69 9. Kanaalzone wordt stuk groener LENK E~ /M DE STEM De vos na eeuw weer terug in Zeeland Bestuur De Drie Ambachten verklaart verkiezingsuitslag geldig Eet mysterie van het Lam Gods Bijna helft bedrijven slachtoffer misdaad /IER 1994 Het aanleg 1500 hectare natuurgebied tussen Braakman en Groot Eiland bij Hulst Four Freedoms Award voor de Dalai Lama Zeeuwse jongeren mogen Dalai Lama vragen stellen sschoen Fieve ischoen zelfs ACK 259,00 'Eerste huizen buurtschappen gaan dit jaar tegen de grond' Uitreiking op 4 juni in Middelburg Schade beloopt jaarlijks ruim 26 miljoen i en zwart gevet Maten 36-46. ■rel en zwart gevet V Maten 41-46. U i ens ons OPEN laart. it genot van een neren over de Zeeland ■■1 yan onze verslaggever femeuzen - Inwoners van Koe- wacht die woensdag bij gebrek aan stembiljetten niet hebben kunnen stemmen voor het waterschap, moe- wachten op de volgende verkie zen. Het waterschap De Drie Ambachten erkent weliswaar hun bezwaren, maar voegt daar in één adem aan toe dat het ontbreken van vijftien tot twintig stemmen geen enkele invloed heeft op de verkie- agsuitslag. jlet dit standpunt verklaart het bestuur van De Drie Ambachten de verkiezings uitslag geldig. De uitspraak moet van daag in een afsluitende vergadering van het hoofdstembureau nog wel worden bekrachtigd. Dan wordt de definitieve verkiezingsuitslag officieel vastgesteld. Maar dat is, zo laat een woordvoerder weten, in feite nog slechts een formali teit. Naar schatting twintig kiezers uit Koe wacht keerden woensdag onverrichter zake huiswaarts, omdat bij het stembu reau van het waterschap De Drie Am bachten in het bejaardenhuis De Lange Akkers de voorraad stembiljetten voor de categorie ingezetenen was uitgeput. De voorzitter van het stembureau ver meldde het voorval in zijn proces-ver baal; gisteren maakte een aantal kiezers nogmaals bezwaar bij het waterschaps kantoor in Terneuzen. „De bezwaren zijn gegrond en erkend", aldus een woordvoerder van De Drie Ambachten. Maar daar blijft het ook bij. Het is een simpel rekensommetje, aldus de woordvoerder. De categorie ingezetenen bezet in het nieuwe water schapsbestuur negen stoelen. En num mer negen (J. van Schaik) behaalde woensdag op de kop af 931 stemmen, zijn naaste belager op nummer tien (C. Puylaert) eindigde op 848 stuks. Een verschil derhalve van 83 stemmen en dan breken vijftien tot twintig kie zers meer of minder geen potten meer, zo rekent de woordvoerder voor. „De invloed van de mensen die niet hebben kunnen kiezen, is dus nihil." Eén van de Xoewachtse bezwaarmakers reageerde niettemin teleurgesteld op deze bood schap. „Ik heb het gevoel met een kluitje in het riet te worden gestuurd." Het tekort aan stembiljetten in Koe wacht vormde de enige schoonheidsfout aan de verkiezingen voor het water schap. Dankzij de koppeling aan de verkiezingen voor de gemeenteraad was de opkomst boven alle verwachting. En dat stemde de bestuurders tot grpte tevredenheid. Van de drie Zeeuws-Vlaamse water schappen scoorde Hulster Ambacht met een gemiddelde opkomst van 64 procent het hoogst. De Drie Ambachten behaal de een gemiddelde ronde de vijftig procent, Het Vrije van Sluis nog iets hoger. Bij de vorige waterschapsverkie zingen schommelde het opkomstpercen tage tussen de tien en twintig procent. Ook de Zeeuwse natuur- en milieuorga nisaties zijn blij. Dertien van de acht tien kandidaten van deze organisaties behaalden een zetel. Niettemin zegt de Zeeuwse Milieu Federatie dat de ver kiezingen uitblinken door onduidelijk heid. Veel mensen weten niet hoe en op wie ze moeten stemmen. ZIE OOK ZEELAND - C2 10DE...., ®ediefstal dateert alweer van zestig jaar geleden. Maar het Gentse mysterie is nooit opgeklaard. Een 'actief gepensioneerde' en een oud-hoofdcommissaris van politie <}iuren nog dagelijks naar de verdwijning van het paneel van de Rechtvaardige Rechters, onderdeel van hef veelluik De Aanbidding van het Lam Gods in de Sint 'kufskerk in Gent. „Dat paneel wordt gevonden", zeggen beide navorsers met zekerheid. OOK ZEELAND - C4: 'Speuren naar