Groter leger nodig in Bosnië 6 Philip DSM weer Zware taak Zuidafrikaanse president De Klerk wijst eis Vrijheidalliantie af VS pakken Japan aan Verenigde Naties willen dat Westen ruim 10.000 extra manschappen stuurt: 6 Duitsers betrokken bij wapenproduktie Libië' Veiligheidsraad schort besprekingen Hebron op Nucleaire installaties Noord-Korea geïnspecteerd DE STEM BUITENLAND Bosnisch meisje blijft verlamd BUITENLAND KORT Nettowinst van 2 n Nota's vervalst in HCS-zaak VRIJDAG 4 MAART 1994 Van onze redactie buitenland Kaapstad - De Zuidafrikaanse pre sident De Klerk heeft gisteren de eis van de conservatieve Vrijheidsalli antie tot internationale bemiddeling over de grondwettelijke geschillen als 'niet serieus' van de hand gewe zen. Eerder had het Afrikaans Nationaal Congres (ANC) van Nelson Mandela, dat zich inspant om zwarte en blanke conservatieven bij de verkiezingen te betrekken, wel ingestemd met dergelij ke bemiddeling. De Vrijheidsalliantie, waarin Inkatha 'zit, had internationale tussenkomst geëist als voorwaarde om eventueel deel te nemen aan de eerste multiraciale verkiezingen in Zuid-Afrika. Maar De Klerk liet tijdens een openbare bijeenkomst in Durban weten dat van internationale bemiddeling om de na tionale problemen op te lossen, geen sprake kan zijn. Over de eis van Inkatha-leider Buthele- zi de voor april op het programma staande verkiezingen uit te stellen, zei De Klerk dat het land zich dit niet kan permitteren. Buthelezi op zijn beurt wil hiervan geen halszaak maken. Zulu-leider Buthelezi had na zijn jong ste ontmoeting met ANC-voorman Mandela, afgelopen dinsdag, verklaard dat zijn Inkatha Vrijheidspartij bereid is te beginnen met de campagne voor de verkiezingen zodra de internationale bemiddeling begint. Buthelezi zei toen dat de partij zich 'voorlopig' zal laten registreren voor de verkiezingen van 26 tot 28 april, zonder zich op deelname vast te leggen. De inschrijvingstermijn loopt vrijdag om middernacht af. Nu De Klerk die eis heeft afgewezen, lijkt deelname van Inkatha cq de Vrij heidsalliantie aan de verkiezingen op nieuw op losse schroeven te staan. Het conflict over de grondwet spitst zich toe op garanties voor voor zelfbe schikking, die de condervatieven willen. Dat zou daneen afzonderlijk blank thuisland voor ultrarechtse blanke Afrikaners betekenen. En Buthelezi hoopt door de zelfbeschikking aan de macht te kunnen blijven in het thuis land KwaZulu, waar veel zwarten ertoe neigen op het ANC te gaan stemmen. Van onze redactie buitenland Parijs - De speciale VN-gezant voor het voormalige Joegoslavië, Akashi, heeft gisteren gevraagd om 10.500 man extra troepen voor de VN-troepenmacht in Bosnië. De extra soldaten moeten voor komen dat de 'broze bestanden', zoals hij het noemt, in elkaar storten. „Wij zijn diep verontrust door de lauwe en negatieve reacties op verzoeken om meer VN-troe- pen," zei Akashi. „De lidstaten kunnen nu hun pleidooien voor vrede in Bosnië gepaard laten gaan met concrete acties." Bestand Op dit moment zijn 13.000 blauwhelmen in Bosnië. Volgens Akashi zijn 4.600 extra militai ren nodig om het bestand in Sarajevo te garanderen en 6.050 om de moslims en Kroaten in Centraal- en Zuid-Bosnië van elkaar gescheiden te houden. Bo vendien wil hij nog 150 militaire waarnemers en meer dan 500 politiemensen. Bevelhebber Cot van de VN-vre- desnacht zegt dat in de eerste plaats de VS en daarna Groot- Brittannië en Frankrijk de lan den 'zijn die onmiddellijk troe pen kunnen sturen. Cot noemte de Amerikaanse weigering om troepen te sturen zolang Ser viërs, moslims en Kroaten geen vredesverdrag hebben gesloten, 'een merkwaardige en niet erg moedige gedachte'. De Kroatische minister van Bui- Londen - De vader van het zesjarige Bosnische meisje Irma, dat een tra gisch symbool voor de stad Sarajevo werd, durft zijn dochter niet te schokken met de waar heid over haar gezond heidstoestand en de dood van haar moeder. 