m ■"College Algemeen Belang/CDA' Groot deel budget voor sloop is op DAG KLAPPER [enheid V 6 Een typisch geval van organisatie-criminaliteit' Conclusie lijsttrekker Roctus van Algemeen Belang, grootste partij in Hontenisse: Terneuzens dealersduo krijgt zware straffen Ruim honderd deelnemers recordjacht de Honte Plan voor café-restaurant in Keldermanspoort Jaarmarkt St.-Jansteen viert 110-jarig bestaan mlieren DESTEM ZEELAND C2 Stemmen bij volmacht blijkt Imee te vallen Picavet laat de uitslag bezinken Spoorvorming op Expresweg Verkiezingen waterschappen Oude Vaart winnaar tafeltenmstoernooi Inkje, jubileum, It, verloving, atie, examen, I enz. 1.09 incl. BTW, plicht. Foto of 135 x 40 mm lerige tarieven op I worden niet eerd. I geef uw tekst jig af bij één van jftelijke opgaven pccepteerd indien i zijn, ook indien fcevoegd is. [recht voor teksten lenen te weigeren, achten bereiken lekst behoudt de Jvoor om de naam «bekend te maken. Nu op weg naar goud H.G. Kind. en kleink. de Valck. VRIJDAG 4 MAART 1994 (VERVOLG VAN VOORPAGINA Tegen vier andere topmanagers afhankelijk van de mate van betrokkenheid bij de malversa ties straffen werden gevorderd variërend van een maand tot een halfjaar, die voor wat het Open baar Ministerie betreft mogen worden vervangen door werk straffen. gen typisch geval van organi- satie-criminaliteit", noemde de officier van justitie de affaire, waarbij het voor het bedrijf vooral ging om financieel gewin (een besparing van zo'n tien mil joen gulden) en voor de verant woordelijke managers om macht, carrière en status. Werd bet afvalwater van de fabriek tot 1970 gewoon in de sloot ge dumpt, rond '80 kreeg het be drijf te maken met waterheffin gen en groeide het probleem van het afvalwater de managers bo ven het hoofd. Cerestar raakte in financiële problemen vooral ook door de opkomst van een concurrent in Bergen op Zoom. In eerste in stantie werd gekozen voor 'af vlakking' van de aanstallen ge loosde afvaleenheden tot de uit België afkomstige manager J.M. (58) in '82 voorstelde de zaken 'professioneler' aan te pakken. En dat was het begin van een systeem waarbij de aan het con trolerende waterschap aangebo den testmonsters werden ver dund met leidingwater. De man die het 'vuile werk' ten slotte moest opknappen was de 56-jarige uit het Belgische Asse nede afkomstige C. van H., die ook de zorg had voor het 'nood- reservoir' waarin op topdagen de overtollige afvalstoffen werden opgeslagen, waarna die in de nachtelijke uren alsnog werden geloosd. Ook kwam er in de woning van van H. een compu ter, die volgens een speciaal daartoe gecreërd programma werkte met zogeheten 'rode' en 'zwarte' cijfers, waarmee respec tievelijk de reële en gemanipu leerde hoeveelheden vervuiling seenheden werden aangeduid. Omdat er binnen het bedrijf ge werkt werd met verschillende productieprocessen met varië rend vervuilingsresultaat werd ook op dit terrein door de be trokken managers inventief 'ge rommeld'. Zo werden de water schapscontroleurs die zich drie tot viermaal per jaar meldden, aan de poort opgevangen, waar na in het bedrijf ijlings werd overgeschakeld op minder ver vuilende processen. En ten slotte was er de sabotage van het con trolekastje van het waterschap waardoor de cijfers voor het be drijf in gunstige werden beïn vloed. De zaak kwam aan het rollen met het aantreden van de nieu we president-directeur, die na overleg met de moedermaat schappij in Brussel overging tot aangifte van de