Speuren naar paneel van de Rechtvaardige Rechters stuur allen ZEELAND MIEUWS Gents duo belooft nieuwe onthullingen rond verdwenen pronkstuk Vlaamse schilder Jan van Eyck. VRIJDAG 4 MAART 1994 IAART 1994 k te mooi is om in aarmee hij zo leek !asy Rider', kwam Terneuzen binnen ren iemand te bellen ivies te vragen, was gebeurd", zei E. Het op het politiebureau chter grotendeels in irlands, een taal die kaan niet machtig is. rmee akkoord dat zijn r de politierechter in ;els werd behandeld, het ontbreken van de i vereiste tolk. Officier titie Van der Lende- Smit eiste een boete gulden, twee weken rdelijke gevangenis een rij-ontzegging van iden, waarvan drie rdelijk. chter Kool nam dit rar legde de rij-ont- geheel voorwaardelijk .MARKT - Buurt- loekse Rakkers houdt 19 maart de jaarlijk- elmarkt van 9.00 tot ïr. Mensen die nog aan het buruthuis en voor deze rommel- unnen contact opne- het buurthuis of met GBEURS - Peuter- De Rakkertjes houdt 19 maart een kle- s in het buurthuis Molenplein van 9.00 uur. De helft van de it is voor de peuter en de andere helft inbrenger. Maandag van 19.30 tot 20.30 de kleding gebracht n het buurthuis. Het n beurs van zomer- ot en met maat 176. RTSEN nkenszand en Noord-Be- Dierenarts H.v. Dijk, Si- 2, Heinkenszand, tel. 0. k en Hulst - Dierenarts b, Axelsestr. 108, Zaam- 01153-1366. Zaterdags in de Bastionstr. 3, Axel erder vlgs. afspr. )ierenartsen Aerts-Bosch, 43, tel. 01140-14015. za. 10-11.30 u. en vol- aak. Aardenburg, Sluis - Die- de Bruijckere en E.v. i-Kapsenberg. Za. en zo. gezelschapsdieren in (Dorpsstr. 8) van 0 u en in Oostburg jstr. 8) van 13.00-13.30 u. 'gs. tel. afspr. tel. of 01177-2398. rneuzen, Zaamslag en t - Vanaf zat. 12.00 u. J. Kop/M. Schaub, Bas- Axel, tel. 01155-61488. :kuur: 11-12 u. en vlgs. lent - Dierenarts E. Da- lam 54, tel. 01158-3800, >7-1319. Spreekuur za. na afspraak, e.o. - Peter de Vos, Poli- >or kleine huisdieren 'De he', v. Steenbergenlaan 7, tel. 01150-96425. zat. 12-13 u. Verder na ie afspraak. en A. Burm, Kliniek van sdieren en bijzondere die- ïemenstr. 83, Terneuzen, -19628. Spreekuur zat. en na telefonisch over- Dierenarts J.v.d. Vijver, el. 01170-52103. Spreek- zond. na tel. afspr. Bgg. liek IJzendijke, en e.o. - Dierenarts A. de mpelier 34, St. Jansteen, '12701, bgg. 01140-10546. za en zo. 11-12 u. en raak, huisbezoek ook na [Jzendijke - Dierenarts ijver, tel. 01176-1388. zat. om 13 uur en zond. r in de dierenkliniek te en volgens afspraak. TSEN iws-Vlaanderen - Tand- lk, Nassaustr, 5, IJzendij- 176-1760. Spreekuur zat. >-12.30 uur. ws-Vlaanderen - Tand- ïggemans, Stationstr. 14, 1. 01140-12205. privé Spreekuur zat. 18-18.30 u. zond. Noord-Beveland - Tand- Toy van Hees, Prunusstr. venpolder. In het week- nr. 06-52771398. Spreek- zond. 10-11 uur. :en >theek Axel, Oranjestr. 6, 62888. Geop. zat. 10-11 uur. Verder uitsluitend gevallen en recepten, esche apotheek, Klokstr. 1100-27104. Geop. zat. zond. 10-11.30 en >otheek Hulst. Geop. zat. en 15.30-17.30 uur, zond- en 16.30-17.30 u. Voor llen buiten openingstij- dienstdoende apotheker- thuis bereikbaar tel. 35. - Apotheek Klaassen, -12090. Geop. zat. van u., zond. 11.30-12.30 u. UIZEN ZEEUWS- :ren e hulp bij ongelukken: stdoende huisarts raad- litenpolikliniek De Hon- 10-12651. St. Antoniusziekenhuis, 59000. Streekziekenhuis De )1150-88000. 