paneel van Rechtvaardige Rechters' FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Van onze verslaggever Terneuzen - Gedeputeer de A. Dek verwacht dat nog dit jaar de eerste huizen van de afgeschre ven buurtschappen in de Kanaalzone tegen de grond gaan. Hij zei dat gisteren bij de presentie van de landschapsvisie °P het industriegebied. Waar de sloophamer het eerst zal vallen is nog on duidelijk omdat Dek het liefst met blokken woningen 'egelijk werkt. „Het is even afwachten waar de eerste rijtjes woningen leeg komen te staan". he gedeputeerde durfde gis teren die verwachting uit te sPreken omdat er inmiddels met 81 van de 118 bewoners overeenstemming is bereikt over de aankoop van hun "oning. De onderhandelin gen met de bewoners lopen zo vlot dat de amovatiecom- missie, die de onderhande len met de bewoners v°ert, in geldnood is geko men. •VERVOLG PAGINA -C2 Van onze verslaggever Cees Maas Goes - Na bijna een eeuw te zijn weggeweest, is de vos weer terug in het Zeeuwse landschap. Onlangs zijn exemplaren van dit grootste Nederlandse roofdier gesig naleerd in de bossen van Chnge, in Saeftinghe (in de gasdam zit een grote vosse- burcht), in de boswachterij van Haamstede, in Hoogduin bij Domburg en op de Slik ken van de Heen. Biologen verwachten dat het niet lang meer duurt voor het dier het ware Zeeuwse luilekker land voor vossen ontdekt: het voormalig werkeiland Neeltje Jans waar het letterlijk ritselt van de konijnen. Het Zeeuwse landschap, de Hul ster bioloog Sponselee en Thijs Kramer van de Zeeuwse Milieu federatie vinden de terugkeer van de vos een grote verrijking van de Zeeuwse natuur. „Het moest ervan komen," zegt Thijs Kramer, „de vos rukt op vanuit het zuiden, het oosten en het noorden, dus ook Zeeland moest aan de beurt komen. Ik juich dat toe, want de vos hoort hier gewoon." Toch ligt het gevoelig. Veel ja gers bijvoorbeeld vinden de vos een schadelijk dier dat niet allen •De vos is weer terug in het Zeeuws landschap. FOTO ANP de kippen van het erf kan pik ken, maar ook hele vogelkolo nies kan uitroeien en bovendien mensen kan besmetten met hondsdolheid. Bioloog Sponselee en Het Zeeuwse Landschap relativeren dat. Sponselee: „Er gaan allerlei verhalen dat ze op de grond broedende vogels zouden vernie tigen, maar samen zijn ze 30 tot 60 miljoen jaar geleden begon nen en ze 'hebben allebei 1994 gehaald, dat zegt toch wel iets." Het Zeeuwse Landschap staat op het standpunt dat het met de vogelschade in Zeeland wel zal loslopen. En mocht er eens een vos huishouden in een meeuwen kolonie, dan is dat nog geen ramp. De vos is in de ogen van de stichting als inheems dier een welkome gast en mocht er one venredige schade ontstaan, dan kan dat altijd nog door bejaging binnen de perken worden gehou den. Vossen zijn prachtige en buiten gewoon schuwe dieren die je zelden zult zien overdag, ook op plaatsen waar ze veel voorko men. Ze voeden zich voorname lijk met muizen en konijnen, maar slaan een vogelboutje of een kippetje niet af. Het is be kend dat veel grote Nederlandse steden een vossenpopulatie ken- len die zich alleen 's nachts /oedt met straatafval. Volgens de biologen is de vos als veel voorkomend Zeeuws roof dier aan het eind van de vorige jeuw uit het landschap verdwe nen. En toen in de eerste wereld oorlog veel bossen zijn gekapt in de grenstreek verdween met die bomen waarschijnlijk ook de laatste Zeeuwse vos. Het andere grote inheems roofdier, de das, Field het langer uit in Zeeland. Het is nu nauwelijks voor te stellen, maar tot in de jaren zestig werd de das in Oost- Zeeuws-Vlaanderen gesigna leerd. VRIJDAG 4 MAART 1994 DEEL1 Van onze verslaggever Terneuzen - De Kanaalzo ne krijgt met de aanleg van vijftienhonderd hecta re aan nieuw natuurgebied tussen de Braakman en het Groot Eiland bij Hulst een fikse opfrisser. Het gaat om duizend hectare aan te planten bos- en rond de 450 hectare aan te leggen kre ken en waterpartijen. De verwerving van de grond kost alleen al vijftig miljoen gulden. Daar komen dan nog inrich- tings- en onderhoudskosten