Bisschop Bomers blijft aan Dagen van bisschop Bomers zijn niet noodzakelijk geteld Wel minder bevoegdheden l/let vlag en wimpel BINNENLAND A3 Spermatest voor doe-het-zelvers DE STEM COMMENTAAR Ruim duizend taxichauffeurs nemen afscheid van collega Van der Duim niet in raad Extreem-rechts ook in deelraden KIEZINGEN 'Lokale partijen moeten regeren' Strop voor 'beleggers' D66-aandelen BINNENLAND KORT urr 1994 VRIJDAG 4 MAART 1994 a zullen wij tal belangrijke wil niet Hen zijn. ken met het rpaupering. er besche™ edrijven." koiiieJ vootJ hel tegenl iuj/viu>gi het biel bescherming aat| t zeggen ,Maar l moeite zal hebber! ■tting van de gewoel bevestigt de Leidsel C. Mudde: „Het zouf rbazen als over vierl ar de helft in de raaffl e verricht al enkeiel zoek naar de groeien! van extreem-rechtsef West-Europa, t uit ervaring dat veel teraadsleden vroegl aken. „Partijgenote! op de lijst stonden! hun schrik tot def dat ze alsnog in del en verschijnen. Dief ar helemaal niet op! Ie stonden alleen op. vriendendienst. Lijst-I het gebrek aan enige] holing en bestuurser-) lig raadslid nog lelijk! stelt Mudde. „Op de] ngen die vaak door) 'orden gegeven, leren] in het openbaar moe-] n en hoe ze met de :n omgaan. Het is een] rlevingscursus. Maai specifieke raadswerk! iets. Het blijft amaJ Van onze verslaggever Haarlem - Bisschop H. Bomers van Haarlem blijft aan, maar hij zal zich voorlopig niet meer bemoeien met enkele gevoelige zaken zoals de priesteropleiding. Ook geeft hij de behandeling van klachten over liturgische en oecumenische overtredingen voor 1 a 2 jaar uit handen. ige CD-lijsttrekker lissingen heeft de ver-1 erwinning (van nu] zetels) flink gevierd, tanden geleden ver-I ij 'met twee zetels heel te zijn'. Zijn tweede] Pon heeft inmiddels ls lid vanwege de uit-1 n koers van de partijjl Poppe vermoedelijkf te tijd deel uitmakeij] meenteraad in Vlissin-1 ,t hij hoge ogen gooit] weede Kamer ('ik ver-] sen de vierde en acht-1 op de lijst te komen').| rwierf eind vorig jaar bekendheid toen hij] zijn CD-activiteiten ge- d als kaderlid van de] lond FNV. De twee an-J ■raadsleden in Vlissin-] J. van Scheppingen en Of de maatregelen voldoende zijn om de roep om zijn aftreden te doen verstommen, is nog hele maal niet zeker. De belangrijkste diocesane organen beraden zich daar vandaag op. Bomers' twee naaste medewer kers, vicaris-generaal G. Geu- kers en vicaris M. de Groot ne men de bevoegdheden van hem over. Hulpbisschop J. Les- crauwaet krijgt er op zijn uit drukkelijke verzoek geen enkele taak bij. De Haarlemse bisschop heeft de eft de verkiezingsavoni acht in het gemeentel ïen met de andere par- jn er al contacten ?e, PvdA en CDA zulle) wel uitslapen en di ft al eerder gezegd op tl als wij in de raad ko: lotspraak." eniet na van 'een gl erwinning'. En herhaal! e-lijsttrekkers in Zuid- lerland: „Het is duidi .e Vlissingse burgers hel ïeens zijn met het gi ieleid. Veel beloven en loen, dat is de kiezel isingers zijn een vergi geworden." n jullie daar aan doen) oet een greep uit zijr ïgsprogramma: meel verlichting, geen onei- ebruik van gemeentelij tingen, speelvoorzienin- wijken en andere brave tiaar ook: politieposten vijkgebouwen en gee" rspositie voor minderhi 'ij gaan tegengas geven, n nu al de wijken in, bevolking die ons geko- t." ope zegt in te zijn voor erking. „Ik verwacht, le sympathieke reacties, van de RPCU (Rechtse nts Christelijke Unie) en zie ik ook goede punten irogramma. Aan ons zal mankeren." ventuele beschuldigingen •aad