'Het lot van Irma veroor zaakte vorig jaar een golf van mededogen met de in woners van Sarajevo. Irma raakte zeer ernstig ge wond bij een mortieraanval, die haar moedér het leven kostte. Ze werd naar Londen gevlo gen voor medische hulp, maar als gevolg van hersen vliesontsteking is zij vanaf haar nek verlamd. De vader durft haar niet te vertellen dat ze verlamd blijft, en ook niet dat haar moeder dood is. Irma ligt in een Londens kinderziekenhuis met con stante medische verzorging. Het tv-programma toonde Irma opgewekt luisterend naar Bosnische muziek. Volgens de doktoren van het ziekenhuis kan ze tot dertig jaar worden. tenlandse Zaken Granic heeft de Bosnische Serviërs uitgenodigd zich aan te sluiten bij de onder handelingen tussen moslims en Kroaten over een federatie in Bosnië-Herzegowina. Hij zegt dat het akkoord van Washington over de vorming van een federa tie slechts een eerste stap is op de weg naar een alomvattende vredesregeling. De onderhande lingen met de Serviërs kunnen volgens hem spoedig beginnen. „Wij delen het standpunt van Frankrijk dat we een overeen komst met de derde partij, de Serviërs, moeten bereiken." Concessies De leider van de Bosnische Ser viërs Karadzic heeft gemeld dat de Bosnische Serviërs bereid zijn tot territoriale concessies om te komen tot een vreedzame rege ling van de burgeroorlog. De 'Servische republiek' zou ook land willen ruilen om de verbin ding tussen de moslim-gebieden en Sarajevo en de 'kwaliteit van de grenzen' te verbeteren, zei hij in Moskou aan het slot van een driedaags bezoek. Russen De Verenigde Naties zijn het trouwens niet eens met de rege ling die Rusland en de Bosnische Serviërs hebben uitgedacht om toezicht te houden op de herope ning van het vliegveld van Tu- zla. De VN willen de luchthaven binnenkort openstellen om hu manitaire leveranties op gang te brengen voor de honderdduizen den vluchtelingen in deze groot ste Bosnische enclave. Karadzic ging er dinsdag mee akkoord dat Russische VN-mili- tairen de hulpgoederen gaan controleren op gesmokkelde wa pens voor de moslims. De Bosni sche regering noemt het onaan vaardbaar dat Russen, die zij beschuldigt van samenspanning met de Serviërs, op haar grond gebied controles uitvoeren. VN-gezant Akashi zegt trouwens dar nog niet alles is geregeld. „Er zijn andere mogelijkheden. We willen het vliegveld zo spoe dig mogelijk open, maar we heb ben geen datum vastgesteld." Incident Hoewel gisteren bij een kortdu rende bestandsschending zware wapens werden ingezet tijdens een beschieting op Sarajevo, verklaart VN-bevelhebber in Bosnië Rose daarin geen aanlei ding te zien te vragen om Navo- luchtacties rond Sarajevo. Tijdens een bezoek aan het Na- vo-hoofdkwartier in Brussel zei hij dat dergelijke geïsoleerde in cidenten niet de inzet van het luchtwapen rechtvaardigen. Dit te meer nu het algemene bestand rond de Bosnische hoofdstad lijkt te houden, aldus Rose. Van onze correspondent Frans Wijnands Bonn - De Duitse regering heeft 'vage aanwijzingen' dat Duitse personen en/of bedrijven betrokken zijn bij de bouw van een gigantische wapenfabriek in Libië; de grootste ondergrondse wapenproduktieplaats