'Wij haten niemand' Bisscl Bome blijft i Valk -DE STEM- DE STEM Met vlag en wim Winter Centrum Democraten rukken op in de gemeenteraad: Wel minder be^ Spermatest voor doe-het-zelvers crrercr isi-0nder zijn ieidinsnei VRIJDAG 4 MAART 1994 Hogelijk verbaasd trok mijn Oostbra bantse collega zijn wenkbrauwen op. Ik vertelde hem dat er in zijn provincie hoofdstad een regionale werkdag over kerk en milieu op stapel stond, georgani seerd door de gelijknamige werkgroep van de Raad van Kerken. „Heeft de kerk dan ook al iets met milieu te ma ken?", reageerde hij. „Ach, ja," zei ik laconiek, „conciliair proces en zo." Zijn gezicht klaarde op. Die term kon hij zich nog herinneren, meldde hij niet zonder enige trots in zijn stem. Ik moest daar weer even aan denken, toen ik deze week de brochure 'Mensen zonder werk; handreiking voor het pastoraat' bij mijn post aan trof. Het Samenwerkingsor gaan voor het Pastoraat van hervormde, gereformeerde en lutherse kerk - de drie, die sa men op weg zijn naar de nieu we Verenigde Protestantse Kerk in Nederland - legt in die brochure het probleem van de werkloosheid op de kerkelijke tafels. De vraag daarbij is hoe gemeenten en parochies werkloze mede mensen van dienst kunnen en .behoren te zijn. Diakonale opdracht, nietwaar! Zou werkloosheid bij die col lega ook verbazing hebben opgeroepen?, vroeg ik me even af. Want de kerken laten het bepaald niet bij milieu en werkloosheid. Er zijn heel wat meer wereldse zaken, die de kerken niet over hun kant laten gaan. De kerken 'be moeien' zich net zo goed met economie, vrede en veilig heid, armoede, sociale zeker heid, vreemdelingenbeleid, pluriforme samenleving, we tenschap en techniek. Sommi ge mensen ergeren er zich aan, anderen doen er scham per over, weer anderen zijn beleefd verbaasd. Want ken nen die kerken hun plaats nou nog niet!, is de meestal onuit gesproken gedachte. Waar halen die kerken de pretentie nog vandaan?, zul- leh de velen denken, die met het recente rapport van het Sociaal en Cultureel Planbu- rau in de hand de kerk al hebben afgeschreven. Het is voor de kerken inderdaad hartje winter. Zoals in de na tuur is ook daar niet veel meer zichtbaar dan terug gang, leegte, afsterven. Maar in de natuur is winter niet dood. Ondergronds is het nieuwe in voorbereiding. In hoeverre dat nieuwe iets wot ut, moet altijd afgewacht worden. Schrale lentes be staan ook. Gaat dat ook op voor de kerk? Naar wat er ondergronds in het kerkelijk leven gaande is, heeft het planbureau niet ge wroet of gespit. De parochies en gemeenten bevatten echter kiemen voor nieuw leven. Er wordt met vallen en opstaan opnieuw vorm gegeven aan het (herontdekte?) inzicht dat godsdienst eerst en vooral ge richt moet zijn op menselijk heid en menswaardigheid. Het inzicht dat godsdienst ge daan moet worden aan mens. samenleving en schepping. De kerk moet met andere woor den weer volop een diakonale kerk worden, zoals het dan heet. Wat is dat concreet? Zie het verleden. Toen was kerk ook heel concreet: zieken zorg, gehandicaptenzorg, om- 'zien naar misdeelden en kansarmen met onder meer onderwijs en maatschappelijk werk, oprichten van studiefo ndsen en ziekenfondsen. De maatschappij heeft het alle maal graag overgenomen, al lijkt soms de afbraak weer begonnen. Onze samenleving komt im mers weer steeds meer in de greep van economische en consumptieve wetmatighe den, waar mensen absoluut niet gelukkiger van worden. Precies daarin vinden paro chies, gemeenten en andere kerkelijke verbanden weer oriëntatie voor diakonie, voor het soort kerk-zijn dat zich niet manifesteert in zondags kerkbezoek of leerstellig ge loof, maar wel in zorg, aan dacht, hulp