van racisme heeft zijn antwoord al klaar: ;s aaflbieden. Anders hen voor de rechter. Die moeten zelf maar eens hun eigen zakje kijken, it stinkt behoorlijk." gunt Poppe ons nog 'een tje'; binnen veertien da- rdt een afdeling in Mid- opgezet. „Nee, daar kan t nog niets over zeggen. Den Haag (anp) - Mannen die twijfelen aan hun vruchtbaarheid kunnen nu hun eigen zaad onder de loep nemen. Sinds enkele dagen ligt een doe-het-zelf test in de winkel waarmee het aantal gezonde zaadcel len kan worden gemeten. Volgens fabrikant Tecno Lab International BV dé manier om in huiselijke om geving de vruchtbaarheid van de man te testen. De Amsterdamse gyneacoloog en vruchtbaarheidsspecia list F. Broekmans van het VU-ziekenhuis stelt echter dat de aanwezigheid van veel gezonde zaadcellen niet automatisch betekent dat iemand vruchtbaar is. „Onvruchtbaarheid kan ook veroorzaakt worden door afwijkingen aan de zaadcel len, aanwezigheid van anti stoffen en ontstekingen aan het afvoerkanaal. De test houdt daar geen rekening mee," zegt Broekmans. Volgens een woordvoerder van de fabrikant is de test voor 90 tot 93 procent be trouwbaar. „Een zeer hoge score voor een test", zegt hij. Een vruchtbare, gezonde man heeft minimaal twintig miljoen beweeglijke zaad cellen per milliliter sperma. Mannen die een jaar lang proberen hun vrouw zwan ger te maken en bij wie dat niet lukt, worden onvrucht baar genoemd. Vaak is hun aantal gezonde zaadcellen fors minder dan twintig miljoen. maatregelen gisteren bekendge maakt. Hij volgt er de adviezen mee op van de commissie, die de crisis in zijn bisdom heeft onder zocht. Bisschop Bomers treedt niet af omdat de commissie dat niet heeft aanbevolen. Zijns inziens vraagt de situatie daar ook niet om. Op zijn aftreden was vorig jaar door diverse geledingen van het bisdom sterk aangedrongen. De Haarlemse bisschop maakt duidelijk, dat de eindverant woordelijkheid voor de gang van zaken toch in zijn handen blijft. Bisschop Bomers onderschrijft de analyse van de commissie, die zes ernstige knelpunten in het bisdom Haarlem heeft geconsta teerd. Onder andere een diepe vertrouwenskloof en vastgelopen communicatie. Herstel van ver trouwen is volgens de commissie een kwestie van jaren. Om daar voor ruimte te maken heeft de commissie de 'Roermondse op lossing' op tafel gelegd. Door de affaire Rolduc zag bisschop Gij- sen zich ook gedwongen een aantal zware bevoegdheden af te staan aan twee nieuwe vicaris sen. De benoeming van één nieu we vicaris in Haarlem, zoals de commissie aanbeveelt, houdt mgr. Bomers nog in beraad. De Haarlemse commissie werd door Bomers zelf vorig jaar au gustus ingesteld, nadat de al lang bestaande crisis op straat was beland. De commissie stond onder leiding van mevr. M. van den Muijsenbergh-Geurts uit Goirle. Zij is voorzitter van de Katholieke Raad voor Kerk en Samenleving. De oprichting, met medeweten van Bomers, van een nieuwe, behoudende priesterop leiding in zijn bisdom was vorig jaar de lont in het kruitvat. Kardinaal Simonis heeft de op stelling van zijn Haarlemse col lega met instemming begroet. Hij verwacht nu van elke gelovi ge in het bisdom een maximale bereidheid en inzet om de blok kades te doorbreken en de ern stige verdeeldheid te boven te komen. De Diocesane Pastorale Raad, de Priesterraad en de Dekensverga dering van het bisdom Haarlem trekken zich vandaag de hele dag terug voor beraad. Of deze organen de gekozen weg begaan baar zullen vinden, hangt vol gens een ingewijde vooral af van