in de Derde Wereld. De onlangs zwaar versterkte Duitse douane-opsporingsdienst onderzoekt, of bedrijven uit Frankfurt, Stuttgart en Darm stadt mankracht of produkten ter beschikking hebben gesteld van de Libische regering. De staatssecretaris van Econo mische Zaken Göhner zei giste ren dat de regering heeft ge hoord van mogelijke Duitse be trokkenheid bij de bouw van deze 'tunnel-fabriek', maar nog niet over concrete feiten of be wijzen beschikt. Volgens een woordvoerder van het departement is er uiteraard geen sprake geweest van export vergunningen, maar hij sloot niet uit dat Duitse produkten, via een omweg over buitenland se firma's, naar Libië zijn ver scheept. Na de ontdekking van de be ruchte Libische gifgasfabriek in Rabta, in 1989, waarbij ook Duitse ingenieurs en bedrijven betrokken waren, zijn in de Bondsrepubliek de wettelijke controles op (illegale) wapenle veranties enorm verscherpt. In Duitsland zijn in de afgelopen jaren medewerkers van Duitse firma's tot gevangenisstraffen tot twintig maanden veroordeeld vanwege hun medewerking aan de Libische wapenindustrie. Ook bij de produktie van de gevrees de scud-raketten in Syrië en Irak zijn Duitse bedrijven actief ge weest. Als verzoeningsgebaar na het bloedbad in Hebron liet Israël gisteren 400 Palestijnen vrij. Onder hen deze 20-jarige, die voor het eerst na jaren zijn moeder terugzag. kend mag niet getornd worden, hoe redelijk de eisen van de Palestijnen om meer be scherming ook mogen zijn. Het openbreken van een overeenkomst als gevolg van een terreuraanslag zou een gevaarlijk precedent scheppen. Het zou betekenen dat bij iedere aanslag een van de partijen met nieuwe eisen zou kunnen komen. De Amerikanen laten het trouwens niet bij dit formele standpunt. Zij vinden dat Israël los van het akkoord met de PLO een aantal maatregelen moet nemen om het vertrouwen van de Palestijnen te herstellen. Achter de schermen zeggen de Amerikanen dat de door Israël aangekondigde maatrege len tegen militante kolonisten niet ver ge noeg gaan. Israël krijgt het advies een aantal nederzettingen te sluiten of te verplaatsen, meer kolonisten te ontwapenen, en hun bewegingsvrijheid in de bezette gebieden te beperken. Trouwens, de nieuwe onderminister van Bui tenlandse Zaken voor het Midden-Oosten, Pelletreau, heeft ook al publiekelijk gezegd dat Israël meer dan symbolische maatrege len moet nemen om de veiligheid van de Palestijnse bevolking te garanderen. Van onze redactie buitenland Washington - De Veiligheidsraad heeft zijn besprekingen over een reactie op het bloedbad van Hebron voor onbe paalde tijd opgeschort zonder dat er een tekst voor een resolutie op tafel ligt. Momenteel wordt louter achter gesloten deuren gepraat. Op dit moment blijkt het niet mogelijk een compromis te vinden waar alle partijen mee kunnen leven: de emoties zijn te hevig, de herinneringen te vers. Maar de Amerikanen zijn redelijk optimistisch dat de PLO binnen niet al te lange tijd terug zal keren naar de onderhandelingstafel. Israël en de PLO hebben in september toen zij een principe-akkoord ondertekenden voor Palestijnse autonomie in de gazastrook en Jericho een strategische beslissing geno men. Een enkele terreuraanslag, hoe ernstig ook, mag en zal daaraan geen afbreuk doen. Maar verdere terreuracties kunnen nieuw roet in het eten gooien. Daarom zijn volgens een Amerikaans diplomaat op het moment tijd en geluk de belangrijkste factoren die de onderhandelingen kunnen redden. Diplomaten in Washington, New York, Tu nis, Jeruzalem en Moskou maken daarom