4CE EN BRANDWEER aanderen - Tel. 14. Door Rein van der Helm HET BEGINT allemaal op die gedenkwaardige och tend van maandag 11 april 1934. Een koster van de Sint Baafskathedraal in Gent ontdekt dat het dub bele paneel van de Recht vaardige Rechters ont breekt. Op de achterkant hiervan bevindt zich een zogenaamde grisière, een in steenkleur uitgevoerd schilderij met een afbeel ding van Joannes de Do- per. Op 1 mei ontvangt de bisschop van Gent, Coppieters, een brief ondertekend met D. U. A. Tegen betaling van een miljoen frank, een enorm bedrag in de jaren dertig, kan het bisdom de ver dwenen schilderijen weer terug krijgen. Een hoog bedrag, vindt ook de afperser. Maar niet ono verkomelijk. „Van Eyck's kun nen nooit meer geschilderd wor den". Onderhandelingen leiden ertoe dat de grisière wordt terugbe zorgd, maar de Rechtvaardige Rechters blijft spoorloos. Ook al omdat het bisdom weigert in te gaan op verdere onderhandelin gen. Op zondag 25 november 1934 overlijdt in Dendermonde, in het buis van zijn zwager, wissela gent Arseen Goedertier uit Wet- teren. Op zijn sterfbed vertelt hij familie-raadsman mr. De Vos te weten waar het verdwenen pa- teel is. „In mijn bureel.... kast.... iade", was de laatste aanwijzing die hij nog wist uit te brengen voor hij definitief de ogen sloot. Afpersingsbrieven h het bureau van Goedertier worden afschriften gevonden van de verzonden afpersings brieven en een handgeschreven ontwerp voor een brief die nooit werd verstuurd. Daarin staat te lezen: „De Rechtvaardige Rech te ligt op een plaats waar ik, toch een ander, ze kan wegne men zonder de publieke belang stelling te wekken". En dat prik kelt tot op de dag van vandaag de fantasie van velen. «et leidde in de loop der tijd tot bi van acties om te achterhalen 1 waar het ruim een meter hoge en i centimeter brede paneel zich san bevinden. Paragnosten, hel derzienden en wichelroedelopers I melden zich bij bosjes. Zelfs pa- ja-psycholoog professor Ten naeff houdt zich met het myste- he bezig. De Sint Baafs werd 'bermisch onderzocht, huizen soms afgebroken. Zelfs werd in '584 in Melle het ten tijde van de roof in aanbouw zijnde oor- ;°gsmonument opengebroken °mdat iemand dacht dat in de bolle ruimte van het monument bet paneel te vinden was. r- 69 en 68 jaar. In leeftijd al gevorderd. Maar met de instelling van jonge honden op hun speur tocht naar het zestig jaar geleden gestolen paneel van de Rechtvaardige Rechters, gemaakt door de beroemde schilder Jan van Eyck. 'Actief gepensioneerde' Noël Kerckhaert, zoals de perskaart van de oud journalist vermeldt, en oud-hoofdcommissaris van de Gentse politie Ka- rel Mortier zijn nog da gelijks in de weer een vinger te krijgen achter het mysterie rond dit verdwenen schilderij. Een onderdeel van het veelluik de Aanbidding van het Lam Gods, pronkstuk van Vlaamse schilderkunst, opgesteld in de Gentse Sint Baafs- kerk. Eind dit jaar verschijnt hun nieuwe boek over de gezamenlijke zoektocht. Afspraak met de uitgever is dat tijdens interviews geen 'nieuwtjes' uit het boek verteld worden. „Maar het paneel wordt gevonden", is de vaste overtuiging van beide speurneuzen. Het linker deel van het veelluik de Aanbidding van het Lam Gods, pronkstuk van Vlaamse