en steun voor me demensen in eigen omgeving of verder weg. Het aantal mensen dat zich wel verbindt aan deze vorm van kerk en het daarbij ook laat, dus zich verder amper ooit in enige kerkdienst laat zien, is groeiende. Zoals ook weer het aantal toeneemt van hen, aan wie deze maatschap pij zich niet zo veel gelegen laat liggen. Wie is trouwens nooit eens slachtoffer van de prestatiemaatschappij? Win ter voor de kerk, ja, maar dood moet ik nog zien. Hoe steel je een Nederlander zijn hart? Door hem veel voor weinig geld te geven. De familie Van der Valk buit die combinatie van gierigheid en hebberigheid perfect uit. Eeuwige trouw en dankbaar heid is hun deel, blijkt nu. De piraten van horeca-Nederland worden verdacht van alles en nog wat. Geen hond die het ze kwalijk neemt. Ze worden bedolven onder sympathiebetuigingen. Van verdachte tot slachtoffer. De 'Valkjes' hebben zelf enthousiast aan die rolverandering bijgedra gen. En is het niet mooi meegenomen dat al die huilverhalen voor nog vollere restaurants hebben gezorgd? Ook verlies kan in winst verkeren. Of is dat te zwart gedacht? (HV) Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. S 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Bezorgklachten en abonnementenadministratie: Afdeling Lezerscontact 06-0226116 (gratis) ma. t/m vrij. 8.00-17.00 uur, zat. 8.00-12.00 uur. Kantoren: Bergen op Zoom, Steenbergsestraat 23-23a, 01640-36850, fax 01640-40731. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550, fax 01608-17829. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 1, S 01100-28030, fax 01100-21928. Postadres: Postbus 13,4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751, fax 01140-19698. Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14,® 01620-54957, fax 01620-34782. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen. Vlissingen, Scheldestraat 7-9,4381 RP, 01184-19910, fax 01184-11446. Postadres: Postbus 5051, 4380 KB Vlissingen. Openingstijden: Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementsprijzen per 1 januari 1994 (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 87.20, per half jaar 173.45 óf per jaar 337.30. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 29.05, per kwartaal 84.70, per half jaar 168.45 óf per jaar 327.30. Voor posttoezending geldt een toeslag. Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 en bij Teuben, Gin- nekenweg 7, Breda. Grote advertenties uitsluitend 076-236881. Geboorte- en overlijdensadvertenties maandag t/m vrijdag tot 16.00 uur 076-236881, zondag van 18.30 tot 20.30 uur 076- 236242/236911. Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. i In Breda behaalde de nieuwe CD drie zetels. Terwijl nog vrijwel niemand weet welke gezichten horen bij die drie nieuwe raads- namen: F. Heeren, W. Hakkens, P. van Pelt. Een relatie bezorgt ons het geheime telefoonnummer en adres van de Bredase CD- lijsttrekker/(fractie)voorzitter: 'Maar zeg niet dat je die van mij hebt.' F. Heeren laat de telefoon her haaldelijk overgaan maar neemt niet op om eventuele felicitaties in ontvangst te nemen. Dan maar naar zijn huis. Hij woont driehoog aan de Zuidelijke Rondweg. Heeren wacht ons, in een groene slobbertrui, boven aan het trapportaal op. Nee, we mogen niet binnen. Hij is voor zichtig, sluit de deur, maakt een nerveuze indruk en met de sleu telbos in de hand vertelt hij uiterst bedachtzaam waarom: „Ik heb slechte ervaringen met de media. Die hebben wij ook niet nodig. Wij hebben er niks voor hoeven doen en halen drie zetels binnen." Voordat hij met ons wil praten, wil hij eerst het hoofdbestuur raadplegen. En dan morgen. Of desnoods vanavond om 23.00 uur. 