overuren. President Clinton heeft direct na het bloedbad in Hebron de partijen uitgeno digd naar Washington te komen om daar non-stop de onderhandelingen over de auto nomie in Gaza en Jericho voort te zetten tot er een akkoord is. De PLO heeft een terugkeer naar de onder handelingstafel afhankelijk gemaakt van een resolutie in de Veiligheidsraad die veilig heidsgaranties biedt voor de Palestijnen in de bezette gebieden. Amerika gaat niet akkoord met de belang rijkste eisen van de PLO. Die eist garanties voor de veiligheid van de Palestijnen in de bezette gebieden en wil dat de Veiligheids raad een internationale vredesmacht naar de bezette gebieden stuurt. Ook Arabisch Jeru zalem moet onder de bescherming van de Veiligheidsraad vallen. En tenslotte wil de PLO via een resolutie van de Veiligheidsraad de status van de nederzettingen bovenaan de agenda van de vredesonderhandelingen plaatsen. De Amerikanen nemen in de Veiligheidsraad een hard en formeel standpunt in. Aan het akkoord dat Israël en de PLO hebben gete- Van onze redactie buitenland Seoul - Voor het eerst in een jaar hebben VN-experts de zeven bekende nucleaire in stallaties in Noord-Korea geïnspecteerd. De leden van het Internationaal Bureau voor Atoomenergie (IAEA) werden sinds vorig jaar februari geweerd. Maar nadat Zuid-Korea gisteren bekendmaakte militaire oefenin gen met de Verenigde Staten te zullen uitstellen en Washington een topontmoeting met Pyong yang beloofde, konden de in specteurs aan de slag. De rege ring in Pyongyang houdt echter nog altijd de inspectie tegen van twee andere nucleaire installa ties. Het zal nog enkele weken duren voordat de IAEA voldoende in formatie heeft verzameld. Dat doet ze niet alleen via de inspec ties maar ook aan de hand van filmmateriaal, afkomstig van speciaal door de IAEA geïnstal leerde bewakingscamera's. Vol gens IAEA-directeur Blix is in spectie van de zeven installaties echter niet voldoende voor Noord-Korea om te kunnen aan tonen dat het land het non-proli- feratie verdrag, tegen de ver spreiding van kernwapens, goed naleeft. Zuid-Korea kondigde gisteren aan bereid te zijn militaire oefe ningen met de Verenigde Staten uit te stellen, als het IAEA de Na afloop van het gesprek schudden de Noordkoreaanse (l) en Zuidkoreaanse delegaties elkaar de hand. foto anp nucleaire installaties in Noord- Korea zou kunnen inspecteren. Bovendien moeten Noord en Zuid het eens worden over de uitwisseling van speciale gezan ten. De beide Korea's kwamen giste ren trouwens voor het eerst in vier maanden bijeen, maar het overleg in de grensplaats Pan- mundjon leverde weinig concrete zaken op. Noord-Korea eist dat de Vere nigde Staten geen Patriot-raket- ten in Zuid-Korea opstellen. Het wil bovendien opheldering over de recente verklaring van presi dent Kim Yong-sam van het zui delijk buurland, dat Noord-Ko rea bezig is met de ontwikkeling van kernwapens. Na ruim twee uur praten kwa men beide partijen toch overeen elkaar komende woensdag op nieuw te ontmoeten om een da tum en agenda vast te stellen voor het uitwisselen van gezan ten. Seoul hoopt nog dit jaar daartoe te kunnen overgaan. Leiders Algerijnse FIS komen niet vrij Algiers - Abassi Madani en Ali Belhadj, voorzitter en vice-voor- zitter van het verboden Algerijnse Islamitische Bevrijdingsfront (FIS), worden niet vrijgelaten. Dat heeft kolonel Belkacem Boukhari, aanklager van het militaire hof van Blida, gisteren gezegd. In de Algerijnse pers was gespeculeerd dat de twee leiders binnen een week zouden worden vrijgelaten als