malversaties. De nieuwe topman beloofde de zaak intern tot de bodem uit te zoe ken, maar die kans kreeg hij van justitie niet. De officier van jus titie ging onmiddellijk over tot actie en bij een inval in het bedrijf in maart '90 werd beslag gelegd op de hele (dubbele) ad ministratie en startte het gerech telijk vooronderzoek. Officier van justitie mr. De Lan ge had het over de 'ongezonde en gevaarlijke hiërarchie' binnen het bedrijf, waarin geen ruimte is voor discussie. Een van de managers (van H.) otbrak don derdag op het justitiële 'matje', omdat hij door de 'druk' van zijn collega's en meerderen over spannen is geraakt, zijn welver- schenen medeverdachten pro beerden om strijd elkaar de zwartepiet toe te schuiven. Vandaag is het woord aan de raadslieden van alle verdachten in deze zaak. Van onze verslaggever Hontenisse - De Hontenisser kiezers hebben zich duide lijk uitgesproken voor een regering van Algemeen Be lang en CDA. Dat is de conclusie van lijsttrekker A. Roctus van Algemeen Belang, dat in Hontenisse de grootste partij is geworden. Roctus zei gisteren te verwach ten dat zijn partij en het CDA het dan ook snel met elkaar eens moeten kunnen worden. Alge meen Belang behoudt vier zetels in de gemeenteraad. Het CDA Van onze verslaggever Hulst/Hontenisse - Er is in de gemeenten Hontenisse en Hulst niet overdreven veel met volmachtstemmen ge stemd. In Hontenisse werden 4969 gel dige stemmen uitgebracht en daarvan waren er 770 volmacht- stemmen, ruim 15 procent. „Dat is heel normaal", aldus voorlich ter J. Stolte. „Er is ook nauwlet tend gecontroleerd in de ge meente en daarbij is niets onre glementairs of onrustbarends ge vonden. In de gemeente Hulst werden 10346 geldige stemmen uitge bracht, waarvan 2075 volmacht- stemmen. Dat is ongeveer 20 procent. Het aantal volmacht- stemmen in Hulst is daarmee minder dan vier jaar geleden. Toen werd 23 procent volmacht- stemmen uitgebracht. Ook in Hulst is er geen reden om aan te nemen dat er op grote schaal volmachten geronseld zijn, zo liet voorlichter D. Hollaardt we len. heeft er ook vier, maar met min der stemmen. Daarmee is het nu in Hontenisse weer mogelijk ge worden een meerderheid van twee partijen te krijgen. „Het optelsommetje is snel gemaakt", vindt Roctus, die zei 'zeer geluk kig' te zijn met het vertrouwen dat de kiezers in zijn partij heb ben gesteld. „De verkiezingsuitslag is duide lijk. Ga maar na. P. Mangnus heeft een zetel verloren. L. Man gnus heeft ook verloren. Zij het niet in zetels, maar wel in stem men. Onze voorkeur gaat naar een coalitie met het CDA. Al was het alleen al rekenkundig en nog niet eens op basis van een pro gramma". Noodzaak Roctus zei er gisteren weinig voor te voelen een coalitie samen te stellen met drie partijen en twee wethouders. Dat is de afge lopen raadsperiode wel gebeurd, maar dat was pure noodzaak. Welke combinatie het ook zou worden, er waren altijd drie par tijen nodig om een meerderheid te krijgen. „We hebben de laat ste vier jaar kunnen zien dat dit niet ideaal was", stelt Roctus. „Dat werkt toch heel moeilijk". Nu het CDA en Algemeen Be lang samen acht zetels hebben, is dat probleem echter opgelost. Roctus verwacht dat er met be trekking tot de collegevorming op korte termijn spijkers met koppen kunnen worden gesla gen. Van onze verslaggever Terneuzen - Toen ze nog samenwoonden en hun koffieshop in de Dijkstraat runden, verkochten R.H. en zijn vriendin D.K. grote hoeveelheden hasj en marihuana