het daar echt zitten." „De zaken, ook mijn financiën, zijn goed geregeld. Groener is directeur, en heeft een goede kijk op voetbal. Het beleidsplan stelt bescheiden doelen. Stapje voor stapje naar het eerste rijtje van Studio Sport. Er staat een redelijk elftal, er kan wat op de transfermarkt, waarbij mijn contacten met bijvoorbeeld Gro ningen wel eens van pas kunnen komen. Er wordt niets geëist in de zin van promotie of nacompe- titie, nee, men wil rustig bou wen. Dat staat mij wel aan." Looyen weet dat er in de voet balwereld niet of nauwelijks sprake kan zijn van loopbaan planning. Toch heeft hij nog wel enkele doelen: „Ik wil nog eens naar het buitenland, die periode bij Sankt Gallen heeft mij echt de ogen geopend. En wanneer ik 'afgetraind' ben, dan wil ik bij NEC nog eens een soort tech nisch directeur worden, inder daad, de baan die ze nu aan Jan Pruijn hebben aangeboden." Leen Looyen FOTO ANP

de Stem | 1994 | | pagina 15