schilderkunst, opgesteld in de Gentse Sint Baafskerk. foto's camile schelstraete Oud-journalist Noël Kerckhaert (links) en oud-hoofdcommissaris Karei Mortier speuren al jaren naar het verdwenen paneel van de Vlaamse schilder Jan van Eyck. Werd het onderzoek in België officieel afgesloten in 1937, tij dens de Tweede Wereldoorlog bogen de Duitsers zich over het probleem. Eerste luitenant Hen ry Koehn had als 'kunstbescher mer' opdracht het verdwenen paneel op te sporen. De Duitsers zagen het als hun eigendom, want in 1816 had de toenmalige koning van Pruisen zes van de in totaal twaalf panelen van het veelluik gekocht. Na de Eerste Wereldoorlog gin gen de panelen als een soort Wiedergutmachung over in Bel gisch bezit. Koehn ging grondig te werk en nam de uitdrukking 'hij heeft zijn geheim mee het graf in genomen' letterlijk. Koe hn bet Goedertier opgraven, maar de doodskist bleek van degelijk en onbeschilderd eiken. Leemten In de jaren na de Tweede We reldoorlog sudderde de belang stelling voor de Rechtvaardige Rechters nog wat door. Tot in 1959 de toenmalige adjunct- commissaris Karei Mortier, die criminologie studeerde aan de Rijksuniversiteit van Gent, van zijn prof als afstudeeronderwerp het 'dossier Goedertier' kreeg. „Ik moest een soort analyse van het onderzoek maken. Een halve meter papier lag er op tafel, niet zomaar een, twee, drie door te komen. Ik mocht uiteindelijk een minder tijdrovend afstudeeron derwerp kiezen maar zat voor goed aan de Rechtvaardige Rechters vast. Want in de korte tijd die ik hier voor had, waren mij enorme leemten in het dos sier opgevallen. En dat prikkelde mij enorm", zegt Mortier. Hij heeft nu een afstudeerproject voor het leven. Omdat het onderzoek officieel was afgesloten en er geen nieuwe aanwijzingen waren dit weer op te pakken, riep Mortier de hulp in van zijn vriend Noël Kerck haert, op dat moment chef stads redactie Gent van de Gazet van Antwerpen. Want het tot dan onvolledige dossier gaf aanlei ding tot tal van vragen en het lag voor de hand dat zo snel mogelijk met nog levende getui gen gesproken moest worden. In dit soort gevallen had een jour nalist dikwijls een betere entree dan een politie-agent. Aan de andere kant kon een politieman, zeker in de positie van Mortier, nog al eens op 'beschermde' plaatsen zijn neus binnensteken. Getuigen Bij het doorspitten van het dos sier viel het duo van de ene verbazing in de andere. Bij de dood van Goedertier waren drie mensen aanwezig, een arts, een raadsman en een pater. „En geen van drieën was ooit door de politie als getuige gehoord", zegt een ook nu nog verbijsterde Mortier. „Voetstoots werd in 1935 aangenomen dat Goeder tier de dief was. Op affiches werd afgekondigd dat hij beken tenissen had afgelegd, maar ner gens in het dossier was ook maar iets van een geschreven verkla ring te vinden. Wel staat het vast dat hij bij de chantage betrok ken was, het was tenslotte zijn handschrift waarin de concept brief was geschreven. Van de biljetten van tienduizend frank, deel van het betaalde losgeld voor de grisière, waren geen nummers genoteerd. Althans of ficieel niet. Maar gelooft u dat?", zegt hij, nog steeds het hoofd schuddend over de manier waar op de affaire-Goedertier werd aangepakt. Mortier en Kerckhaert stuitten bij het doorspitten