aan Franse en Bel gische drugtoeristen. i 5 augustus 1993 kwam daar een eind aan. De politie deed een inval en vond 422 gram hasj en voor zo'n elfduizend gulden aan Belgische en Franse francs. H. biechtte op dat hij een dagelijkse omzet draaide van zo'n 250 gram, goed voor drieduizend gulden. Hij zou het geld nodig hebben gehad om schulden te betalen. Van het gevonden geld zei hij dat hij het gespaard van zijn rww-uitkering. De vork zat echter iets anders Van onze verslaggever Hulst - Lijstrekker B. Pi cavet van Groot Hulst/ Gemeenschappelijke Be langen, de grootste partij in Hulst, gaat pas volgen de week onderhandelen over de vorming van een nieuw college van B en W. Het initiatief voor de colle- gevorming wordt traditiege trouw genomen door de grootste fractie in de ge meenteraad. „Wij willen niet overhaast te werk gaan", aldus Picavet giste ren. „We laten de verkie zingsuitslag eerst eens op het gemak bezinken en we tillen de collegevorming in ieder geval over het week end heen". Picavet liet eergisteren na de verkiezingsuitslag al we ten dat wat hem betreft alle mogelijkheden voor de vor ming van een nieuwe colle ge nog open staan. iPlankhangen vormde een van de onderdelen tijdens de recordjacht. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Van onze correspondent Terneuzen - Aan de zesde Terneuzense recordjacht in zwembad de Honte in namen gisteren meer dan honderd jon geren in de leeftijd van vijf tot en met twaalf jaar deel. Er werden tien spelle tjes afgewerkt voor een persoonlijk klassement. Mede dankzij het groot aantal vrijwilligers op deze middag was het badpersoneel in staat om ieder spelletje door twee personen te laten bemannen. De kanoclub Terneuzen en de Scheldeduikers gaven ook hun mede werking aan het waterfestijn. De spelletjes die afgewerkt moesten worden waren onder meer plankhangen, vin-sprinten, schatdui- ken en krachtzwemmen. Hierbij ging het erom om zo ver mogelijk te zwemmen met een elastiek om je buik.Tevens mochten de deelnemers kanovaren en een stukje duiken wat zeer in de smaak viel. De deelnemers waren in vijf categorieën onderverdeeld. Eindklassementmeisjes 5,6 en 7 jaar. 1. Iris Riekwel 1120 pnt, 2.Marcha Moeileker 1027 pnt, 3. Pien Stams 1017 pnt. Jongens. 1. Marcel Verlinde 942 pnt, 2. Bart van den Heuvel 890 pnt.3. Ronnie Grim 744 pnt. Meisjes 8 en 9 jaar. 1. Sussan Tanghe 1216 pnt, 2. Kim Demesmaeker 1130, 3.Johanneke Maenhout 1104. Jongens. 1. Willem Lader 1227, 2. Sam van Goethem 1207, 3. Remco Kint 1202. Gemengd 10 jaar en ouder l.Dimitrie Loof 1350, 2. Liesbeth Bevers 1345, 3. Lucas Buijs 1335. aan de steel. Hij kocht drugs met zijn uitkeringsgeld en verkocht ze weer voor de buitenlandse valuta. Winstbejag was gisteren in de ogen van politierechter Kool dan ook het enige motief en de straffen die H. en K. kregen waren dan ook niet mals. H. kreeg een boete van 2500 gulden, waarvan de helft voor waardelijk. Daarnaast kreeg hij een voorwaardelijke boete van 5000 gulden en twee maanden cel, te vervangen door 100 uur dienstverlening. K., die niet was komen opdagen, kreeg twee maanden gevangenisstraf en een boete van 2500 gulden opgelegd. Het bij de inval in beslag geno men geld werd verbeurd ver klaard. Van onze correspondente Stekene - De Expresweg tus sen Antwerpen en Knokke aan de Belgische kust ver toont op het gedeelte tussen Stekene en Eeklo veel spoor vorming. Daar wordt binnen kort iets aan gedaan. Herhaalde malen is door de ge meente Stekene