wat het in de praktijk precies inhoudt, dat bisschop Bomers de eindverantwoordelijkheid be houdt. - in Bergen op Zoom ten- leeft twee zetels in de geworpen gekregen. De rordt 'verblijd' met de e J. van der Steen. Af- uit Vlissingen, sinds kamers in de Schelde- i lid van de CD-motor- ijn vader is lid van het jk hoofdbestuur van de Den Bosch verhuisd woord over Bergen Een taxichauffeur bindt een rouwvlaggetje aan de antenne van zijn auto. foto anp Rotterdam (anp) - Onder enorme belangstelling is gis teren op de begraafplaats Hofwijk in Rotterdam de 56-jarige taxichauffeur G. Frensdorff gecremeerd. De chauffeur werd vorige week vrijdagnacht door onbekenden doodgeschoten. Ruim 1200 colle ga's uit Rotterdam, Amsterdam, Den Haag, Utrecht en uit Bra bant bewezen hun collega de laatste eer. Aan de crematie was een rit door Rotterdam voorafgegaan waar aan ruim 1000 taxi's deelnamen. De stoet had een lengte van zeven kilometer. Doordat het geruime tijd duurde voordat de enorme rouwstoet het crematorium Hofwijk in Rotter- dam-Overschie had bereikt, be gon de plechtigheid daar bijna een uur later. Tot laat in de middag waren de taxistand plaatsen in Rotterdam leeg. Al leen in noodgevallen konden wa gens telefonisch worden besteld. Tijdens de crematie werden ook door de taxicentrales in Den Haag en Amsterdam alleen 'noodritten' aangenomen. De crematie kreeg door de enor me toeloop het karakter van een massaal gedisciplineerd protest. De ruimte van Hofwijk, goed voor zo'n 900 plaatsen, was te klein om alle bezoekers te kun nen herbergen. Door de moord op Frensdorff is de discussie over beveiliging van de taxi's weer opgelaaid. Vorige week beloofde minister Hirsch Ballin (justitie), dat er landelijk maatregelen zullen worden ge nomen. De taxicentrales willen binnenkort met het ministerie overleggen over het tot stand brengen van een directe verbin ding tussen de taxi's en de poli- tiemeldkamers. Voormalig schaatskampioen Hilbert van der Duim zal geen plaats in de gemeenteraad van Assen gaan bezetten. Dat heeft een woordvoerder van de Poli tiek Logisch Oprechte Partij (PLOP) gisteren meegedeeld. De PLOP won woensdag bij de verkiezingen vijf zetels in de Asser gemeenteraad, waardoor het de op één na grootste partij van de Drentse hoofdstad werd. Van der Duim stond op de dertigste plaats van de kandi- dateiSijst, waar hij als lijstdu wer fungeerde. Hij werd met voorkeurstemmen gekozen. Hij wil zich op de achtergrond wel inspannen voor de partij, zegt hij, maar heeft als leraar te weinig tijd om een functie in de raad te vervullen. Inderdaad stemmen ook men sen in 'nette wijken' op de extreem-rechts, zo blijkt uit de verkiezingsuitslag van de stadsdeelraden in Rotterdam. In alle twaalf deelgemeenten van Rotterdam behaalde de ex treem-rechtse partijen CD en CP'86 een bijzonder grote stemmenwinst. Worden CD en CP'86 opgeteld, dan vormt extreem-rechts in zes van de twaalf deelgemeen- ten de tweede politieke stro ming. Behalve in Hillegersberg/ Schiebroek en Hoek van Hol land blijft de PvdA ook in de Rotterdamse deelgemeenten de grootste partij. In Amsterdam zijn wat de zes tien stadsdeelraden betreft, vooral de lokale, onafhankelij ke partijen gegroeid. In sommi ge stadsdeelraden haalden die vanuit het niets een aantal ze tels. De enige stadsdeelraad waar extreem-rechts mee deed en ook werd gekozen is Zee burg. Succesvolle lokale partijen als de Asser PLOP moeten nu ook maar eens laten zien dat ze kunnen besturen, vindt PvdA- voorzitter