bij. De groene gedachte is verwoord in de Landschapsvisie Kanaalzo ne Zeeuws-Vlaanderen die giste ren werd gepresenteerd door ge deputeerde A. Dek, voorzitter van de stuurgroep Gebiedsge richte Benadering Kanaalzone. De landschapsvisie is onderdeel van het zogenaamde Plan van Aanpak voor de Kanaalzone, be doeld om wonen, werken en na tuur en milieu op elkaar af te stemmen. „Voor het wonen is de stedebouwkundige visie Sluiskil opgesteld. Voor het werken de structuurvisie Autrichepolder/ Axelse Vlakte en voor natuur en milieu nu dus de landschapsvi- Otter De aanleg van het natuurgebied is mede bedoeld als bufferzone voor de massale industrie. Maar het nieuwe gebied moet ook overlevingskansen bieden voor de otter en de vleermuis. Voor met name de Autriche-, de Smdidschorre- en de Koegors- polder houdt de visie een ingrij pende verandering in. Voor an dere delen gaat het om aanpas sing van de bestaande structuren zoals rond Philippine. Een sterk element is volgens Dek de zogenaamde ecologische ver- bindingszone aan de oostzijde van het kanaal, ten noorden van Westdorpe. Een lang gerekte groene strook van ruwweg een kilometer breed, grenzend aan het haven- en industrieterrein in de Autrichepolder. Deze strook is bedoeld als buffer tussen de industrie en Westdorpe. „De in dustrie moet duidelijk worden gescheiden van het wonen. Daarnaast willen we een stuk krekenstructuur terugbrengen. Groen en water maakt recreatie aantrekkelijk." Netwerk Naast de verbindingszone zijn in de landschapsvisie ook de be langrijke natuurgebieden rond de Braakman/Passageule, Axel- sche Kreek, Otheense Kreek en Canisvlietse Kreek opgenomen. Door deze gebieden heen moet een netwerk van recreatieve rou tes worden ontwikkeld. Het natuurgebied wordt niet in een keer aangelegd. Volgens Dek gaat het om een schets waar nog niets over besloten is. Gemeen ten, waterschap, Rijkswater staat, industrie en provincie moeten zich nog achter de visie scharen. En dan moet nog het benodigde geld bij elkaar ge bracht worden en boeren moeten bereid zijn land te verkopen of zelf bos aan te planten. Geen overzicht In de visie worden wel verschil lende subsidiemogelijkheden ge noemd, maar in dit stadium is nog geen nauwkeurig overzicht te geven. Het gaat immers om een project van tien tot twintig jaar. De aanleg van het nieuwe natuurgebied gebeurt in stapjes. Van onze verslaggever Middelburg - De Dalai Lama, de in ballingschap levende leider van Tibet en winnaar van de Nobelprijs voor de Vrede, heeft de prestigieuze Franklin D. Roosevelt Four Freedoms Award 1994 gewonnen. Op 4 juni tijdens een grote plechtigheid in de Middel burgse Abdij, zal de Dalai La ma de onderscheiding in ont vangst nemen. De afzonderlij ke awards die aan de uitrei king kleven, gaan dit jaar naar de Duitse internationale jour naliste en uitgeefster Marion Grafin Donhoff, dr. Gerhart M. Riegner, de voormalig Se cretaris-generaal van het joods wereldcongres, de Ja panse Sadako Ogata, Hoge Commissaris voor de Vluchte lingen van de Verenigde Na ties, en professor Zdravko Grebo, hoogleraar aan de uni versiteit van Sarajewo en op richter van het onafhankelijke radiostation Radio ZID. Wisselend Gisteren maakte de Zeeuwse Commissaris van de Koningin Van Gelder, de president van de Roosevelt Foundation, de .laureaten van dit jaar bekend. Zoals bekend worden de awards jaarlijks wisselend in Middelburg (Roosevelt was van Zeeuwse afkomst) en in de Verenigde Staten uitgereikt. De Four Freedoms, de vier vrijheden die de awards sym boliseren, staan voor de grondwettelijke waarden die Roosevelt in zijn inwijdings toespraak als Amerikaanse president, vandaag op de kop af 61 jaar geleden, uitsprak: de vrijheid van meningsuiting, de vrijheid van godsdienst, de vrijwaring van armoede en de vrijwaring van vrees. Geweldloosheid De Dalai Lama heeft ze alle vier verdiend. Volgens Presi dent Van Gelder omdat de in ballingschap levende geeste lijk leider zich met kracht, maar in volstrekte geweld loosheid, verzet tegen het Chi nese communistische regime dat