van het dos sier op nog meer vraagtekens. Maanden na het overlijden van Goedertier was zijn weduwe nog steeds niet gehoord. Geruchten gingen dat de wisselagent uit geldnood had gehandeld. „Bij zijn overlijden bleek hij drie mil joen waard", zegt Mortier veel betekenend. Fouten Er zijn volgens Kerckhaert on begrijpelijke fouten bij het toen gehouden onderzoek gemaakt. Voor het paneel van Joannes moest een losgeld betaald wor den via een pastoor in Antwer pen. „Niemand van de politie was daarbij in de buurt, nie- De Duitse eerste luitenant Henry Koehn had als 'kunstbescher mer' in de Tweede Wereldoorlog opdracht het verdwenen paneel op te sporen. foto's archief de stem mand-observeerde de taxi, waar mee de geldeiser naar de pasto rie kwam. Het was duidelijk. Er zaten enorme leemten in het dos sier en wij besloten daarom zo veel mogelijk nog levende getui gen te gaan horen en zoveel mogelijk archieven te raadple gen". En dat leverde in de loop der jaren veel informatie op. Zoals over de onbegrijpelijke houding van Goedertiers raadsman De Vos. „In plaats van naar de fa milie te gaan, met hen te over leggen of naar de stafhouder (deken) van advocaten, wendde hij zich rechtstreeks tot de eerste voorzitter van het Hof van Be roep in Gent. Bijna de hoogste magistraat van het land. En die riep op zijn beurt de procureur- generaal en procureur des Ko- nings bij zich. En wat besloten die heren: er mocht geen politie aan te pas komen en ook de onderzoeksrechter werd buiten de zaak gehouden." Luchtje Dat bleek op den duur niet houdbaar, want de diefstal raak te wijd en zijd bekend. „En is het niet merkwaardig dat een hoge magistraat als de eerste voorzitter, iemand die zo'n beet je direct na de minister komt, zich bezighoudt met een wissela gent. Een figuur waarvan er ogenschijnlijk dertien in een do zijn gaan? En dat zo'n man be sluit er zelfs de onderzoeksrech ter niet bij te halen?". Mortier zegt het niet rechtstreeks, maar deze zaak stinkt toch wel een beetje. „En het gekke is", valt Kerk- chaert hem bij, „dat wij hebben uitgevist, het staat ergens zwart op wit, dat al een jaar vóór de eigenlijke diefstal de bisschop van Gent was gewaarschuwd door een advocaat uit Antwer pen dat de diefstal zou plaats vinden. Daar is geen enkele actie op ondernomen". De speurtocht van Kerkchaert en Mortier bestaat op zichzelf weer uit vele (kleinere) speur tochten. Zo wilde zij het dossier zien te vinden dat Koehn tijdens de oorlog had aangelegd. Dat dossier was eerst opgeslagen in Koblenz, daarna door de Ameri kanen mee naar de States geno men en vervolgens weer terugbe zorgd, tussen duizenden kubieke meters ander papier, in Duits land. Geluk De Gentenaars besloten Koehn op te sporen. Nu is dat net zo'n veel voorkomende naam als Schmitt. Een gelukje: de man heette Henry met zijn voornaam. En zo bleek hij toch te traceren. Laatste verblijfplaats Hamburg, uiteindelijk het eiland Söll. Koehn bleek overleden, maar via zijn weduwe kreeg het duo zijn hele dossier. Hieruit bleek dat raadsman De Vos een verklaring had afgelegd. Zeer kort, maar wel ondertekend. Jaren later ontdekte het Gentse duo, dankzij een neefje van Goedertier dat tijdens zijn overlijden in een an dere kamer van het huis in Den dermonde verbleef, dat De Vos zeker twintig minuten