gebaar van goede wil aan de militante fundamentalisten. Madani, Belhadj en andere FIS-kopstukken zitten sinds juni 1991 vast op beschuldiging van het beramen van een staatsgreep. In Algerije zijn regelmatig aanslagen op buitenlanders en met-fundamenta listen gepleegd, sinds het FIS werd verboden door de regering. Betrekkingen Vaticaan en Jordanië Vaticaanstad - Het Vaticaan en Jordanië zijn gisteren diploma tieke betrekkingen aangegaan. Het Vaticaan wil zijn invloed in het Midden-Oosten vergroten en sloot eind vorig jaar een historisch akkoord over wederzijdse erkenning met Israël. Volgens een verklaring van het Vaticaan besloten Jordanië en het Vaticaan betrekkingen aan te gaan 'om de reeds bestaande op respect en vriendschap gebaseerde relatie van de twee partijen te bekrachtigen'. Van de vier miljoen inwoners van Jordanië zijn er volgens het Vaticaan 62.000 katholiek. Franse kernonderzeeër vaart op rots Parijs - De Franse kernonderzeeër Amethyste heeft een oefening in de Middellandse zee moeten afbreken nadat het schip woensdagochtend op een rots op de zeebodem was gelopen, aldus het hoofdkwartier van de Franse marine gisteren. De schade bleef volgens de marine beperkt tot enkele deuken in de beschermende koepel van de sonarinstallatie. De met 14 nucleaire raketten en torpedo's geladen duikboot keerde direct na het ongeluk terug naar zijn basis in Toulon. De oorzaak wordt nog onderzocht. Gewonden bij vliegongeluk in New York New York - Bij een vliegtuigongeluk op La Guardia Airport in New York zijn woensdagavond zeker achttien mensen gewond geraakt. De piloot van een MD-80 van Continental Airlines brak tijdens lichte sneeuwval de start af, waarop het tweemotorige toestel van de baan schoof en zich in een waterkering boorde. Het vliegtuig, met bestemming Denver, Colorado, had 115 passagiers aan boord, van wie er achttien door de plotselinge noodstop lichte verwondingen opliepen. De botsing met de dijk verhinderde dat het vliegtuig in de Flushing Bay terechtkwam. Politieman vermoord in zuiden Egypte Assiut - Vermeende moslim-fundamentalisten hebben in het zuiden van Egypte een politieman in burger doodgeschoten en twee burgers verwond, heeft het ministerie van Binnenlandse Zaken in Cairo gisteren bekendgemaakt. De slachtoffers werden woensdag door een onbekend aantal gewapende mannen over vallen tijdens een taxirit op El-Badari, een eiland in de Nijl. De aanslag is er een van een lange reeks van gewelddadige confrontaties tussen veiligheidstroepen en militante moslims, die dit jaar het leven hebben gekost aan minstens achttien agenten en meer dan twintig moslims. Bevolkingsgroei China neemt af Peking - De groei van de bevolking van China was vorig jaar het kleinst in meer dan dertig jaar. De natuurlijke groei - het verschil tussen het aantal geboorten en het aantal sterfgevallen - was in vorig jaar 11,45 per duizend inwoners tegen 11,60 in 1992. De totale bevolking steeg tot bijna 1,2 miljard, meldde het officiële persbureau Xinhua. De groei was het laagst sinds 1961, toen China herstelde van de economische ramp van de Grote Sprong Voorwaarts. Miljoenen mensen stierven toen van de honger. Koningin Beatrix naar Tsjechië Praag - Koningin Beatrix zal eind deze maand samen met de Tsjechische president Havel een bezoek brengen aan het Neder landse korps mariniers, dat dan in het zuiden van Tsjechië oefeningen houdt met het Tsjechische leger. Het gadeslaan van de oefeningen is onderdeel van een officieel staatsbezoek dat de koningin van 22 tot en met 24 maart aan Tsjechië