'Na de vergadering'. Uiteindelijk stemt Heeren in met een vraaggesprek met vragen die ook lijsttrekkers van andere par tijen standaard te beantwoorden krijgen. Een gesprek in een trap portaal. Zijn eerste reactie is er een van dankbaarheid. Heeren (46): „Wij zijn heel blij en buitengewoon dankbaar dat we met drie zetels in de raad zitting kunnen gaan nemen. We hadden er twee ver wacht. Ondanks alle negativiteit van de media zijn mensen ons toch blijven volgen. Het vertrou wen is niet geschonden. In de komende vier jaar willen we dat vertrouwen waarmaken," klinkt de Bredanaar als een volleerd politicus. Hij is er klaar voor. Terloops meldt hij dat hij van beroep beveiligingsbeambte is geweest in asielzoekerscentra in Rijsbergen, Oisterwijk en Dord recht. „Maar nu ga ik de politiek in." Op de vraag naar de belangrijk ste oorzaak van deze forse ver kiezingswinst barst de woorden stroom los. De (beloofde) letter lijke weergave: „Het wanbeleid van de zittende partijen. De be strijding van criminaliteit is vol komen achterwege gelaten. Dat geeft een onveilig gevoel. Een prestige-object als de schouw brug heeft mensen verbitterd. Temeer daar de woningnood zo groot is. Er zijn 12.000 woning zoekenden en dan geeft men zo veel geld uit aan een schouw burg. Er zijn in Breda 800 softd- rugverslaafden en 200 harddrug- verslaafden die veel overlast be zorgen en regelmatig met de po litie in aanraking komen. In de opvang van duizenden asielzoe kers heeft de gemeente zich ver slikt. Jammer genoeg zijn het allemaal geen aardige, lieve mensen. Ze hebben zich regel matig schuldig gemaakt aan strafbare feiten. Dat geeft veel consternatie. We zijn voor op vang van echte vluchtelingen maar men dient de normen en waarden van de Nederlandse sa menleving te aanvaarden. Het Voor de gemeenteraadsverkiezingen is volop campagne gevoerd tégen de Centrum Democraten. foto anp De Centrum Democraten rukken op in de gemeente raad. Landelijk kreeg de CD er woensdag maar liefst 66 raadszetels bij, waardoor het totaal op 77 komt. In Brabant kwam de partij van nul op vijftien zetels, waarvan acht in West-Brabant: Breda 3, Roosendaal 3 en Bergen op Zoom 2. In Zeeland deed de CD (nog) alleen in Vlissingen mee aan de verkiezingen. Dat leverde drie zetels op. En dat terwijl de nieuwe raadsleden nog nauwelijks enige bekendheid genie ten in de steden waar zij de belangen van hun kiezers moeten gaan behartigen. Wie zijn het, waarover praten zij en wat willen ze? Van onze verslaggevers Lukas Burgering en René van der Velden spreekwoord zegt 's lands wijs, 's lands eer." Wat gaat de CD doen in de Bredase raad? Heeren verzekert dat allereerst de eerste drie van de lijst naar de beëdiging van de raadsleden gaan in april. En wat daarna volgt is een parallel lo pend vervolg op het voorafgaan de: maatregelen voor meer vei ligheid, geen criminelen meer wegsturen en de woningnood aanpakken. Denkt Heeren dat de nieuwe schouwburg nog tegen te houden is? „We hopen van wel." „We zijn voor een referendum bij grote objecten. Bejaarden moeten vanaf 65 jaar vrij be schikken over openbaar vervoer en vrijgehouden worden van ge meentelijke belastingen. En het milieubeleid moet afgekeurd worden. Het gescheiden afval ophalen heeft een investering ge vraagd van 10 miljoen gulden. Dat geld kan beter afgewend worden voor lastenverlichting voor de Bredase bevolking." Hoe ziet Heeren de samenwer king met andere partijen in de Bredase raad? „Als zittende par tijen ons negeren, zijn wij ge dwongen om buitenparlementai re acties te houden: demonstra ties, telefoon- en brievenacties. Als wij ons programma niet ken baar kunnen maken in de ge meenteraad, doen