Rottenberg. „Het is van tweeën een," aldus Rotten berg, „winst behalen en ook medeverantwoordelijkheid ne men of met je winst niets doen." De PvdA voelt er niet voor de lokale partijen bij voorbaat uit te sluiten van deelname aan de colleges van burgemeester en wethouders. Dat zou betekenen dat de PvdA met de andere gevestigde partijen de verant woordelijkheid op zich neemt voor het dagelijks bestuur en de lokale partijen de kans krij gen zich in een oppositierol verder te profileren. Rottenberg wil echter absoluut niets weten van deelname van extreem-rechtse partijen aan de colleges van B W. Hij ■ontkent overigens op grond van intern onderzoek dat voormali ge kiezers op zijn partij 'hofle veranciers' van de CD en de CP '86 zijn geworden. „Het zijn vooral de voormalige niet- stemmers die nu voor deze par tijen hebben gekozen. En veel van die mensen wonen ook nog in de zogenoemde nette wij ken." Rottenberg Deelnemers aan de politieke aandelenmarkt (PAM94) voor de gemeenteraadsverkiezingen die de afgelopen weken hun geld op een forse verkiezings winst voor D66 hadden gezet, hebben woensdagavond flink geld verloren. De grootste winst is behaald op het aandeel 'overige partijen'. Op het moment dat woensdaga vond de stembussen sloten, no teerde het aandeel D66 op de gemeenteraadsmarkt 15,2 cent. Gistermorgen bleek echter dat slechts 11,1 procent van de kie zers bij de gemeenteraadsver kiezingen op deze partij had gestemd. D66-aandeelhouders kregen per aandeel dat percen tage in centen uitbetaald: een verlies dus van 4,1 cent per aandeel. Daarentegen boekten de aan deelhouders 'overige partijen' een fraaie winst. Dat aandeel was woensdagavond tegen 19.00 uur nog te koop voor 16,7 cent. De aandeelhouders kre gen donderdagmorgen echter 21,6 cent per aandeel uitbe taald. Voor alle andere aandelen la gen de verschillen tussen de koersen van woensdagavond en de uitslag van de gemeente- raadsverkiezingen aanzienlijk foto anp dichter bij elkaar. Het wordt tegenwoordig alsmaar moeilijker om men sen nog te vertrouwen als ze iets beweren of opschrij ven. Zelfs achter de simpelste cijfertjes lijken bijbe doelingen schuil te gaan. Neem nou de cijfers van het aantal eindexamenkandi daten in het voortgezet onderwijs dat last heeft van woordblindheid. Dat aantal is ten opzichte van het vorige examenjaar met 25 procent toegenomen. Gelukkig is in ons immer waakzame parlement deze schrikbarende toename ontdekt en is er meteen twijfel uitgesproken over het waarheidsgehalte ervan. De Kamer vermoedt dat scholen via woordblindheid wat extra examentijd willen ritselen. Er is nu aan minister Ritzen gevraagd om iets aan dat gerommel te doen, dus rond de eeuwwisseling zal dat wel geregeld zijn. Ondertussen blijven er natuurlijk eindexamenkandidaten komen die echt woordblind zijn. Die zullen in eerste instantie wel weer slachtoffer worden van de nieuwe instructies. Want kortzichtig heid is, zeker op ministeries, een veel voorkomende afwijking. MERIJN Pourier formateur op Antillen Willemstad - De Antilliaanse gouverneur Saleh heeft M. Pourier aangewezen als kabinetsformateur. Hij heeft de grote winnaar van de verkiezingen gevraagd een kabinet te vormen, dat bij voorkeur steunt op een tweederde meerderheid in het parlement. De PAR (Pro Antias Restructure - Voor een Geherstructureerde Antillen) onder leiding van Pourier won vorige week de op vijf Antilliaanse eilanden gehouden parlementsverkiezingen. Ex-junglecommando's niet meer illegaal Den Haag - Acht voormalige