gewezen op de gevaren op deze weg. Enkele weken geleden is verlichting ge plaatst op en rond het viaduct waar de N 403 gaat over de expresweg, de richting Hulst- Sint Niklaas. De in- en uitritten zijn hierdoor een stuk veiliger geworden. De spoorvorming ten gevolge van het slechte wegdek is al jaren een doorn in het oog van de weggebruikers. De herstel werkzaamheden worden nu ge start en gepland is dat de wer ken voor de zomervakantie klaar zouden zijn. Studenten afdeling Bouwkunde van hts Zeeland bieden studie aan Van onze verslaggever Hulst - Studenten van de afdeling Bouwkunde van de hts Zeeland hebben geopperd om van de restanten van de Keldermanspoort in Hulst een café-restaurant te maken. De zes vierdejaars studenten hebben het ontwerp voor dit niet alledaagse restauratieplan opge nomen in een studie over de Keldermanspoort, die gisteren werd aangeboden aan burge meester A. Kessen. Het idee om iets nieuws met de oude poort te doen is ingegeven door de gedachte dat een volle dige restauratie al snel enkele miljoenen guldens zal kosten. Zo'n reconstructie is bovendien bijna niet mogelijk omdat nie mand weet hoe de poort er vroe ger heeft uitgezien. De studenten hebben wel een reconstructiepo ging op papier gedaan, door er elementen van andere bestaande poorten uit dezelfde tijd aan toe te voegen. „Hierdoor wordt de geschiedvervalsing steeds groter naarmate men meer van dit soort elementen uit andere wer ken gaat halen", aldus het on derzoek. Geldgebrek Daar komt nog bij dat Hulst ook nog met een peperdure restaura tie van de basiliek in de maag zit. Om te voorkomen dat straks de poort vanwege geldgebrek weer onder het zand wordt be graven is het volgens de studen ten misschien verstandig dit pro ject een commercieel tintje te geven. De poort moet meer bij de rest van de stad worden betrok ken en moet een overgang wor den tussen de stad en de unieke stadswallen. In die filosofie zouden mensen die een wandeling maken over •Zo zou de Keldermanspoort er in de toekomst moeten gaan uitzien. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE de wallen dan iets kunnen gaan drinken in 'café-restaurant de Keldermanspoort'. De term 'nieuw leven inblazen' van de poort komt in het ontwerp let terlijk tot uiting. Op en aan de poort worden namelijk glazen 'luchtbellen' bevestigd. Via een van die bellen kunnen bezoekers het horecabedrijf in. Buiten wordt een terras aangelegd. Het plan gaat uit van een restau ratie van de huidige restanten van de Keldermanspoort. Dat betekent dat het grootste deel van het ontwerp er al staat en dat het in feite alleen maar 'dichtgemaakt' moet worden door middel van de al genoemde koepels. De studenten hebben meteen ook al een aantal sugges ties aangedragen voor de uitein delijke inrichting van het hore- ca-bedrijf. Overblijfselen De studenten hebben ook een plan ontwikkeld dat uitsluitend uitgaat van de restauratie en conservering van de huidige overblijfselen van de poort. Het project is gemaakt als voorberei ding op het afstuderen. Burgemeester A. Kessen nam gisteren het rapport in dank aan. Hij sprak de verwachting uit dat het ook zou kunnen worden ge bruikt bij het restauratie-onder zoek dat de gemeente zelf wil laten uitvoeren. De gemeente raad heeft daarvoor eerder 40.000 gulden uitgetrokken. „Het plan voor een café-restau rant' spreekt mij als Bourgondi sche Limburger wel aan", aldus Kessen. Hij wees er echter op dat enige voorzichtigheid met dit soort projecten