we het op straat. We hoeven elkaar niet lief en aardig te vinden, maar we kunnen een zakelijke band on derhouden want de gemeente raad moet toch goed kunnen functioneren. Wij zijn bereid tot samenwerking met elke partij. Het zal moeilijk zijn. Maar het is te gek om vierduizend kiezers te negeren." Moeilijk, omdat de CD regelma tig beschuldigd wordt van racis me, vreemdelingenhaat? „Dat is laster. Wij zijn nooit veroordeeld geweest. Wij haten niemand. Maar we worden wel woedend over diefstal en inbraken door vreemdelingen. Ik begrijp niet dat andere partijen zo reageren op ons. Het is een paniekreactie van de opponenten." Heeft hij wel eens een raadsver gadering in Breda bezocht? „Ja, maar niet vaak. Wij worden wel opgeleid voor het raadswerk." De Bredase CD-fractievoorzitter F. Heeren: 'Als zittende partijen ons negeren, zijn wij gedwongen om buitenparlementaire acties te houden.' foto de stem/joh an van gurp Kent hij al raadsleden in de stad? „Niet persoonlijk, alleen van zien." Drs. J. van Holsteyn van de Rijksuniversiteit Leiden, die een onderzoek heeft verricht naar de gedragingen van CD-gemeente- raadsleden in de afgelopen vier jaar, verwacht dat veel nu geko zen CD-kandidaten hun zetel niet zullen bezetten. „Ze zijn zich vast rot geschrokken," denkt de onderzoeker. „Veel kandidaten hebben zich onder druk op een lijst laten zetten, zonder nu echt aspiraties te heb ben op een zetel in hun gemeen te." Daar komt nog bij dat veel kan didaten op meer dan één lijst voorkomen. „Die mensen moeten allemaal kiezen tussen de ver schillende zetels die ze gewon nen hebben, want je mag maar op één plaats tegelijk gemeente raadslid zijn." Daardoor schui ven kandidaten die lager op de lijst staan - en mogelijk minder gemotiveerd zijn - door naar boven. Het is de vraag of zij de hen aangeboden zetel wel zullen accepteren. Gekozen CD-raadsleden die hun zetel wel innemen, komen de eerste paar maanden voor grote problemen te staan. De ervarin gen uit de afgelopen raadsperio de wijzen daar in ieder geval wel op. De andere politieke partijen hielden hen weg van het echte politieke werk. Ze werden ner gens in raadscommissies geko zen. Toch wijst Van Holsteyn er op dat de partij daarvan in het begin wel gebruik wist te maken in de raadsdebatten: het is vaak goede propaganda om jezelf als underdog te profileren. Van Holsteyn heeft vastgesteld dat de CD-raadsleden die in het begin alleen maar extreme standpunten innamen hierop te rugkwamen. Gaandeweg is hen gebleken dat je daarmee weinig opschiet. De andere gemeente raadsleden bleken iets toeschie telijker te worden als CD'ers de harde lijn loslieten en ook eens over andere dingen dan buiten landers en allochtone Nederlan ders spraken. Burgemeester E. Nijpels van Breda reageerde woensdagavond al 'verrast' op de drie zetels van de CD. Met ferme woorden: „Als ze over de schreef gaan met uitspraken, zal ik iedere keer optreden. Ik zal nooit accepteren dat de gemeenteraad van Breda wordt gebruikt als forum voor opmerkingen die wij niet wil len." In PvdA-kring viel diezelf de verkiezingsavond op te teke nen dat men met Nijpels en andere partijen om de tafel wil om de strategie te bepalen. Er is nooit echt sprake geweest van een samenhangende strate gie van 'de anderen' tegen ex treem rechts. In de beginperiode van de Centrumpartij werd min of meer afgesproken de partij dood te zwijgen. Het totale isole ment moest worden opgeheven omdat bleek dat sommige CD'ers, volgens onderzoeker Van Holsteyn 'minder eng bleken dan gedacht'. De nieuwe Gemeentewet schrijft voor dat de commissies een 'af spiegeling moeten vormen van de in de raad vertegenwoordigde