brengt. Het staatsbezoek, dat plaatsheeft op uitnodiging van president Havel, valt toevallig samen met de aanwezigheid van Neder landse militairen in het voormalige Warschau-pact land. Azerbeidzjan valt Nagorny-Karabach aan Jerevan - Azerbeidzjaanse troepen hebben gisteren een offensief ingezet in het zuidoosten van de voornamelijk door Armeniërs bewoonde enclave Nagorny-Karabach. Armeense autoriteiten in de enclave spreken van een nieuwe schending van het staakt- het-vuren dat op 1 maart inging. De Azerbeidzjanen zouden door de eerste Armeense verdedigingslinies zijn gebroken en talrijke slachtoffers hebben gemaakt. Losgeld geëist voor 'De Schreeuw' Oslo - Afpersers hebben van de Noorse regering acht miljoen kronen (twee miljoen gulden) geëist voor de teruggave van het gestolen Munch-schilderij 'De Schreeuw'. Een alom gerespec teerd advocaat, die het aanbod van de afpersers als serieus garandeert, bracht de schriftelijke eis over aan de minister van cultuur. De Schreeuw is een van de bekendste schilderijen van de Noorse kunstenaar Edvard Munch. De geschatte waarde is minstens vijftig miljoen gulden. Het doek is in de nacht van 12 februari uit het Nationale Museum in Oslo gestolen tijdens een inbraak die nog geen vijftig seconden duurde. Berlusconi boekt lichte winst in peiling Rome - Mediabaron Berlusconi heeft gisteren zijn voorsprong in de opiniepeilingen vergroot in de aanloop naar de Italiaanse verkiezingen op 27 en 28 maart. De winst gaat vooral ten koste van bondgenoot Lega Nord. Volgens de peiling van het onder zoeksbureau CIRM steunt 27 procent van de Italiaanse kiezers Berlusconi's partij Forza Italia (Hup Italië), vergeleken met 25,5 procent vorige week. Ook de aanhang van de grootste rivaal, de ex-communistische Democratische Partij van Links (PDS) steeg, maar veel minder: van 20,5 naar 21 procent. Van onze redactie economie Heerlen - DSM draait op dit moment weer met winst. Dat heeft de raad van bestuur van het chemieconcern gisteren bekendgemaakt tijdens de presentatie van de resultaten over 1993. De onderneming leed vorig jaar een verlies van 118 miljoen gul den, terwijl het jaar daarvoor nog een winst van 224 miljoen werd geboekt. DSM-topman De Bree stak zijn teleurstelling over de rode cijfers in het afgelopen jaar gisteren niet onder stoelen of banken, maar putte hoop uit de omslag in de afgelopen twee maanden. „Het dieptepunt lijkt voorbij", zei hij. Zo verwacht DSM het eerst sluit* de oj Ame de pi gron* Volg* onze: zet, tuati* zeer hij e< winsi jaar. Volg* tomsi altijd ook verbe heid. staan gram* Van onze redactie economie Eindhoven - Nu de resultaten van de operatie zichtbaar worden in de resu vizier richten op de toekomst en wef Philips-president Jan Timmer gistere van de resultaten over 1993, die met 2 miljard hoger uitvielen dan was v Philips nog een verlies van 900 miljc Timmer sprak van een belangrij ke mijlpaal. De enorme kosten besparingen van de afgelopen drie jaar - alleen al het perso neelsbestand daalde van 297.000 naar 238.000 mensen - beginnen vruchten af te werpen. Nu wordt het tijd om te 'revitaliseren', want een onderneming kan het volgens de Philips-topman niet alleen hebben van kostenbeheer sing. „We moeten het groeitempo ver hogen, nieuwe ideeën ontwikke len en risico's durven nemen," aldus Timmer die vooral grote mogelijkheden zei te zien op het gebied van de nieuwe media. Philips is een heel eind gevor- Amsterdam - Begemann-di- recteur Joep van den Nieu- wenhuyzen en het effecten kantoor Suez Kooijman moe ten zich ook voor