geboden is. Hulst heeft een paar jaar geleden een hore- ca-ondernemer toegestaan op de historische wallen een terras aan te leggen. Daarop is heel wat kritiek op gekomen. „Maar ik sta daar nog steeds achter", stelde Kessen. De resultaten van de verkiezingen zijn: Waterschap De Drie Ambachten Categorie Ongebouwd M. Boogerd, Zaamslag; M. Haak, Hoek; W. Termote, Sluiskil; L. Martens, Hoek; M. Dekker, Hulst. Categorie Gebouwd A. van Pagee, Terneuzen; F. Hamelink, Zaamslag; B.IJsebaert, Axel; B. Grootjans, Terneuzen; P. Bertram, Sas van Gent. Categorie Ingezetenen P. Mullaert, Hoek; A. Paauwe, Zaamslag; G. Klaassen, Hoek; A. van Himme, Terneuzen; P. Apers, Koewacht; J. Dieleman, Axel; L. Verlin de, Terneuzen; O. van Waes-Smet, Westdorpe; J. van Schaik, Axel. Categorie Pachters K. Dieleman, Hoek; A. van Bambost, Overslag. Categorie Bedrijfsgebouwd J. Dees; H. Cysouw; J. van der Wal; M. van der Bilt. Waterschap Het Vrije van Sluis Categorie Ongebouwd F. Quaak, Sluis; E. Wijffels, Aardenburg; H. van de Vijver, Sluis; J. Becu, Groede; A. Cammaert; Categorie Gebouwd F. Rosendaal, Schoondijke; A. d'Hont, Groede; M. Buijsse-Uitdewilli- gen, Oostburg; F. Thomaes, Hoofdplaat; P. van den Heuvel, Breskens; Categorie Ingezetenen A. Scheppers, St.Kruis; R. Calon, Hoofdplaat; A. van Hanegem, Breskens; J. Rosendaal-Dees, Zuidzande; L. Kosten, Breskens; J. de Rechter, Breskens. I. Batselaere, Retranchement; J. Provoost, Nieuw- vliet; J. Mangnus, Biervliet; Categorie Pachters M. Buijck, Eede; C. Buysse, Biervliet Categorie Bedrijfsgebouwd J. van den Ameele, W. van Heiten, J. Dees, T. Wemaer. Waterschap Hulster Ambacht: Kiesdistrict H, Hulst. Categorie Ongebouwd Jacques Steijaart, Graauw; Frans Michielsen, Clinge; Piet Perdaen, Ossenisse; Theo Staal, Kloosterzande; Categorie Pachters Frank Staal, Graauw; Ewald Baecke, Nieuw Namen; Johannus Staal, Vogelwaarde. Categorie Gebouwd Herman Hageman, Hulst; Karei Martinet, Heikant; Fons Dobbelaer, St.Jansteen; Henri Vercauteren, Nieuw Namen. J, Buysse, Kuitaart; A. Joossen, Kloosterzande. Categorie Ingezetenen Piet Blommaert, St. Jansteen; Willy de Brouwer, St.Jansteen; Rita Ferket-De Clerck, Nieuw Namen; Gré Mangnus-Staal, Graauw; George Sponselee, Hulst; Etiënne de Deckere, Clinge; Johannes Hageman, Vogelwaarde; Miel de Koek, Kloosterzande; J. Joossen, Lamswaarde. Categorie Bedrijfsgebouwd B. Rijk, Kloosterzande; J. van Kerckhoven, Kloosterzande; E. Ver- schueren. CLINGE - Café De Landbouw, 20 uur, prijskaarting. - Malpertuus, 13.30 uur, bie den. - Malpertuus, KBO, 13.30 uur, koersbal. WALSOORDEN - Café Rue du Nord, 14 uur, prijs kaarting. ST.-JANSTEEN -Café De Kroon, 14 uur, kaar ting. AXEL - Buurthuis Boemerang, 20 uur, bieden en jokeren. - Gregoriuscentrum, 14 uur, bingo. KLOOSTERZANDE - De Reizende Man, De Stoere Spelers, 19.30 uur, kaarting. Van onze verslaggever St.-Jansteen - Het Steense jaarmarktcomité houdt zaterdag voor de 110e keer de jaarmarkt. Niet zoals alle voorgaande edities de eerste donderdag, maar de eerste zaterdag van deze maand. Secretaris J. Francken zegt dat de bedoeling is meer bezoekers te trekken. Bovendien is het 110-jarig bestaan van de veemarkt een reden eens een keer iets anders te proberen. Voorzitter Pieters van de onder nemersvereniging St.