met Goe dertier had gesproken. Het neefje van toen is nu een man van ruim in de zeventig, maar kan zich het overlijden van zijn oom nog goed herinneren. „Die ondertekende verklaring aan Koehn stelde natuurlijk wei nig voor. Het waren een paar regels. In die twintig minuten is méér gezegd. De Vos moet zich rot geschrokken zijn van wat hij hoorde, daarom die onverklaar bare stap naar de eerste voorzit ter". Minder succes hadden zij met zoektochten in Wetteren zelf. „Daar wordt Goedertier, op wiens begrafenis zelfs een staatsminister aanwezig was, nu beschouwd als een soort zwart schaap. Hij was naast zijn eigen lijke werk ook directeur van de gemeentelijke Tekenschool. Maar uit de archieven is zijn naam volledig verdwenen. Alsof hij er nooit is geweest. Het lijkt wel '1984' van George Orwell. Daar werd de geschiedenis ook steeds aangepast aan nieuwe ontwikkelingen". Dossier Mortier/Kerckhaert wisten wel beslag te leggen op een dossier dat de hoofdcommissaris van de Gentse politie in de jaren dertig voor zichzelf had aangelegd. Die bleek zich na zijn pensionering teruggetrokken te hebben in een klein gat in Picardië, Frankrijk. De man was overleden, maar het dossier bleek nog intact. „Met al zijn nota's", zegt Mortier. Het duo deed meer. Goedertier was een liefhebber van detecti veromannetjes. Arsène Lupin en Nick Carter. In de processen- verbaal werd wel opgetekend dat exemplaren hiervan aange troffen zijn bij Goedertier, maar niet genoteerd was welke dat waren. „Dus hebben wij alle boeken die voor het overlijden van Goedertier waren versche nen gelezen. Om te kijken of wij daarin misschien een aanwijzing konden vinden. Een plot, dat overeenstemt met de gang van zaken rond de Rechtvaardige Rechters. Flutboekjes. Wij weten nu wat treinrommannetjes zijn", zegt het speurdersduo. Kunstschat Wat drijft hen tot op de dag van vandaag zo verbeten achter het paneel aan te gaan. „Je moet blijven doorduwen, je moet het in de belangstelling houden, de aandacht hiervoor mag niet ver- Op de achterkant van het paneel de Rechtvaardige Rech ters bevond zich een zoge naamde grisière, een in steen- kleur uitgevoerd schilderij met een afbeelding van Joannes de Doper. slappen. Wij hebben het over een onderdeel van een internationale kunstschat. Eigendom van de hele mensheid. Daarom willen wij nu dat nieuwe boek uitgeven. Het is de enige mogelijkheid de zaak weer onder de aandacht te brengen." Het was niet de bedoeling van beide auteurs het boek op voor hand aan te kondigen. Dat kwam eigenlijk min of meer uit nadat beiden waren benaderd door het gemeentebestuur van Gent. Dat wil volgend jaar een grote tentoonstelling aan het werk van Jan van Eyck wijden en vond dat een onderdeel over het gestolen paneel niet mocht ontbreken. Daarvoor werden Mortier en Kerckhaert, die eer der een boek over dit onderwerp publiceerden, ingeschakeld. „En zo kwam het in de publiciteit, we hadden liever nog even ge wacht". Ze denken dat hun boek aanwij zingen genoeg geeft voor een nieuwe en succesvolle speur tocht. „Wij blijven geloven dat het paneel, misschien niet onge schonden, is terug te vinden. En dan kan het duplicaat van Van der Veken, dat sinds 1959 het veelluik completeert, weer ver vangen worden door het origi neel".

de Stem | 1994 | | pagina 17