strijders van Ronnie Brunswijks Surinaamse Junglecommando kunnen hun Nederlandse onder duikadressen verlaten. De mannen, wier asielaanvragen vorig jaar waren afgewezen, mogen van Justitie nu toch blijven in afwachting van een uitspraak van de Raad van State. De militairen hadden politiek asiel aangevraagd omdat zij bang zijn door de vroegere legerleider Bouterse te worden geëlimi neerd. Een aantal van hen behoorde vroeger tot de lijfwachten van de couppleger, maar is later overgelopen naar Brunswijk. Wim van der Valk deken van Weert Maastricht - Op korte termijn is de benoeming te verwachten van Wim van der Valk tot deken van Weert. De geruchten dat ex-kannunik Van der Valk die in Antwerpen woont, deken van Weert zou worden, staken al onmiddellijk na het overlijden van zijn voorganger de kop op. Het bisdom ontkende, maar kenne lijk zijn kort daarna toch gesprekken op gang gekomen tussen de staf van het bisdom en de ex-kannunik. Helemaal rond is de benoeming nog niet. Het bisdom en Van der Valk zijn het eens, maar de gesprekken met het kerkbestuur zijn nog niet afgerond. Wim van der Valk was jarenlang een naaste medewerker van bisschop Gijsen. Lesbiënnes vrijen niet altijd veilig Utrecht - Ook lesbische vrouwen moeten oppassen voor aids. Ze hebben vaker risicovolle seksuele contacten dan ze zelf denken. Dit blijkt uit onderzoek van Homostudies Utrecht. Lesbiënnes vrijen niet uitsluitend met elkaar en maken daardoor geen onderdeel uit van een gesloten circuit, zoals vaak wordt gedacht. De onderzoekers ontdekten dat van de onderzochte twintig vrouwen, een groot deel seksuele contacten heeft gehad waarbij overdracht van het hiv-virus in principe mogelijk was geweest. Vrouwen kunnen besmet raken als zij onbeschermd een keer bij een man in bed stappen. Theoretisch is het ook mogelijk dat vrouwen het via seks met vrouwen hebben krijgen. Toestemming scholenbouw ergert Kamer Den Haag - De onderwijsspecialisten uit de Tweede Kamer zijn 'onaangenaam verrast' door de toestemming die minister Ritzen maandag aan dertig scholen gaf om nieuwbouw te plegen of ingrijpend te renoveren. De minister had niet mogen vooruitlopen op de afronding van het parlementair overleg, schrijft de vaste Kamercommissie voor Onderwijs hem. Ritzen antwoordt dat hij eerdere afspraken met de commissie 'geheel is nagekomen'. De CDA-fractie is het daarmee niet eens en wil nieuw overleg. Tijdens de PvdA-verkiezingstoernee maakte Ritzen maandag in Tilburg bekend dat dertig scholen nog dit jaar voor in totaal 600 miljoen gulden mogen bouwen of renoveren. Onder de gelukkige bevinden zich het Spectrumcollege in Breda en het Dr. Schaep- mancollege Dongen. HILIPS IS geslaagd. Binnen drie jaar is het tij gekeerd: Philips taakt weer behoorlijk winst. Topman Timmer lijkt op zijn juweren te kunnen rusten, hij heeft zijn opdracht voltooid. is hij zelf nog niet tevreden; en terecht. Tot nu toe is er Sesaneerd, is de zelfverzekerde, omslachtige bedrijfscultuur «anderd en is het gedaan met het grote verspillen. Philips is l'aer aan de eisen van de tijd aangepast, maar op die van de toekomst heeft het concern nog geen antwoord. De omzet is Wijk gebleven. Nieuwe produkten slaan nog niet aan en de jaam Philips is nog altijd synoniem aan degelijk in plaats van "send en vooroplopend. Het grote ondernemen moet opnieuw Jeginnen. Het wordt tijd voor risico's. Timmer beseft dat en 'aarom heeft hij het laatste monument van het oude Philips bij 61 oud vuil gezet. Wisse Dekker, voorzitter van de raad van ;3mmissarissen, moest de laan uit. •akker stond voor het klassieke Philips. Deskundig als techneut, ia'especteerd als industrieel en steunpilaar voor de samenle- Hij liet zich er graag op voor staan. De afgang van zijn eigen Multinational wist hij volledig op het conto van zijn opvolger Van 8r Klugt te schrijven. Die moest daarom, en vanwege wat handigheden in de persoonlijke sfeer, het veld ruimen. Dekker, ;<en verantwoordelijk, bleef buiten schot. 