de recht bank verantwoorden wegens valsheid in geschrifte in dé HCS-zaak. Van den Nieuwenhuyzen, Suez Kooijman en Erie Albada Jelger- sma zijn wegens aandelenhandel met voorkennis gedagvaard voor de Amsterdamse rechtbank op 22 maart. De vierde verdachte in de HCS-zaak, de paardenhande laar en belegger Leon Melehior, heeft een bezwaarschrift tegen de dagvaarding ingediend. De valsheid in geschrifte, waar van Van den Nieuwenhuyzen en Suez-Kooijman worden beschul digd, betreft een zogenaamde affairelijst' en effectennota's van de aandelentransactie. Daarin stond in strijd met de waarheid als opdrachtgever Su- a International Luxemburg ver bid, terwijl in werkelijkheid van den Nieuwenhuyzen de op dracht gaf. De gedagvaarden zijn betrokken JJJ het dumpen op de beurs (op juli 1991) van ongeveer 4.150.000 aandelen HCS. Zij wuden daarbij misbruik hebben Semaakt van voorkennis. derd i zijn fi omvat Timm omzet 1% tc zich ai De nel jard -I 900 flattee ten v' valler danke belan ture lijke v last da ciële 1- ƒ1.039 De me ten on mische ropa h peil te de sect nica maar z dend Duitse min. H Profes temen miljar malais catie- was d dochte wijze hun re Het di dat P 1989 een uit dat he men ac van de reringe stand v van de als in den ve dende de verb gens waarin de rece Op de beurs Philips koers steeg Washington (rtr) - De Verenigde Staten gaan Japan harde aanpakken vanwege het niet aflatende handelsoverschot va' het laatstgenoemde land. President Clinton besloot gisteren het wetsartikel 'super 301' vi stal te halen, hetgeen de Amerikaanse regering in staat stelt om op korte termijn maatregelen te nemen tegen het veel te grote overschof dat Japan heeft in de handel met de VS. Washington protesteert al jaren tegen het aanhoudende handelssikr plus van Japan. Vorig jaar hield Japan maar liefst zestig miljara dollar over aan de handel met de VS. Kortgeleden leverde overleg op het hoogste niveau ook geen resultaat op. Kort voordat het Amerikaanse besluit viel, had Clinton nog telen nisch een onderhoud met de Japanse premier, Hosokawa, dat volgei hem in een vriendelijke sfeer verliep. Het wetsartikel, dat dateert van 1988, geeft de VS de mogelijknci om specifieke gebieden aan te wijzen waarop zij zich tekortgedas voelen. Concrete tegenmaatregelen noemt het wetsartikel niet, mai het biedt wel de mogelijkheden daartoe. Door Hans Rube Al vele jaren probeert de FIOD een vinger te krijgen achter alle verhalen over be lastingontduiking en zwart werken bij het Van der Valk concern. Tien jaar geleden Werd op het laatste moment een landelijke actie afgebla- Zen> nu lijkt justitie voldoen de aanwijzingen te hebben om de gisteren vrijgelaten leiding van het concern aan te pakken. Het vooronderzoek is echter nog ang niet afgerond. Nu de ver dachten in vrijheid zijn gesteld eeft justitie wel wat ruimer de ,'ld om alle gegevens door te Pitten. De verdachten mogen lc? Vril bewegen, maar moeten Mer handbereik van het OM ijven. Als de voorlopige hech- l „n!s, wel had voortgeduurd, aa het OM binnen drie maan- ,,!n een termijn voor de dag- aarding en een tenlastelegging m°eten presenteren. ^.beschuldigingen gaan in de sri, van fiscale en economi se misdrijven. Daaronder val- S'zegt de woordvoerder van km 'n fDen Haag: zwartwer- van'ri °Pzettelijke overtreding 4e fiscale wetgeving, finan ciële telijk form Waar de in Van zwar geno Maar ten de a resta* Van bou tient buite lever elkaa sonee Voor stro" jaren aand vorig rings dat zou het dat vrijw is, k" verk pe e" Van word Valk gens Valk

de Stem | 1994 | | pagina 4