sinds de jaren vijftig het kleine Tibet bezet. De Dalai Lama inspireert met zijn boodschap onderdrukten, waar ook ter wereld. De Duitse journaliste Donhoff wint de award voor de vrij heid van meningsuiting omdat ze, ook als uitgeefster van het blad Die Zeit, al decennia tot de belangrijkste internationa le journalisten behoort. Holocaust Riegner, nu honorair vice- presdident van het Joods we reldcongres, was de man die president Roosevelt als eerste wees op de vernietigingskam pen en maakte daarmee de holocaust wereldkundig. Zijn streven om allerlei godsdien sten bij elkaar te brengen wordt nu beloond met de award voor de vrijheid van godsdienst. Mevrouw Sadako Ogata, de kleine Japanse, was onlangs nog op tv te zien bij de hulp aan vluchtelingen in het voor malig Joegoslavië, zij krijgt de award voor vrijwaring van ar moede. Rassenhaat Professor Grebo ten slotte, richtte in het oorlogsgeweld van Sarajewo Radio ZID op. Zid betekent muur, het station is een symbolische muur tegen nationalisme en rassenhaat. De uitreiking op 4 juni ge schiedt op de vooravond van de herdenking dat D-Day, het begin van de bevrijding van Europa, 50 jaar geleden was. Daarom ook, wordt er in Mid delburg van 1 tot 3 juni een belangrijke conferentie met tal van internationale sprekers gehouden. Van onze verslaggever Middelburg - Vijf Zeeuwse jongeren zullen op de uitreikings dag van de Roosevelt Four Freedoms Awards de Dalai Lama en de andere laureaten enkele vragen mogen stellen. Dit is gedaan als symbool van betrokkenheid van de jeugd bij de awards, in de vorm van een grote wedstrijd waar 1600 jonge ren aan zullen meedoen. Want voor bekend is wie die vijf zullen zijn, is er heel wat ge beurd. Alle 12 Zeeuwse havo/ vwo-scholen doen mee, de lera ren geschiedenis waren zeer en thousiast. De opdracht: bedenk een vraag voor een van de laureaten en motiveer die vraag goed. Een nog samen te stellen jury zal een eerste selectie van 60 vragen maken, uiteindelijk blijven er vijf over. De winnaars mogen in de Abdij kerk aanwezig zijn bij de uitrei king van de awards, en na de plechtigheid hun vragen aan de betrokkenen stellen. Van onze verslaggever Terneuzen - Bijna de helft van het Zeeuwse bedrijfsleven is wel eens slachtoffer geweest van een inbraak, vernieling, bedreiging, brandstichting of diefstal. De schade door al die criminaliteit beloopt jaarlijks ruim 26 miljoen gulden. Dat staat in het februarinummer van KNOV Zeeland Magazine, het blad voor leden die zijn aangesloten bij het ondernemersverbond. Ruim de helft van de middenstanders is minstens twee keer in de afgelopen drie jaar slachtoffer geweest van misdaad. De redactie van het magazine hield november vorig jaar een steekproef. Honderd Zeeuwse ondernemers kregen vragen voorge legd over hun ervaringen met criminaliteit. Daarvan vertellen 42 wel eens slachtoffer te zijn geweest. Een belangrijk deel van de ondervraagden (43 procent) vindt dat het gevoel van onveiligheid is toegenomen. Opvallend is ook dat zowat de helft van de middenstan ders gezamenlijk zaken wil oppakken als het gaat om iets aan criminaliteit te doen. Wellicht vloeit die gedachte voort uit ontevredenheid over de adviseursrol van de politie. Die profileert zich bijvoorbeeld nauwe lijks op het gebied van voorlichting over criminaliteitspreventie, vinden de geënquêteerden. Ruim tachtig procent van de bedrijven heeft zelf allerlei maatregelen genomen om diestal, inbraak of brandstichting te voorkomen. De kennis ervoor krijgen ze aangereikt door particuliere beveiligingsdiensten en verzekeringsadviseurs. Toch is het beeld van ondernemers over de politie niet onverdeeld negatief. Zo vindt 85 procent van degenen die er wel eens 'zaken' mee moest doen dat de politie voldoende tijd besteedt aan hun aangifte. Overigens doen ze dat niet zo vaak. Aangifte wordt praktisch alleen gedaan als dat noodzakelijk is voor de inning van verzekeringspenningen. Verder antwoorden 45 van de 100 'ja' op de vraag of de politie voldoende in hun buurt surveilleert.

de Stem | 1994 | | pagina 13