groeperingen'. De CD gebruikte wanneer zij beschuldigd werden van discriminatie al heel vaak het argument dat zij in feite juist zelf gediscrimineerd werden. Door hun collega-raadsleden, wel te verstaan. De lijsttrekker van de CD in Roosendaal heet R. van der Eyk (50). Hij is niet echt verbaasd dat de CD drie zetels heeft gehaald: „We hadden er eigenlijk zeven Protesten, woensdagavond in rechts. het Rotterdamse stadhuis, tegen het gedachtengoed van extreem- toto anp verwacht, dus in die zin is de uitslag zelfs een teleurstelling." Toch is hij tevreden dat 'tien procent van de bevolking van Roosendaal' hem gesteund heeft. Feitelijk was dat 9,1 procent van de kiezers. En dat is wat anders. Van der Eyk kwam in 1992 van uit België naar Nederland om hier een lijst voor de CD aan te voeren. Als beginnend onderne mer kreeg hij een subsidie van de gemeente Roosendaal van 40.000 gulden. Toen zijn bedrijf - in tapijtreiniging - vervolgens niet van de grond kwam, eiste de gemeente het geld terug. Hij ver klaart nu dat 'die zaak bijna helemaal afgehandeld' is. Op de lijst van de CD stonden slechts vier kandidaten, evenals zijn kostwinning ook een soort familiebedrijfje. „Als we meer dan vier zetels hadden gewon nen, hadden we er toch maar vier kunnen bezetten." Wie van de vier kandidaten (naast Van der Eyk zijn dat zijn zoon E. van der Eyk, mevrouw C. Franken en zijn partner J. Neervoort) de drie zetels nu zullen bezetten, is nog steeds onzeker. „Daarover wordt overlegd." Van der Eyk sr. kwam onlangs in het nieuws doordat hij zich dis tantieerde van de uitspraken van Janmaat bij het overlijden van minister Dales en over de joodse afkomst van een aantal politici. Hij noemt de uitspraken nu 'domme missers, die je niet moet maken'. Hij adviseerde het hoofdbestuur om leden die open lijk nazi-sympathieën uitdragen te royeren. „Maar misschien word ik vanwege die kritiek nu zelf wel geroyeerd." Van der Eyk weet nog niet hoe andere Roosendaalse partijen op de CD zullen reageren. „Wie ons discrimineert of uitsluit, negeert tien procent van de Roosendaal se bevolking. Dan trekken wij zeker aan de bel." Hoe hij dat zal doen of wat er dan precies zal gebeuren weet hij nog niet. Het is opmerkelijk dat de CD in Roosendaal drie zetels heeft ge wonnen zonder enige campagne. Een fax met tien 'aandachtspun ten' werd naar de krant ge stuurd. Er was, volgens Van der Eyk 'wel een programma van ongeveer dertig pagina's'. „Dat lag op de bibliotheek in Roosen daal." In folders uitdelen gelooft hij niet. „De mensen die op de CD willen stemmen doen dat toch wel." Hij denkt dat veel van zijn kie zers op hem gestemd hebben vanwege de landelijke populari teit van de CD. „De CD is dan ook een landelijke en geen Roosendaalse partij." Hij verwacht dat de samenwer king met de andere partijen in de gemeenteraad van Roosen daal weinig problemen zal ople veren. „We krijgen vast niet de allermooiste fractiekamer. Maar wie ons echt tegen zal werken, maakt zich schuldig aan discri minatie," benadrukt Van der Eyk nog eens. „In de komende raadsperiode zal de CD eerst eens kijken hoe het gaat. Daarna zullen wij kon met een aantal belangrijke voj stellen." Hij wil niet zeggen deze voorstellen zijn. „Maar 1 heeft te maken met het gaan van verpaupering, het b] den van meer bescherming burgers en bedrijven." Dat de CD moeite zal hebbi met de bezetting van de gewoi nen zetels, bevestigt de Leid politicoloog C. Mudde: „Het me niets verbazen als over jaar nog maar de helft in de ra» zit." Mudde verricht al enk® jaren onderzoek naar de groeiei de aanhang van extreem-recht partijen in West-Europa. Mudde weet uit ervaring datves CD-gemeenteraadsleden