'toner kon hem niet aanpakken; nog niet blijkt nu. Dekkers "ackitspositie was te sterk. Nu Centurion, het geesteskind van de Snderingsmanager Timmer, succesvol is, ligt het anders, ar de lijst te trekken. «ilips draait om Timmer, Dekkers rol is uitgespeeld. CD-lid is A. van Oeve- j grootvadermoord op Dekker is terecht. Niet alleen is hij ie kandidatenlijst telde "mstens zo verantwoordelijk voor de neergang van het concern drie leden. Voor de uit- - de man die na hem kwam - Dekker heeft immers niets jke verkiezingen zijn vier Hernomen om de oude bedrijfscultuur die geleid heeft tot de aten afgevallen; een van .kernen om te gooien - Dekker is ook het symbool van het V, 1 Will IW yC/WIWI I \-/\j I I «J UW" wfUIWWWI vuil IIV/l mpelweg omdat hij een «öe, t0t neergang leidende Philips. Van zo'n uithangbord moet ad had. Het programma ^vernieuwd bedrijf zich ontdoen. komende jaren vermeldt -nieuwe voorzitter van de raad van commissarissen komt van ad had." Het programma ^vernieuwd bedrijf zich ontdoen. •nieuwe voorzitter van de raad van uuiiuin^aiisocii nunu van op -ten. Een goede zet, want alle oude Eindhovense topmensen "hen boter op hun hoofd. Maar wat nog meer telt is dat hij een ternemer is. Onder zijn leiding heeft Unilever de wereld •overd. Een figuur met zulke strategische kwaliteiten is wat Ps nu behoeft. der Steen jr. blij? „Ik moment niet thuis," me twoordapparaat. Door onze redacteur Jan Bouwmans DE AFFAIRE ROLDUC- seksuele relaties tussen en kele priesterstudenten en een docent - had voor bis schop Gijsen ingrijpende consequenties. Hij moest zijn bevoegdheid over belangrij ke beleidsonderdelen, zoals de priesteropleiding, uit handen geven. Nog wel aan twee gloednieuwe medewer kers, die bij deze gelegen heid werden aangetrokken. De hand van de pauselijke nuntius, toen mgr. Backis, was duidelijk speurbaar. Achteraf gezien bleek dit het begin van het einde van bis schop Gijsen in Roermond te zijn. De jongste ontwikkelingen in het bisdom Haarlem vertonen een frappante overeenkomst. Bisschop Bomers draagt op ad vies van de door hem ingestelde commissie belangrijke bevoegd heden over. Onder andere de priesteropleiding. Anders dan in Roermond niet aan nieuw benoemde vicarissen, maar niettemin. Bovendien accepteert mgr. Bomers externe begelei ding van de vergaderingen met zijn staf, die nog wel met een vicaris zal worden uitgebreid. Betekent dit alles echter, dat de dagen van bisschop Bomers in Haarlem nu ook geteld zijn? Dat is niet noodzakelijk zo. Aftreden heeft Bomers geen en kel moment overwogen. De commissie heeft hem dat niet geadviseerd. De situatie vraagt er volgens hem ook niet om en het bisdom is er zijns inziens niet beter mee geholpen. Of die taxatie juist is, zal vandaag blijken. Gisteren viel in het Haarlemse nog verbazing te be luisteren dat Bomers wenst aan te blijven. Immers, in elke ande re organisatie zou een manager in dezelfde situatie het veld rui men, goedschiks of kwaad schiks. Maar in de Katholieke Kerk treedt een bisschop niet gauw