-Jansteen en omstreken polste zijn leden of er interesse bestond aanwezig te zijn op de jaarmarkt. Zo zullen er, aldus Pieters, dertig stands te zien zijn in het centrum van het dorp tijdens de jaarmarkt. Ook zijn er demonstraties te bezichti gen, zoals bloemschikken. Ver der is er een puzzelactie. Dieren Het jaarmarktcomité rekent op een grotere aanvoer van dieren dan voorheen. Inschrijven is mo gelijk tussen 9.30 uur en 10.30 uur in café De Kroon aande Wilhelminastraat. Op het markt- je aan de Heerstraat is de stand plaats van de paarden en het draven vindt plaats in de afge sloten Hoofdstraat. Het fokvee, handelsvee, vetvee, schapen en geiten zijn te vinden op het marktje aan de Wilhelmi nastraat, waar ook de keuringen van deze dieren zijn. Dat gebeurt door onafhankelijke keurmees ters. Wethouder B. Picavet van de gemeente Hulst reikt na af loop van de keuringen ter plaat se de prijzen uit. Het prijzengeld is tussen 13.00 en 14.30 uur af te halen bij café De Kroon. Jeugdcircus In het gemeenschapscentrum De Warande begint om 14.00 uur in de grote zaal een twee uur du rende gratis voorstelling door het jeugdcircus Reinardi. De leerlingen van de basisscholen uit St.-Jansteen, Heikant, Ka- pellebrug en Absdale dragen ook hun steentje aan bij. Zij hebben hun creativiteit botgevierd in een schilderwedstrijd. De uitslag wordt bekendgemaakt in de pauze van de circusvoorstelling. Eveneens in het gemeenschaps centrum begint om 16.00 uur een kleinveekeuring. Het is weer de bedoeling dat de plaatselijke jeugd daar met zijn troeteldieren aanwezig is. Dierenarts A. de, Bruijn werkt ook mee aan de show. Alle deelnemers krijgen naast een oorkonde nog een at tentie. De fanfare Sint Jan verzorgt in de namiddag een muzikale rond gang door het dorp. Verder is er in café Centrum een schieting en vindt om 18.30 uur in De Kroon de trekking plaats van de loterij- onder leiding van notaris Belt man. Van onze correspondent Terneuzen - De schoolsport commissie hield gisteren in samenwerking met tafelten nisvereniging Effect '71 in de gymzaal aan de md Curie straat een tafeltennistoernooi voor basisscholen. In totaal hadden zich 43 deelne mers aangemeld waarvan er 37 op kwamen draven. De jongens, 22 in totaal, en de meisjes (15) speelden ieder drie ronden in een eigen poule. Er waren zes tafels beschikbaar. Wie zich geplaatst had voor de plaatsingwedstrij den, kwam uiMegen de winnaar zodat de kampioenen overble ven. Bij de jongens won Jeroen den Heijen van de Oude Vaart. Bij de meisjes won Joel Mirrer .eveneens van de Oude Vaart. Eindstand: Jongens 2.Frank Blok, de Wiekslag, 3. Peter Goudszwaard, Oude Vaart. Meisjes: 2. Marleen Kaiser, Wiekslag, 3. Fabiëne Kunst, Wiekslag. VERVOLG VAN VOORPAGINA ZEELAND Een groot deel van het beschik bare budget voor sloop is op. Dek zag zich daardoor genood zaakt de toegezegde bijdragen van het bedrijfsleven en het ha venschap Terneuzen aan het zo genaamde Plan van Aanpak voor de Kanaalzone, vervroegd op te eisen. De bijdrage van het ha venschap Terneuzen, twee mil joen gulden, is binnen. Dek aast nu nog op de drie miljoen van de industrieën in de Kanaalzone maar dat is een moeizame strijd. De economie zit in een dal en het bedrijfsleven zegt geen geld beschikbaar te hebben. Dek is echter van plan de duimschroeven wat steviger aan te draaien. Hij wil nog voor de zomer het aandeel van het bedrijfsleven op tafel hebben. „Ik voer elke week hard overleg met de bedrijven", zei hij giste ren gevraagd naar de actuele stand van zaken. „Ik zou het zeer betreuren als het bedrijfsle ven achter blijft, want dat zou het hele plan wel eens in gevaar kunnen brengen".

de Stem | 1994 | | pagina 15