vrog of laat afhaken. „Partijgenote die lager op de lijst stond® komen tot hun schrik tot ontdekking dat ze alsnog in raad moeten verschijnen, jj hadden daar helemaal niet gerekend. Ze stonden alleen de lijst als vriendendienst. Lijst vullers dus." Verder zal het gebrek aan politieke scholing en bestuuise! varing menig raadslid nog opbreken, stelt Mudde. „Opj kadertrainingen die vaak d# Janmaat worden gegeven, lert ze hoe ze in het openbaar moe ten spreken en hoe ze met pers moeten omgaan. Het is et soort overlevingscursus. over het specifieke raadswei leren ze niets. Het blijft air teurwerk." De 35-jarige CD-lijsttrekker Poppe in Vlissingen heeft de vei kiezingsoverwinning (van m naar drie zetels) flink gevien Twee maanden geleden klaarde hij 'met twee zetels hei tevreden te zijn'. Zijn tweec man J. Du Pon heeft inmidde bedankt als lid vanwege de uit spraken en koers van de parti Zelf zal Poppe vermoedelij maar korte tijd deel uitmakei van de gemeenteraad in Vlissit gen omdat hij hoge ogen voor de Tweede Kamer ('ik vei wacht tussen de vierde en acht ste plaats op de lijst te komen' Poppe verwierf eind vorig jaa landelijke bekendheid toen vanwege zijn CD-activiteiten ge wipt werd als kaderlid van Vervoersbond FNV. De twee i dere CD-raadsleden in Vlissin gen zijn J. van Scheppingen A. Lagace. Poppe heeft de verkiezingsavon doorgebracht in het gemeente huis, samen met de andere tijen. Zijn er al contacten legd? „Nee, PvdA en CDA zul hun roes wel uitslapen en WD heeft al eerder gezegd opt stappen als wij in de raad ko men. Grootspraak." Poppe geniet na van 'een rieuze overwinning'. En herhai zijn mede-lijsttrekkers in Zuic west-Nederland: „Het is duidt' lijk dat de Vlissingse burgers hd totaal oneens zijn met het voerde beleid. Veel beloven weinig doen, dat is de kiezel beu. Vlissingers zijn een vergt ten volk geworden." Wat gaan jullie daar aan doen Poppe doet een greep uit zij verkiezingsprogramma: mee openbare verlichting, geen one genlijk gebruik van gemeenteli ke belastingen, speelvoorzienin gen in de wijken en andere brav zaken. Maar ook: politieposte: in de wijkgebouwen en geel voorkeurspositie voor minderhe den. „Wij gaan tegengas geven Wij gaan nu al de wijken in naar de bevolking die ons geko zen heeft." Ook Poppe zegt in te zijn voo samenwerking. „Ik verwacht gezien de sympathieke reacties wel wat van de RPCU (Rechts Protestants Christelijke Unie) bij D66 zie ik ook goede punten in het programma. Aan ons het niet mankeren." En op eventuele beschuldiging^ in de raad van racisme heef Poppe zijn antwoord al klaar „Excuses aaflbieden. Ander daag ik hen voor de rechter. Di mensen moeten zelf maar eeni diep in hun eigen zakje kijken want dat stinkt behoorlijk." Tot slot gunt Poppe ons nog primeurtje': binnen veertien gen wordt een afdeling in Mid delburg opgezet. „Nee, daar k: ik verder nog niets over zeggen." De CD in Bergen op Zoom ten slotte heeft twee zetels in de schoot geworpen gekregen. De raad wordt 'verblijd' met di jeugdige J. van der Steen. Af komstig uit Vlissingen, sim kort op kamers in de Scheld* stad en lid van de CD-motoi club. Zijn vader is lid van hel landelijk hoofdbestuur van d' CD en naar Den Bosch verhuisi om daar de lijst te trekkei Tweede CD-lid is A. van Oev* len. De kandidatenlijst teldi slechts drie leden. Voor de uit eindelijke verkiezingen zijn vi kandidaten afgevallen; een vi hen simpelweg omdat hij strafblad had. Het program® voor de komende jaren vermeld geen woord over Bergen o] Zoom. Is Van der Steen jr. blij? „Ik b® op dit moment niet thuis," meldi zijn antwoordapparaat. IP1MU ia- id- :an Van onze verslaggever Haarlem - Bisschop H. Bomers maar hij