af. Hij kan dat niet maken te genover de paus. Hij zou er immers mee te kennen geven dat zijn benoeming een fout is geweest. Een kwestie van ker kelijke bedrijfscultuur. Zo moet Bisschop Bomers foto dijkstra een bisschop het ook erg bont maken, wil de paus hem het bos insturen. Natuurlijk, een seks schandaal volstaat. Of (echte of vermeende) onzuiverheid in de leer. Of financiële onregelma tigheden. Maar bestuurlijk te kortschieten of onmin met de clerus en/of het gelovige volk zijn op zich geen reden voor aftreden of ontslag. Een diocesane bisschop is pas op de laatste plaats een mana ger. Als dat niet zijn sterkste kwaliteit blijkt te zijn, geen probleem. Dan wordt van hem verwacht daarvoor geschikte medewerkers aan te trekken. Want bestuurlijke zaken kan hij delegeren. Natuurlijk is het heel vervelend wanneer een bisschop zijn eigen beperkingen niet on derkent. Collega-bisschoppen en de pauselijke nuntius kun nen dan nog wel eens wat uit richten, als zijn eigen medewer- .kers te vaak bot vangen. Moet het echter zover komen als des tijds in Roermond en nu in Haarlem, dan betekent dat wel een smet op het aanzien van de hele kerk. Maar niemand is vol maakt en wie schuld belijdt, mag aanspraak maken op ver geving. In de kerk behoort het anders te gaan dan in de we reld, toch? Dat gelovigen opvattingen en standpunten van hun bisschop niet pruimen, is helemaal geen reden tot vertrek. De kerk is geen democratie, het bisschop sambt geen democratische func tie. Bijval van het volk, graag, maar het is geen voorwaarde. Integendeel, in bepaalde om standigheden wordt van een bisschop juist verwacht, dat hij tegen alle stromen inroeit. Is Bomers niet juist daarom in Haarlem benoemd? Voor de ra dio verklaarde hij gisteren niet voor niets, dat hij nog nooit van iemand had verlangd om zijn persoonlijke opvattingen te de len en over te nemen. Alleen maar dat men zich houdt aan de leer, de moraal en de orde van de kerk. Als dat tot conflicten leidt, is dat de bisschop niet te verwijten. Dan speelt er nog een soort spirituele blokkade een rol die het een bisschop moeilijk maakt om af te treden of de paus om een bisschop te ontslaan. Dat is een bepaald soort gezichtsver lies. Bij zijn bezoek aan Den Bosch in 1985 maakte paus Jo hannes Paulus II daar gewag van. De paus ging in de St. Jan kort in op de protesten tegen de benoeming kort tevoren van mgr. Ter Schure. „Moet de paus zich voor zijn benoeming soms verantwoorden?" vroeg hij reto risch. De paus had, zei hij, alles afwegend en na heel veel gebed de beste kandidaat benoemd. En voor het overige lag het in Gods hand. De wijding tot bis schop verzekert de persoon in kwestie van bijzondere bijstand van de H. Geest. Dat lijkt in voorkomende gevallen ook wel eens zo uitgelegd te worden dat de kerk en de paus verantwoor delijk zijn voor de benoeming tot aan de wijding en dat de H. Geest als het ware voor het verdere verloop zorgt. Als .dat verloop naar menselijke maat staven niet best is, heeft de Geest daar misschien wel een bedoeling mee. Aftreden of ont slag is vanuit deze optiek onge past. Dus kreeg bisschop Haas in het Zwitserse Chur van de paus twee hulpbisschoppen die het roer overnamen, maar geen ontslag. Bomers' dagen zijn met andere woorden niet noodzakelijk ge teld. Maar mocht zijn arts tot de slotsom komen dat het medisch niet verantwoord is om zijn zware ambt te blijven uitoefe nen, dan is een aftocht van de bisschop van Haarlem heel snel geregeld.

de Stem | 1994 | | pagina 3