zal zich voorlopig ni enkele gevoelige zaken zoals de geeft hij de behandeling van klac oecumenische overtredingen voor Of de maatregelen voldoende zijn om de roep om zijn aftreden te doen verstommen, is nog hele maal niet zeker. De belangrijkste diocesane organen beraden zich daar vandaag op. Bomers' twee naaste medewer kers, vicaris-generaal G. Geu- kers en vicaris M. de Groot ne men de bevoegdheden van hem over. Hulpbisschop J. Les- crauwaet krijgt er op zijn uit drukkelijke verzoek geen enkele taak bij. De Haarlemse bisschop heeft de Den Haag (anp) - Mannen die twijfelen aan hun vruchtbaarheid kunnen nu hun eigen zaad onder de loep nemen. Sinds enkele dagen ligt een doe-het-zelf test in de winkel waarmee het aantal gezonde zaadcel len kan worden gemeten. Volgens fabrikant Tecno Lab International BV dé manier om in huiselijke om geving de vruchtbaarheid van de man te testen. De Amsterdamse gyneacoloog en vruchtbaarheidsspecia list F. Broekmans van het VU-ziekenhuis stelt echter dat de aanwezigheid van veel gezonde zaadcellen niet automatisch betekent dat iemand vruchtbaar is. „Onvruchtbaarheid kan ook veroorzaakt worden door afwijkingen aan de zaadcel len, aanwezigheid van anti stoffen en ontstekingen aan het afvoerkanaal. De test houdt daar geen rekening mee," zegt Broekmans. Volgens een woordvoerder van de fabrikant is de test voor 90 tot 93 procent be trouwbaar. „Een zeer hoge score voor een test", zegt hij- Een vruchtbare, gezonde man heeft minimaal twintig miljoen beweeglijke zaad cellen per milliliter sperma. Mannen die een jaar lang proberen hun vrouw zwan ger te maken en bij wie dat niet lukt, worden onvrucht baar genoemd. Vaak is hun aantal gezonde zaadcellen fors minder dan twintig miljoen. maa maa mee crisi zoch Bissi omd, heeft vraa, om. jaar het l De duid wooi zake: Bissc de ar zes bisdo teerd vertr comn trouv een k voor comn lossin affair sen aanta. staan sen. D we vit comm mgr. B De Hi door I gustus lang was b< onder den Goirle Katho Samer medev nieuw* leiding jaar de Kardii stellinj lega Hij vei ge in bereid kades stige komen De Di< Prieste dering trekke: dag te organe baar gens ee wat ht inhoud eindve: houdt. orrn PHILIPS IS geslaagd. Binnen drie jaar [haakt weer behoorlijk winst. Topma lauweren te kunnen rusten, hij heeft zijr '°ch is hij zelf nog niet tevreden; en üesaneerd, is de zelfverzekerde, c veranderd en is het gedaan met het a ™eer aan de eisen van de tijd aangep, bekomst heeft het concern nog geen 9elijk gebleven. Nieuwe produkten "aam Philips is nog altijd synoniem mtsend en vooroplopend. Het grote oi aeginnen. Het wordt tijd voor risico's oaarom heeft hij het laatste monument eet oud vuil gezet. Wisse Dekker, voo commissarissen, moest de laan uit. akker stond voor het klassieke Philips, gerespecteerd als industrieel en steun 'n9- Hij liet zich er graag op voor staan nuitmatioiai wist hij volledig op het onh -9t te schr'jven. Die moest ua "handigheden in de persoonlijke sfeer, gr sla one con da< -.yiiöUCII in (JCIÖUUIIIIJAC J lijnverantwoordelijk, bleef buiten scho nog "Der kon hem niet aanpakken; achtspositie was te sterk. Nu Centurion randeringsmanager Timmer, succ j. '"ps draait om Timmer, Dekkers rol grootvadermoord op Dekker is jl "stens zo verantwoordelijk voor de OnH man die na hem kwam Den tirrkirnomen om ou(fe bedrijfscultuu ouh om te 9°oien - Dekker is een'tot- neergang leidende Philips. U 'yernieuwd bedrijf zich ontdoen. buitl'eu^e voorzitter van de raad van c hehk 9°ede zet, want alle oude onrtn boter op hun hoofd. Maar wat Phiul ten figuur met zulke strateg Ps nu behoeft. succesx is ter n< Dek O' Var cc E nc he

de Stem | 1994 | | pagina 2